In proef openbaar vervoer moet je geld durven steken' reri een scherpe bocht viel de keizer bijna 1 lriw i j - 'h ✓k Gouden plaat met toekomst Discussie Al Stichting Rover neemt beleid op veel punten op de korrel Wetenschap en techniek 11 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 door Dick Rlnglever fELVEEN Met nar vervoer moet je n experimenteren niet meteen laten rikken als dat geld kosten. We zijn er aan gewend en dat ook aanvaard t openbaar vervoer een belangrijk deel worden betaald uit gemeenschapskas. zou je dan bij ibrengen van ver- n ineens moeten van het winst- 9 r l zeven jaar bestaande ig Reizigers Openbaar 1 (kortweg: de Stichting - een vijfhonderd leden itlg afdelingen tellende entenclub van mensen er In bus, tram of trein e auto stappen blijft jd en geschrift nog steeds bovenstaande hameren, iets van de grond wilt als Je meer mensen dan het openbaar vervoer :en, moet Je beginnen teren. Doe je dat niet, Je in een neerwaartse die gevaarlijk kan (ld: als Je busservice rminderen, stimuleer je Dgebrulk. Dat heeft weer verstopping van de weg tig. waardoor de nog wél bussen in de knel ra- ect: er zullen nóg meer in de auto vluchten. Bruggeman en Fred van twee bestuursleden van l Ippen zomaar één staal- van de kortzichtigheid, overheid verwijten. «te maanden, hebben ze (er gedaan en kwamen >r ook in het nieuws. De plannen, bijvoorbeeld, om enke le onrendabele spoorlijnen in het noorden door de bus te laten bedienen en ook het treintje Santpoort Noord-IJmulden op te heffen, leidden tot boze brie ven. Ook met de begin deze maand ingevoerde gezinskaart van de Spoorwegen waren zij het niet eens. „Niet", zegt Bruggeman, „om dat wij vinden dat Je nu maar onbeperkt moet doorgaan met het inpompen van geld. We gaan niet zover dat we zeggen, dat al het openbaar vervoer nu maar gratis moet, dat de overheid al les financiert. In principe gaan we ervan uit, dat ook de gebrui ker betaalt. Er moet een zekere drempel zijn. Maar we vragen ons wel af of de bezuinigingen, die de regering soms wil door voeren, wel zoveel effect heb ben. Of sterker: wij vinden dat Je door dat soort ingrepen de zaak negatief benadert en daar door alleen maar nóg meer men sen van het openbaar vervoer vervreemdt. Als iets niet goed loopt, moet je je in de eerste plaats afvragen: waarom loopt het niet en wat kunnen we daar aan doen?" In het geval van de met ophef fing bedreigde spoorlijn Sant- poort-IJmuiden: waarom, vraagt Rover, is er voor dit ad vies tot stand kwam niet eerst onderzocht of de lijn niet zo verlegd en verlengd kon worden, dat hij dieper in de woonbebou wing van IJmuiden zou dringen. Waarom is niet bestudeerd of de halte Westerveld wat naar het noorden kan worden verlegd zo dat deze gunstiger bij de woon bebouwing van Driehuis komt te liggen? Vragen Soortgelijke kanttekeningen plaatsten zij bij de plannen om enkele noordelijke lijnen op te heffen. Een werkgroep kwam tot de conclusie, dat sommige stations in het rayon te excen trisch liggen en dat daardoor de bus aantrekkelijker zou zijn. Rover stelde daar tegenover de vraag: is er nu wel eens bestu deerd of de ligging van de stati ons niet verbeterd kan vtforden, of dat het aantal stations kan worden uitgebreid, zodat de functie van de lijnen versterkt zou kunnen worden? Straffeloos trein door bus ver vangen gaat niet, vindt Rover. Zij baseert dit op een eens door British Rail gedaan onderzoek, waaruit bleek dat lang niet alle treinreizigers zomaar van de trein in de bus overstappen. De Britse cijfers toonden zelfs aan. dat enkele maanden nadat de spoorlijn in een buslijn was omgezet zestig tot tachtig pro cent van de spoorklanten de bus de bus lieten en in de auto stap ten. Dit had weer tot gevolg, dat nu nog maar