it brieven van lezers GELDIG T M 5 DECEMBER. Advocaten nemen het op voor Turken Botha COZA: steun aan blank Zuid-Afrika m Trouw it ntjes (11) itjes (12) Expositie over kleine kernen in grote 'oplaag' Kort geding tegen transportbedrijf Britse BIA neemt lijndiensten over Hongersnood in deel Ethiopië Ook begeleider van gehandicapte voor niets met de bus mee 'Gevallen kanker los van opslag radio-actief afval' Euro-verkiezingen: RPF wil samen met GPV en SGP 6AG 10 e 10 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTET HS 13 Aantjes (21) (rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen len, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten. Jppen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te den) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859, Sterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld ii de Da: loetei bosban uw- en dit fitjes (7) alle „onthullingen" is het ig de integriteit van de heer in twijfel te trekken. Hij in mijn oordeel een door en door •nlijk man. Wat een beetje psy- is zal de afdwalingen van een „nauwelijks de kinderschoe- jtwassen". om een cliché uit de eeuw weer eens te misbruiken nnaal niet zo hoog opnemen. j leeftijd is men nog niet in in 'eo'ïtot een bezonken oordeel, duurt die v< verscheidene jaren eer men r herbi izicht komt. Als ik denk aan de ^jj en" die ik op die leeftijd na- de on2> ex- Aantjes heeft zich niet aan matig«sn)isdaden schuldig gemaakt. rijk gestolen ten koste van genoten, is alleen maar on- ;paanpjnen ®®n verkeerde straat in ge- i het V( Als men hem niets anders te de jon ten heeft is het niet nodig hem B Felix Kirchhoff ewezen H mnpjj tjes (8) n duur rieste is, dat in de trend van ipsplai rervolgen van oorlogsmisdadi- fie anders waren dan mensen out" waren) niemand meer ziet, bekering van SS-er tot pro ef CDA-er van belang kan zijn. een dief. altijd een dief, is het In de kleine kring van beken- an je wèl dankbaar zijn voor die ng. die ik heel duidelijk zie Aantjes zich de laatste tien fascistisch opgesteld of gedra- Zodra het de publieke opinie t, kan je zulke blnnenshuis-op- ;en niet meer hanteren. Waar elegraaf schande roept over en. juicht hij het Aantjes-onder- ym met jubeltonen toe. Dat is het dat het mensen tegenwoordig |lA ens toegestaan is om veranderd i (verkeerd te zijn), laat staan te *■>4Aderen (zich te bekeren). trdam Jeanet Ruiter het heid itjes (9) ntjes (10) mens heeft, vooral afhankelijk (voeding en milieu, zo zijn eigen «e geboden". Dit zijn dan de in, waarmede hij naar eigen weinig of geen moeite heeft of de beoordeling van een an- lt dan het zondigen tegen llige geboden" wel als een it kwaad beschouwt. Moge- ligen die beoordelaars van in wel tegen een gebod, dat Jk omschreven is in 1 Corinthe lt grote gebod der liefde. Hier- it ik toen ik hoorde dat er in waren geweest, die het nu illng zo nodig vonden om het igïan de 21-jarige Willem Aan- iien projecteren. Mijn mede- iu eigenlijk uit moeten gaan wraakzuchtige liefdelozen, .antjes zou ik willen zeggen: er mede geconfronteerd, dat 'even willen in een wereld van maar in een wereld van men- •olkomen mensen. Ik hoop niet in hetzelfde slop terecht als de wraakzuchtige liefde- elveen A, G. Kool winter 1944 was ik nog laat in de imet paard en wagen bij Hooge- We moesten vluchtelingen van em wegbrengen naar het Noor- f Uit een bosje kwam een jongen mij toe, en vroeg of hij mee t rijden. Hij vertelde mij, dat hij i SS-kamp kwam. Hij was in 3 land geprést om een verklaring de SS te tekenen. Hij wilde naar Holland, en dit was de Hij heeft mij alles verteld, toen r Ommen reden. Deze jongen geen verrader, of wat dan ook. TJhem vergelijk ik Aantjes. De «telling van L. de Jong kwam bij J dan ook niet goed over, namelijk I te dramatisch. Bij de controle bij brug. heb ik de jongen verstopt r dekkleden. Bij Ommen is hij ing Zwolle gegaan. Hij was vrij. heel