Papestraat in loop der eeuwen Van der Luit Trouw c Dagjesmensen bedreigen Berkheide st Gauw strenge maatregelen nodig voor Katwijks duingebied. Winkeliersvereniging geeft herdenkingsmap uit Openbaar vervoer tussen Zoetermeer en Den Haag met 23 procent gegroeid KORT NIEUV KORT Begrafenissen-Crematies Leiderdorp gaat personeelssituatie onderzoeken Verkeerslessen nieuwe stijl op Haagse scholen WIE HELPT ONS? Vt Al K REGIO DEN HAAG door Marcel ten Hove KATWIJK/WASSENAAR wel verwezenlijkt kan worden. Het duigebied Berkheide tus sen Katwijk en Wassenaar wordt druk bezocht door fiet sers, wandelaars, vissers en hondenultlaters. Dat is niet verwonderlijk want Berkhei de is een bijzonder mooi ge bied, waarin flora en fauna zich hebben kunnen ontwik kelen. Veel mensen bezoeken de duinen dan ook en dat be wijst hoe mooi Berkheide wordt gevonden. Dezelfde re creanten vormen echter te vens de belangrijkse bedrei ging voor het natuurgebied. Maatregelen om het beheer van de duinen te verbeteren en nadelige ge volgen van de recreatie te ondervan gen zijn daarom nodig vindt Staats bosbeheer. dat sinds de 1 Januari van het vorig Jaar een gedeelte van Berk- helde beheert. Dat vindt ook de Werkgroep Berkheide van de Leidse Universiteit. Als die maatregel uit blijft zeggen beiden, is weer een stuk- Je duin ten dode opgeschreven. Over het uitgangspunt-Berkheide be houden en recreatie aan dit doel on dergeschikt maken zijn de Werk groep en Staatsbosbeheer het dus eens. maar niet over hoe dat bereikt kan worden. Over dit verschil van mening hebben de Leidse milieube schermers een nota geschreven die als basis dient voor het gesprek met Staatsbosbeheer, hoe dat doel dan Grote schade De Intensieve recreatie aldus de nota heeft een aantal bedenkelijke kan ten. Kennelijk door de rare namen van verschillende duinen (bijvoor beeld Jan de Muis zijn velletje en Willem van Klaas Plassiesland) aan getrokken zien vreemden er niet de noodzaak van In om op de officiële paden te blijven en dat heeft ernstige gevolgen. De etensresten van de pick nickende bezoekers en de uitwerpse len van de in Berkheide rondrennen de honden worden in de grond opge nomen en veranderen op de lange duur de flora. BIJ het zoeken naar andere dan de officiële wegen wordt vaak onherstelbare schade toege bracht aan struiken en laaggroeiende planten. Nesten worden uitgehaald en de rletbegroeiing langs de plas in Berkheide wordt door de vissers plat getrapt. Niet alleen de gewone dagjesmensen zijn zich vaak niet bewust van de grote kwetsbaarheid van de natuur, zo blijkt uit de nota. Ook die exclusie ve groep Jagers in Berkheide blijkt geen enkele notie te hebben van wat ze kunnen afschieten en wat ze moe ten laten leven. Er wordt kennelijk alleen voor de lol gejaagd want het schieten van wezels of bunzings kan geen andere reden hebben dan van lastige concurrenten in de Jacht op de gefokte verwante af te komen. „Een weinig wetenschappelijk verant woord beheer van de wildstand," con cludeert de nota. De verstoring van de vogelstand in Berkheide door de recreatie is duide lijk merkbaar. Elk jaar verdwijnt er een soort, hetzij indirect doordat de levensomstandigheden onhoudbaar zijn geworden, hetzij direct doordat de nesten teveel uitgehaald zijn. Zo zal de vogelliefhebber tevergeefs zoe ken naar de steenuil, de watersnip en tientallen andere soorten die vroeger veel in Berkheide voorkwamen. Staatsbosbeheer heeft een aantal uit gangspunten voor de bescherming van dit unieke tuingebied opgesteld. De beleidsmaatregelen die de beheer ders nemen zijn hierop gebaseerd. Echter, zoals gezegd, kan de Werk groep Berkheide zich niet in alle ge vallen met dit beleid verenigen. Te veel nog, aldus de Werkgroep, moet het