veertig procent van de trajecten van alle sinds 1962 opgeheven spoorlijnen door bussen wordt bediend. „Het gekke is", zegt Brugge man, „dat men deze cijfers in Den Haag kent, maar dat men er bij de studie in het noorden toch voetstoots van uitging, dat alle treinreizigers zich zo maar op de busstoel zouden laten zet ten. Men is er gewoon aan voor bijgegaan, dat de trein meer trekt dan de bus. Behalve de grotere snelheid, de betrouw baarder dienstregeling (niet af hankelijk van verkeersopstop pingen) worden faciliteiten als fietsenvervoer, toiletten en meer comfort door de reiziger als belangrijke praes gezien." De Stichting, die zich vooral zegt toe te leggen op praktische technische adviezen, verwijt Den Haag nog wel meer. Bij voorbeeld het besluit de proef met de zogeheten Van der Doef- kaart (algemeen Jaarabonne ment voor gezinnen voor zes honderd gulden en voor alleen staanden voor 420 gulden, voor onbeperkt gebruik van trein, bus, tram en metro, overal in het land) nooit te hebben voortge zet. Na een Jaar experimenteren zei Den Haag, dat weliswaar 538.000 gezinnen en 198.000 al leenstaanden zich deze kaart zouden aanschaffen, maar de in komsten voor de NS en de ande re vervoersondernemingen daardoor met driehonderd mil joen gulden zouden dalen. Bo vendien zou er met deze kaarten zoveel méér worden gereisd, dat dit vijfhonderd miljoen gulden extra aan capaciteitsuitbrei ding zou kosten. Een foute redenering, noemt Rover dit. In de eerste plaats twijfelt Rover eraan of de be langstelling voor de kaart goed is berekend. Zou die belangstel ling niet groter zijn geweest als er meer reclame voor was ge maakt? En wat te denken van het effect van de mondreclame na verloop van tijd. Het is een bekend feit, dat een nieuw initi atief pas na een jaar grotere bekendheid gaat „trekken". Bij de Van der Doef-kaart is toe komstige invloed daarvan ge woon niet ingecalculeerd. Idee van Rover: de kaart had na de proeftijd geleidelijk aan verder moeten worden ingevoerd. Dat had de vervoersondernemingen de kans geboden ook hun capa citeit geleidelijk uit te breiden, zodat ze niet meteen al met uit zonderlijk hoge extra-kosten zouden zijn komen te zitten. De voor deze kaart nü in de plaats gekomen gezinskaart van 2220 gulden vindt Rover nauwe lijks een alternatief. Veel te duur en discriminerend voor al leenstaanden en kleine ge zinnen. Schiphol-lijn Nóg zomaar een handvol beden kingen van Rover op het Haagse beleid. De nieuwe Schiphol-lijn: een la chertje als er niet meteen een verbinding met Amsterdam- Centraal Station komt Als kwa lijk neveneffect van die lijn noemt de stichting de opdracht van de minister aan het busbe drijf Centraal Nederland om zijn lijnen (BuitenveldertAm- stelveen-Schiphol) ten gunste van het spoor aan te passen. Gevolg: de lijn wordt gewoon doorgeknipt, zodat de mensen die straks per bus naar de lucht haven willen, moeten overstap pen. Alweer zo'n voorbeeld waardoor je onnodig mensen in de auto jaagt vindt Rover. De op stations geboden service: op hoeveel stations vind je bij aankomst nu duidelijk aangege ven hoe je per bus of tram ver der moet? In arren moede zijn veel reizigers omdat zij de stad niet kennen gewoon ge noodzaakt een taxi te nemen. De bezuinigingsoperatie van Den Haag ten aanzien van het busvervoer afschaffen of be knotten van onrendabele lijnen, werd zegt Rover in Den Haag laconiek „wat hakken in dor hout" genoemd. De praktijk van een eigen onderzoek („uit holling overdwars") leerde een Rover-studiegroep, dat sinds 1976 op niet minder dan tachtig procent van alle buslijnen is be snoeid. De vertrouwdheid van het pu bliek met het gebruik van het spoorboekje en andere dienstre gelingen: veel mensen weten er geen weg mee ondanks alle ver