e geestelijke achtergrond van Aantjes j-itiek op aanpak an zaak-Aantjes I Bewijzen? reen kampbewaarder' 'Antillen verdeeld door drie talen' Hoe u f1.000,- koopt voor maar f606,35? ABN Bank Wij helpen met een Kasbiljet At egrip m Werkloosheid in R'dam neemt toe DERDAG 9 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 13 - RH 17 - S 15 or ir J. van der Graaf I het persoonlijke drama, dat zich rondom de heer Aantjes, jk geen enkele behoefte stenen aan te dragen, die naar i geworpen kunnen worden. Wel raakte hij mij emotioneel _n Aantjes zijn eigen achtergrond zo nadrukkelijk betrok i wat nu aan het licht komt, want de kring waarover hij reekt is ook de mijne. Sindsdien staan de kranten bol van achtergrond. De vraag kwam op me af: is deze verwijzing i de heer Aantjes terecht? Daarover wil ik zo openhartig ilijk iets zeggen. rtig naar twee kanten, naar raring waaruit de heer Aantjes it en waarvan hij blijkens allerlei lews toch in zekere zin is afge- J; maar ook naar de kant van de I Aantjes. daar waar hij mijns «is te veel suggereert, ook al be- Ijk, dat de wijze waarop iemand V eigen achtergrond verwerkt, van Issende betekenis voor het hele n zijn kan. Ik probeer te begrijpen wat Aan- q foL bedoelt met zijn afkomst, die min d.j meer bepalend zou zijn voor de aten, die hij maakte, dan zij zal hij loeien, dat er in de rechterflank a de gereformeerde gezindte symp- nen waren van aanvaarding van de natie, die met de Duitse bezetting er ons gekomen was. Ik vind in dit iband de vraag thans van minder lang of dat in andere kringen in dezelfde mate of in meerdere of min dere mate aanwezig was. Feit is, dat prof. dr H. Visscher. ooit een voor man. zij het een lastige en wispelturi ge, binnen de gereformeerde bond in de hervormde kerk maar ook in de ARP, in de oorlogsjaren pro-Duits, want anti-Engels was. In een dubieus bpek van hem in de oorlogsjaren De ondergang van de republiek der Ver enigde Nederlanden verwijst Vis scher schrik niet naar een ge sprek met Abraham Kuyper in diens studeerkamer, .waarin Abraham de Geweldige profetisch had voorspeld, dat de redding van Europa in de onreddering der geesten van de kant van Duitsland zou komen. Maar ik weet niet of Aantjes dit bedoeld met het verleden als het gaat om zijn gang in de oorlogsjaren. Want dan moet ik wel zeggen: de aanhang van Visscher was in de oorlogsjaren miniem. Er is echter ook een andere kant. Er was in de rechterflank van de gereformeerde gezindte met name in een bepaalde vleugel van de SGP onder leiding van ds G. H. Kersten (voor wie het niet weet. voorman in de gereformeerde gemeenten) ook een houding van be rusting, vanwege het oordeel Oods dat over ons land Bekomen was. Diep ingekerfd staat in mijn leven die bewuste zondag, dat in Ridderkerk de plaatselijke predikant van de Ge reformeerde Gemeenten (nu uitgetre den). de mannelijke lidmaten van de gemeente opriep om naar Duitsland te gaan, om aan de oproep van de Duitsers dienaangaande gehoor te geven. Mijn vader ging óók. Ik bracht hem als zevenjarige Jongen z'n bijbel na. toen hij in een bakkerskar naar het Feyenoordstadlon getran sporteerd werd. De baby, die mijn moeder kreeg en die zestien dagen geleefd heeft, heeft hij nooit gezien. (Later is hij grotendeels te voet naar huls komen vluchten). Maar de domi nee bleef zélf thuis. Een bittere erva ring, om razend van te worden! Daar om steek ik niet zoals het Reforma torisch Dagblad dezer dagen op ont oelaatbare wijze deed tien beschul digende vingers naar de heer Aantjes uit, zonder er één in verootmoediging uit te steken naar de Kring waarin het Reformatorisch Dagblad zelf wor telt. Want het is waar, zo waren „er". Oók in de kring van de gereformeerde bond, al was het een randverschijn sel. Ik zeg niet: zo waren *e. Daarover straks. Maar er is reden om met beschaamd heid terug