erverdeling arbeid en oplossing Gom Zonder harmonisatie geen EMS DeAmroBank is er voor iedere belegger. Rolinco Vezelkartel voorlopig afgekeurd bh J Ergernis over interne notities bij NKF-staal Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijf voor al't onderhoud. schoonhouden multi-onderhoud l-voorzitter ir Ter Hart: Omschakelen en vernieuwen Eerste overschot aan graan in EG Dollar beter na uitspraak Bundesbank Monetaire unie dwingt landen tot afstemmen op eikaars beleid nw aa ndelenfondsen "amro-pierson fund -robeco -rounco "amro 08ugat/e fonds "rorento mengfondsen amro obugave amro aandelen kombinatie kombinatie geldstallings- rekening goud- en 2/lver- rekeaiing En zeker nu met de nieuwe mengfondsen erbij. Gunstig jaar voor Rolinco aandelen overtuigend hoger jaarverslag I 10 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET F 17 - R 21 - H 23 - S 19 ADVERTENTIES onzer verslaggevers IDAM Het scheppen van arbeidsplaatsen door middel van herverdeling van arbeid een zin als die arbeidsplaatsen ook worden bezet. Daarvoor zal de mobiliteit [eerd moeten worden. Scholing en vooral ook her- en omscholing zal aantrekkelijker worden gemaakt. Banken van Nederland, ^aivi mi ilti-nnrlnrhm iH* CCI I UCUI nieuwe voorzitter van de ng voor de Metaal- en Elek- Ische Industrie FME, ir W. J. donderdagmiddag tijdens are ledenvergadering van Iniglng. Hij constateerde, dat dam erverdeling van de beschik- via R|eid geen oplossing biedt voor Iedere gelegenheidsprobleem. ?r naai •ntueie vakbeweging weet dat er beidsplaatsen zijn die niet wrvuld. Alleen al bij de me- (technische industrie de een vereniging van ruim 1000 ningen, werk gevend aan cir- mensen zijn dat er al vakbeweging is, aldus ir Ter de hoogte van de geringe It van de werknemers en de bereidheid tot her- of om- Ook de vakbeweging erkent endementen in de industrie r in de metaal- en elektro- verbeterd moeten worden, dan toch uitsluitend praten eids tijdverkorting? arige afspraak gde eraan toe, dat binnen de n Overleg in de Metaalindus- ROM. de FME tijd, gelegen- espreks- en beleidsruimte nnen vinden om het werkge- dsvraagstuk in al zijn facet- espreken. Deze materie leent ;ens hem voor een meerjarige Zij is namelijk zo complex niet mogelijk is op korte- tot een verantwoorde beleids- ig te komen. Sjke tijd e stap is al gezet. De voort- (van de regeling met betrek- vervroegd uittreden. De idt dit een goede zaak, vooral Matschappelijk oogpunt. De "lereid in open discussie met enigingen het werkgelegen- jagstuk aan de orde te stel- r Hart gaat ervan uit, dat dit in de eerste plaats van I, per bedrijfstak, zal moeten 'lestudeerd. Een aanpak van werkgelegenheidsvraagstuk Ir. W. J. ter Hart vergt namelijk volgens hem een grote mate van feitenkennis en ervaring op het terrein van de ondernemingen in de bedrijfstak. De FME-voorzitter wees er in zijn rede op. dat de metaal- en elektro technische industrie in Nederland nog steeds een moeilijke tijd door maakt. Dat geldt, hoewel niet in gelij ke mate, voor alle vier gr.ote sectoren van de bedrijfstak: de metaalproduk- ten en machinebouw, de transport middelenindustrie, de elektrotechni sche industrie en de basismetaalin dustrie. Bovendien zijn er binnen elk van deze sectoren ook weer aanzien lijke verschillen. Ir. Ter Hart stelde vast, dat de werk gelegenheid in deze tak van industrie sinds 1971 met ruim honderd vijf tig miljoen arbeidsuren is teruggelopen. Dat is 17,5 procent. Ter vergelijking en gebaseerd op het huidige gemid delde aantal gewerkte uren per jaar betekent dit een afneming van de werkgelegenheid in deze bedrijfstak met ruim 33.000 arbeidsplaatsen (7,5 procent). Hij stelde vast, dat het re cente verleden leert, dat het zeer on- ROTTERDAM Hoewel wellicht wat minder zichtbaar dan dertig jaar geleden, moeten wij bij de problemen waar wij in onze economie nu voor staan in dezelfde orde van grootte denken. Maar nu gaat het er om onze 'economie zo om te schakelen en te vernieuwen dat de uitvoer van ons land op een voldoende