Aantal proefprojecten nog onzeker M Hoe langer... hoe goedkoper. r**ouw Commentaar itjes (1) i besluit van Willem Aantjes luit de politiek terug te trekken pa bet bekend worden van de ipige bevindingen van het stituut voor oorlogsdocu- latie iets onvermijdelijks. De rondom de persoon van [ntjes houdt (mede gezien de "migheid van het rapport van jng en Van der Leeuw) nog lenige tijd aan en te vrezen valt, die discussie niet altijd een [ten zakelijk karakter zal hou- Ook andere zaken dan het van Aantjes in de oor- ren zouden aan de orde kun- komen en onder dezelfde bedolven kunnen raken. valt in Aantjes te prijzen, dat oonlijk en op eigen verant- lelijkheid deze beslissing ft genomen. Dat komt hopelijk -^(duidelijkheid en zakelijkheid de komende discussie ten de. tantjes (2) rter r en extra ld voor iswerk «oden in verkeer Kamerdebat over beroepsonderwijs aan 16- tot 18-jarigen Jouef, het loopt als *ntrein. Protest tegen proefboringen Jouef, het loopt als trein. «8 O! Qi soms staat po op tafel de groten kerkhofgids hond spotkoopje tNSDAG 8 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET icht de uitkomst van een na- 'onderzoek is er ook aanleiding dit afscheid blijk te geven van lering en respect voor de wij- rop Aantjes in de afgelopen :n zijn werk als politicus heeft laan. Men kan hem prijzen als behendig vakman, maar veel der nog hebben wij er behoefte eigenl ir rheid. ater, ope i is gemlg ïO nsterd «stJ i Gror, ot 10) en r i embe, o np ie ape l( t zwaarste verwijt, dat men arschijnlijk nu reeds Aantjes maken, is het verzwijgen van naam van de SS in eerder door m afgelegde verklaringen tegen- AR-partijbestuurders en lalisten. Aantjes gaf daar gis- middag op zijn persconferentie een verklaring voor en dat het een voor hem pijnlijke zaak zal vrijwel iedereen kunnen "oelen. Tegelijk echter moet ge- tateerd worden dat juist dit uit het rapport-De Jong/Van Leeuw voor velen het meest lende punt vormt en dat Aan- daarom toch had moeten aan- tlen dat hij er niet uitkomt door de persconferentie van gister- idag een nieuwe mist over de jrippen te leggen met de onder- eiding niet „bij de SS" te zijn feest, maar zich „via de SS" tewerkstelling in Duitsland te ien onttrokken. aan Aantjes te kenschetsen als een van de weinige praktische politici, die er in geslaagd is zeer grote groepen tot een nadere bezinning te brengen op de wezenlijke ach tergronden van het politiek den ken en handelen. Misschien zijn er mensen, die juist tegen deze achtergrond menen Aantjes op grond van de in het rapport-De Jong/Van der Leeuw genoemde feiten verdacht te mo gen maken of hem van huichelarij te kunnen betichten. Daar dienen dan twee opmerkin gen bij gemaakt te worden. Ten eerste geeft het rapport geen volle dig beeld en daarom is het hache lijk uitsluitend op grond hiervan Aantjes te veroordelen. In de tweede plaats moet de waarschijn lijkheid onder ogen worden ge zien, dat Aantjes persoonlijk steeds met de vragen van zijn ver leden heeft gestreden en dat juist door die strijd zich zijn opvattin gen hebben verdiept en gelouterd. Het zal warempel niet de eerste keer zijn, dat iemand zijn persoon lijkheid vormt nadat en juist door dat hij een psychische deuk heeft opgelopen. In het oordeel hierover past buitenstaanders de uiterste te rughoudendheid. Op dit voor velen zo essentiële punt is nu de zaak deze wending neemt opheldering gewenst, evenals dat van Aantjes' positie in Port Natal. Dat Aantjes zich zo verrast toonde dat juist deze episo de zo zwaar gewogen heeft in de beoordeling van de heren De Jong en Van der Leeuw, is alleen al uit billijkheid tegenover Aantjes rechtvaardiging voor een nader on derzoek naar de vraag: „was Aan tjes daar gevangene of behoorde hij tot het Duitse bewakingsperso neel?" In het eerste deel van dit commen taar is een paar keer gezinspeeld op de voorlopigheid van het rap port van oorlogsdocumentatie. Als wij daar aan het slot opnieuw op zinspelen, dan is het alleen maar om onszelf er aan te herinneren, dat een ten dele kennen ons dwingt