Schakel wijkt niet van zijde Aantjes markim Almere: wonen, werken en recreatie \Q De Bijbel 'Verleden politici strenger controleren' Algra: 'Wij moeten ook kunnen vergeten' AR-nestor: 'Dit is mijn vertaling van christelijke solidariteit' Q bij de nM boekhandel iuis y iaura Motoren K oor grootste I leel dicht AR-bestuur polst mr. Buikema voor vacante Kamerzetel elektrische treinen kompleet v.o. 76.50 Fleurop voor.. waar ook ter wereld! pitttpjfUjcns Minister Tuijnman geeft startsein bouw nieuwe stad in Flevopolder a lichtpaar ^omgekomen Meer greep arbeidsbureau op omscholing QENSDAG B NOVEMBER 1978 n deze BINNENLAND TROUW/KWARTET door Willem Breedveld DEN HAAG Maarten Schakel (61), nu de nestor van het ARP-deel van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, heeft gistermiddag Willem Aantjes persoonlijk uitgeleide gedaan uit het gebouw van de Tweede Kamer. „Ik besefte toen dat de deur dichtklapte achter een twintigjarige politieke car rière. De tranen sprongen me in de ogen, zozeer peilde ik op dat moment de diepte van de tragiek van het gebeuren." ront«i verled inmidj er vanl al zijn Bij di dertig min dij velen tertt zijn en lokti ef zó indez* Een temd valt t< eesten ïllingo ïaanzk n dien iguntl ezewl) haaktt )gendij ord valt hatten dot isoE door oor In ten ai ing.» them larstai rrièret s :hin Menl jen r velen kaar ventu niema ooki anneei 2 ERJ „Ik begrijp best dat een bepaald gedeelte van het volk nu de staf over Aantjes wil breken. Maar na zoveel jaren van politieke samen werking met de mens Aantjes blijf ik achter hem staan. Dat is ook de reden geweest, dat ik er prijs op heb gesteld op het dieptepunt van zijn carrière op de persconferentie aan zijn zijde te zitten. Het Nederlandse volk en de ARP-mensen mogen daar meer dan een toevalligheid uit construeren." Maarten Schakel, zelf een verzets strijder, zei dit gisteravond nadat de hele dag door „bitter gestemde" illegalen hem hadden opgebeld. Hij kon begrip opbrengen voor deze reacties, ook al omdat de meesten van hen het zonder de inside-infor mation moesten doen waarover hij beschikte. „Het was een schok en dat zal het voorlopig nog wel blijven ook. Maar dit was mijn vertaling van collegialiteit en christelijke so lidariteit. En daar sta ik voor", al dus een nog duidelijk bewogen Schakel. Zijn vastberadenheid in deze voor de ARP moeilijke kwestie baseert hij op de feiten zoals die hem des tijds bekend zijn geworden en wat het eergisteren daarover uigebrach- te rapport van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie daaraan heeft toegevoegd. Zelf vat hijde es sentie van ht een en ander als volgt samen: „Het gaan van Aantjes naar Duitsland destijds is niet vrijwillig geweest. De weg terug uit Duits land, via een wachtbataljon (de naam SS was toen nog niet aan de orde), was geen fraaie weg. Het gold echter een beslissing van een eenza me jongeman, diep in Duitsland. De beïnvloeding die daarvan uitgaat mag men niet bagatelliseren." Training geweigerd „Zijn onwil blijkt uit het feit, dat Aantjes aangekomen in Neder land training geweigerd heeft als gevolg waarvan hij overgeplaatst werd naar een strafkamp. In ieder geval heeft hij tijdens zijn verblijf daar niemand een haar gekrenkt. Door de tijden heen hebben deze feiten niemand aanleiding gegeven tot het nemen van stappen tegen Aantjes. Die aanleiding was er niet bij illegaliteit in de Alblasserwaard, noch bij het bijzondere gerechtshof in Den Haag, noch bij de PTT die hem eervol ontslag heeft verleend." „Het novum uit het rapport van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie is dat voor wachtbataljon gelezen moet worden Landstorm Holland, dat