terrein aangepast aan de recrea tie terwijl het juist andersom zou moeten zijn. Smalspoorweg Eens is de Werkgroep het met de beslissing van Staatsbosbeheer dat het smalspoorweggetje waarover re gelmatig een stoomtrelntje van de vereniging van spoorwegenthousias ten rijdt, opgeheven moet worden. Eens is de Werkgroep het ook met Staatsbosbeheer, dat de bewaking geïntensiveerd moet worden. De milieubeschermers kunnen zich echter niet verenigen met een uitbrei ding van het wandelpaden- en fiets- padennet. Die uitbreiding legaliseert als het ware het buiten de officiële paden lopen met alle gevolgen vandien. Ook moet méér dan Staatsbosbeheer van plan is de niet voor het publiek toegankelijke gebieden worden afge rasterd. En waar helemaal een eind aan moet komen volgens de Werk groep, is het rijden in auto's door het gebied om helmbeplanting aan de Hoe mooi Berkheide nog is, Werkgroep om het gebied zo beheerders van Staatsbosbeheer te leveren. Het alternatief uitgangspunt moet blijkt op deze foto. Maatregelen zijn echter hard nodig aldus de fraai te houden als het is. dan ook zijn: het terugdringen van de recreatie tot een niveau, waarbij het natuurlijk evenwicht niet geschaad wordt. Alle maatregelen die de nota voorstelt hebben dan ook maar één doel: grote gedeeltes van Berkheide stiltegebied maken en bezoekers van die prachtige duinen duidelijk maken dat ze écht op de paden moet ven willen ze over een paar geconfronteerd worden met et en dor stuk zand. BAN Irond van „de DEN HAAG „Een paap kan toch moeilijk anders dan in de Papestraat gaan wonen," schijnt de politicus dr. Schaepman op 9 december 1880 naar sijn familie in Zwolle, te hebben geschreven even nadat hij in de residentie zijn intrede in de politiek had gedaan. Schaepman had toen nog niet eens een woning in de betreffende straat maar vond sich later een weg naar nummer 19. „Daar had hij bij de Van Doren's, keurige menschen en eenigszins van het ouderwetsche slag, sijn kamers genomen," schreef scribent Secundus in 1940 in een beschouwing over de Papestraat in de Residentiebode. Het artikel is terug te vinden in de map „De Papestraat in de loop der eeuwen", uitgegeven door de winkeliersvereniging Papestraatbelangen. Foto's, recent en uit de vorige eeuw. Tekeningen van nog verder terug. Affiches en oude krantestukjes, die iets met de Papestraat van doen hebben. De Papestraat, reeds in het jaar 1373 genoemd, rijkt tot de Middeleeuwen. „Haar geschiedenis heeft het bouquet van belegen wijn," schrijft Secundus. „Zelfs fragmentarische bijzonderheden dragen daartoe het hunne bij. Of is het niet aardig te vernemen dat tijdens de Regeering van Karei V, hier Frans de messemaker woonde die aan de Kamer van Rekeningen 'pennemessen van fijn stael ende ijzeren hechten' bezorgde. En dat zich daar volgens de Haagsche Cohieren van 1674, sich een lindewinckelier, kleermaeckers, knoopmaeckers, een beeldsnijder en een koopman in wijnen met een bloeiend bedrijf hebben gevestigd." Haar naam heeft de Papestraat ontleend aan de vesting in dit pas gebonwde straatje van de pastoor van de nabijgelegen St. Jacobskerk, „door andere bestemmingen voor het Roomsche leven ontluisterd", merkt Secundus nog op. Doorkijkje Nobelstraat naar de Papestraat, ongeveer in 1890. Sinds ingebruikneming van 'Sprinter' ZOETERMEER Het openbaar vervoer tussen Zoetermeer en Den Haag is sinds de opening van de spoorlijn („Sprinter") tussen beide plaatsen met 23 procent toegenomen. Dit blijkt me uit onderzoeken van de werkgroep Enquête Zoetermeerlijn, die kort voor de opening van de lijn in mei 1977 en een jaar wateringen b. en w. vt later weer een onderzoek heeft ingesteld. Bontjassen gestolen DEN HAAG In de nacht dag op dinsdag ls voor ongevt