legering krijgt geen groen jcht voor boringen kernafval fleTijd deTijd Een schitterende encyclopedie voor nieuwe Amro spaarders. amro bank© Weekblad grote onzekerheid bij Tweede-Kamerfracties deze week: De jonge Joris Ivens Willem Aantjes Verder: est geboycot schip stemd voor itwikkelingsland 648 Pagina's, ruim25.000onderwerpen, meer dan 1000 illustraties. Gebonden in harde kunstleren band. 'Geheimhouding belemmert werk bedrijfsartsen' UIT DE WEEKBLADEN De tragedie Het schandaal De val De afgang De affaire De blindheid De Waarheid DE NIEUWE UNIE ERDAG 9 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE. onze parlementsredactie H HAAG De Tweede ir.er wil nog geen Ja zeggen jen proefboringen in Gro ten en Drente, die bedoeld om de opslag van kemaf- te onderzoeken. De Ka- i waarschuwde de regering Uren de boorplannen niet ider meer door te zetten, op süe van grote onrust onder noordelijke bevolking. ongenoegen van de oppositie I minister Van Aardenne (econo me zaken) nog vóór het Kamerde- psteravond de betrokken provin- e- en gemeentebesturen uitgeno- i voor een „dialoog." ADVERTENTIE of het verborgen leven van "de Vliegende Hollander' in Ni|megen. Volgende week wordt Nederlands eerste en enige wereld-cineast 80 jaar. Zijn neef Urias Nooteboom volgde het spoor terug naar de Waal. op zoek naar Ivens' jeugd en diens weg naar het engagement. zei het vorig jaar zelf nog in het boek dat Rob Vermaas over hem schreef: 'Een verhaal apart is nog de manier waarop ik in 1944 uit Duitsland teruggekomen ben.' Maar hóe apart dat verhaal wel was is pas nu gebleken. Vermaas beschrijft hoe Aantjes 34 laar lang met niet alleen maar zwijgen de waarheid omzeilde. Abortusconflict in Raad van Kerken: publikatie van verboden nota. Feministe Joke Smit: 'We moeten pragmatischer worden'. Minister Rika de Backer: 'België lelijk? Nonsens!' Componist Jan Vriend: 'Nederlands muziekleven is verziekt' Jan Mulder: In memoriam Johan Cruijff. Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 6 gulden •tem Wres •tets Te: Tr-45 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6.1000 PA Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: 12,50 •nten, tel. 020 2 3 3 9 8 4 PvdA. D'66 en PPR hadden de groot ste angst dat de regering met de boringen een voorschot wil nemen op de uiteindelijke opslag van radio-ac tief materiaal. Aan het begin van het debat kwamen zij wat ongebruike lijk is met moties, waarin geyraagd wordt alle voorbereidingen voor het onderzoek te staken. Toetsing RECHT ANP) De kunstmest bet geboycotte schip „Tropwind" Amsterdam komt ophalen is be nd voor Pakistan. heeft een woordvoerder van de t van Kustmestfabrieken 'UKF) Utrecht verklaard. De UKF is de trancier en is verantwoordelijk r het vervoer. De situatie rond de rind" is overigens nog ondui- vindt de UKF. De Federatie Werknemersorganisaties in de vaart (FWZ) hield het er gister dag op dat er nog zo'n zevendui- ton mest op de wal ligt. De rterdamse havenwerkers weige- dat te laden uit solidariteit met stakende bemanning. Die eist ndgages van 462 tot 621 dollar maand, conform de eisen van de nationale zeeliedenbond ITF. Ook de regeringspartijen CDA en VVD wilden de regering nog niet het groene licht geven. De CDA'er Van Houwelingen voelde niets voor een definitief oordeel, zolang niet duide lijk is hoe de proefboringen opgezet worden en hoe de resultaten zullen worden getoetst. „De regering zal dui delijk moeten maken dat het voorge nomen onderzoek nodig is om techni sche gegevens te verkrijgen," was