niet gelukkig met BBI Onbegrip bij Van den Boogaard over ontslag Discipline Herstel schakers mart smeets mensen in de sport 'ön Brandsteder: „Raming van kosten en uitgaven onmogelijk" 3r Vreemde rol van SIJC Utrecht-voorzitter Jansen lans Kraay veg bij AZ'67 ware straf oor Juanito Johan Heins Winst op*Bulgarije I 24 JOAG 10 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET P 19 - R 23 - H 25 - S 21 WBU» i rt luxe door Matty Verkamman ZEIST Bondscoach Jan Zwart kruis heeft zijn selectie bekend ge maakt voor de EK-interland tegen Oost-Duitsland die op woensdag 15 november in het Peyenoord-stadion wordt gespeeld. In vergelijking met de groep van zestien die was uitver koren voor de laatste wedstrijd tegen Zwitserland, zijn er vier wijzigen aan gebracht. Arie Haan bedankte voor de eer. Willy van de Kerkhof is gebles seerd en Tscheu La Ling en Johnny Dusbaba hebben hun plaats verloren. Dit kwartet wordt vervangen door Wim Jansen, Johan Neeskens, René van de Kerkhof en Adrie Koster. De complete selectie is: keepers: Piet Schrijvers (Ajax). Pim Doesburg (Sparta); verdedigers: Ruud Krol (Ajax), Piet Wildschut (FC Twente), Ernie Brandts (PSV), Hugo Hoven- kamp (AZ'67), Adri van Kraay (PSV); middenvelders: Johan Neeskens (Barcelona), Wim Jansen (Feyen- oord), Jan Peters (AZ'67). Jan Poort vliet (PSV); aanvallers: René van de Kerkhof (PSV), Ruud Geels (Ander- lecht), Rob Rensenbrink (Ander- lecht). Dick Nanninga (Roda JC), Ad rie Koster (Roda JC). Het is opvallend dat La Ling zijn plaats heeft moeten afstaan aan de jonge Koster. In Zwitserland gaf Zwartkruis tot veler verbazing de voorkeur aan Nanninga boven La Ling en nu behoort de AJacied dus helemaal niet meer tot de selectie. Zwartkruis heeft die beslissing giste ren persoonlijk aan La Ling uitge legd. De toch wel enigszins teleurgestelde rechtsbuiten over de kwestie: „Ik had eerlijk gezegd verwacht, dat ik er wel bij zou zijn. Het is een beetje verve lend, want het Nederlands elftal blijft toch een eervolle zaak. Aan de andere kant heeft Ajax de laatste maanden zoveel wedstrijden gespeeld, dat het misschien niet eens kwaad kan om een woensdag vrij te zijn." Over Zwartkruis' motief om hem te passeren zegt La Ling: „Het heeft geloof ik, te maken met de vorm van de dag. Zwartkruis heeft mij tegen Ajax nogal wat kansen zien missen. Ik vind zo een vorm van de dag echter betrekkelijk, gemiste kansen hebben ook jets met pech en een goede kee per te maken. Nou ja, het is al met al jammer. Eerder heb ik door een bles sure en een foutje achteraf van Zwartkruis de wedstrijden tegen IJs land en Zwitserland gemist en nu dit. Maar het zal mij nu verder niet uit mijn evenwicht brengen; we gaan ge woon door. Het heeft geen enkele zin om gekke dingen te doen of te zeggen." In de selectie voor jong-Oranje levert FC Den Haag drie spelers. Jong- Oranje speelt op dinsdag 14 novem ber in Rostock tegen Oost-Duitsland, in de voorronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams voor spelers onder 21 jaar. De groep van zestien ziet er als volgt uit: Peter Jager (Ajax). John Metgod en Loek Ursem (AZ'67). Wim Hofkens (Beveren-Waas). Jan Peters (FC Den Bosch). Hans Galjé, Fred Goemans en Romeo Zondervan (FC Den Haag) Stanley Brard (Feyenoc-rti. Dwight Lodeweges en Wim Woucu>ma (Go Ahead Eagles). Michel Valke (Spar ta), Roel Smand (FC Twente). Keja Molenaar (Volendam), Willy Bothmer (FC VWI en Wud Broeken (Willem II). o huisi Vl iria Ho £*3 oor Johan Woldendorp 2 gSTERDAM Niet iedere betaalde club voelt zich prins- «lijk onder het gerechtvaardigde controlesysteem, dat het 2- T*Jja!sterie van CRM heeft ontworpen om na te gaan of de leidssubsidie op verantwoorde wijze wordt besteed. Zo- er saneringsplannen zijn geponeerd, is