!hirau wil praten iet Frontleiders Behoudend Amerika mag tevreden zijn 1 Oeganda bereid Itot de aftocht Egypte behoudt financiële steun Oud-premier van Iran opgepakt Vier doden bij aanslag Italiaanse magistraat Dure verkiezingen Homofielen juichen Samenwerking VS en China in landbouw }een vrede voor Rhodesië zonder overleg' on n Verenigde Arabische Emiraten: 'olitici Israël :j| laar Sowjet-Unie 'Kristalnacht is nog onbegrepen' 'Orwells 1984 nadert in Praag' Vragen over wapens voor Zuid-Afrika sr r°« vic tba )0 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 SBURY (UPI, Reuter) Vrede in Rhodesië is slechts te bereiken door onderhandelingen iet de guerrillaleiders van het Patriottisch Front. Tot deze overtuiging is stamhoofd eremiah Chirau gekomen. Hij is een van de vier topmannen in de blank-zwarte overgangsre- [ering in Salisbury. Ik zie geen andere mogelijkheid om ays lij) (ge problemen te overwinnen", zei d( ihirau. Daarmee gaf hij stilzwijgend ec: oe dat de huidige regering niet in t nu to ta3t is een eind te maken aan de zaten} uerrilla. Doorgaans volgen Chirau In n de blanke premier Ian Smith de ters te tilde politieke lijn. VO. b Trais De twee andere zwarte leiders in de lan zij irergangsregering, dominee Sltholevan de door hen gevolgde weg. Moge- n pro» et Zw met J ïllirtg Wel" zingen kunnen komen als de veilig heidstoestand in het land aanzienlijk is verbeterd. Hij houdt zijn zwarte partners in de regering daarvoor ver antwoordelijk. Voor Sithole, Moezorewa en Chirau is het echter van vitaal belang om hun aanhang snel verkiezingen te kunnen bieden als bewijs van de Juistheid mensen naar ras in te delen „een van de grootste gevaren voor Rhodesië vond. PEKING. LONDEN (Reuter, UPI) De Verenigde Staten en de Volksrepubliek China zijn van plan nauwer te gaan samenwerken op het gebied van de landbouw. Begin vol gend jaar zal de uitwisseling beginnen van landbouwdes kundigen, technici en studen ten. Dit heeft gisteren de Amerikaanse minister van landbouw Bob Bergland in Peking bekend gemaakt. De Verenigde Staten zullen ook des kundigen op het gebied van de afzet van landbouwprodukten sturen en verder de Chinezen helpen bij het opzetten van een varkens- en pluim veeteelt. Bergland zei dit aan het eind van twee dagen van intensief overleg met de Chinese minister van landbouw Yang Li-koen en andere mensen van de ministeries van landbouw, buiten landse handel en industrie De Chinezen vroegen volgens Berg land gedetailleerde informatie over het vijf-jarige graanakkoord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie en wilden weten of de VS van plan waren andere bilaterale graano- vereenkomsten te sluiten. Volgens het Amerikaans-Russische graan-akkoord moet de Sowjet-Unie elk jaar ten minste zes miljoen ton graan kopen, hetgeen de Verenide Staten verplicht zijn te leveren. Het akkoord is geldig tot september 1981 Bergland zei dat de VS geen andere bilaterale overeenkomsten zouden aangaan. Wapenoverleg In Londen heeft de Chinese vice-pre mier Wang Tsjen. verantwoordelijk voor de Chinese wapenindustrie, nog eens laten blijken zeer geïnteresseerd te zijn in de Britse Hawker Harrier gevechtsjager, een vliegtuig dat verti caal kan opstijgen en landen. Wang en zijn delegatie, die tien dagen in Groot Brittannië verblijven, zullen vandaag een demonstratie van het oorlogstuig meemaken. Naast dit vliegtuig heeft China be langstelling voor anti-tank en lucht doel-raketten en modern verbin dingsmateriaal. Britse functionaris sen zelden gisteren dat de contacten met China over de wapens nog op het niveau stonden van „overleg" en niet op dat van „onderhandelen" Alle wa pentransacties aan communistische landen vanuit het Westen moeten goedgekeurd worden door het Co- com, het westerse coördinatie comité, dat 15 westerse landen vertegenwoor digt. Britse zegslieden zeiden dat Co- com geen bezwaar zou maken tegen de verkoop van Hawkers aan China n bisschop Moezorewa. hebben zich een b 0t dusver steeds scherp gekant te- elspeif en overleg met Nkomo en