CDA verbijsterd en verslagen Connie Mulder treedt af Spel Kiesuwkado lunstige cijfers roor werkloosheid In deze krant Mr Willem Aantjes legt politieke functies neer Komende week debat over af faire-Aantjes rNiemve Haagse/Nieuwe Lcldse Courant Perioden met zon ■wijsvraafl Sowjet-Unie buitenspel in Midden-Oosten Daling zet zich door Fractie voor aanblijven als Kamerlid ien he lee Gasontploffing in huis: 5 gewonden Comfortabel! j BRINK Luchtverwarming Corruptieschandaal in Zuid-Afrika Bijzondere commissie treft voorbereidingen 'Presentatie De Jong in hoge mate eenzijdig' Forse prijzen op kunstveiling Winst voor Gandhi bij verkiezingen in district India Trouw Duidelijk Bezorg Irouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw 36STE JAARGANG NR 10602 - WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 Droog weer met perioden met zon. meest matige wind tussen zuid-oost en zuid Minimumtemperaturen omstreeks vier graden met mogelijk nachtvorst, maximumtemperaturen rond twaalf graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN In het algemeen veel bewolking maar aanhoudend droog. Middagtemperaturen ongeveer tien graden Celsius. Morgen zon op: 07.48 onder: 16.59 maan op: 14 49. onder: 01.03. Advertenties voor deze zaterdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag (te post) in ons bezit zijn Inlichtingen tel 0?0-9t34S6 tst 794 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: Hulp bij scholing in Indonesië PAGINA 4: Friese avond van de NCRV PAGINA 5: Proefprojecten beroepsonderwijs PAGINA 7: PAGINA 17: Culinaire rubriek, radio- en tv-programma's, strips, feuilleton, weer, puzzel PAGINA 11 Veel tafelgrills zijn onveilig Van onze parlementsredactie DEN HAAG Verbijstering en verslagenheid. Dat beeld kenmerkte gisteren de stemming in de CDA-fractie nadat mr Willem Aantjes had meegedeeld de politiek te zullen verlaten in verband met de onthullingen over zijn oorlogsver leden. „Of ze het nu politiek met Aantjes eens waren of niet iedereen was er kapot van, zo'n menselijke tragedie laat zich niet gemakkelijk verwerken," zei een fractielid. De fractie was bereid geweest Aan tjes de kans te geven vanuit zijn huidige positie terug te vechten. Hij zou dan Kamerlid kunnen blijven, maar het voorzitterschap van de frac tie voorlopig aan Lubbers moeten overdragen Lubbers zei zelf: „Wat Aantjes zegt geeft niet zozeer andere feiten, maar wel een wezenlijk ander beeld van de siutatie. In deze samen leving heeft hij recht op een verweer, zonder dat daar reeds de hypotheek op ligt van de reeds getrokken politie ke consequenties." Aantjes besloot echter dat dit de op lossing niet kon zijn. „De vraag hoe fan onze sociaal-economische redactie )EN HAAG Het is met de werkloosheid in de afgelopen laand de goede kant opgegaan. Het oktobercijfer daalde, en Éninisterie van sociale zaken verwacht nu voor dit jaar een ddeld aantal werklozen van 206 duizend. Vorig jaar was gemiddelde 207 duizend, overigens werd in september stleden een stijging van tienduizend geraamd voor het imende jaar. de feiten geïnterpreteerd moeten worden zal blijven bestaan. De frac tievoorzitter van het CDA moet ech ter volstrekt onbesproken zijn. Ik kan het CDA het niet aandoen onder deze last verder te gaan. Op elk moment dat ik politieke beslissingen neem die anderen niet welgevallig zijn, zal dit aangegrepen worden om twijfels te uiten aan mijn bedoelingen,"zie Aan tjes in zijn verklaring. Hij legde die af na het beraad in de fractie. Op de persbijeenkomst waren de vice-voor- zitters van de fractie Lubbers en Van Leijenhorst, alsmede het Kamerlid Schakel en de vice-vooreitter van de ARP D. Kuiper aanwezig. Opvolging :it zfi )p grond van de eerste negen