er in feite geld in f o in bodemloze put gedropt. En zo gauw dê „gezondmakende" iromi'i jldens uit het gezichtsveld waren verdwenen, seinden de o pi ubs nieuwe SOS-signalen in de richting van de plaatselijke i landelijke overheid. ,Veel betaald-voetbalorganisaties lij- en slechts één motto te kennen: geld geven is mooi, maar neta* jder moet je je nergens mee bemoeien. heren badta bebben de zogeheten ex- toilet ?eld?evers dat ook vriJ Pro" rd va «n*1005 geaccepteerd. Tot de di- (j rse gemeenteraden bestuurszetels ogen opeisen en inzage in de boe- Tn verlangden. Nu het de bedoeling om de subsidiëring van het (semi) DONH|rtroetbal in landelijke banen te in in die zin. dat de chronisch voorgfece patiënt wordt genezen en ver- nsen. op eigen benen door het leven ia 18» oet is er ook een nieuw controle- iddel uitgevonden; het Budgetbe- ;sinstituut (BBI). In dat or- onlangs door staatsseoretaris allis de Vries van CRM geïnstal- tot 16 ri participeren alle belangheb- nden: de WCS, de FBO. de Vereni- ng van Nederlandse Gemeenten, de X ichting Nationale Sporttotalisator CRM. K geboorte van het BBI wekte ver- 2'9 t op bij een aantal grote en niet ,e 1411 rtamiddelde clubs als Ajax, Feyen- ort, PSV en AZ'67. Ton Brandste- de penningmeester van Ajax: iat niet om het BBI aljeen. We moeite met de totale subsi- ig zoals de overheid dat wil. Bij- Ie clubs hadden op een vergade- van de sectie betaald voetbal •en tegen de voorwaarden die stelde. Ajax. en niet alleen was tegen het aantal contract- van twintig. Nu is dan het BBI lleerd, maar voor zover ik It zijn de clubs nog niet akkoord [gaan met de voorwaarden. We zou- er liever van afzien. Indien het Ibsidieplan niet doorgaat (dat ge urt als er één of meer clubs afval- n), zullen wij de andere betaald- jetbalorganisaties echt niet in de eek laten. Ook al komen we dan in en dwangpositie terecht." randsteder heeft uitgerekend, dat ft niet meedoen met het BBI Ajax ngeveer een halve ton kost. De hatbewaarder van de Meer-club ergat" aan dat sommetje de op- engst van de toto en de lotto toe te »egen, iets dat wel in het CRM- ikket is opgenomen. „Dat laatste '0 leb ik bewust buiten beschouwing 1 UI tlaten, omdat wij dat geld altijd al ww tbben °ntvaneen. Er is verder ge- onh suggereerd, dat wij onze boeken ge sloten zouden willen houden. Het te gendeel is waar: wij sturen de cijfers ieder jaar naar een accountantskan toor. Ajax heeft vier jaar lang geld verloren, maar verkeert gelukkig in de positie, dat dat niet rampzalig is. We hebben nooit enige vorm van sub sidie gehad en hebben ons altijd kun nen redden. Nogmaals, we hebben niets tegen het BBI, maar we blijven, er liever buiten. Neem een punt als de begTOting. Andere clubs kunnen mis schien makkelijk een raming van kosten en uitgaven maken, maar voor Ajax is dat praktisch onmogelijk. De enige zekerheid is de competitie. Op basis van zeventien thuiswedstrijden kunnen we een bepaald aantal toe schouwers schatten, maar de KNVB- beker, de Europa Cup en de vriend schappelijke wedstrijden (waar Ajax op grond van een overigens verble kende reputatie hoge bedragen vraagt en ontvangt red.) zijn onze kere factoren. Ik zie ook niet, dat wij het betaalde voetbal benadelen, wan neer wij niet meedoen met het BBI. Het geld dat er voor ons gereserveerd is, kan nu ten goede komen aan de overige clubs". Ajax overweegt verder om zich van shirtreclame te distantiëren, indien de algemene vergadering van het be taalde voetbal op 18 november mocht besluiten, dat voetballers zich volge plakt met „stickers" over het grasta pijt mogen bewegen. Terzijde: verre weg de meeste spelers hebben er geen bezwaar tegen om buiten hun talen- Ajax-penningmeester Ton Brandsteder: „We hebben op de