bang. S. J. Seinen ng- van mijn medekampgenoten die ..rotzooi" uit wilde, vertelde mij zekere dag het volgende: Ik heb ken O' kend moeten worden. Fouten van nu worden niet bestraft. Amsterdam J. H. de Jong Aantjes (13) Mr. W. Aantjes kan fout gedaan heb ben in de oorlog, maar is hij fout geweest? Is het oorlogsverleden van de tipgevers ook onderzocht? Ik pro beer heus niet alles van mr. Aantjes goed te praten, maar vraag wel vol strekte eerlijkheid en begrip. Zelf heb ik geprobeerd Joden enzovoorts iets te helpen aan schuilplaatsen, bon kaarten en dergelijke. Ik voel, dat hier in het geval van mr. Aantjes toch iets niet klopt, ofschoon het voor ons volk en hemzelf beter is, dat alles nu uitkomt. Het was zeker niet gemak kelijk om te ontsnappen en een schuilplaats te vinden, als je geno teerd stond bij de Duitse SS en dan nog als Hollander. Ik bid voor mr. Aantjes, om Gods bijstand in deze moeilijke tijd, en geen wraakgevoe lens te krijgen. Brummen G. Been Aantjes (14) Hierbij wil ik mijn sympathie betui gen met de heer Aantjes. Voor mij blijft hij één van de meest eerlijke en bekwame politici. Hij wordt gewoon gemanipuleerd in een situatie. Als iemand met eerlijke motieven op een gegeven moment een bepaalde beslis sing neemt om de vijand te nekken, vind ik het afschuwelijk, dat er aan de integriteit van zó iemand wordt getwijfeld. Je krijgt de indruk dat er groeperingen zijn, die hier belang bij hebben. Zelf ben ik lid van D'66, maar juist hierdoor ben ik tegen deze toe standen. Ik hoop dat er veel mensen in deze kwestie de objectiviteit niet uit het oog verliezen. Brunsem W. M. Miedema-Hoekstra Aantjes (15) Wat voor machten zijn hier nu eigen lijk aan het werk? Het is toch ól te grof, dat onze fractievoorzitter, de heer Aantjes nu ineens achtervolgd wordt om een verkeerde beslissing, die hij als jonge man van twintig jaar onder vreemde oorlogsomstandighe den genomen heeft. Is de hele oor logsdocumentatie niet te veel doel in zichzelf geworden? Ze gaat toch aan de menselijke gevoelens en de mense lijk instelling voorbij? En is het al leen maar rechtsgevoel, dat dit alles 34 jaar later zo nodig in de publiciteit gebracht moest worden? Wie is hier mee gediend? Er wordt alleen maar schade door berokkend. Het CDA zonder de heer Aantjes als voorzitter zal er niet beter op worden. Kunnen we nu niet één keer deze hele zaak vergetn? En zou de heer Aantjes nog terug kunnen komen op zijn beslis sing af te treden. Kampen Johanna Vermij Aantjes (16) Ik neem aan, dat het geen Duitse sympathieën zijn geweest, die de stu dent Aantjes dreven naar Duitse in diensttreding, maar dat dit het ge volg is geweest van een noodsituatie. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Opmerkelijk is. dat men hiervan wist, getuige het feit, dat hij voor minister en commissaris der Ko ningin werd gepaseerd. Hem nu zon der meer te laten vallen is onchriste lijk en onbijbels. Grote bijbelheiligen hls David, Petrus en Paulus vielen, maar werden niet een heel leven ge straft. Ik hoop dat dit ook nu niet zal geschieden. Utrecht A.Witzel Aantjes (17) Niet de feiten maakten Aantjes ka pot, maar de televisie deed dit. Voor dit feit acht ik De Jong verantwoor delijk en hen die deze uitzendingen mogelijk maakten. Ik verwacht van de regering dat ze in de toekomst dergelijke onwaardige vertoningen voorkomt. Amsterdam A. Speelman Aantjes (18) rom moeten dergelijke handelin- die overigens niet goed zijn te T. zo worden opgeblazen? Heeft Christus ons niet iets heel an- ?eleerd. bijvoorbeeld het geval de overspelige vrouw waarbij Hij L Wie van u zonder zonde is werpe steen. Een vergelijking van De Jong en de heer De Leeuw de journalisten van onze beken- Idelbladen dringt zich op. Smit Ik heb medelijden met de heer Aan tjes en zijn gezin, en bid onze Heer hem nabij te zijn. Ik ben een oude vrouw van 84 jaar en heb geen ver stand van politiek, maar