beteringen van de laatste jaren. Rover-voorstel: de vervoersbe drijven en dus ook NS zullen meer initiatieven moeten ontwikkelen om daaraan via de scholen wat te gaan doen. Ook van belang is volgens Rover het duidelijker bij bus- en tramhal tes aangeven welke lijnen er langskomen en waar ze naar toe gaan. In Eindhoven hebben en kele enthousiaste Rover-leden dat destijds zelf voor hun reke ning genomen en op alle abri's zelfs stencils met vertrektijden en routes opgeplakt. Busbanen Vrije busbanen. Die moeten er veel meer komen. De praktijk heeft geleerd, dat vrije banen meer passagiers trekken. De vrije baan Rotterdam-Capelle krijgt in de spitsuren nu al veer tig procent meer passagiers. En ook de kort geleden geopende baan Leiden-Katwijk loopt be ter dan vroeger. Waarom geen busbaan in de Amsterdamse IJ- tunnel, waar per etmaal meer buspassagiers dan automobilis ten passeren (om maar één voor beeld te noemen)? Rover verwijt in dit verband de verkeerspoli tie nog wel eens gebrek aan me dewerking („de politie is niet onze beste vriend") en is voor radicalere ingrepen: als er op een vierstrooks weg geen uit breiding voor een busbaan mo gelijk is, wel, dan moet er maar een autorijstrook afvallen. Helem&dl negatief wil Rover overigens niet zijn. Dat N8, bij voorbeeld, zich de laatste jaren steeds meer gaat richten op vastomlijnde doelgroepen, juicht zij toe. Zoals de Intercity- Elus, die sinds kort voor de za- enman een snelle verbinding onderhoudt tussen de Randstad en zuiden. Ook in de proef van NS met haar busdochter Cen traal Nederland om op het tra ject Utrecht CS-De BUt-BUtho- ven een „peplijn" van de grond te krijgen (extra service, kran ten aan boord, betere abri's) ziet zij toekomst („Maar er zouden meer van dat soort experimen ten moeten worden gedaan'). Overigens is de verstandhou ding met NS lang zo slecht niet als de Rover-geschriften wel eens zouden doen vermoeden. Nog onlangs kreeg het bestuur naar aanleiding van nogal ferme kritiek op de Invoering van de nieuwe gezinskaart, een onver wacht vriendelijk briefje van een van de NS-directeuren terug met als slotzin „We zijn er zeker van dat het politieke klimaat in ons land door uw activiteiten ten gunste van het openbaar vervoer wordt beïnvloed". Een stimulans uit onverdachte hoek. ft U JWV» dtpc letje ialtJei AAN MAABDE VOL6ENOE 6A iT PAS ft.S. MAAN0A&.' atuui rijstti :erw npei' orde )re slechte frequenties wecken afstotend 7^ r* O 7^ A T OIAA IA .or, n /-> r\ o ..DAMES EN HEREN, W'J ONDERBREKEN THAWS OE VOORSTELLING EVEN OM teop TE WJZCw DAT DE LAATSTE BUS NAAR U/TJE6EEST OVER 5 MINUTEN VtarUfkT" Tekeningen uit een publikatie van de Stichting Rover unnu 1 or J. G. A. Thijs >op ide< cne< paar Nederlandse militairen die 1945, pas uit het bevrijde vader- d naar Engeland gekomen, in de irt van Londen in opleiding waren die op zondagmorgen elf novem- van dat Jaar door het centrum ij de Britse hoofdstad slenterden, jaai l Iden daar een onverwachte beleve- Hqnf Vanaf het ondergrondse station de Westminster Bridge en de Big L pnn 1 waren ze nog maar net aan een Hne zwerftocht begonnen, toen ze sen de hoge regeringsgebouwen in ill in het gedrang van een menigte raakten. Vanuit het van de mensenzee klonken mill- commando's, er waren vlaggen itbaar en er weerklonk militaire dek. Met enige moeite wisten de lerlanders 'n plaats te veroveren beter uitzicht bood. Wat zij zagen 'n smetteloze parade: honderden en, zich onberispelijk gelijk (wegend, langs lijnen die langs lineaal getrokken konden zijn. het monument in het midden van Ie weg stopten de soldaten, er in hoornsignalen en een lange, snijdende stilte volgde. Precies elf uur maakten zich enige figuren uit de colonnes los, er werden bloe men en kransen bij