11de verklaring an Arabische top van Onthullers "orruptie met ood bedreigd Republikeinen geen bedreiging voor democraten Anita Bryant vindt navolging in Californië Oeganda aanvaardt bemiddeling Libië Chinees diplomatiek offensief in Zuidoost-Azië it resident Sadat weigert delegatie uit Bagdad Bij algemene verkiezingen VS 'lage klassen' buiten spel ■'■MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 iGDAD, CAIRO, JERUZALEM (Reuter, AFP, UPI, AP) De topconferentie van 21 ibische landen en de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO is gisteren geëindigd en heeft ;en de verwachting in een milde verklaring over Egypte aangenomen. Dit ondanks het feit it president Anwar Sadat zaterdag weigerde een delegatie van de conferentie, die naar Cairo ras gereisd om te proberen hem van zijn vredesregeling met Israël af te houden, te ontvangen. WASHINGTON Twee voor spellingen voor de algemene Amerikaanse verkiezingen van dinsdag zijn vrij gemak kelijk te maken. De eerste is dat het aantal thuisblijvers het aantal stemmers verre zal overtreffen. Het tweede is dat de republikeinen de machts positie van de democraten op geen enkel front serieus kun nen doorbreken. de verklaring, die na moeizaam lerhandelen tot stand was geko- *n, werden de akkoorden van Camp ivid veroordeeld. Egypte opgeroe- tn zijn overleg met Israël te stoppen d geen vredesverdrag te onderteke- r.maar werd geen melding ge taakt van sancties of boycot-maat- ;elen tegen Egypte en werd Sadat >t rechtstreeks aangevallen. !erentiekringen vertelden dat de atigde landen, met name Saoedi- »ië, zich tot het laatste verzet >en tegen pogingen van de meer icale leden van de Arabische Liga, gypte te isoleren. Echter andere Biferentiekringen maakten bekend it er waarschijnlijk ook een gehei- overeenkomst gesloten is die de ttisch-Israëlische plannen moet sbomen. De Iraakse minister buitenlandse zaken Saadoen ilde nj fcmmadi liet tussen de regels door ge bon eten dat er geheime beslissingen ndaag ide Rc e kl< was dat waren genomen toen hij meedeelde „niet alle specifieke resoluUes open baar te kunnen maken". Het officiële persbureau van de Ver enigde Arabische Emiraten liet voor het sluiten van de top weten dat verwacht werd dat de conferentie zou bekend maken dat het hoofdkwartier van de Arabische Liga uit Cairo ge haald zou worden, dat Arabische eco nomische hulp voor Egypte opge schort zou worden en dat Egypte door de Arabische landen geboycot zou worden. Het persbureau meldde tevens dat Irak had voorgesteld 150 miljoen dollar uit te trekken om de gewapende strijd van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO tegen Is raël te steunen. Conferentiekringen meenden giste ren dat men zeer gebelgd was over de weigering van Sadat de delegatie uit" Bagdad zelfs nog maar te ontvangen. De delegatie bestond uit de Libanese :ige jft W( irken i is oor Hennie Serfontein premier. Selim El Hoss, die optrad als voorzitter. Tarek Azziz, lid van de Iraakse raad van de revolutie, de Sy rische minister van voorlichting. Ach- mad Iskander Achmaed en de minis ter van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Emiraten. Ach- med Khalifa al Soueidi. Terwijl de delegatie onderweg was hield Sadat een rede voor het parlement en zei dat Egypte gewoon doorgaat met de onderhandelingen met Israël. Sadat week van zijn tekst af en zei met stemverheffing: „Mijn bood schap aan de hele wereld, en men luistert nu naar mij. is dat de wil van Egypte nog niet met al het geld van de wereld kan worden gekocht". De delegatie werd door een lagere amb tenaar van Sadats kantoor te woord gestaan en besloot onmiddellijk weer te vertrekken. Na afloop van zijn rede zei Sadat nog bereid te zijn de konin gen en staatshoofden van de Arabi sche landen te ontmoeten. In Washington, had men gisteren nog steeds goede hoop dat de vredeson derhandelingen tussen Israël en Egypte snel tot een goed einde kun nen worden gebracht. De Israëlische minister van defensie Ezer Weizman en minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan, keerden het afgelopen weekeinde naar Jeruzalem terug. De verwachte lage opkomst is een zware domper op de opwinding die algemene verkiezingen in 's werelds grootste democratie zouden moeten oproepen. Volgens de peilingen die hier