Angst voor Moskou smeedt nieuwe bondgenootschappen Polen herdenkt herleving als natie J wil van Egypte is voor |n geld te koop. Met deze kirden liet president Sa- l verleden week de verte- (woordigers van de Arabi- wereld in de kou staan. J afgezanten van de Arabi- topconferentie in Bag- keerden onverrichter (e naar huis. China pakt draad op in Midden-Oosten Zestig jaar na Eerste Wereldoorlog DAG 11 NOVEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 15 ele weken eerder presenteerde ^•abisch Republiek van Egypte tin een pagina-grote advertentie it Engelse dagblad The Times *n Afrikaanse natie, het land fhet Afrikaanse continent met Midden-Oosten verbindt jpte is een integraal deel van i en zijn bestaan is afhanke- Ivan het cadeau van de natuur Afrika de Nijl." gen at wil zijn land aan de cyclus geweld in het Midden-Oosten rekken Vrijwel geen risico is te groot. De ondertekening van vredesverdrag wanneer dan staat vast. Sadat helpt daar- een lastig probleem de wereld De Egyptische president heeft elijk belangrijker zorgen op enlands gebied. Al ruim twee maakt Sadat. die in 1972 alle ische adviseurs de deur wees. grote zorgen over de opmars de Sowjet-Unie en Cuba in t Afrika. Net als Marokko. Se- Saoedi-Arabië meent fcte dat de Verenigde Staten keloos toezien bij deze opmars, pgyptische regeringskringen is j steeds meer het conflict met :1 als een minder ernstig gevaar bzien. Veel serieuzer neemt men isische invloed in Ethiopië, inda en Libië. Op deze manier it namelijk Egypte's levensa- de Nijl bedreigd. De invasie jit Angola in de Zaïrese provin- Jjaba werd in Egypte uitgelegd een potentiële aanval op de inen van de Nijl in het noord elijke grensgebied van Zaïre, ie met Israël moet de Egypti- 1 strijdkrachten in staat stellen zich op het neerslaan van radi- opstanÖen in Afrika voor te iden. nsingeling kts vredesinitiatief baande de j naar een informele en onge- feven bondsgenootschap tussen nalige vijanden: anti-commu- >e en vertrouwert in het westen «nigen Egypte, Iran, Saoedi-Ara- Marokko en zejfs Israël. De be llende landen in Afrika en het den-Oosten vrezen omsingeling de Sowjet-Unie. Deze vrees ffa nog eens aangewakkerd door pro-Russische staatsgrepen in ïanistan en Zuid-Jemen. lts historische reis naar Jeruza- van een jaar geleden haalde 'ankelijk een streep door het xikaanse beleid in het Midden ten. De kans'op een apart vre- lerdrag tussen Egypte en Israël Carters streven naar een alles attende vredesregeling in het den-Oosten naar de achter- id te schuiven, en de Ahieri- ïse ..evenwichtige" benadering Israël en de Arabieren dreigde mislukken. Onder Amerika's dgenoten in het Midden-Oosten "Joord-Afrika ontstonden irrita- en verdepldheid. Maar het be- sn van anti-communistische imenten, ook tijdens de top in np-David tussen Sadat, Carter Jegin. bracht de zaken weer op juiste spoor. De elkaar wantrou- de Amerikaanse bondgenoten Innen het als hun gemeenschap- jke taak te zien de opmars van communisme in Afrika en het den-Oosten tegen te gaan. door James Dorsey Het communisme zal nauwelijks een partij zijn voor de combinatie van Egyptes mankracht, Israëls technische kennis en Irans olierijk dom. Nu het bewind van de Sjah wankelt, lijkt zelfs Saoedi-Arabië een potentiële partner te zijn. Te genover zijn Arabische tegenstan ders houden de Saoediërs Sadat de hand boven het hoofd. En de Saoe diërs hebben ook hun wantrouwen jegens de bedoelingen van de Sjah in de Perzische Golf opzij gezet. Tot dusver bezag Saoedi-Arabië de enorme Iraanse wapenaankopen met groot wantrouwen. De opkomst van het sterke binnenlandse vejzet tegen het bewind van de Sjah dwong de Arabieren echter om de bittere pil te slikken. In een vraag gesprek met een Koeweits dagblad afgelopen zomer liet de Saoedische kroonprins Fachd weten dat de Arabische staten zich aan de kant van de sjah dienen te scharen. De sjah moest geholpen worden bij het afwenden van het gevaar