yichte feministe blijft niet in vrouwenhuis Vijfurige werkdag beter voor man en vrouw -Je moeten toch rder met li mannen' M-oprichtster Joke Smit: Alle soorten werk verdelen W/KWi DAG 11 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTET 17 nismakt ig aanb« f 61 f 77, f88, RDAM „ik vind mijzelf de adicale feministe die er be at moet ik wel even uitleggen, zijn vrouwen genoeg die mij al niet radicaal, misschien et eens meer feministisch vin- £vind mijzelf radicaal, omdat e dingen die ik wil, tot aan de van het bestaan ga, zowel pappelijk als mentaal. Dat an- "j niet radicaal vinden, zit in ngrijk verschil van opvat- vind dat wij feministen met pt we doen middenin de maat- moeten blijven staan en Roeten proberen een stuk s grijpen, waardoor we veran- kunnen doordrukken. An- tzelf net zoals ik radicaal feministen, vinden dat (Zich moeten terugtrekken boze mannenmaatschappij, er alleen maar slechter van wanneer ze daar blijven". »W$nit (45), vroeger bekend onder ^l*©1ans naam Joke Kool-Smit, u sinds vier jaar weer haar j neisjesnaam gebruikend, is eer van haar mening, dat femi- zich niet in kleine groepen terugtrekken, maar juist in de maatschappij moeten standhouden. d het niet radicaal om je terug ken in vrouwengroepen. Dan er je namelijk niets aan de fereld, waarin je toch moet —--pan ga je gelijk zitten hebben onderling gezellig zitten heb- ar dat was toch nooit de be- We wilden toch iets wezen anderen aan de maatschap- ituurlijk maken de meeste fe- is een tijd door waarin ze het r. I* ïebben eens lekker onder »1- fejj e zijn. Dat heb ik zelf ook Wanneer ik terugkijk op mijn ';eling en zo zal het wel meer -i vergaan zie ik de volgen- ia. Het vertrekpunt is: er moet t veranderen voor de vrouwen, nannen hebben het ook heus makkelijk; dan ga je ontdek- eveel keer per dag of per week ouw gediscrimineerd wordt mondje t.v. kijken is al vol- ;!PP. t! lgende stadium is dat je ont- kwaad wordt vanwege al die iatie. Je probeert met man- :r die boosheid te praten, je ze aan je kant te krijgen, lelaas stuit je dan maar al te mannen met een bord voor die niet veel anders weten te dan: „Is dat nou allemaal zo verdrijf alstjeblieft niet, stel je omt het stadium van de grote je weet dat je gelijk hebt, dat voor vrouwen beslist niet zo uitziet in onze maatschappij, je vindt geen gehoor bij de :n in je omgeving. In dat stadi- llen vrouwen een tijdlang niets e maken hebben met mannen. kken zich terug in vrouwenhui- HBi dat is heel begrijpelijk, omdat ^Ht serieus genomen worden. ■er H et :r 5lp inhuizen hebben op zo'n mo- een heel belangrijke functie. moet na verloop van tijd toch ilgend stadium komen en ik at inderdaad bereikt dat je reer teruggaat naar die „man- reld" en dat je je woede als gebruikt om wat te gaan ver en in de maatschappij. Dat is jk, dat weet ik ook wel, het kost noeite om mannen te overtui- naar je moet toch doorgaan, i je eentje, maar in groepen. bereik je namelijk niks, dat gemerkt, toen ik in de Amster- gemeenteraad zat (voor de van de Arbeid). Ik wilde me echt inzetten voor de vrouwen, de hun belangen zo goed moge enen, maar daar kwam niks van it. Ik werd bekeken als een zon- particulier. Toendertijd, het 1970-1971, was emancipatie nog aanvaarde zaak, zoals nu. Toen de mensen, die met de echt ijke dingen bezig waren en ke mens Kool-Smit, die een :emde hobby's had. Dat heb kunnen volhouden, ik ben iteld uit de raad gestapt, om ia nog veel sterker aan het e te kunnen wijden. Dat was stadium waarin ik mezelf ook Itrok. eb toen geleerd, dat je het als w nooit alleen moet proberen, altijd als groep. Daarom vind it we, nu er vrouwen genoeg zijn die