dit onder zoek is toch verschrikkelijk. Hij is geen oorlogsmisdadiger, zoveel jon-' geren wisten in die tijd geen uitweg. Rijswijk T. van Houwelingen-v. d. Veen Aantjes (19) Waarom heeft de regering, onder lei ding van de heer Van Agt, niet de presentatie van het rapport inzake de heer Aantjes op zich genomen? De indruk is gewekt dat door, de m.i. „harde" presentatie van dr L. de Jong, hier een zeer wetenschappelijk en deskundig rapport op tafel kwam. Ik waag de wetenschappelijkheid van dit rapport te betwijfelen. De twee getuigen van dr de Jong waren m.i. te „gezocht". Natuurlijk zijn er harde feiten, ook de heer Aantjes heeft ze naar voren gebracht. Toch was zijn visie, een totaal andere! De heer van Agt, anders toch niet wars van publiciteit, heeft zich de laatste dagen niet op TV of bij andere media laten zien. Waarom niet? Kon hij niet vanwege het premierschap?' Als dat de reden is noem ik het be lachelijk. Natuurlijk kon de lijsttrek ker van het CDA van 1977 en nu premier wel tonen hóe hij deze zaak ziet en hoe hij hier tegenover staat. Wat is de reden geweest voor dit stilzwijgen? Een vraag aan de AR- P'ers! Wilt u letten op datgene wat er gebeurt de eerstvolgende tijd in en om het CDA? Laten we zien of dat CDA het nog waard is om de ARP hierin op te laten gaan in 1980. Rotterdam H. J. Donken Grof Het is onvoorstelbaar wat men zich tegenwoordig, via welk medium dan ook permitteert van of tegen bepaal de bewindslieden te zeggen. Als Trouw van 6 november weergeeft wat Arie Groenevelt voor de radio van premier Van Agt zegt, namelijk „hij kan barsten", en als Wim Kok Van Agt C.S. uitmaakt voor valsemunters, dan wordt het hoog tijd dat tegen deze „heren" bij de justitie een aan klacht wegens grove belediging van overheidsdienaren wordt ingediend. Pijnacker F. Zwagerman Ter Schegget De. commissie voor het theologisch wetenschappelijk onderwijs van de hervormde kerk (TWO) solt met Ter Schegget op onaanvaardbare wijze en brengt zijn goede naam en faam wel degelijk in het geding. De com missie en niet de benoemingsproce dure, zijn het die onoordeelkundig en met de botte bijl desnoods keer op keer proberen Ter Schegget onderuit te halen. Onoordeelkundig omdat ik meen. 1 de commissie, gezien haar bezwaren, Ter Scheggets boeken niet goed gelezen of begrepen heeft. 2 de commissie weinig of nooit bij Ter Schegget gekerkt heeft. Had zij dat laatste maar wel gedaan, dan zouden ze beslist tot de conclusie zijn geko men, dat zij, de commissie TWO niet kan tippen aan de oorspronkelijke, spitsvondige, cynische, ontwapenen de. warm-menselijke, stekende, lief devolle, volhardende, twijfelende wij ze waarop Ter Schegget boeit en ook echt iets te zeggen heeft. Laten ze dat van hem leren. Aalsmeer H. R. Niesing Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De Stichting Wo nen te Amsterdam bereidt een reizen de tentoonstelling voor over de kleine woonkernen. Doel is de problemen waarmee de bewoners van veelal in groter gemeenteverband opgenomen dorpen zich gesteld zien in wijde kring onder de aandacht te brengen. De sectie wooncultuur van de Zeeuw se Culturele Raad heeft het initiatief genomen. Het sloeg zo aan, dat ook de andere provinciale culturele raden en hun samenwerkingsorgaan erbij betrokken wilden zijn. De Stichting Wonen tracht de ten toonstelling nog dit Jaar gereed te hebben. Het bijzondere is dat zij zal worden vermenigvuldigd. Omdat zij namelijk in zoveel mogelijk plaatsen en met name in de kleine kernen zelf te zien moet zijn, zullen de te expose ren bladen in een grote oplaag wor den aangemaakt. Foto's en teksten zullen op een zodanig formaat wor den vermenigvuldigd, dat het gehele tentoonstellingsmateriaal, dat uit on geveer veertig bladen zal bestaan, in een map kan worden opgenomen. In een bijzonder nummer van het tijd schrift „Wonen TA/BK" zal op de problematiek verder worden inge gaan. Het