Landbouwschap vreest vertraging voor aanleg van zoetwaterkanaal Oegstgeest steunt IKVOS-project T k Hofjessfeer keert terug in de Haagse binnenstad Trouw mod< 98,- Mondriaan-kwartet nog wat ongecontroleerd Verontwaardiging over nieuw onderzoek Marokkaanse veldwerker gaat problemen gastarbeid doorgeven Pater Jezuïeten lieten plannen voor nieuwbouw maken WIE HELPT ONS? 'Toegang voor gehandicapten in trouwzaal nodig' KORT NIEUWS Om er extra leuk uit te zien. Mist hindert luchtverkeer Tf Ai tri DINSDAG 7 NOVEMBER 1978 REGIO DEN HAAG Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gewestelij ke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap is verontwaardigd over het voornemen van Gedeputeer de Staten om een onderzoek in te stellen naar de noodzaak van een zoetwaterkanaal tus sen Waddinxveen en Voor burg. Het Landbouwschap ontraadt Provinciale Staten van Zuid-Holland ten scherp ste voor dit onderzoek geld (maximaal twee tot tweeë- neenhalve ton) beschikbaar te stellen. Volgens het Landbouwschap zou een door GS voorgesteld onderzoek ongeacht het resultaat ln elk geval vertragend en frustrerend Inwerken op de voorbereidingen voor de aanleg van het kanaal. Het schap wijst de statenleden erop dat met het kanaal zeer grote belangen van de land- en tuinbouw gemoeid zijn. „In het mid denwesten van onze provincie onder vindt de land- en tuinbouw al jaren lang de kwalijke gevolgen en on draaglijke risico's van een kwantita tief en kwalitatief ontoereikende wa tervoorziening. Volgens het Landbouwschap kon in 1976 slechts met de uiterste inspan ning en door het treffen van talrijke noodmaatregelen een ware ramp op het nippertje voorkomen worden. „De onhoudbaarheid van deze situa tie is alleen maar groter geworden als gevolg van de toename van agrari sche produktle tn de bedreigde ge bieden.'' Principe-besluit Het Landbouwschap herinnert eraan dat de Staten een principe-besluit genomen hebben om het kanaal Wad- dlnxveen-Voorburg aan te leggen en dat er ook over de financiering en de uitvoering beslissingen genomen zijn. Het voorstel van een meerderheid in Gedeputeerde Staten om de nood zaak van het kanaal door een onder zoek te laten beoordelen wordt door het Landbouwschap sterk bekriti seerd: „Zorgvuldig genomen beslis singen worden opnieuw tot onder werp van twijfel gemaakt, op het mo ment dat eindelijk met de uitvoering wordt begonnen. Dit wekt bij de land en tuinbouw grote verontwaardiging. Hier leeft slechts de wens dat de goede en zo lang gedegen overwogen plannen nu eindelijk eens in daden worden omgezet". Het Landbouwschap vraagt zich af hoe de Kroon moet oordelen in de ontgrondingen-procedure, als tegelij kertijd een „op twijfel en aarzeling gebaseerd onderzoek door de belang rijkste partij in deze procedure de provincie wenselijk geacht wordt". Volgens het schap wordt de „eensge zinde daadkracht" om het kanaal aan te leggen uitermate hinderlijk voor de voeten gelopen door „de manifes tatie van twijfel en aarzeling". Zevenhuizen Inmiddels heeft de gemeente Zeven huizen er bij de provincie op aange drongen het onderzoek vooral wel doorgang te laten vinden. In een mo tie wordt gewezen op de „nog steeds onzekere gevolgen op het milieu, wanneer het kanaal aangelegd wordt, en op de ruimtelijke en financiële gevolgen. Donderdag 16 november behandelen Provincie Staten het voorstel van GS om een onderzoek in te stellen, dat op korte termijn uitgevoerd wordt, dat de voorbereidingen voor de aanleg van het kanaal niet mag vertragen en dat maximaal twee tot tweeëneenhal- ve ton mag kosten. door Arie Bergwerff Deze huizen aan de Laan zullen voor de nieuwbouw moeten wijken. OEGSTGEEST Door een garantiestelling van tiendui zend gulden hebben de Oegst- geester Kerken zich opgesteld achter de actie van de oecu menische werkgroep ln die plaats. De werkgroep wil in haken op een project van de IKVOS om een in Nederland werkende Marokkaan voor halve dagen aan te stellen als veldwerker. Abdu Menehbi wordt hierdoor in staat ge steld zijn ervaringen en In zichten over het probleem van de gastarbeid