Spelen voor amateurs niet haalbaar Schakers weer niet imponerend Tafeltennisteam de mist in Bayern maakt er (g)een feest van Arie Haan niet tegen Oost-Duitsland Johan Neeskens wel beschikbaar Geen reële kans op plaatsing ►Pt £5 er Speler van g lijeka positief In tiende ronde tegen Brazilië Opvolging Max Euwe Tom Okker moeizaam ronde verder Schaats- records Alma Ata niet erkend Reis naar Italië aaneenschakeling van ellende Handbalverlies IHSi ENSDAG 8 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 15 Van onze sportredactie AMSTERDAM Arie Haan heeft definitief bedankt voor het Nederlands elftal De 32-voudig international heeft dat in een brief aan bondscoach Jan Zwartkruis meegedeeld. Zwartkruis die er het afgelopen weekend vanuit ging dat Haan gewoon beschikbaar zou zijn voor de interland van volgende week iroensdag tegen Oost-Duitsland, ontving gistermiddag de bewuste brief. Haan beschouwde zich als een vaste keuze voor Oranje en raakte gepikeerd door de kritische houding van Zwartkruis en diens assistent Rob Baan ten anzien van zijn spel. Haan vond het niet nodig dat hij regelmatig door de OfVB-coaches werd gevolgd. johan Neeskens is in Rotterdam wel van de partij tegen de Oostduitsers. Via Ie secretaris van het betaalde voetbal Jan Huybrechts heeft Neeskens laten reten dat er zijnerzijds geen problemen bestaan in de relatie tot het lederlands elftal. Eerder toonde Neeskens zich teleurgesteld over enkele pmerkingen van Zwartkruis. De bondscoach heeft echter verzekerd dat hij piet op de speler Neeskens doelde toen hij onlangs het werken met de in het luitenland spelende international problematisch noemde. door Matty Verkamman MSTERDAM Vanavond speelt het Nederlands amateur- Iftal op het Rijswijkse RVC-terrein een interland tegen West- lultsland. Net als de trip van 18 tot 23 december naar het lestaatje Dubai, geldt die wedstrijd min of meer als voorbe- .(ding op de vooronden van de Olympische Spelen. Maar joralsnog valt eerder te vrezen dat de oefening van van- vond een monster zonder waarde wordt. Het blijkt namelijk ng lang niet vast te staan of het amateurteam begin volgend _/"far ook daadwerkelijk aan die Olympische schiftingswed- trijden begint. Sterker nog: de kans daarop lijkt klein. i Ier :chan het ande ors van een an. 1 dein >peel in A rkt i )e nogal sterk van elkaar afwijkende ïhoud die het Internationaal Olym- :h Comité (IOC), de Internationale oetbal Federatie (FIFA) en de Euro- ese Voetbal Unie (UEFA) aan het egrip „amateurvoetballer" toeken- ten. zet deelneming van de selectie an bondscoach Arie de Vroet aan et Olympisch gebeuren op losse jhroeven. et IOC houdt vast aan het stand- nt van de „zuivere" amateur, d.w.z. speler die niet wordt of werd be laid. Die omschrijving vinden met ie de Oostbloklanden veruit de liste; daar wordt immers volge- ouden dat er geen sprake is van Idelijk gewin, ondanks de bekende itus van staatsamateur. pc belegen zienswijze van het IOC is met name Nederland al lang een e mllljfoom in het oog. De KNVB wil dol- met voormalige semi-profs in amateurploeg aantreden, teneinde t een vat meer internationaal evenwicht te ;ast c reéren. „Maar omdat een contract ?ewel et beste bewijs van betaling is," stgek oals voorzitter Jo van Marie van de komc|ectie amateurvoetbal deze week Ie, is daar dus geen zicht op. techi is orjèe UEFA en de FIFA vinden, met un morrende achterban, dat er iets, espectievelijk veel moet veranderen de bepalingen. Van Marle bracht in eepja at opzicht nieuwe gezichtspunten st net aar voren. Zo onthulde hij dat de mfJEFA van mening is dat men zich f amateur mag noemen wanneer verdiensten de limiet