Moegabe an het Patriottisch Front. Zij menen de |jat de „interne regeling" waartoe zij 'an he: Det Ian Smith hebben besloten, de 1 Spi.'i «te kansen biedt op een vreedzame ste ne nichtsoverdracht aan de zwarte de mi leerderheid. De positie van lan 'at ieuiith zelf is niet altijd duidelijk; in lögelljl ugustus heeft hij geheim overleg ge roerd met Nkomo. waarbij hij hem xou hebben aangeboden premier te uenin Wrden. Maar later toonde hij zich onverzoenlijk, i gebn S Verkiezingen iteit Een van de onderdelen van de interne ngen i ^ung. het uitschrijven van algeme- huiswt K verkiezingen voor 31 december bw* ran dit Jaar, lijkt niet verwezenlijkt ,yi1 It kunnen worden. Smith heeft de en,1S.laatste tijd gevergd dat er pas verkie- e Leid lijk ziet Chirau nu geen kans meer op die verkiezingen en is hij daarom bereid alsnog deel te nemen aan een conferentie van alle partijen, het Front incluis. Na afloop van dergelij ke besprekingen zouden dan de ver kiezingen gehouden kunnen worden, aldus Chirau. Crisis Terwijl Chirau deze verklaringen af legde. werd zijn partij net in een crisis gestort door het aftreden van de co- minister van lokaal bestuur, binnen landse zaken en arbeid, Kayisa Ndi- weni. De minister, die tevens vice- voorzitter is van Chirau's partij, had geëist dat zijn Ndbele-stam (veertien procent van de bevolking) een gega randeerd aantal zetels zou krijgen in het toekomstige parlement. Chirau wees die eis af omdat hij pogingen de IAIROBI (Reuter. UPI) President Idi Amin van Oeganda is jereid zijn troepen uit Tanzania terug te trekken als dit land .belooft dat het nooit meer Oeganda Zal aanvallen en geen X Oegandese ballingen zal bewapenen. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid zou de garanties moeten geven. (Tanza nia en Oeganda hebben geen diplomatieke betrekkingen met 3 Ikaar). ;ie- rei- tellei 18faen dagen geleden bezetten naar ograni chatting drieduizend Oegandese mi jn oj) den Naai rdinger 'VGZ. LRC ABOE DABI, CAIRO. JERUZALEM (Reuter. UPI. AP) De Verenigde Arabische Emiraten zullen Egypte financieel blij ven steunen, ook als president Anwar Sadat met Israël een afzonderlijk vredesverdrag tekent. Zwalti in:;'.-n-Z ,a'?b7 h, AVIV (Reuter) Vier Israëli- io| nes-s che parlementsleden zullen op 19 d-sv'3 ovember voor tien dagen naar de owjet-Unle gaan. Zij zijn uitgeno- Igd door het Russische vredes-comi- De delegatie bestaat uit een lid de Nationale Religieuze Partij. leden van de Arbeiderspartij en etn lid van de communistische partij. In een verklaring zeggen de vier dat het „stichting van een rechtvaardige en stabiele vrede in het Midden-Oos- 4 ten, waarbij de wettige rechten en de I veiligheid van alle landen én volkeren <1 A I In dit gebied geëerbiedigd worden, de I deelneming van de Sowjet-Unie ver- j eist". De Sowjet-Unie heeft tijdens de Boji °°rl°6 hihet Midden-Oosten van 1967 de betrekkingen met Israël ver- i broken. Wjfafl Ni endljke dan Boy «uw Ut -Rijsooi en-Uojl RC-DOl :-Grool worn Zwerva litalren een gebied van achttienhon derd vierkante kilometer in Tanza nia. Voor de terugtrekking van deze troepen stelt Amin als derde voor waarde dat Tanzania „verklaart dat het niet langer de man die president Nyerere beschouwt als president van Oeganda, zal aanmoedigen om tegen de regering van Oeganda te werken." Dit is een verwijzing naar de vorige Oegandese president Milton Obote, die sinds Amins staatsgreep van 1971 in Tanzania woont. Nyerere heeft het bewind van Amin nimmer erkend. Eerder had Amin aangekondigd dat het bezette gebied bij zijn land zou worden gevoegd. Veel Afrikaanse lan den hebben hem onder sterke druk gezet om een langdurige en bloedige strijd te voorkomen door de Oegan dese troepen terug te trekken en de meningsverschillen uit te praten. In een toespraak tot het diplomatieke corps in Kampala zei de Oegandese president gisteren dat zijn troepen alleen maar Tanzania zijn binnenge vallen om te voorkomen dat ballin gen Oeganda zouden infiltreren. ROME (Reuter, DPA, AFP) De openbare aanklager in de Italiaanse