door te geven. De oecumenische werkgroep ls voort gekomen uit de discussiegroep die zich het afgelopen seizoen heeft be ziggehouden met vraagstukken rond zending en missie, het werelddiaco- naat en de ontwikkelingssamenwer king. Daarbij kwam de wens naar voren meer daadwerkelijk bezig te zijn en dus van discussiegroep ln een werkgroep te veranderen. De werk groep wilde zich graag bezighouden met een „project" dat dicht bij huis is. maar toch ook de derde wereld ln zicht brengt. Men stootte vervolgens op een nog te starten project van het IKVOS (interkerkelijk Vormings werk Ontwikkelingssamenwerking). Deze uit de kerken voortkomende instelling wil twee dingen: enerzijds de mensen ln de kerken betrekken bij het ontwikkelingsvraagstuk en an derzijds zelf ook werkzaam zijn op die plaatsen tn de samenleving waar dit vraagstuk zichtbaar is. Om dit te verwezenlijken werkt IKV08 met veldwerkers, die ln verschillende re gio's werkzaam zijn. Eén van die veldwerkers. Leontien Eberhard, is de afgelopen jaren be trokken geraakt bij het Komitee Ma rokkaanse Arbeiders in Nederland iKMANi Ze kwam daar in aanraking met de voorzitter van het KMAN. Abdu Menehbi Deze kent de kleine ring en uitbuiting, en ook de druk die vanuit Marokko op de gastarbeiders hier wordt uitgeoefend, uit eigen er varing. Twee kanten Het KMAN werkt naar twee kanten. Enerzijds buigt de vakbond zich over Marokkanen worden, na hun busreis door Nederland, verwélkomd door hun in De Duif achtergebleven landgeno ten. De busreis was een initiatief van het KMAN. de opvang van landgenoten in de Nederlandse samenleving, anderzijds geeft de vakbond Arabische les aan de kinderen van de gastarbeiders. Op deze wijze wordt getracht deze zoge naamde tweede generatie zo goed mogelijk op de hoogte te houden over hun land van herkomst. Het KMAN is voor koning Hassan van Marokko een doom in het oog: de vakbond werkt immers aan bewustmaking en daar heeft de vorst niet al te veel behoefte aan. Voor het KMAN was het teleur stellend van mevrouw haars te verne men dat ze de dupe geworden was van actiegroepen. De staatssecretaris deed deze opmerking nadat de kerk- marokkanen alsnog ln staat werden gesteld een verblijfsvergunning te verkrijgen. De actie in de Duif was door de Marokkanen zelf opgezet, met behulp van Nederlandse sympat hisanten. Ook de busreis door Neder land was een initiatief van de Marok kanen zelf. Hoe dan ook: voor het IKVOS ging los van de actie in De Duif door de ervaringen en inzichten van Menehbi een wereld open. De idee rees om de Marokkaan voor halve dagen ais veldwerker in dienst te nemen. Hier door is hij in staat om bijvoorbeeld plaatselijke werkgroepen zoals in Oegstgeest te bezoeken en te infor meren. Het IKVOS hoopt op deze wijze te bereiken dat meer mensen gaan begrijpen wat er gaande is. wat de positie van de Marokkanen hier is en hoe de Nederlandse samenleving daar op reageert. Rechten ontvanger De Oegstgeester werkgroep vond in dit project terug wat ze zochten: dit was nu een project wat al door de mensen zelf gestart was en dus zeker geen voorbeeld van hulpverlening waarbij onvoldoende rekening werd gehouden met de wensen en de rech ten van de ontvanger. Aan de aanstelling van Menehbi zijn wel een aantal voorwaarden verbon den: de kerken ln de regio zullen van hun interesse blijk moeten geven en ook financieel moeten bijdragen aan de aanstelling van Menehbi. Verder zal er een regionale begeleidings groep rond de Marokkaan gevormd moeten worden en een concreet ta kenpakket worden ingevuld. Wat de financiële kant betreft: met de aan stelling is een bedrag van 30.000 gul den gemoeid. De diaconieën van de drie grote kerken in Oegstgeest heb ben zich al garant gesteld voor één derde van dit bedrag. Elders zijn ook besprekingen gaande, onder andere met kerken uit Amsterdam en de Diocesane Missieraad Bisdom Haar lem. De werkgroep wil nu echter trachten het resterende bedrag „los" te krijgen bij de kerken uit de Leidse regio. Daartoe is een brief uitgegaan naar alle diaconieën in Leiden en omgeving. „Het gaat