tot een ten dele beoordelen. onze parlementsredactie HAAG Er zal niet meer geld :baar worden gesteld voor het rerk en de eerstelijnshulp in de lheidszorg. De Tweede Kamer ide gisteren tegen verzoeken van oppositie om aan deze sector in de ondheidszorg meer uit te geven, stemmingen waren vrijwel in alle M allen rechts tegen links. De Ka- Clt r ging akkoord met de begroting r volgend jaar voor volksgezond- m i en m üeuhygiëne. D en CDA verklaarden hun stem QW tn de .moties en amendementen de oppositie met het verwijt dat inkse partijen niet hadden aange- len waar het geld voor deze maat- de eien vandaan gehaald zou moeten tedii iet di i Vak! da torna af 25 j; Wel ging de Kamer akkoord met het verzoek om een staatscommissie in te stellen die de problemen rond eutha nasie (de vrijwillige dood om nutte loos lijden te korten) moet gaan be studeren. Ook was men er voor dat de fluoride-applicatie door het zieken fonds moet worden betaald. Die ap plicatie houdt in. dat vooral bij kin deren door de tandarts een laagje fluoride-gelei op het gebit wordt aan gebracht die de kans op gaatjes ver kleint. Zo mogelijk wordt daaraan al begin volgend jaar begonnen. Verder moet de regering zo gauw mo gelijk een eind maken aan lange wachttijden, die gelden voor de be handeling van zieke werknemers. Ook moet de regering nu ernaar stre ven het kruiswerk te laten betalen uit de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). In de sfeer van mi lieuhygiëne werd een motie aangeno men. die van minister Ginjaar vergt dat hij op korte termijn toewerkt naar een beleid voor hergebruik van grondstoffen, zoals glas, papier en metalen. Dat zou de hoeveelheid af val verminderen. id LKE :enburg/almelo <anp» •jarige A. L. M. P. Simon uit het Igische Bouillon is op de provincia- Heerlen-Maastricht om het le- gisfe gekomen. Tijdens het oversteken J hij door een auto geschept. In Tubbergen, bij Almelo, kwam de 56-jarige H. A. G. Vos uit Oldenzaal tijdens een verkeersongeval om het leven. In zijn personenauto reed het slachtoffer in een scherpe bocht rechtdoor, botste tegen een boom en belandde in een sloot. De man was op slag dood. door Hanneke Wijgh DEN HAAG Het is zeer twijfelachtig of volgend jaar augustus alle twintig tót veer tig proefprojecten voor zes tien tot achttien-jarigen kun nen beginnen. Staatssecreta ris drs. K. de Jong Ozn, de verantwoordelijke bewind sman op het departement van onderwijs, zet grote vraagte kens bij de haalbaarheid van dit aantal. „Het kunnen er ook best tien zijn. Het juiste aantal hangt af van de kwali teit van de aanvragen, die worden ingediend. Er zijn nog al wat criteria waaraan moet worden voldaan. Het is de vraag of de scholen al zo ver zijn." De Jong uit zijn twijfels aan de voor avond van de behandeling in de Tweede Kamer van de notitie „Proef projecten nieuwe onderwijsvoorzie ningen voor zestien- tot achttien jari gen". Het debat in de Tweede Kamer begint vanmiddag om twee uur. De notitie dateert van elf juli. Mede-on dertekenaar is minister dr W. Albeda van sociale zaken. De proefprojecten zijn bedoeld voor jongens en meisjes van zestien jaar, met of zonden diploma van een school voor lager beroepsonderwijs of mavo, die tenminste tien jaar op school heb ben gezeten. De programma's zijn vooral beroepsgericht, al wordt er ook aandacht besteed aan de maat schappelijke en persoonlijke vor ming. Aan het eind van de tweejarige cursus moet het niveau bereikt wor den van het primair leerlingwezen. Aankomend vakman via de proefprojecten voor 16- tot 18-jarigen. Reikhalzend Naar een onderwijsvoorziening voor deze categorie jongeren, die tussen wal en schip vallen, is reikhalzend uitgekeken. Het zijn namelijk de jon gens en meisjes die het eerst in aan- Staatssecretaris Jong Ozn. merking komen voor een werkloos heidsuitkering. Een aantal heeft het lbo of de mavo niet afgemaakt. Som migen hebben wel een diploma op zak, maar niet in alle gevallen geeft dat ook toegang tot het middelbaar beroepsonderwijs. Tot voor enkele ja ren stroomden zij door