provinciehoofdstad Frosionone, de 59-jarige Fedele ■Calvosa is gisteren bij een aanslag doodgeschoten. De aanval werd uitgevoerd door drie jonge mannen die de auto van de magistraat klemreden, toen deze zijn woning in Patricia, een stadje in de buurt van Frosionone, had verlaten. De chauffeur en de lijfwacht van de aanklager werden eveneens gedood. LONDEN (AFP) Ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de „kristalnacht" in Duitsland de eer ste georganiseerde actie van de nazi's tegen de Joden in de nacht van 8 op 9 november 1938 heeft voorzitter Maurice Grynfogel van de Europese afdeling van het Joodse Wereldcon gres gewezen op het herlevend neo- nazisme. De kristalnacht was een waarschuwing voor wat er later in nog erger mate zou volgen. Die waar schuwing is nu, veertig jaar later, nog niet begrepen, aldus Grynfogel. Naar zijn mening zijn er nog veel te veel ex-nazi's op vrije voeten en zou geen enkel land begrip moeten tonen voor pleidooien om oorlogsmisdadi gers vrij te laten. De actie werd gistermorgen vroeg uit gevoerd. Nadat de daders de auto tot stoppen hadden gedwongen openden zij onmiddellijk met machinegewe ren het vuur op de inzittenden. Calvo sa en zijn lijfwacht werden gedood. De chauffeur werd gewond, sprong uit de auto en schoot een van de aanvallers neer. Hierop werd ook de chauffeur doodgeschoten. De daders verdwenen met hun gewonde kame raad in een Fiat 125, die later enkele kilometers verder werd aangetroffen. De gewonde aanvaller was in de auto achtergelaten en bleek te zijn over leden. Inmiddels heeft een Italiaanse krant een anoniem telefoontje ontvangen waarin gezegd werd dat de aanslag gepleegd was door een linkse guerril lagroep die zich „Front-lijn" noemt. De Italiaanse politie heeft direct een grootscheepse jacht ingezet. Wegen werden afgezet en helikopters zoch ten de beboste omgeving af. De openbare aanklager van Frosino- ne is de zevende magistraat in Italië die sinds 1971 bij een aanslag om het leven is gebracht, en de derde sinds het begin van dit jaar. Volgens de politie vertoonde de aanslag veel overeenkomst met die van acht maanden geleden, waarbij oud-pre mier Aldo Moro werd ontvoerd en een aantal van zijn lijfwachten werd doodgeschoten. Deze aanslag werd uitgevoerd door de Rode Brigades. Calvosa is echter nooit betrokken ge weest bij zaken die met de Rode Brigades te maken hadden en de poli tie tast in het duister wat betreft het motief van de daders. Oud-premier Indira Gandhi van In dia dankt de kiezers van het district Chikamagaloer in de zuidelijke Indi ase deelstaat Karnatka, waar zij ruim 55 procent van de stemmen kreeg. Haar rivaal van de regerende Janata-partij kreeg 38 procent. Me vrouw Gaudhi zal nu na twintig maanden weer in het landelijke par lement zitting kunnen nemen. Haar Congres-vleugel bezet in het parlement 74 zetels. De „officiële" vleugel heeft er 67, terwijl de rege rende Japata-partij 302 zetels bezet. Hoewel mevrouw Gandhi na haar overwinning meedeelde niet direct als oppositieleider te zullen optre den, meenden medestanders dat dit niet zo lang op zich zal laten wach ten. Op de parlementsleden van de sterk verdeelde „officiële" Congres- partij wordt al stevige aandrang uit geoefend zich achter haar te scharen. De Indiase minister van industrie, de socialist George Fernandes, die in het district de campagne van de Ja nata-partij leidde, weet het verlies aan de verdeeldheid van zijn partij en het feit dat het beleid van de regering de Indiase bevolking niet aansprak. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken zei: „De Ver enigde Arabische Emiraten menen dat als Egypte op diplomatiek en economisch terrein wordt geboycot, dit alleen maar de al bestaande te genstellingen in de Arabische wereld kan vergroten. De Arabische wereld is al verdeeld genoeg en wij willen dat Egypte in het Arabische kamp blijft." De woordvoerder vond wel dat als Egypte volledige diplomatieke be trekkingen met Israël gaat aankno pen het hoofdkwartier van de Ara bisch Liga uit Cairo moet verdwijnen. Daar heeft president Sadat weinig moeite mee. zo liet hij gisteren in een interview weten. Sadat hekelde op nieuw de top in Bagdad en 7,ei dat Egypte zeker niet bij de Arabische wereld zou gaan bedelen als die zijn financiële hulp zou stopzetten Sadat liet tevens weten dat het nog altijd mogelijk is dat de onderhande lingen tussen Israël en Egypte in Washington worden afgebroken Sadat zei niet waarop dan wel maar dat de Israëliërs dan binnen een maand zouden terugkomen om het overleg te hervatten Volgens Sadat had hij van president Jlmmy Carter de verzekering gekregen dat deze pal achter hem stond wat betreft de Is raëlische terugtrekking uit de Sinai en de hoogten van Oolan. De Jerusalem Post meldde gisteren in Washington te hebben vernomen dat het grootste obstakel voor de ondertekening van het. vredesverdrag bestaat uit een zin van twaalf woor den. met de strekking dat Israël en Egypte door zullen gaan met onder handelingen over een alomvattende overeenkomst, zodra het vredesver drag getekend is TEHERAN (Reuter, UPI) De Iraanse militaire autoriteiten hebben gisteren oud-premier Emir Abbas Hoveyda gearres teerd. Hoveyda was premier van 1964 tot 1977 en is een van de naaste medewerkers van de sjah geweest. WENEN (UPI) Ondertekenaars van het Tsjechoslowaakse manifest Char ta 77 hebben secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties gevraagd druk uit te oefenen op de regering „zodat die haar verplichtin gen inzake de rechten van de mens op grond van de slotakte van Helsinki uitvoert." De Charta-mensen schrij ven dat er in Tsjechoslowakije een „Orwelliaanse situatie heerst en dat 1984 naderbij komt." (Verwijzend naar George Orwells boek „1984" waarin hij de opkomst van het vol strekte totalitaire regime beschrijft). Afschriften van de brief aan Wald heim zijn naar de regeringen ge stuurd van alle landen die „Helsinki" hebben ondertekend. Het is de eerste keer dat de Charta-mensen zich op deze wijze tot het buitenland wenden Hij is gearresteerd op be schuldiging van agitatie te gen de „constitutionele rege ring van Iran". Samen met de enkele dagen geleden opge pakte chef van de geheime politie Savak, generaal Nema- tollah Nassiri, wordt hij ver antwoordelijk geacht voor de crisis waarin het land nu ver keert. Volgens geruchten heeft Hoveyda bij zijn arres tatie geprobeerd zelfmoord te plegen. De sjah heeft zijn regering opdracht gegeven speciale rechtbanken te vor men om personen te berechten die van corruptie verdacht worden Hij heeft tevens beloofd onderzoek te la ten verrichten naar het doen en laten van meer dan vijftig prinsen en prin sessen, die volgens de oppositie zich ten koste van het volk verrijkt heb ben. De meesten van hen hebben inmiddels de wijk naar het buiten land genomen. Inmiddels gaan de stakingen in het land door. De olieproduktie staat op een laag pitje en veel buitenlanders trekken weg uit angst doelwit van aanslagen te worden. Drie huizen van Amerikanen werden gisteren getrof fen door molotow-cocktalls. Niemand werd gewond, maar de ongeveer 40.000 Amerikanen maken zich zor gen dat het bewind niet meer in staal is hen te beschermen. In de Ima: hoofdstad Teheran was het gisteren verder rustig. DEN HAAO - Tweede Kamerlid Scholten van het CDA wil weten ul het Nederlands schip „De Breezand" betrokken is geweest bij de levering van lange afstandsraketten aan Zuid Afrika. Hij heeft dat gevraagd ann minister Van der Klaauw van buiten landse zaken Er zou in dat geval zijn gehandeld in strijd met het verplichte wapenem bargo tegen Zuid-Afrika van de Vere nigde Naties. Scholten wil ook weten, wat de Nederlandse regering denkt tc doen als het schip inderdaad wapens vervoerd blijkt te hebben ?ven« NU". door Rimmer Mulder WASHINGTON Het meer behoudende deel van de Amerikaanse kiezers kan gerust zijn. Zij geven voorlopig de toon aan in de binnenland se politiek van de Verenigde Staten. De trend naar rechts, onmiskenbaar aanwezig in de algelopen campagne, is bevestigd in de uitslagen van de algemene verkiezingen