plan is voorts om voor het onderwijs lesbrieven te maken. Het in de mappen opgenomen mate riaal kan op zichzelf worden gebruikt, ter ondersteuning van een plaatselijk project of ter aanvulling van een ex positie over plaatselijke problemen. Het is ook geschikt als lesmateriaal. Er hebben zich al ruim honderd gega digden bij de Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg aangemeld, waaronder veel scholen 1943 was ik werkzaam bij de :ekeringsbank in Amster- en van daaruit werd ik ingevolge Wplichte „Arbeitsseinsatz" als gsarbeiter" in een tankmoto- k in Berlijn tewerkgesteld, mij vele andere jonge mannen 19-20 jaar. Wij werden onderge it in een kamp. Van Duitse zijde veel reclame gemaakt onder de J"ïders voor vrijwillige dienst- in het Duitse leger. Dit ge- edde o.a. in het enige aldaar ver- inende Nederlandse dagblad Volk (na de oorlog „Het Vrije Aantjes (20) ever .geïnformeerd, maar ik ga mij edwi als vrijwilliger bij de Kriegs- -Tr106 krijg dan 14 dagen verlof naar Nederland te gaan en duik lf onder. Hij heeft zich gemeld, r of* zijn pakkie" aan en moest lekkf de dienst in en kreeg geen Tjo' om naar Nederland te gaan. Is jas deze Nederlander die ingevol- wet zijn Nederlandse nationali- verloren heeft nu fout? Verschrik- vind ik dat jeugdzonden van Pjr.eX 'aar geleden nu nog aanepre- De rechtvaardigheid van de gemeen-, schap is te ver gegaan. De letter doodde. Voor het verwoeste leven van de heer Aantjes zijn we hier en nu met z'n allen verantwoordelijk. Want dót is de grote schuld van de gemeen schap: we slaan wel. maar hebben geen troost. Na wat hij volledig van zichzelf aan de gemeenschap gaf. Zijn er ook dominees die zondag voor hem bidden durven? Drachten F. A. H. H. nropnpvpld-jamopl Geef hem zo'n L.C.D. Quartz horloge, het toppunt van techniek en permanent afleesbaar. 6 nineties: uren en minuten... na het indrukken van de knop maand en datum., twee keer indrukken secon den... en een aparte knop voor het licht. Stalen kast en band. Natuurlijk een vol jaar garantie op dit moderne precisie-instrument. Normaal al voordelig voor 75,- maar als Sint-surprise Van een onzer verslaggevers BUNSCHOTEN Vandaag zal een Utrechts advocaten kantoor vla een kort geding proberen te bereiken, dat de zeventien Turkse chauffeurs, die door het Bunschotense transportbedrijf Koops met ontslag bedreigd worden ien daardoor ook alvast uit hun woning gezet zijn, die het ei gendom van de firma Koops is), alsnog hun loon krijgen en bovendien werk en een rede lijke hulsvesting. De firma Koops heeft bij het Gewes telijk Arbeidsbureau in Amersfoort een ontslagaanvraag ingediend voor de zeventien Turken op grond van het feit, dat er geen werk meer voor deze groep chauffeurs zou zijn. Tege lijkertijd heeft men acht Turken, die nog in een huis van de firma woonden (volgens Jaap van Zeven van de Ver- voersfederatie FNV komt de bena- meing „stal" beter in de richting voor dit onderkomen) op straat gezet. tract hadden en het huis het eigen dom van de gebroeders Koops is. kon de politie niets doen. Een aantal Tur ken heeft de nacht toen in auto's doorgebracht, anderen konden te recht in pensions of bij andere Turken. Aangezien de Turken geen huurcon- Volgens Van Zeben is het niet waar. dat de Turken onslagen moeten wor den wegens gebrek aan werk. Volgens hem is de oorzaak, dat de heren Koops het zat zijn. dat de Turken met behulp van de vakbond proberen be ter loon (dat gelijk ligt met het cao- loon van andere chauffeurs) betere werkomstandigheden en een fatsoen lijker hulsvesting te krijgen. Formulier Een deel van de chauffeurs is door een van de heren Koops persoonlijk in Turkije aangeworven. Dat de ge broeders Koops vooral ontevreden zijn over de steun, die de Turken zoeken en krijgen van de vakbonden, zou volgens de heer Van Zeben blij ken uit het feit, dat de Turken ge vraagd zou zijn een formulier te on dertekenen. waarin