ton aan bontmantels gestolen winkel aan het Alphons broekhof in Den Haag. Volg eigenaar hebben de inbrekt goede kijk gehad op bont, kozen enkele tientallen van d baarste mantels uit de voorn Van het openbaar vervoer-reizigers maakt ruim driekwart gebruik van de Sprinter. Het aantal reizigers met een personenauto is toegenomen met ze ven procent: een groei die overeen komt met de bevolkingstoename van groeikern Zoetermeer. In het totaal aantal verplaatsingen in de richting Den Haag gegroeid met tien procent is het aandeel van het openbaar vervoer van 24 tot 27 pro cent gestegen. Het aandeel van de reizen tussen Zoetermeer en Den Haag op de spoorlijn Gouda-Den Haag daalde van 12 tot 6 procent. Uit het onderzoek van de werkgroep is ook gebleken dat de opening van de Zoetermeerlijn een duidelijke ver andering heeft gebracht in het reispa troon tussen Zoetermeer en de Haag se agglomeratie (Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam). Niet al leen ls het totaal aantal reizen ge groeid maar zijn er vooral meer reizen gemaakt buiten de ochtendspits. Het aantal reizen dat bulten de ochtend spits met het openbaar vervoer wordt gemaakt, nam met 41 procent toe. Overigens nam ook het aantal reizen per auto buiten de spitsuren meer dan gemiddeld toe (tien procent). ringen melden in de nota van ding „met voldoening" dat e wicht is tussen de uitgaven en sten, zodat wederom een sli begroting is verkregen. Het wijst er echter wel op dat gistei het niet ongunstige begrotini het telken jare meer inspannii om tot een sluitende begro komen. De tariefsverhogingen bevolking van Wateringen b mend jaar kan verwachten sch len rond de 3,5 procent. Da voor de bouwleges, rioolafvo ten, reinigingsrechten, begi rechten en hondenbelastinge tanal roerend-goedbelastingen gaan aoste zowel eigenaar als gebruiker o bodj met vijf procent. In het komei op de hoopt de gemeente de bouw v einde CDA VOORSCHOTEN - Van avond wordt in De Werf te Voorscho ten een discussieavond georgani seerd door de CDA-afdeling. Over het thema „Vakbeweging en politiek" spreekt de heer J M. Nooy uit Roelof- arendsveen. Na de pauze ls er discus sie. Aanvang 20 uur. KLEDING- EN SPEELGOED BEURS Donderdag wordt in het souterrain van de Koningskerk aan de Kon. Julianalaanhoek Br Ingen- hoeslaan te Voorburg een kleding- en speelgoedbeurs gehouden. Men kan kleding en speelgoed aanbieden én kopen van 10-12.13.30-17 en 19-21 uur. Tweederde van de verkoopprijs is be stemd voor de aanbieder van de arti kelen. eenderde deel wordt verdeeld over een project van het Werelddia- konaat en een plaatselijk kerkelijk doel. Nadere informatie via tel. 070- 87 26.89 VRIJWILLIGERS De Vrijwilli- gerscentrale Leiden ls dagelijks be reikbaar van negen tot vijf uur 's middags. Voor informatie over vrij willigerswerk en cursussen of een per soonlijk gesprek kan men terecht aan ADVERTENTIE Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leidea. Willeir. de ZwijgerUan 179 Postbus 432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar. Deijlerweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk, Heinsiusstraat 10, telefoon 01718-1 51 85 Voorschoten. Hyacint hst raat 7. telefoon 01717-59 85 de Langegracht 246a (tel. 071-149064). AFFICHES In de Pedagogische Akademie met HAVO-afdeling van het Haags Genootschap aan de Zand- voortselaan 146 in Den Haag is tot en met 15 november een tentoonstelling te zien. Het is „Vrouwen op affiches" van onder andere Jan Toorop, Willy Sluiter. Katsumi Asaba en Elko Ischioka. De school is geopend van negen tot vijf uur. dinsdag- tot en met donderdagavond ook tot negen uur 's avonds. AVONDMEDITATIE Iedere donderdagavond wordt er in de Lok- horstkerk. Pieterskerkstraat 1 te Lei den