van dinsdag. twaalf jaar lang de enige zwarte senator in Washington, is niet zonder meer een gevolg van de trend naar rechts. Deze liberale Republikein, een sterk woordvoerder voor de minderheidsgroepen, raakte hopeloos verstrikt in de nasleep van zijn echtschei ding en werd daardoor een gemakkelijke doelwit voor de jonge actieve Democraat Paul Tsongas. berich IJFG i afgt jke fo -er Va Van R ontm ize ex Niet dat van die uitslagen een simpel som metje is te maken. Zoveel „rechtse" senato ren, gouverneurs en afgevaardigden erbij, zoveel „linksere" weg. Daarvoor is het Ame rikaanse systeem met zijn vele regionale verschillen te ingewikkeld. Ook Is de om buiging naar rechts niet af te leiden uit de winst die de Republikeinen geheel volgens verwachting boekten. Neem bij voorbeeld het verlies van de De mocraten in Minnesota, de staat van wijlen Hubert Humphrey en de huidige vice-presi dent Walter Mondale. Beiden hebben sterk bijgedragen aan de reputatie van Minneso ta. dat tot gisteren bekend stond als een bolwerk van verlichte Democraten. Maar dat is nu voorbij: de Democraten verloren er in één slag beide zetels in de nationale Senaat en de gouverneurspost aan de Repu- blikeunen. Een ruk naar rechts? Niet helemaal, want in Minnesota hebben de Democraten de ne derlaag vooral te danken aan hun onderlin ge verdeeldheid. In één van de twee races voor een senaatszetel was de Republikeinse winnaar (Durenberger) zelfs de linksere en eigenlijk veel waardiger opvolger van Humphrey dan de Democraat. Ook de nederlaag van Edward Brooke. Geruild Een slachtoffer van rechts is wel senator Dick Clark uit Iowa Hij viel de laatste jaren Wel m 6 f in Washington op als woordvoerder van een hardere aanpak van de apartheid in Zuid- Afrika en als Carters belangrijkste mede werker voor een nieuw SALT-verdrag met de Russen. Zijn achterban in het Westen had daar geen boodschap aan en heeft deze verlichte Democraat nu geruild voor een conservatieve Republikein, Roger Jipsen. verwikkeld, is zo spannend dat de stemmen moeten worden geteld. Maar Warner is voorlopig de winnaar en hij zal in de Senaat zeker van zich doen spreken. Als echtge noot van filmster Liz Taylör krijgt hij ge makkelijk de aandacht van het publiek. Dat heeft hem enorm geholpen bij de agres sieve en dure campagne die hij in Virginia heeft gevoerd. Warner, minister van marine onder Nixon, is zeer ambitieus en heeft geld en persoonlijkheid genoeg om -door te sto ten naar nationale roem. den zijn met de verkiezingen. Hij kan vol houden dat hij er in het midden van zijn eerste ambtstermijn niet slechter voorstaat dan zijn voorgangers. In zijn relatie met het nieuwe oohgres zal niet zo veel veranderen door de verkiezingen. Hij zal bij zijn onder handelingen nagenoeg met dezelfde men sen te maken hebben. En ook nu zullen die sterk in beslag worden genomen door het behartigen van deelbelangen, want als al tijd is het Congres samengesteld uit een groot aantal pres: iegroepen, die meestal dwars door de scheidslijnen der partijen heengaan. •lofoofl WASHINGTON (Reuter) De kandidaten voor een zetel in het Huis van Afgevaar digden of de Senaat hebben gezamenlijk 150 miljoen dollar (een kleine 300 miljoen gulden) uitgegeven aan hun verkiezingscampagnes. Dat is 30 miljoen dollar meer dan de vorige keer. Recordhouder is de aartsconservatieve Republikein Jesse Helms uit North Caroli na. die voor een zetel in de Senaat 6,7 miljoen dollar over had. Hij won. maar zijn tegenstander kon dan ook nog geen drie procent van dat geld opbrengen om de gunst van de kiezers te kopen. Verscheidene oliemaatschappijen, de Amerikaanse Conservatieve Unie eu een nationale schuttersvereniging waren zijn belangrijkste geldschieters. Voor het Huis van Afgevaardigden had de New Yorker Carter Burden het meeste over: iets meer dan een miljoen dollar. Na de stemming van gisteren, waarbij hij verloor van de Republikein William Green, zei Burden te hopen dat er binnenkort een maximum wordt gesteld aan de bedragen die kandidaten aan hun campagne mogen