ubliek ziet nut van inergiebesparing niet Minder werk door wolfusie f Speelgoed in overleg met de ouders kopen lerstel dollar kwam tot staan Speelgoed van het jaar Voordelig(er) schilderwerk Beter wachten met kopen contactgrill omovendus: overheidsvoorlichting niet geslaagd inder kippen legbatterij jlnstiger belasting Snspendelaars Crisisplan voor dollar ontstond in kelder van 'Witte Huis' Meer winst voor schadeverzekeraars Overheidssteun voorkomt niet altijd faillissement Meer als 'voedsel' en minder als cadeautje rtet] SDAG e NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 11 n! p een onzer verslaggevers pjT Vijf jaar na het uitbreken van de energiecrisis de overheid er niet in geslaagd te zijn de consument te jiigen van de ernst van de energie-situatie. j. Ver ha ge, medewerker van de «universitaire Interfaculteit Be- Kcunde te Delft, schrijft dit In ijjlssertatie. Daaruit blijkt, dat de Ifcld argumenten moet gebrui- l die de consument aanspreken. jht wordt aan maatregelen, die jtje keuze van de consument niet zoals bij voorbeeld de ver- Klingen van producenten om op [huishoudelijk apparaat de ge- Mte jaarlijkse elektriciteitskosten «s de promovendus beïnvloedt nds politieke oriëntatie welis- zljn houding en mening ten op- te van het energieprobleem, maar In die mate dat hij in zijn dage- jedrag probeert energie te be- Het onderzoek van de heer Verhage via een steekproef onder Nederlandse consumenten toont voorts aan, dat de meeste verbruikers, ongeacht hun politieke voorkeur, meer overheids maatregelen wensen om het energie probleem op te lossen. Een meerder heid beschouwt de ontwikkeling van de kernenergie als een oplossing voor het energietekort. Dit geldt in minde re mate voor stemmers op PvdA, PPR en D'66. Deze laatste groep is tevens het meest geneigd de verant woordelijkheid voor de energiecrisis van vijf jaar geleden in de schoenen van de oliemaatschappijen te schuiven. Ten slotte leert de steekproef, dat energiebewuste Nederlanders zich niet van anderen onderschelden wat leeftijd, opleiding en politieke voor keur betreft. Wel zijn er verschillen in hulsvesting en inkomen. Van de con sumenten die zuinig zijn met energie bewoont 43 procent een „etage" met een betrekkelijk lage huur en bevin den zich slechts weinigen in de hoge re inkomensklassen. De consumen ten die weinig energiebesparende maatregelen genomen hebben, vindt men vooral onder degenen met hoge re inkomens: ruim de helft van hen verdient meer dan vijftigduizend gulden. Dr Verhage betreurt het, dat in Ne derland geen nationaal energiebeleid tot stand is gekomen, waarin ook aandacht wordt besteed aan de socia le aspecten en problemen. Deze pro blemen doemen op als de levensstijl moet worden aangepast om de groei in het energieverbruik terug te schroeven. „Een energiebeleid kan al leen slagen in het veranderen van de maatschappelijke houding en ge woonten, indien deze sociale aspec ten mede in aanmerking worden ge nomen," aldus de promovendus. uimveehouderij: INHEM (ANP) De Neder- bt Organisatie van Pluim- loaders van de drie centrale lboaworganisaties (NOP) wil («erken aan elke zinnige itregel, die een te zware bezet- van legbatterijkooien ver- idt en voorkomt. Hitter J. van Noord van de Piei dit gisteren in de algeme- vergadering van zijn organisa- In Arnhem. Hij dacht aan afregelen waardoor het hou- i van vijf kippen in voor vier kb bestemde kooien wordt te- gegaan. Volgens het rapport i de door de overheid ingestel- Commissie „Veehouderij IzLjn Dieren" wordt het wel- van de kippen daar namelijk tr geschaad. dat rapport objectief leest likt er, volgens Van Noord uit dat de commissie het legbatte- jsteem niet verwerpelijk 4, maar wel voor verbetering baar. De pluimveehouderij ft nn zelf, via heffingen op dergranen, accommodatie be- ikbaar gesteld