te denken aan symptomen in de rechterflank van de Gerefor meerde Gezindte, waardoor niet overal het nazibeest in zijn ware aard werd onderkend en bestreden. En dan helpt mij niet het feit, dat dit ook in andere kringen voorkwam. Waar het in de kring, waartoe ik van harte behoor, vóórkwam, daar besef ik dat er sprake is van schuld. Daar om schreef ik ooit prof. dr L. de Jong een brief naar aanleiding van het feit, dat hij in zijn geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog prof. dr H. Visscher ten onrechte in de gerefor meerde kerken plaatste en niet in de gereformeerde bond. De andere kant Maar nu ook de andere kant, naar de heer Aantjes zelf. Ik begin met een persoonlijke opmerking. Als ik er gens fout ga. hoe „verklaarbaar" ook, dan is de schuld niet af te wentelen op de omgeving. Schuld moet Je niet verklaarbaar en zo aanvaardbaar ma ken. Schuld is schuld, hoogst per soonlijk. En dan is ook genade gena de, hoogst persoonlijk. Als ik mijn verleden bezie dan kom ik bij een boom terecht, waarvan een vrouwen hand een verboden vrucht plukte, maar dan kom ik ook bj een paal terecht met een dwarsbalk, waaraan een Man hing. plaatsvervangend. Zo kunnen Aantjes en ik, ik en Aantjes naast elkaar gaan staan. Dat is betere dan een beschuldigende vinger naar de ander, naar de omgeving, naar eigen achtergrond uit te steken. Maar wat zijn verder de feiten. Prof. dr H. Visscher, die zich pro-Duits be kende, ging in de oorlogsjaren een eenzame weg. Roerde hij voor de oor log geducht de trom in het mede door hem geredigeerde, in gereformeerde bondskring verschijnende gerefor meerde weekblad (hij schreef daarin enkele bedenkelijke artikelen over het anti-semitisme). in de oorlog werd hij aan de kant gezet. En toen hij stierf restte er slechts een kort memo- riam in het Gereformeerd Weekblad (van ds I. Kievit te Baarn) en in het officiële bondsorgaan De Waarheids vriend (van de voorzitter van de G. B., prof. dr J. Severijn). waarin tot uiting werd gebracht, waaróm men Visscher. in zijn gang in de oorlog moest loslaten. Alle organen en orga nisaties binnen de gereformeerde bond waren zuiver op de graat. Prof. dr J. Severijn, de voorzitter van de bond (en Aantjes heeft zich nogal eens op hem beroepen in verband met „de zedelijke draagkracht van het volk") liet geen onzeker geluid horen. En zo was het met de Gerefor meerde Bond als gehéél. Wel vraag ik mij af of het besef van het oordeel, dat over ons kwam. verborgen niet meer uitwerking had dan vaak wordt toegegeven. Grote stimulansen tot daadwerkelijk verzet in ondergrond se bewegingen zijn er te weinig ge weest, ook al staat daar weer tegeno ver, dat velen bijvoorbeeld ook Joden hebben gehuisvest. Bleskensgraaf In de berichten en Interviews wordt het alles toegespitst op Bleskens graaf. Nu ls Bleskensgraaf altijd een gemeente geweest waar de politieke kleur van de aan te trekken kerke- raadsleden en van de te beroepen dominees een punt van groot gewicht was: ARP of SGP. Maar wat zégt dit? In de oorlogsjaren had Bleskensgraaf ds J. van Sliedregt als predikant, een AR-man, onverdacht anti-Duits. Bo vendien, als het gaat om de SOP. daarin stonden tegenover elkaar als het ging om de gezindheid in de Duit se kwestie de (hervormde) ds P. Zandt en de Gereformeerde Gemeen ten-predikant ds O. H. Kersten. Om elk misverstand overigens weg te ne men. ook van de Gereformeerde Oe- meenten en aanverwante kringen geldt niet: zo waren se. Bekend is de moedige houding van ds Bel (Geref. Gemeente) en ds J. v. d. Poel (Oud- Gereformeerde Gemeenten) in het verzet. En zo waren er ook binnen de Geref. Bond. Maar bovendien, er is geen enkele aanleiding te veronder stellen dat de gemakshalve ge noemde gereformeerde bondsge- meenten, dus ook Bleskensgraaf niet, stimuleerden tot een dubieuze hou ding ten aanzien van de