het monument gelegd. Het duurde even voordat de zin van dit ceremonieel tot de Nederlandse jongens doordrong. Het was, werd hun duidelijk, de herdenking van elf november 1918, toen om elf uur 's morgens na ruim vier Jaar verwoes tende strijd de wapenstilstand in het westen getekend werd. Een wat zon derlinge gewaarwording was het wel: na vijf Jaar Duitse bezetting aan den lijve beleefd te hebben stonden ze in het hart van het land van hun bevrij ders en daar bleek dat die nog volop doende waren de vorige oorlog te herdenken, met groot vertoon van schitterende uniformen en stram sa luerende autoriteiten. Even kwam een wat cynische gedachte op: 't is net alsof er sinds 1918 niets gebeurd is, alsof er niet een tweede golf van verwoesting over Europa gegaan is. Toen ze wat later hun „dagje in Lon den" vervolgden, konden de jeugdige Nederlanders overigens vaststellen dat de wereldstad voor die laatste verwoesting niet gespaard was: grote delen waren gehavend of geblakerd. Traditie Ik vermeld die kleine herinnering om dat deze krant verschijnt op elf no vember 1978, zestig jaar na 1918, 33 Jaar na 1945. De tijdsafstand is groter geworden, maar (nog?) niet groot ge- Upg6W6Kt noeg om de Britse traditie kapot te krijgen. Ook nu zal bij het monument in Whitehall „1918" weer herdacht worden; morgen (de dichtst bij 11 november liggende zondag) om elf uur 's ochtends zal koningen Elisa beth er in aanwezigheid van militaire autoriteiten een krans leggen. In de Westminster Abbey zal dan al een speciale dienst begonnen zijn; later is er elders in Londen een parade. Ie gebeurtenissen als de aankomst van de Duitse keizer in ons land. Verwijt Het is begrijpelijk dat voor de Neder landers, wier land er in en na 1914 in geslaagd is buiten de oorlog te blijven (tot groot verdriet van veel Belgen, die ons die houding later hebben ver weten), de elfde november niet dezelf de betekenis en gevoelswaarde heeft gekregen als in de landen die wel in de „volkerenkrijg" meegesleept wa ren. Het valt, als Je kranten uit no vember 1918 doorbladert, ook op dat er betrekkelijk weinig over het feit van de wapenstilstand zelf gemeld wordt en naar verhouding veel over de in het binnenland dreigende woe lingen (Troelstra!) en over sensatione- De Nieuwe Haagse Courant bijvoor beeld vertelt op dinsdag 12 november tot in de kleinste details de entree van Wilhelm in Eijsden en later op het station in Maarn. Volgens de ver slaggever zag hij er „opgewekt" uit: „De ogen tintelden levendig, het ge laat scheen ietwat gebruind, de snor stond als vroeger kaarsrecht en het hoofd werd hoog gehouden. Zijn gang was ietwat onvast Voortschrij dende steunde hij een enkele maal op een stokje, maar daarna nam hij weer een straffe houding". Er weerklonken gejuich én gejoel, meldt de verslagge ver, maar de sympathieke stemming overheerste. Dat laatste geldt ook wel een beetje voor het verslag-zelf, waar in deze dramatische zin voorkomt: „Een tragische ure, voor Wilhelm von Hohenzollern persoonlijk en voor de wereldgeschiedenis". Over de stem ming waarin Wilhelm Nederland bin nenreed zijn interessante notities ge maakt door de secretaris-generaal in algemene dienst mr. J. B. Kan. Mr. Kan. die van Eijsden naar Maarn met de keizerlijke trein meereed en van wiens verhaal een gedeelte afgedrukt is in dr. H. J. Scheffers boek over november 1918, vertelt onder meer over een maaltijd in de trein, waarbij Wilhelm het gezelschap uit grote schotels bediende. De keizer praatte „voortdurend en opgewekt". Hij be weerde onder meer „dat hij niet de minste schuld aan den oorlog had", dat „de Engelschen zich als ware bar baren gedragen hadden" en dat hij zelf in bezet Frankrijk „meermalen voor een gansch dorp hout gehakt had en dat onder de