UKUNTZE NUKOPEI al TrouwCommentaar STAATSLOTEN? Staveren wordt weer Stavoren uitjes Commentaar van anderen Militairen niet loyaal? (1) Militaireij niet loyaal? (2) Een beetje open (1) Een beetje open (2) Publiek steekt zich dieper in de schulden nenl- School genoot waarschuwde al eerder De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. gl hoogste tijd slaafjes 'uit lourdes' lawaaibomen gevaar BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 A RT .reiuraivrT A TRP A RT .TrMTnNTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN PARLEMENTPA Redactie: Ferry Mingelen Bijdrage: Bram Pols Fen paar korte, zakelijke aante lgen bij het gisteravond door de fen De Jong en Van der Leeuw I het Rijksinstituut voor Oor- jdocumentatie uitgebrachte ort over Aantjes. [de eerste plaats is het juist en omen terecht dat beide heren eigen initiatief een dergelijk jerzoek hebben ondernomen, j eerste.ligt het nemen van een fgelijk initiatief in de aard van I werkzaamheden en ten twee- geldt het argument van de ptsveiligheid. Een zo vooraan- ,nd politicus mag geen doelwit den van politieke chanteurs. jt beeld dat uit het rapport van Jong en Van der Leeuw op uit is een opeenstapeling van lerade stappen, die echter en zeggen wij met nadruk om nadere duiding vragen. On- ikenbaar is nu het feit dat Aan- vrijwillig naar .Duitsland is ge- n en dat hij zich op 12 oktober [944 voor dienstneming bij de ^andstorm Nederland heeft ge ld. Met name over dat laatste feit heeft Aantjes in het verleden minder concrete mededelingen ge daan dan gewenst zou zijn tweest. r is echter geen reden om na kennisneming van dit feit de or Aantjes zelf gegeven psycho- jgische motivering voor zijn ienstneming (de hoop dat hij op- manier naar Nederland kon ugkeren) over het hoofd te zien. li dit verband is de datum van 12 [ktober 1944 van belang, toen toch or ieder redelijk intelligent mens liidelijk was dat de nederlaag foor Duitsland onafwendbaar was. wie toen nog dienst nam moest óf ten verblinde nazi zijn óf moest mdere motieven hebben, bijvoor beeld de door Aantjes eerder in Interviews aangevoerde verkla ringen. pe Jong en Van der Leeuw laten ich over dit laatste niet uit (het jnderzoek is in zeer korte tijd bitgevoerd en beide onderzoekers onderstrepen ook de voorlopig heid van hun onderzoek), maar zij die aan het rapport eventuele con sequenties willen verbinden, zullen toch meer dienen te weten over wat Aantjes' werkelijke beweegre denen waren in dat najaar van 1944. In dit verband ook is het van belang er op te wijzen, dat Aantjes eenmaal terug in Nederland niet gedrost is maar zich door de vijand heeft laten inzetten. Waren er toen werkelijk mogelijkheden om de Duitsers te ontlopen of heeft Aan tjes moeten concluderen dat hij er maar van maken moest wat er van te maken was? Als De Jong niet in zijn rapport, maar in de toelich tende persconferentie zegt, dat Aantjes welkom was geweest bij het verzet, als hij zich met zijn papieren en,^ uniform had willen melden, dan miskent De Jong de feitelijke toestand uit de winter 1944. Een Nederlander met een Duits uniform, die vraagt om te mogen onderduiken en meedoen aan het verzet, zal met de grootste argwaan bejegend zijn en kans hebben gelopen als agent-provoca teur te zijn behandeld. In elk geval komt uit de getuigenverklaringen over wat er in Port Natal is ge beurd naar voren, dat Aantjes zich in de gegeven omstandigheden be hoorlijk heeft gedragen ten opzich te van de daar gevangen zittende Nederlanders. Het zijn allemaal feiten die naar onze mening ernstig zijn, maar toch evenzeer om