Samenhang groeit in voortgezet onderwijs Beroepsvereniging voor vrijwilligers opgericht DU Geen subsidie meer [voor stimulering in basisonderwijs Politie opent vuur op onschuldige Duitsers Uw vrije beroep garandeert u een respectabel inkomen.. Maar hoe staat't met uw vooruitzichten? ■Staatssecretaris De Jong vindt zesjarig havo te duur [Tien projekten moeten stoppen Dienstenbond CNV wenst centraal akkoord Tien jaar mammoetwet herdacht Prof De Groot: selectie is hier een vies woord Rechten in welzijnswerk beter geregeld Egyptisch rijbewijs in Nederland geen geldig exemplaar In affaire Kerkrade Man na schietpartij nog voortvluchtig Nationale-Nederlanden {f MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 wisi 'g. dal nooit i zijn, elke UTRECHT Staatssecretaris De Jong (onderwijs) verwacht dat de verschil lende schoolsoorten van het voortgezet onderwijs in de komende tien jaar verder naar elkaar toe zullen groeien. Hij denkt daarbij o.a. aan verlenging en verbreding van de brugklas, de vorming van bredere scholengemeenschappen en grotere samenhang in het onderwijs voor 16- tot 18-jarigen. ien te Het had >eltjei i deze er ra* was. z« een ist en rmecr is tien Zijn hting. Ben ertien inden d van dopte ik op voor- zaken als >uden waar iet nu nnen. Van onze onderwij sredactie Drs. K de Jong Ozn. sprak zaterdag op een bijeenkomst die het ministerie van onder wijs had georganiseerd ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de wet op het voortgezet onderwijs, de zoge naamde mammoetwet van de inmiddels overleden mr. J. M. L Th. Cals. De mammoetwet heeft een lange voorgeschiedenis gehad, die al in 1904 begon, toen minister Kuyper de „in- eenschakelings-commissie" instelde. In 1910 bracht deze commissie ver slag uit. In de jaren daarna hebben de ministers Heemskerk en De Visser tevergeefs getracht meer eenheid in het voortgezet onderwijs te brengen. Na de Tweede Wereldoorlog deden dr. G. Bolkensteyn en minister Rutten nieuwe pogingen. In hun voetspoor is Cals verder gegaan. Na jarenlange discussies lukte het hem in 1963 zijn wetsontwerp aanvaard te krijgen. In 1968 werd de wet ingevoerd. Staatssecretaris De Jong wees erop, dat de ontwikkeling sinds 1968 is doorgegaan in de richting van een meer samenhangend onderwijs be stel. In dat verband noemde hij ook de contourennota's van het kabinet- Den Uyl (jn welke periode De Jong al staatssecretaris was). De overheid heeft volgens De Jong de taak een constructief onderwijsbe leid te voeren en de grote lijnen van I de ontwikkeling aan te geven. Hij I waarschuwde wel voor een al te ge- I makkelijk denken over veranderin- gen in de structuur van het onder- I wijs. „Die les heeft de moeizame ge- I schiedenii van de mammoetwet ons wel geleerd." Staatssecretaris De Jong* De Jong mikt vooral op ontwikkelin gen die uit het onderwijs zelf opko men. Behalve de verbreding en ver lenging van de brugperiode, noemde hij de proefneming met examens per niveau en per vak in het mavo, het zoeken naar vormen van minder klas sikaal onderwijs en de vorming van scholengemeenschappen. Het zijn voor hem allemaal stappen op weg naar een beter onderwijssys teem, waarbij de leerlingen langer samen optrekken en een zo breed mogelijke vorming krijgen. In dat verband zei De Jong te voor zien en te hopen, dat er een betere Van onze onderwij sredactie ITjLBURG Tien stimuleringsprojekten krijgen vanal het volgende schooljaar geen subsidie meer in het kader van het stimuleringsbeleid. De commissie basisschool heeft vorige week aan minister Pais een advies uitgebracht. In het advies staat welke projekten helemaal moeten stoppen, welke nog een extra jaar krijgen ter afronding en welke in aanmerking I komen voor ontwikkelingsprojekt. itional call d raaf ut mingii AM iarden ik ken. waar :ht wc riseeri te w ite bla derlas nschu /ie da tverei prettii Pyttn dit t weini van lx Komt« hoort i per M deew terdar e Brur eerziji ir EgJJ DSEPT g zijn De tien projecten zijn gesitueerd in Amsterdam, Arnhem, Delft, Leiden, Lopik, Nijmegen, Utrecht, Haarlem, Rotterdam en