bevolking ver spreid". Tranen kreeg hij in de ogen toen hij het over een door hemzelf in Oost-Pruisen ingericht modeldorp had, dat hij nu wellicht nooit meer zou zien. Knoop Kan had ook oog voor aardige de tails: „Toen Z.M. na het middageten opstond om naar zijn compartiment te gaan. maakte de trein plotseling een scherpen bocht en zou hij geval len zijn indien ik hem niet had opge vangen. Bij die gelegenheid bleef een knoop van zijn uniform haken aan mijn horloge-ketting; het duurde vrij langen tijd voordat ik hem bevrijd had; de Keizer maakte lachend ver ontschuldigingen". Je zou willen dat alle ambtenaren zo aardig konden schrijven! door Rob Foppema Het kastje met de draaitafel doet sterk denken aan een grammofoon. Maar de vreemd glanzende plaat lijkt wat dom te liggen draalen: de arm met de naald ontbreekt. Die zit binnenin, verklaart de man van Philips opgewekt. Het is de onderkant van de plaat die wordt afgespeeld of op hetzelfde apparaat opge nomen. En dom is wel het laatste woord dat hier in de buurt mag worden gebruikt: hier draait het massa geheugen van een computer. Het enthousiasme waarmee men daar in Eindhoven naar kan staan kijken, is wel een beetje te begrijpen. Dit zou wel eens een heel groot produkt kunnen worden voor het inmid dels nog slechts in kleinere com puters geïnteresseerde concern. De manier waarop directeur De Vos van Philips Data Systems zich bij de presentatie deze week uitliet, wees er in elk geval op dat de commerciële toepas sing („over enkele Jaren") vlak onder het oppervlak van zijn gedachten zat. „Om een toepas sing van de grond te krijgen, kost aan de zijde van de klant meer tijd dan bij ons. Vandaar dat we het in dit vroege stadium annónceren." En anderzijds: „Het ligt inderdaad voor de hand dat de eerste toepassing zal plaatsvinden in onze eigen computers. Maar het verstrek ken van licenties is volstrekt niet uitgesloten. Dat Is een heel- gebruikelijke praktijk voor ons." Hoe interessant de zaak com mercieel is, blijkt pas goed uit De Vos' uitlatingen over het prijskaartje dat aan zijn super grammofoon zou komen te han gen. Maar om die op hun waarde te schatten, moeten we eerst be zien op welk terrein zich de con currentie afspeelt. Om spraak verwarring te voorkomen: een volwassen computer heeft min stens drie soorten van geheu gen. Hun onderlinge verhoudin gen weerspiegelen de natuurwet dat het uit de lengte of uit de breedte moet komen. Een ge heugen is snel, maar klein en duur. Of het is groot, maar traag en wel goedkoper. Het snelst is het werkgeheugen, dat direct gegevens uitwisselt met de centrale rekeneenheid. Het bestaat uit transistor-scha kelingen, met duizenden op de vierkante centimeter samenge bald. Razendsnel, maar met een beperkte capaciteit. Daarom staan de programma's die de informatieverwerking regelen, hooguit in een tussengeheugen. Dat is wat trager maar een stuk gTOter. Een programma dat op een bepaald moment gebruikt moet worden, wordt daartoe „even" naar het werkgeheugen overgebracht, om na afloop weer plaats te maken voor iets anders. Massa En de grote massa gegevens waarmee bijvoorbeeld een ad ministratieve computer aan het goochelen is, staat in het massa geheugen. Voor elektronische begrippen uiterst traag toegan kelijk, maar je kunt er wel gru welijke hoeveelheden cijfertjes in kwijt. Van huis uit was dat de magneetband, die het met zijn onverhoeds draaiende spoelen altijd zo aardig doet als achter grond bij films waar een compu ter in voorkomt. Maar dat hield wel heel erg op. en daarom was de magneetschijf een leuke tus senoplossing. Een kruising tus sen grammofoonplaat en ban drecorder: een draaiende schijf waarlangs snelle lees- en schrijf- kopjes de magnetische gege vens aftasten en