een korte door de Leidse Studen ten Ekklesia gehouden oecumenische dienst gehouden. Van zeven tot kwart voor acht wordt er gezongen en gebe den en is er een korte meditatie over een bijbelgedeelte. PARTICIPANTEN De werk groep „Participanten" van de Leidse Studenten Ekklesia heeft dr. Van der Heuvel gevraagd mee te denken over het thema „Verschuivingen in de ethiek". Hij houdt donderdagavond om acht uur een inleiding over dit onderwerp in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 2 in Leiden. GESPREKSOCHTEND - In de Rubenshoek. Tenierstraat 13 in Den Haag is donderdagmorgen om kwart over negen een gespreksochtend. ge organiseerd door de Haagse Vrouwen Raad en de 8tedelijke Commissie Al gemene Burenhulp. Mevrouw A. 8tlk- kelman en de heer P. Koopmans spre ken over „aandacht voor de gehandi capte mens en zijn omgeving". OUDEREN De onlangs opge richte afdeling Leiden en omstreken van de Prot. Chr. Ouderen Bond houdt donderdagmiddag om drie uur een propaganda-middag in Restau rant Eigenzorg, Stationsweg 29a in Leiden. Spreker is bondsvoorzitter H. Zwaag en mevrouw Van Beelen- Krijgsman verzorgt een declamatie. Chili-demonstratie in Den Haag DEN HAAG De Chili Bewe- ging Nederland organiseert donderdag om 15.30 uur een de monstratie tegen het beleid dat de Chileense regering voert met betrekking tot de vakbeweging van dat land. Directe aanleiding tot de demonstratie, die met de Chileense vakbeweging CUT en de FNV op touw gezet wordt, zijn de drie wetsdecreten, die eind oktober door de Chileense minister van binnenlandse za ken. Fernandez, werden afge kondigd om de hernieuwde op komst van de vakbeweging in Chili onmogelijk te maken. De demonstratie begint op het Burg. Monchyplein en gaat naar de Chileense ambassade in de Javastraat Daar zullen verte genwoordigers van de Chileense vakbeweging en de FNV het woord voeren. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP Op korte termijn zal een onderzoek naar de personeels situatie van de gemeente Leiderdorp moeten worden uitgevoerd. De groei van het personeelsbestand heeft geen gelijke tred gehouden met de toene ming van het werk, zodat er een ach terstand is ontstaan. Zo wordt een zware wissel getrokken op de arbeids kracht van de Leiderdorpse ambtena ren. Dit blijkt uit de beleidsvoorne mens van het gemeentebestuur voor volgend jaar, die samen met de be groting gisteren zijn vrijgegeven. De financiële situatie van Leiderdorp wordt rechtstreeks beïnvloed door die personeelssituatie: meer perso neel ls nodig om al de plannen uit te voeren, maar de lasten daarvan druk ken weer op de begroting. Deson danks is het de gemeente gelukt voor '79 een sluitende begroting op te stel len. Mede dank zij een meevaller in de opbrengst van de onroerend goedbe- lasting, kan de verhoging van de ge meentelijke belastingen beperkt blij ven tot 3,5 procent, het van rijkswege voorgeschreven percentage. De hon denbelasting wordt met 10 procent, de marktgelden worden met 18.5 pro cent en de onroerend goedbelasting voor gebruikers wordt met 5 procent verhoogd. Nieuwe activiteiten in 1979 zijn niet in de begroting opgenomen maar zullen telkens met een begro tingswijziging door de raad moeten worden vastgesteld. Enige van die nieuwe activiteiten, die in de beleidsvoornemens genoemd zijn: Aanvang van de Leiderdorpse fase van het experimenteerproject voor het openbaar vervoer, waarbij vrije busbanen voor een vlottere doorstro ming van het busverkeer moeten zorgen. Verbreding Leiderdorpse brug en meer verkeerslichtinstallaties bij be langrijke kruispunten; ook weer met een voorrangsregeling voor het bus- verkeer. Afronding van de besluitvorming voor een nieuwe bibliotheek, een nieuwe muziekschool, een voorzie ning