Duitsers. Integendeel de Oranje-gezindheid was buiten kijf (die is trouwens tot héden in deze kring buiten kijf, meer dan in veel andere kringen. Daarom neem ik graag Bleskensgraaf in bescherming tegen de beschuldi ging die Aantjes ten aanzien van zijn achtergrond uit. Ik heb er geen twijfel over laten bestaan dat ik elke nei ging. die tot een dubieuze houding in 'onze' kring leidde met schaamte be treur. Maar ook in Bleskensgraaf is gebeden voor onze Koningin in die tijd en ook in Bleskensgraaf zijn in 1945 hartelijk de psalmen van bevrij ding gezongen. Solidair Ik eindig met nog eens naast Aantjes te gaan staan. Ik houd het erop dat hij in zijn telkens noemen van zijn verleden blijk ervan geeft er niet los van te zijn. Dan ervaar ik een stuk solidariteit in de schuld. Daarom is de beschuldigende vinger niet het eerste en het laatste binnen de chris telijke gemeente. Ook in deze bena derde dagen, die voor de christelijke politiek zo hachelijk zijn, zal de kracht blijken van een biddende ge meente die weet van genade die gro ter is dan schuld. Aantjes is niet mijn politieke vriend geweest, maar wel zij we in de kerk met elkaar verbonden. Laten we maar samen proberen het positieve, dat ons beider verleden ons gaf, positief te verwerken. Want dat was wel veel, namelijk het diepe be sef, dat God rechtvaardig oordeelt maar ook rijk is in barmhartigheden. Ir. J. van der Graaf. Is algemeen secretaris van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. [Vervolg van pagina 1 «vermoedens op dé hoogte heb- h gesteld. Toen zij dat, acht dagen na de start van hun onderzoek wel deden, achtte het kabinet de toen verzamelde gegevens onvoldoende om tot publicatie over te gaan. Ge- ADVERTENTIE Jen irt. 8 limn Dat Nilfisk schoon- maakmachines uw onderhoudS' kosten drastisch kunnen verlagen? concludeerd werd dat ten spoedigste drie punten nog opgehelderd moes ten worden: de opvattingen van de heer Aantjes in de oorlogse Jaren, zijn status in het kamp Port Natal en hetpunt van de studentenzuivering. Dit nadere onderzoek leverde op een essentieel punt, namelijk de status van Aantjes'in het kamp Port Natal, slechts twee getuigenverklaringen op, die elkaar nog tegenspraken. Zo wel premier Van Agt als minister De Ruiter aarzelden daarom sterk, zo wordt in politieke kring gezegd, om het rapport in die vorm naar buiten te brengen. Maandag kwam de zaak echter in een stroomversnelling, toen bekend werd dat het Nieuwsblad van het Noorden diezelfde middag ope ning van zaken zou geven. Het kabi net besloot toen het rapport onver wijld ter beschikking te stellen van de Tweede Kamer. Het ging bovendien akkoord met het dringende verzoek van de Jong zelf om het rapport op een persconferen tie te kunnen toelichten. De Jong zou er daarbij op hebben gewezen dat hij zijn publikatles altijd persoonlijk voor de pers toelicht. Het kabinet kon toen echter onmogelijk meer berei ken dat in de rapportage recht werd gedaan aan de verklaring van de heer Aantjes door zijn visie op het gebeu ren als bijlage toe te voegen. Het rapport is wel op enkele punten naar aanleiding van Aantjes' opmer kingen bijgesteld. Voor Aantjes was het echter op hetzelfde moment niet meer mogelijk die dag. afgelopen maandag, nog te reageren op de ont hulde feiten. Hij moest immers eerst zijn fractie op de hoogte stellen en de fractie zou dinsdag, de dag daarop, pas bijeenkomen. pervolg van pagina 1 nu 70-Jarige oud-onderwijzer Jo- Zijlstra uit Leeuwarden vertelt onlijk te hebben ervaren, dat Natal nauwelijks als een straf- ip kan worden gekenmerkt. Hij s erheen gestuurd omdat hij niet HJ er de Duitsers wilde werken en 4-,i bleef er van december 1944 tot d januari 1945. Ook Zijlstra herin- ickl r. zich dat de kampleiding in gele iformen liep. de uniformen dus van organisatie Todt. Hij kan zich ntjes niet