ressorteerde onder de SS. Toch blijf ik er aandacht voor vragen dat hij niet bij de SS heeft gediend, maar slechts via de SS teruggekomen is in Nederland. Daar heeft hij dienstneming gewei gerd. Dat maakt het feit niet min der ernstig, maar het brengt het wel tot zijn juiste proporties terug. Aan tjes heeft niet gevochten, heeft geen wapen in handen gehad, is ook niet getatoeerd zoals voor SS-ers gebrui kelijk is." Juiste beslissing „Daarom durf ik ook nu nog voor Maarten Schakel rekening te nemen dat de beslissing die destijds de ARP-instanties en figuren hebben genomen met be trekking tot Aantjes' politieke car rière een juiste is geweest. Men moet heel goed begrijpen dat het nieuwe feit nu geprojecteerd wordt op deze man in dit glazen huis. Ik heb daarom wel respect voor zijn persoonlijke beslissing om al zijn politieke functies neer te leggen, hoewel hij van de fractie Kamerlid had kunnen blijven onder opschor ting van zijn voorzitterschap om de handen voor zijn verdediging vrij te hebben." „Ik begrijp het, omdat het woord SS een brisant lading heeft. Desal niettemin heeft de mens Aantjes er recht op dat zijn feitelijke relatie tot de SS beter uit de doeken wordt gedaan. Dat geldt trouwens ook voor zijn verblijf in het kamp Port Natal, waarover nu het vermoeden bestaat dat hij daar bewaker is ge weest. Ik heb het sterke vermoeden dat we de komende weken andere getuigenissen kunnen verwachten, dan die nu in het rapport zijn ver meld." 'Grensoverschrijding' Vanuit deze opstelling heeft Scha kel kritiek op de samenstellers van het rapport, de heren De Jong en Van der Leeuw: „Ik weet wel dat ik vanwege mijn politieke functie par tij ben. desalniettemin werp ik de vraag op of bij met name de publie ke presentatie van het rapport de anders altijd zo onthullende histori cus De Jong niet geleidelijk de toga van openbare aanklager heeft aan getrokken. Zelfs wekte hij hier en daar de indruk de rol van rechter niet geheel buiten de presentatie te hebben gehouden." „Ik wil daarmee niet de kwaliteit van het rapport aantasten. Maar ik vind toch wel dat hier en daar van grensoverschrijding sprake is. Ik herhaal nogmaals dat Aantjes er recht op heeft dat zijn preciese rela tie tot de SS uit de doeken wordt gedaan. Het is voor mij een troost dat de geschiedenis gelukkig langer is dan vandaag. Het bittere oordeel nu over de heer Aantjes zal daarom zeker voor een milder vatbaar kun nen zijn." ADVFRTENTIE Nederlandse volksliederen oud en nieuur Rob Smaling Feestliederen, dansen, kinder liedjes én het ernstige repertoire. Ruime keuze voor iedereen. Een prachtig lees-, kijk- en zangboek. 168 blz.,L2Z&S introductieprijs f 19.50 tijdelijk voordeel f 3,- t/m 31-12-1978. Nederlandse volksliederen ouden nieuw ADVERTENTIE Vervolg op de grote tentoonstelling: v.d. ndijk ostert jevor m. idelb chtei a en li in 100 centr leert ons: Christus komt terug Wanneer Waar Hoe Waarom Bijbelstudiedag met Tentoonstelling Film over Israël nu Diavertoningen over Jeruzalem in heden en verleden Lezingen, elk half uur Den Haag Centraal Station zaterdag 11 14.30-20.30 uur Toegang gratis U bent van harte welkom. ?k n en ntal gebotfGELSHOVEN <ANP) Het be- ;enodi rijf Laura Motoren in het Zuidlim- wonefurgse Eygelshoven gaat grotendeels icht. Van de 107 personeelsleden zul- ontslagen moeten worden. Éoor de resterende werknemers is mg werkgelegenheid aanwezig in een lort van servicebedrijfje. Dit heeft directie gisteren aan de vakbon- m laten weten. Zij hoopt dat het rvicebedrijfje later weer groeimo- süjkhedep te zien geeft. t bonden zien dit evenwel niet zit- b. Zij zeggen dat inkrimping niet 4i hoeven te gebeuren indieri het i edrijf tijdig zijn assortiment had ttruimd. VALKENBURG/ALMELO (ANP) De 25-jarige A. L. M. P. Simon uit het Belgische Bouillon is op de provincia le weg Heerlen-Maastricht om het le ven gekomen. Tijdens het oversteken werd hij door een auto geschept. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr. J. Buikema uit Hengelo is gistermiddag nog aange zocht door de top van het AR-bestuur over het eventueel bekleden van een Kamerzetel nu de heer Aantjes al zijn politieke functies heeft neergelegd. Over het aanvaarden van het Kamer lidmaatschap zei de heer Buikema gisteren dat hij er nog geen ja of nee op kan zeggen. Gewacht moet wor den op de terugkomst, van Hans de Boer, partijvoorzitter van de AR, die nu op Malta verblijft voor een confe rentie van christen-democraten. Op de lijst van politici, die nog in aanmerking komen staan formeel nog eerst de heer Boersma en me vrouw Hannie van Leeuwen vermeld. In de loop van vanmiddag zou een gesprek tussen de heer Buikema en het AR-bestuur plaats hebben. Mr. Buikema is op dit ogenblik plaatsvervangend griffier van de raad van beroep in Zwolle. Eerder was hij juridisch medewerker van de Neder landse christelijke ondememersbond (NCOB) en juridisch medewerker aan de TH in Twente. Hij is 34 jaar. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Hoewel hij zeer geschokt was door de onthullingen over het oorlogs verleden van de heer Aantjes en hij die ook niet goed wilde praten, is Hendrik Algra, in vloedrijk AR-poIiticus van enige tijd geleden toch van mening, dat wij na zoveel ja ren „moeten kunnen ver geten". Hij zei dit gisteravond voor de VARA- televisie. Overigens vond hij het een wijs besluit van Aantjes om zich te rug te trekken uit de politiek, omdat hij daardoor de handen vrij heeft om terug te vechten. De heer Algra zei het zeer tragisch te vinden op welke manier er nu een einde komt aan de politieke carrière van Aantjes. Verder zei hij, dat hij zelf vroeger herhaalde malen was benaderd door mensen, die vonden, dat er „iets" gedaan moest worden aan het oor logsverleden van Aantjes. Maar op gezag van o.a. de heer Schakel vond Algra dat dit niet nodig was. „Het was net of er al die jaren een dolk aan de muur achter Aantjes hing, hij moet dat zelf ook zo gevoeld hebben", aldus de heer Algra Aantjes gevolgd door Lub bers verlaat de persconferen tie. ADVERTENTIE: brokjes en diner kerngezond en kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het oud-strijders legi oen vindt, dat het verleden van politi ci veel strengen dan nu gebeurt moet worden gecontroleerd, voordat zij toegang krijgen tot leidende functies in de politiek. De onthullingen omtrent het oorlogs verleden'van de heer Aantjes hebben opnieuw een gevoelige slag toege bracht aan de integriteit van de Ne derlandse politici, aldus het oud-strij ders legioen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken worden toekomstige Kamerleden niet gescreend. Wel moeten ze aan een speciale commissie uit de Kamer hun geloofsbrieven overhandigen. Die bestaan uit een uittreksel uit het bevolkingsregister, een brief van de Kiesraad, waaruit moet blijken dat genoeg stemmen op het Kamerlid zijn uitgebracht en een briefje van het gekozen Kamerlid dat hij de zetel accepteert. Bij het aanvaarden van hun ambt moeten Kamerleden een eed of gelof te van getrouwheid aan de grondwet afleggen. Ook moeten zij de zoge noemde zuiveringseed- of belofte af leggen. Die houdt in dat het nieuwe Kamerlid verklaart dat hij of zij voor de benoeming van niemand beloften of geschenken heeft aangenomen en dat hij of zij ook aan niemand iets beloofd of geschonken heeft. ASSEN (ANP) Ongeveer 80 dienst plichtig militairen uit de kazernes in Assen en Zuidlaren hebben gister avond in een fakkeloptocht door As sen geprotesteerd tegen het terug brengen van de wedde tot het mini mum jeugdloon. Ook werd gedemon- Do Internationale Flora Bloomen Cheque is inwisselbaar in 130 landen. Verkrijgbaar bij uw Flcurop-bloenust. Koninginnegracht 13S. Don Hug. de Nederlandse Likeur van Kia«t«s« 'n DE KUYPER-product ■di«r 'HOVEN (ANP) De 23-jarige inus Knaapen en diens 21-jarige 02lt"°uw zijn vermoedelijk ten gevolge *an koolmonoxidevergiftiging om het leven gekomen terwijl ze in een aravan in Eindhoven lagen te sla- De slachtoffers werden gister- t lnf!?nidda6 omstreeks half vijf ontdekt. ?.et tweetai woonde tot voor kort in femb todhoven op kamers. Omdat hen de ht. li P"Jur was opgezegd waren ze tijdelijk een caravan van een kennis getrok- en. Die caravan stond geparkeerd op een inrit bij een woning aan de mak 'oogstraat. Het echtpaar zou bin- ediki inkort in Eindhoven een woning deru oegewezen krijgen. -m ïn O ,e eigenaar had. aldus de politie, nog ewaarschuwd om voor voldoende ventilatie te zorgen als de gasvlam kou worden aangestoken. Een kachel igie *as in de caravan niet aanwezig. Van een onzer verslaggevers ALMERE Met het storten van beton, het planten van een boom en het openen van een bedrijf gaf minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) gisteren in de Flevo-polder het officiële startsein voor de bouw van Almere- Stad, de toekomstige hoofdkern van Almere. De drie handelingen van de bewindsman moesten de facetten die in Almere gestalte zullen krijgen symboliseren: wonen, werken en recreatie. «istermiddag bleek de gasvlam nog branden. De slachtoffers lagen op 'd- Ze hebben de gasvlam waar- ÜJnlijk aangemaakt om de cara van te verwarmen. Almere-Stad is na Almere-Ha- ven, waar al gewoond en nog steeds gebouwd wordt, de tweede kern van Almere, waar volgens de plannenmakers, in het jaar 2000 200.000 mensen zullen wonen. Almere-Stad zal plaats bieden aan 90.000 be woners. De eersten worden -in de loop van 1980 verwacht. De toekomstige bevolking komt voornamelijk uit Amsterdam en het Gooi. Het zullen men sen zijn die. vrijwillig of ge dwongen, de overbelaste Randstad ontvluchten. De Flevopolder moet het oude land, waar gebrek is aan woon- en werkruimte, wat adem geven. Gevreesd wordt dat de Flevopolder alleen niet voldoende is om de druk van de ketel te halen. Daarom werkt de Rijksdienst voor de Ijsselmeerpolders hard aan de plannen voor de inpoldering van de Markerwaard. De poli tieke beslissing is daarover nog niet genomen. Stempel Ingenieur D. H. Freeling van de Rijksdienst en mede-ont werper van het nieuwe cen trum wil Almere-Stad alleen wat omvang betreft vergelij ken met de Amsterdamse Bijlmermeer en Lelystad, woongebieden die nog in ont wikkeling zijn. „Dat waren produkten van het denken in de jaren zestig. Almere zal het stempel dragen van de jaren zeventig en tachtig." Freeling vindt dat in de Bijlmer en in Lelystad de functies (wonen, werken en vervoer) te veel van elkaar zijn gescheiden. „Er werd in hoog tempo gebouwd. Eerst de woonblokken en de wegen, de voorzieningen kwa men pas later." Freeling hoopt dat Almere- Stad op andere wijze van de grond komt. Het centrum zal het eerst gebouwd worden en daarna zal de stad zich als een olievlek uitbreiden ten noor den'van Almere-Haven. Wo ningen, bedrijven, vervoer en voorzieningen moeten gelijk tijdig gestalte krijgen. In de plannen is al een waslijst van noodzakelijke voorzieningen opgenomen, variërend van het café tot de begraafplaats. Freeling beaamde dat de stad een wat grovere en soberder opzet