Vlaardingen. Ze om vatten 260 scholen met 30.000 leerlin gen. Gedurende vijf jaar is aan de scholen extra geld gegeven voor taak- uren en leerkrachten. Dit alles om de leerachters tanden vanuit het milieu enigszins op te heffen. Minister Pais zei zaterdag tijdens de regionale onderwijsdag van de WD in Tilburg dat hij de opheffing van alleen sociaal-economische achter standen een te smalle benadering vond. Hij noemde meer oorzaken als emotionele moeilijkheden in het ge zin, de rolpatronen voor jongens en meisjes, de problemen die kinderen van gastarbeiders en uit andere cul turen ondervinden. Een overaccentuering van sociaal- economische factoren achte minister Pais uit den boze. Hij wil de scholen die tot nog toe extra middelen kregen in het kader van het stimuleringsbe leid, gefaseerd inpassen in de innova tie van de nieuwe basisschool. eg de» iet gil» jrmaiü letekd at ter Jerinf UTRECHT (ANP) De diensten bond CNV roept in een resolutie, die zaterdag in Utrecht tijdens een ka dervergadering is aangenomen, de beide vakcentrales op om gemeen schappelijk deel te gaan nemen aan het komende overleg over het ar beidsvoorwaardenbeleid. Het hoofd bestuur van de dienstenbond CNV is van mening dat gezien de maatrege len die genomen moeten worden, de totstandkoming van een centraal ak koord noodzakelijk is. In de resolutie, die is aangeboden aan het kabinet en aan de werkgeversor ganisaties, wordt opgeroepen om zo open en eensgezind mogelijk aan het overleg deel te nemen. De dienstenbond wil dat de vakbewe ging voor dit doel de rijen sluit. Aan het kabinet vraagt de bond te komen met voorstellen voor een integraal nan dl bikomensbeleid. Andere maatregelen kindjf 016 de dienstenbond aan het kabinet oiH ^aagt zijn sancties tegen het niet eriiede ^even van de wet op het minimum loon. beteugeling van de oncontro leerbare incidentele loonsverhogin- d gen omdat deze de matigingspogln- timatt Ben teniet doen, bestrijding van zwart werken en een betere arbeids bemiddeling. De dienstenbond CNV geeft het kabi net in overweging de AOW-leeftijd te verlagen om zo een bijdrage te leve ren aan de arbeidstijdverkorting. Dit zou dan eventueel gefinancierd kun nen worden door de premie te ver hogen. wisselwerking zou ontstaan tussen de genoemde ontwikkelingen en het ex periment met de middenschool voor 12- tot 15-jarigen. De heer Th. G. A. Hoogbergen, rector van het Peeliandt-college in Deume, ging vooral in op het streven naar meer samenhang in de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Hoog bergen is een van de pleitbezorgers van samensmelting van de hoogste klassen van havo en gymnasium/at heneum. Voor hem is dat een logisch vervolg op het samengaan van de laatste twee schooltypen in één „on gedeeld voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs". De leerlingen zou den dan vanaf de vierde klas een ruimere keus krijgen tussen verschil lende vakken op verschillende niveaus. Staatssecretaris De Jong zei in de discussie dat dit plan veel onderwijs kundige voordelen heeft, maar de kosten vormen een groot bezwaar. De Jong schat die op ongeveer honderd miljoen gulden extra, o.a. doordat het havo in deze opzet zesjarig wordt. Volgens Hoogbergen valt dat alle maal best mee. Nu doet al meer dan de helft van de havo leerlingen drie jaar over klas 4 en 5. Een besparing verwacht hij ook door een vlottere doorstroming naar het hoger onder wijs. Nu faalt soms de helft van de havo-kandidaten in 'het hoger beroepsonderwijs. Een wat langere en brede vooropleiding zou veel late re mislukkingen kunnen worden voorkomen. De heer Hoogbergen zou het liefst zo snel mogelijk met een proef begin nen. Zijn voorstel is om in 1980 vijf entwintig scholen toestemming te ge ven voor inrichting van een zesjarig lyceum en in 1981 nog eens vijfenze ventig. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Volgens prof. dr. A. D. de Groot hebben onder wijsmensen in Nederland een slecht „selectie-geweten". Het gevolg is dat we zitten opge scheept met halfslachtige se lectieregelingen. „Selectie is in Nederland een vies woord en wie daar voor is is een slecht mens". De Groot pleitte in Utrecht tijdens de herdenking van het tienjarig bestaan van de mam moetwet voor duidelijker re gelingen voor de selectie. Er is nu een tendens, zei hij, die gaat in de richting van „wie wil, stroomt door naar een vervolgopleiding". Het ver volg is dan dat mensen aan opleidingen beginnen die ze ei genlijk niet aankunnen. De angst voor een eerlijke en redelijke selectie is volgens prof. De Groot het gevolg van een meer egalitair denken (ge lijke kansen), een overwaarde ring van progressieve politiek (wat progressief doet, is goed) en neiging tot irrationalisme (het gevoel gaat een belangrij ker rol spelen dan het ver stand). Overeenkomstig het advies van de commissie-Wiegersma, waarvan hij deel uitmaakt, wil prof. De Groot m.n. de se lectie bij de ingang van het voortgezet onderwijs verbete ren. De instellingen van hoger onderwijs moeten zelf toela tingsexamens afnemen op grond van hun eigen doelstel lingen. Voorwaarde is dan wel dat het „contract" tussen toe latende instelling en toegela ten studenten meer inhoud krijgt. De instellingen van ho ger onderwijs moeten min of meer garanderen dat zij tach tig, negentig procent van de studenten binnen een overeen gekomen tijd bij het gestelde doel brengen. Het huidige eindexamen kan volgens prof. De Groot ge handhaafd blijven als afslui tend oordeel over het voortge zet onderwijs. In een scholengemeenschap aan het Amsterdamse Van der Pekplein is zaterdagnacht een middelgrote brand uitgebroken, waarbij vier leslokalen in vlammen zijn opgegaan. Volgens de politie is de brand vrijwel zeker door inbrekers gesticht. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Van een onzer verslaggevers CULEMBORG Voor het eerst kunnen de tienduizenden vrijwilligers, die ons land op het gebied van het welzijnwerk telt, lid worden van een beroepsvereniging van maatschappe lijk werkers. DEN HAAG (ANP) De commissa ris der koningin in Zuid-Holland, mr M. Vrolijk, heeft ook in tweede in stantie besloten dat een Egyptisch rijbewijs dat wordt afgegeven voor de duur van een visum, niet zonder meer tegen een Nederlands rijbewijs kan worden ingeleverd. Dit blijkt uit zijn besluiten op twee bezwaarschriften, die waren ingediend naar aanleiding van eerdere weigeringen van hem om dergelijke Egyptische rijbewijzen in te wisselen tegen Nederlandse exem plaren. Het gaat hier om de eerste twee uit spraken in de bezwaarschriften-pro cedure, zoals die staat omschreven in de wet AROB (wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkin- Dit betekent, dat zij nu eens wat beter voor hun rechten kunnen opko men en bovendien in goed overleg met de beroepsmensen hun werk kunnen doen, waardoor zij elkaar niet langer als rivalen hoeven te be schouwen. Dat de vrijwilligers nu officieel onder dak krijgen bij een beroepsorganisa tie, is het gevolg van het feit, dat zaterdag de Nederlandse Organisatie van Welzijnswerkers (NOW) opge richt Is: een fusie van drie al langer bestaande verenigingen, zoals de Ne derlandse Vereniging van Maat schappelijk Werkers met 2000 leden, het Landelijk Overleg Sociaal Dienst verleners met 225 leden en de Beroepsvereniging van Opbouwwer kers, de Eenzame Fietser met 175 leden. De nieuwe vereniging heeft als leden, behalve de beroepskrachten en vrij willigers ook de mensen, die in oplei ding zijn voor maatschappelijk wer ker (de studenten van de sociale aca demies). den zijn en wanneer dit kabinet zijn zin krijgt zullen het er binnen kort nog veel meer zijn. In verband met bezuinigingen, ook in de welzijnssector, denkt het kabinet immers aan een flinke toeneming van het aantal vrijwilligers op dit gebied. Het merendeel van de vrijwilligers zijn (getrouwde) vrouwen, die de hel pende hand reiken meestal onbe taald in onder andere het bejaar- denwerk, de gezinsverzorging, telefo nische hulpdiensten en zelfhulp-groe pen. De nieuwe vereniging wil gaan bestuderen hoe er toch iets van een rechtspositie voor deze vrijwilligers te realiseren is en of er tenminste