voor het nemen proeven die tot die verbete- moeten leiden. Deze proeven rden gedaan op het pluimvee- ifbedrijf in Marum (Gr.). WEN (ANP) Met ingang van end Jaar moet een regeling van fit zijn waardoor Nederlandse kpendelaars in West-Duitsland meer belasting betalen dan de oers van de Bondsrepubliek zelf. «taat in een resolutie van de érentie van Duitse en Nederland- irlementariërs aan de regeringen beide landen. Deze conferentie is utphen gehouden, nenteel werken ruim twintigdui- Nederlanders in West-Duits- Omdat zij daar niet wonen beta- ij meer belasting aan de Duitse L Een gehuwde grenspendelaar een Jaarinkomen van 36.000 t betaalt bij voorbeeld twee- luizend mark belasting meer dan Duitse collega's. De Duits-Neder- le parlementariërs vragen in hun lutie die situatie ongedaan te ma- door een aanvullend protocol op Nederlands-Duitse belastingver- WASHINGTON (DPA) - Het reddingsplan voor de dollar, dat president Carter vorige week wereldkundig maakte, blijkt zijn definitieve vorm te hebben gekregen in de kelder van het Witte Huis. Op zaterdag 28 oktober werd daar in het diepste geheim het reddingsplan opgesteld tijdens een bijeenkomst van een klein groepje mensen. Dat waren president Carter, zijn minister van financiën, Michael Blu- menthal, diens staatssecretaris Anthony Solomon, Charles Schultze, presidentieel econo misch adviseur, Aldred Kahn, de man die de leiding heeft van het an ti-inflatlepro gramma van Carter en de voorzitter van het bestuur van de Amerikaan se banken, William Miller". Deze „wijze mannen", die de dollarcrisis moesten bezweren, namen de daaropvolgende zon dag contact op met de autori teiten in Bonn, Tokio en Bern. Vorige week dinsdag gaven deze landen hun fiat aan het plan. De avond van dezelfde dag nog gaf president Carter het groene licht voor de uitvoe ring ervan, waarna woensdag de wereld werd Ingelicht. DEN HAAG (ANP) De Nederland se schadeverzekeringsmaatschappij en hebben vorig Jaar meer winst ge maakt dan in 1976. De totale winst bedroeg in 1977 233 miljoen gulden (in 1976 was dat 209 miljoen). Deze winst werd bereikt, ondanks een ver dere teruggang van het technisch re sultaat Deze cijfers blijken uit een voorlopige berekening van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het technisch resultaat (de verzeke ringsactiviteiten in engere zin) daalde vorig Jaar van negatief 276 miljoen gulden tot negatief 307 miljoen gul den. De winst komt voornamelijk op rekening van beleggingen door de maatschappijen. Deze winst steeg van 486 miljoen gulden in 1976 tot 540 miljoen gulden in 1977. Per saldo steeg het totale resultaat met 11 procent. De rentabiliteit van de schadeveize- keraars van 9,2 procent in 1976 tot 9,7 procent in 1977. De solvabiliteit (waarborgen om eventuele calamitei ten het hoofd te bieden) daalde van 33 procent tot 31 procent. Het schadepercentage (de premie mi nus de schadeuitkeringen) bleef in 1977 gelijk aan dat in 1976: 74.6 pro cent. Het schadepercentage nam toe bij de ziekte- en ongevallen-verzeke ringen (in 1976 83,9 procent. 1977 84,7 procent) en bij de motorvoertuigen- verzekering (1976 72,2 procent. 1977 75,2 procent). Bij de overige branches daalde het schadepercentage. Bij Hollandsche Beton Groep is het jackblock bouwsysteem en de hydro- blok heihamer (zie foto) ontwikkeld. Met het jackblock bouwsysteem wordt een hoogbouwpand, te begin nen bij het dak, verdieping voor ver dieping glasdicht vanuit de kelder opgebouwd. De vijzels, die in de kel der opgesteld staan, drukken het pand omhoog terwijl steeds nieuwe verdiepingen in de kelder onder het pand gebouwd worden, totdat het geheel op hoogte is en verankerd wordt aan de fundering. Het Hydroblok heisysteem heeft een bijzondere valblok constructie, hy draulische aandrijving, een geheel gesloten uitvoering en werkt