van 20.000 e^ulden niet overschrijden. De FIFA at nog verder. De wereldvoetbal- nd vindt dat de Olympische Spelen ar iedere voetballer toegankelijk •eten zijn, met als enige restrictie i verbod voor degenen uit Europa Zuid-Amerika die aan WK-kwalifi- ens-piptie- of eindronde-wedstrijden heb- deelgenomen. Nu gaat het IOC ;aans automatisch akkoord met adviezen van de FIFA, maar tus- apjei m de standpunten van beide organi- d 1251 leid aties gaapt dit keer zo'n kloof, dat uitzondering op die regel voor de ont» and ligt. hoest ;t er het t nu >mpi i (X gespe raad druk Een warwinkel van standpunten," it Jo van Marle de onduidelijkheid in dit moment samen. De Zwolle- lar verwacht evenwel niet dat de oorstellen van UEFA en FIFA veel van slagen hebben. Te meer odat de Spelen in Moskou plaats inden, vreest Van Marle de nodige cgenwerking uit het Oostblok. Van larie: „Men zal zich daar tegen elke rijziging verzetten, omdat de huidige ituatie voor hen de voordeligste is. is Je de macht van het Spaanse rganisatiecomité bij het volgende weldkampioenschap voetbal in jenschouw neemt, dan denk ik dat Russen ten aanzien van die Olym- van I NIKLAAS Het dopingson- :oek van de Belgische opsporings- rtgade (BOB) heeft uitgewezen, dat en re 80 speler van de Joegoslavische ver- Hjfe °lging Rijeka gebruik heeft ge- gLSte 083,51 van lichaamsvreemde, stlmu- by tonde middelen voor de wedstrijd ossen Beveren Waas en Rijeka. Het uel werd woensdag 1 november ge beld in het kader van de strijd om Europese beker voor bekerwin st» rs- Beveren won met 2-° eb plaat- i dezlch voor de kwartfinales. vau de wedstrijd werden drie spelers [dus ,an beide clubs door loting aangewe- it na »,en om urine in te leveren. De procu- 'kendfreur van de koning in Dendermonde [j^akte bekend dat één Joegoslavi- speler positief bevonden werd. pische Spelen ook wel invloed zullen hebben." Het saillante van de hele zaak is dat de verlangde vernieuwingen van de twee internationale voetbalorganisa ties voor het Nederlandse amateur voetbal niet interessant zijn. Wan neer een van beide voorstellen het mocht halen, dan staat het amateur- elftal in zijn huidige vorm toch bui tenspel. Van Marle: „Als men voort aan van niet-volledige professionals uit gaat, dan wordt het een zaak van het bondsbestuur en het betaalde voetbal." In het UEFA-geval zou de KNVB bijvoorbeeld goede spelers uit de eer ste divisie kunnen selecteren (die maar zelden meer dan 20.000 gulden verdienen) en met het FIFA-idee zou zelfs de mogelijkheid op een soort nationaal B-team ontstaan. Nu valt niet te verwachten dat het profvoet bal daar veel behoefte aan heeft. De clubs worden al overladen met verte genwoordigend voetbal en bovendien zal men de amateursectie niet voor het hoofd willen stoten. AMSTERDAM Aan het Europees kampioen schap voor naUonale amateurteams, mogen voortaan ook seml-profs mee doen. Het toernooi dat om de vier Jaar wordt georganiseerd kende tot dusverre alleen deelneming van landen waar zo wel prol- als amateurcompetlUes worden alge- werkt. In de praktijk betekende dit dat slechta tien landen Inschreven. Nederland stemde als enig land tegen de verrui ming van de mogelijkheden. Jo van Marle: „Dit wordt nu het zoveelste Europese toernooi voor professionals." Van Marle kondigde aan dat de FIFA zich deze week in Madrid als eerste nog eens over de problematiek gaat buigen. In december wordt dat voor beeld gevolgd door de „Entente de Florence", dat is een club van West en Zuideuropese landen waar ook Ne derland toe behoort. Volgens Van Marle heeft die organisatie bij het IOC gedreigd dat er tijdens de Spelen van 1980 een alternatief Europees