zij verklaarden niets meer te maken te hebben met de Utrechtse advocaten of de ver- voersfederatie FNV. Vervolg van pagina 1 Op diezelfde dag echter kondigde rechter Mostert aan dat zijn één- manscommissie het onderzoek in het openbaar zou voortzetten. Enkele uren later maakte premier Botha be kend dat rechter Mostert van zijn taak was ontheven, dat hij zijn dos siers aan de minister van financiën diende te overhandigen en dat een commissie van twaalf parlementsle den (zowel van de regeringspartij als van de oppositie) zijn werk zou over nemen. Als reden gaf Botha op dat Mostert zijn taak ruimer had uitgelegd dan de regering had bedoeld en dat hij zo doende het werk van d.e commissie- Erasmus zou kunnen overlappen. Diezelfde avond trad dr Mulder af als minister van plurale relaties. Op woensdag was rechter Mostert weer in het nieuws. Omdat hij ver moedelijk een persconferentie zou ge ven, stapte een officier van justitie namens een lid van de regering naar de rechter om hem te vragen Mostert te verbieden de pers te woord te staan. Het hof in Pretoria weigerde omdat het zich niet bevoegd achtte. Maar de persconferentie zelf werd een anti-climax: de rechter vroeg de pers slechts hem en zijn gezin met rust te laten. En gisteren droeg Mostert zijn dossiers over. Aangenomen wordt dat in die dos siers uiterst pijnlijke gegevens zitten voor een aantal hooggeplaatste poli tici. Tegen deze achtergrond kwam Botha's waarschuwing aan de pers dat strengere controle noodzakelijk zou zijn „als de pers dacht boven.de wet te staan." Hij zei de media maar één vraag te willen stellen: „Hebt u de getuigenissen van rechter Mostert ge publiceerd in het belang van Zuld- Afrika of omdat u uw oplage wilde verhogen?" De premier verweet Engelstalige kranten dat zij leugens hadden gepu bliceerd en maakte er bezwaar tegen dat de kranten zo het onderzoek van de commissie-Erasmus belem merden. Serieus Botha's dreigement moet serieus ge nomen worden, zeker met 19 oktober 1977 ln het geheugen. Toen Immers werden er twee hoofdredacteuren ge arresteerd omdat hun berichtgeving onjuist zou zijn. De pers. de oppositiepartijen en ver scheidene intellectuelen hebben scherp gereageerd op mogelijke po gingen om het schandaal ln de doof pot te stoppen. Zelfs de regeringsge trouwe kranten toonden zich bezorgd over de jongste ontwikkelingen. Als de indruk zou ontstaan dat de gang van zaken bij het departement van informatie worden verdoezeld, zou dat „op den lange duur fataal zijn, ook voor de regering." aldus Die Bur ger in een hoofdartikel van gisteren. En de twee belangrijkste oppositie partijen, de Progressieve Federale Partij en de Nieuwe Republikeinse Partij, hebben al laten weten dat Zij geen zitting zullen nemen in de parle mentscommissie die Mosterts taak zou moeten overnemen.-Botha had verzuimd hen te raadplegen voor hij de vorming van deze commissie aan kondigde. ZWOLLE (ANP) „Recht doen aan zwart én blank" is de titel van een brochure, die het Comité Overleg Zuid-Afrika (COZA) heeft uitgegeven. Het COZA is een comité, dat zich afzet tegen de afwijzende houding van de hervormde kerk en de gerefor meerde kerken inzake het racisme in Zuid-Afrika. Met de aanbieding van de brochure wil het COZA sympathisanten dan ken voor hun „betuigingen van sym pathie met onze strijd tegen de een zijdige en daardoor hetzende kritiek op Zuid-Afrika, zoals die door nieuws media, overheidsinstanties en door kerken wordt gevoerd," aldus het voorwoord in de brochure. De brochure wordt toegestuurd aan alle gereformeerde en hervormde ker keraden in Nederland. Dit om het standpunt van het comité nog eens te verduidelijken, aldus een begelei dend schrijven. In het voorwoord in de brochure adviseert het comité aan kerkleden, die in gewetensnood zijn geraakt door het besluit van de gere formeerde en hervormde synoden om het PCR-fonds (anti-racisme fonds) van