herinneren. Zijlstra zegt ie tijd als een soort bewaker te i opgetreden, omdat kampcom- dant Sep uit Aken vond dat hij voldeed bij de graafwerkzaam- 9 hij dan gewapend was? „Welnee, liep wat rond. het hield niets in. In ft Natal werd niet fel en hard opge- n. Sep schreeuwde wel ver- kkelijk, maar het viel allemaal il mee. De verklaring van Aantjes bij ontvluchten rekening met re- ïille-maatregelen tegen mede- igenen rekening moest worden den. klopt wel. Wij hielden daar [rekening mee. Sep ging ermee »rd dat ik godsdienstoefeningen 1 Van mishandelingen in Port d weet ik niets af. Het is waar dat lievangenen tankvallen moesten Wa, maar Sep zei tegen mij: „Jij, 'meister, hoeft niet te spitten." „Zwaar woord" ÏQ. J. Sanders (75), de predikant die in de oorlogsjaren pastoraal werk in Port Natal deed. kan vertellen dat het gebouw van Port Natal in 1942 door de Duitsers werd gevorderd om dakloze bejaarden uit Bremen onder dak te kunnen verschaffen. Begin 1944 werd Port J4atal ontruimd voor de organisatie Todt. „Strafkamp is wel een zwaar woord", vindt ds. San ders. „zo-hebben wij dat nooit begre pen. Tenslotte zaten er zo'n duizend mensen in dat tehuis, dat als psychia trische inrichting voor 1940 slechts twintig patiënten en twintig perso neelsleden had geherbergd. Dus dat was wat te vol en liep uit op een onhoudbare toestand met vlooien en dergelijke. De arbeiders moesten tankvallen graven in Assen en omge ving. Van Aantjes heb ik nooit ge hoord. Er waren veel mensen uit Tes- sel. die gemene zaak hadden gemaakt met de Georgiërs, die daar in opstand waren gekomen tegen de Duitsers (Russen, die in Duitse dienst waren overgegaan). Er was een hervormde predikant ds. Visser in het kamp, die 's avonds vaak bij ons thuis kwam. een bewijs dat er kennelijk wel enige vrijheid van bewegen was." Contactpersoon Volgens G. I. J. Veenlng (60) uit Ter Apel, die in dezelfde periode als Aan tjes in Port Natal was. ontmoette hij vaak een jongeman, die „Willy" werd genoemd. „Pas maandagavond werd mij duidelijk dat dit Aantjes was. Hij trad op als contactpersoon tussen kampleiding en gevangen Nederlan ders. Hij droeg geen wapens en altijd een grijs visgraat kostuum. Ik heb ADVERTENTIE Heertijk...gebakken vis! Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel- i jauw. kooivis. spiering, tong gebakken: I verrukkelijk! Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met stëvige bodem. Wentel de vis luchtig door i de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. Doe meer met vis omdat 't xo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukien. 's-Gravenhage. In Amsterdam vond gisteren de presentatie plaats van een boek en langspeelplaat, met verhalen van bekende Neder landers over hun ervaringen met de overleden schrijver Gotfrled Bomans. Hier van links naar rechts: Bertus Aafjes, Michel van der Plas, Harry Prenen, Tonny van Verre en Simon CarmiggelL Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM In tegenstelling tot de landelijke ontwikkeling is de werkloosheid in Rotterdam de afgelo pen maand gestegen. Volgens het ge westelijke arbeidsbureau werden vo rige maand 65 mannen en 135 vrou wen werkloos. In de Rijnmond zitten nu 9785 mannen en 3980 vrouwen zonder baan. Uit die cijfers conclu deert de GAB-directeur dat voor mannen de werkloosheidssituatie In de regio nauwelijks veranderd ls in vergelijking met 1977. DEN HAAG (ANP) „De nationale kracht van een volk is evenredig met de taal van het volk." Dit zei het Tweede Kamerlid Terlouw (D'66) gisteren tijdens het begrotingsdebat Antilliaanse zaken in de Tweede Kamer. Het ontbreken van één taal op de Nederlandse Antillen is volgens hem een grote handicap. Terlouw sprak zich uit voor het invoeren van zo'n eenheidstaal. Welke van de drie op de Antillen gangbare talen (papiemento, Neder lands en