De sjah weg, desnoods met geweld' jToch sancties egen Egypte Iran Somoza blijft onvermurwbaar Teleurstelling over kabinet in Argentinië laanse oppositie leider Khomeini: 'God is met ons' Irgwanend if* irafat: als Sadat vredesverdrag tekent n. Tanzania wil Amin van troon stoten Kreisky wacht Deense windmolen blijkt mislukking Britse bakkers staken, bevolking hamstert brood Rhodesiërs gedood India kan forse raketten bouwen 'China helpt Cambodja met militair vliegveld' President Nicaragua valt uit naar VS New Yorkse kranten verschijnen weer Videla beëdigd vijf nieuwe ministers ISDAG 7 NOVEMBER 1978 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 or James Dorsey SIJS Uit de hele wereld stromen Iraniërs naar het Parijse voorstad- pontchartrain. Van een klein huis daar hebben de aanhangers van de bannen religieuze leider Khomeini een moskee gemaakt, en net als in i is dat huis niet alleen een plaats van studie en gebed. Uier het toeziend oog van zwaar bewapen- b Franse p.olitie-agenten bespreken de Ira- ^■érs er de laatste politieke en economische BS _2^E«riirireiingen hun land. ttollah Khomeini, het symbool van het ■t tegen de sjah, predikt vanuit Pont in de omverwerping van het bewind 'heran. Volgens Khomeini heeft de sjah opstand tegen zijn regime aan zichzelf te inken. Inder het juk van de sjah zijn de mensen jigelukkig. Zij worden onderdrukt. Hoe an ik de misdaden van de sjah beschrij- en? De massamoorden op de universitei ten overal elders? De sjah is een beroeps- lisdadiger. Ik ben niet eens in staat al zijn lisdaden op te sommen. De sjah doet alles m Iran onderontwikkeld te houden, hij loert een imperialistisch beleid. Zijn be- lnd is een dictatuur. Vrije verkiezingen orden niet toegestaan. De pers en de poli- eke partijen worden onder de duim ge- Duden." het K. p de in- ?uwe tomen )uw ko ï-wonli oei n tussei sjiitische moslims, van wie ajatollah ibollah Khomeini een van de belangrijk- leiders is. hebben zich altijd argwanend opgesteld tegenover het centrale gezag in Teheran. Samen met de liberale oppositie dwongen zij in 1906 de afkondiging van een grondwet af die niet alleen de monarchie als uitgangspunt had, maar ook de religie. Bij de gevechten die hieraan vooraf gingen werd Khomeini's vader gedood. Ruim een halve eeuw later zette de sjah Khomeini uit het land. De ajatollah leidde daarna vanuit het naburige Irak het religieuze verzet te gen de sjah, totdat hij ook daar niet meer welkom was. Sinds oktober woont hij nu in Parijs. Voor Khomeini is de strijd tegen de sjah een strijd op leven en dood. „Iran staat op een kruispunt. Het volk moet kiezen tussen vooruitgang en vernietiging, tussen vrijheid en slavernij." De sjah moet weg, de monar chie in Iran moet worden afgeschaft, daar over valt met Khomeini niet te redetwisten. Alternatief? Maar zijn politieke alternatief blijft zeer vaag. „Een islamitische regering is een door het volk gesteund bewind. Iran moet op politiek, economisch, militair en cultureel gebied bevrijd worden. De rijkdommen van het land dienen ons volk ten goede te ko men. Overheidsdiensten zullen van verra ders gezuiverd worden. Wij willen het sys teem van onderdrukking door de sjah ver vangen door een rechtvaardig bewind. Som mige elementen van de westerse democra tie zullen wij in de islamitische republiek invoeren." „Maar het islamitische systeem is meer omvattend dan de westerse democratie. De islamitische republiek zal de onafhankelijk heid van het land waarborgen. Zij zal stoe len op de principes van democratie en is lam. Het volk zal bij referendum het idee moeten goedkeuren." Achterlijk Pas als de sjah is verdreven, of nog beter „berecht wordt voor zijn economische én culturele vergrijpen tegen de ontplooiing van het volk", kan er sprake zijn van voor uitgang. aldus Khomeini. „De sjah heeft met zijn landhervorming onze landbouw de grond ingeboord. In 1955 kon Iran in zijn eigen behoefte aan voedsel voorzien, het land exporteerde zelfs. Volgens officiële cij fers voert Iran nu 93 procent van zijn eerste levensbehoeften