Aantjes kon ^minister geen worden Verleden schaduw over politieke carrière 'Stuk van Friese wadden inpolderen' Landstorm vocht tegen illegalen en geallieerden Vroegere ARP-voorzitter W. P. Berghuis: Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. DESSO brengt meer kleur in Wolmerk tapijt. H.H de Klerk geeft er een extra vrolijk tintje aan. HH DE KLERK Op beslissende momenten onoverkomelijk obstakel voor Aantjes Uw Kunstgebit Commissaris Rijpstra dringt (nog eens) aan: DINSDAG 7 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Vin onze parlementsredactie opspi PEN HAAG Het oorlogsverleden van Aantjes heeft in 1967 voor het eerst een belemmering leder Wtekend in diens politieke carrière. Hij kon in dat jaar geen minister van volkshuisvesting ndeü worden, waardoor de ARP hem kandidaat had gesteld. Dit heeft de toenmalige ARP- >p: - joorzitter W. P. Berghuis gisteren verklaard, comi 1 vei maal opei n aan it ba Berghuis besloot destijds op grond tusse tan een schriftelijk verklaring van ering Aantjes over diens rol in de oorlogsja ren u ren „er een streep onder te zetten en n het jr politiek geen werk van te maken", die De vroegere ARP-voorzitter nam dit _Jluit gezien de omstandigheden et bij waarin een ander zich had afge speeld en de leeftijd van Aantjes in werd de oorlogsjaren, de ma .gevai ferghuis over deze periode: „Ik kreeg 1 te In 1967, tijdens de kabinetsformatie- zij.11- liesheuvel, die overigens mislukte, gevin )ezoek van mensen uit Drente die igd I eschrokken waren van het gerucht liet vj dat Aantjes aspirent-minister was. hij- Deze mensen, die 1&-iden dat de oud- dat verzetsstrijders waren, vertelden dat le Aantj s in een bepaalde Duitse meti ^ganisatie hadden meegemaakt, ^n I igrig! eik geval hadden gezien." de.„ Geschokt' folgens Berghuis was hij „geschokt" nrinn, ,o]S< -inipw door deze mededelingen. "Ik heb toen p erst Aantjes gebeld en gevraagd of c iet waar was. Hij gaf dat toe. Toen Hiïïeb ik Biesheuvel gebeld en gezegd it het ministerschap van Aantjes let kon doorgaan. Biesheuvel was it daarmee eens. Vervolgens heb ik itjes gevraagd de gang van zaken de oorlog op schrift te stellen. Dat ift hij gedaan." nVau" De oud ARP-voorzitter zei, dat voor- over hij zich kom herinneren, in die erklaring van Aantjes het woord Germaanse SS" niet voorkomt, jantjes gaf wel toe, dat hij zich in in bepaalde Duitse organisatie had irmd om van Duitsland naar Ne land terug te komen. Ik heb hem igd, dat ik dat geen goede stap ind. Ik heb het ook niet goedge- „iïï ma' ct me l te i ledenl f i de n ,raa antal eigens Berghuis heeft hij behalve somn Hesheuvel geen andere partij geno- hoogv en bij de zaak betrokken. Hij trad bedril en jaar later *n 1968, als partij- ■men ooreitter. nen^S Pe anti-revolutionair Schakel, Ka- )ren z merlid voor het CDA, verklaarde gis teren dat hij al sinds 1945 op de loogte was „van de moeilijkheden ondom Willem Aantjes in het laatst de bezettingstijd". Schakel was £CÉUdens de oorlog leider van de illega- teit in de Alblasserwaard, de ge- ^^^oortestreek van Aantjes. Schakel: „Het was bij ons bekend, dat Aantjes onvrijwillig naar Duits- Ie «slaagde poging had ondernomen fifconi er onderuit te komen. De illegali teit heeft toen een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat er geen reden was om een straï- :edure tegen de jongeman aan te inen." land was afgevoerd en een weinig Nede ,e Mi v.d. en. prei tindei Ra angel Over het feit dat Aantjes zich vrijwil- em P bij de SS heeft aangemeld zei bedai Bchakel: „Dat is een sterke toespit- otterd sing van een bepaald detail. Uit het n, dte toen ingesteld onderzoek door