naar het pri mair leerlingwezen, een parttime be roepsopleiding die door de bedrijven werd gegeven. Maar die stroom neemt af. Hoogovens bijvoorbeeld, een bedrijf dat jaarlijks zo'n twee honderd jongens opnam, heeft al meermalen aangekondigd dat de be- drijfsschool gaat sluiten. De groep jongeren om wie het gaat is betrekkelijk groot: tussen de 70.000 en de 150.000. Hun aantal neemt wel iswaar af, omdat steeds meer jongens en meisjes langer op school blijven. Het resterende aantal is echter nog omvangrijk genoeg. Staatssecretaris De Jong: „Al betreft het niet de ge makkelijkste categorie leerlingen, ook zij zijn uniek en hebben recht op goede onderwijsvoorzieningen" Kritiek Hoezeer ook werd uitgekeken naar de proefprojecten, toch was niet ieder een gelukkig met de notitie, zoals die op elf juli werd uitgebracht. Diverse onderwijsorganisaties vonden de plannen te vaag. Met name de situe ring van de proefprojecten, zowel op een school voor mbo, voor lbo. het vormingswerk als een streekschool, ondervonden heftige kritiek. Men had liever gezien dat de proefprojec ten direct aan het mbo werden gekop peld, omdat ze daar het beste bij aansluiten. Ook waren er die liever koppeling aan lbo wilden ADVERTENTIE -er elektrische treinen worden verkocht hoe duidelijker het wordt dat zorgvuldige begeleiding noodzakelijk is. Daarom staan er ook zo'n 60 service dealers voor u klaar in heel Nederland. 60, da's teveel om op te noemen. Vraag daarom een dealerlijst bij de importeur Sio in Amsterdam. Tel 020-24 80 20. De Jong: „Het dilemma waarvoor ik stond, was de tijd. Als ik de notitie eerst met het onderwijsveld had be sproken, had ik deze notitie niet meer op tijd bij de Kamer kunnen indie nen. Ik heb het probleem trachten te ondervangen door het woord „discus sie" in te voeren in de inleiding. Die discussie heeft ook plaatsgevonden. Vertegenwoordigers van alle betrok ken partijen zijn gehoord. De vier onderwijskoepels in de Centrale Commissie voor Onderwijsoverleg zijn zestien oktober akkoord gegaan met de intentieverklaring, die bij de notitie is gevoegd. In die verklaring zijn een aantal punten van kritiek verwerkt. De vier onderwijskoepels plaatsten echter twee kanttekeningen bij het akkoord. Zij eisen dat onmiddellijk na afloop van de proefprojecten de nieuwe onderwijsvoorzieningen voor zestien- tot achttien jarigen integraal Van een onzer verslaggevers DEVENTER Demonstranten heb ben gistermorgen aan het grondboor- bedrijf Haitjema te Deventer een bordpapieren boor aangeboden. Hier mee werd geprotesteerd tegen proef boringen die het bedrijf in opdracht van het ministerie van economische zaken voornemens zou zijn te onder nemen met het doel een geschikte zoutkoepel te vinden voor radioactief afval. Een woordvoerder van het be drijf ontkende dat hij ooit gezegd zou hebben dat er overleg is met het ministerie. „We maken overal in het land boringen in opdracht van het instituut voor de drinkwatervoorzie ningen tot diepten van hooguit enke le tientallen meters; voor honderden meters diepe boringen in zoutlagen hebben wij niet eens de apparatuur." De Alarmgroepen Atoomplannen (AAP) houden al geruime tijd gebie den met zoutkoepels in de gaten. Elke booractiviteit wordt wantrou wend gadegeslagen Sinds gisteren heeft men weer een nieuwe booractie op de korrel, uitgevoerd door de firma Nederhorst uit Gouda, in de buurt van Pieterburen en Rolde. Volgens Rijkswaterstaat Delft., dat de op dracht voor deze boring heeft ver strekt. gaat het alleen maar om regel matig controleren van de hoogtelig ging ten opzichte van het zeeniveau. De alarmgroepen van Gorselte en Borger houden zaterdag bijeenkom sten in respectievelijk een café en een kerk. worden ingevoerd. Een tweede eis be treft het niveau. Zij menen dat deze nieuwe vorm van beroepsonderwijs thuishoort in de tweede cyclus van het voortgezet onderwijs. Dat heeft volgens de koepels consequenties voor de doorstroming van de leerlin gen, de salariëring van de docenten en de groepsgrootte. Staatssecretaris De Jong: „In het