Felle kritiek op aanpak zaak-Aantjes Mr Aantjes geen kampbewaarder Gijzeling snel beëindigd r Langer Kiesuwkado West Holland Bank Familie ongedeerd 'Niet CAO-ers krijgen gemiddeld meer loon' Hier en daar mist aadse/Nieuwe Leidse Courant persoonlijke leningen j en termijnsparen J nt Terlouw (D'66) noemt handelwijze regering 'onzorgvuldig en meedogenloos" De Jong geeft geen commentaar irbeiderspartij sraël in opmars Nederlanders uit kamp Port Natal: 'Kinderen niet dikker', wel langer' Overvaller geeft zich na vijf uur over Tien jaar mammoetwet i I OOSTERSE «-.TAPIJTEN G\LERiE#i Trouw groeit 4n elk opzicht Bezorg Trouw een nietrwe abonnre^ j i •ataitv Lees een krant met overtuiging: TrOUW j - 36STE JAARGANG NR 10603 - DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden maar ook wolkenvelden. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Maximumtemperaturen circa dertien graden. Morgen en overmorgen: Veel bewolking maar geen regen van betekenis. In de nacht minder koud. Zon op: 07.50 Maan op: 15.16 onder: 16.58 onder: 02.18 hmu-porht I 7. £Vn Haaf, lelt loon 070 46SMJJ LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2 Joden in Iran en de sjah PAGINA 4: De kerk open voor muziek PAGINA 4 Sammy Davis, soepel en ontspannen PAGINA 5: Twijfels over de jacht PAGINA 25: Kinderboeken, radio- en tv- programma's, strips, feuille ton, puzzel, weer PAGINA 21: Landbouw trekt nog vrij veel boerenzoons Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer was gisteren groeien de kritiek te horen op de ma nier waarop de regering en het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie de zaak- Aantjes hebben aangepakt. Dit bleek uit de discussies binnen de fracties ter voorbe reiding van het Kamerdebat volgende week dinsdag. D'66-fractieleider Jan Terlouw bracht die kritiek gisteravond op een spreek- oeurt in Zaanstad het meest duide lijk onder woorden: ..De handelwijze van de regering in deze zaak vind ik onzorgvuldig en keihard. Er spreekt een meedogenloosheid uit jegens de eigen mensen die ons ook al bij het ontslag van minister Kruisinga ver bijsterde. Waarom heeft de minister president de feiten niet persoonlijk aan de Kamer meegedeeld genuan ceerder. evenwichtiger dan de heren De Jong en Van der Leeuw (van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie) dat konden en vergezeld van de persoonlijke toets waarop Aantjes. na alles wat'hij voor het CDA heeft gedaan aanspraak kan maken? Zon der commentaar, zonder conclusies van de regering wordt het rapport naar de Kamer gestuurd. Zcfnder mo gelijkheid tot gelijktijdig verweer wordt een van hen voor de wolven gegooid. D'66 vindt dat dit een han delwijze is, die tegen de geest van de rechtsstaat indruist." aldus Terlouw. Verantwoordelijkheid Naast uiteraard het oorlogsverleden van' Aantjes zelf en de verantwoorde lijkheid van de AR-top in het verle den voor Aantjes' politieke carrière, heeft met name de politieke verant woordelijkheid van het huidige kabi net voor het onderzoek en de publica tie van het rapport indringende vra gen in de Kamer opgeroepen. Die vragen hebben o.m. betrekking op het tijdstip en de aard van de publi catie. Bijvoorbeeld is in het rapport niet overtuigend uit de verf gekomen de aanleiding tot het onderzoek. De di recteur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, dr. L. de Jong zegt dat hij tot voor kort niet.van het oorlogsverleden van Aantjes op de hoogte was. Verderop in het rapport blijkt daarentegen, zo wordt in de Kamer benadrukt, dat er in het insti tuut al jarenlang materiaal over Aan tjes voorhanden was, zowel de pers publicaties als het feitelijke SS-mate- riaal. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dr. L. de Jong. de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, wil geen commentaar leveren op de kritiek op presentatie en conclusies van het rapport over het oorlogsverleden van mr. W. Aantjes. De Jong wil eerst de bijzondere Kamercommis sie, die het openbare debat over de zaak-Aantjes voorbereidt, de gele genheid gever hem te horen. Ook vragen over leemten in het rapport beantwoordt dr. De Jong niet in af wachting van een regeringsbeslis sing over een eventueel nader onder zoek. „Of cr zo'n nader onderzoek moet komen en wie dat dan moet doen, moet op regeringsniveau wor den beslikt", aldus De Jong. Een tweede punt betreft de grote haast die het