de ille- n Rai galiteit in dat gebied is gebleken, dat er zoveer verzachtende omstandighe- waren dat geen maatregelen in Tzijn richting werden overwogen." um: C e, die p.Ke Th. ir: J. lis: ?la er chaap 4 rrsitet an °jf schrei an o4 i 1926 Ritth Teengs Gerritsen tot :eren Veel Vervolg van pagina 1 bij „de politische lei ter", allen Duitse nazi's die met karabijnen gewapend waren, zeer populair. Ik herinner me Utrecht liet inschrijven, valsheid in geschrifte heeft gepleegd. Elke stu dent moest aan het begin van zijn studie een formulier invullen, waarin onder meer gevraagd werd naar een eventueel lidmaatschnap van een landsverraderlijke organisatie niet dat hij gewapend was. Hij liep in naar arbeid in Duitsland. Volgens de een zwarte jas, met een zwart over hemd en een zwarte das met een Duitse uniformpet op." Volgens Weites is hem uit persoonlij ke gesprekken met Aantjes gebleken, dat deze een grote verering voor Hit- Ier had. „Van deze was hij „begeis- tert". Dat woord gebruikte hij in dit verband herhaaldelijk. Hij heeft mij niet verteld, dat hij als strafgeval in Port Natal was beland. Hij zei. dat hij tot de Germaanse SS behoorde, die ik, zei hij. vooral als sportclub moest zien," aldus Weites. Over de vermeende pro-Duitse opvat tingen van Aantjes hebben de onder zoekers ook gehoord ir L. Troost, agrarisch adviseur te Bloemendaal, die Aantjes een aantal jaren geleden heeft geconfronteerd met mededelin gen van oud-gevangenen van Port Natal. Ir Troost zei, dat Aantjes tegenover hem in een persoonlijk ge- onderzoekers kan Aantjes de eerste vraag niet naar waarheid hebben be antwoord zonder dat dit tot conse quenties zou hebben geleid. In dat geval zou hij hebben moeten verschij nen voor de zuiveringscommissie. Volgens dr Puchinger, wetenschappe lijk medewerker van de VU en eer tijds lid van deze commissie, is Aan tjes daarvoor niet verschenen. Volgens de onderzoekers lijkt het niet waarschijnlijk, dat Aantjes lid is ge weest van de Nationale Jeugdstorm, dus van de NSB. Twee toenmalige klasgenoten van Aantjes. de advoca ten mr H. Dolk en G. Dolk uit Am sterdam, hadden verklaard, dat zij Aantjes kort na het begin van de Duitse bezetting hadden leren ken nen als NSB-er. Een onderzoek in de archieven van de NSB en de Nationa le Jeugdstorm leverde niets op. Volgens de onderzoekers staat het Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Neder land kende in de oorlog vier militaire of semi-militaire instellingen, waarbij colla borerende Nederlanders zich konden aansluiten om de Duitse strijd te steunen. Dat waren: de Waffen SS: een ge heel militaire organisatie, die vrijwilligers voor het Oostfront wierf; de Germaanse SS: een tamelijk kleine organisatie van fanatieke politici, die aansluiting van Nederland bij Duitsland wilden; de Landwacht, een in stelling van de NSB, die als een soort hulppolitie fun geerde, en de Landstorm, later Landstorm-Nederland ge heten, een militaire organi satie, die op 12 maart 1943 door Rauter werd opge- richt na overleg met Mus- sert, de leider van de NSB. De taak van de Landstorm was de territoriale verdedi ging tegen binnen- en bui tenlandse vijanden. De Landstorm was betrokken bij het oppakken van ille galen, de opsporing van ge allieerde vliegers, de con trole van de persoonsbewij zen en de bewaking van mi litaire objecten. In septem ber 1944 werd de Land storm ingezet o.a. bij de verdediging (tegen de geal lieerden) van de Moerdijk- brug. Ze waren verder bij de Slag om Arnhem betrok ken en bij de gevechten in de Peel, op de Veluwe, in de Betuwe en de Achterhoek. Hoewel de heer Aantjes zelf zegt zich bij de