ook de mening van de WD-er Braams. Minister Van Aardenne heeft de ge meente- en provinciale besturen ver zekerd dat de boringen „in geen enkel opzicht vooruitlopen op de besluit vorming" over de opslag van kernaf val. In zijn brief zegt de minister oog te hebben voor de ongerustheid van de plaatselijke bevolking. Hij wil daarom het noorden duidelijk ma ken, dat opslag in de zoutkoepels „niet in overweging wordt genomen indien zou blijken dat zulks onaan vaardbaar te achten risico's voor be volking of voor het milieu met zich zou meebrengen". Van Aardenne wil al op zijn „tour nee" vragen beantwoorden, en niet alleen bezwaren aanhoren. De be windsman heeft inmiddels een lijst, van acht punten opgesteld, waarover hij wil praten met de provinciale sta ten van Groningen en Drente en de gemeenteraden van Anloo, Borger, Eenrum, Gasselte, Rolde en Stadska naal. In het noorden bestaat enige verba zing over die lijst, die als gesprekson derwerp bij voorbeeld vermeld „de vermoedelijke energiesituatie tot het jaar 2000". Dat is een zaak voor rege ring en parlement, niet voor de lagere overheden, zo wordt gezegd. Ernst onderschat Volgens het D'66-Kamerlid mevr. Lambers wordt de „ernst van de noor delijke weerstand onderschat in Haagse kringen". Zij laakte het ach terhouden van informatie door de re gering. met name een ambtelijk rap port uit Juni van dit Jaar. „Worden soms alleen de rapporten officieel er kend, die voldoende In overeenstem ming zijn met wat de bewindslieden welgevallig is," vroeg zij zich af. Ook mevrouw Epema (PvdA) klaagde over te veel geheimzinnigheid. De Kamer voelde er niets voor proef boringen te laten houden voordat de zogeheten „brede maatschappelijke discussie over kernenergie" goed en wel op gang is gebracht. Eerst aan het eind van dit jaar zal de Tweede Ka mer een oordeel geven over de opzet van die discussie, die in de loop van volgend jaar zou moeten beginnen. Een aparte discussie, uitsluitend in het noorden over het opslagprobleem zou betekenen, dat andere opslagmo gelijkheden dan zoutkoepels niet aan bod komen. Patstelling De WD waarschuwde echter voor een patstelling „waarin noch de dis cussie over de kernenergie kan plaats vinden, noch het noodzakelijke on derzoek wordt -uitgevoerd". Anders dan de oppositie gaat de WD er van uit, dat de proefboringen wel gehou den zullen worden, zij het later dan de regering voor ogen had. De WD vroeg namelijk de zekerheid, dat na proefboringen „het gebied weer in zijn oorspronkelijke vorm wordt op geleverd en de boorgaten gevuld wor den met afdichtend materiaal". Deze encyclopedie geeft u een schat aan informatie, \feel van wat u zou willen weten staat erin. En hoe... Van a t/m z helder gerangschikt Van a t/m z verlucht met kleurige foto's en tekeningen. Van a t/m z gedrukt op kwaliteitspapier. Hoe komt u aan deze grandioze encyclopedie? Nieuwe spaarders die in de actie periode een spaarrekening openen Royaal formaat 21 x 28,7 cm. (minimale inleg C15j-) kunnen deze fraaie encyclopedie kopen voor slechts f 25,-. Bovendien ontvangen ze nog f 7,50 spaatpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 5 de cember a.s. Dus wees er snel bij, want voor de encyclopedie geldt zolang de voorraad strekt lat zolang de pi Oud-minister Boersma (links) ontvangt uit handen van de voorzitter van de werkende jeugd-CNV de Gouden Wieken-prijs. De Jongeren betuigden hier mee hun erkentelijkheid voor het vele werk dat Boersma tijdens zijn ambtsperiode als minister voor de jeugd heeft gedaan. Boersma zei