een nadere toe lichting en wijdere context vragen als men daar nu, na ruim dertig jaar, eventueel een zwaarwegend politiek en menselijk oordeel zou willen geven. Als er conclusies getrokken moe ten worden, kan met deze gege vens op tafel voorlopig alleen Aantjes zelf dat doen. Ieder ander zal voor hij oordeelt, meer gege vens en details moeten hebben. In dit verband valt de regering te prijzen die gisteren het rapport van De Jong en Van der Leeuw onmid dellijk en zonder eigen oordeel aan de Kamer heeft gezonden. Banen Keer op keer komt de oppositie (met name die ran de PvdA> met een plan. aar dl*' bij ui voering zus of zoveel nieu- lrijvei w banen zou scheppen. Vergeet het mar rustig, want zo eenvoudig is het I belaas niet. verzucht de Winschoter lebbe Couranl. g^un -Jn een tyd. waarin de werkloosheid om zich heen grijpt en de ene onheil spellende tijding na de andere over de omvang van de werkloosheid over enkele jaren de ronde doet. zouden dit soort mededelingen een verade- 1 ming en opluchting dienen te zijn. Dat zijn ze niet. Gewoon, omdat nie mand dit soort berichten uit het te- genstrevende kamp van de huidige regering voor honderd pïocent se rieus neemt. Als er zó eenvoudig plannen kunnen worden gemaakt om het aantal banen in ons land op te voeren, waarom pakken we dan niet ook de wegen- en woningbouw op die manier aan. proberen we in de sfeer van de dienstverlening aan bejaar den. zieken en andere groepen der bevolking meer werk te creëren. Maar dat gebeurt niet. Integendeel, daar dreigen steeds meer banen overboord gezet te. worden. De praktijk is helaas anders dan de theorie van de PvdA. En je wordt het gevoel niet kwijt dat het wat de werkgelegenheid betreft in dit land niet anders zou toegaan be houdens misschien op minimale on derdelen wanneer de PvdA (weer) zou regeren." Ministers van defensie zijn zelden populair geweest in de militaire maatschappij. Als alle politici wer den zij eerder beschouwd als lastige indringers op een terrein, waarvan toch alleen militairen verstand me nen te hebben. Militairen hebben daarom vaak kritiek op de beslis singen van de politieke leiding, maar worden geacht die beslissin gen desondanks getrouw uit te voe ren. Dat heet loyaliteit. Loyaliteit geldt voor alle ambtenaren, maar in het bijzonder ook voor militaire ambtenaren. Zij hebben tenslotte de middelen om zich in extreme gevallen tegen de politiek te verzet ten. Loyaliteit moet zorgvuldig in de gaten worden gehouden. In dit verband is het opmerkelijk dat de recente afscheidsspeech van de vooreitter van de Nederlandse officieren vereniging, overste Cou- zy. in politiek Den Haag tot geen enkele reactie of vraag om verdui delijking aanleiding heeft gegeven. Couzy sprak namelijk over de mo gelijkheid dat militairen doelbe wust pogingen van de politieke lei ding boycotten om meer greep op "het defensiebeleid te krijgen. De drie krijgsmachtdelen, land macht, luchtmacht en marine wa ren in het verleden in hoge mate zelfstandig. Volgens een vaste ver deelsleutel kregen zij hun deel van het defensiebudtet toegewezen en konden de besteding daarvan, met name de aanschaf van nieuw mate rieel, grotendeels zelf bepalen. On der het kabinet Den Uyl is er een nieuwe organisatiestructuur voor defensie ingevoerd, waardoor de krijgsmachtdelen veel van hun zelf standigheid' verloren. Het geld wordt niet meer volgens vaste sleu tels verdeeld, de beslissingen wor den meer centraal genomen en dat vinden landmacht, luchtmacht en marine niet leuk. Cpuzy vaart al tijden uit tegen wat hij noemt „dit politieke stokpaard je", „het