maan- len van dit jaar wordt nu een daling ui het aantal werkloze mannen Doizien met 8000, en een stijging bij t vrouwen met 7000, in vergelijking 1977. Er stonden nu eind oktober lira 208 duizend werklozen geboekt ij de arbeidsbureaus. Dat is ruim 100 minder dan eind september. Het 15,2 procent van de werknemende «oepsbevoling. Ook na correctie loor seizoensinvloeden daalde het in oktober. Set als vorig jaar is oktober daalde ook nu het aantal werkloze schoolver- iters duidelijk. Maar in vergelijking Bet vorig jaar zijn er nu ruim 5000 rerkloze schoolverlaters meer, name- ijk in totaal ruim 36 duizend, waar- an rond 50 procent meisjes. Ook is Ie totale jeugdwerkloosheid nu acht irocent hoger dan vorig jaar. Het aat dan om de werklozen jonger dan 4 jaar. Deze groep maakt 38 procent it van de totale werkloosheid. Bij de rouwen is dat zelfs 56 procent. ipvallend in de oktobercijfers is de terke stijging van het aantal vacatu- namelijk met 5500 naar 68 dui- zend. Ook na seizoencorrectie laat het cijfer van de vacatures een flinke stijging zien. Die stijging komt vooral door de halfjaarlijkse enquête naar openstaande banen, die de arbeids bureaus weer hebben gehouden. Maar vorig jaar leidde eenzelfde en quête tot een veel flauwere stijging van het vacaturecijfer. We moeten terug naar 1974 om een oktober maand te vinden met ongeveer even veel vacatures als nu. NIJMEGEN (ANP) Bij een gasont ploffing in een woning aan de Door- werthstraat in Nijmegen zijn maan dagnacht vijf mensen, onder wie één ernstig, gewond geraakt. Het huis waar de explosie plaats vond, werd volledig verwoest. Twee aangrenzen de panden werden gedeeltelijk onher stelbaar beschadigd. De brand die na de ontploffing ont stond, kon snel worden geblust. ADVERTENTIE Industrieterrein 5. Postbus 24, Staphorst. Telefoon (05225) 1444 ooor Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister van plurale relaties Connie Mulder is Bisteravond afgetreden. Hij is het eerste slachtoffer van het ernstigste politieke corruptie schandaal in Zuid-Afrika's geschiedenis, dat vorige week naar buiten kwam. Toen werd onthuld dat er misbruik *as gemaakt van geheime fondsen *an de overheid en dat de Engelstali- &e krant The Citizen met overheids- lelden was opgezet. Naar verluidt louden John Vorster (toen nog pre- pu mier), generaal Hendrik van den 4%BTfBergh (hoofd van de inlichtingen- iienst BOSS) en dr Connie Mulder destijds minister van voorlichting) hun toestemming hebben gegeven -voor deze operatie. 184 ^ulder Bold als de op één na machtig- te politicus van het land. Ruim een 24.6 JM,and geleden werd hij met 98 tegen J4 stemmen verslagen door P. W. Bot- jha bij de verkiezing van een nieuwe premier als opvolger van John Vor- ter. Gisteravond was het nog niet ion duidelijk of Mulder ook aftreedt als L-J Partijleider en parlementslid. Dr Mulder kondigde zijn ontslag aan op de dag dat de drie man sterke juridische commissie van rechter Erasmus begon aan haar onderzoek Pretoria. In een toelichting op zijn {*sluit om af te treden zei Mulder bereid te blijven voor de commissie te Getuigen. Ik ben overtuigd van mijn onschuld, en daarom ben ik nog bereid een getuigenis voor de commissie-Eras mus af te leggen om mijn eerlijkheid en integriteit onweerlegbaar an te tonen," aldus Mulder. „Ik heb geen gewetenswroeging over de hele zaak, aangezien ik alles heb gedaan in de overtuiging dat ik mijn land, Zuid- «Afrika, zo goed mogelijk heb ge diend." Geen keus Vooral de Afrikaanstalige pro-rege ringskranten hadden de laatste da gen op Mulders ontslag of schorsing aangedrongen om het onderzoek niet te belemmeren. Toen ook Die Trans valer, het orgaan van Mulders eigen partij in Transvaal, gisteren deze eis