gecon troleerd op afstand. Het kan hier door onder water heien; op het land is het naast andere voordelen zoals een hoog slagental per minuut, geen paalschade, redelijk geluidarm. VELDHOVEN De Nederlandse Kamgaren Weverijen In Veldhoven en de Wollenstoffenfabriek A. van den Heuvel in Geldrop gaan fuseren. Met een bijdrage van het ministerie van Economische Zaken hoopt het nieuwe bedrijf, de Verenig de Kamgaren Weverijen, in 1979 weer rendabel te kunnen werken. De fusie leidt tot een vermindering van het totaal aantal arbeidsplaatsen van 137 tot 114. Voor 23 mensen is ontslag aangevraagd. Er komt een nieuw produktlebedrijf in Geldrop met 29 man personeel, SSERIJNIEUWS EN 1930 kisten kabeljauw. 607 kisten- 10 kisten schelvis. 1598 kisten wijting. 10 tehol, 58 kisten schar. 21 kisten makreel, 77 diverse. H kilogram: kabeljauw I 148-63. II 164-97, m IV 94-75. V 86-54. koolvts 1101-88. U 105-96. H0, IV 82-69, makreel II 75-45, III 112, IV wijting III 46-27. schar 74-51, leng 92-90. 1130, n 104. m 108, IV 64. hommen 104, om rnet kop 184-102, heek 174, schartong 40. *24. steen bolk 57. NOONGEN: Katwijk 135 68.900 gulden. 106 11 500 gulden. Herk 234 2.500 gulden. "Ti 20 400 gulden. IJmulden 25 1 200 gul- rtnger 51. 79 19 000 gulden. Urk 241. 271 Pgulden. Urk 17. 48 18.000 gulden. Urk 23. 89 'den. Urk 47-132 12.800 gulden. Urk 218. gulden. Urk 78 24.600, Volendam 77 B gulden. Volendam 18. 128 21.000 gulden. *»m 19. 73 12.200. IJmulden 207. 209 15.000. waren er 4 Texelaar present met een totale emlng van 33.000 guldens. DEN HAAG (ANP) Van het totaal aantal door de overheid gesteunde bedrijven zijn er sinds 1974 82 failliet gegaan. Daarmee waren in eerste in stantie circa 7500 arbeidsplaatsen ge moeid en een bedrag van ongeveer 150 miljoen. Minister Van Aardenne van economi sche zaken, die dit antwoordt op vra gen van het PvdA Tweede-Kamerlid Van der Hek, tekent bij die getallen wel aan dat Koninklijke Schol ten/ pen. Dit, omdat volgens de minister door de omvang van dit bedrijf het gemiddelde statistische beeld scheef zou worden getrokken. Naast het aantal faillissementen is er dankzij de overheidssteun echter ook een groot aantal bedrijven, die het wel heeft gehaald, zo stelt de bewindsman. In het algemeen kan volgens hem gesteld worden dat 25 pet van de steun duidelijk positief heeft gewerkt. Van 50 procent is dit nog niet vast te stellen omdat het Honig (KSH) hierbij niet is inbegre- saneringsproces nog niet is voltooid. een onzer verslaggevers a STERDAM De Amerikaanse dollar heeft de lichte ing, die maandagmiddag inzette, ook dinsdag voortgezet. iterdam bijvoorbeeld werd op ƒ2,0490 geopend, wat teveer één cent lager was dan het slot van maandag. Tegen uur was de koers afgebrokkeld tot 2,0455. Het officiële was 2,0480. tin Frankfort leek het herstel van :aanse dollar tot staan te [ekomen. Gesloten werd hier op .•962 tegen een slot van dinsdag DM 1,9025. 'tto gaf de dollar eveneens een ff te zien. Gesloten werd op yen na een opening van 190 De slotnotering van maandag 189,70 yen voor een dollar. Vol- falutahandelaren kocht de Ja- centrale bank ongeveer 100 dollar op. Iers ln Zürich spraken van een whe reactie" voor de dollar na trke stijging van de laatste da gen. Ook de stijging van de goudprijs noemden zij een dergelijke reactie. De goudprijs klom gisteren in Lon den tot 216,35 dollar per ounce van 31,1 gram. Dat is ruim zes dollar ho ger dan de slotnotering van 210 dollar van maandag. Inmiddels Is uit Washington een offi ciële Amerikaanse delegatie vertrok ken voor een bezoek aan West-Duits land en Zwitserland. Opdracht van de commissie is de weg voor te berei den voor een omvangrijke lening in marken en Zwitserse franken, waaro ver de Verenigde Staten willen kun nen beschikken om er indien dat nodig mocht zijn dollars mee te kopen. De