Germaanse SS gemeld te hebben, lijkt het waarschijnlij ker, dat hij lid geweest is van Landstorm-Nederland, aangezien voor deze organisatie druk gewor ven werd onder te werk gestelden in Duitse werkkampen. De heer Aantjes vertelt, dat hij zich gemeld had om in Nederland een opleiding tot politie-agent te kunnen volgen, waarbij het zijn opzet zou zijn om, eenmaal terug in Nederland, te vluchten. Ook deze gegevens kloppen beter met wat bekend is van de Land storm dan van de Germaanse-SS. Het is namelijk een feit, dat er in de Duitse werkkampen onder Ne derlandse mannen en jongens ge worven werd onder het mom dat zij terug in Nederland in Hooge- veen een politie-opleiding konden volgen. Deed men dit, dan bleek men ingelijfd te worden bij de Landstorm. Om lid te kunnen worden van de Landstorm moest men Nederlan der zijn. tenminste zeventien jaar en naar lichaam en karakter ge schikt zijn De leden verbonden zich tenminste voor een periode van drie maanden en voor een eventueel noodzakelijke inzet daarna. De opleiding en inzet had den uitsluitend in Nederland plaats. Eed op Hitier De aanmelding geschiedde schrif telijk of mondeling bij het Ersatz- commando Niederlande der Waf- fen-SS. De Landstormers werden beëdigd met de eed op Hitler, die luidde: „Als lid van de Landstorm- Nederland zweer ik u. Adolf Hitler. Germaans Führer, trouw en dap perheid. Ik beloof u en de door u aangewezen leiders gehoorzaam heid tot in den dood. Zo waarlijk helpe mij God almachtig" De leden van de Landstorm droe gen een Duits uniform, echter zon der de onderscheidingstekenen van de SS. Vlak na de oorlog kregen mannen, die lid geweest waren van de Landstorm gevangenisstraffen van vijf jaar. Personen, die vrijwil lig in Duitsland hadden gewerkt, kregen gevangenisstraffen van een half jaar. sprek had erkend, dat hij tijdens zijn vprhiiif in Duit-eland sti»rk nnder dp vast' aa" Aantjes genoor neen gege verblijf in Duitsland sterk onder de indruk was gekomen van de Duitse propaganda en dat hij in Nederland een opleiding had gevolgd in het nati- onaal-socialistische politie-oplei- dingskamp Schalkhaar. In een tweede gesprek bevestigde ir Troost de juistheid van de weergave van het gesprek dat hij met Aantjes had gevoerd. Mr Aantjes had hem gezegd, dat hij, doordat hij was losge raakt van het Nederlandse milieu en zich als eenling in Duitsland bevond, sterk onder de invloed was gekomen van de Duitse propaganda. Ir Troost herhaalde bereid te zijn deze medede ling onder ede af te leggen. De onderzoekers hebben ook onder zocht of Aantjes na de oorlog, toen hij zich als student aan de universiteit in ven aan de eerste oproep voor tewerk stelling in Duitsland. De lezing die Aantjes eerder heeft gegeven, dat hij als ongehuwde naar Duitsland zou zijn vertrokken teneinde uitzending naar Duitsland aan een gehuwde te besparen, moet volgens het rapport worden betwijfeld. „Het ligt meer voor de hand dat hij per 1 juli 1943 bij de PTT ii\ Dordrecht in vaste dienst is gegaan, in de opleidingscursus, om te bewerkstelligen dat hij in het ka der van de uitzending van de jaar- gang-1923. waartoe hij behoorde, als postambtenaar zou worden uitgezon den in plaats van als gewoon arbeider die op een willekeurige plaats zou belanden," aldus het rapport. In het archief van de centrale direc tie van de PTT hebben De Jong en Van der Leeuw een kaartje gevonden waarop stond geschreven: „Willem Aantjes Germaanse SS". Directeur De Jong van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie be sloot, nadat hij op 26 oktober en 27 oktober de mededelingen had gekre gen van achtereenvolgens mr Hes en de advocaten