geen onkostenvergoedingen voor deze mensen kunnen komen. Ook wil men bereiken, dat de vrijwil ligers en de beroepskrachten in on derling overleg tot een werkverdeling kunnen komen, waarbij vastgesteld wordt welke werkzaamheden nu spe ciaal voor beroepskrachten en welke voor vrijwilligers zijn. Op de oprichtingsdag, zaterdag In Culemborg, hebben de welzijnswer kers een aantal besluiten genomen, waarvan wij een paar noemen. Ten eerste dat de NOW zich verantwoor delijk voelt voor de verbetering van arbeidsomstandigheden, die arbeids ongeschiktheid in de hand werken. Het welzijnswerk moet de oorzaken van de arbeidsongeschiktheid probe ren bloot te leggen en in de bedrijven door middel van een sociaal team .het personeelsbeleid beïnvloeden. Verder zouden welzijnswerkers in hun werk van alledag de opvatting moeten ver spreiden, dat het hebben van een betaalde baan slechts één van de vele mogelijkheden is om dienstbaar te zijn en waardering te krijgen, aldus de NOW. gen). Er zijn nog enkele soortgelijke bezwaarschriften bij mr. Vrolijk inge diend. De betrokkenen kunnen tegen de besluiten In beroep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De commissaris der koningin heeft bij zijn besluiten onder meer overwo gen dat de normen voor het halen voor dit soort Egypstlsche rijbewij zen niet in overeenstemming zijn met die in ons land. Omdat het Egypti sche exemplaar slechts voor de duur van het visum wordt afgegeven, vindt mr. Vrolijk dat er eerder sprake is van een tijdelijke rijvergunning dan van een gewoon Egyptisch rijbewijs. De in Nederland gangbare rijbewijzen zijn vijf jaar geldig. Meer invloed Behalve, dat de NOW zich ten doel stelt de kwaliteit van het welzijns werk te verbeteren evenals de positie van de mensen, die erin werken, wii men de invloed van de cliënt op het welzijnswerk vergroten. Wat de positie van de vrijwilligers in het welzijnswerk in ons land betreft: de nieuwe vereniging heeft één be stuurslid speciaal de opdracht gege ven om een studie te maken van dit onderwerp en eventuele noodzakelij ke acties voor te bereiden. Hoeveel vrijwilligers Nederland precies heeft, Is niet bekend, maar dat moeten er toch gauw verscheidene tienduizen- Van een onzer verslaggevers SCHAESBERG Omdat zij, op grond van een tip, meende te maken te hebben met de eventuele daders van de schietpartij ln Kerkrade, waarbij woensdag een jonge douane-ambtenaar het leven verloor, heeft de politie van het Limburgse Schaes- berg zaterdagmiddag het vuur geopend op een busje met, naar later bleek, onschuldige Westduitsers. BIJ deze acUe van de poüüe raakte de De politie ging zaterdagmiddag ach- bestuurder van het busje gewond. Hij moest voor behandeling van een wond aan het been voor korte tijd worden opgenomen in een zieken huis. Gastarbeiders Minister Pais benadrukte de proble men die kinderen van gastarbeiders in ons land ondervinden. „Hun aantal neemt per jaar met 17 procent toe", aldus de minister. „Bij de telling van april van dit jaar werden 50.000 gast arbeiderskinderen geteld. Daarnaast zitten nog eens 10.000 kinderen uit andere culturen op de lagere scholen. Het aantal Molukse kinderen op kleu ter- en lagere scholen bedraagt 3869." Een kwart van alle scholen heeft vol gens Pais met deze problemen te kampen. „We zullen daar ernstig re kening mee moeten houden, want e- én ding is wel zeker: ze gaan niet terug." Hij pleitte voor integratie van deze kinderen in de Nederlandse sa menleving maar met behoud van de eigen cultuur. Van een onzer verslaggevers HAARLEM De Haarlemse politie is nog niet op het spoor gekomen van de 37-jarige M. H.. die ervan verdacht wordt zaterdagochtend in de Turkse slagerij aan de Jansweg in Haarlem een paar keer te hebben geschoten met een pistool. De man, een Turk, die na het ondergaan van een straf wegens doodslag op een 38-jarige schilder in Haarlem het land werd uitgezet, keerde onlangs illegaal tè- rug in Nederland, omdat hij hier een paar financiële zaken wilde afhande len. Bij een gesprek over geld, ont stond een ruzie, die werd voortgezet in