Engels) tot eenheidstaal zou moeten worden verheven, duidde Terlouw niet aan. PPR-Kamerlid Waltmans zei dat door het ontbreken van één taal niet van één Aptillièans volk kan worden gesproken. SGP-er Van Rossum zei gisteravond niet te voelen voor „een eenzijdig opdringen van een staatkundige on afhankelijkheid voor de Antillen". Hij bepleitte uitbreiding van de fi nanciering van particuliere pro jecten. Minister Van der Stee van Antilliaan se zaken ontraadde de Kamer een motie van de PvdA-er Molleman, waarin erop wordt aangedrongen de Nederlandse inbreng in de Konln- krijksgroep (deze werkgroep moet ad vies uitbrengen over de toekomstige verhoudingen tussen de Nederlandse Antillen en Nederland) te richten op een zo snel mogelijke onafhankelijk heid van de Nederlandse Antillen. De werkgroep mag volgens de minister geen politiek forum zijn. Politieke stelligname komt, aldus Van der Stee, pas aan de orde als de werk groep, in 1980, met het eindrapport komt. ADVERTENTIE hem nooit in uniform gezien. Hij kwam héél vriendelijk over en wij kregen een zeer goede indruk van hem. Ik heb nooit kunnen constate ren dat hij schold of iemand mishan delde. Het was een verdienste van Aantjes dat hij erin slaagde kerkdien sten in het kamp te laten houden en dat wij op kerstdag naar een kerk dienst van vrijgemaakt gereformeer den In Assen mochten," aldus de ambtenaar Veening, die werd gear resteerd en naar Port Natal gebracht omdat hij was ondergedoken. Vol gens Veening zat Aantjes op kantoor. Verrichtte hij dus geen graafwerk zaamheden, zoals hijzelf dinsdag ver klaarde. De 53-jarige J. A. Weersing uit Gro ningen zegt dat Aantjes behoorde bij een groepje gestrafte SS'ers en als zodanig in het bos moest graven. Ook Weersing is positief over Aantjes: „Hij was een aardige jongen, een beetje populair hè. sprong er een bee tje uit, hij paste feitelijk niet bij dat groepje, dat in burger gekleed ging. Ik heb nooit gezien dat Aantjes de Hitlergroet bracht, misschien is dat wel gebeurd, maar ik was er niet bij. Aantjes zat er ook omdat hij gestraft was, dat wisten wij allemaal, evenals die andere SS'ers: ze wilden geen militaire dienst verrichten. De leiding van Port Natal was in handen van Duitsers van de organisatie Todt, die gele uniformen droegen." Zeer correct Ds W. Baas, gereformeerd predikant in Sint Annaparochie. ontkent dat Aantjes een staffunctie zou hebben vervuld in Port Natal. „Ik meen wel dat hij een eigen kamertje had en dat hij voor de Duitsers werkte, mfcar niet helemaal vrijwillig." Ds Baas was op gepakt omdat hij jongeren had aan gezet onder te duiken. Was Aantjes ook gevangene? Ds Baas: „Dat weet ik niet, het was niet duidelijk hoe het precies zat. Hij droeg geen uniform maar wel (dat was al voorjaar *45) een zwart overhemd en een zwarte Jas. Zover wij dat konden beoordelen was hij zeer correct en heeft hij zich nooit misdragen." Ook ds Baas verklaart dat de organisatie Todt de leiding had in Port Natal. Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van bijna 2'/2 jaar, 3'/2 jaar, 4'/2 jaar, 5'/2 jaar en 6'/2 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f1.000,- of f10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten aankoop einddatum einddatum einddatum einddatum einddatum 1-3-81 l-3-'82 1-3-83 1-3-84 l-») nov. '78 Rente 717% Rente 7V«% Rente 8V«% Rente 8V«% Rente8L«% Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop prijs prijs prijs prijs prijs 9 846.08 781.02 710.52 656.37 606.35 10 846.25 781.18 710.68 656.52 606.48 13 846.76 781.67 711.15 65695 606.88 14 846.93 781.83 711.30 657.09 607.02 15 847.10 781.99 711.46 657.24 607.15 16 847.27 782.16 711 62 657.38 607.28 17 .847.44 782.32 711.77 657.53 607.42 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend d lent u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17