re- geeraccoord staat dat er nieuwe on derwijsvoorzieningen moeten komen voor zestien tot achttien-jarigen. Al leen is onder andere nog de vraag hoe die moeten worden opgezet. De proef projecten moeten daar het antwoord op geven. Als we al precies wisten, hoe het onderwijs voor die groep jon geren zou moeten worden, hoefden we niet te experimentern Daarna wordt beslist over een eventuele in voering Momenteel zijn er in de be groting slechts gelden voor proefpro jecten uitgetrokken." Voorbarig „Wat de tweede eis betreft." zegt De Jong, „zover kan ik niet gaan. Het is erg voorbarig om nu al aan te geven hoe de situatie na 1981 zal zijn. Er zijn nog zoveel vragen, alleen al over de financiering. Het is best mogelijk dat HOOOOVönS er geld van het lbo en het mbo wordt overgeheveld naar het beroepsonder- Hoogovens wil wijs voor zestien tot achttien-jarigen. In de kopklassen van het lbo, een soort van tweede vierde klas, zitten nu 12.000 leerlingen. Het mbo kent een groter percentage uitvallers, naar schatting wel dertig procent of meer Het aantal partiëel leerplichtigen zal ook afnemen. Het geld dat op die manier vrijkomt, er is immers een financiering per leerling, zal wellicht in de onderwijsvoorzieningen voor zestien- tot achttienjarigen kunnen worden gestoken." De Jong twijfelt aan de haalbaarheid van twintig tot veertig proefprojec ten in augstus 1979. „Het is de vraag of de proefprojecten over de volle breedte kunnen worden ingevoerd. De scholen die zich aanmelden moe ten aan een serie eisen voldoen. In feite moeten ze al lang begonnen zijn met na te denken over hoe Je zo'n opleiding moet invullen. Welke stof moet geëxamineerd worden. Welke vakken moeten gegeven worden en op welk niveau? De leerplannen moe ten zowel beroepsgericht zijn, oriën terend en schakelend. Ik hoop echt dat we het aantal van twintig tot veertig zullen halen. Maar het is beter om met tien goede projecten te star ten dan met veertig slechte. Het is ook denkbaar dat we scholen een nuljaar geven, een voorbereidings jaar voor een proef, die dan in augsu- tus 1980 begint." Werkloosheid Scholen voor lager beroepsonderwijs, voor middelbaar beroepsonderwijs, streekscholen en vormingscentra krijgen deze week bericht van de staatssecretaris. Zij kunnen zich voor 1 januari opgeven als proefproject Rond half maart zal de selectie be kend worden gemaakt. Twee onaf hankelijke commissies gaan de plan nen toesten. Eén commissie kijkt spe ciaal naar de onderwijskundige kan ten van de aanvraag. Een tweede commissie kijkt naar de spreiding per regio en de verdeling over openbaar en bijzonder onderwijs Het werkgelgenheidsaspect is ook een van de punten die onder de loep wordt gelegd. Het is heel wel mogelijk dat in een streek met grote werkloos heid meer proefprojecten zullen star ten. De Jong: „Nee, de proefprojecten zijn niet bedoeld om werkloze jonge ren zoet te houden. Men moet de dingen wel weten te scheiden. Het is in het algemeen een goede zaak dat jonge mensen zo deskundig mogelijk hun intrede doen op de arbeidsmarkt. Daar hebben ze recht op. Dat mede door de proefprojecten het probleem van de jeugdwerkloosheid wordt aan gepakt is een gunstig neveneffect." Toch speelt de arbeidsmarkt een be langrijke rol. Het feit dat minister Albeda van sociale zaken de notitie over de proefprojecten eveneens heeft ondertekend, duidt hier ook op De Jong: „Er is altijd een zeker span ningsveld met het bedrijfsleven Waar ligt precies de grens tussen de taken van de overheid en die van het bedrijfsleven? Als je jonge mensen zo breed mogelijk wil opleiden, en niet alleen voor die ene functie in het bedrijfsleven, moet Je een breed on derwijsprogramma aanbieden Be roepsgerichte vakken maar ook maatschappijvakken. zijn bedrijfsschool sluiten. Het bedrijf vindt dat de be ginnende beroepsopleidingen een taak van de overheid is De Jong „Hoogovens is zo'n voorbeeld van een spanningsveld. De streekschool uit IJmuiden heeft al een aanvraag voor een proefproject ingediend. De twee commissies zullen de aanvraag op zijn merites beoordelen ADVERTENTIE Een beetje trein hoeft niet duur te zijn. Jouef heeft al een prachtige set inclusief station en transformator voor nog geen vijftig gulden. En kwaliteit, meneertje. erkorl lj||j ;n de kelijk n ei >rwi kopp >ppei volgt en do allige t oil ia£l af va letu ippet 'rijd rtijd uruiii jacti i vei anl e als na-: 1. 