Dolk, onverwijld een voorlopig onderzoek in e stellen. Hij deed dit op eigen verantwoordelijk heid als directeur van het instituut, ADVERTENTIE omdat hij de mededelingen „hoogst ernstig" achtte. Er werden nadere gesprekken ge voerd met de heren Dolk en tegelij kertijd archieven- gelicht, toen vast tsond, dat Aantjes vrijwillig bij de Waffen SS in dienst was getreden, hebben de onderzoekers de regering ingelicht. Op 2 november vond een eerste bespreking plaats met premier Van Agt en de minister Pais van onderwijs en De Ruiter van justitie. Met speciale machting van minister De Ruiter kregen de onderzoekers de beschikking over het dossier-Aantjes van de politieke recherchedienst van het distrikt Dordrecht. Op vrijdag 3 november voerden pre mier Van Agt, minister De Ruiter en mr H. Dolk een gesprek en later in de middag met mr Aantjes zelf. Hierbij werd het hem gehele hem betreffende materiaal voorgelegd. Daarna wer den ook de onderzoekers bij het ge sprek betrokken. De twee onderzoekers beschouwen hun onderzoek, waarvan zij het voor lopig karakter en volle erkennen, als beëindigd, omdat het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie niet in de mogelijkheid verkeert getuigen te dwingen om te verschijnen en hun beëdigde verklaringen af te nemen. ADVERTENTIE ROTTERDAM: Qinnenwooploin LqnO.ian Reqi-iInmMoltan Grool Mtsolmonde AMSTERDAM- Jac VèBmanMiaal OEN MAAG GroanmaiM UTRECHT voo-alfaa VLISSINGEN. SpunUaataOE'llEfl HooKJMiaal door Willem Breedveld DEN HAAG Het meest dramatische gegeven in het leven van Willem Aantjes is misschien wel geweest, dat hij zich nooit echt van zijn oorlogsverleden heeft kunnen ontdoèn. Weliswaar heeft hij de feiten aan het begin van zijn politieke carrière al aan de toenmalige ARP-top opgebiecht. Weliswaar sprak hij er in interviews enkele jaren geleden steeds openhartiger over, maar zijn verleden bleef toch als een schaduw over zijn politieke bestaan hangen. Op beslissende momenten vormde het zelfs een onoverkomelijk obstakel, namelijk telkens wanneer een eventueel ministerschap voor hem aan de orde kwam. Aantjes begon betrekkelijk onopge merkt zijn politieke carrière in 1959, toen hij voor de ARP tot Kamerlid werd gekozen. Zijn oorlogsverleden vormde toen geen beletsel, onder meer omdat het Kamerlid en oud verzetsman Maarten Schakel van hem kon getuigen dat de verzets groep van de Alblasserwaard in de na-oorlogse jaren geen aanleiding zag H. Teengs Gerritsen, de voorzitter van het Centraal Orgaan van verzets- en vervolgingsslachtoffers, zei gister avond in een reactie het een bijzonde re nare zaak te vinden. Hij zei dat de stemming onder ex-verzetsmensen gedrukt was en dat men zich er nog niet over wilde uitspreken. „Wij wil len ons buiten de politiek houden. Op het ogenblik heb ik hierover verder niets te zeggen. Het oordeel laten we P. Sctaan de politici of het parlement over." •Als de heer Aantjes enig zelfsrespect heeft, dan trekt hij zich terug uit zijn politieke functies." Dit zei de voorzit ter van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet, luitenant- generaal J. L. Bosch, in Nederland in een reactie. Luitenant-generaal iP. R4 Bosch toonde zich zeer verrast over de onthullingen. „Ik vind het vooral erg voor de AR. Een partij die in het verzet een grote partij heeft meege- blazen. Ik kan het van deze partij, t: L.^voor welke ik veel respect voel. dan ook niet goedkeuren, dat zij het oor logsverleden van Aantjes met de mantel der liefde al die jaren heeft bedekt." aldus Bosch. Hij meent dat de zaak eerder aan het licht had moe ten komen. ADVERTENTIE Gekookte schelvisrollen met ananas 1800 g schelvisfilets. 