FBO-vergadering voor shirtrecla- me gestemd, maar dat wil niet zeggen, dat wij er ook aan mee gaan doen, indien het wordt, toegestaan". ten en tekortkomingen ook koopwaar aan te prijzen. Ze verlangen daarvoor wel financiële genoegdoening. Ajax- verdediger Wim Meutstege, behalve vakbondsman ook WD-lid: „We stre ven naar vijftig procent, maar in een onderhandelingspositie moet Je altijd overvragen om toch aan je trekken te kunnen komen." Brandsteder daarentegen: „De op brengst is toch indirect voor de spe lers. Eeh betaald-voetbalclub is geen organisatie die op winst uit is. Je streeft naar een batig saldo om de continuïteit te waarborgen, maar het geld komt uiteindelijk bij de spelers terecht." Ajax heeft, als traditionele club, vooral sentimentele bezwaren tegen commerciële teksten op het roodwitte shirt. Brandsteder weer: „We hebben op de FBO-vergadering voor shirtreclame gestemd, maar dat wil niet zeggen, dat wij er ook aan mee gaan doen, indien het wordt toe gestaan. Mijn standpunt luidt, dat we het alleen doen, als het om financiële redenen niet anders kan. Ik zeg dit vooral op sentimentele gronden, maar ik heb het uiteraard niet alleen voor het zeggen. Bovendien moet je je afvragen, wat hetrrendement in de praktijk is. In zijn algemeenheid moet je de opbrengst van shirtrecla me op twee tot tweeënhalf ton taxeren." De eventuele praktijk zal zondet meer leren, dat een club als Helmond Sport zijn ziel en zaligheid voor de prijs van een tweedehandsauto anno 1970 moet aanbieden, terwijl het bij Ajax dringen is geblazen. In hoeverre moet de penningmeester van een wa renhuis onder de clubs zich om de zorgen van het kruideniertje op de bekende hoek bekommeren? Ton Brandsteder: „Ik kan me niet veel van het lot van andere clubs aantrek ken. Ik heb het met het penningmees terschap van Ajax al druk genoeg. Maar wanneer andere betaald-voet balorganisaties geen geld kunnen krijgen, omdat wij niet aan een be paald project willen meedoen zeg ik. „Dan kunnen wij ons niet permitte ren. dat zij door ons in de narigheid zitten." 3NEB"»MAAR Hans Kraay heeft met Idellijke ingang zijn functie als eur van AZ'67 neergelegd. Aan eind van het vorige seizoen had èn7 reeds eeh dergelijk gebaar ge laakt, maar toen heeft het bestuur in AZ'67 hem nog kunnen bewegen kmoo ontsla6 to te trekken. Ditmaal is 6 verzoek echter, zij met tegenzin, gewilligd. De verschillen tussen »ns Kraay en het bestuur van de oordhollandse eredivisieclub om- ent de bedrijfsvoering van AZ'67 ijken te groot te zijn. Hans Kraay, op zijn ontslagname geen enkel Knmentaar wilde geven, wilde al- wel bevestigen dat er geen enke controverse was tussen hem en liner Georg -Kessler. „Kessler staat volkomen buiten," was het enige at hij wilde loslaten. ®RN Juanito. de spits van de inse kampioen Real Madrid, is de tuchtcommissie van de Euro- Voetbal Unie (UEFA) voor twee geschorst voor alle wedstrijden door de UEFA zijn georganiseerd. Ht naar aanleiding van zijn agressie- houding ten opzichte van scheids- «chter Adolf Prokop uit Oost-Duits- «ftd en een grensrechter na afloop de wedstrijd, die Real Madrid i het Zwitserse Grasshoppers :1de. Juanito deelde aan zowel Js zijn grensrechter kopsto- uit. toen de ploegen het veld Wieten. De schorsing duurt tot 8 jprember 1980 "We Engelse spelers werden even- Jfös een langere periode geschorst, ^ary Owen van Manchester City i? vijf wedstrijden. Liam Brady Arsenal drie. door Erik Oudshoorn ROSMALEN/UTRECHT Het Nederlandse ijshockey- wereldje is soms net een rari teitenwinkel. Het is geen vlees en geen vis. Het is niet professioneel maar zeker ook niet amateuristisch. Het ont breken van een krachtig be leid op het gebied van trans fers, onkostenvergoedingen, trainerslicenties en