heus niet in de eerste plaats om geld," zo staat er in de brief, „het gaat om de motivering, het op gang houden van een proces van verdieping, „omzien naar de an der." Het Evangelie moet handen en voeten krijgen in de dagelijkse wer kelijkheid." Nootdorp NOOTDORP B. en w. van Noot dorp willen met ingang van 1979 een aantal plaatselijke belastingen ver hogen Het college denkt, zo blijkt uit de nota van aanbieding, aan verho ging van de reinigings- en rioolrech ten en verhoging van de onroerend- goedbelastingen. De reinigingsrech ten zouden per woning van ƒ74.16 naar 76.80 moeten worden ver hoogd. Het bedrljfsvuil wil het colle ge met 55 cent verhogen tot 15,15 per kubieke meter. Rioolrechten moeten in de ogen van het college omhoog van ƒ87.60 tot ƒ90.72. De onroerend-goedbelastingen voor ge bruikers gaat van 3,13 naar 3,44 en voor de eigenaren van 3.91 naar ƒ4.31. In 1979 zullen er in Nootdorp 45 woningen worden gebouwd en wel in de tweede kwadrant van Vrouw- tjeslant. De stedebouwkundig advi seur van de gemeente houdt zich ko mend jaar bezig met het verder ont wikkelen van het toekomstig bestem mingsplan voor een nieuwe woonwijk achter het raadhuis. Ook de verdere ontwikkeling van een herziening van het bestemmingsplan „Centrum" komt voor ln de plannen van het college. In bewerking is een herzie ning van deel twee van plan Vrouw- tjeslant en het bestemmingsplan Kraeijenburch. Er is thans een begin gemaakt met de realisering van plan nen voor een consultatiebureau voor bejaarden. De bouw van een ruimte voor sociaal-culturele activiteiten is pas binnen een aantal jaren te ver wachten. Gedacht wordt aan een combinatie met een bibliotheek of een gezondheidscentrum. door Adr. Hager DEN HAAG In 1975, besloten vier jonge musici tot de oprichting van een strijkkwartet, dat zij min of meer door het toeval bepaald het Mondriaan-kwartet noemden. Vorig jaar namen zij deel aan een cursus in Israël en sedertdien trachten Jan Erik en Eduard van Regteren Altena, Laurian Bos en Sabeth Pieterson vaste (podium-)grond onder de voeten te krijgen. Etn aantal bezorgers in DEN HAAG is genoodzaakt geweest zijn diensten op te zeggen Om de bezorging van ons ochtendblad regelmatig en op ti|d te doen verlopen. moeten oe opengevallen plaatsen z.s.m vervuld worden Vandaar dat wi| een beroep doen op onze ieugdige lezers en lezeressen, om ons behulpzaam te zi|h bi| de verspreiding van Trouw Met dagelijks een uurt|e bezorgen kan men een aantrekkelijke aanvulling op het zakgeld verdienen en wat kan Je daar allemaal mee doen'? Woon ie >n Oen Haag en heb ie interesse bel dan even ons nummer 46 94 45 of na 18 00 uur het nummer van onze inspecteur 63 02 29. kom je kever even langs dan kun ie ons kantoor vinden in de Parkstraat 22 Wacht niet te tang. want andeis zijn anderen Je misschien al voor geweest TOT ZIENS' Gisteravond concerteerden zij in het theater In de Steeg en met veel jeug dig enthousiasme brachten zij wer ken van Schubert. Antheil en Bartok ten gehore. Qua keuze meest origi neel onderdeel was het String Quar tet. dat ln 1925 gecomponeerd werd door de in 1959 overleden Amerikaan George Antheil. Deze componist van Poolse afkomst schreef in datzelfde jaar een Jazz-symfonie. voor het ove rige zijn van hem het Ballet Mécani- que en de opera Transatlantic be kend gebleven. Meest succesvol was hij als film-componist. Het strijkkwartet bezit hartstochte lijkheid uitgedragen in een rauwe toon, de ondergrond is dreigend en somber van karakter en na een boei ende opening verzandt het geheel in herhalingen. Na wat zinloze omzwer vingen komt hij als het ware terug bij zijn uitgangspunt, een tevergeefs zoe ken blijkt de componist nog melan- cholieker gemaakt te hebben dan hij al was. Fris en spontaan De edele kunst van het kwartetspel is een moeilijke kunst, daar zijn ook de leden van het Mondriaan-kwartet zich terdege van bewust. Hun spel maakt een frisse en spontane indruk, doch het geheel is nogal wild en som mige passages daardoor ongecontro leerd. Ze zijn nog onvoldoende toege komen aan verfijning, aan doorzich tigheid. aan perfectie. Waarvan zij het publiek wél overtuigd hebben, is het feit. dat zij een goede basis bezit ten en hun hart verloren hebben aan de kamermuziek. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het gebied tussen het Haagse Westeinde, de Assendelftstraat, de Laan en Jan Hendrikstraat zullen de komende jaren drie nieuwe huizenblokken verrijzen met in totaal 86 woningen. De ei genaar van een groot aantal gebouwen in deze buurt, de orde van paters Jezuïeten in Den Haag, heeft het initiatief tot de nieuwbouw genomen en zal een deel van haar bezit tingen ervoor laten slopen. Toen bleek dat van gemeentezijde weinig initiatief te verwachten was om de verpaupering in dit stukje bin nenstad tegen te gaan, hebben de paters het projectontwikkelaarsbe- drijf Koningsplein BV van de make laars A. Nadorp en Zoon en de Haag se architect J. Mehrtens ingescha keld. De in samenwerking ontworpen plannen zijn inmiddels goedgekeurd door de gemeentelijke dienst stads ontwikkeling en de welstandscom missie. Sloop Gesloopt zullen worden de frontgevel van de Laan (tot aan de huidige pas torie van de paters) en de voormalige school van het Aloysius-college, irgv thans nog in gebruik van het K« lijke Conservatorium. Op de pi van de afgebroken LaAn-woni^ sjü zal een blok met 38 nieuwe hi ^bol verschijnen; op de vrijgekomen t teieid te van het schoolgebouw kr twaalf woningen. Op een tusse huidige bebouwing gelegen bin terrein worden 36 woningen gebo irQ op een parkeergarage, die moet bieden aan veertig auto's, nieuwe gebied krijgt een sfeer". De nieuwe woningen zullen koop zen in de vrije sector zijn. Getr zal worden de prijs rond de 200 gulden te houden, zodat er di koper gemeentelijke garanties tel gen zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dat de vijf minuten spreektijd waar iedere Hagenaar recht op heeft bij de vergaderingen van de Haagse gemeenteraad wel de gelijk resultaat kan opleveren bleek gisteravond bij de behandeling van het verlenen van een extra krediet van ruim zes ton voor de verbouwing van de trouwzaal in de Javastraat. Een gehandicapte burger protesteer de dat in het krediet geen ruimte was opengelaten "om voorzieningen voor lichamelijk gehandicapten te treffen bij de toegang van het al gedeeltelijk gerestaureerde pand aan de Java straat. Unaniem stelden de raadsfrac ties zich achter deze spreker op en eisten min of meer van wethouder Klomp (openbare werken, verkeer en voevoer) dat deze voorzieningen als nog in het plan zouden worden opge nomen. Ook de wethouder voelde daar wel voor. hoewel zij betoogde dat een dergelijke ingreep in het ge bouw dat zowel van binnen als van buiten op de monumentenlijst staat voorzichtig zou moeten gebeuren. Zij stelde de raad tevens voor deze wijzi ging een nieuwe kredietaanvraag in het vooruitzicht. Overlast elektriciteitsstation Een tweede spreker toonde zich ver ontrust over de geluidsoverlast die het elektriciteitsstation aan de Ap pelstraat zou gaan opleveren als de capaciteit sterk zou worden uitge breid in verband met levering aan de nieuwe Haagse wijken Nieuw Wal deck en Houtwijk. Een aantal bewo ners van de Appelstraat heeft al een beroep lopen bij de hinderwet tegen de omvang van het lawaai dat de centrale nu produceert. Aanvankelijk wilde de raad wegens de geconsta teerde overast opPschorting van dit agendapunt om eerst een uitgebreid onderzoek in te laten stellen. Maar nadat wethouder Lommers van eco nomische zaken had verklaard dat verhoging van de capaciteit geen ver meerdering van het. lawaai zou bete kenen en dat in verband met het huidige lawaai in het voorjaar van 1979 Isolatiemateriaal zou worden aangebracht ging de raad unaniem akkoord met aanvaarding van het voorstel om het station zwaarder te belasten. De Haagse raad aanvaard de ook een voorstel om eigenaren van door de gemeente gewenste panden in de stadsvernieuwingsgebieden te gemoet te komen. Het gaat om de gevallen dat de eigenaar voor zijn huis in verband met de woningnood een veel te hoge prijs heeft betaald die door de gemeente niet kan wor den opgebracht. Het verschil tussen het bedrag dat de gemeente kan bie den en wat de eigenaar er indertijd voor betaald heeft kan volgens het voorstel door een renteloze lening met een soepele afbetalingsregeling worden overbrugd. 