steunde, had Mulder geen keus meer dan te verdwijnen. Tot gisteren had hij zowel in het openbaar als in gesprekken met me dewerkers laten blijken dat hij er niet over dacht af te treden. Slechts The Citizen bleef hem tot het einde toe steunen. Maandag nog schreef deze krant: „Dr. Mulder en dr. Eschel Rhoodie kunnen op elk gewenst mo ment de rol van Simson spelen en Over de vraag hoe de opvolging van Aantjes als fractieleider en politiek voorman van de CDA-fractie moet worden geregeld, is gisteren nog geen begin van een antwoord gegeven. „Ie dereen was nog te diep onder de in druk, men had er gewoon geen ideeën over", zei men. Eerder zijn in CDA- kring wel al enkele kandidaten ge noemd: de ervaren AR-voorman Schakel, de huidige vice-voorzitter van de fractie Lubbers en zelfs is er over gedacht de vroegere AR-voorzit- ter drs. Jan de Koning, momenteel minister van ontwikkelingshulp, naar de fractie terug te roepen. De keus zal in hoge mate afhangen van de vraag of de anti-revolutionai ren vast houden aan de vastgestelde verdeling van de CDA-topfuncties over KVP, ARP en CHU, waarbij de ARP dus de fractievoorzitter levert. Daarover is in AR-gelederen nog geen duidelijke gedachtenwisseling ge weest. Meer nog dan de andere CDA- ers voelen de anti-revolutionairen met name in de linkervleugel dat ze een politieke voorman hebben ver loren. Juiste conclusie De schok algemeen in politiek Den Haag over de gebeurtenissen rondom Aantjes was niet minder hevig. De andere fracties waren van mening, dat Aantjes geen andere keus had dan de politiek te verlaten. De PvdA Kamerfractie is, zo luidde een verklaring „diep geschokt door de feiten die thans aan het licht zijn gebracht over de gedragingen van de heer Aantjes in de jaren '40-'45. Naar onze mening heeft de heer Aantjes door zich terug te trekken, de enige juiste conclusie getrokken", aldus de verklaring. Fractieleider Den Uyl zelf, meende dat Aantjes niet zou zijn afgetreden indien de beschuldigingen niet juist zouden zijn. „Dit betekent dat de De emoties worden Aantjes te veel. Naast hem mr Schakel heer Aantjes ernstig heeft gefaald," aldus Den Uyl, die verder zei: „Met een groot gevoel van ontzetting van dit menselijk drama te hebben ken nis genomen. Aantjes heeft op jeugdi ge leeftijd ernstige fouten gemaakt. Hij heeft zich daarvan kennelijk on voldoende rekenschap gegeven voor de politiek." Den Uyl vindt dat in verder ondezoek opgehelderd moet worden wat de CDA-top hiervan al eerder wist, twje. je zaak ineens in de publiciteit h' gekomen en wat de eventuele achterliggende krachten zijn die hierin een rol hebben ge speeld. De WD-fractie benadrukte aan de zaak geen partij politieke consequen ties verbonden te zien. „We hebben geen reden om aan de voornaamste uitkomsten van het onderzoek van Dr. de Jong te twijfelen. De WD- fractie betreurt het dat de heer Aan tjes niet reeds in het verleden de consequenties van zijn toenmalige houding heeft willen overzien en acht zijn terugtreden dan ook terecht" al dus de WD-fractie. D'66 maakte onderscheid tussen de mens en de politicus Aantjes. De frac tie meende dat de mens Aantjes na 34 jaar zijn misstap vergeven zou kunen worden omdat hij zich niet aan oor- logs-misdaden schuldig heeft ge maakt en zich als een gewetensvol man met grote verdienste voor de democratie heeft leren kennen. Poli tiek is de misstap niet goed te praten meent D'66. Daarbij gaat het niet •alleen om het verhullen van die mis stap, maar ook om het feit dat hij de betekenis niet heeft beseft die zijn gedrag moest hebben voor de slacht offers van de nabestaanden van hén die gevallen zijn in de oorlog, wan neer dit verleden bekend zou worden. Aantjes heeft gisteren zijn politieke