kostbare waterhoofd" van de nieuwe defensietopstructuur. Ook een militair behoort zijn me ning te kunnen geven. In zijn recen te speech ging hij echter verder. Hij vroeg zich af of de minister nu wel werkelijk een betere greep op het militaire apparaat heeft gekregen. ..Wij kunnen ons voorstellen dat door een begrijpelijk wantrouwen ten opzichte van de vermeende, doch in wezen schijndeskundigheid van het centraal apparaat er juist door de krijgsmachtdeelstaven in formatie wordt achtergehouden, te neinde zich te kunnen handhaven in de gevechten rondom het toebe delen van de financiële middelen. Dit klinkt misschien niet fraai, doch is een logisch gevolg van de gekozen structuur." aldus Couzy. In 1975 heeft de Tweede Kamer uitgebreid aandacht gegeven aan de loyaliteit van militairen naar aanleiding van het Neptune-inci dent. De „oefenvlucht" van de Nep tune-vliegtuigen boven het Binnen hof. kort nadat minister Vredeling had besloten tot bezuinigingen ten koste van de Neptunes, werd als onaanvaardbare demonstratie te gen het beleid van Vredeling veroor deeld. Er volgden berispingen en overplaatsingen in de marine. Vre deling wees de marineleiding op de noodzaak van „een strengere schei ding tussen de ambtsvervulling als militair en de beleving van de bur gerrechten als men het ergens niet mee eens is". Wat Couzy aansneed was nu juist deze problematiek. Zijn uitlatingen zijn echter in stilte voorbijgegaan. De woordvoerder van minister Scholten zei desgevraagd dat de speech geen discussie had losge maakt op defensie. Een nadere vraag naar het oordeel van de mi nister leidde later tót de volgende verklaring: „Wat overste Couzy een logisch gevolg vindt van de top structuur. acht minister Scholten volstrekt onjuist en een onbewezen conclusie. Er is de defensieleiding niets gebleken van hetgeen Couzy op dit punt stelt. De minister heeft niets van zich laten horen aan het adres van Couzy, omdat deze sprak als scheidend voorzitter-en niet als commanderend militair," aldus de woordvoerder Bij de behandeling van de defensie begroting in de Tweede Kamer zal de minister over deze zaak nog wat nadere vragen te beantwoorden krijgen. Enkele Kamerleden zijn in middels ook wakker geworden. Het VVD-Kamerlid Keja: „Iemand mag best kritiek hebben op besluiten van de minister, maar als er inder daad informatie achtergehouden wordt, dan gaat het te ver. Dat is onjuist. Dat mag niet". Het CDA- Kamerlid Friking (zelf oud-mili tair): „Dè problemen hebben te ma ken met het feit dat de topstructuur nog niet goed werkt. Maar je kan niet onder de conclusie uit dat he< achterhouden van informatie niet loyaal is, dat kan gewoon niet. Het is een zaak die meer aandacht ver dient". Het ls wat zuur over het achterhou den van informatie te moeten schrijven, net nu de Eerste Kamer deze week de wet openbaarheid en openheid bespreekt Dat wetsont werp is het resultaat van zo'n tien Jaar denken en doen over één van de eisen des tijds uit de zestiger Jaren, openheid en openbaarheid Daarmee zou de politiek van zijn nevelen onthuld worden, daarmee zou gekonkel achter de schermen van plaatselijke bestuurders onmo gelijk worden, daarmee zou het volk eindelijk de gelegenheid krijgen het bestuurlijk beleid te doorzien en het daardoor te beïnvloeden. De eerste aanzet werd in 1970 op papier gezet door een commissie onder leiding van de anti-revolutio nair Blesheuvel, die daardoor zelfs nog de bijnaam: „Open Barend" kreeg. Het devies van zijn advies was om de vaste ambtelijke regel van: geheimhouding regel, open baarheid uitzondering, drastisch om