bij bosjes over de meelevende burgers worden uitgestort zal minder dan 35% van de Amerikaanse kiesge rechtigden dinsdag werkelijk een stem uitbrengen. De overgrote meer derheid doet dus niet mee. Belastingrevolte Nu is de opkomst nooit groot in zoge naamde tussenjaren, als het presi dentsschap niet op het spel staat, maar minder dan 35% dit jaar bete kent toch een tegenvaller want er is toch wel wat te doen geweest op het politieke toneel. Eerder dit jaar kwam immers plotseling de „belas tingrevolte opzetten. De Amerika nen lieten ineens blijken de alsmaar stijgende belasting goed zat te zijn en de algemene verkiezingen van dit na jaar leken een prachtige uitlaatklep te bieden voor deze nationale onvre de. Logisch leek dat de Amerikanen de stembus op 7 november massaal zouden gebruiken om een nieuw soort leidersschap te kiezen. Het beloofde een moeilijk jaar te worden voor de gevestigde politici, die Immers alle maal wel een beetje schuld droegen voor de groei van de overheidsuitga ven. Sommigen voorspelden al een ware omwenteling in november. door Rimmer Mulder Lippendienst In de voorverkiezingen die een goed deel van het jaar in beslag nemen, werd al duidelijk dat het zo een vaart niet zal lopen. De zittende leiders gingen allemaal op zijn minst lippen dienst bewijzen aan de belastingre volte. Pleiten tegen de belastingen en tegen de daarmee nauw samenhan gende inflatie is daarmee wel verre weg het belangrijkste punt van de campagnes geworden, maar dat lijkt op de opkomst en de resultaten niet zoveel effect te hebben. De politici en de media kan die lage opkomst moeilijk worden verweten. De duizenden kandidaten die dins dag hun namen op de stembiljetten hebben, doen hun uiterste best om de aandacht te trekken. De meeste kran ten geven iedere dag hele pagina's met campagnenieuws en op de televi sie rollen de kandidaten bij wijze van spreken over elkaar heen. Fysiek vergt zo een campagne zeer veel van de politicus en regelmatig kom je berichten tegen van kandida ten die in elkaar zijn gestort tijdens een of andere bijeenkomst. Maar on danks al die ijver en ondanks al die miljoenen die voor propaganda wor den uitgegeven houdt de overgrote meerderheid het wel voor gezien. Er is één groep die misschien een beetje kan profiteren van de luiheid van de Amerikaanse kiezers en dat zijn de republikeinen. Traditiege trouw trekken de democraten de meeste kiezers bij de lagere inkomens en de zwarte en Spaanse minderhe den, en dat zijn precies de groepen die het het eerste laten afweten op de verkiezingsdag. De beter opgeleide, wat rijkere blanken zijn over het alge meen wat aardiger voor de republi keinen en ook wat trouwer in hun gang naar de stembus. Dus is de gangbare theorie dat een lage op komst de democraten het meest treft. Maar niemand verwacht dat de repu blikeinen dinsdag grote sprongen vooruit zuilen maken. Normaal is dat de oppositie in de jaren zonder presi dentsverkiezingen wat vooruitboert. Op grond daarvan mogen de republi keinen verwachten dat ze hier en daar wat zetels bij de democraten zullen wegsmokkelen. Volgens hun voorzitter Bill Brocks rekenen ze op een winst van drie senatoren, drie of vier gouverneurs, vijfentwintig der tig leden van het Huis van Algevaar digden. in totaal ongeveer tweehon derd leden in de parlementen van vijftig staten. Geen indrukwekkend resultaat gezien de zeer ruime meer derheid die de democraten op dit moment hebben op alle hier genoem de niveaus. De republikeinen dachten eerder dit jaar te zullen profiteren van de onvre de over president Carter en het op roer over de belastingen. Het laatste leek immers ook het beste te worden4 uitgebuit door de partij die niet aan de macht is. Maar Carter is herstel lende en de democraten hebben voor zover nodig de boosheid over de be lastingen tot de hunne gemaakt. „Ze hebben ons strijdpunt gestolen, ze zijn op dit moment gewoon betere politici." aldus een jonge republikein se kandidaat. Geen doelen Het gevolg van deze democratische (en republikeinse) tactiek is dat de hele campagne nogal negatief klinkt. Er worden de kiezers geen grote nieu we doelen voorgehouden. Er zijn ook geen grote morele kwesties, nee. er wordt voornamelijk gescholden op de overheid (zeer in het algemeen) die teveel uitgeeft, niets