van het ..wereldlijke communisme en de linkse internationale". Riad besloot dus de voorkeur aan de sjah te geven boven een bewind dat de deur naar het extremisme en de subversie zou openstellen. Bo vendien vreesden de Saoediërs dat Washington Iran in plaats van Sa oedi-Arabië als voornaamste bond genoot in het gebied van de Perzi sche Golf zou gaan beschouwen. Deze vrees kreeg opnieuw voedsel toen president Carter liet weten dat Amerika met geen ander land dan Iran zó nauw zou samenwerken op het gebied van de gemeenschappe lijke militaire veiligheid. De Ameri kaanse pogingen Riad gerust te stellen door de verkoop van 60 F-15 gevechtsvliegtuigen aan Saoedi- Arabië en door vertraging van de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran bleken niet voldoende te zijn. De weg naar toenadering tussen Riad en Teheran werd gebaand in het kader van de OPEC, de organi satie van olie-producerende landen. Nadat Teheran jarenlang forse ver hogingen van de olieprijzen had geëist en Riad zich me,t handen en voeten hiertegen had verzet, veran derde deze situatie plotseling ruim anderhalf jaar geleden. Plotseling spanden Iran en Saoedi-Arabië zich samen in om een drastische prijs verhoging te voorkomen. Sjah De erkenning van de gemeenschap pelijke belangen van de pro-wester se staten kwam de sjah goed van pas. Hij zag een rol voor zichzelf weggelegd als grote regionale mo gendheid. Jarenlang werkte hij aan de opbouw van goede betrekkingen met Egypte. Niet toevallig bracht Sadat een bezoek aan Teheran aan de vooravond van de aankondiging dat hij naar Jeruzalem zou reizen. En begin dit jaar probeerden Egyp tische regeringsfunctionarissen ko ning Hoessein tijdens een bezoek aan de Iraanse hoofdstad van de juistheid van Sadats vredestactie- ken te overtuigen. Officieel onderhouden Teheran en Jeruzalem geen diplomatieke be trekkingen. Maar een belangrijke Israëlische handelsdelegatie zetelt in de Iraanse hoofdstad, en Iran voorziet in 85 procent van de oliebe hoefte van de joodse staat. De sjahs belangstelling voor de ont wikkeling in het Midden-Oosten werd begin dit jaar onderstreept toen hij te kennen gaf dat hij wel eens de olie-uitvoer naar Israël zou kunnen verlagen teneinde Jeruza lem tot een wat soepeler opstelling jegens de Arabische verlangens te dwingen. Radicalen Deze steun aan het Egyptische vre desbeleid betekent niet dat Iran veel om de Palestijnen geeft. De sjah beschouwt de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO als een stel letje revolutionairen die samen met andere radicalen onrust in de we reld brengen. Irans inmiddels afgetreden premier Sjarif-Emami beschuldigde de PLO er onlangs van betrokken te zijn bij de opstand tegen de sjah. Iraanse regeringsfunctionarissen beweren dat tegenstanders van de sjah door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van dr. George Ha- basj militair zijn opgeleid. Een nau we band tussen linkse Iranezen en de Palestijnen meent men ook te kunnen afleiden uit het feit dat de kapers in Mogadlsjoe van het Luft- hansa-toestel verleden jaar oktober gebruik maakten van Iraanse pas poorten. Samen met Saoedi-Arabië schept Iran de ruimte voor Sadat om door te gaan met de vredesbesprekingen met Egypte. Terwijl Saoedi-Arabië de leden van het Arabische front van standvastigheid Syrië, de PLO. Algerije. Zuid-Jemen en Libië temde, zorgde Iran ervoor dat Irak zich niet bij het front aansloot Deze taak werd vergemakkelijkt door de inmiddels bijgelegde me ningsverschillen tussen Bagdad en Damascus. Zonder een stevige Syrisch-Iraakse samenwerking blijken Sadats te genstanders niet in staat te zijn om militair of politiek een vuist te ma ken. De door Egypte geforceerde breuk in de Arabische linies kon niet overbrugd worden. Irak kan het zich niet permitteren om de sjah tegen zich in het harnas te jagen. Nog maar vier Jaar geleden konden de Koerdische opstandelin gen in het noorden van Irak vrij vanuit