Regering had geen keus' Prijsstijging valt mee Verschillende vormen loyaliteitsverklaring Kiesuwkado 0 benemeubel In deze krant ItNicinvc Haagse/Nieuwe Lcidsc Courant Lijdensweg van 450 zigeuners ie moeten toch verder iet de mannen' ilÊSÊÊJi «olen herdenkt rleving pagina is )penbaar /ervoer verdient meer subsidie NA 13 Van Agt over presentatie rapport-De Jong kustvaarder zinkt ij tewaterlating [oord over >rtuswet ïr dichtbij' chter Erasmus irschuwt ïisie kamgaren 3 wollen stoffen Dichte mist speelt verkeer danig parten Compensatie in lonen minder dan verwacht Aanslag in Angola Conclusie rapport De Jong aanvechtbaar 'Kabinet pakte zaak-Aantjes slordig aan' verhuizingen? H Peking zit met jeugd- misdaad Wj K LjU» ^>4 Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j j Lees een krant met overtaiging: TrOUW rouw H 36STE JAARGANG NR 10605 - ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 Mist Rustig weer met op uitgebreide schaal mist. Maximumtemperaturen onge veer zes graden. Morgen en overmorgen: afnemende mist en later mogelijk regen. Geleidelijk hogere temperaturen. Morgen/overmorgen: Zon op: 07.54. onder: 16.54. maan op: 16.10. onder: 04.45. Zon op: 07.55, onder: 16.54. maan op: 16.38. onder: 05.57. toonzalen naast douanekantoor Etsen VIA ROOSENDAAL AFRIT NISPEN-ANTWERPEN De mooiste verscheidenheid in alle meubeisti|ien. Ook op zondag open van 10-20 uur LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT SONENH EN R IAGINA 17 PAGINA 23 laag viert de emancipatiebeweging MVM (Man-Vrouw-Maatschappij) r tienjarig bestaan. Vrouwen en mannen werken samen in deze vereni- j. Het laatste plan van MVM is: de vijfurige werkdag voor iedereen. De pllchting voor elke volwassene om zichzelf te kunnen bedruipen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „De regering had maandag geen andere keuze dan het rapport over mr Aantjes te sturen naar de voorzitter van de Tweede Ka mer. Daarbij was de vraag: ofwel de regering presenteert het rapport aan de pers, ofwel het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) neemt die taak op zich. De onderzoekers van het RIOD achtten het noodzakelijk om de vragen te beantwoorden die het rapport ongetwijfeld zou oproepen." Dit zei minister-president Van Agt gisteren na afloop van de minister raad. die uitvoerig gesproken heeft over de gebeurtenissen van de afgelo pen week en over het komende Ka merdebat over de zaak-Aantjes. Het rapport van het RIOD kwam vorige week donderdag als „een com- plete verrassing voor de regering." zei Van Agt. De regering heelt direct een 7 OOTSTERT1LLE (ANP) i Kootstertille tussen Leeu- arden en Groningen is gister- ilddag een kustvaarder tij- tns de tewaterlating gekan- Id en gezonken. Het schip 2.100 ton werd dwars- heeps te water gelaten, maar ^"ideeën waarop dit gebeurde. En haken. De kustvaarder waarschijnlijk volgende weer boven water komen. I waterschade aan interieur t machinerieën wordt geschat enkele miljoenen guldens. 6 onze parlementsredactie |NHAAG In het kabinet is'over- Itemming over een nieuwe abor- ïtgeving „zeer dichtbij". Minis- jsident Van Agt zei dat op zijn lljkse persconferentie, vrijdag- I. Vier ministers Van Agt zelf, iremier Wiegel, De Ruiter van itie en Ginjaar van volksgezond- B hopen volgende week de laat- Ihand te leggen aan de wetgeving. It moet ook wel, gezien de be- Ikbare tijd." zei Van Agt, doelende Ide afspraak tussen VVD en CDA jet Regeerakkoord en beloften aan Tweede Kamer. Het is niet de Deling, dat het voltallige kabinet Inog over de zaak buigt. „Maar je jt natuurlijk nooit, of er nog moei- leden kunnen intreden," voegde remier daar gisteravond aan toe. Jkon niet zeggen, of er volgende It al mededelingen over de abor- egeling gedaan worden, dan wel Ier nog gezwegen wordt, zolang de *d van State het wetsontwerp on- |haar hoede heeft. 