feministisch denken, terug moe ten naar de maatschappij vanuit onze veilige, beschermde vrouwen huizen. Uiteindelijk zijn er twee sek sen in de wereld, daar moeten we mee leven. En als je wat wilt veranderen, moet je wel terug". Waarin is Joke nu precies zo radicaal? „Eigenlijk overal in. Maatschappelijk ben ik radicaal omdat ik met mijn ideeën tot aan de wortels van de maatschappij zoals deze nu is, ga. Ik pleit voor een herverdeling van al het werk, zowel binnens- als buitenshuis, ik wil alle taken en banen in de maat schappij gemengd maken (dat wil zeggen dat mannen in huis gaan wer ken en vrouwen bij voorbeeld in het bedrijfsleven) en ik wil dat vrouwen de beschikking krijgen over de helft van alle politieke en maatschappelijk macht. Ook mentaal ga ik tot de wortels: ik vecht ervoor dat de androgyne mens tot stand komt (de totale mens, die al zijn eigenschappen kan ontplooien, zowel de mannelijke als de vrouwelij ke). Die totale mens krijg je door je op vier aspecten toe te leggen: ten eerste moet je zien te bereiken, dat elk mens het goede van zijn eigen, oude rol behoudt (voor vrouwen is dat, dat zij hun gericht-zijn op dè mens in plaats van op een zaak, be houden). Ten tweede moet iedereen het verkeerde van zijn rol afleren (bij mannen is dat het zogenaamde ha nen-gedrag, bij vrouwen bij voor beeld dat eeuwige opofferen: „moe der neemt wel het kleinste stuk vlees". „Het derde punt is het overnemen van het goede uit de andere rol (voor vrouwen is dat bij voorbeeld het leren vechten voor belangrijke, maat schappelijke zaken en het opkomen voor zichzelf) en het laatste punt is het niet- overnemen van het verkeer de uit de andere rol. Bij dit laatste denk ik bij voorbeeld aan sommige vrouwen in de politiek. Wanneer ik die bezig zie en hoor, slaat me de schrik om het hart, omdat ze juist de verkeerde dingen van hun mannelijke collega's hebben overge nomen, zoals dat misselijke debatte ren, dat er alleen maar op gericht is een ander de hoek in te praten. Even een zijsprongetje: ik geloof dat het afknappen van de onderhandelin gen tussen het CDA en de PvdA voor een tweede kabinet-Den Uyl het ge volg is van het hanen-gedrag van sommige PvdA'ers. Die drongen Van Agt gewoon in de hoek, door steeds maar te roepen, dat zij de grote over winnaars waren en dat Van Agt maar moest slikken, wat zij voorschreven. Ik keek er beslist niet vreemd van op, dat van Agt vanuit die situatie te rugsloeg en met de WD in zee ging. Wanneer je mensen zó in de verdedi ging duwt, moet je niet gek kijken wanneer ze terugslaan. Zo werkt dat mechanisme nu eenmaal". Joke vindt dus, dat het een teken van radicaliteit is om als feministe terug te keren naar de maatschappij en daar te vechten voor veranderingen. Wat vindt zij dan van het hedendaag se feminisme, voorzover zich dat af speelt in aparte vrouwengroepen? „Ik heb al gezegd, dat we allemaal zo'n stadium meemaken van op jezelf willen zitten. Maar daar mag het voor mij niet in blijven steken. Op dat punt bestaan er op het ogenblik dui delijk verschillen van mening binnen de vrouwenbeweging. Ik zou graag willen dat die meningsverschillen be spreekbaar werden, dat ze niet angs tvallig onder tafel werden gehouden, zoals nu nog gebeurt. Er is nog geeh wezenlijke discussie tussen de ver schillende stromingen in de vrouwen beweging en dat is juist broodnodig, dat is ook democratisch. Maar wij vrouwen zijn nog zo bang om die verschillen te tonen. We zijn als de dood dat de tegenstanders dan gaan roepen: 'Zie je wel, die vrouwen heb ben onderling weer allerlei heibel, mooi feminisme is dat'. En dat terwijl binnen elke mannenbeweging