aan de inflatie- doet en maar mooi weer speelt van andermans centen. Het lijkt bij deze verkiezingen vooral om de beurs te gaan. om „brood-en-boter-kwesties" zoals de Amerikanen kernachtig zeggen. Verlichte kandidaten die wat extra's willen doen voor de achterblijvers in de samenleving worden grotelijks overstemd. De kandidaten lijken vooral de belangen van de gegoede burgerij, de middenklasse en wat daarboven komt. te willen beharti gen, en het zijn vooral ook de gegoedó burgers die dinsdag gaan stemmen. De lage klassen in de Verenigde Sta ten staan op dit moment weer bulten het politieke spel. OHANNESBURG Twee sleutelfiguren in het grootste orruptie schandaal in de Zuidafrikaanse geschiedenis wor- en met de dood bedreigd. Zij zijn advocaat Retief van ■ooyen, wiens getuigenis voor rechter Anton Mostert de zaak m het rollen bracht, en James („Wally") Waldeck, die eerder it jaar voortijdig aan de kant werd gezet op het ministerie an voorlichting. het corruptieschandaal zijn be rokken de vroegere minister van jnnei lorlichting Connie Mulder, de oud grot Cretaris-generaal van zijn departe- ctuel ent Eschel Rhoodie en generaal indrik van den Bergh, die hoofd is n eeijtweest van het bureau voor staats- nligheid. Zij worden beschuldigd an misbruik van overheidsgelden or,1 ai oor het beginnen van een regerings- 1 lanl rant, The Citizen, variei ■en Pa tin Rooyen neemt de bedreigingen °en J K ernstig dat hij slaapt met een ^n_?. weer en een revolver naast zijn bed. Dun Henden hebben hem gewaarschuwd n°e yoorzichtig" te zijn. Waldeck is tele- t lette miSCh bedreigd, het gesprek werd en m zjjn vrouw aangenomen, die 1 n k erd 6evraaSd haar man te zeggen peiiau at hij snei en spoedig aan zijn einde a lu komen. Da 59-jarige oud-ambte- dit n ïar heeft een onberispelijke loop- san achter de rug, maar werd in mei irteld dat niet langer vim zijn dien en gebruik kon worden gemaakt. Ijn ontslag volgde op een onderzoek >or een parlementscommissie, die ft ministerie van voorlichting en cretaris-generaal Rhoodie hekelde egens financieel wanbeheer. Aange- imen werd dat Waldeck het veld oest ruimen omdat hij de commis- t gewezen had op het reilen en zei- n op het departement. van 1 )72 il ongi anali net Pooli icz 1 VOlfU' s6nr ;d di <BT (oord zaak rond het ministerie van voor- in hting zou kunnen samenhangen e et de geheimzinnige moord op dr. [e «bert Smit, een kandidaat van de (gerende Nationale Partij, en zijn ouw, een jaar geleden. Regerings- u' ide kranten hebben hier openlijk gezinspeeld, en zaterdag bracht Vaderland op de voorpagina iwe speculaties. tv ai' 10 R! W dier Jurgen Smit. die belast is het onderzoek naar de moord, zou hebben gezegd dat hij zich niet kan uitlaten over de vraag of de moord iets te maken heeft met het informatie-schandaal „We hebben de moord onderzocht. Ik kan niet zeggen dat de moord op het echtpaar Smith iets met de zaak te maken heeft, ik kan echter ook niet zeggen dat de moord niets met het geval van doen heeft". De Sunday Express, die regelmatig onthullingen heeft gebracht, en de oppositionele Progressie de Federale Partij kritiseerden fel eerste minister. Pieter Botha omdat hij vertragings tactieken zou toepassen. Botha heeft opnieuw een commissie ingesteld, die een onderzoek moet doen naar han del en wandel van het ministerie van voorlichting. Gezegd werd dat Botha in een positie is simpelweg te bevesti gen of te ontkennen of er staatsfond sen zijn gebruikt om The Citizen te beginnen. De oppositie wil dat alle politieke partijen bij het onderzoek betrokken worden, en eist anders als toehoorder aanwezig te zijn bij de hoorzittingen. Nog liever zou de progressieve Fede rale Partij een openbare hoorzitting willen. Het effect van de onderzoekscommis sie, die verslag moet uitbrengen aan president John Vorster, voordat 7 Ja nuari het parlement in spoedzitting bijeenkomt, is volgens de critici dat alle discussie wordt uitgesloten. De Rand Daily Mail beschuldigde zater dag in een hoofdartikel premier Bo tha er openlijk van een openbare ge- dachtenwisseling „af te snoeren". Ook werd Botha gehekeld omdat hij Mulder nog steeds handhaaft in zijn regering, een commentaar waarin de Rand Daily Mail door alle andere kranten ook de regeringsgezinde werd bijgevallen, met uitzondering van