vastleggen. Zo als op een grammofoonplaat een bepaald muziekfragment vlotter terug te vinden is dan op een magneetband. De magneetschijf wordt in de praktijk toegepast in pakket ten: een stuk of vijf schijven boven elkaar op één vaste as. Er gaat tenslotte maar een beperkt aantal gegevens op een bepaald oppervlak, anders wordt het een magnetische Janboel waar geen computer meer uit wijs wordt. Op dit punt boekt het nieuwe systeem van Philips een gevoeli ge winst. Eén zo'n plaat met optisch vastgelegde gegevens onthoudt net zo veel als tien schijvenpakketten. De met een lichtstraal af te lezen gaatjes code bevat per plaat tien mil jard elementaire gegevens (bits). Om de gedachten te bepalen: daarmee kan een half miljoen pagina's getypte tekst worden vastgelegd (formaat A4, enkele regelafstand, niet te brede kant lijn). Een willekeurig fragment van 125 letters daaruit is in ge middeld een kwart seconde te rug te vinden. Verder lezen op de eenmaal gevonden plek gaat met een snelheid van zowat veertigduizend letters (300.000 bits) per seconde, Voor beheer ders van gegevensbestanden en makers van tekstverwerkende apparatuur zijn dat boeiende dingen om te horen. Prijs En als dan de vraag naar het prijskaartje wordt gesteld, komt er op een heel boeiende manier geen antwoord. Zo'n plaat zal je de kop niet kosten, geeft De Vos aan. Hij is afgeleid van de al jaren ontwikkelde vi deo-plaat (tientjeswerk dus), al leen de registrerenden laag is nieuw, klinkt wel duur („op tel lurium-basis") maar is ook erf dun (0.000 03 millimeter). He' mechaniek in die doos is ook niet buitensporig lastig te ma ken (hoewel de lees/schrijfkop met zijn lichtstraaltje in een- tiende seconde de juiste groef vindt en niet de verkeerde, die er 0,00016 millimeter naast ligt). De prijs hangt er natuurlijk van af of Je grote series kimt maken zegt De Vos. „Maar wij hebbei het gevoel dat die prijs op z'i minst vergelijkbaar zal zijn (me' die van de magneetschijf rf en waarschijnlijk een stuk la ger." Waarna De Vos er min zaam op wijst dat het nieuwe produkt wel een stuk beter is („Hoeveel betaalt u voor snelle toegankelijkheid?"). En dat de prijs ongetwijfeld zal worden beïnvloed door wat de markt bereid zal zijn te betalen. Ik weet het niet, maar ik denk dat het prijzige licenties gaan worden. In de discussie over het opber gen van kernafval zagen we vo rige week aan belde kanten nare symptomen. Herman Damveld schreef terug dat ik hem niet goed had begrepen: „Volgens de beginselen van de risico-analy se. kan men de kans op een ongeluk en de gevolgen daarvan uitrekenen. De aanvaardbaar heid van een risico is niet zo zeer een kwestie van uitrekenen, dan wel het voorwerp van een poli tieke afweging. Men kan ook een klein risico onaanvaardbaar vinden. Strikt genomen zijn risi co-analyse en aanvaardbaard- heid van een risico twee afzon derlijke zaken." Tot zover zijn wij het eens. Damveld verder: „Daarom kan een risico-analyse niet als doel hebben, aanvaarding door pu bliek en bestuur te verkrijgen, Indien de Rijksgeologischr dienst dit doel wel nastreefi wordt een risico-analyse onjuis gebruikt „Hier schuilt de kier van het misverstand. Ik schri er niet zo van dat de RGD ee bedoeling heeft: die club is lng< deeld om de bruikbaarheid va) onze bodem na te gaan. D> vraag of ze daarbij niet té ent housiast worden, is overigens le gitlem en ter zake. Ook ik maakte een onderscheid tussen risico-analyse (technisc! onderzoek) en aanvaardbaar heid (politieke afweging). Maa. bij die afweging heb ik graaf dat onderzoek op tafel, zonde, dat vooraf geroepen wordt da het zwendel is of, zoals doo Damveld, geschreven dat de uil slag kennelijk al van tevorei. vaststaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13