toernooi wordt georganiseerd wan neer de amateurregels niet worden gewijzigd. Van Marle heeft in eerste aanleg de indruk gekregen dat het die Entente menens is met dat dreige ment. Maar in werkelijkheid zal dat waarschijnlijk wel tegenvallen, want aangesloten landen als Frankrijk, West-Duitsland, Spanje en Italië zien met behulp van diverse foefjes toch wel kans om een sterk Olympisch elftal op de been te brengen. Van Marle stelde wel heel duidelijk dat hij zonder de inbreng van de voormalige seml-profs dus met lou ter echte amateurs geen heil meer ziet in deelneming aan de Spelen. „Er moet voor ons een reële kans op plaatsing zijn. Het heeft geen enkele zin om een ton voor het amateurelftal uit te trekken wanneer dat vervol gens in een tijdsbestek van een half uur wordt uitgeschakeld, zoals acht jaar geleden tegen Rusland het geval was." Samenvattend: de FIFA-, UEFA- en IOC-standpunten bieden Nederland geen soelaas, althans de amateursec tie niet. Met twintig andere Europese landen heeft de KNVB zich weliswaar voor de pre-Olympische wedstrijden aangemeld, maar het ziet er naar uit dat het elftal van De Vroet meer toekomst heeft als toerend feest team. Ook dat is trouwens een aan trekkelijke gedachte voor veel top- amateurs. Overigens: wat blijft is de taxatiefout die er vanuit de amateursectie aan vankelijk is gemaakt. Op instlgnatie van Van Marle is er door de leiding van het amateurteam op gerekend dat de ex-profs konden worden inge zet voor de Olympische voorronde. De Vroet en de districts-technische commissies stemden begin dit jaar hun selectienormen daarmede op af. Vergeefse moeite? door Johan Woldendorp AMSTERDAM Het derde af scheid van Johan Cruijff. Nadat hij echt al eerst afscheid had genomen van Barcelona, de club die aan hem zo ongeveer een faillissement heeft te danken, vervolgens echt afscheid nam van New York Cosmos, een showgezelschap waarin hij verder nooit als artiest had opgetreden, vierde hij gisteravond in het nage noeg volle Olympisch Stadion zijn echte afscheid van de club waar hij begon en waar hij nog de hand heeft gehad in het veroveren van een handvol internationale bekers. Ajax dus. Een vierde „echte" afscheid van de KNVB zit er niet in. Voorzitter Meuleman speldde hem voor de ga-- lawedstrijd tegen Bayern Miinchen wel het symbool op, dat bij het bondsridderschap hoort, maar vond dat ruimschoots voldoende. De KNVB propkt meer te onpas dan te pas met het gegeven, dat ze één miljoen mensen vertegenwoordigt, ze noemt Nederland voortdurend de tweede voetbalnatie van de wereld, ze bouwt luchtkastelen zo gauw ze het nummer van CRM naslaat, maar ze komt organisatorisch ver nuft tekort om een echt afscheid van Hendrikus Johannes Cruijff te regelen. Het echte afscheid van Ajax was dus het laatste echte afscheid, want een laatste echte glansrol in het Vinkeveens streekelftal behoort; zo als de laatste berichten leren, ook al niet tot de mogelijkheden. Wellicht volgt er nog een vervelende cyclus onechte afscheidswedstrij- den, want ten slotte zijn er goede doelen genoeg, voetballer Pele voet balt zo af en toe ook nog (al is het alleen maar ter meerdere eer en glorie van een frisdrankenfabriek) en kan het best zijn dat Johan Bo degraven rond zijn persoon een aar dig ideetje heeft. Bovendien is de heer H. J. Cruyff nog in de bloei van zijn leven. Ster ker, hij heeft nog niet eens de trans fervrije leeftijd bereikt. Johan Cruijff wordt echter, memoreerde Ajax voorzitter Harmsen, onderne mer. „En om op de hoogte te blij ven, geven we je een kleuren-tv voor' je werkkamer," zei hij fijntjes. Dat was ten minste iets anders dan het traditionele