in. Wij willen hervormin gen die de boeren laten genieten van wat hij produceert." „Landeigenaren die de islamitische wet overtreden dienen te worden bestraft. Het land dat door de sjah is onteigend zal niet worden teruggegeven aan de vroegere eige naren. Jarenlang hebben deze mensen ille gaal inkomsten verworven zonder die vol gens de bepalingen van de islam te verde- meini het religieuze verzet af te doen als reactionair en achterlijk. Geheel ten on rechte. vindt de ajatollah. „De islam keert zich bij voorbeeld tegen de gedachte dat de vrouw een object is. De islam geeft de vrouw haar zelfrespect terug: mannen en vrouwen dienen gelijk te zijn. De sjah pro beert de bevrijding van de vrouw tegen te werken. Hij wil de vrouw tot iets immoreels maken. Het bewind van de sjah heeft zowel de man als de vrouw van de vrijheid be roofd. Mannen en vrouwen bevolken de gevangenissen van de sjah." Gevraagd naar zijn houding tegenover de grote mogendheden zegt Khomeini: „WIJ verwachten dat zij ons recht op daadwerke lijke vooruitgang erkennen. De uitverkoop van Iran werd de sjah ingegeven door de Verenigde Staten. Vrienden van de sjah die zijn Amerikaanse beleid waarderen, probe ren de mensen angst aan te Jagen. Zij bewe ren dat de val van de sjah het einde van Iran zal zijn. Dat is natuurlijk onzin." Nageslacht Khomeini: de islam geeft de vrouw haar zelfrespect terug. len. Als wij aan de macht komen, zullen wij dit illegaal verworven bezit in beslag nemen en onder de armen verdelen." Om te verhullen dat de sjah „het land heeft verraden", probeert de sjah volgens Kho- „De sjah probeert nog steeds de mensen te misleiden. De laatste tijd wilde hij een nationale regering in het leven roepen. Zijn 'aanhangers probeerden de religieuze en po litieke tegenstanders in te palmen. Maar zij beseften niet dat het volk al zo politiek bewust is geworden, dat dergelijke pogin gen geen zin meer hebben. Het Iraanse volk weet heel goed dat de sjah de oorzaak van hun ellende is." Slechts ccn snel vertrek van de sjah kan ':ir Khomeini's mening een verdere esca latie van geweld voorkomen. „Het volk strijdt om het land te redden. Het bewind van de sjah zal nooit liberaal kunnen wor den. Democratie r.i vrijheid staan lijnrecht tegenover het bewind van de sjah." En een machtsoverdracht van de sjah aan zijn zoon zal Khomeini evenmin van gedachten doen veranderen: „Wij waren gekant togen de vader van de sjah. wij zijn tegen de huidige sjah en wij zullen tegen zijn nageslacht zijn omdat het volk er niets mee te maken wil hebben." Vrijwel dagelijks laat Khomeini zijn vele medestanders weten dat de overwinning nabij is. „God is met ons" en wie niet meevecht is „een verrader en een hypo criet". De officieren van marine, leger en luchtmacht „hebben de plicht zich aan te sluiten bij de strijd van het volk. Het opvol gen van de bevelen van de sjah is in strijd met de islamitische wetgeving. De mensen moeten hun familieleden in de strijdkrach ten onder druk zetten. Zij moeten hen ertoe bewegen om demonstranten die hun stem verheffen tegen de onderdrukking, niet aan te vallen." Ondanks Khomeini's oproep aan de strijd krachten zal het verzet tegen de sjah zich voorlopig bedienen van politieke middelen en demonstraties. Pas als de huidige tactiek faalt, zullen we onze strategie moeten her zien, zegt Khomeini. „Op dat moment moet de mogelijkheid van gewapende strijd in overweging worden genomen." gen bin en koop n. Getr I de 201 GDAD, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De Arabische top- lonferentie, die zondag beëindigd werd, heeft toch besloten rhoginjlconomische sancties tegen Egypte in te stellen als president dlt awar Sadat een vredesverdrag met Israël zou ondertekenen, o heeft althans Jassir Arafat, leider van de Palestijnse meer i evrijdingsbeweging PLO gisteren meegedeeld. Tijke c recreat ra*at weldde nlet over de sanc- es doo les' maar zei dat ze nader aangekon- •den- eiigd zouden worden door de officiële riie Scl oordvoerder van de conferentie, de Oostfront 7incvor aakse minister van