'ORIA (Reuter) Rechter Er- die een onderzoek instelt naar Ik van gelden door het Zuidaf- ie ministerie van voorlichting, t de krant Rand Daily Mail ge- rschuwd. Het blad, dat kritisch t tegenover de regering, had een '."Ik advocaat aangehaald die zei het onderzoek meer een „in de fpot" stoppen was. De krant moet r-'j ouden met dit soort berichten. de rechter tegen redacteur Al- Sparks. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dichte mist is gisteren oorzaak geweest van een aantal ongelukken op de weg, waar bij minstens twee doden en vijftien gewonde'n vielen. Op een met halve spoorbomen bevei ligde overweg tussen Geldermalsen en Tiel is gistermiddag in de mist een auto tegen een trein gebotst. Hierbij kwam de 74-jarige mevrouw A. Schreuder-Van den Anker uit Maurik om het leven. De twee andere inzit tenden zijn gewond opgenomen in een ziekenhuis. Vermoedelijk heeft de bestuurder de neergelaten halve spoorbomen niet gezien en is gewoon doorgereden. De 48-jarige veehouder F. Deinum is gisteren, eveneens in de dichte mist verongelukt, toen hij werd aangere den door een autobus. Hij was net zijn vee van de ene wei naar de ande re aan het brengen. Ook de luchthaven Schiphol heeft bijzonder veel last van het slechte zicht gehad: zowel gistermorgen als gisteravond zat het vliegveld pot dicht en konden er geen vliegtuigen landen. Van de zeventig uitgaande vluchten, die tot gistermiddag vier uur op het programma stonden, zijn er maar dertig vertrokken. Op rijksweg 75 tussen Born en Roos ten in Limburg heeft zich gistermid dag een kettingbotsing voorgedaan, waarbij enkele tientallen auto's wa ren betrokken. Er zijn daarbij zeker vijf personen gewond geraakt, die al lemaal naar het ziekenhuis in Sittard zijn gebracht. De rijksweg is ter plaatse aan beide kanten een tijdlang afgesloten geweest voor het verkeer. Ook in de buurt van Zwolle hebben zich door de mist verscheidene ket tingbotsingen voorgedaan. De autowegen waren gisteren over het gehele land uiterst moeilijk berijdbaar door de dichte mist. •gaan we nu alles over één ischeren? Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De prijscom pensatie in de CAO-lonen op 1 januari zal 2,2 procent bedra gen. Dat is 0,3 procent minder dan waarmee tot nu toe werd gerekend. Voor de bedrijven en ook voor de regering is dat een behoorlijke meevaller. De oorzaak hiervan is de meeval- LOEANDA (AFP, Reuter) Bij een bomontploffing in de tweede stad van Angola, Hoeambo, zijn 24 doden en 67 gewonden gevallen. Naast de aanslag in Hoeambo zijn vrijdag nog verscheidene aanslagen gepleegd, waarbij nog eens zestien doden zijn gevallen. Een aantal dagen geleden vielen er bij een aanslag op de markt van Hoeambo zestien doden en 54 gewonden. In een communiqué van het bureau voor voorlichting en Angolese veilig heid wordt de bevolking opgeroepen waakzaam te zijn. De aanslagen, al dus het communiqué, zijn vooral ge richt op economischs doelen. lende prijsstijging van de af gelopen maanden. De prijscompensaties per 1 januari zijn afgestemd op de prijsstijging van half april tot half oktober. Het okto- bercijfer Is gisteren bekendgemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Latere cijfers ko men te laat om per 1 januari al in de lonen te worden verwerkt. Niet alle CAO's kunnen prijscompensaties per 1 januari en 1 juli geven. Sommige CAO's geven deze halfjaarlijkse com pensaties op andere data. De prijsstijging in oktober was 0,2 procent. Deze stijging bleef bijna een- tiende procent achter bij hetgeen het centraal planbureau in zijn „tijdpad" voor de prijsstijging had geraamd. Vergeleken met oktober vorig jaar zijn de prijzen gemiddeld 4,2 procent gestegen. In september was de prijsstijging ver geleken met september vorig Jaar nog 4,4 procent. Maar enige schommeling in dit cijfer van maand tot maand is niet vreemd. Als de ramingen van het planbureau precies zouden uitko men, zou dit cijfer de komende maan den