te draalen. De burger moet alle bestuurlijke stukken waar hij om vraagt, kunnen inzien, met zekere uitzonderingen. Die uitzonderingen zijn in de loop der Jaren groter en groter geworden. Het aanvankelijk enthousiasme van Blesheuvel zelf en na hem van premier Den Uyl daalde alras onder de druk van de ambtelijke bezwaren De uitzonderingen zoals die nu in het wetsonwerp (al goedgekeurd door de Tweede Kamer) zijn vastge legd betreffen niet alleen stukken met onder andere een relatie tot de staatsveiligheid, de buitenlandse betrekkingen, de eenheid van de kroon en de opsporing van strafba re feiten. Ook worden gegevens niet verstrekt die nog niet in bewerking zijn. of een onvolledig dan wel ver tekend beeld van de situatie leve ren, ofwel persoonlijke beleidsop vattingen van bewindslieden, be stuurders en ambtenaren bevatten voor de openbaarheid behoed En met die uitzonderingen kan een mi nister. bestuurder of ambtenaar die echt niks wil zeggen, nog een heel eind komen. Of dat nu echt zo erg is? Sommigen zien sówieso niets in deze wet. Een voormalige topambtenaar heeft eens gezegd: De omvang en inge wikkeldheid van het overheidsbe stuur. maakt het zelfs voor de knap ste burger, al heeft hij niets anders te doen. onmogelijk om zich daar over breed te oriënteren. Een be stuursdeskunclige verklaarde: nog nimmer, zo wijst de historie uit, is per wetgeving een mentaliteit ge wijzigd en een slechte wet zal daar in al helemaal niet slagen. Het gaat dus om de mentaliteit. Wat dat betreft krijgen de ambtena ren vaak een slecht voorbeeld voor geschoteld van de politici. Open heid en openbaarheid zijn immers geen doel in. zichzelf, maar „een middel tot verspreiding van kennis en macht tot goede en de democra tische besluitvorming", zo formu leerde de toenmalige premier Den Uyl het. Aan die goede en democratische besluitvorming, in de zin dat de besluitvorming voor een ieder dui delijk en dus controleerbaar is. ont breekt het nogal eens. Beslissingen van het kabnet en kamerfracties worden van veel kanten mistig ge noemd. voor meer dan een uitleg vatbaar Soms gebeurt dat met op zet, omdat de meningsverschillen te groot zijn om de zaak echt uit te spreken. Soms ontstaat de mist door gebrek aan de juiste kwalitei ten bij een bewindsman. „Minachting van het parlement is een beschuldiging die een bewinds man in zo'n geval nogal eens in de Kamer te horen krijgt. Zo ook vori ge week de WD-staatssecretaris voor gezondheid mevrouw Veder- Smit. De Kamer had haar werkelijk het hemd van het lijf gevraagd over de gezondheidszorg en heel netjes probeerde zij urenlang alle vragen te beantwoorden. Veel moest echter nog worden onderzocht, zou in stu die worden genomen, was nog te vroeg om al over te besluiten en toen de spreektijd ruimscnoots op was. waren nog steeds de belang rijkste vragen onbeantwoord „Een schandaal, dat is geen werken zo." viel het nieuwe PvdA-kamerlid mevrouw Muller van Ast. ongehin derd door parlementaire terughou dendheid. uit. Anderen zijn al aan zo'n gang van zaken gewend. De boerenleider Koekoek: „Als er een moeilijk punt naar voren wordt ge bracht, dan wordt geantwoord dat er een onderzoek gaande is. Soms leidt dat tot een rapport. Dan moet het rapport worden onderzocht. Zo blijven we aan de gang." Agenda De Tweede Kamer behandelt de/ week de begroting van landbouw De recente problemen rondom hei voortbestaan van het .hospitaal kerkschip De Hoop zullen daarbij aan de orde komen Voorts komt d«- situatie op de Antillen uitgebreid ter sprake. De Kamer begint met de afhandeling van de begroting van