voor zaalsporten. Herprofilering Kerkplein en Hoofdstraat. Overigens zijn de financiële vooruit zichten voor de jaren tachtig minder positief dan vorig jaar nog werd ge dacht. Door de tegenvallende bevol kingsgroei wordt verwacht de bud getprognose die volgende week wordt gepubliceerd geeft hierover uitsluit sel dat de begrotingen dan een tekort zullen vertonen. DEN HAAG (ANP) De scho len ln Den Haag beginnen met verkeerslessen-nieuwe stijl. Het door het ministerie van onder wijs financieel gesteunde pro ject wil een betere verkeersmen- taliteit aankweken. Het verkeersproject bedoeld voor kleuterscholen, lagere scholen en scholen voor het voortgezet onderwijs wordt begeleid door het verkeerskun dig studiecentrum van de Gro ningse rijksuniversiteit. Bij de verkeerslessen op de Haagse scholen zal minder aandacht worden besteed aan het over dragen van kennis van de ver keersregels en tekens, maar zal de nadruk liggen op het verbe teren van het verkeersgedrag op zich. De gemeenteraad van Den Haag heeft erin toegestemd 100.000 gulden uit te trekken voor het project; het ministerie betaalt tot '81 ongeveer 200.000 gulden per jaar. aantal woningen in Zuid 11 tel afronden, terwijl aan de Peim premiekoopwoningen kunnei den afgeleverd. BesprekinL nog gaande over bouw aan d Zee en aan de Herenstraat. B van Wateringen merken wel het tijd wordt dat er zo snel m in Westlands verband een iu regeling voor vestiging tot komt. Na ruim acht jaar wacht ,De heldh zijn om d overe comn bodj a lichtt Soort Vi biede Phno lelijk kracl mete Waar Chc De C vens maal die h ber 1: eindelijk de gevraagde subsi 'de N zeggingen voor de reconstruct het Oosteinde ontvangen hoopt het college volgend ja ook mee aan te vangen. Ander ten uit de begroting: het colli komend jaar plannen aanbiede de restauratie van de Hofbo» nieuwbouw voor de Andressch de openbare lagere school i Bovendijk en uitbreiding voor Jozefschool. Als het rijk firn over de brug komt, krijgt de theek Kwintsheul komend ja nieuwe accommodatie. Onderhoudsactie DEN HAAG Den Haag gal een grootscheepse inhaaloperal achterstallig onderhoud aan ge telijke gebouwen wegwerken. A inhaaloperatie zal in de komei ren in ieder geval 18,5 miljoen worden besteed. Het college van b en w heeft b« dat er bij de gemeente in total 40,9 miljoen aan achterstallig houd is aan daken, waterleid elektrische installaties, schild» en centraal verwarmingsinstall De vervanging en ombouw va warmingslnstallaties willen b nog niet op korte termijn aanpi Daar komen aparte raadsvoon over, gekloppeld aan plannen betere isolatie van gemeentelij bouwen. Over tweeëneenhalf ja len b en w bekijken of de inhaal tie moet worden voortgezet. Fran later Laot een berg ADVERTENTIE Een aantal bezorgers in DEN HAAG is genoodzaakt geweest zijn diensten op! zeggen. prak Bowj .Op ber ten prov >loff tolg vluel mezc Am ge LOI wini van schi litie zegl tror non Am tior poli relc Om de bezorging van ons ochtendblad regelmatig en op lijd te doen verlop* moeten de opengevallen plaatsen z.s.m. vervuld worden. Vandaar dat wij een beroep doen op onze jeugdige lezers en lezeressen, 0 ons behulpzaam te zijn bij de verspreiding van Trouw. Met dageii|ks een uurtje bezorgen kan men een aantrekkelijke aanvulling oph zakgeld verdienen en wat kan je daar allemaal mee doen?? Woon ie in Den Haag en heb ie interesse bel dan even ons nummer 46 94 45 na 18.00 uur het nummer van onze inspecteur 63 02 29. kom je liever e* langs, dan kun je ons kantoor vinden in de Parkstraat 22. Wacht niet te lang. want anders zijn anderen je misschien al voor geweest. TOT ZIENS! V do Ki ge Ve he re Sc Zi] sa De be Oc scl Ep Ve sic dli lel de Or Br

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6