onderzoek gekenmerkt heeft en het feit dat de onderzoekers het kabinet niet direkt van hun ern- Vervolg op pagina 17 IRUZALEM (UPII Bij de ge- fenteraadsverkiezingen van dins- l in Israël heeft de oppositionele rbeiderspartij een forse winst ge- oekt. Als er nationale verkiezingen Duden zijn gehouden, zou het aantal tels in het parlement van de Arbei- erspartij toegenomen zijn van 33 tot Twee zetels meer dan het regeren- Likoedblok van premier Begin, van 45 naar 46 zetels zou zijn grpeid. door Huib Goudriaan ASSEN Uit getuigenissen van Nederlanders, die in 1944 en 1945 evenals Aantjes in het kamp Port Natal.in Assen verble ven, is af te leiden dat: EN HAAG (ANP) De W A-premies n bromfietsverzekeringen gaan ft ƒ10.20 van 75 tot ƒ85,20 per ar omhoog. De premies van casco- raekeringen blijven ongewijzigd, e verhogingen mogen voor lopende mtracten per 1 maart 1979 en voor lieuwe contracten per 1 januari 1979 orden doorgevoerd. Aantjes geen „kampbewaarder" was, maar een administratieve func tie had waarbij hij bemiddelend op trad tussen kampleiding en gevan genen: t Hij deel uitmaakte van een groep je gestrafte SS'ers, die kennelijk had den geweigerd dienst te doen als mili tair en dat Aantjes met deze groep ook graafwerkzaamheden heeft ver richt; Hij geen uniform, maar burgerkle ding droeg; Hij correct optrad en volgens som mige verklaringen een zekere popula riteit genoot; Port Natal geen „concentratie kamp" was, maar in het laatst van de oorlog onderdak verschafte aan de dwangarbeiders van de Duitse orga nisatie Todt,vdie voor de oorlogspro- du ktie werkte en dat er een relatief mild regime was; De bewaking van deze arbeiders in handen was van het depot Hooge- veen van de Landstorm Nederland. Bovenstaande verklaringen sluiten aan bij het beeld dat Aantjes op de persconferentie dinsdagmiddag heeft gegeven van zijn verblijf in Port Na- tal. Hij zei toen aanvankelijk, evenals anderen, graafwerk te hebben ver richt. Hij verklaarde tevens na ver loop van tijd administratief werk te hebben gedaan en gaf toe als gestraft SS'er naar Port Natal te zijn overge plaatst. Aantjes had zich, zoals het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie constateerde, oktober 1944 gemeld voor de Landstorm Neder land, die ressorteerde onder de Waf- fen SS, met als doel naar hijzelf verklaarde naar Nederland te kun nen komen. Vervolg op pagina 17 UTRECHT (ANP) Nederland se kinderen zijn op leeftijden tussen acht en achttien jaar ge middeld twee tot vier centimeter langer dan in 1965. Hun gemid delde gewicht bleef gelijk. Ze zijn er dus kennelijk niet dikker op geworden. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nijmeegse tandarts M E. F. van Venrooij-IJsselmuiden. Zij promoveerde aan de universiteit in Utrecht op het proefschirft Groei en lichamelijke rijping van Nederlandse kinderen. Maakt het gemiddelde een dui delijke ontwikkeling door, in in dividuele gevallen is er geen peil op te trekken, merkte mevrouw Van Venrooij. Het. ene meisje van twaalf jaar kan bij voor beeld haar volwassen lengte al hebben bereikt, terwijl haar eve- noude vriendinnetje nog volop aan het groeien is (Het gemiddel de vriendinnetje groeit door tot ze bijna zestien is). Hier bewaken politiemannen met getrokken pistolen eenaantal overvallers in een poli tiebus. Van een onzer verslaggevers EERBEEK Na ruim vijf uur een gezin in Eerbeek, be staande uit de 43-jarige heer Van der Hoeven, zijn 41-jarige vrouw en een twaalfjarig dochtertje te hebben gegij zeld, heeft de dader, een in Nederland wonende Italiaan, zich gisteravond aan de poli tie overgeleverd. Er zijn geen gewonden gevallen bij deze actie, hoewel de man gewapend was en hij enkele keren geschoten heeft in de woning. Voordat hij het huis aan de Boerhaa- velaan binnengedrongen was, had de man samen met vijf andere Italiaans sprekende mannen het postkantoor van Eerbeek overvallen. Omstreeks twee uur gistermiddag kwamen vijf mannen het postkan toor binnen, met groene bivakmutsen over het hoofd en wapens in de hand. Eén man bleef buiten in een auto posten. Het Eerbeekse postkantoor staat midden in een woonwijk. De postkantoorhouder, de heer Harmsen werd in de nek geslagen en gedwon gen de inhoud van zijn kas af te géven. Buurtbewoners waarschuwden on middellijk de politie, dat er iets aan de hand was in het postkantoor. Een dubbele ploeg agenten kwam