verbijs terd te zijn over het gebrek aan contact van het huidige kabinet met de vakbeweging en de jongerenorganisaties. UTRECHT (ANP) - Bedrijfsartsen worden door Industriële geheimhou ding ernstig belemmerd ln hun werk. Zij kunnen de risico's waaraan werk nemers blootstaan vaak niet over zien, omdat van chemische produk- ten waarmee wordt gewerkt de sa menstelling niet bekend is. Dr W. J. Eylenbosch schrijft in het Tijdschrift voor sociale geneeskunde dat de bedrijfsarts vaak niet verder komt dan de nietszeggende handelsnaam van een produkt. Producenten en distributeurs zijn vaak zeer zwijgzaam, aldus Eylen bosch. Ze verwijzen dan onder meer naar het produktiegeheim. „Vaak blijkt het vrijgeven van zelfs eenvou dige formules van overigens met ron kende benamingen bedachte produk- ten, moeilijk te verlopen." Sommige producenten geven wel inzage van uit dierproeven verkregen gegevens, zon der te zeggen wat de samenstellende stoffen zijn. Dan valt het effect op de gezondheid van de mens toch nog moeilijk te beoordelen, vindt Eylen bosch. HIJ meldt dat één firma de ironie wel erg ver doordreef door haar aan te raden, de concentratie in de lucht van haar produkt beneden een bepaalde grenswaarde te houden, zonder aan te geven om welke chemische stof het eigenlijk ging. Landelijke distribu teurs verwijzen al snel naar Ameri kaanse, Westduitse of Japanse moe derbedrijven. En daar doet men da zaak vaak af met te verwijzen naar eigen nationale wetgevingen en inter ne reglementen. Dr Eylenbosch vraagt zich af of het voor de bedrijfsgeneeskundigen niet tijd wordt voor een eigen „multinati onale bundeling van krachten" om de noodzakelijke klaarheid te bereiken. Hervormd Nederland: Over „de tragedie" van Wlm Aantjes en de consequenties van zijn politie ke val voor het CDA zegt Hervormd Nederland in een commentaar: „De consequenties voor het CDA zijn nau welijks te overcien. Duidelijk is wel, dat de kans dat de koers van deze partij zich verder naar het veilige midden zal verleggen aanzienlijk gro ter wordt. Ook zal de eenheid van de fractie, door Aantjes met veel behen digheid bewaard, er niet hechter op worden. De balans van deze trieste affaire lijkt van het begin tot het eind alleen maar naar het negatieve over te slaan." Han Wlelek, tot voor kort lid van de Eerste Kamer, schrijft over „de -gru welen die niet mogen verjaren": de Kristallnacht, precies veertig jaar ge leden toen in Duitsland Joodse hui zen. winkels, verenigingsgebouwen en synagogen werden geplunderd en meer dan 10.000 Joden naar concen tratiekampen werden gestuurd. „Een grote volksbeweging moet de publie ke opinie cn de regering van de Bondsrepubliek ervan overtuigen hoe groot de morele schade is die Duitsland door een verjaring toege bracht zal worden. Zo'n generaal par don kan het besef van de collectieve schuld laten verdwijnen, het besef dat het gehele volk schuldig is aan Auschwitz. Deze ontwikkeling moe ten we tegengaan." En om het drieluik te vervolmaken een uitgebreid vraaggesprek met de voormalige voorzitter van de ARP, Dr. W. P. Berghuis, nog gehouden voor de gebeurtenissen rondom Aan tjes. Berghuis: „Aantjes is door mij van rechts links geworden." Verder in HN: Seth Gaaikema, Jan Foudraine in India als „gelovige" en aandacht voor een rapport over abor tus dat de Raad van Kerken had willen uitgeven. CDA-lid mr. G. C. van Dam en met M. W. Schakel. Aantjes zelf constateerde op een dag dat Hannie van Leeuwen er zo slecht uitzag. „Geen wonder na al die nare brieven die ik over je krijg." Ze