de slagerij. Nadat hij een paar schoten gelost had, waarbij niemand gewond raakte, vluchtte hij en dwong een passerende auto te stoppen en hem mee te nemen. Deze auto raakte direct daarop bij een frontale botsing betrokken, waarna de man van de verwarring gebruik maakte en weg vluchtte. ADVERTENTIE Niet zo best met permissie. Want pensioen (of appeltjes-voor-de-dorst) plus AO.W. samen kunnen niet verhinderen dat u straks, als u 65 wordt op een heel wat lager welstandsniveau terecht komt Toch een somber vooruit zicht De remedie is even eenvoudig als fiscaal aantrekkelijk: sluit op tijd een aanvullend pensioen. Een Pluspensioen van Nationale-Nederlanden. De fiscus betaalt al gauw de helft van uw pensioenpremie. Want de premie mag u elk jaar voor de belasting aftrekken. Tot een maximum van maar even f 1L781,- per jaar. En dat maximum is geïndexeerd: het wordt jaarlijks aangepast aan de inflatie. Koopkrachtbehoud door automatische aanpassing en winstdeling. Het Pluspensioen kan exact worden af gestemd op uw situatie. Het is een verzekering met ingebouwde winst deling. En met de mogelijkheid van automatische aanpassing aan de index verhogingen van de maximum premie aftrek. Met als resultaat dat als u straks jnet Pluspensioen gaat", de verzekering zijn koopkracht aardig heeft behoudem Dankzij - gerealiseerde- automatische aanpassingen en winstdeling. Stijgend weduwen pensioen. Mocht u uw pensioen niet halen, dan helpt de Pluspensioenverzekering uw vrouw haar inkomensniveau te hand haven. Wat des te beter lukt doordat haar pensioen elk jaar automatisch stijgt Jaar in, jaar uit Levenslang! Bel uw verzekeringsadviseur voor een afspraak. Hij kent het Pluspensioen door en door. maakt voor u persoonlijk een pensioen analyse en komt vervolgens met een doordacht advies. Een informatief gesprek met hem is dus een zinnige zaak. U kunt ook met ons bellen: 010-652700, toestel 560. Want waarom zou u uw derde leven straks op een heel wat lager welstandsniveau beginnen? U bent gewend aan een goed leven. Dus denk aan straks, als u 65 wordt! Verzekert 't wel. En goed ter het Duitse busje aan naar aanlei ding van een tip. Een man meende in de Inzittenden twee vrouwen en een man de daders van de schiet partij van woensdag herkend te heb ben. Toen de politie het stopteken gal, reed de bestuurder door. waarna de politie begon te schieten. Een woordvoerder van de rijkspolitie vertelde gisteravond, dat het drietal niets met de zaak in Kerkrade uit staande had en ook verder geen straf bare feiten had gepleegd. Alleen een kleine overtreding: het negeren van een stopteken van de politie. Met enkele gerichte schoten heeft de poli tie de bestuurder van het busje ge dwongen te stoppen. Zaterdagavond werd het drietal weer op vrije voeten gesteld. Ook zondag Is de politie niet veel verder gekomen bij het achterhalen van de daders van de schietpartij. Zoals bekend ls Inmiddels wel geble ken, dat het wapen waarmee woens dag geschoten is. van hetzelfde type was als dat. wat op 3 augustus 1977 gebruikt ls bij een gewapende banko verval ln Essen, waarbij Knut Fol- kerts betrokken was. In de toestand van de ernstig gewon de 24-jarige douanier ls nog geen ver betering Ingetreden. Hij ligt in het ziekenhuis ln Heerlen en verkeert nog steeds in levensgevaar. Ondanks Het feit, dat er inmiddels bij de politie 235 tips zijn binnengeko men, is de identiteit van de daders een man en een vrouw nog niet opgespoord. 67 tips zijn als minder urgent aangemerkt, 71 zijn zonder resultaat afgehandeld. 53 zijn door gestuurd naar de Centrale Recherche Informatiedienst in Den Haag. 16 naar het Bundeskriminalambt ln Wiesbaden en één vla Interpol naar Londen. Van de 235 tips zijn er 197 in Kerkrade binnengekomen en 37 ln Aken. Twee getuigen van de schietpartij zijn zaterdag met een helikopter van de rijkspolitie naar een niet nader genoemde plaats in het noorden van het land gebracht om geconfronteerd te worden met mogelijke verdachten. Deze confrontatie heeft echter niets opgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7