weer wat gaan stijgen. Volgens premier Van Agt is mr Aantjes er maandag mee akkoord gegaan, dat dr. De Jong 's avonds het rapport voor de pers zou toelichten. Aantjes heeft de premier toen gezegd, dat hij eerst een dag later dinsdag, na de vergadering van zijn CDA-fractie een persconferentie zou beleggen. Op de vraag of Van Agt niet aan dr. De Jong had kunnen vragen, zich strikt aan objectieve, wetenschappelijke gegevens te houden, zei Van Agt: „Het is toch van de dolle aan een man als De Jong, een wetenschapper van die allure, aanwijzingen te geven." den en hebben dat op hun wijze ge daan," aldus Van Agt. 'Vrijheid' aantal kritische vragen gesteld aan de onderzoekers; de tijd voor publi- katie van het rapport werd nog niet rijp bevonden. Toen echter „Het Nieuwsblad van het Noorden" maan dag „het meest saillante onderdeel" de aanmelding van Aantjes bij de SS publiceerde, besefte de regering „dat het hele land binnen enkele uren van de zaak zouw eten". Volgens pre mier Van Agt kon toen niets anders gedaan worden dan het rapport naar Kamervoorzitter Vondeling te sturen. „De onderzoekers zelf vonden het no dig vragen van de pers te beantwoor- Hij benadrukte dat het RIOD welis waar ressorteert onder de minister van onderwijs, „maar in vrijheid haar wetenschappelijk werk kan verrich ten". De regering is volgens Van Agt „niet gehouden verantwoordelijkheid te dragen voor de inhoud van enig rapport" dat het RIOD naar buiten brengt. Over de zaak zelf zei de premier: ..Het is bijna een gemeenplaats geworden om te zeggen: Het is bijzonder tra gisch en uiterst triest. Ik kan geen nieuwe woorden vinden om uiting te geven aan de emotie." door Huib Goudriaan AMSTERDAM De conclusie in het rapport over Aantjes van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dat Aan tjes in september 1942 niet kén hebben geweigerd de loyali teitsverklaring te ondertekenen, is aanvechtbaar omdat: In 1942 studenten weliswaar nog niet werd gevraagd dè loyaliteitsverklaring (voor alle studenten) van '43 te onderte kenen, maar wel een verklaring eerst hun arbeidsdienst willen vervuilen: Reeds ln 1941 en 1942 van studenten met een rijksstudie beurs een loyaliteitsverklaring werd gevraagd. Onveranderd Op grond van een prijscompensatie op 1 januari van 2,5 procent had het planbureau voor volgend jaar een stijging van loonkosten per werkne mer voor de bedrijven geraamd van 5,75 procent. Als de overige verwach tingen onveranderd blijven, kan dit cijfer nu worden verlaagd tot onge veer 5,5 procent. Omdat de salarissen van ambtenaren en de socialeuitkeringen rechtstreeks zijn gekoppeld aan de CAO-lonen. heeft ook de overheid een behoorlijke meevaller aan de lagere prijscompen satie in januari. Deze meevaller be draagt rond 200 miljoen gulden. Ook het minimumloon is gekoppeld aan de CAO-lonen, en hoeft dus eveneens minder te stijgen in de loop van vol gend jaar. Ondanks die lagre stijging van lonen, salarissen en uitkeringen verandert er voor de inkomens vrijwel niets. Als de prijzen minder stijgen, is er im mers minder inkomensstijging nodig om toch de koopkracht op peil te houden Het CBS constateerde in oktober prijsstijgingen voor kleding, meube len, damesschoenen, inrichtingen, treinen en benzine. Alleen al, vanwe ge die kleding werd het prijscijfger met 0,2 procent opgestuwd. Dat de totale stijging in oktober toch tot die 0,2 procent beperkt bleef, kwam door dat er prijsdalingen tegenover ston den, zoals voor aardappelen, groente, fruit, bloemen en planten, en ook koffie. - Dr. L. de Jong schrijft in deel zes, tweede helft, (pagina 739) van de „Ge schiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog" dat van degenen die in '41 en '42 een rijksstudiebeurs hadden ont vangen zo'n verklaring was gevraagd. Volgens de verantwoordelijke autori teiten had dat weliswaar „niet tot moeilijkheden" geleid, maar het is zeer wel mogelijk dat er toen reeds toekomstige studenten waren, waar toe Aantjes kan hebben behoord, die deze loyaliteitsverklaring weigerden te ondertekenen. Ook als dat niet het geval is geweest is het een tot misvat tingen aanleiding gevende benade ring om te stellen zoals in het rapport dat de verklaring van Aan tjes persé onjuist was (afgezien van de andere zwakten in het verweer van Aantjes - red.) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De politieke verant woordelijkheid van de regering voor de activiteiten van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) is in duidelijke regels vastgelegd. De regering heeft die regels in de zaak- Aantjes echter volstrekt genegeerd. Dit verklaart het PvdA-Kamerlid dr O. Klein in een gesprek met Trouw. Dr Klein heeft in 1974 als staatssecre taris van onderwijs en wetenschap pen deze regels laten opstellen met het oog op publikatle van het Weln- reb-rapport. Dit rapport, opgesteld door het RIOD, werd op grond van deze regels onder verantwoordelijk heid van de toenmalige minister van Justitie, mr Van Agt, gepubliceerd. Dr Klein noemt de aanpak van de rege ring in de zaak-Aantjes „dilettant en slordig." Hij zei, dat het droevig is om te moeten constateren, dat de regels die destijds zijn opgesteld om Wein- reb een fatsoenlijke behandeling te garanderen, in de zaak-Aantjes vol strekt zijn genegeerd. Het gesprek met dr Klein staat op pagina drie. Ds. S. van den Bos, hervormd predi kant in Rotterdam, verklaarde don derdag al in 1942 evenals Aantjes ADVERTENTIE niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 een loyaliteitsverklaring te hebben ondertekend. Deze weigering blok keerde zijn toegang tot de universi teit. Hij zei ons gisteren weliswaar zijn opvatting deels te moeten her zien, omdat de verklaring van '42 niet dé loyaliteitsverklaring was, maar een verklaring de arbeidsdienst niet te willen vervullen. Ds. Van den Bos: „Ik geef toé dat in mijn herinnering die verklaring èn de loyaliteitsverkla ring van 1943 in elkaar moeten zijn gevloeid. Het was zo dat ik indien ik die verklaring vóór de arbeids dienstplicht zou hebben getekend na enkele maanden reeds had kun nen studeren. Ik en veie anderen met mij hebben dit niet gedaan. Ondanks dat ik iets van mijn eerste verklaring moet terugnemen, blijf ik erbij dat De Jong zich heeft vergallo- peerd door de mogelijkheid van het weigeren van de arbeidsdienstplicht- verklaring niet te noemen en kenne lijk ook Aantjes niet op dat spoor heeft gezet. Ook bij Aantjes kunnen beide mogelijkheden (die van '42 en van '43) in elkaar zijn gevloeid", aldus ds. Van den Bosch. PEKING (Reuter) In de Chi nese hoofdstad Peking heeft men in toenemende mate te kampen met misdaad onder de jongeren. Dit heeft het „Volks dagblad" onthuld. Tot voor kort wilden Chinese functiona rissen het woord misdaad niet in de mond nemen, dat kwam slechts voor in kapitalistische en revisionistische landen. Wel gaven zij toe dat er problemen waren van „anti-sociale aard". Nu is bekend gemaakt dat „hervormingsscholen" her opend zullen worden en dat moordenaars én straatschen ders gestraft zullen worden „overeenkomstig de wet". l\. mlTtV'Jh- 6 sprookjes op I LP (A) Lekluurhanger (B) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko Nooit meer zoeken naar de krant of van Dijk. Hetty Blok en tv-gids. Dckoraiief jute lekluurhanger. InavanFaassen. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze.' Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en armbandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee:- Adres nieuwe abonnee:— Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaatsen postcode - _TeL. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaal hel kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze:DA. B. C. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792. 1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1