01 rein s 1 a PHH ra had v. ^31 ai Voor het versjouwen van levens middelen gebruik je een bood- schappenwagentje. Als je je niet lam wilt slepen tenminste en vooropgesteld dat we niet elke meter per auto afleggen. Een keurig boodschappenwagentje dus, omdat dat zo hoort. De enke ling die voor dat doel een lege kinderwagen neemt, omdat die toch maar ongebruikt staat te staan, beschouwen we als een zonderling Want dan hoort niet. Wie zich iets vlugger wil verplaat sen dan lopend en toch frisse lucht wil hebben neemt de fiets. De volwassene die zich per auto ped zou willen voortbewegen, zul len we waarschijnlijk voor gek verklaren, hoewel steppen toch ook best een voortreffelijke li chaamsbeweging zal zijn. Maar ook dat hoort niet Iets om je hoofd als het koud is? Een hoofd doek dan. en geen handdoek, ook niet als die leuk bedrukt is; dan kan alleen als je je haar gewassen hebt. Waarom houden we ons zo krampachtig vast aan wat „hoort" en „niet hoort"? Vermoe delijk alleen omdat we bang zijn dat anderen ons gek zullen vin den. Coks van Eysden stelde laatst voor het tijdschrift „De Bejaarden" een lijstje op van wat volgens diezelfde benadering al lemaal „kan" in een keurige huis kamer en wat er niet zou kunnen. Ze was op een verjaardag in zo'n keurige kamer, waar alles vol gens de regels was opgesteld, be halve één cadeautje. Dat paste daar niet en viel dan ook op: een huishoudtrapje, een ding dat hoogstens in de keuken of de werkkast hoort te staan. De be jaarde, jarige tante legde welis waar uit dat het trapje bedoeld was om de hangplanten makke lijk water te kunnen geven en bij de spinnewebben hoog in de hoek te kunnen, maar gek vond ieder een het. Een „afschuwelijk voorgepro grammeerde manier van leven" noemt mevrouw Van Eysden zo'n houding: „Als ik een aluminium trap in de kamer zet met een juweel van een hangplant er bo venop. dan deugt dat niet. Maar zet ik een afgrijselijk houten plantentafeltje neer met een ver lepte clivia, dan is dat goed. En ik zag laatst in het warenhuis een planten/boekenrek dat eigenlijk niets anders was dan een uitge zette trap met treden aan weers zijden. waartussen lange planken gelegd waren. Garneer ik dat met boeken en planten, dat zegt ie dereen die de kamer binnen komt: wat origineel!" Op dezelfde manier kan, zegt ze. het volgende ook niet in een keu rige kamer, een plastic bak met fruit, een aluminium tuinstoel, douchegordijnen voor de ramen, een vuilnisemmer als prullenbak, een huishoudtrap, je nagels knip pen. badstof kussenovertrekken, een witte tuinbank, „en nog veel meer. wat mensen die zich van niets en niemand iets aantrekken en die ook niet gehinderd worden door eigen vooringenomenheid, juist neerzetten, en bij wie je het dan nog leuk vindt staan ook" In een keurige kamer kan volgens de normen van vandaag weer wel van alles, wat eigenlijk even „gek" (of niet gek) is: planten in een juskom, handwerk in een aardappelmandje, een visnet te gen het plafond, een melkemmer- tje met droogbloemen, een wa genwiel als lamp. een bierton met flessen drank, een voetenstoof met boeken, tropische vissen „en nog veel meer, wat mensen aan de normale omgeving of het oor spronkelijke gebruiksdoel heb ben onttrokken en wat we zon der het ons nog bewust te zijn bij de interieurkunst hebben in gelijfd" Het is maar hoeveel je je van een anders opvattingen aantrekt. De een zet een boom in de kamer, de ander vindt dat maar niks. Of vindt het mooi. „Uiteindelijk", zegt de schrijfster, „moei ook ooit iemand op het idee gekomen zijn dat je best een plant in een po of een juskom kunt doen" En die po zetten sommigen dan nog op rafel ook. Hij is een beetje oud uitgevallen, maar bezoekers van het Amster