Iraans grondgebied opere ren. Met het verrassende akkoord tussen Iran en Irak werd de Koer den tijdelijk de mond gesnoerd. Macht Uit de recente geschiedenis kan men de macht van het zich ontwik kelde pro-westerse bondgenoot schap in Afrika en het Midden-Oos ten aflezen. Met veel succes wisten de troepen van de sjah in samen werking met Jordanië aan het begin van de jaren zeventig de door Zuid- Jemen gesteunde opstand van guer rillastrijders in Oman te onderdruk ken. Eerder dit jaar liet Teheran weten dat Iraanse troepen recht streeks zouden ingrijpen wanneer Ethiopië Somalië zou binnenvallen. Deze dreiging werd geuit op het moment dat Ethiopische troepen, gesteund door Russische adviseurs Somalische guerrillastrijders uit de Ogadenwoestijn verdreven. Tegelij kertijd stuurde Egypte Somalië wa pens van Russische makelij. Een soortgelijk model van solidari teit trad aan de dag bij de opstand in de Zaïrese provincie Sjaba. In dit geval was de hoofdrol voor koning Hassan van Marokko, die droomt van een samengaan van het „Joods intellect en Arabisch geld". China De vreemde eend in de bijt in deze ontwikkeling is misschien de volks republiek China. Ongeacht de poli tieke kleur is de „voorhoede van de revolutie" in Peking bereid om met iedereen die zich tegen Moskou af zet vriendjes te worden. China pakt de draad op waar het de Sowjet- Unie mislukt is. Egypte, Soedan en Somalië zetten de Russen hun land uit en onderhouden goede betrek kingen met Peking. Partijleider Hoea Kwo Feng bracht afgelopen zomer een bezoek aan Iran. Langs de Perzische Golf doen zelfs geruch ten de ronde dat China het eerste en enige communistische land zal wor den waarmee de oliesjeiks in Saoe di-Arabië diplomatieke betrekkin gen zullen aanknopen. Het spreekt vanzelf dat nog nie mand zich over de betekenis van allerlei bondgenootschappen in wording durft uit te spreken. De psychologische wonden van de door Sadat geforceerde toenadering tot Israël zijn nog te vers. Ook de liefde tussen Teheran en Riad is nog te pril. De afsluiting van een Egyp- tisch-Israëlisch vredesverdrag is echter een eerste stap. Bovendien is zeker dat naarmate de troon van de sjah meer wankelt, de conservatie ven in het Midden-Oosten en Afrika meer van elkaar afhankelijk worden. door J. den Boef Polen herdenkt vandaag onder bijzondere omstandigheden het feit dat 60 jaar geleden de nationale onafhankelijkheid van het land werd hersteld, die in 1795 had opgehouden te bestaan als gevolg van inlijving bij tsaristisch Rusland. Pruisen en Oostenrijk-Hongarije. De omstandigheden dragen niet alleen een bijzonder karakter omdat de aanwezigheid van strijdkrachten van de Sowjet-Unie op Pools grondgebied het betrekkelijke van de Poolse onafhankelijkheid anno 1978 demon streert. De uitzonderlijke aard van de herden king ligt eerder in het feit dat nog geen maand geleden de Poolse kardinaal Karol Wojtyla met de pauselijke waardigheid werd bekleed. Want ook al moet men de betekenis van deze pauskeuze relativeren, het is niet aan twijfel onderhevig dat zij voor de ontwik kelingen in Polen van groot belang kan zijn. De kerk heeft in de meer dan duizendjarige geschiedenis van Polen vrijwel van het begin af een zeer belangrijke rol gespeeld. Onder de regering van Mieszko I. de eerste monarch, werd Polen een christelijke natie (966). Miesz ko. die met de christelijke prinses Dubravka uit Bohemen was gehuwd, liet zich naar de latijnse ritus dopen. Zijn beslissing om zich bij de rooms-katholieke kerk aan te sluiten en niet voor het byzantijnse christendom van de Slavische broedervolken te kiezen, had voor de toekomst van Polen vérreikende ge volgen. die tot in onze tijd doorwerken. Opgeslokt Langzaam maar zeker begon Polen door on derlinge twisten en door tsaristisch Rusland bedreven politieke intriges zijn betekenis als zelfstandige staat te verliezen. De Russen slaagden erin een belangrijk deel van het land onder hun gezag te