Justitie. Donderdug ondervraagt het PvdA-kamerlid Kosto de minis ter van CRM over het uitleenbeleid voor kunst. De Eerste Kamer hc handelt vandaag de wet openheid en openbaarheid PABLEiSIENTARISMÈPARLEMENTENPAR 1BT PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENT m T ADVERT ENTlü DEN HAAG (ANP) De Nederland se consumenten hebben in de eerste negen maanden van 1978 een miljard gulden meer bij financiële instellin- s, hod A r de ane •ekt ilkran wel :ertui t een in niet van 1 Doral keut zij. tun imten i zou wort mï read zij den. taar ildraf uk. Van een onzer verslaggevers DE LIER Mr P. Los. schoolgenoot van Aantjes op het Rotterdamse St. 'larhix-gymnasium heeft in 1966 te vergeefs geprobeerd de gisteren in de nbaarheid gekomen feiten aan de orde te stellen via een brief aan dag blad Trouw en aan mr Biesheuvel. Hij zei ons gisteravond: „Het meest ver schrikkelijke is dat iedereen, ook bij de AR. het heeft geweten." Volgens mr Los die nu in De Lier woont, gaf Aantjes al in de jaren 1940 en 1941 blijk van een „duidelijk nationaal- socialistische gezindheid". Mr Los: „Hij liep provocerend rond met Volk en Vaderland en bracht te pas en te onpas in de openbaarheid de Hitler groet. Alles heeft zich vanaf het aller eerste begin afgespeeld en de man wist heel goed wat hij deed." oordeelt mr Los. „Nu wordt gesproken over 1944, maar het begon al in 1940. in het nog rokende Rotterdam. Ik heb Bies heuvel geschreven en later bleek mij dat ook de Tweede Kamerleden Schakel en Van Dam ervan op de hoogte waren." De heer Los heeft na zijn mislukte poging om de zaak aan de orde te stellen, geen stappen meer ondernomen, omdat hij vond niets meer te kunnen uitrichten nadat Trouw en de AR-leiding waren ge ïnformeerd. Een grens zou voor hem zijn een eventueel ministerschap van mr Aantjes. Ook nu heeft hij volgens zijn zeggen niet het initiatief geno men tot het in de openbaarheid bren gen van de affaire. Mr Los is tot op heden niet benaderd door het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. Hij is een voormalig verzetsman, en was lid van de LKP. de landelijke knokploeg gen geleend dan in dezelfde periode van 1977 Te zamen is tussen januari en sep tember voor 6.9 miljard aan con sumptief krediet verstrekt, aldus het ministerie van economische zaken Eind september stond het publiek voor 10.9 miljard bij de kredietin stellingen in het krijt, dat is 1.8 miljard meer dan op 31 december van het afgelopen jaar. Het aandeel van de financieringsmaatschappijen in dit saldo bleef gelijk op 60 procent. Volgens het CBS. die een en ander becijferde, moet de groei voor een belangrijk deel worden toegeschre ven aan de nog steeds toenemende populariteit van het doorlopende kre diet: 34 pet va'n het consumptieve krediet werd in deze vorm opge nomen. Verleenden tot voor kort uitsluitend handelsbanken en landbouwkrediet instellingen dit soort krediet, de laat ste jaren kan men hiervoor ook steeds meer terecht bij financierings maatschappijen en spaarbanken. De financieringsmaatschappijen konden behalve de forse stijging van het doorlopende geldkrediet '93 pet» ook een belangrijke groei boeken van het aan geldleningen verstrekte be drag. Het aantal leningen daarente gen liep terug. Het gemiddeld per lening verstrekte bedrag is dan ook toegenomen van 10.500 gulden in 1977 tot 13.000 gulden AMSTERDAM - De tijd schriften mogen volgend jaar met gemiddeld 4.5 pet in prijs omhoog. Hierin is een percen tage begrepen ter compensatie van de kosten van invoering en instandhouding van de postco de. zo heeft het ministerie van economische zaken