hoog niveau kan worden gebracht of gehandhaafd en dat er voldoende werkgelegenheid kan worden geschapen. Dit zei minister drs M. W. J. M. Peij- nenburg voor wetenschapsbeleid donderdagmiddag in de ledenverga dering van de FME. Wil men op lan gere termijn economische ontwikke lingen veilig stellen dan zal er voor moeten worden gezorgd dat weten schap en techniek zich voldoende snel ontwikkelen. De minister zei dat hij in de bezuinigingsoperatie heeft getracht het onderzoek zoveel moge lijk buiten schot te laten. Hij meende daarin aardig te zijn geslaagd. Het gaat voortaan om de rol die de wetenschap vervult in de overgang van een industriële groei-situatie naar een toestand waarin groei niet meer vanzelf spreekt en veeleer de doelstelling van selectieve groei moet worden gehanteerd. In die situatie zal de industrie een belangrijke plaats blijven innemen, maar daarnaast zul len andere economische activiteiten van toenemend belang zijn. De we tenschap levert belangrijke impulsen voor vernieuwing. Willen die effectief zijn dan is een goed samenspel met het bedrijfsleven nodig. waarschijnlijk is dat het aantal ar beidsuren weer zal gaan toenemen. Economische en technologische ont wikkelingen alsmede de feitelijke si tuatie in de bedrijfstak hebben tot gevolg dat rendementsverbetering op zichzelf niet zal leiden tot meer be schikbare arbeidsuren. Gom is erkend schoonmaak-, gasfitters-, watertechnisch installateurs-, loodgieters-, elektrotechnisch installateurs-, schilders- en afwerkingsbedrijf. Hoofdkantoor: Schiedam, Westvest 26 (010-260134). Antwerpen, Rubenslei 6 (031-330031). Vestigingen: Alkmaar, Amsterdam. Arnhem, Bergen op Zoom, Boxmeer. Groningen, Den Haag, Hengelo, Leeuwarden. Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Zwolle ZUIDLAREN (ANP) Dit jaar zal er binnen de EG waar schijnlijk voor het eerst sprake zijn van een graanoverschot. Er wordt een recordopbrengst van 115 miljoen ton verwacht Het overschot ontstaat als er net als vorig jaar weer een consumptie zal zijn van 110 miljoen ton. Dit zei ir. G. van den Berg, hoofdambtenaar van het mi nisterie van landbouw, tijdens een toespraak voor graanhan delaren in Zuidlaren. Hij ver telde dat het Nederlandse aan deel in de produktie met 1,2 miljoen ton graan slechts 1 pro cent van het EG-totaal uit maakte. Overigens voert Ne derland steeds meer graanver- vangende grondstoffen in als veevoer. Vorig jaar is twee mil joen ton tapioca geïmporteerd, aldus ir. Van den Berg. BRUSSEL (ANP) Het kartel dat elf Europese chemische-vezelfabrikan- ten in juni hebben gesticht, Is in zijn huidige vorm in strijd met het Ver drag van Rome, de stichtingsover eenkomst van de Europese Economi sche Gemeenschap. De Europese Commissie is van oordeel dat de pro ducenten zo spoedig mogelijk veran deringen in de kartelafspraken die nen aan te brengen en overleg met de Commissie dienen te plegen. Zij heeft niet aangegeven om welke verande ringen zij heeft gevraagd. In Juni legden elf chemische-vezelfa- brikanten de Europese Comissie een karlelovereenkomst voor die beoog de overtollige produktiecapaciteit weg te werken en regelingen te tref fen voor de afzet. Het was de bedoe ling in drie Jaar tijd de capaciteit met vijftien procent in te krimpen en pro duktie over te hevelen naar Italiaan se bedrijven. De elf betrokken bedrij ven zijn Akzo, Bayer, Hoechst, ld,' Courtaulds, Rhone-Poulenc, Fabelta, Montefibre, Anlc, Snia, Vlscosa en Societa Italiana Resine. Krachtens Artikel 85 van het EEG-verdrag zijn concurrentiebeperkende afspraken verboden. AMSTERDAM (ANP, Reuter, AP) De dollar kon gisteren op de meeste plaatsen in Europa enige winst boe ken, hoewel het daar aanvankelijk niet naar uitzag. De markt toonde eerst een dalende tendens maar her stelde zich na een uitspraak van de vice-president van de Bundesbank, Otto Poehl. Tijdens zijn rede in Parijs (zie ook elders op deze pagina) zei Poehl dat de Bundesbank bereid is de dollar te steunen. De centrale banken steunden daadwerkelijk. Een en ander