krijgt dan Almere-Ha ven. Rechttoe- rechtaan een gezinshuizen en straten. De toekomstige bevolking moet er net zo gevarieerd wat be treft leeftijdsopbouw, inko men en samenstelling van het gezin, uitzien als in de rest van Nederland. Dat betekent dat er kleine en grote woningen zullen komen om niet alleen plaats te bieden aan jonge draagkrachtige gezinnen maar ook aan bejaarden en invaliden. Bedrijfsleven Minister Tuijnman plantte Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gewestelijke ar beidsbureaus hebben van het minis terie van sociale zaken ruimschoots meer bevoegdheden gekregen om omscholingsprogramma's te stimule ren. Zonder-tussenkomst van het mi nisterie kan het arbeidsbureau voort aan aan bedrijven die hun werkne mers bij- of omscholen, een bijdrage geven van maximaal honderdzestig gulden per schollngsdag per werkne mer. De directeur van het Amster damse arbeidsbureau, drs J. de Lan ge. vindt deze nieuwe regeling een belangrijke verbetering Er bestond al een regeling om bedrij ven financieel te helpen bij de om scholing van hun werknemers, maar die werkte langzaam en moeizaam, omdat alle plannen aan het ministe rie voorgelegd moesten worden, aldus De Lange. Nu de plaatselijke arbeids bureaus op dit gebied meer bevoegd heden hebben gekregen, kunnen de cursussen die bedrijven willen geven beter en sneller beoordeeld worden, meent hij. Het zou het Amsterdamse arbeids bureau welkom zijn als vooral in de bouwsector meer aan scholing werd gedaan. De vraag naar (vooral vak be kwame) bouwvakkers is tweemaal zo groot als het aanbod. De bouwbedrij ven doen zelf echter „tragisch wei nig" om aan deze situatie een eind te maken, aldus directeur De Lange Verkeersdode in Monster MONSTER In Monster Is maan dagavond de 20-jarige J. L. van Wijk uit Den Haag in het verkeer omgeko men. Hij zat achterop een tnotor. waarvan de bestuurder door een weg- opbreking op de linker weghelft reed. moest uitwijken voor een tegenligger, viel en met de motorfiets tegen de tegemoetkomende auto aan kwam De bestuurder werd licht gewond. straatbeeld Almere-Stad gisteren de eerste boom voor het stadspark, stortte een deel van de betonvloer in het ont wikkelingsgebouw van de Rijksdienst en opende het eerste bedrijf in Almere-Stad. Voor de komst van bedrijven zijn vier terreinen gereser veerd. Het bedrijfsleven zal, evenals de bewoners, voorna melijk uit de hoofdstad en het Gooi weggelokt moeten wor den. Verscheidene sprekers onder wie landdrost Han Lammers, op de bijeenkomst gisteren benadrukten dat goed openbaar vervoer doors laggevend is voor het slagen van Almere-Stad als woon- en werkcentrum. Minister Tuijn man zei grote waarde te hech ten aan een snelle aanleg van de spoorlijn die het oude land zal verbinden met Almere en Lelystad. Daarvoor is een tra cé vastgesteld dat gedeelte lijk door het Naardermeer, een natuurmonument, loopt. Natuurliefhebbers hebben meermalen geprotesteerd te gen de voorgestelde route. Ook gisteren protesteerden ze tegen de dreigende aantasting van het natuurgebied en bo den de minister een petitie aan. Tuijnman noemde echter langer uitstel van de aanleg onaanvaardbaar. Hij zei na veel wikken en wegen de uit eindelijke beslissing over het tracé te hebben genomen. „Als nu, denkend aan de noodzaak van het voorzien in goed openbaar vervoer, op het moment dat de uitvoering zou moeten starten, de hele dis cussie over het tracé opnieuw zou moeten worden geopend dan kan ik u voorspellen dat er een langdurige vertraging za* ontstaan", aluds de be windsman. „Ik heb de mevrouw van de snoep winkel mijn rapport laten zien

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3