buitenlandse za- rvalidei en Sa"douan Hammadi. r de ij-aaifse functionarissen zeiden ren van niets te weten. Andere roonwi Jg. ftbalvt a'estilnse woordvoerders vertelden iesfeerf°tten van Egyptische ondernemin- arr nioi m d*e zaken doen met Israël zou Smoe BS*- iDeeno In de officiële tekst van de top in iDlossl Pad wordt hierover met geen vestim *roord gerept. Waarnemers weten m mm "et Precies wat er aan de hand is. eeschr "°wel radicale 3)8 gematigde Arabi- y che landen zeggen dat de top een t overt ucces is geworden, terwijl hun denk- r 11 aar6*10611 over de vraa® hoe Egypte 'bied"* n'6szins verschillen. eeen°r nmiddels heeft de Egyptische secre- aldui arts_generaal van de Arabische Liga, ^fachmoed Riad, aangekondigd dat e Liga voorlopig niet meer in Cairo lijeen zal komen „totdat Egypte leer terugkeert naar het Arabische tamp". at de sancties onder meer het boy- aangepakt worden toch wel n de toekomst zullen de conferenties an de Liga in andere Arabische loofdsteden worden gehouden. Riad loemde Tunis, Bagdad en Damascus. Vanneer Israël en Egypte hun vre- lesverdrag hebben ondertekend zul- en de Arabische ministers van bui- enlandse zaken in Bagdad bij elkaar ;omen om te praten over het terug- rekken van het hoofdkwartier uit Jairo. Men vindt het niet logisch het loofdkwartier in Cairo te handhaven Overleg DAR ES SALAAM (Reuter. UPI, AP) - Tanzania heeft openlijk laten we len dat het president Idi Amin van buurland Oeganda van zijn troon wil «toten. Die lijkt op het ogenblik ech- ler niet van zijn stuk te brengen. Amin heeft laten weten dat hij een «bemoedigende boodschap" heeft ge kregen van de Sowjetrussische presi dent Leonid Breznjew. en bood op nieuw aan onderhandelingen te be ginnen met Tanzania. Vorige week heeft Oeganda een stuk Tanzaniaans grondgebied van bijna 2000 vierkante kilometer benoorden de Kagera-rivier bezet. Die vormt nu de „natuurlijke" grens tussen de twee landen. Amin heeft ook contact opgenomen met de president van Kenia, Daniel Arap Moi. Deze had Oeganda eerder Opgeroepen de troepen uit Tanzania terug te trekken, en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) te vra gen te bemiddelen. In een telefoongesprek met Amin heeft Moi zijn diensten aangeboden, fn verder de nadruk gelegd op de territoriale onschendbaarheid van Afrikaanse landen volgens de princi pes van de OAE. Ook Groot-Brittannië heeft hierop in een verklaring gewezen, waarin ver der de wat genoemd werd .Oegandese invasie in Tanzania" •cherp werd veroordeeld. In Washington wachten de Israëli sche en Egyptische delegaties op in structies van hun respectieve regerin gen, zodat van onderhandelen giste ren niet al te veel kwam In Jeruzalem kreeg minister van de fensie. Ezer Weizman nieuwe richtlij nen van het kabinet waarmee hij van daag naar Washington zal gaan, ter wijl Egypte „nieuwe punten en voor stellen" aankondigde om de moeilijk heden bij het vredesoverleg uit de weg te ruimen. De moeilijkheid is nog steeds het verband dat er moet komen tussen het vredesverdrag tussen Israël en Egypte en de toekomst van de bezet te gebieden, kortom de Palestijnse kwestie. Israël wil eigenlijk geen ver band. terwijl Egypte geen akkoord wil zonder verband. WENEN (Reuter. UPI) Kanselier Bruno Kreisky heeft Oostenrijk in onzekerheid gelaten, of hij al dan niet zal aftreden Kreisky had zich sterk gemaakt voor kernenergie in zijn land, maar het opstarten van de eer ste kerncentrale werd zopdag bij een volksstemming verworpen. Kreisky had gedreigd in dat geval op te stap pen. maar verwacht wordt nu dat de leiding van de socialistische partij zal proberen hem als bondskanselier te houden. Een afwisseling van de wacht kan nooit goed zijn voor de partij, ook al niet omdat volgend jaar in Oostenrijk algemene verkiezingen worden gehouden. Kreisky heeft nu gezegd dat hij zijn uiteindelijke be slissing binnen een week zal laten weten. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De gigantische windmolen waarmee studenten van het Deense Tvind-college hun eigen elektriciteit hadden willen opwek ken, is ais experiment mislukt. Vol gens de directeur van het plaatselijke elektriciteitsbedrijf heeft de genera tor sinds de Ingebruikneming dit voor jaar. 5.700 kilowattuur geprodu ceerd. Dat is iets meer dan één pro cent van het stroomverbruik van het college, dat meer dan 500.000 kWh beliep. De 58 meter hoge windgenera tor aan de Deense kust had een natio- naai voorbeeld van alternatieve ener gievoorziening moeten worden, vol gens de bouwers. Deze ene mislukking betekent niet dat het internationaal slecht zou gaan met de ontwikkeling van wind energie. „Grote windturbines komen dichter bij de kostennormen van elektriciteitsbedrijven dan elk ander elektrisch energiesysteem dat mo menteel gekozen kan worden," aldus de directeur energieprogramma's in het Lewis onderzoekcentrum van de Amerikaanse NASA, Mervin Ault. In het huidige stadium van ontwikke ling in feite prototypes zijn ze duur. Er is een omvangrijker deelne ming van de industrie nodig, aldus Ault, om windturbines eenvoudiger te maken en door technieken van massaproduktie de kosten verlagen. Op een conferentie in januari zal de NASA de industrie van de stand van zaken op de hoogte stellen. als daar een Israëlische ambassade komt. Volgens het Egyptische blad „Al Akhbar" zit de Sowjet-Unie achter dit alles. De Russen hebben volgens de krant nooit veel opgehad met de Liga. „omdat zij liever hebben dat de Arabische eenheid zich voltrekt bin nen het blok van socialistische landen". Palestijnse kringen deelden nog mee dat de top in Bagdad besloten had de komende tien jaar 35 miljard dollar uit te trekken voor versterking van het oostfront tegen Israël, als immers door het Egyptisch-Israëlische vre desverdrag het zuidfront zal zijn weg gevallen. Het fonds moet opgebracht worden door de olierijke Arabische landen. Syrië zal 18.5 miljard dollar ontvan gen, Jordanië 12.5 en de PLO 4 mil jard. alles voor de militaire opbouw voor de komende tien jaar. PLO-lelder Arafat en koning Hoes sein van Jordanië schijnen het roe rend eens te 2ijn over de verwerping van de akkoorden van Camp David. Hoessein zou liever zelfmoord plegen dan in te stemmen met die ak koorden. Hoessein en Arafat zullen besprekin gen voeren in Amman, waarmee dan een eind gekomen zou zijn aan een acht jaar durende vete, die begon toen Hoessein in 1970 de Palestijnse guerrilla's met bloedig geweld zijn land uitjoeg. De sjah ontvangt de nieuwe regering van Iran. De nieuwe eerste minister, Gholam Reza Azahari, staat uiterst links, althans op de foto. Vervolg van pagina 1 Er werd verspreid geweervuur ge hoord. maar voor zover bekend heb ben militairen alleen over de hoofden van de betogers heengeschoten. Bij na alle winkels in Teheran bleven gisteren gesloten, en buitenlanders deden er verstandig aan binnenshuis te blijven. Tanks rolden naar strategische plaat sen in de stad, en militairen waren alom aanwezig. Waarnemers ter plek ke vreesden dat nieuwe uitbarstingen van geweld heviger zullen zijn dan vorige vanwege de woede van betogers dat de sjah het leger te hulp heeft geroepen. De Amerikaanse regering staat ach ter het besluit van de sjah een militai re regering de macht in handen te geven. Hij heeft deze stap genomen, zo liet het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weten, nadat het duidelijk was geworden dat een nieuwe regering van burgers die de rust en orde had moeten herstellen, niet gevormd kon worden. Ook de Britse regering blijft de sjah steunen. Minister van buitenlandse zaken David Owen zei in het lager huis dat Engeland zich voor een blij vende stabiliteit in Iran dient in te zetten. LONDEN (Reuter) In Engeland is de bevolking op grote schaal aan het hamsteren van brood begonnen, nu ongeveer 30.000 bakkers hebben be sloten vandaag het werk neer te leg gen. De bakkers zijn goed voor onge veer driekwart van de behoefte aan brood in Groot-Brittannlepi). De vak bonden van de bakkers eisen een forse loonsverhoging van 26 procent. De Britse Labour-regering van pre mier James Callaghan zal niet aan de eisen voldoen. SALISBURY (AP. Reuter) In het noorden van Rhodesië zijn het afgelo pen weekeinde 25 zwarte burgers doodgeschoten door een groep onbe kende aanvallers, zo is in Salisbury door de legerleiding bekend gemaakt. In een communiqué liet het Rhode- sisch opperbevel doorschemeren dat de moord één van de ergste sinds de guerrillaoorlog zes jaar geleden uitbrak is uitgevoerd door nationa listische guerrillastrijders. NEW DELHI (Reuter) Idia is in staat ballistische raketten te bouwen voor de middellange afstand, zo heeft het Indiase persbureau PTI gisteren bekend gemaakt. De voorzitter van de Indiase commissie die zich bezig houdt met ruimtevaart, professor Sa- tish Dawan. zei dat er voor raketten gezorgd kan worden als het leger ze nodig heeft, maar dat zijn program ma nu een vreedzaam karakter heeft een gericht Is op het ontwikkelen van raketten die satellieten in een baan om de aarde kynnen brengen. WASHINGTON. BANGKOK, LON DEN (Reuter. UPI. AP) De Volksre publiek China helpt het bewind in Cambodja met de bouw van een nieuw vliegveld dat geschikt is voor bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen, aldus is bekend geworden uit rapporten van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA. De luchthaven die ten noordwesten van de hoofdstad Phnom Penh ligt zou in de komende maanden voltooid kunnen worden. Verder menen de op stellers van het rapport dat China Cambodja van straaljagers zal voor zien. Momenteel is Vietnam nog heer en meester in het luchtruim. De Vietna mese luchtmacht bestaat uit moder ne Russische Jagers en Amerikaanse gevechtsvliegtuigen die Vietnam heeft overgehouden uit de oorlog te- gen de Verenigde Staten. Inmiddels beschuldigen Vietnam en Cambodja elkaar van aggressieve da den en geven beide hoog op over hun respectieve vrienden. Radio Phnom Penh liet harde anti-Vietnam uitspra ken horen van premier Pol Pot en de hoge Chinese gast Wang Toeng- hsing. die aan het hoofd van een stevige delegatie zondag in de hoofd stad aankwam. Radio Hanoi meldde een „week van solidariteit met de Sowjet-Unie" en beschuldigde China van „expansionistische bedoe lingen". JUIGALPA (UPI) President Anastasio Somoza van Nicara gua, die zondag voor het eerst sinds een maand in de open baarheid verscheen, is niet van plan zijn harde houding te laten varen. Waarnemers menen dat Somoza's onvermurwba re opstelling vrijwel zeker tot een nieuwe burgeroorlog in het land zal leiden. Het Sandinistische bevrijdingsfront heeft gisteren voor de tweede keer binnen een week een aanval ondernomen vanuit het buurland Costa Rica. Somoza zei op een bijeenkomst in Juigalpa, 80 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Managua, dat het hem niet interesseert hoeveel druk de Amerikaanse regering op hem uitoe fent om af te treden en dat hij klaar is voor meer gewapende en economi sche aanvallen tegen zijn bewind. „Mijn troepen staan klaar om op nieuw te vechten", aldus 8omoza vanuit een kogelvrije kooi. Volgens de regering waren en ongeveer 50.000 mensen samengestroomd om naar de dictator te luisteren, maar volgens ooggetuigen waren het er niet meer dan 20.000, onder wie veel ambtena ren die gedwongen zijn op te draven als Somoza ergens een rede houdt. De president werd zwaar bewaakt door tientallen veiligheidsmannen, terwijl verder een helikopter en een straaljager waren ingehuurd om alles van bovenaf in de gaten te houden. Lening Vorige week heeft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) een lening van veertig miljoen gulden voor Nica ragua, op aandrang van de Verenigde Staten, op de lange baan geschoven om Somoza te dwingen zich te mati gen en met de oppositie rond de tafel te gaan zitten. Somoza zei klaar te zijn voor nieuwe economische maat regelen en voegde er aan toe „dat geen enkele buitenlander het recht heeft ons te zeggen wat wij moeten doen". In september kwam het in Nicaragua tot een massale opstand tegen het bewind van de president, die met zijn familie Nicaragua zo ongeveer als een eigen particuliere onderneming be heerst. Onder aanvoering van het 