spenderen. Floyd Haskell uit Collorado. nog een libera le Democraat, verdwijnt eveneens uit de Senaat. Eenzelfde lot had bijna Charles Persey uit Illinois, één van de linksere Re publikeinen in de Senaat, getroffen. Persey ontdekte een paar tfeken geleden dat hij achter lag op zijn havikachtige Democrati sche uitdager en veranderde snel van tac tiek. Hij sprak zich uit voor bezuinigingen en belastingverlaging, beloofde zijn liberale standpunten nog eens te zullen bekijken en won dinsdag op het nippertje. Als Persey zijn beloften houdt kan hij in de nieuwe Senaat niet meer bij links worden geteld. Tegenover deze vallende en wankelende liberalen staan de gemakkelijke overwin ningen van typische conservatieve Republi keinen als Jesse Helms. Strom Thurmond en Howart Baker. Aan dit blok kan straks waarschijnlijk John Warner worden toege- CartPT voegd. Waarschijnlijk, want de strijd om de Senaatszetel in Virginia waarin Warner is President Jimmy Carter kan redelijk tevre- Als Warner inderdaad winnaar wordt, is dat één van dc redenen voor de Republikeinen om tevreden te zijn over de verkiezingen. Zij hadden dringend een opleving nodig, wat nieuwe gezichten die de indruk kunnen wekken dat de partij, hoewel ver in de minderheid, nog springlevend is. Daarom is het voor hen ook zo aardig dat de eerste vrouw die ooit in de Senaat werd gekozen (er waren er wel een paar benoemd) een Republikein is: Nancy Kassebaum uit Kanses. Belangrijk voor de Republikeinen is ook de winst van enkele gouverneursposten, waar onder Pennsylvania de belangrijkste is. (Texas was gisteravond nog onbeslist) Con trole over een staat is belangrijk voor een partij om de organisatie op lokaal niveau (vitaal bij alle verkiezingen) op te bouwen. Maar op dit moment zijn dc Democraten als meerderheidspartij nog onbedreigd. Ze blij ven de Senaat, het Huis van Afgevaardig den en de meeste staten dbmineren In het Huis hebben ze zelfs verrassend weinig ter rein verloren aan de Republikeinen Dat maakt het ook moeilijk te voorspellen of het nieuwe Congres inderdaad gaat be zuinigen. zoals de kiezers is beloofd In het algemeen zal het wel willen bezuinigen, maar al die speciale belangen die moeten worden behartigd, hebben hun eigen prijs en de som van al die prijzen kan hoog oplopen De verdeeldheid en onhandelbaarheid van het Congres is een van de belangrijkste problemen van het Amerikaanse systeem op dit moment en dat probleem is er door deze verkiezingen niet geringer op gewor den. Het maakt het regeren voor Carter voor Iedere president trouwens, moeilijk Successen zal president Carter daarom het eerst in de buitenlandse politiek zoeken Dat kan hem dan het prestige en het gezag verschaffen die hij nodig heeft om bij het Congres iets gedaan te krijgen BEVERLY HILLS (UPI) Uitbundig hebben tweeduizend homoseksuelen en andere tegenstanders van discriminatie gisternacht in Beverly Hills gevierd dat de bewoners van de staat Californie zich hebben uitgesproken tegen nog meer discriminatie. Eén van de voorstellen waarover de Californiërs zich dinsdag moesten uitspreken was het plan om schoolbesturen de bevoegdheid te geven homofiele onderwijzers te ontslaan. Zelfs onderwijzers die pleiten voor meer begrip voor de homoseksueel zou aan de kant kunnen worden gezet. Met grote meerderheid werd het voorstel verworpen. In Washington wezen de kiezers een voorstel af om homoseksuelen niet langer gelijke rechten te geven. Maar in het district Dade County in de staat Florida de thuisstaat van anti-homofielen-leider Anita Bryant werd een maatregel die homofielen discrimineert bij huisvesting en werkgelegenheid niet ingetrokken. De kiezers van San Francisco deden de opmerkelijke uitspraak dat naar hun mening gebruikers van marihuana niet meer vervolgd moeten worden. Ook de verbouw en verkoop van dit gewas zou naar de mening van 57 procent van de stemmers ongestraft moeten kunnen geschieden. De uitspraak heeft slechts kracht als een advies aan het stadsbestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7