wel verschillen van mening mogen be staan zonder dat daardoor zo'n bewe ging als afgedaan wordt beschouwd. Bovendien: er zijn wel meningsver schillen, maar er is toch ook erg veel, dat we als vrouwen gemeenschappe lijk hebben. Als we zowel onze ver schillen als onze overeenkomsten nu eens duidelijk gaan zien, moeten we toch een heel eind kunnen komen. Vrouwen zijn zo weinig gewend maat schappelijk op te treden, dat we In het roerige jaar 1968 studentenprotesten onder andere in Berlijn (Rudi Dutschke), Parijs (Daniel Cohn-Bendit). en Amsterdam, de Maagdenhuisbezetting, de bloeitijd van Provo ontstond na jaren van rust aan het „emancipatiefront'' een nieuwe feministische golf in ons land. In dat jaar werd de emancipatiebeweging Man Vrouw Maatschappij, kortweg MVM genoemd, opgericht door vrouwen als Hedy d'Ancona, Joke Smit, Lies van Doorne en mannen als Huib Drion (mr. H. Drion, werkzaam als raadsheer bij de Hoge Raad) en Wijnand Klaver. Van het geld van Huib Drion werden de eerste postzegels voor het versturen van MVM-stencils gekocht. Vandaag viert deze beweging haar tienjarig bestaan. Van een klein groepje strijdbare mensen werd MVM in de loop der jaren een tamelijk omvangrijke emancipatiebeweging, waarin zowel mannen als vrouwen zitten. Centraal stond en staat voor MVM: ieder mens, man of vrouw moet zijn rol in de maatschappij en/of gezin in vrijheid kunnen kiezen. Belemmeringen daartoe moeten afgebroken worden. In het begin is men vooral erg bezig geweest met de belangenbehartiging van vrouwen, aangezien zij de meest achtergestelde groep vormden. Allerlei initiatieven, die sedert 1968 genomen zijn, vinden hun oorsprong binnen MVM. Zo stonden er MVM'ers en MVM'sters aan de wieg van zaken als de Emancipatiecommissie, het informatieblad Lover, de actie in het onderwijsMarie wordt wijzer", de actie voor betere schooltijden „Tijd voor school", het NOS-televisieprogramma „Ot en Sien", de actiegroep „Wij Vrouwen Eisen" (voor legalisering van de abortus), vrouwentelefoons, vrouwenhuizen enz. MVM heeft altijd gefungeerd als de leverancier van emancipatie-deskundigheid. In alle mogelijke werkgroepen, politieke partijen en organisaties zaten en zitten MVM-leden, de doorstroming van MVM-ers is altijd erg groot geweest. Uiteraard wordt de belangenbehartiging voor mannen en vrouwen die belemmerd worden in hun keuzevrijheid, nog altijd in het oog gehouden, maar op het ogenblik is binnen MVM een discussie gaande hoe men verder wil. Bij veel leden bestaat de neiging om het feministisch bezig zijn vooral te zien als een mentale zaak (men trekt zich terug in afgesloten vrouwengemeenschappen om daar ver van de boze mannenmaatschappij met elkaar bezig te zijn). Anderen, onder wie oprichtster Joke Smit, vinden dat zo'n mentaal proces nuttig en nodig is, maar zeker niet het actieve meedoen in de maatschappij mag verdringen Het congres dat MVM vandaag ter ere van haar tienjarig bestaan organiseert in de Veemarkthallen te Utrecht, is geheel gewijd aan de vijfurige werkdag. Dit plan is voor een belangrijk deel afkomstig van Joke Smit. Voor het congres is het nader uitgewerkt en zal het bovendien door economen bekeken worden op zijn „haalbaarheid". Over MVM, over haar eigen opvattingen over feministisch zijn en over die vijfurige werkdag hadden we een gesprek met Joke Smit. In een apart verhaal worden de plannen voor die verkorte werkdag toegelicht. -door Cisca Dresselhuys doodsbenauwd zijn voor het naar bui ten brengen van afwijkende inzich ten. En toch is dat pas democratisch. Democratie betekent onder andere dat je op sommige punten water in de wijn moet doen, dat moeten