samen met de Nederlandse Organisatie van Uitgevers bekendgemaakt Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. Had het Vrouwtje van Stavoren eigenlijk niet het Vrouwtje van Staveren moeten heten? Moet je de naam van deze Friese gemeen te. historisch gezien, met een e of een o spellen? De Winkler Prins, laat het in het midden („Stave ren. ook Stavoren"), de districts- gids van de telefoondienst houdt het op Staveren, en in de plaats zelf zijn de meningen verdeeld. „De oorspronkelijke naam is Sta voren." zeggen burgemeester Oosterhuis en zijn medestanders beslist, maar de tegenstanders volgens een enquête vormen die 52.4 procent van de bevolking weten aan de hand van stokoude officiële stukken heel zeker dat het vanouds Staveren is De strijd is opgelaaid sinds de gemeenteraad op 30 augustus nét voor de raad in nieuwe sa menstelling op 5 september zou aantreden dus het besluit nam de naam per 1 januari 1979 offi cieel in Stavoren te veranderen. „Dat hebben ze er nog gauw even doorgedrukt; het punt stond niet eens op de agenda." zegt het nieuwe (socialistische) raadslid Jan de Boer. Niks doorgedrukt, vindt de burgemeester die in de laatste raadsvergadering vorige week een voorste! om het besluit een jaar uit te stellen, van de hand wees. „Het is gewoon een herstel van de oorspronkelijke si tuatie. De oorspronkelijke naam is tot na de laatste oorlog altijd Stavoren geweest. Die naam is ook steeds door allerlei overheidsinstanties gebezigd, maar de laatste dertig jaar is het even Staveren geweest. Je moet het ongeveer zo zien als 's-Gra- venhage en 's-Hertogenbosch. Net zoals die in het spraakge bruik Den Haag en Den Bosch genoemd worden, werd Stavoren Staveren genoemd, en dat gaat dus weer veranderen." „Onzin." zegt raadslid De Boer. „Volgens mij moet de burge meester zonodig een daad stel len. zodat zijn naam ergens aan verbonden blijft. De zaak is heel ondemoipratisch gespeeld. De burgemeester beroept zich nu op stukken van zo half 1600. maar geschiedkundigen hebben daar nooit over geschreven. Thuis heb ik een- kopie van een „privilegie brief" uit 1363 van de koning van Denemarken, waarin al over Sta veren gesproken wordt. En wie het geschiedenisboek van dr Heeringa er op na leest, twijfelt al helemaal niet meer: die promo veerde in 1893 op het onderwerp de geschiedenis van Staveren. Hoe die o er in geslopen is weet niemand zeker, maar waarschijn lijk is het een verhollandsing ge weest in de Gouden Eeuw. De plaats is vermoedelijk afgeleid van „staver". wat geschiedkun dig „paal" betekent, de paal of steiger waaraan de schepen aan legden. Daar kun je onmogelijk Stavoren van maken. In de derti ger jaren heeft de toenmalige burgemeester Van Haarsma Buma die in de oorlog is omge komen de naam al in Staveren veranderd, nadat hij het precies had laten uitzoeken. Had burge meester Oosterhuis nou ook maar eerst besloten dat er een deskundig onderzoek moest ko men, dan had ik er vierkant ach ter kunnen staan. Als we zijn naam ineens in Westerhuis zou den veranderen zou hij daar ook niet mee akkoord gaan De hervormde predikant ds K Beuckens. een van de actievoer ders tegen de naamsverandering, heeft zich intussen bij het besluit neergelegd, wat nog niet wil zeg gen dat hij het met de gang van zaken eens is. „Onze burgemees ter is echt wel iemand die luistert naar wat in de bevolking leeft, maar hier heeft hij voor mijn gevoel de plank goed misgesla gen. Er is nu wel duidelijk aange toond dat het grootste deel van de raad van de kern van de Friese zaak geen enkel begrip heeft, al praten ze nog zo mooi