de wereldraad aan te bevelen, geen bijdragen meer te geven: „noch aan het werelddiaconaat noch aan de zending, tenzij deze bijdragen voor speciale met name genoemde werke lijk christelijke doeleinden worden gevraagd." (Er wordt geen geld van het werelddiaconaat of van de zen ding gegeven aan het PCR-fonds. Do nors aan het fonds moeten hun gift speciaal voor dit fonds bestemmen. Het werelddiaconaat van zowel gere formeerden als hervormden functio neert in deze uitsluitend als doorgeef luik. red.) De brochure van het COZA is eigen lijk een bundeling van documenten, die begint met de open brief aan de wereldraad van kerken, met name van de heer Boudewijn Sjollema. die in januari ln de vorm van een adver tentie in enkele dagbladen verscheen. Ook zijn opgenomen de kritische re acties op die advertentie van o.m. de theologische hogeschool van de gere formeerde kerken te Kampen. De ver ontwaardiging van de reagerenden op de COZA-advertentie richtte zich vooral tegen de aanvallen op de kleurlingen predikant Allan Boesak en de zwarte leider Steve Biko, die op macht uit zouden zijn. De brochure van het COZA bevat verder nog een eigen „beleidsnota over Zuid-Afrika" en een commen taar, dat vraagt om solidariteit ook met de blanken in Zuid-Afrika, die volgens het COZA veel voor de zwar ten hebben gedaan. Het wordt de ARP vreselijk kwalijk genomen dat Aantjes zo ver is kun nen doordringen in de politieke top. Misschien kon dat alleen omdat de ARP geloofde en hopelijk nog gelooft in mensen. Dit geloof betekent kan sen geven, in dit geval een kans op rehabilitatie. Ondanks deze zware last op zijn nek heeft Aantjes bewe zen dat hij functioneren kon. Hij is eigenlijk reeds volledig geslaagd. Hoe groot zou hij zijn in de politiek en daar buiten als hij bevrijd van deze last verder zou kunnen gaan. Wat zielig om een schriftgeleerde er zich het hoofd over te zien breken of niet 19 jaar lang iemand in de Kamer heeft gezeten die geen Nederlander was. Wat gelukkig dat de ARP karak ter heeft getoond en dit menselijk heeft laten zien aan ons allen. Venray G. van Berkum ROTTERDAM (ANP) De Engelse luchtvaartonderneming British Is land Airways (BIA). die lijndiensten onderhoudt onder meer tussen Rot terdam en London Gatwick en tussen Amsterdam en Southampton, gaat per 1 januari alle geregelde vluchten van British Air Ferries (BAF) overne men. De BAF maakt dagelijks lijn- vluchten op de routes Rotterdam- Southend en Rotterdam-Manchester. Een overeenkomst bepaalt dat de BIA zeven van de zestien vliegtuigen van de BAF huurt om de bestaande lijndiensten te blijven uitvoeren. Er zal geen verandering komen in het lijndienstenschema, zoals dat tot nu toe door de BAF werd uitgevoerd. De BAF heeft op het ogenblik onge veer 500 measen in dienst. Van hen zullen er 150 overgaan naar BIA voor het uitvoeren van de diensten die British Island Airways overneemt. De BAF zal niet geheel van Zestienho ven verdwijnen. De chartervliegtui gen van deze onderneming zullen de Rotterdamse luchthaven nog dik wijls aandoen met passagiers en vracht GENEVE (Reuter) Twee miljoen mensen in de streek Wollo van Ethio pië worden met de hongerdood be dreigd. Er sterven nu al kinderen. Opnieuw is droogte de belangrijkste oorzaak van het voedselgebrek. De toestand verergert nog alarmerend snel. Dit heeft een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis gisteren gezegd. Zijn organisatie heeft bijna anderhalf miljoen gulden nodig om haar hulpprogramma in het getroffen gebied nog een half jaar te kunnen voortzetten. DEN HAAG (ANP) Begeleiders van gehandicapten mogen binnen kort gratis mee in tram en bus. Minis ter Tuljnman gaat ermee akkoord dat de regeling die geldt voor blinden en slechtzienden, wordt uitgebreid tot begeleiders van alle gehandi capten. De nieuwe regeling zal aansluiten bij die van de spoorwegen. Daar mogen begeleiders van gehandicapten nu