3tr 200 oo: J Foppenpolder MAASLAND De plannen van Ge deputeerde Staten om de Foppenpol der bij Maasland weer onder water te zetten ten behoeve van de recreatie worden in Maasland zelf niet bepaald met gejuich begroet. De CDA-afde- ling heeft zich al tegen de plannen gekeerd en ook tal van landbouwor ganisaties verzetten zich tegen het onttrekken van agrarische terreinen. Betwis/t wordt of de kosten van de inundatie (die worden geraamd op 15 miljoen gulden) wel opwegen tegen de wens om een recreatiegebied voor zo'n driehonderd b90tbezitters te creëren. De gemeenteraad van Maas land (waarin zes van de elf raadsleden CDA-er zijn) spreekt zich deze maand uit over de plannen van GS. Beleidsplan Voorschoten VOORSCHOTEN B. en w. van Voorschoten hebben hun beleidsplan gepubliceerd. In het plan geeft het college een overzicht van de Voor- schotense wensen en voornemens voor de eerstkomende Jaren met een schatting van de benodigde investe ringen. Voor nieuwe activiteiten is elk jaar een bedrag van 230.000 gulden beschikbaar, voor volgend jaar heeft IAG: onfe de gemeente door een verhoging jconc verschillende belastingen dit bei ^W3 weten te verhogen tot ruim 460 u. gulden. Enkele voornemens vanl w. van Voorschoten zijn: meer i *evri. paden langs alle belangrijke d gaande verkeerswegen en recreat fiets- en voetgangersroutes dooi Voorschotense groengebieden: e rimenteren met een autovrije Scl straat; bouw van een gezinsver s, gend tehuis voor mindervalides Bijdorp I; onderzoek naar de ra lijkheid van een tijdelijk woonwa centrum. Voor de aanleg van t kunstgrasveld en twee voetbalve zal ruim twee- miljoen nodig zijn ,te de verkoop van huizen in de sfeer de sociale woningbouw mag nie speculeerd worden. Daarom moei anti-speculatiebeding in de verk d overeenkomsten worden opgeno De gemeente zoekt naar oplossi Jr d voor het jongerenhuisvestini bleem, hiervoor wordt op dit mot v een enquête onder de ingeschr woningzoekenden gehouden. V schoten is nog steeds niet overt ,d' van de noodzaak rijksweg 11 aa leggen. Het bestemmingsplan voor het Voorschotense gebied w K over Rijksweg 11 zou lopen in voo =d reiding is. houdt dan ook geen r ning met de omstreden weg. aldui beleidsplan. jfjjj 7'Jeer ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De dichte mist. die gistermorgen boven grote delen van ons land heeft gehangen, leidde op Schiphol en op de snelwegen tot vertragingen. Op Schiphol lag het binnenkomende luchtverkeer enkele uren vrijwel stil. Het uitgaande luchtverkeer heeft na genoeg geen last van de mist gehad. Op de grote wegen hebben zich lange files voorgedaan. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Het treinverkeer heeft geen overlast van de mist gehad. ROTTERDAM Unilever gaat haar 51 procent belang in het reclamebu reau SSc B Lintas overdoen aan het Amerikaanse reclamebureau In terpublic. In beginsel is overeen komst bereikt maar aan een aantal voorwaarden moet nog worden vol daan. Lintas ls werkzaam in 30 lan den, heeft een omzet van circa 1.4 miljard en heeft werk aan 2.500 men sen. Bij de Nederlandse vestigingen van Lintas werken 116 mensen. Het is de bedoeling dat het personeel mee overgaat. Meer regionaal nieuws op pag. 18 Zo kom je vlot voor de dag met deze bouclé deux pièces met gevoerde rok. In de kleuren écni, roest, wijnrood en zwart. In de maten 38 t/m 46. Den Haag: Spuistraat 32, Schoolstraat 24, Leyweg 954; Winkelcentrum Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond); Lei den: Haarlemmerstraat 163a (donderdag- koopavond). Meer dan 50 vestigingen. reer amp nde tan i loofd toem Wann lesve en d enla: tome trekk Jairo loofc daf - t ten i buur ttote ter r Ami ,.ber kreg dent nieu ginn Vori Tan: 2000 de 1 de lanc Ami met Ara ópg, teru van gen In hee en terr Afr pes

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6