Fries." De jeugdgroep die onder meer de enquête gehouden heeft, gaat nog wel door met actievoeren, bij de Friese Culturele Raad en de provincie Volgens ds Beuckens is de enige mogelijkheid nog om beroep aan te tekenen bij de Kroon, omdat het besluit strijdig zou zijn met het algemeen be lang. iets waar hijzelf beslist niet achter kan staan Zesenvijftig broodmagere, onder voede kinderen tussen tien en .vijftien jaar zijn door de politie bevrijd uit een snoepfabriek in de buurt van de Thaise hoofdstad Bangkok Volgens de politie wa rén de meeste kinderen door hun ouders aan de fabrikant „ver huurd" voor duizend baht 'onge veer honderd gulden» per jaar De kinderen mochten dan ook nooit naar huis en moesten, vertelden ze. als slaven in de fabriek wer ken Ze kregen weinig eten en veel slaag Volgens de politie, die de eigenaar hèeft opgepakt, is een van de kinderen door mis handeling overleden. Een ander kind stierf na de bevrijding aan een andere oorzaak en twee wa ren verlamd Volgens ontwerper Jacques Overhoff is zijn zonnewijzer, nog maar net afgebouwd op de heuvels bij de Amerikaanse stad San Francisco, een van de hoog ste van de wereld geworden. De „klok" is ruim twintig meter hoog en aan zijn schaduw op de markeringen van de reusachtige cirkel waarop hij staat, kun je aflezen of het al dan niet de hoogste tijd is. Met een certificaat, dat ze door paus Paulus VI gezegend en met water uit het Franse bedevaarts oord Lourdes gewijd waren, had het verzendhuis American Con sumer in Philadelphia (VSi vorig jaar 6478 „heilige kruisen" ver kocht voor 16 dollar per stuk Nu is de firma door een rechtbank tot een boete van 250.000 dollar veroordeeld, omdat de kruisen „nooit door de paus gezien zijn en besprenkeld waren met water uit Connecticut", zoals rechter Al fred L Luongo vaststelde Het postorderbedrijf moet bovendien aan de 5628 mensen, aan wie het „kruisen uit Lourdes" had aange smeerd. de koopprijs terugbe talen Bomen en struiken, wordt vaak gedacht, houden het verkeersla waai tegen Dat valt erg tegen, zegt de Bomenstichting. Het scheelt wel iets. maar dat merk je nauwelijks, zo weinig is dat maar Bomen met grote bladeren willen het lawaai nog wel wat verstrooi en. maar van tegenhouden is geen sprake. Wel staat het na tuurlijk veel aardiger, flink wat bomen en struiken die geluids schermen of -wallen langs drukke verkeerswegen aan het oog ont trekken. Bovendien is gebleken dat mensen die het rumoerige verkeer danzij de beplanting mei meer kunnen zien. zich verbeel den dat het lawaai minder gewor der. is en zich dus minder aan de auto's ergeren. Dat is in elk geval meegenomen Na half november mogen de Zwitserse tabaksfabrikanten in principe geen enkel pakje siga retten of shag meer de deur uit laten gaan zonder dat er een waarschuwing op staat dat roken de gezondheid kan schaden Bo vendien moet de hoeveelheid teer en nicotine duidelijk aangegeven zijn De Zwitserse regering, die ook het adverteren met tabaks waren verboden heeft, geelt n. tabaksfabrikanten twee jaar de tijd voordat er boetes op ontdui king van de nieuwe maatregel gegeven zullen worden; in die tijd kunnen ze dan van hun oude. nog niet van „gevaar" voorziene voor raden zien af te komen In de hoogte Ds Barry Fin kenberg uit Albuquerque in de Amerikaanse staat New Mexico heeft de afgelopen maand een paar huwelijken op eigenaardige plaatsen te voltrekken gehad eentje in een heteluchtballon, een in een treintje dat de bij de stad gelegen Sandiaheuvels op en neer rijdt en een in een zweef vliegtuig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5