Macintosh stelt geen belang in verdere produktie De IBM 82C. Onberispelijk. Onverbeterlijk. BON Den Uyl: controleer multi-nationalen Bestuurder van NVV: Verlichting schuldenlast armste landen Meer werklozen in Engeland bij toetreden EMS Man bekent moord Er wordt gedicteerd: Tijd is geld'. Er wordt getypt: Tijp is geld'. En vervolgens wordt er gezocht naar een stufje of kalkpapiertje om deze veel betekenende vergissing te herstellen. Inderdaad, zó kost typen geld. En dat hoeft niet. Want met een IBM 82C wordt zo'n foute -p- in een onderdeel van 'n seconde van het papier geplukt, waarna meteen de gewenste -d- ervoor in de plaats kan worden gezet. Dat spaart tijd, geld en ergernis. Bovendien blijft uw correspon dentie onberispelijk. Daar kunt u dan nog een aantal aantrek-" kelijke eigenschappen bij optellen. De perfecte aanslag van de 82C bijvoorbeeld. En het razendsnelle, verwisselbare letterbolletje. De fluisterstille, transparante geluiddempende kap... En natuurlijk het opgewekte humeur van degene die met de 82C werkt. De IBM 82C kost tussen de f2.428,- en f2.826,-. Dat is niet goedkoop. Maar met dat bedrag doet u dan ook een investering in kostenbesparing. MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 Brandt voorzitter socialistische internationale VANCOUVER (AP, AFP, DPA) Ieder land moet zo snel mogelijk een bureau oprichten dat inlichtingen over multi nationale ondernemingen verzamelt. Het succes van socialis tische initiatieven om de multi-nationalen onder controle te krijgen hangt af van een nieuwe economische wereldorde. Opposltle-lelder Joop den Uyl zei dat tijdens het congres van de socialisti sche internationale, dat op het ogen blik in het Canadese Vancouver wordt gehouden. Vakbonden De vakbonden moeten volgens Den Uyl een sleutelrol spelen bij het bie den van een tegenwicht aan de multi nationale ondernemingen. De voor zitter van de Westduitse SPD. Willy Brandt, is herkozen als voorzitter van de socialistische internationale. Brandt zei na zijn herverkiezing dat men bij ontwapeningsbesprekingen tot nu toe alleen tot resultaat is geko men, als aan beide kanten werd toe gestaan dat de ontwapening wat werd opgevoerd. Er valt dan wat „in te wisselen". Bedenkelijk is echter dat steeds meer wapensystemen wor den ontwikkeld, die bij onderhande lingen niet ter sprake komen. Brandt wees op de samenhang tussen de be wapeningswedloop, en de honger van miljoenen mensen. Het lot van de drrde wereld hangt af van het al dn niet verminderen van de spanning tussen Oost en West, te verminderen, zo zei hij. Op de agenda van de bijeenkomst in Vancouver stonden naast internatio nale ontwapening ook Afrika en de mensenrechten. Brandt uitte scherpe kritiek op Zuid-Afrika, waar de rege ring volgens hem tracht de rassendis- Den Uyl in Vancouver crlmlniatie uit te breiden. Het is voor het eerst dat de conferen tie buiten Europa wordt gehouden. Er zijn verscheidene Afrikaanse be vrijdingsbewegingen als gast aanwe zig. zoals de SWAPO van Namibië, het Patriottisch Front van Rhodesië en Frente Polisario van West-Sahara. De regerende partij van Angola, de MPLA, heeft eveneens een afvaardi ging gezonden. Het congres heeft, onder hevig pro test van de Cyprische afvaardiging, de revolutionaire volkspartij van Turkije als lid aanvaard. UTRECHT (ANP) „Al vijf maanden sleept het overleg tussen Macintosh en de overheid zich voort. Het is nu wel duidelijk dat Macintosh totaal niet geïnteresseerd is in het handhaven van de confectieproduktie. Het bedrijf wil alleen geld verdienen." Aldus Harm Duursma, districtsbe stuurder van de Industriebond NW in het blad Wik. Volgens hem zitten de onderhandelingen tussen de con- fectie-gigant (2700 werknemers in Ne derland) en de overheid weer in het slop. De bonden gaan deze week met de Macintosh-dlrectle om de tafel zitten. Tot drie maal toe heeft de overheid een miljoenensubsidie aan het bedrijf geweigerd. Macintosh zei het geld no dig te hebben voor het afdekken van de verliezen ln Nederland om tegelij kertijd een handelsketen in het bui tenland te versterken. Die buiten- GENêVE (ANP) Ongeveer 45 van de armste landen zullen de komende twintig jaar ongeveer 300 miljoen dol lar per jaar besparen als gevolg van de kwijtschelding van hun schulden aan industrielanden. Het secretariaat van de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling, UNCTAD, heeft mee gedeeld dat West-Duitsland, Japan en Oroot-Brittannië afzien van de vordering van grote bedragen. In to taal gaat het om leningen ter waarde van 6.2 miljard dollar die worden om gezet in