bood aan de zaak uit te praten, maar Aantjes antwoordde: „Zorg maar dat Je eelt op Je ziel krijgt." De schrijvers komen tenslotte tot de volgende conclusie: „Aantjes hoort tot een geloofsgroepering die de over tuiging aanhangt dat de mensheid het ,over haar gestelde gezag onder danig moet zijn'. Maar dat geloof zegt niet dat mensen ook onoprecht moe ten zijn. Aantjes. was fout in de oorlog en onoprecht daarna." Even verder zegt Johan Polak, de uitgever, in een gesprek met Blbeb: „Dat de leugen bestaat is leuk, maar je moet er heel bescheiden gebruik van maken." Het kleurkatern van Vrij Nederland besteedt aandacht aan de „bloedvlekken op de witte revolutie van de Sjah", het antece dentenonderzoek van de BVD, een hoofdstuk uit een boek over de BVD dat eind deze maand verschijnt en Joke Smit maakt de balans op ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Man/Vrouw/Maatschappij. De Haagse Post: Ook de Haagse Post duikt in het geval-Aantjes. „Het schandaal is de tractatie der braven, en het ls geen opwekkend gezicht als die zich op het kadaver storten nadat zij ln de ver klaring van Lou de Jong de vergun ning daartoe hebben gevonden. Maar bij Aantjes moet Je er telkens weer op terugkomen, ten eerste om de arro gantie waarmee hij zijn verleden dus danig wist te versleren dat het op den duur op een periode van bescheiden heldhaftigheid ging lijken, en ten tweede omdat niemand onder zijn naaste geloofsgenoten in de politiek ook maar een behoorlijke poging heeft gedaan om hem te remmen". Als derde in een reeks van PvdA- strategen in HP deze week het woord aan de directeur van de Wiardi Beekman Stichting Wouter Gortzak. „We kunnen moeilijk weer met de meerderheidsstrategie komen, die trouwens nooit een meerderheids- strategie was, maar een goede list om zoveel mogelijk stemmen binnen te halen, een list die waarschijnlijk geen tweede keer werkt". Ook in HP aandacht voor Petzië „De sjah krijgt nooit meer de macht van weleer", verder de splijting van het Belgisch socialisme „honderd Jaar klassenstrijd is van de tafel geveegd" en een portret over de sociale dienst in Groningen; „Je ziet er toch leuk uit, kun je geen man krijgen?" Het omslagverhaal van HP handelt over „een toeschouwer uit een hoge toren": de dichter Martinus NIJhoff. Ten slotte artikelen over Emmy van Overeem, over de jeugdboekenschrij ver Willy van der Helde en de thriller schrijver Janwillem van de Wetering. ADVERTENTIE Vrij Nederland: Vrij Nederland noemt het onderzoek van Lou de Jong over „de val van Willem Aantjes een razendsnel en zonder duidelijke aanleiding verricht onderzoek", waarvan de „tevoor schijn gekomen documenten aan den volke worden getoond in een entoura ge. die rook naar een openbare te rechtzitting. Aantjes is op geen enke le manier in de gelegenheid gesteld om zich te verweren tegen de beschul digingen." Rudie van Meurs en Joop van Tijn komen met de onthulling dat Kamer leden van de AR, en met name zij die afkomstig waren uit het verzet, brie ven kregen over Aantjes oorlogszon- de. „Het oud-Kamerlid Hannie van Leeuwen kreeg op een zeker moment een uiterst compromitterende brief over Aantjes. Zij besprak die met AR/ Dr. Berghuis in Hervormd Nederland: 'Aantjes is door mij van rechts links geworden' Verder deze week: Oud-ARP-voorzitter Berghuis zegt ook: 'De ARP mag niet in het CDA opgaan' Interview: Jan Foudraine houdt vakantie van zichzelf; de anti-psychlatrie stort in haar eigen valkuil Veertig jaar na de kristalnacht: De gruwelen mogen niet verjaren Profiel: Angst en onzekerheid beheersen gereformeerde bond Abortus: De niet verzonden brief van de raad van kerken Na het LPO: De bisschoppen blaffen, maar de katholieke karavaan trekt verder Awraham Soetendorp over Israël Waar het in de zaak-Ter Schegget op vast zit Interview: De twijfels van Seth Gaaikema. En: De tragedie Willem Aantjes Van Agt keert de dingen om^ Bon /onder postzegel opsturen nujr Antwoordnummer 1776. Den Haag. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5. O Ik weel al voldoende van HN Ik abonneer me 32.50 per hall jaar) Naam Adres Plaats ïrvormd Nederland houdt de h De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer plaatst kanttekeningen bij de „afgang van een anti-revolutionair politicus". „Toevallig is het in ieder geval wel dat het zwaard van Damocles dat 33 Jaar boven Aantjes heeft gehangen valt op een monjent dat zijn politieke eliminatie een aantal mensen wel bij zonder goed uitkomt. Het zijn de an ti-revolutionairen die met de grootste brokken achterblijven. De voormali ge leiding van de AR treft ernstige blaam voor het feit dat men, eenmaal gealarmeerd over het oorlogsverle den van Aantjes (zoals in 1967) geen grondig onderzoek naar het een en ander heeft ingesteld. Het gebeuren betekent een nieuwe slag voor die stroming die zich met enig aplomb als het kritische geweten van het CDA heeft geprofileerd. De gevolgen van die morele optater laten zich wel enigszins raden. Om met Steenkamp te spreken: de christen-democrati sche karavaan is weer een potentiële lastpak lichter". Op de middenpagina's drukt De Groene de inleidingen en discussies af die afgelopen zaterdag op de the madag „PvdA. aktlepartij ja of nee" zijn uitgesproken door Bart Tromp en Max van den Berg. Verder ln De Oroene aandacht voor de „wisselgeldtruc" van Albeda, de slag om de mediamarkt „waarom El sevier en NDU de handen ineen slaan", de noodzaak van een onder zoek in Nederland naar de handelin gen van Shell inzake de Rhodesië- boycot en een artikel over de falende herstructurering van Zuid-Limburg: „Het kabinet berust bij de Limburgse werkloosheid". Elseviers Magazine: Elseviers Magazine meent bij monde van F. A. Hoogendljk over de affalre- Aantjes dat deze terecht is afgetre den. „Hij heeft fouten gemaakt op een leeftijd waarop veel Jonge Neder landers hun leven ln het verzet heb ben verloren omdat zij goed waren. In het bijzonder degenen die voor onze vrijheid en onze parlementaire demo cratie hun leven gaven, hebben er recht op ln de volksvertegenwoordi ging van nu vertegenwoordigd te wor den door mensen die tijdens de oor log politiek zuiver op de graad waren. Dat was Aantjes niet". EW trekt zijn conclusies bij de dood van een douanebeambte vorige week bij de schietpartij ln Kerkrade: „Be ter geen bewapening dan een ondeug delijke. Wil onze grensbewaking geen wassen neus zijn, dan mag de per soonscontrole niet meer door de dou ane uitgevoerd worden. Daarvoor ls een minder kwetsbaar apparaat nodig". Liefst tien pagina's worden besteed aan het afscheid van Johan Cruyff: nu „in zaken". Han van Essen, hoofd amusement van de VARA televisie, uit zijn bezorgdheid over Hilversum: „De berichtgeving over Hilversum ls tegenwoordig te veel gericht op de negatieve aspecten van de omroep". Verder brengt EW reportages vanuit Rhodesië, Iran en de tweede afleve ring van de serie „Het andere China". De Nieuwe Linie: Niet de politiek ls hard, maar de politici zijn hard, meent De Nieuwe Linie. Zij gaan door waar anderen hun maat kennen; hun verblinding blijkt