al gratis mee, mits de gehandicapte naast zijn plaatsbewijs een speciaal legitimatiebewijs bezit. Het ministerie hoopt dat de nieuwe regeling meer gehandicapten naar het openbaar, in het bijzonder het stads- en streekvervoer, zal trekken. De uitgebreide regeling zal overigens niet gelden voor mensen die van een rolstoel gebruik moeten maken: de toegang tot tram en bus is daarmee nop praktisch onmogelijk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Enig verband tussen een aantal gevallen van kanker en de opslag van radioactief afval op het terrein van de KEMA in Arnhem is niet aan te tonen, maar hoogst on waarschijnlijk. Dat antwoordde mi nister Ginjaar (milieu-hygiëne) giste ren op vragen van de PPR-afgevaar- digde Jansen in het vragenuurtje van de Tweede Kamer. Er komt in Arnhem niet meer kanker voor dan in vergelijkbare regio's, al dus Ginjaar. Hij zegde de Kamer bin nenkort een rapport toe over het on derzoek naar de situatie. De KEMA heeft geen wet overtreden, zei de mi nister. In 1958 bestond er nog geen ophaaldienst voor radioactief afval. De KEMA begroef laboratoriumma teriaal. verpakt in plastic zakken, on der anderhalf tot twee meter grond. Daarin zat minder dan één procent van het in Arnhem verwerkte urani um. Ginjaar wees erop dat het ging om natuurlijk uranium, zoals dat hier en daar ln grote hoeveelheden in de natuur voorkomt. In een gebied met een uitzonderlijk hoog stralingsni veau in India is nog nooit gevaar voor de gezondheid van de plaatselijke bevolking aangetoond. Op het ogenblik wordt er in Arnhem geen afval meer begTaven. Hoeveel er precies in de grond zit. is niet bekend. UTRECHT (ANP) In Utrecht is het achtste „Blijf van mijn lijf huls" in Nederland geopend. Er zijn nog zeven andere huizen voor mishandelde vrouwen in oprichting. In Utrecht wordt over eventuele subsidie nog onderhandeld met de gemeente die ook eigenaresse van het pand is. Op vanghuizen zijn er al in Amsterdam, Rotterdam. Nijmegen, Zwolle, Gro ningen. Haarlem en Hengelo. AMSTERDAM (ANP) Het federa tiebestuur van de Reformatorische Politieke Federatie heeft de besturen van SGP en GPV voorgesteld vol gend Jaar samen deel te nemen aan de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement. Dit heeft de RPF bekendgemaakt. Volgens de RPF bestaat bij de verkie zingen voor het Europese Parlement meer dan ooit de noodzaak voor de kleine christelijke partijen in Neder land om „de handen ineen te slaan." De RPF heeft beide andere partijen laten weten tot elke vorm van samen werking bereid te zijn. Daarbij heeft de federatie geen voorwaarden vooraf gesteld. Een woordvoerder verklaar de dat van zowel SGP als GPV nog geen antwoord op het voorstel is ge komen. Wel heeft het SGP de RPF laten weten dat pas in december, na Intern beraad, een standpunt zal wor den ingenomen. ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina's Inlichtingen Advertentie exploitatie Tel. 020-913456 Toestel 794 reep. 783 en 750. Gevestigd: Dr F. J. Voorhorst, vrouwenarts in associatie met Dr R. J. J. L. Knip- scheer, vrouwenarts Praktijkadres: Anna Pa viljoen. Onze Lieve Vrou we Gasthuis 's Gravesan- deplein 18, Amsterdam. Consult dagelijks volgens afspraak telefoon 5993301 Op zaterdag 11 november a.s. zal de Scheve- ningse Begrafenis Onderneming „Atropos" haar nieuwe ontvangruimte officieel in gebruik nemen. Wij zijn ons er terdege van bewust, dat een bedrijf als het onze zich eigenlijk niet zo leent voor een officiële opening, maar velen hebben ons tijdens de verbouwing verzocht om de gereedgekomen ruimte vóór in bedrijfname te mogen bezichtigen, waartoe wij nu de gelegen heid willen bieden en wel op bovengenoemde datum tussen 16 en 18 uur. Wij zullen uw aanwezigheid op deze middag bijzonder op pnjs tellen. Scheveningse Begrafenis Onderne ming „ATROPOS" van Boetzelaerlaan 292, Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13