vrouwen ook leren. Bovendien moeten we leren het per soonlijke en het zakelijke te schei den. Wanneer een vrouw een andere mening heeft over het feminisme, be tekent dat toch niet dat ze een ver werpelijk persoon is. wel nee, ze kan best een prima mens zijn. Dat schei den van het persoonlijke en het zake lijke is iets dat wij van mannen kun nen leren. Hoewel.... die kunnen het soms tot in het absurde doorvoeren. Het ene moment zitten ze elkaar, bij voorbeeld in de politiek, voor rotte vis uit te maken en even later drinken ze vrolijk samen een borrel; ik moet zeggen dat me dat wel wat ver gaat. Dan krijgt het iets heel schijnheiligs, vind ik". Jouw plan voor de vijfurige werk dag, is in jouw feministische opvat tingen heel belangrijk, hè? „Ja, beslist. Dat plan geeft zowel voor de man als de vrouw een verrijking van het leven: de man krijgt er bij voorbeeld meer contact met de kin deren door en de vrouw raakt betrok ken bij maatschappelijke en politie ke zaken. Eerlijk gezegd denk ik wel eens: wat doe je eingelijk met dat plan? Want ik verheug me er zelf nou juist zo op om over een paar jaar. wanneer de kinderen groot zijn, eens echt lekker lang achter elkaar te kun nen werken. Ik ben een typische wer kezel. En dat zit ik mezelf mooi tegen te werken door de verplichting om maar vijf uur per dag buitenshuis te mogen werken. Maar ja, wanneer Je in theorie een bepaalde zaak goed vindt, moet Je niet terugkrabbelen, wanneer je erzelf mee te maken krijgt. Dat is heel zwak". Ik hoef me trouwens nog niet zo be zorgd te maken: want als dit plan doorgaat, zal het toch pas realiteit kunnen zijn, wanneer ik waarschijn lijk al gepensioneerd ben. Het moet namelijk stapsgewijs gaan. Wat wij willen, is dat men nu vast de moge lijkheden begint te bestuderen. Er zit aan zo'n plan natuurlijk enorm veel vast. Een heel belangrijk punt is het zoeken van goede oplossingen, waar door de positie van de zwakkere (la gere inkomens, alleenstaanden en al leenstaande ouders) op geen enkele manier wordt aangetast. Voor hen moeten nog steeds juist verbeterin gen worden bevochten". Je had zo pas over verschillende sta dia in ontwikkeling van een feminis te. Komt er ook een tijd dat je weer echt plezier krijgt in de omgang met mannen? „Ja hoor, bij mij tenminste wel. Ik heb best weer lol in de mannen, ten minste in sommige. Ik moet wel zeg gen. dat mijn vrienden allemaal al een aardig eindje op de weg van de emancipatie gevorderd zijn. Er valt dus wel een grote groep mannen af, waar ik echt niets meer aan vind. Van die hanige opschepperige, zoge naamd super- mannelijke binken. Wanneer ik die tegenkom, denk ik „verspilling van tijd, zoek jij maar ander gezelschap". Weet je wat ik ook altijd merk aan de mannen die mijn vrienden zijn? Dat ze respect hebben voor vrouwen, ze nemen de vrouwen serieus. En vaak kunnen de mannen, die ik aardig vind, ook erg leuk met kinderen omgaan". Willen wij werkelijk dat de vrouw maatschappelijk als gelijkwaardig aan de man wordt gezien en behan deld, dan zullen daar drie ingrijpende veranderingen voor nodig zijn: ten eerste het her-verdelen van de arbeid en de soorten arbeid over de seksen (niet alleen de vrouw binnenshuis en de man buitenshuis), ten tweede: alle taken, rollen en functies moeten ge mengd gemaakt worden (iedereen kan in principe elke functie uitoefe nen) en ten derde: ervoor zorgen dat de vrouwen gaan beschikken over de helft van de politieke en maatschap pelijke macht. Een belangrijk middel om deze zaken te kunnen waarmaken is de invoering van de vijf-urige werkdag voor leder een. Op den duur zou er de verplich ting voor elke volwassene moeten