weerspiegelde zich on der meer in Amsterdam. Daar zakte de dollar aanvankelijk een cent tot 2,0190 maar uiteindelijk werd geslo ten op 2,0360, een halve cent beter dan woensdag. De goudprijs zakte gisteren flink. In Londen werd nog begonnen met 216 dollar per ounce maar aan het eind van de dag was d,eze hoeveelheid voor 210 dollar te koop. Het Roemeense partijblad Sclntela heeft aangedron gen op een nieuw internationaal mo netair stelsel omdat de crisis van de dollar niet alleen Westerse, maar ook Oosteuropese landen treft. De koers daling van de Amerikaanse munteen heid heeft hun uitvoermogelijkheden beperkt, hun ontwikkeling vertraagd en de kloof tussen rijke en arme lan den vergroot. PARIJS (Reuter) Het Europese Monetaire Stelsel (EMS) dat volgens de plannen 1 januari a.s. in werking moet treden zal op de aangesloten landen onweerstaanbare druk uitoefenen om hun beleid te harmoniseren. Tenminste als men wil voorkomen, dat het systeem binnen zeer korte tijd weer tot het verleden behoort. Dat heeft de vice-president van de Westduitse centrale bank, Karl Otto Poehl, donderdag verklaard in de jaarvergadering van de Banque Rothschild in Parijs. Er is aanzienlijk vooruitgang geboekt in de besprekin- ixe. ami TW) fOOtl itom it bij OBLIGATIEFONDSEN luto iSD. Tot nu toe beleggen in Nederland alle bestaande beleggingsfondsen vrijwel uitsluitend óf in aandelen óf in obligaties. De Amro Bank heeft nu Mengfondsen ontwikkeld die bestaan uit zowel aandelen als obligaties. Bij die Mengfondsen heeft de be legger de keuze uit twee varianten: de Amro Aandelen Kombinatie, met accent op aandelen, en de Amro Obligatie Kombinatie die de nadruk op obligaties legt. Binnen dit gegeven bepalen de Amro-deskundigen voort durend - op grond van beurs-, valuta- en renteverwachtingen - voor beide varianten de meest gewenste verhou ding tussen aandelen en obligaties. Deze Mengfondsen maken deel uit van de vele Amro beleggingsmogelijk heden, die naast de bekende aandelen- en obligatiebeleggingsfondsen ook nog een goud- en zilver- en een geldstallings- rekening omvat Deze laatste rekening biedt een aantrekkelijke rente voor tijdelijk niet in effecten belegd geld. Ais u hier méér over wilt weten kom dan eens praten. U kunt in elk Amrokantoor terecht. De bro chure "Fundamenteel Beleggen" ligt er alvast voor u klaar. januari aan het stelsel zullen binden, Enerzijds Is het van belang de dyna- al zag hij weinig beweging in het miek van de Top van Bremen te Britse standpunt. De Britse regering handhaven waar president Valery is van oordeel dat zij pas een besluit Giscard D'Estaing en bondskanselier over al dan niet toetreden kan nemen Helmut 8chmldt het idee van een als op 20 november de EG-mlnisters EM8 lanceerden anderzijds moet van financiën in Brussel hebben ver- worden voorkomen dat bepaalde lan- gaderd, en waarschijnlijk zelfs pas als den, „als gevolg van een economisch Het hoofdprobleem Is de omvang van «de vergadering van staatshoofden zwakkere positie, „uit de boot de verplichtingen tot ingrijpen (op de van de EG-landen op 4 en 5 december vallen' achter de rug is. gen over de zeer ingewikkelde rege lingen van het EMS. De Westduitse overheden zijn ervan overtuigd, dat de overgangsfase van het stelsel op 1 januari zal ingaan, zoals de bedoeling aldoor is geweest, zo merkte Poehl op. koersvorming van de munten der aangesloten landen). Die kunnen niet binnen de grenzen worden gehouden die het monetaire beleid van de af zonderlijke EMS-landen stelt, als de economische, de fiscale en de mone taire politiek van de leden steeds sterker onderling worden aangepast en indien aanpassingen van de valu takoersen tijdig geschieden. Engeland De Nederlandse minister van finan ciën, mr. F. H. J. J. Andriessen, heeft in Londen met zijn Britse ambtge noot, Denis Healey, over het systeem gesproken. Bij zijn vertrek zei hij te hopen dat ook de Britten zich op 1 UTRECHT „Wellicht zul len de personeelsdiensten moeten gaan meewerken om oudere werknemers en min- dervaliden