functies metonmiddellijke ingang neergelegd. Gisteren-middag heeft hij afscheid genomen van het fractie- personeel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag een openbaar debat houden over de zaak-Aantjes. Het debat zal door een bijzondere commissie de komende dagen worden voorbereid. De commissie moet met name uitmaken binnen welke grenzen het debat zich behoort te voltrekken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM ..Over het onderzoek kan lk niet oordelen, maar ik wil wel zeggen, dat ik de presentatie van de conclu sies door dr De Jong in hoge mate eenzijdig en onvolledig vond. Op elk punt koos hij voor de meeste ongunstige uitleg voor de heer Aantjes. die zich pas na twaalf uur kon verde digen." Aldus prof. mr C. F. Rüter, hoogleraar in het strafrecht in Amsterdam en deskundige op het gebied van de collaboratie in Nederland. Volgens de heer Rüter was het juister geweest wanneer niet dr De Jong. maar de regering het rapport gepresenteerd had, met daarbij aangesloten een onmiddellijke verklaring van de heer Aantjes. waardoor de twee visies direct met elkaar geconfronteerd zouden zijn. „Voor een evenwichtige voor lichting in een zo belangrijke zaak had de regering de presen tatie van deze zaak niet uit handen mogen geven aan dr De Jong, maar had men hei zelf moeten doen. De Jong ging nu als een soort rechter optreden, zo fel was hij in zijn aanvallen op de heer Aantjes." aldus de heer Rüter. Volgens mr A. D. Bellnfante, emeritus-hoogleraar en specia list in het oorlogsstrafrecht, is de termijn om een eventuele strafvervolging tegen de heer Aantjes in te stellen inmiddels verjaard. Pagina 3: Schakel wijkt niet van zijde Aantjes Pagina 9: Aantjes: Ik ben niet fout geweest, maar ik heb wel fouten gemaakt Paginal?: Schoolgenoot van Aan- .tjes kreeg geen echt antwoord op vragen Pagina 5: Commentaar ADVERTENTIE zonodig de pilaren onder de regring neerhalen." The Citizen wees erop, dat „talloze parlementsleden" Mulder telefonisch hun steun hadden betuigd. In Johan nesburg werd dat als een nauw verho len dreigement beschouwd dat de aanhangers van Mulder alle namen zouden kunnen onthullen van de poli tici die samen met hem een rol heb ben gespeeld bij het gegoochel met geheime fondsen. De grote vraag is nu, of Mulder na zijn aftreden namen gaat noemen. Gisteren kondigde de commissie- Erasmus aan dat de getuigenverho ren achter gesloten deuren zullen plaats hebben. Een van de redenen daarvoor is het landsbelang een afwijzing dat erg gevoelige kwesties ter sprake zullen komen. Na het aftreden van Mulder kondigde premier Botha aan dat hij rechter Anton Mostert had ontslagen. Mos- tert bracht vorige week het hele schandaal aan het rollen door een verzoek van de premier om geheim houding te negeren en openlijk te verklaren dat The Citizen met ge heim geld van de regering was gefi nancierd. In de bijzondere commissie, bestaan de uit 23 kamerleden, zijn alle fracties naar evenredigheid vertegenwoor digd. Kamervoorzitter Vondeling zit de commissie voor. Leden zijn onder anderen de fractieleiders Den Uyl (PvdA), Lubbers (CDA). Rietkerk (WD), Terlouw (D'66). mevrouw Bec kers (PPR) en Abma (SGP). De waarnemend fractieleider van de PvdA Ed van Thijn (Den Uyl was in het buitenland) zei in een procedure debatje dat gisteren in de Kamer werd gehouden: „In deze overrompe lende affaire, die ons diep heeft ge schokt komt het er op aan dat het parlement zijn waarde bewijst door zo zakelijk mogelijk tot de best denk bare procedure te komen. Wij zijn geen rechtscollege en ook geen volks tribunaal. De commissie moet de for mele grenslijnen vastellen waarbin nen het debat zich moet afspelen." aldus Van Thijn. Hij zei daarbij met nadruk