50 g boter, citroensap, paprikapoeder. 1 eetl fijngesneden ananas Pocheer de filets gaar in weinig water met wat zout en citroensap. Smelt de boter en voeg al roerende paprikapoeder - naar smaak - wat visnat en ananas toe Verdeel de saus over de warm gehouden vis Doe meer met vis, omdat't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visproduklen 's-Gravenhage een strafrechtelijke vervolging tegen de toen nog jonge Aantjes in te stellen. Aantjes werd opnieuw met zijn oor logsverleden geconfronteerd in 1967, toen er tijdens de overigens mislukte formatiepoging van Biesheuvel spra ke van was dat hij minister van volks huisvesting zou worden. Voor een aantal verzetsmensen was toen de maat vol. Zij vonden dat Aantjes er na de oorlog eigenlijk te goed van af was gekomen, maar dat hij nu ook nog minister zou worden kon er bij hen niet door. ZIJ stelden de AR-top van hun verontrusting op de hoogte. gezet. Daarmee was voor Aantjes de kous echter niet af. Weliswaar waren enkele ingewijden op de hoogte van zijn oorlogsverleden, maar dat is wat anders dan wanneer zoiets in brede lagen van de bevolking bekend is. Hoezeer Aantjes nadien ook met zijn verleden heeft geworsteld blijJct wel uit interviews van enkele jaren gele den. Stap voor stap onthult hij daarin wat zijn rol in de oorlogsjaren is ge weest. In mei 1975 bijvoorbeeld "ver trouwde hij aan de Haagse Post toe: „Het is voor mijn vader wel een te leurstelling geweest dat ik naar Duitsland ging. Laat hem maar schuiven dacht-ie. Hij gaat wel, maar alleen omdat hij een ander er niet voor wil laten opdraaien. Voor de grens is-ie 'm al gesmeerd. Grote te leurstelling voor hem. Hij nam 't zich zelf ook wel kwalijk geloof ik, dat ie niet ingegrepen heeft. Nee. we heb ben er nauwelijks over gepraat voor ik wegging. Ik heb ruim een jaar in Duitsland gezeten En na eenincidentje dat hij in het dorp van zijn tewerkstelling had mee gemaakt: „De grond werd me te heet onder de voeten, ik ben 'm gesmeerd. In Hamburg werd ik al gepakt en tenslotte ben ik in een psychiatrishe inrichting in Assen, Port Natal, ge vangen gezet. November '44. Tank vallen graven." Vrijmoedig Op dit interview volgde geen enkele reactie. Ongetwijfeld zal Aantjes hieruit de hoop hebben geput ooit nog eens van zijn oorlogsverleden verlost te kunnen raken Een jaar ADVERTENTIES kan niet meer loszitten of verschuiven! Denlofix - het speciale moderne poeder behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden Dentoflx ver hoogt Uw zekerheid in gezelschap, beroep en sport Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen later sprak hij daarom in Vrije Neder land nog vrijmoediger over zijn oor logsverleden. In een interview met Blbeb zei hij ondermeer: „Ik was nlel opgepakt: ik ben gegaan. Dat zal wel heel verkeerd zijn geweest. Ik had kun vluchten maar onderduiken was nog niet mogelijk. Het zit me nog wel dwars, want ik werd niet gedwon gen. Toen anderen zeer actief werden in het venset, was ik niet beschikbaar. Ik was negentien, werkte tijdelijk bij de post en werd aangewezen door de directeur, met nog acht anderen. Hij zei: als jij niet gaat moet iemand anders, iemand die een gezin heeft. Sociaal gevoel is op zo n moment misplaatst. Primair diende te zijn een politieke stellingname. Ik kwam in een klein plaatsje bij Meckelenburg Kous nietaf De toenmalige ARP-partijvoorzitter Berghuis besloot toen dat Aantjes geen minister kon worden. Hij heeft de kwestie uitvoerig met Aantjes doorgepraat en liet hem alles op schrift stellen. Wat Berghuis betreft kon er toen een streep onder worden brokjes en diner kerngezond en kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak Wonderlijk en „een smoesje" noemde mr P. Iedema. voorzitter van het vete ranen legioen Nederland, het in een reactie, dat mr. Aantjes zich vrijwillig heeft aangesloten bij de Of Germaanse SS. Volgens hem hoefde dat toen helemaal niet. want er waren talloze andere mogelijkheden om on der te duiken. Mr. Iedema zei dan ook ..Zeer geschokt" te zijn over de berich ten van de CDA-voorman. „De oud- militairen in onze organisatie zijn over het algemeen vrij hard en zullen niet anders verwachten dan dat de heer Aantjes zich nu geheel uit de Door een onzer verslaggevers AMELAND De ingebruikneming van de nieuwe mèlkleiding van Ameland naar de vaste wal was voor de Friese commissaris der koningin, mr. H. Rijpstra, gisten aanleiding om nog eens aan te dringen op het inpolderen van een stuk wad aan de Friese Waddenkust. politiek zal terugtrekken", aldus Ie dema. die dat ook van mening was. Het legioen is in oktober .net de fede- ratie van oud-strijdersorganisaties loor K -.tómengegaan. De nieuwe organisatie ïtingf telt vijf tot zesduizend leden, in en zijno n. oo ,wai BENOEMING Professor H. A. ng sW Gomperts uit Amsterdam is be- /an noemd tot lid van de rijkscommissie uit! I Van advies voor opdrachten op het gebied van literatuur-historie. Volgens de commissaris on derstreept de melkieiding dat de Waddenzee een belangrijke bijdrage voor de landbouw le vert. Zo'n bijdrage zal aldus mr. Rijpstra naar ik hoop in versterkte mate geschieden wanneer een gusntige beslis sing wordt genomen met be trekking tot de zogenaamde inpolderingsplannen. Deze woorden waren kenne lijk bedoeld aan het adres van minister Van der Stee van landbouw die de melkieiding in gebruik zou stellen. De be windsman was er echter niet. omdat door mist zijn helikop ter niet kon vliegen. Met name van de zijde van het milieu is bezwaar tegen de in poldering van vierduizend hectare landbouwgrond aan de Waddenkust gemaakt. De regeringsbeslissing laat al vele maanden op zich wachten. Volgens de Friese commissa ris is Frieslands concurrentie positie op zuivelgebied door het Amelander project ver sterkt Mr. Rijpstra vertelde dat Ameland een traditie van primeurs op zuivelgebied voortzette. Ameland was in 1925 het eer ste gebied waarvoor een ruil verkaveling werd aange vraagd op grond van de toen tot stand gekomen ruilverka- velingswet Nu ruim vijftig jaar later is Ameland het eerste eiland ter wereld dat zijn melk door een pijpleiding naar de vaste wal transpor teert. De Friese commissaris stelde gistermorgen op Ameland de vijftien kilometer lange melk ieiding in werking en 's mid dags ving hij de eerste melk op aan de vaste wal. Per keer kan er dertigduizend liter melk door de leiding worden getransporteerd. Dit duurt drie uur Volgens voorzitter Tj. Wiets- ma van de Zuivelcoöperatie „De Takomst" is door de melkieiding de toekomst van de Amelander boeren veilig gesteld. Overigens is niet ie der even gelukkig met deze leiding. Op Ameland bleek dit uit twee eenmans demonstra ties. Voor het ontvangststation stond P. W. Kanger, die zesen dertig jaar lang melkcontro- leur is geweest van de vorig jaar gesloten Amelander melkfabriek, met een span doek. Volgens hem had de overheid met heel wat minder subsidie dan ruim twee miljoen gulden kunnen volstaan als er geld was gestoken in de moderni sering van de inmiddels geslo ten zelfstandige zuivelfabriek op Ameland. Er werkten in dertijd twintig man ln de fabriek. Boer Klaas Adema hield ook een solo-demonstratie door de vlag. omringd door melkbus sen, half stok te hangen. Net als sommige boeren op de vas te wal