zijn om zichzelf economisch te kun nen onderhouden, oude, jonge en zie ke mensen uitgezonderd. Wanneer zowel mannen als vrouwen dagelijks vijl uur buitenshuis wer ken, is het directe gevolg daarvan, dat het werk binnenshuis ook door beiden verricht kan en moet worden. Beide partners houden genoeg tijd over om na hun werk buitenshuis de taken binnenshuis (kinderverzorging, huishouden en dergelijke) goed te kunnen vervullen. Op deze manier hebben mannen en vrouwen zowel buitenshuis als bin nenshuis dezelfde verantwoordelijk heden en verplichtingen. Dat bete kent dat de vrouw, heel anders dan nu, intensief betrokken raakt bij het maatschappelijke en politieke leven en dat de man dagelijks te maken krijgt met de opvoeding van zijn kin deren en het voeren van de huishou ding. Op het eerste gezicht lijkt het alsof de vijfurige werkdag alleen voordelen biedt voor de vrouwen (hoeveel ge trouwde vrouwen willen immers niet graag naast hun huishouden nog „iets" buiten de deur doen), maar de voordelen zullen voor de man min stens zo groot zijn. Er zal een stuk verantwoordelijkheid van hem afval len, hij kan het wat rustiger aan gaan doen en bovendien krijgt hij eindelijk de kans om meer met zijn kinderen op te trekken. Een man die een tijdlang werkloos was geweest en in die tijd elke mid dag thuis was, wanneer zijn kinderen uit school kwamen, zei hierover: „Toen ik thuis was, hoorde ik altijd alle schoolverhalen, nu ik weer werk, hoor ik ze nooit meer, want de verha len van kwart over vier zijn om half zeven opgedroogd". Toch zullen waarschijnlijk vooral de vrouwen de voordelen van de vijfuri ge werkdag het eerst zien. Mannen zullen moeten wennen aan het idee, dat zij een stuk arbeid afstaan ten gunste van de vrouwen. „Er moeten andere normen komen: normen, die de zwoeger buitenshuis niet meer verdienstelijk achten, die iemands waarde niet afmeten aan de vraag of hij getrouwd is met zijn werk, integendeel". (Joke Smit in het oktobernummer van Socialisme en Demokratie, dat geheel gewijd is aan de vijfurige werkdag.) Volgens Joke Smit zetten mannen de eerste stap naar een vijfurige werk dag als ze weigeren langer te werken dan de veertig uur, waarvoor ze zijn Ingehuurd. Voor veel mannen die zich zonder werk, overuren en mee-naar- huis-te-nemen-stukken eigenlijk maar kaal en ongelukkig voelen, is dat al een hele stap. Het betekent niet alleen een gevecht tegen colle ga's en chefs, die zich bedreigd voe len. maar ook tegen de vijand van binnen, die het werk als opium nodig heeft. In sommige kringen weet wie 's avonds niet vergadert of achter zijn bureau zit, geen raad met zichzelf, meent Joke Smit. Wanneer mannen uiteindelijk ge wend zouden zijn aan het vijf uur buitenshuis werken per dag en het deelnemen in de huishoudelijke en gezinstaken, zal het niet meer voor komen dat een man, die werkloos of gepensioneerd wordt in een volledig vacuüm terechtkomt, waarin hij zich doodongelukkig voelt Maar hoe zit het nu met de haalbaar heid van dit plan voor een vijfurige werkdag? Is het een mooi, idealis tisch idee, dat door de economen bij nadere bestudering onmiddellijk van tafel wordt geveegd, omdat het onbe taalbaar is? Econome Marga Bruyn-Hundt heeft het plan speciaal op de haalbaarheid en de betaalbaarheid bekeken. Zij komt tot de conclusie, dat de Neder landse economie het wel kan lijden, wanneer zowel mannen als vrouwen vijf uur per dag buitenshuis gaan werken. Maar dan moet de wil om te zoeken naar oplossingen voor zich voordoende problemen wel aanwezig zijn bij werkgevers, vakbeweging, parlement en overheid. En zal die wil er zijn? „Helaas zijn dat allemaal