gouden horloge met in scriptie. Maar nee hoor, Ajax is een club met traditie. Dus kreeg Cruijff ook nog een polsklokje. Het derde en laatste echte afscheid als wedstrijd. Die was voor een groots voetballer als Cruijff ontluis terend, zielig en uniek. Want de vroegere en tekonstige pesetaverza melaar heeft in zijn Ajaxjaren nooit zo'n forse nederlaag hoeven te in casseren als de 0-8 tegen het kenne lijk herboren Bayern, dat niet van plan was oom voor spek en bonen over het veld te sjokken, trouwens Cruijff deelde met zijn gelegen heidscollega's in de malaise van. matheid en gebrek aan inzicht. Hij gaf nog minder goede passes dan Bayern doelpunten produceerde. Müller (uit een uittrap van doelman Maier), Rummenigge, Breitner, Rummenigge, Breitner, Müller, Breitner en Rumenigge (in deze volgorde) scoorden verbluffend een voudig. Wat dat betreft eindigde Johan Cruijff bij Ajax zoals hij er 13 jaar en 357 dagen eerder begon: met een nederlaag. Ajax moest toen, in 1964, nog een topelftal worden en staat nu na vele omzwervingen in hoge sferen weer op het zelfde perron. Organisator Jack van Zanten had, wat de tegenstand betreft, duidelijk buiten de waard gerekend. Eigenlijk heeft Cruijff nog recht op een echte 4e afscheidswedstrijd. Hoewel Nee, laat het maar. Ajsi-Bayern München 0-8 (0-2) 3. Muller 0-1,42. Rummenigge 0-2. 47. Breitner 0-3. 57. Rumme nigge 0-4. 58. Breitner 0-5, 66. Müller 0-6. 73. Breitner 0-7. 75. Rummenigge 0-8. Scheidsrech ter: Beek. Toeschouwers 55.000. Ajax: Schrijvers (Jager); Meutstege (Meyer). Krol, Zwamborn, Everse (Arnesen); Erkens. Ta- hamata, Lerby; La Ling, Cruijff (Clarke), Kaiser. Bayern Munchen: Maler; Nledermaler, Hors- tmann, Schwarzenbeck, Rausch (Jol); Augen- thaler. Oblak (Rclslnger), Breitner; Dümberger, Müller, Rummenigge. - *--~. L - BUENOS AIRES Nederland heeft In de tiende ronde van de Schaakolympiade slechts één van de vier partijen tegen Brazilië uitgespeeld. Masculo en Ligterink deelden het punt, de partijen Trois-Timman, Braga-Ree en Carvalhoa-Lange- weg werden afgebroken. De achterstand van 1-2 in de wed strijd uit de achtste ronde tegen Chi na werd weggewerkt. Timman ver sloeg de Chinees Tsji Tsjing Soean. In de tiende ronde van de Schaak olympiade wist het spel van de Ne derlanders tegen Brazilië, in het be gin even herinneringen aan beter da gen op te roepen, maar al snel vonden sommigen hun in Buenos Aires tot nu toe vertoonde matige vorm terug. Timman speelde met zwart tegen Trois een moeilijke partij. In een eindspel dat snel uit een Rossolimo- variant van het Siciliaans was voort gekomen stond hij iets beter doordat zijn pionnenmeerderheid mobiel was en die van zijn tegenstander geblok keerd. Beslissend had dit voordeel niet behoeven te zijn, maar in tijd nood liet Trois zijn stelling steeds meer verslechteren. De afgebroken stelling is een voor Timman gewon nen torenelndspel. Ree speelde een samischvariant van het koningslndisch die Braga wel goed bleek te kennen maar niet erg correct had beoordeeld. Ree bleef een pion voor en na nog een verdedigings- fout van Braga won hij veel materiaal en stond op een gegeven moment zelfs zonder enig tegenwicht een volle toren voor. Toen gaf hij zelf een stuk weg en maakte later nog een fout die al het voordeel verloren deed gaan. De afgebroken stelling is waarschijn lijk remise. Ligterink offerde met zwart tegen Masculo in een Engelse opening een pion en kreeg daarvoor een prachtige stelling. Waarschijnlijk koos hij niet de beste aanvalsvoort- zetting. Masculo kon zijn pion met redelijk spel teruggeven en remise bereiken. Langeweg speelde tegen Carvalho een flankcatalaan