damse wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud zullen hem toch wel onmiddellijk herken nen. de Egyptische president An war Sadat die in de rij van de groten der aarde is bijgezet. Het lijkt er wel wat op „Camp Da vid". want de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter staat bij hem. Alleen de man die met zijn rug naar beide heren toe staat, is niet de Israëlische president Mena- chem Begin, maar Helmut Schmidt van West-Duitsland Hoewel, achter het linkeroor van de Egyptenaar voor u rechts dus is nog net een kale kruin zichtbaar die best aan Begin zou kunnen toebehoren Parijs is voor kenners niet alleen aantrekkelijk om zijn kathedra len. de Seine en z'n geheel eigen sfeer, maar ook om zijn kerkho ven. Niet minder dan twintig zijn er in en rondom de lichtstad en die trekken dan ook veel bezoe kers. „Onze onbekendste musea" noemt de schrijver Marcel Le- clerc ze. Hij heeft ze in een toeris tische gids samengebracht, waar in de bezoekers de weg gewezen wordt naar de graven van de vele beroemdheden. Ook de catacom ben en de grafkapellen in de No tre Dame. de basiliek met de ko ningsgraven in St. Denis en de makers van de grafmonumenten komen aan de beurt. Voor (be-i- zoekers is de gids.bepaald geen overbodige luxe Alleen al het grootste en misschien wel be kendste kerkhof. „Père Lachai- se" genoemd naar de biechtva der van Lodewijk de Veertiende is vierenveertig hectare groot Daar liggen onder anderen Moliè re. Sara Bernhardt, Edith Piaf. Chopin, Bizet. Balzac. Colette en Oscar Wilde begraven Wat het al dan niet toelaten van een bezoekende hond in bejaar dencentra betreft, begint de schaal naar de negatieve kant door te slaan. We hebben inmid dels vier tehuizen genoteerd waar de hond beslist niet even mee naar binnen mag, twee waar het wel mag en éér. waar het ooglui kend wordt toegestaan Dat er weer een „tegen" bij gekomen is komt door de mededeling van mevrouw Merckens uit Assen in Drenthe Zij gaat geregeld op be zoek bij haar 95-jarige vriendin in Huize Godelinde in Bussum. Graag had ze haar hondje eens aan de oude dame laten zien, maar dat kan niet: honden wor den er niet toegelaten. „De reden zou zijn", schrijft mevrouw Merc kens. „dat anders bejaarden op de gangen over de honden zou den kunnen struikelen en dat het personeel aangeblaft zou kunnen worden als het de kamers binnen komt" Het verdrietige gevolg van het verbod is nu wel, dat „mijn vriendin die dol op honden is, maar haar kamer praktisch niet meer af komt, mijn hondje nog nooit van dichtbij heeft ge zien en het nooit heeft kunnen aaien" Olifanten zijn in Zuid-Afrika bij zonder in trek. Als handelsobject dan. want ze brengen daar een aardig centje op. Volgens het Kruger-reservaat ligt de prijs voor een jong ollfantsvrouwtje op het ogenblik op 600 Rand. zo'n 1500 gulden. Degene die het Jon ge dier koopt, vindt het dan nog een spotkoopje, want die ver koopt het makkelijk voor dui zend gulden méér direct door Vorig jaarverhuisden zeker veer tig olifanten uit het Krugerpark naar dierentuinen in alle delen van de wereld Kogelvrij Binnen twee jaar zijn in de Amerikaanse stad Chi cago al dertien taxichauffeurs vermoord. Na het dertiende slachtoffer, een paar dagen gele den, zijn de chauffeurs naar hun gemeentebestuur gestapt met het verzoek alle taxi-onderne mers te verplichten hun wagens van een kogelvrije afscheiding rondom de chauffeursplaats te voorzien. Meer dan levenslang In de Thaise hoofdstad Bangkok is een man die terechtstaat wegens een groot aantal overvallen en aan randingen, tot in totaal 106 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daar kan nog heel wat bij komen, want van de 26 hem ten laste gelegde feiten zijn er pas acht behandeld. De koningin ook Tweederde van de Britten vindt volgens de uitslag van een enguétc dat ko ningin Elizabeth net als leder an der belasting moet betalen, maar het gaan niemand aan hoe rijk ze wel is. Éénderde zou de koningin meer politieke invloed willen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5