sponso ring kan tot de meest vreemd soortige excessen leiden. En op langere termijn (je moet dit soort dingen altijd struc tureel bekijken) is wildgroei niet uitgesloten. Neem nou dat uiterst merkwaardige ontslag van Utrecht-trainer Hans van den Boogaard. In de voetbalwereld wordt een trainer ontslagen wanneer resultaten uitblijven. Het congé van Van den Boogaard wijst op het eerste gezicht ook in die richting. SLJC Utrecht zakt in de strijd om de Neder landse beker immers steeds dieper weg. Maar wie het hierin zoekt, be vindt zich op een dwaalspoor. Van den Boogaard werd om hele andere redenen de laan uitgestuurd. Het officiële communiqué luidde: ontslag wegens werkweigering. Dat laatste kan moeilijk ontkend worden, klopt gewoon. Tijdens de wedstrijd van Utrecht tegen Leiden was Hans van den Boogaard in geen velden of wegen te vinden. Zoals de meeste Nederlanders op dat moment zat hij thuis bij vrouw en kinderen, waar schijnlijk afleiding zoekend bij de televisie. En gezien de voorgeschiede nis was de eigenlijk niet eens zo vreemd. Een beetje dieper vroeten leert het volgende: in augustus van dit jaar wordt Hans van den Boogaard, de vroegere begeleider van het Heeren- veense ijshockey-team. door de SIJC Utrecht benaderd voor de functie van trainer van het eerste team. Tevens krijgt hij de coördinatie in handen van de overige teams, behoudens het tweede, dat voortaan gecoached zal worden door Fenske en McCreary (dit blijkt uit de notulen van een be stuursvergadering die gehouden werd op 9 september. Utrechts-voor zitter Paul Jansen zal het straks het tegendeel gaan beweren. Financieel is men het in eerste instantie vlot eens. Van den Boogaard krijgt in ruil voor zijn diensten 18.000 gulden, op gesplitst in zeshonderd gulden per week. Op voorstel van de Juridisch/ financieel adviseur van de Stichtse IJshockey Club wordt het „week loon" uitbetaald in een loon- en on- kostengedeelte, zodanig dat het fis caal aantrekkelijk is voor de Utrech tenaren Van den Boogaard gaat aanvankelijk akkoord, maar moet een maand later in een voorlopig contract lezen dat hij beter niet langer dan twee weken ziek kan worden want dan stopt het on- kostengedeelte binnen het totale in komen. En zoals iedereen zal begrij pen geen gering bedrag. Wat is er nu verder gebeurd? Van den Boogaard reageert op het concept contract met enkele wijzigingen en aanvullingen. Het bestuur van 8IJC Utrecht houdt hem daarna een aantal weken aan het lijntje met het gevolg dat de Brabander na drie maanden nog geen enkele zekerheid heeft. Precies twee weken geleden stelt hij een ultimatum. Voor de wedstrijd te gen Leiden wil hij een bevestiging van Utrecht-voorzitter Paul Jansen dat het bestuur tegemoet wil komen aan zijn financiële eisen. De geshockeerde Jansen voelt dit verlangen naar zekerheid als chanta ge en weigert het bevrijdende tele foontje naar Rosmalen te plegen. Wel roept hij daags daarna (als Van den Boogaard de grote afwezige is ge weest bij de wedstrijd tegen Leiden) het voltallige bestuur bijeen om in conclaaf het ontslagtelegram op te stellen. Praeses Jansen staat nog steeds vol ledig achter zijn beslissing om Van den Boogaard de laan uit te sturen. „Kijk. ik laat me natuurlijk met on der druk zetten. Dat wil ik voorop stellen. Wij zijn als bestuur aanvan kelijk steeds erg soepel gewéest tij dens de onderhandelingen met Hans. Maar op een gegeven moment begon hij toch een beetje te veel te zeuren. Utrecht is een noodlijdende club. je kan niet het onderste uit de kan ver wachten. Trbuwens. ik heb de indruk gekregen dat Van den Boogaard blij is dat hij bij ons trainer af Js. Vijf avonden in de week en dan nog een dagtaak, het werd hem misschien fy siek allemaal een beetje te veel. Op een