brengen. Ook werd Polen verzwakt door de oorlog tegen het protestantse Zweden, dat niet alleen War schau, maar ook het veel zuidelijker gelegen Krakow bezette. In de Russisch-Pruisische oorlog in het midden van de achttiende eeuw konden de Polen zelfs niet meer verhinderen dat hun grondgebied als gevechtsterrein werd gebruikt. Nadat in 1773 Rusland en Oostenrijk met elkaar in conflict waren gekomen, besloot de Pruisische koning Frederik de Grote van de gelegenheid gebruik te maken om een deel van Polen aan zich te onderwerpen. Dit voor beeld werd gretig gevolgd door Russen en Oostenrijkers. Twintig jaar later pikten Rus sen en Pruisen nog een stuk van Polen in, en in 1795 hield het land op te bestaan als nationale eenheid, toen de drie grote buur landen het er over eens waren geworden, dat zij het nog resterende gebied het best onder elkaar konden verdelen chalk Jozef Pilsoeds- pe verguisde kampioen 1 Holens onafhankelijk- Geen enkele godsdienstige stroming is aan Polen voorbij gegaan. Het werd beroerd door reformatie en contra-reformatie. Er was een periode waarin de adel en de van haar afhan kelijke lijfeigenen, voornamelijk uit boeren bestaande, het calvinisme „omhelsden". De reformatie kreeg echter op den duur geen voet aan de grond, ondanks het feit dat er in Polen in de zestiende eeuw opmerkelijke godsdienstige tolerantie bestond. In de ze ventiende eeuw werd echter een abrupt einde gemaakt aan het protestantisme. Verban ning en doodstraf werden gebruikt om de positie van de rooms-katholieke kerk te her stellen. In de Deriode v»n meer dan 120 iaren van overheersing door Russen. Pruisen en Oos tenrijkers hadden de staat en zijn instellin gen opgehouden te bestaan. In de strijd om het voortbestaan als natie bleef de kerk ech ter een belangrijke rol spelen, omdat het volk zich om haar schaarde. Van grote symboli- sche betekenis was daarbij het feit dat sinds VGrdrdgGFI 1655, toen de Zweedse troepen bij het kloos ter van Czestochowa een halt werd toegeroe pen, de „Zwarte Madonna" (Maria) werd ver eerd als de „Koningin van Polen". De geeste lijkheid stond achter het volk. Talrijke pries ters moesten hiervoor met hun leven boeten. de Polen weinig. De opstanden tegen de bezetters namen in hevigheid toe, met name tegen de Russen, die zelfs het onderwijs in het Pools op de scholen hadden verboden. Na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog vatten de Polen weer hoop. Al in november 1916, toen de Russische strijdkrachten in grote moeilijkheden kwamen te verkeren, werd de Poolse onafhankelijkheid uitgeroe pen. Een centrale rol speelde voortaan maar schalk Jozef Pilsoedski. die echter weigerde om gemene zaak te maken met de tegenstan ders van de Russen: de Duitsers en Oostenrij kers. Onafhankelijkheid Pilsoedski werd in Maagdenburg gevangen gezet, maar het Poolse verzet ging door en toen in november 1918 Engeland en Frank rijk met de steun van Amerika de Duitsers en Oostenrijkers op de knieën dwongen, was het uur van de Poolse onafhankelijkheid aange broken. De Amerikaanse president Woodrow Wilson had deze onafhankelijkheid tot één van zijn veertien punten gemaakte (punt 13» De geallieerden stemden erin toe dat Posen en een groot deel van Pruisen bij Polen werden gevoegd. Later kreeg het ook nog Gaiicië erbij, nadat de vrede van St. Germain een feit was geworden. De sympathie van het Poolse volk richtte zich na de eerste wereldoorlog vooral op Frankrijk, welk land militaire hulp verleen de, toen Polen met de Sowjet-Unie in conflict kwam over de vaststelling van de grens tus sen beide landen. Troepen van het Rode leger waren al opgerukt in de richting van War schau. In het huidige Polen wordt echter de oktober-revolutie van 1917 die tot het ont staan van de Sowjet-Unie leidde, als de be langrijkste factor beschouwd die het herstel van de Poólse onafhankelijkheid mogelijk maakte. Na de val van Napoleon veranderde er voor Weinig waardering