rentevoet in de VS blijft stijgen. Verschillende grote banken hebben hun „prime rate" (de basisrente voor de meest kredietwaardige bedrijven) nu op 10,75 procent gebracht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het tarief weldra 11 procent zal bedragen. In Canada is de officiële rente door de centrale bank verhoogd tot het onge kende peil van 10,75 procent. In de zomer van 1976 werd een hoogtepunt van 9,5 procent bereikt. De „prime rate" in Canada bedraagt nu al 11,5 procent. De staatssecretaris van financiën van de VS. Anthony Solomon, houdt er rekening mee dat als de olieprijzen niet worden verhoogd het tekort op de Amerikaanse handelsbalans het volgende Jaar ongeveer éénderde zal bedragen van het tekort van dit jaar. Zoals bekend, wordt het grote tekort op de betalingsbalans van de VS ge zien als de belangrijkste oorzaak van de koersdaling van de dollar. terwijl in Veldhoven werk blijft voor 85 mensen. Een aantal mensen zal moeten gaan pendelen van Geldrop naar Veldhoven. De ondernemingsraad van de Ne- derlandsche Dok- en Scheepsbouw maatschappij (NDSM) heeft de raad van bestuur van RSV schriftelijk la ten weten nog geen advies te kunnen uitbrengen over de reorganisatie ADM/NDSM. Volgens de onderne mingsraad komt dit doordat de raad van bestuur de vragen over de om vang en de bestaansmogelijkheden van het voorgestelde nieuwbouwbe- drijf en over de positie vim het NDSM-personeel in het algemeen, niet of onvoldoende heeft beant woord. De kartonnagefabrieken Movi en Philips Golfkarton willen beide be drijven gedeeltelijk in elkaar laten opgaan. Gedacht wordt aan een inte gratie van de verkoopafdelingen. Daartoe wordt per 1 Januari '79 een nieuwe vennootschap opgericht. De directie van Movi dat vestigingen in Rotterdam en Etten-Leur heeft is het oneens met de opstelling van de vakbonden, dat toestemming voor deze samenvoeging in feite goedkeu ring aan een complete integratie in houdt. De bonden hebben er wel be grip voor, dat de bedrijven zich door samenwerking sterker willen maken in de steeds verder afbrokkelende kartonmarkt. Ze vragen zich echter af of Movi, dat bekend staat ais een sterke onderneming, op dit moment een samengaan nodig heeft. Om Beton Arkel, dochteronderne ming van DSM en producent van voornamelijk buizen, uit haar moei lijkheden te helpen, is door een ande re DSM-dochter, Beton Son zowel in de produktle als op commercieel ge bied een samenwerking aangegaan. De twee ondernemingen, met in to taal ca. 500 medewerkers maken deel uit van de Divisie Bouw van de DSM. Een syndicaat van Nederlandse banken onder leiding van de ABN gaat aan de Nationale Investerings bank een tienjarige lening van 150 min verstrekken. De lening zal in 1978 worden opgenomen. Met de verkiezing „Speelgoed van het jaar", wil de Stichting Goed Speelgoed het pu bliek attent maken op speelgoed dat meer wil en moet zijn dan een zoethoudertje. Voor dit Jaar is de Jury tot de vol gende keuze gekomen: Voor kinderen tot vier jaar: Bekroond werd de muztektrommel (Fisher Price) van 19.95. De ene kant hiervan is een „ech te" trommel, terwijl de andere kant een xylop hone met drie klanken heeft. De trommel is bo vendien gemakkelijk te hanteren. Eervolle vermeldingen kregen de Sio-garage (prijs 49.95) omdat die de fantasie van het kind goed kan prikkelen en de doktersset (Fisher Price) van ƒ49.95. Aanvanke lijk hikte de Jury nogal tegen de prijs aan, maar uiteindelijk gaf de kwali teit de doorslag. Voor kinderen tot zes Jaar: Het boerenhuisje (Eba) kreeg in deze cate gorie de bekroning. Dit 8peelhuisje „dat ln geen enkel gezin zou moeten ontbreken" kost 79.95. Eervoile vermeldingen waren weggelegd voor de Tingodoos (prijs 16.75), waarbij wordt opge merkt dat tingo een nieuwe uitvinding is in constructiespeelgoed. De andere eervolle ver