gegeven moment hebben we al de concessie gedaan dat hij het tweede team niet meer hoefde te trainen.' En dat was eigenlijk al niet meer volgens de afspraken." De mening van Hans van den Boog aard staat hier lijnrecht tegenover. Hij stelt: „Het tweede team heeft nooit onder mijn hoede gestaan. Ik begrijp ook die andere uitlatingen van Jansen niet. Utrecht zag ik als een uitdaging. Ik wilde met dit team graag in de eerste divisie blijven. De laatste weken bespeurde ik net weer een stijgende lijn. waarschijnlijk ver oorzaakt door een tactisch trucje Ook organisatorisch heb ik bij Utrecht het een en ander recht ge trokken. Lange gesprekken heeft het me gekost. En daar begin je heus niet aan. als je het niet meer ziet zitten. Verder zou ik te veel hooi op m'n vork hebben genomen. Ook niet waar. Heerenveen heeft me vorig jaar veel meer tijd gekost." En nog even verder bordurend over de financiële raakvlakken in deze on verkwikkelijke zaak: „Ik stelde echt geen onredelijke eisen. Was ook hele maal niet van plan om de club het vel over de neus te krabben. Frappant vind ik 't dat Paul Jansen de enige is geweest die uiteindelijk een overeen komst In de weg heeft gestaan, Met de penningmeester was ik al lang rond." Straffen ZEIST Ben Wijnstekers van Feyenoord en Theo de Jong van Roda JC hebben voor de gele kaart, die zij afgelopen zondag in de ont moeting Roda-Feyenoord opliepen, beiden een boete van 250 gulden ge kregen. De overige straften in het betaalde voetbal van deie week zijn. F van der Vleut (Eindhoven) 50 gulden boete. H Wanders (.De Graafschap) Wn wedstrijd voorwaardelijk en 75 gulden boete. G Schnjnemakers (MVV> een wedstrijd. 200 gulden boete en het recht verweer te voeren tenen de overweging van de tuchtcommissie een lopende voorwaardelijke straf om te zetten in een onvoor waardelijke Boekingen J Zuidersma iFSCi. J van der Pas lOo Ahe3d Eaglesi. C Verkalk (Haarlemi. U Hoekstra (PEC). H. Bosveld (Vltessei. D Advocaat (FC VVV). R Meskovic erfJ Peters (belden AZ'67> Hij loopt een beetje gek. schuift bijna voorwaarts, stijf in de bo venbenen; typisch een ruiter. Pra ten gaat vlot. in korte zinnen; prettige stem. Het hoofd toont frisse lucht, blond, blauwe ogen. Soms is hij wat aangedaan door een tekort aan slaap: het leven van een professionele topsporter. Johan Heins heeft zojuist zijn par cours in de Grote Prijs van Am sterdam afgemaakt. Rijdt de ring uit en komt op dat mooie stuk niemandsland tussen stallen en ring. Daar wacht ik hem op. came ra en microfoon bij de hand. Van tien meter afstand geeft hij aan nog even te wachten, maakt het gebaar van weinig lucht te heb ben; het is voor het eerst dat Ik dat van een ruiter zie, het fysiek dui delijk problemen hebben met een parcours. Hij stijgt af. geeft het paard een klop op de hals en komt zonder paard terug bij de camera. Ik vraag of het niet aardiger is paard en ruiter bij elkaar te hebben, hij wimpelt dat simpeltjes weg met de mededeling dat juist dit paard geen moment stil wil staan. Ik zeg „hijg maar uit en veeg het zweet van je gezicht". Diep ademt hij, gebruikt de mouw van zijn bijna vale rode ruiterjasje als wis ser en is klaar voor het interview. Johan Heins. wat denk Je van de World Cup voor springruiters? Hij antwoordt snel achter elkaar door, geen schokkende verklarin gen, niets spectaculairs, niets schenenschopperigs; normale, bij na te verwachten antwoorden. Dat valt ze zeer van hem op. het feit dat hij Uiterst gedisciplineerd denkt en spreekt. Hij stoot geen mensen of instituten voor het hoofd, valt weinig mensen direct af, zoekt meer het midden van de weg, waar hij. omdat hij nou een maal topsporter is, nog wel eens wat moet zeggen. Eén keer heb ik hem persoonlijk horen worden. Dat