heeft men in het officiële Polen van vandaag ook voor de rol die Pil soedski heeft gespeeld in de Poolse onafhan kelijkheidsstrijd. Men geeft toe dat de maar schalk de drijvende kracht was achter de strijd tegen de tsaristische overheersing. Maar men noemt het echter een legende dat Pilsoedski de kampioen van de onafhanke lijkheid zou zijn geweest, die als socialist het vertrouwen van miljoenen Polen had. Vooral neemt men hem kwalijk dat hij zich tegen de Sowjet-Unie keerde, „omdat hij de betekenis van de oktoberrevolutie niet had begrepen". Het onafhankelijke Polen, dat geen werkelij ke vrijheid kende omdat het door Pilsoedski en zijn opvolger Beek min of meer dictato riaal werd geregeerd, sloot in 1933 een niet- aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie, voordat het in 1934 een soortgelijke overeenkomst met het Duitsland van Adolf Hitler tekende. Pas in 1939 werd een defensief verbond met Engeland gesloten, als aanvulling op het al met Frankrijk bestaande akkoord. Al deze verdragen mochten weinig baten, toen Hitier in 1939 Polen binnenviel nadat hij een niet- aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie had ge sloten. Nadat Hitiers troepen Polen waren binnenge vallen. rukte het Rode leger vanuit het oos ten uit op. Op 31 oktober verklaarde minister van buitenlandse zaken Molotuw in een bui tengewone zitting van de Opperste Sowjet. „dat de betrekkingen met Duitsland geba seerd zijn op Permanente vriendschap". Hij zei verder: „Nu Polen is vernietigd, is niet Duitsland de aanvaller, maar Frankrijk en Engeland, die de oorlog niet voortzetten ter herstel van Polen of om te strijden voor de democratie en het Hitlerdom te verslaan, maar uitsluitend om hun stoffelijke belangen te dienen. Geen keus? In Polen wijst men er op dat er voor de Sowjet-Unie geen andere mogelijkheid was. omdat zij tijd moest winnen om zich tegen een eventuele aanval van Hitler-Dultsland te kunnen verweren Die aanval kwam in 1941, was aanvankelijk een groot succes, maar bleek in 1943 definitief tot mislukken ge doemd te zijn. Nadat de Duitsers waren ver slagen. herleefde Polen als nationale staat, zij het dat het (als gevolg van gebtedsaanspra- ken van de Sowjet-Unie) naar het Westen moest opschuiven tot aan de Oder op vroeger Duits gebied. Sindsdien heeft Polen een betrekkelijke mate van onafhankelijkheid omdat zich nog Polen binnen zijn naoorlogse grenzen altijd strijdkrachten uit de Sowjet-Unie op zijn grondgebied bevinden. Formeel heeft de aanwezigheid van deze troepen alleen te ma ken met de door Moskou noodzakelijk geach te stationering van Sowjet-divisies in de DDR. Het vertrek van deze troepen kan slechts gevolg zijn van een definitieve rege ling van het probleem van de Europese veilig heid. die moet uitmonden in opheffing van de beide militaire blokken. En het is de vraag of die tijd ooit zal aanbreken. Ook onder de moeilijke omstandigheden in het naoorlogse Polen bleef de rooms-katho lieke kerk functioneren. De identificatie met de belangen van het land. die door de eeuwen heen bleef bestaan, maakte het de nieuwe machthebbers bijzonder moeilijk, de kerk aan te pakken. Na verloop van tijd bleken d« autoriteiten zelfs de hulp van de kerk nodH te hebben om een eind te kunnen maken aar opstandige activiteiten onder de bevolking Deze steun droeg er in belangrijke mate toe bij dat Polen bewaard bleef voor een drama, als Tsjechoslowakije in 1968 overkwam. Ongetwijfeld heeft de keus van Wojtyla tot paus de positie van de rooms-katholieke kerk in Polen versterkt, althans voorlopig. De par tij onder leiding van Edward Gierek kan zich in haar „dialoog" met de kerk wat meer veroorloven dan enkele maanden geleden nog mogelijk was. De 8owJet-Unie kan daar in de gewijzigde omstandigheden moeilijk bezwaar tegen maken. De belangstelling vooi de komende ontwikkelingen in Polen is dan ook bijzonder groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15