organisaties, waarin tot nu toe het mannelijk element overheerst. Het is te hopen dat zij de solidariteit kun nen opbrengen om over deze zaken te gaan nadenken en een stuk arbeid stijd. inkomen en daarmee macht door te schuiven naar vrouwen", zegt ze. Hoe komt zij tot de conclusie dat de Nederlandse economie die vijfurige werkdag wel kan lijden? Een kortere werkdag met behoud van hetzelfde loon werkt toch kostenverhogend? Dat is zo, maar zij zet ook een levens groot vraagteken bij het behoud van hetzelfde loon voor minder werk. Zij vindt het volstrekt niet onredelijk, dat mensen een stuk loon inleveren, wanneer zij minder gaan werken. (Echt)paren gaan er dan financieel toch nog niet op achteruit, omdat er twee inkomens, zowel van de man als van de vrouw binnenkomen. In plaats van een loon voor acht uur werken per dag van de man, komt er nu een loon binnen, dat gebaseerd is op tien uur werken van man en vrouw samen. Bij een zesurige werkdag zouden de .werknemers 25 procent van hun loon moeten inleveren, bij een vijfurige 'werkdag 37,5 procent. Maar, zoals ge zegd, deze teruggang wordt duidelijk gecompenseerd door de inkomsten van de vrouw, die nu ook buitenshuis gaat werken. Voor alleenstaanden ligt de zaak an ders: die zouden erop achteruit gaan in loon, wanneer zij onder dezelfde regeling vallen. Om hen tegemoet te komen zouden er maatregelen getrof fen kunnen worden in de belastings feer. Overigens heeft deze groep waarschijnlijk ook best iets over voor het verkrijgen van meer vrije tijd. Er moet wel op gelet worden dat nie mand beneden een vastgesteld soci aal minimum terecht komt, aldus Marga Bruyn. Het inleveren van loon is een eerste mogelijkheid om de vijfurige werk dag betaalbaar te maken. Een andere mogelijkheid is produktiviteitsverbe- terlng. Dat wil zeggen, dat er per uur meer geproduceerd wordt door verbe terde technieken, betere organisatie van het werk en betere conditie en inzet van de werknemer. (Uit een on derzoek is gebleken dat in een bedrijf, waar men part-time en full-time wer kers met elkaar vergeleek, de part timers betere arbeidsresultaten ver toonden, omdat zij minder vermoeid waren). Een derde mogelijkheid Is een daling van de sociale premies. Arbeidstijd verkorting kan leiden tot verminde ren van de spanningen op het werk en daarmee tot een geringer verzuim we gens ziekte en arbeidsongeschikt heid. Daling van de sociale premies zou leiden tot een daling van de ar beidskosten Verder kan kostenstijging voorko men worden door het gaan werken met twee-ploegensystemen (waar door dure machines niet lange tijd werkloos staan). Ook in de diensten sector zal dit sowieso nodig zijn. Dil levert dan de zo fei gewenste nleuwc arbeidsplaatsen op. Enkele voordelen van de vijfurige werkdag. Bij een vijfurige werkdag wordt de ongelijkheid tussen mannen en vrouwen minder. Bij een vijfurige werkdag kunnen meer mensen deelnemen aan het ar beidsproces. Bij een vijfurige werkdag kunnen vrouwen economisch onafhankelijk worden; mannen hoeven de last van het geld verdienen niet langer alleen te dragen. Bij een vijfurige werkdag hoeven alleenstaanden en ouders- zonder partner niet langer overbelast t« zijn. Bij een vijfurige werkdag kan he< ziekteverzuim afnemen en hoevci minder mensen arbeidsongeschikt verklaard te worden. Bij een vijfurige werkdag kunner kinderen evenwichtiger opgroeien mannen hoeven in de opvoeding niet langer afwezig te zijn. Bij een vijfurige werkdag hebber mensen kans op een „rijker" leven mannen hoeven niet langer ge trouwd te zijn met hun werk, vrou wen niet langer met hun gezin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17