aanrij den. juist op het ogenblik, dat de overvallers er vandoor wilden gaan. De auto, waarin zij wegreden, werd klemgereden door een inwoner van Eerbeek. Drie overvalles werden toen gegrepen, twee ontsnapten en één drong een willekeurig huis binnen. Dat bleek de woning van de familie Van der Hoeven te zijn. Een tweede kind van het echtpaar kon het huis uit komen en belandde bij de over buren. De politie zette de buurt al. Er werd een crisiscentrum ingericht in het ge meentehuis van Brummen, waar on der meer commissaris van de konin gin mr. Geertsema aanwezig was. Vanuit het crisis-centrum is herhaal de malen geprobeerd contact te krij gen met de gijzelhouder, maar dit mislukte steeds, ook toen or een Ita- later werden de gordijnen in het huis liaanse tolk aan te OH was gekomen, geopend en kwam de man naar bui- Vrij onverwacht belde de overvaller zelf de politie en zei in gebrekkig Engels, dat hij zich vrijwillig en onge wapend wilde overgeven. Korte tijd der Hoeven ten. De stemming in het huis was rustig en beheerst, er was geen pa niek gewest, volgens ht echtpaar Van Een felle hardnekkige brand heeft gisteren een meubel toonzaal annex meubelops lagcomplex in Vlaardingen goeddeels verwoest. De scha de wordt geschat op drié tot vijf miljoen gulden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werknemers die niet onder een CAO val len, hebben begin dit jaar in strijd met de wet gemiddeld te hoge loonsverhogingen ge kregen. Vooral directieleden hebben teveel gehad, gemid deld ruim twee procent. De verboden betalingen hadden vooral de vorm van „inciden teel loon". Dit blijkt uit een onderzoek door de Loontechnische dienst van het minis terie van sociale zaken naar de nale ving van de „wet niet-CAO-inko- mens". Minister Albeda (sociale za ken) heeft het rapport van het onder zoek naar de Tweede Kamer ge stuurd. FNV-bestuurder Drabbe is erg kwaad over de onthullingen van het onder zoek. ..Dezelfde ondernemers die het minimumloon ontduiken en hameren op verlaging van sociale uitkeringen, zijn aan het graaien in de onderne- mingskassen als het om hun eigen inkomen gaat. Het NOW (christelij ke werkgevers) heeft daarentegen technische kritiek op het onderzoek van het ministerie, en noemt de*uit- mislukte kabinetsformatie PvdA- mers.-De vakbeweging uitte vaak ver komsten „uiterst dubieus CDA-D 66. heeft als doel dat werkne- moedens dat niet-CAO-werknemers De „wet niet-CAO-inkomens", in oor- mers die niet onder een CAO vallen, tneer kregen, maar van werkgevers- sprong afkomstig van minister Boers- dezelfde loonsverbeteringen onder- zijde werd dat meestal tegenge- ma ingevolge een afspraak tijdens de gaan als de gewone CAO-werkne- sproken Vervolg op pagina 3 ADVERTENTIE HEEFT NU WERKELIJK NIEMAND VERSTAND VAN PERZISCHE TAPIJTEN? EN IS.ER NIEMAND MEER PRIJSBEWUST? SHIRAZ 285 X 185 Lage prijs is f 1.750,- Bij ons f 975.-- BI DJ AR 307 x 206 Lage prijs is 19.000.-- Bij ons f 11.000,-- GHUM (geheel zijdel 200 x 140 Lage prijs is f 21.000,- Bij ons f 12.000,- Niet alleen worden kleine kinderen groot, ze worden ook steeds groter. Dat scheelt centimeters, consta teert een tandarts wier belangstelling kennelijk ver der reikt dan de mond kan worden opengesperd. En ze groeien niet in de breedte 6 sprookjes op I LP (A) Lederen halstasje (C) Vctiekl door Ton vaii Duinhoven. Ko Sierlijke eenvoud en pruluiM.li bovendien van Dijk. Hcny Blok en Inav.tn laa-weu Echt naturel leder met gevlochten koordje. Lektuurhangcr(B) Ketting met armband (D) Nooit meer zoeken naar de kninl ol IX- nieuwe modetrend ketting en ami cv-gkk Dekoraliel jute k-ktuuiiianger handle van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hei ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid omvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:. Plaats en posn-ode Giro Achterhakkers 13-14, 078-30022 ma. 13 00-18.1 18 00, donderdag koopavdnd Dordrecht, telefoon: A 1.00 di. t/m za. 9.00- «vond tol 21.00 uur. Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:"lel De nieuwe abonnee ontvang! de eersie twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaai het kwartaalabonnement automatisch in. mei als welknmst-vixirdecl f7.- korting. Kado naar keuze: QA. DB. COD. (aankruisen a.u.b Bon in open env elop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven;. Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1