schenkingen. West-Duitsland heeft plannen aange kondigd voor het kwijtschelden van maximaal 2,3 miljard dollar aan offi ciële ontwikkelingshulp. Dit zal ech ter gebeuren ln onderhandelingen met de individuele debiteuren. Oroot-Brittannië zal zeventien van de armste landen helpen met het kwijtschelden van in totaal 1,87 mil jard dollar. Japan zal de schulden van zeven landen omzetten in schen kingen en aan elf andere landen fi nanciële hulp geven, voor een tataal bedrag van 1,2 muljard dollar. Nog niet Tot de belangrijkste schuldeisende landen die nog geen beslissing heb ben genomen over de „herwaarde ring" van kredietvoorwaarden beho ren Frankrijk en de Verenigde Sta ten. Het Amerikaanse Congres heeft de regering echter toestemming gege ven om de „minst ontwikkelde lan den" op deze wijze te steunen. Het besluit om af te zien vah schuldvorde ring is overwegend het resultaat van een resolutie die ln maart van dit jaar is aangenomen tijdens een ministers bijeenkomst van de raad voor handel en ontwikkeling van de UNCTAD. Nederland is een van de landen die hebben besloten om af te zien van hun vorderingen. Hiebij gaat het om een bedrag van 133 miljoen dollar Canada en Zweden overtreffen dit bedrag met respectievelijk 254 mil joen en 200 miljoen dollar, bedragen die echter al werden kwijtgescholden voor maart dit jaar. Zwitserland ziet af van 120 miljoen dollar, Denemar ken van 105 miljoen. Finland van 42 miljoen en België van vijftien miljoen dollar. Noorwegen heeft de afgelopen jaren alleen geld geschonken en zet dit beleid voort, aldus het UNCTAD- secretariaat. landse winkels zouden dan meer pro- dukten van de verliesgevende Neder landse ateliers aan de man kunnen brengen. Het is vooral de sector goed kope herenbovenkleding die het be drijf de das omdoet. Indien de overheid, die zelf via de DSM een 65 procents meerderheids aandeel in Macintosh heeft, niet met geld over de brug komt, dreigt de directie vier ateliers in Stein, Suste- ren, Tilburg en Emmen te sluiten. Dit betekent ontslag voor 750 personeels leden. De overheid liet weten via de Natio nale Investeringsbank (NIB) in Mac intosh te willen deelnemen door uit breiding van het aandelenkapitaal. Volgens Duursma is het overleg hier over nu ook vastgelopen, omdat er verschil van mening bestaat bossen Macintosh en NIB over de koershoog- te van de uit te geven aandelen. LONDEN (Reuter) De deelneming van Groot-Brittannië aan het nieuwe Europese Monetaire Stelsel (EMS) zal in eigen land leiden tot een forse toeneming van de werkloosheid. Dit is één van de gegevens die naar voren komen uit een geheim rapport van de Britse regering, waaarvan de inhoud gedeeltelijk bekend is geworden. De Britse minister van financiën. De- nis Healy heeft geweigerd om de par lementaire commissie voor begro tingszaken in te lichten over de gevol gen van de Britse deelneming aan het EMS, zoals die in het geheime rap port zijn voorspeld. In het beleids stuk van de regering wordt voorspeld dat de Britse toetreding tot het EMS gepaard zal gaan met een toeneming van de werkloosheid met 2,7 procent van de beroepsbevolking tot 8,7 pro cent. De koersstijging van het pond sterling, als direct gevolg van het EMS, zal voorts het Britse exportpro- dukt te duur maken. Binnen het Britse kabinet is de me ning over het al dan niet toetreden tot het EMS sterk verdeeld. Aangeno men wordt dat een meerderheid van de regering tegen de deelneming is. De regering heeft al laten weten geen beslissing te zullen nemen voordat deze maand de bijzonderheden over het EMS bekend worden en de volks vertegenwoordiging zich over deze zaak heeft kunnen uitspreken. HENGELO (ANP) De dader van de moord op de 41-jarige Turkse fabrieksarbeider M. Tanhan uit Hen gelo heeft zich dit weekeinde bij de politie gemeld. Het is de 18-jarige S. K., een broer van het 19-jarige Turkse meisje, dat een verhouding had met Tanhan. Deze broer heeft verklaard de moord uit wraak te hebben ge pleegd, omdat Tanhan zijn zusje an derhalf jaar geleden verkracht zou hebben. Daarna had het meisje zich, volgens de opvattingen, die in haar kringen gelden, gedwongen gevoeld een verhouding met de man te begin nen. Tijp is geld Tij is geld Tijd is geld )ok 1 eesk ooral itges ereer jk dc ^nt( Wilt u mij nader informeren? Ik wil de IBM 82C weieens in bedrijf zien. Bel mij voor een afspraak. Naam; Bedrijf:. Adres:_ Telefoon: Plaats: Gelieve deze coupon in een ongefrankeerde envelop te zenden aan: IBM Nederland N.V., Staf Divisie Tekstverwerking, Antwoordnr. 804, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8