was twee jaar geleden toen hij de paardesport- medewerker van het ochtendblad de Telegraaf beschuldigde van het schrijven van onzin. „Die man heb ik de laatste zes weken niet gezien, maar toch schrijft hij in de lnter- viewvorm of hij me twee dagen geleden nog gesproken heeft," was toentertijd zijn opwelling. Nu is hij nog rustiger geworden Zoals toen in het Amsterdamse Bos. bij het kampioenschap van Nederland waarbij hij niet als rij der aanwezig was. Johan Heins had „iets" in zijn rug, werd er als een soort communiqué doorgege ven. Scherpe geesten zeiden dat Heins niet reed omdat zijn beste paarden niet in Nederland rijden omdat een bepaald paardemedi- cijn hier niet toegediend mag wor den omdat het hier te lande do ping is en elders niet. Hijzelf, wat gebogen rondstap pend: „Er is iets in mijn rug ge schoten, ik weet niet wat het is." En in een keurig, driedelig grijs kostuum liep hij door Drie weken later het kan ook vier zijn werd hij in Lanaken Benelux-kampioen. Kenners zei den: „Daar kan-ie wel met zijn toppaarden rijden, daar wordt niet gecontroleerd." Om dit soort zaken kan Europees kampioen Johan Heins zich boos maken Paardesport en doping met elkaar in verband brengen is voor hem een taboe. Hij geeft toe dat er „gevallen" geweest zijn. maar legt me duidelijk uit dat paarden ook mensen zijn en dus wel eens een pijntje hebben. Ik keek toen waarschijnlijk vreemd, want hij zei erg duidelijk iets dat ik als wet van hem aannam: „Een paard springt geen centimeter ho ger als je er een middeltje In spuit Ik neem zoiets aan. zeker van Heins. omdat ik het gevoel heb dat hij dat meent. Hij is vakman, verkoopt zijn vak naar de buiten wereld op uiterst zuivere manier, maar leeft verder stilletjes door. Toch is er iets dat ik niet kan peilen. Het heeft te maken met het feit dat Heins voor een bepaalde stal rijdt die Zangersheide heet en waarvan de baas Leon Mechior heet. Melchior is in de Nederland se paardesportwereld een beken de, zijn stal is internationaal be faamd aan het worden. De paar den. met namen die alle op de letter z eindigen, zlin toppers, Heins is een klasse ruiter en de andere ruiters uit die stal komen internationaal goed mee. Maar rond dat Zangersheide, rond Melchior en rond het praten over die zaken met Heins ligt een soort waas van lichte geheimzinnigheid, iets van „daar praat ik liever niet over". Dat moet je respecteren, maar aan de andere kant wil je daar toch ook wel eens doorheen prikken. Wat is dat voor een orga nisatie, hoe wordt er gewerkt, hoe zit het met de poen. waar liggen de grenzen tussen amateurs en profs, hoe loopt dat alles. Heins spreekt er nauwelijks over. zegt dat zijn beroep „koopman" is en probeert via een wissel het gesprek andere kanten op te krijgen. Het is het gevolg van de enigszins tweeslachtige houding die binnen bepaalde amateursporten ge handhaafd moet worden en heeft ook een link met het feit dat ieder mens geen cent meer naar de be lasting wil brengen dan nodig is, of, in het geval van de betaalde amateursportman, uitgevonden kan worden. Zoiets kan en moet je eveneens respecteren. De uiterst dwingende inter- vlewonderwerpen binnen de paar desport en de human interest er achter zijn daarmee verkocht. Maar praten met de topruiter blijft aangenaam. Het gaat rustig, met een soort afstandelijke onder toon. Praten is als hindernissen nemen. Aanrijden, de afzet, vrij door de lucht en neerkomen. In iedere zin komt hij neer. Zegt on der andere: „Ik ben tevreden met het leven zoals het zich voor me afspeelt." Waarna ik die ware zinsnede in zijn geval in gedachten haal als zijn werkgever Melchior Heins komt opzoeken omdat fcojuist mi nister Van der Stee van landbouw in de RAI bij het concours is aan gekomen. Heins