waar hij door posi tioneel spel steeds meer in het voor deel geraakte. De stelling van Carval ho vertoonde gaten op de konings vleugel waar de witte stukken zich prettig konden neerzetten. De partij werd afgebroken net een paar zetten voordat de aanval van Langeweg be slissing zou brengen. De Sowjetunie zal hard aan moeten pakken om deze Olympiade, net als alle voorgaande waaraan werd deel genomen, te winnen. Het is geen won der dat de Russen op het komende FIDE-congres een voorstel zullen in dienen om het Zwitsers systeem in de toekomst af te schaffen want dit sys teem, waarin de sterkste ook de beste tegenstanders krijgt, werkt duidelijk in hun nadeel. BUENOS AIRES De vergadering van de internationale schaakbond (FIDE) sal een opvolger moeten kie zen voor dr. Max Euwe. De 77-jarige Nederlander heeft zich niet herkies baar gesteld als voorzitter. De verga dering, die deze week in Buenos Ai res, waar de schaakolympiade wordt gehouden, zal beginnen, heeft de keuze uit drie kandidaten, namelijk de IJslander Fridrik Olafsson, de Joegoslaaf Svetozar Gligoric en de Portoricaan Narciso Rabell Mcndez.' Verwacht mag worden dat Olaffson de steun zal krijgen van de westelij ke landen, Gligoric van in de eerste plaats de Oosteuropese landen en rabell van vertegenwoordigers uit Azië, Afrika en Zuid- en Midden- Amerika. De nieuwe voorzitter moet om te worden gekozen meer dan de helft van de stemmen verwerven. Bij de FIDE zijn 101 nationale schaak bonden aangesloten. Vijf landen hebben om toelating verzocht De Nederlandse dames speelden deze ronde tegen India, een team dat nog al de aandacht trekt omdat het be staat uit drie zusjes van 15. 16 en 17 jaar, de kleinste voorop. Tegen Rohi- ni Kadilkar offerde Van der Mije met zwart na een Spaanse opening een stuk. maar zij kreeg daarvoor niet genoeg aanval. De afgebroken partij zal wel verloren voor haar gaan. De stelling van Vreeken, die tegen Jaysh- ree Kadilkar speelde zag er aanvan kelijk ook niet hoopgevend uit. Zij had met wit niets uit de opening kunnen halen, verloor een pion en bracht toen een stukoffer dat geen succes had mogen brengen. De India se verloor het stuk echter onnodig terug en gaf meteen daarna nog een stuk weg. Van Parreren maakte tegen Vasauiti Kadilkar direct na de ope ning, een pircverdediging, een blun der die haar een toren kostte. DEN HAAG Op het kalendercon gres van de internationale schaats- unie zijn opnieuw enkele superpres taties, die op de Medeo baan van Alma Ata werden geleverd, niet als wereldrecord erkend. Het gaat om de 1.11.46 van Anatoli Medennikov en de 1.14.61 van Serge Lobanov op de dui zend meter, de 150.035 punten in de sprintvierkamp van Medennikov en de 1.23.03 van de Oostduitse Marion Dlttmann op de duizend meter. Tus sen 1952 en 1978 is de hooglandbaan van Alma Ata een kweekplaats van supertijden geweest. Zelden echter werd aan alle voorwaarden voor re corderkenning voldaan. In die perio de werden 28 recordaanvragen niet gehonoreerd. Het enige Medeo-record van het seizoen 77/78, dat als wereld record werd aanvaard, was de 2.07.18 op de 1500 meter dames van de Russi sche Khalida Vorobieva. Deze tijd werd gemaakt op 10 april 1978. STOCKHOLM De Internationaal onbekende Zweed Per HJertqvist heeft in Stockholm in de eerste ronde van het Grand Prix-tennistoernooi voor een sensatie gezorgd door de Amerikaan Harold Solomon in drie sets te verslaan. De setstanden waren 3-6 6-1 6-3. Solomons landgenoot Bri an Gottfried kwam wel een ronde verder. Gottfried won met 7-6 6-2 van de Tsjech Jiri Hrebec. Ook de 19- jarige Zwitser Günthardt bereikte de tweede ronde door winst op de Indiër An