8andinls- tisch bevrijdingsfront werd een groot aantal steden veroverd, maar de na tionale garde van Somoza, die goed getraind en veel beter bewapend is. onderdrukte de opstand. Naar schatting vonden 1500 mensen de dood. De Sandinisten hebben de strijd niet opgegeven en zijn bezig zich in de buurlanden van Nicaragua te hergroeperen. NEW YORK (DPA) - De op twee na langdurigste krantenstaking uit de geschiedenis van de stad New York is geëindigd. Na een staking van 88 da gen kwamen de twee grootste dagbla den. de New York Times en de Daily News maandag weer uit. Het verschij nen is weer mogelijk geworden nadat de bond van bij de New York Times werkende verslaggevers en redacteu ren de Journallstenstaklng ongedaan had gemaakt die hij zaterdagavond plotseling had uitgeroepen. Het arbeidsconflict was op 9 augus tus uitgebroken naar aanleiding van een voornemen van de leiding om het personeel in te krimpen. Na een ma rathonvergadering vonden werkne mers en werkgever elkaar op een voorlopige overeenkomst. Het derde bij de staking betrokken blad. de New York Post. had de vrede afzon derlijk getekend en was op 5 oktober weer kunnen verschijnen. BUENOS AIRES (Reuter, AP) De Argentijnse president Jorge Videla heeft gisteren vijf nieuwe ministers beëdigd in de eerste belangrijke kabinetswisseling sinds maart 1976 toen de militairen in het land de macht aan zich trokken. Volgens waarnemers is de wijziging een bittere teleurstelling gewor den voor die politici die hadden gehoopt op een versoepeling van het beleid. Inmiddels gaat de belangrijkste Chi nese vice-premier Teng Hsiao-ping onverdroten voort met het aanhalen van de banden tussen China en Thai land. Gisteren voerde hij gesprekken met de Thaise sterke man Kriangsak Chamanand en daarna stal de diplo maat Teng de harten van miljoenen Thaise inwoners door op eigen ver zoek aanwezig te zijrt bij de inwijding tot monnik van kroonprins Valiral- jongkorn, die zoals zovelen in Thai land tijdelijk de monnikspij zal dragen In Londen is gisteren een andere Chi nese vice-premier. Wang Tsjen, aan gekomen voor een tiendaags bezoek. Onmiddellijk deden speculaties de ronde dat er een grote wapenorder van Groot-Brittannië voor China op komst is. Wang Tsjen is onder meer verantwoordelijk voor de Chinese wa penindustrie. Het dagblad „Clarln" liet weten „dat dit niet het kabinet is dat het meren deel van het politieke spectrum ver wachtte". De radicale- en Peronisti- sche leiders in het bijzonder hadden gehoopt dat Videla zijn toezegging zou nakomen een dialoog op gang te brengen die voor een meer represen- taUeve regering zou zorgen De wijziging in het kabinet bevestigt volgens waarnemers de macht van minister van economische zaken. Jose Martinez de Hoz, zakenman en architect van het zeker niet populaire versoberingsprogramma. Verder wordt de posiUe versterkt van de minister van binnenlandse zaken, Albano Harguindeguy, de enige acUe- ve militair in het kabinet en verant woordelijk voor de binnenlandse vei ligheid. Belde ministers keren als eni gen terug uit het vorige kabinet. In het nieuwe kabinet zijn twee con- servaüeve burgers aangesteld van wie men weinig democraUsche gene genheden verwacht. Een van hen is de nieuwe minister van Justitie. Alberto Varela, opsteller van het politieke program volgens welk Argentinië nog minstens Uen jaar door militairen geregeerd moet worden en een eventuele overdracht van de macht alleen toestaat aan kandidaten die het eens zijn met de militairen. De ander Is Juan Llerena Amadeo, de nieuwe minister van onderwijs en een traditionalistische rooms-kathollek die actief is in rechts-nationallsUsche bewegingen. De nieuwe minister van buitenlandse zaken is de gepensio neerde luchtmachtgeneraal Carlos Washington Pastor. Het ministerie van arbeid, nu geleld door een militair die zeer oekwaam is in het onderhandelen met de machU- ge door Peronisten gelelde vakbon den. zal voor het eind van het Jaar- door een eveneens gepehsloneerde le gerofficier worden overgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7