weigert de heer Adema over te schakelen van melk bussen op etn koeltank. Deze overschakeling wordt ver sneld door de aanleg van de melkieiding. nei overgrote deel van de Amelander boeren is overi gens voorstander van de mel kieiding. Dit blijkt o.m. uit het feit dat diverse melkvee houders op het eiland de laat ste tijd weer zijn gaan investe ren in hun bedrijf. Weliswaar drukt het melkleidingstran- sport op hun melkprijs maar dit is altijd nog voordeliger dan vroeger. Net rendabel Volgens directeur J. Eleveld van De „De Takomst" had modernisering van de Ame lander fabriek niets opgelost. Het probleem is dat de negen miljoen liter die het vee van de tweeënvijftig Amelander boeren jaarlijks produceert, onvoldoende is om een melk fabriek rendabel te laten draaien. „De Takomst" geeft overigens geen garantie dat de Amelan der boeren de melkproduktie op het huidige peil zullen handhaven. De heer Eleveld meent echter dat er geen ge vaar is dat de melkieiding t.z.t. overbodig zal worden omdat de Amelander boeren er mee ophouden melk te leveren. De structuur van de grond is er zodanig dat overschakeling op ander gebruik dan melk veehouderij niet te verwach ten is. Op het ogenblik vindt twintig procent van de Ame lander beroepsbevolking zijn bestaan in de agrarische sector Mogelijk zal de produktie van de eilandmelk ln de toekomst nog extra toenemen. Ook op Terschelling is dit het geval sinds de Takomst de melk daar voor het merendeel van de boeren afneemt. Dit jaar is de Terschellinger melkplas namelijk gegroeid met twaalf procent, wat drie procent ho ger is dan het gemiddelde aan de vaste wal. ,,In 1944 toen ik al een poosje weg wilde, kreeg ik een krantje ln handen Daarin stond dat je een politie-oplei ding kon krijgen in Nederland. Ik dacht als Ik op die manier maar over de grens kom. dan piep ik hem wel Maar geen kans. Je kon de trein niet uit en ten slotte kwamen we in Hoog- eveen. Daar zou je worden opgeleid en Je moest iets tekenen, bewijs van loyaliteit aan de bezettende macht. Ze hebben me drie weken onder druk gezet, maar ik heb niet getekend. Je kan domme dingen doen omdat Je de intentie niet beseft, maar dit. nee We waren met z'n zevenen, werden afge tuigd en moesten onder gewapende geleide een bos in en naar een psychi atrische inrichting. We moesten tank vallen graven Veel vergeten, veel hi aten Geen rimpeling Ook dit interview vermocht geen en kele rimpeling te veroorzaken Toch moet dit de huidige fractievoorzitter van het CDA niet helemaal hebben overtuigd. Tijdens de laatste kabi netsformatie weigerde hij ln te gaan op een voorstel van formateur Den Uyl om minister van justitie te wor den. Hij wees dit voorstel af omdat hij van mening was dat hiermee de CDA-lljsttrekkei' Van Agt werd ge passeerd. Maar hij weigerde ook an dere ministersposten. Zou er toch nog iets van aarzeling over zijn oorlogs verleden zijn blijven hangen' Hoe het ook zij, helemaal echt heeft Aantjes zich nooit van zijn oorlogs verleden kunnen ontdoen, ondanks de opening van zaken die hij zelf eerder heeft verschaft. Tenzij de schok die nu door ons land gaat. dit na 33 Jaar alsnog zou kunnen bewerk stelllgen. Maar dat lijkt tragisch ge noeg wel niet- goed mogelijk meer to zijn. Prijs De C. J. Kokprijs (driedui zend gulden) is toegekend aan dr. B van Leer, medewerker van de vak groep sterrenkunde van de rijksunl versitelt ln Lelden. De prijs is een periodieke prestatiebeloning om on derzoekers ..met een uitgesproken grote begaafdheid" te stimuleren Van Leer krijgt de prijs voor zijn werk over numerieke stromingsproblemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3