overmoed, aldus het blad. „Want het ls inderdaad een vorm van overmoed, van zelfoverschatting te menen dat men met zulk een verle den politiek kan doen wat de CDA- fractielelder meende dat mogelijk was. Wie de goden verderven willen, slaan zij met blindheid". DNL signa leert overigens een bijna totaal kleur verlies bij de AR. „die toch al bleek werd in de omarming van KVP en CHU". Tien jaar Man Vrouw Maatschappij: een gesprek met mede-oprichtster Joke 8mit en Peter van Hasselt, van de werkgroep Willem Word Wakker, de mannenbeweging binnen MVM. Conclusie: „De normen moeten be paald worden door mannen en femi nistisch bewuste vrouwen samen, zo als alles in de maatschappij". In de serie „Universiteit uit de put" een aflevering over de opbloei van de studentenvakbeweging in België. Anton Constandse noemt Iran een sub-imperium van Washington. „Maar de spanningen tussen verpau perde massa's en rijke Atlantische staten neemt toe. zonder dat de ver westerde politici daarop een ander antwoord hebben dan de toepassing van eeweM". De Tijd. .Dertig jaar lang de waarheid om zeild". Zo omschrijft De Tijd de ge beurtenissen rondom Aantjes. Rob Vermaas auteur van het boek „Wil lem Aantjes" geeft zijn Indrukken en gevoelens weer. „Aantjes heeft de publieke opinie en zijn naaste omge ving essentiële informatie onthou den. met name waar het gaat om zijn lidmaatschap van de Waffen 88. En dat is onvergeeflijk. Waren die feiten in 1059, toen de ARP de Jeugdige Aantjes kandidaat stelde voor de Tweede Kamer, ln volle omvang ge meld aan de verantwoordelijke AR- leiders, dan zouden Zij hem waar schijnlijk niet hebben toegestaan zijn politieke loopbaan te beginnen." Ook in de Tijd aandacht voor het Jubileum van Man/Vrouw/Maat schappij. Joke 8mit, een feministe van het eerste uur: „Het feminisme moet steviger worden, wil het de mode overleven". Het weekblad gaat ook uitgebreid ln op de abortusnota die door de Raad van Kerken in Ne derland in een stemming is verwor pen. „De vrouw ls meer dan een baar moeder, daarom is abortuswet nodig. Lukt het de regeringscoalitie niet -f en daar ziet het naar uit met een wetsontwerp te komen, dan zullen PvdA en WD na Nieuwjaar waar schijnlijk hun recht gebruiken samen een voor wetgeving voldoende meer derheid te vormen." Verder in De Tijd; „Het verborgen leven van de jonge Joris Ivens", die deze maand tachtig wordt; Jan Vriend, die met componeren stopt en een reportage over de armsten der armsten in een uithoek van het grote Brazilië. ADVERTENTIE Deze week: De politieke blindheid van Aantjes en de zijnen Gerard van den Boo men: "De type-: ring tragedie is op zijn plaats. Maar dan in de harde zin van het woord, die geen meewarigheid opwekt, maar het uitzicht, dat wie de maat overschrijdt, ten val komt." Beeldhouwer René Nyssen 'Duiven, het waren m'n vrienden bij het maken." 10 jaar Man Vrouw Maatschappij 1 Joke Smit: Bi) ons is het belangrijk om machteloze woede om te zetten in doeltreffende woede.' Kerk contra studentengemeente Ton Veerkamp: "Met zo'n kerk is al leen een gewapende vrede moge lijk." Verder: Constandse over Iran en Nobelprijs. Ton van der Stap over het kerkelijk ambt. Tini Visser sprak met omge vingsontwerper Terwindt. Sietse Bosgra beschrijft drie jaar vrij Angola. 0 de nummers tot 1 januari voor/ 10, 0 jaarabonnement voor 96,- Naam: Straat: Plaats: Opsturen in envelop zonder postzegel naar; DNL. Antwoordnummer 1055 1000 RA Amsterdam Bellen is ook mogelijk: 020-233481

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9