voegt zich bij de groep VIP's (want dat zijn het) en beweegt zich bijna schuchter tus sen de mensen. Praat met Van der Stee. doet geïn teresseerd. acteert beleefd, denkt aan zijn positie. Europees kampi oen. topruiter. gerespecteerd in binnen- en buitenland en koopman Dan. als de stiltes bij de gesprek ken in de groep VIP's iets dwinger der worden, is het concours algelo pen. De speaker roept de winnaars naar voren. Heins verlaat de groep. Haast zich in mijn richting. „Hoeveel ben ik geworden?" vraagt-ie. „Je wilt weten hoeveel punten je voor de wereldbeker hebt." vraag ik met een blank ge zicht. Dan is Heins Zichzelf, werpt een prachtige lach de wereld in en zegt: „Nee. natuurlijk niet. ik wil weten wat ik verdiend heb." BUENOS AIRES Nadat de Neder landse schaakploeg tijdens de Olym piade in Buenos Aires enkele ronden in het kinderbadje /heeft fondgeploe- terd, mocht in de twaalfde ronde weer in het grote bad achter de ketting worden gedoken Tegen de sterke Bulgaren trok het Nederlandse team de opgaande lijn door. die na de over winning op Argentinië B werd Inge zet. De herstellende ploeg versloeg Bulgarije met 27»-l Ermenkov. de tegenstander van So- sonko. speelde met zwart een Benoni- verdediging bijzonder orgineel en sterk. Al heel vroeg kreeg hij een betere stand, die hij gebruikte om een remiseaanbod te doen Sosonko kon dit niet weigeren Langeweg speelde met wit tegen In- kjov een aangenomen damegambiet, dat zeer spoedig vervlakte en door beide spelers remise gegeven werd Timman verdedigde zich tegen Radu- lov met een Pirco-opening en sloeg na de openingsproblemen een remise aanbod af Er kwam een heel mer kwaardig eindspel op het bord. waar in Timman twee lopers had tegen één loper en één paard Eén van de lopers stond echter afgesneden. Timman wist te verhinderen dat Radulov hier van kon profiteren en in de tweede zitting sloot hij de partij snel win nend al Ree stond met zwart de hele partij tegen Spusov moeilijk. Na een wat te optimistische dame-Indische-ope- ning bleel hij met een zwak pionnen- stelling zitten. Tegen het einde kon Ree nog tegenkansen scheppen, maar na de voortzetting mocht hij gelukkig zijn met de bereikte remise De dames speelden met 17.-17. gelijk tegen Australië Van der Mije won van Pope. Van Parreren verloor van Orath en Belle remiseerde tegen Pas- quale PariJ» ten aanschouwe van 33.M7 toen Specht in de 42a minuut uit in Hocheteau raak kopte 1-0 VOETBAL De Joego slansche international Ivan Oolac heeft eindelijk in Engeland een werkvergunning gekregen Hij ral nu een prol contract tekenen bij de eer»te divUie-club Sout hampton. waarvoor hij ai «ind» afgelopen Juli •peelde ala amateur ALGEMEEN De Amertkanae president Jlmmy Carter heeft de nieuwe wet voor hel amateuris me getekend, bedoeld voor de herstructurering van de Olympisch sporten in dat land De wet bevestigt de autoriteit van het Amerikaanse Olympische Comité uls overkoepelende organi satie van 28 onafhnnkcbjkc nationale federaties die mnortlr Olvmpische sporten vertegen woordigen Door deze nieuwe wet komt een bedrag van 10 miljoen dollar i3? miljoen guide ru vrij. waarvan het grootste gedeelte besteed zal worden voor de modernisering van de trainings centra te Squaw Valley en Colorado 8prings en een nationaal programma voor sportgenees kunde VOETBAL Cesar Menottl u in een ziekenhuis vsn Buenos Aires opgenomen De tnuner van wereldkampioen Argentinië lieeft maagklach ten en ral tn het ziekenhuis onderzocht worden BASKETBAL In de eredivisie basketbal wer den twee competitiewedstrijden gespeeld. J; Amsterdam verpletterde L.tndluM het Haarlem •e Flamingo's met 119 70 In Rotterdam verlo- RZ van Donor met 97-103

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25