dat ook de handelwijze van het kabinet in deze zaak in het debat betrokken dient te worden. De Kamer wees een voorstel van de communist Bakker af om gister avond nog een spoeddebat over het vertek van Aantjes uit de politiek en alles wat daarmee verband houdt, te houden. Wolff meende dat Indien de Kamer niet onmiddelijk over de zaak zou debatteren, dat buiten de Kamer geen andere indruk zal ontstaan dan dat de kwestie is verwezen naar een doofpotcommissie. Volgens Wolff zou het spoeddebat aanwijzingen kunnen opleveren voor de bijzondere com missie. De Kamermeerderheid, uitge zonderd PSP en Boerenpartij, stem de tegen zijn voorstel. De meest frac ties waren het met Van Thijn eens dat deze zaak een zorgvuldige voor bereiding vraagt. Verontwaardigd Tussen de communisten Wolff en Bakker enerzijds en Kamervoorzitter Vondeling alsmede het CDA-Kamer- lid Schakel anderzijds ontstond nog een emotionele discussie rond de pro cedure gisteren. Het presidium (het bestuur van de Kamen had namelijk unaniem besloten tot instelling van de bijzondere commissie. Schakel, die lid is van het presidium, was bij die beslissing niet aanwezig geweest Hij was bij Aantjes toen deze tegen over de pers zijn verklaring aflegde. Schakel wees daarom uiterst veront waardigd een suggestie- van CPN kant van de hand dat hij in het presi dium een doofpot-poging had ge daan. Hij was eenvoudig niet aanwe- AMSTERDAM (ANP) Op een kunstveiling bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam is gistermiddag 740.000 gulden betaald voor een werk van de zeventiende-eeuwse kunst schilder Salomon van Ruysdael. Het schilderij, een paneel van 41,5 bij 37 centimeter, toont de rivier de Waal bij Oorinchem. Koper was een bui tenlandse handelaar. zig geweest, en betichtte de CPN van andere motieven om de zaak zo op te spelen. Dit maakte de communisten zeer kwaad. De vervanger van Scha kel in het presidium is namelijk de communist Bakker. Deze kreeg ver volgens met Vondeling een heftig me ningsverschil waarom hij (Bakker) niet was uitgenodigd. Vondeling ver dedigde zich door erop te wijzen dat hij de terugkomst van Schakel In de vergadering van het presidium ieder moment verwachtte. NEW DELHI (Reuter. UPI) Oud- premier Indira Gandhi van India ste vende gisteravond af op een grote overwinning bij de tussentijdse ver kiezingen in het district Chikamaga- loer in de zuidelijke deelstaat Karna- taka. Toen eenderde van de stemmen geteld was, stond mevrouw Gandhi al bijna dertigduizend stemmen voor op haar rivaal van de regerende Janata- partij, Veerendra Pa til. Een overwinning zal mevrouw Gan dhi terug brengen in het parlement. Daar staat het dan toch maar weer eens in alle duidelijkheid: ouders hebben ook inspraak. Drs R. de Groot van de stichting Goed Speelgoed heeft het zelf gezegd. En het hoeft ook niet allemaal zo nodig in december. Wij praten er weer niet omheen. 6 sprookjes op I LP(A) Verleid dtx» Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetiy Blok en (nu van Faasscn Lederen halstasjc (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Eciil naturel leder mei gevlochten koordje Lektuurhanger (BI Ketting met armband (D) Nonii meer zoeken naar de kninf ol -gids DekoraticT jute lektuurhanger IX- nieuwe modetrend ketting en anti handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro-. L'w naam: Uw adres:. Plaats en postcode:. -Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers vah Trouw graiis. Daarna gaat hel kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel 17- korting. Kado naar keuze: DA. B. C. D. (aankruisen au.b.l Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitfluitend voor opgaven;. Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1