and AmrltraJ: 7-6 6-3. Tom Okker drong eveneens door tot de tweede ronde door een moeizame zege op de Egyptenaar Ismael el Sha- fei. De Nederlander had drie sets no dig om de overwinning veilig te stel len: 6-3 6-7 (tiebreak 6-8) 6-4. Verder moesten, behalve de als zesde ge plaatste Harold 8olomon, ook de Ita liaan Corrado Barazutti (vijfde) en de Engelsman John Lloyd (veertiende) een nederlaag incasseren in de eerste ronde. Barazutti werd uitgeschakeld door de Zweed Ove Bengtsson (2-6 6-7 2-7) en Karl Meiier uit West-Duits-, .land bleek te sterk voor Lloyd: 6-2 6-4. HONG KONO Het internationale tennistoernooi in Hong Kong, gedo teerd met een prijzengeld van 75.000 dollar, heeft al voor de eerste bal geslagen werd veel van zijn glans verloren door de afzegging van Jim my Connors. De als eerste geplaatste Amerikaan liep verleden week in het toernooi in Tokio, waar hij verras send werd uitgeschakeld door Brian Teacher, een enkelblessure op. Op de eerste dag van het toernooi maakte Ken Rosewall in Hong Kong de meeste indruk op de 3000 toe schouwers. De 43-jarige veteraan klopte zijn landgenoot Mark Edmon son overtuigend in twee sets. 6-1 en 6- 3. door Fred Buddenberg ALKMAAR De Nederland se tafeltennisbond (NTTB) heeft weinig prettige herinne ringen overgehouden aan de deelname van een nationale ploeg aan de open Italiaanse kampioenschappen. De reis naar Bolzano kende een dus danig verloop, dat hij niet zou misstaan in een reisgids van Walt Disney's fantasiewereld. Doordat ook de bagage bestemming niemandsland had gekregen, moest bondscoach Bert Schools noodge dwongen een onkostennota van 800 Duitse mark maken. Een bedrag, dat hard aankomt in het budget van de NTTB en waarvoor men beter een reisleider had kunnen inhuren. De ploeg, die bestond uit Anne Vlieg, Han Gootzen. William de Bruin en Bert Schools, had donderdag om één uur van Schiphol naar München moe ten vliegen. Deze reis werd vanwege de mist geannuleerd en met een char tervlucht vertrok het viertal met een fikse vertraging naar Zuid-Duitsland. Hierdoor werd de aansluiting met de trein naar Bolzano gemist en liep ook de afspraak met Herman Hopman gevaar. Hopman, die in Duitsland speelt, zou zich op het station van München bij de ploeg voegen. Schoofs: „Het was verschrikkelijk. In een taxi werd in een moordtempo het station van München bereikt, waar we Hopman troffen, die op het punt stond naar huis te gaan. Tot over maat van ramp bleek in München onze bagage zoek te zijn. Doordat we al zo laat waren, moesten we direct naar Bolzano reizen, waar we 's nachts om vier uur aankwamen." De volgende dagen probeerde Schoofs telefonisch te weten te ko men waar de bagage was. Gedacht werd dat alle spullen in het vliegtuig naar Singapore waren, maar tot ie ders verbazing bleek de bagage in Amsterdam te zijn. Bert Schoofs was gedwongen om voor ledereen onder goed, sokken en waskleding te kopen. Met de telefoonrekening van 300 mark, bedroeg de totale onkostenno ta na afloop van het Italiaanse ver blijf 800 mark. Opnieuw Bert Schoofs: „We zullen proberen om van de KLM een gedeelte van dit geld terug te vorderen. We hebben name lijk meer van deze toestanden meege maakt. Na het Europese jeugdkam pioenschap in Barcelona kwam ook iedereen zonder bagage terug. Naast het verspilde geld is het echter ook zonde van de tijd. Het toernooi, dat qua inschrijving en niveau erg ge schikt was voor de Nederlandse spe lers, was nu voor ons een complete mislukking. We moesten spelen in geleende kleding en met geleende batjes, waardoor we geen enkel resul taat konden boeken, we hadden beter in Nederland kunnen blijven en een