melding kreeg de kam peerauto van Tonka, die 49.50 kost. Voor het schoolkind: In deze groep werd de „SJeezer II" (prijs 52.90) bekroond. Deze rolschaats die zowel op twee als op vier wiel tjes kan worden bereden wordt heel wat veiliger geacht dan de rolplank, waarvoor de straat geen geschikte speelplaats is. De eervolle vermeldin gen waren voor de race baan van het merk Car- rera Servo 183.15) en het vakantiehuisje van Lego, dat 27.50 kost. Spellen en puzzels: Hier ging de bekroning naar het gezelschapsspel Dolly Disc (ƒ18.60) dat door twee tot zes kinde ren vanaf vier jaar kan worden gespeeld. De eervolle vermeldingen waren voor Mah Jong (een denkspel voor vier volwassen spelers, dat 85 kost) en naar de magnetische pocketspe- len van Otto Maler, die vooral geschikt zijn voor zieke en motorisch ge stoorde kinderen en vol wassenen. De prijs van een zo'n spel ls 10.95. Hobby-artikelen: Be kroond werd de Jumbo- lana 14.75), waarmee te spinnen, weven en te breien is. De Saldamaille een nieuwe vorm van emailieren, die per doos 38.95 kost kreeg een eervolle vermelding, evenals Lego autotech niek (prijs per doos 93.75). Hoewel op sommige speelgoedjes wel het een en ander valt aan te mer ken het spel Dolly Disc is van karton en hierdoor niet bestand te gen intensief gebruik en, om een ander voorbeeld te noemen, het spinnen met de Jumbolana is voor kinderen niet een voudig geef ik de keu ze van de Jury toch maar door. Voor hetzelfde geld blijkt immers goed speelgoed te koop. Bo vendien wijst de praktijk uit. dat Sinterklaas (en de verjaardag) nog steeds de favoriete da gen zijn om kinderen speelgoed te geven. Het schilderen en behan gen van de woning kan ook deze winter voorde liger) worden gedaan, omdat er opnieuw een premieregeling geldt. De premie voor onder- houds-blnnenschilder- werk (waaronder ook valt het behangen en het aanbrengen van sier- pleister) bedraagt dertig gulden per man per dag op basis van minimaal drie mandagen werk. De regeling geldt voor vijf tien weken en loopt van 20 november 1978 t/m 9 maart 1979. De premie voor (afge schermd) onderhouds- buitenschilderwerk, waartoe ook werk hoort in open portieken en trappenhuizen, is vast gesteld op twintig gul den per mandag. Deze regeling loopt drie we ken langer, namelijk van 20 november 1978 tot en met 30 maart 1979. De regelingen gelden niet alleen voor particu lieren, maar ook voor be drijven, scholen, zieken huizen. instellingen, ge meenten en andere lage re overheden. De schilder kent de voor waarden en regelt ook de aanvraag. Wat dit be treft is het nuttig er vooraf op te wijzen, dat niet met de werk zaamheden mag worden begonnen, alvorens het Bedrljfsschap Schilders bedrijf de aanvraag heeft goedgekeurd. Prijsopgaaf Als de woning aan een opknapbeurt toe is. is het de overweging waard de schilder te laten ko men omdat die behalve de kwast, ook een premie meebrengt. Het is echter aan te bevelen bij méér dan een schildersbedrijf een gespecificeerde prij sopgaaf te vragen. Het ene bedrijf wil het wel eens wat voordeliger doen dan het andere. Bo vendien ligt dan ook schriftelijk vast, wat wel en wat niet voor de over eengekomen prijs mag, worden verwacht. Hier-1 mee kan misverstand en narigheid worden voorkomen. Overigens, de premie kan alleen worden gege ven voor werkzaamhe den die plaatsvinden op of na 20 november. Mening over reclame H. Middendorp (conrector): Reclame geeft te weinig informatie enkele daargelaten. Geeft soms de indruk, alsof de kopers imbeciel tijn; dit laatste staat vooral op de tv-reclame. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). Uw geld en uw leven De serie artikelen van Vincent Bakker over het verzekeringswezen ln Nederland, die destijds ln het weekblad Vrij Ne derland werd gepubli ceerd en die veel stof deed opwaaien, ls ln boekvorm verschenen. De schrijver die zijn artikelen heeft bijge werkt en aangevuld geeft in dit boek aan wat er. naar zijn mening, mis is ln het veraekerlngs- wezen. an 1 „Uw geld en uw leven", met als ondertitel: „Het verzekeringsbedrijf ont maskerd". Het boek ls uitgegeven door Aga- thon ln fiussum. De prijs ls 22,50. De consument die met het oog op de komende feestdagen bij voorbeeld als cadeau een elektrische tweezijdige contactgril (tafelgrill) wil kopen, kan hiermee beter nog een paar weken wachten. Als ik goed ben geïnformeerd, legt de Stichting Vergelijkend Waren-Onder zoek (VWO) de laatste hand aan een onderzoek naar de doelmatigheid en veiligheid van deze grills. Daaruit zou blijken, dat een aantal merken elektrisch onveilig is. Een aantal, want de merken die zijn voorzien van het Kema-keur, zijn elektrisch wél veilig. Deze waarschuwing geldt evenmin voor gewone grills en grill-bakovens. Zodra de studie over de elektrische tweezijdige contactgrills wordt gepubli ceerd, kom ik er in deze rubriek uiteraard op terug. Speelgoed dient regelmatig aan kinderen te worden gegeven en niet alleen bij bij zondere gelegenheden, zoals op de verjaar dag en met Sinterklaas. Speelgoed moet door de opvoeders meer worden be schouwd als een „gebruiksmiddel" ln de opvoeding en minder als een cadeautje. Dit zei onlangs drs R. de Groot, wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit van Groningen, lid van de Stichting Goed Speel goed te Lelden. Daarom, zo voegde hij hieraan toe, adviseert hij groot ouders, ooms, tantes en vrienden altijd eerst met de ouders te overleggen alvorens iets voor een kind te kopen. Juist door een regelmatig en gevari eerd aanbod, zal over prikkeling die ook tot chaos en agressie kan lel den kunnen worden voorkomen. Over de kwaliteit waar aan goed speelgoed („voedsel voor het spel") moet voldoen, blijken geen vast-omschreven regels te geven. Wel ls het mogelijk enkele alge mene richtlijnen aan te houden, die hierbij van groot belang zijn. Onderscheid Bij het kopen van speel goed moet onderscheid worden gemaakt tussen: duurzaam speelgoed, waaraan het kind zich gaat hechten, zoals een pop, een beer, treinen enz.; gelegenheidsspeel goed, dat korte tijd in tensief ln de belangstel ling staat en daarna nog zelden uit de kast wordt gehaald, zoals attributen voor optochten, spring touw, knikkers, rol schaatsen enz. De heer De Groot bracht in het kader van zijn be toog een slagzin in herin nering die zegt, dat speelgoed niet gékocht maar vérkocht wordt. Veel mensen laten zich in de winkel iets ln de handen drukken, zonder zich ervan bewust te zijn dat het gaat om „voedsel voor het spelende kind". Veronrustend Hij noemde het terecht bijzonder verontrustend, dat niet minder dan ne gentig procent van het speelgoed tegen wil en dank wordt verkocht. „Men neemt het mee, omdat het zo maar ln de moderne supermarkten voor het grijpen ligt." Hij citeerde in dit verband nog prof. Hildegard Het- zer, die in het boekje Dit op zich aardig en bekroond spel heeft als nadeel dat het van karton is gemaakt, waardoor bij voorbeeld de oren van het konijn gauw gaan han gen. Bovendien is de achterkant „kaal", wat kinde ren in het algemeen ook niet leuk vinden. „Spel en Speelgoed" (uit gegeven bij Cantecleer in De Bilt) zegt. dat over lading met speelgoed de spel-activitelt bij het kind afremt, waardoor de belangstelling gemak kelijk afneemt. De Stichting Goed Speelgoed heeft een fol der samengesteld onder de titel „Speelgoedwij- zer: Kinderen moeten spelen, maar waarmee?" In deze brochure wordt in het kort Informatie ge geven over allerlei soor ten speelgoed die men kinderen in een bepaalde periode het beste kan ge ven. Deze „speeldgoed- wijzer" ls ln elke goede speelgoedhandel te ver krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11