voor wie geen zin volle functies meer aanwezig zijn „naar huls te praten". Be ter een deuk In het sociaal beleid dan tegen de realiteit In een ireëel sociaal beleid trachten te voeren. Dit staat in een vertrouwelijke notitie van de personeelsdienst van de Phi- lipsdochter NKF-kabel in Delft, die onder ogen is gekomen van de Indu- striebond-CNV. „Een grof schandaal, als dit een voor bode van het sociaal beleid bij Phi lips moet worden," aldus hoofdbe stuurder Piet de Haan van de Indu- striebond-CNV. „De geest die dit stuk ademt lijkt benauwend veel op die van de .geheime interne discussieno ta' van Philips." Volgens een woordvoerder van de NKF-woordvoerder is het stuk als onbruikbaar door de directie verwor pen. Een zegsman van Philips wilde er uitdrukkelijk op wijzen dat de NKF een zelfstandig sociaal beleid voert. Ook al had de NKF-directie het niet onmiddellijk verworpen, dan nog was er geen sprake van Philips-be- leid, aldus de woordvoerder. GEORGE DROGE (textiel) in Til burg gaat de activiteiten geleidelijk beëindigen. Oorzaak: de slechte re sultaten. De bonden leggen zich er bij neer dat aan het ontslag van de veer tig werknemers niet valt te ontko men. Dröge leed vorig jaar een verlies van 1.3 miljoen. Eerder in 1978 zijn de aandelen George Dröge al uit de notering op de Amsterdamse beurs verdwenen. De aandelen werden toen var. 1000 afgestempeld tot 400. Italië heeft, evenals Engeland dat ook met grote ünancieel-economi- Minister Andriessen noemde de voor- sche problemen te kampen heeft, dul-- uitzichten voor het halen van 1 Janua- delijk bedenkingen tegen een Euro- ri als datum van ingang het voor- pees monetair stelsel. Het onderkent naamste punt van zijn besprekingen overigens het politieke belang hier- met minister Healey. „Iedereen van duidelijk, streeft er in alle ernst naar om het EMS op die datum van start te laten gaan". Ingevolge het overleg ls het, volgens Andriessen, wellicht moge lijk tussen de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap een compro mis tot stand te brengen inzake de wijze, waarop hun valuta's aan het EMS zullen worden gebonden en de verplichtingen tot interventie op de wisselmarkten zullen worden gedeeld. Van der Klaauw Minister Van der Klaauw is er niet gerust op dat op de Europese topcon ferentie van 4 en 5 december in Brus sel alle negen landen van de Europese Gemeenschap akkoord zullen gaan met de invoering van een Europees Monetair Stelsel. Hij verklaarde in Rome, na gesprekken met zijn Itali aanse collega Arnaldo Forlani, dat men zich moet afvragen of wellicht tijdelijke overgangsmaatregelen voor het vestigen van een zone van mone taire stabiliteit noodzakelijk zullen zijn. ROTTERDAM (ANP) - Het beleg gingsfonds Rolinco heeft ln het op 31 augustus geëindigde boekjaar 1977- 1978 van een verbeterde stemming op diverse effectenbeurzen goed gebruik kunnen maken. De waarde van het aandeel steeg ln het verslagjaar met 18 procent, zo blijkt uit het jaarver slag. Vooral ln de V.8. en Japan werd een agressief aan- en verkoopbeleid gevoerd. Met uitzondering van Frankrijk lag ln Europa het accent op verkopen. Als defensieve maatregel werd de dekking van het dollarrlslco uitgebreid tot de gehele Amerikaanse portefeuille. De waardedaling van de Amerikaanse munt had daarom geen nadelige invloed op de koers van het aandeel Rolinco. ADVERTENTIES Uit het jaarverslag per 31 augustus: Waarde van het ROLINCO-aandeel 18% hoger. Vermogen met f 100 miljoen toegenomen tot f2.540 miljoen. Agressief aan- en verkoopbeleid in de Verenigde Staten en|apan. In Europa accent op verkopen, m.u v Frankrijk waar belang werd uitgebreid. Geen nadelig effect van waardedaling dollar valuta-risico amerikaans belang afgedekt. Wederom belastingvrije uitkering van 5% in aandelen voorgesteld. U ontvangt het door een envelop met uw naam en adres te zenden aan: ROLINCO. Antwoordnummer 1957 (6075). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711. toestel 157.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23