trainingsweekeinde kunnen organi seren". Het nationale team speelt vanavond overigens de derde wedstrijd in de Europese eerste divisie. Nederland treedt aan tegen Luxemburg, dat na twee duels nog zonder, punten is. De ontmoeting wordt gespeeld in Heer enveen, wat ondanks de mist in de Drentse hooglanden geen reisproble- men mag opleveren. Wanneer de Ne derlandse ploeg inderdaad op tijd ar riveert en de bagage niet wordt verge ten bij de tussenstop in Assen, moet Luxemburg een makkelijk te nemen hindernis zijn. Bert Schoofs waar schuwt echter voor onderschatting: „Luxemburg is inderdaad niet één van de sterkste landen. We moeten echter ontstellend oppassen, omdat ook ln de zwakke landen gestreefd wordt naar een professionele aanpak van de tafeltennissport. Veel Luxem burgse spelers werken in Duitsland en komen daar in competitieverband uit. We kunnen het ons niet permitte ren ons te verkijken op het spelpeil van Luxemburg." Voor het duel tegen Luxemburg heeft Bert Schoofs de sterkste formatie van dit moment opgeroepen: Bert van der Helm, Anne Vlieg, Han Goot zen en Bettine Vriesekoop. Nationaal kampioen Nico van Slobbe is door een blessure niet beschikbaar. De op stelling betekent dat Schoofs geen enkel risico wil nemen voor een twee de thuisnederlaag. Tegen Italië ver loor Sandra de Kruljff overwacht haar partij, waardoor Schoofs op nieuw de voorkeur heeft gegeven aan Bettine Vriesekoop. De nationale ploeg, die vorig Jaar in de Superliga teleurstellende presta ties leverde en puntloos degradeerde, heeft het nieuwe internationale sei zoen in de Europese eerste divisie wisselvallig ingezet. In Maastricht werd knullig verloren van debutant Italië (3-4) en de uitwedstrijd tegen Ierland werd zonder veel moeite ge wonnen (2-5). Uitslagen, die niet vol doende lijken voor promotie, een doel wat Bert Schoofs niet primair na streeft. De bondscoach: „In deze Eu ropa Cup-strijd willen we niet steeds het sterkste team opstellen. Nieuwe gezichten krijgen een kans. waardoor een zekere verjonging wordt doorge voerd. Dit seizoen zit promotie er niet in, maar dat is ook niet het hoofddoel. Gezien de ervaringen van vorig Jaar, heeft het nu geen enkel nut om in de Superliga te spelen" KUNSTKUDEN - Susanna Drtano <Ita> heeft ln Londen de Richmond Trofee, de Inzet van de jaarlijkse Internationale wedstrijden kunstrij der.. veroverd De 21-)*nge Italiaanse 1 werd eerste ln alle drte onderdelen van de wed strijd ZIJ kreeg plaaUclJfer zeven en vergaarde 140 42 punten Met plaatsctjfer 22 en 133 08 punten eindigde de Amerikaanse Carrie Rugh als tweede De Nederlandse deelneemster Astnd Jansen ln de Wal (97-107.78» en Rudina Pasveer 198-108 46» eindigde reap als dertiende en veertiende Susanna Dnano. dlc ui de Vere nigde Staten woont en getraind wordt door Carlo Pasal die John Currte lEng» en Dorothy Hamill <V8» naar Olympisch goud bracht, maakte bij een poging om een drievoudige salchow te springen een val Desondanks bleef dj ruim voor op de concurrentie. VOETBAL - Olympla Asuncion Is voor de 24e keer voetbalkampioen van Paraguay geworden. In de beslissende wedstrijd tegen Sol de Ameri ca maakte Enrique Vlllalba ln de 81e minuut het enige doelpunt (1-0). SCHAKEN - Oud-wereldkampioen schaken Michael Botwlnnlk Is In Nederland gearriveerd. houden over mathematiek en computerschaak respectievelijk computerschaak en kunstmaU- ge intelligentie DEBRECEN Nederland heeft ln de Hongaarse plaats Debrecen de eerste wedstrijd voor een zeslandentoemool zaalhandbal (heren) verloren. Tegen Roemenië werd het 17-24. Bij de rust tond Nederland achter met 8-11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15