The Citizen. NAIROBI (Reuter, AP) Oeganda Is bereid Libische bemid deling te aanvaarden in het conflict met Tanzania. Enkele staatslieden bij de Arabische top in Bagdad. Achter de tafel zitten van links naar rechts koning Hoessein van Jordanië en sjeik Zayid Ben Sultan AI-Nehayan, president van de Verenigde Arabische Emiraten. Libië is een belangrijke steunpilaar en geldschieter van president Idi Amin van Oeganda. De Libische mi nister van voorlichting, Mohammed Abdeol-Qassem Al'Zawi reist van daag vanuit de Oegandese hoofdstad Kampala door naar. Dar es Salaam in Tanzania. Ook president Julius Nye- rere van Tanzania zou Libië als be middelaar willen aanvaarden. Gisteren had Nyerere een onver wacht gesprek met de Cubaanse mi nister van buitenlandse zaken Isodo- ro Malmierca, die eerder had overlegd met zijn Tanzaniaanse ambtgenoot Mkapa. Het kan zijn dat alleen over Rhodesië wordt gesproken, maar ook wordt niet uitgesloten dat Tanzania Cubaanse steun zoekt voor de strijd tegen buurland Oeganda. Dit heeft vorige week een strook Tanzaniaans grondgebied, benoorden de Kagera- rivier, ten westen van het Victoria- meer, bezet. Volgens radlo-Oeganda wordt er op het ogenblik in het gebied niet ge vochten. Eerder was melding ge maakt van een. „Zware aanval" op Oegandese stellingen langs de Kage- ra, die was afgeslagen. President Amin heeft Tanzania ge waarschuwd dat er plannen bestaan voor een actie „diep in Tanzania" als dit land pogingen blijft ondernemen het bezette gebied te heroveren. De Verenigde Staten beschuldigden Amin van „inmenging in binnenland se aangelegenheden", omdat die de Oegandese inval hebben veroordeeld. PEKING, BANGKOK, HA NOI (Reuter, AFP, UPI, AP) De Volksrepubliek China is gisteren een waar diploma tiek offensief in Zuidoost-Azië begonnen. Twee zware dele gaties hebben Peking verla ten. Eén naar Cambodja, waar een Vietnamese inval wordt gevreesd en één naar Thailand om China's relaties met de ASEAN (de Associatie van Zuidoostaziatische na ties) verder te versterken. De eerste delegatie, waarvan het ver trek in de Chinese hoofdstad tot op het laatste moment was geheim ge houden, wordt geleid door vice-voor- zitter van de partij, Wang Toeng- hsing, de vroegere veiligheidschef van de overleden partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Hij is de vijfde man in de Chinese hiërarchie. Met hem reist onder anderen vice-premier Joe Tsjoe-li, verantwoordelijk voor eco nomische planning. Het onverwachte bezoek van de Chinese leiders vindt plaats op het moment dat de span ningen tussen Vietnam en Cambodja en die tussen China en Vietnam hoog zijn opgelopen. Hanoi houdt vol dat er in Cambodja een opstand is uitge broken tegen het bewind van partij leider Pol Pot en premier leng Sary, terwijl Phnom Penh berichten de we reld instuurt als zouden de Vietname se legers een grootscheepse inval in Cambodja voorbereiden. Morele steun In diplomatieke kringen in Peking meent men dat het Chinese bezoek de Cambodjaanse leiders gerust moet stellen en moreel moet steunen, maar ook dat de Chinezen van plan zijn het land economisch en militair verder te versterken. China laat volgens de kringen zien dat het niet van plan is Cambodja te laten vallen, ondanks het feit dat het bewind in Phnom Penh door vrijwel alle landen veroor deeld wordt vanwege de onderdruk king en de schending van de rechten van de mens. Sommige diplomaten vroegen zich echter af of de Chinese leiders ander zijds niet van plan zouden kunnen zijn het bewind van Pol Pot onder druk te zetten om een meer gematig de lijn te gaan volgen. Ook aan de Viëtnamees-Chinese grens zijn de spanningen hoog opge lopen. Peking maakte zaterdag be kend dat woensdag aan de grens zes Chinezen waren gedood en twaalf ge wond. Zij zouden door Vietnamese indringers zijn ontvoerd. Door de Chi nese zelfbeheersing waren er niet meer doden gevallen, aldus Peking. Vietnam maakte al eerder melding van het incident, maar volgens Hanoi waren Chinese troepen de grens over gestoken en teruggeslagen. Het Chinese bezoek aan Cambodja, het meest prominente sinds de rode Khmer in april 1975 Phnom Penh onder de voet liepen, moet ook wor den gezien in het licht van het Vietna- mees-Russische vriendschapsver drag. dat vorige week werd gesloten. China en Cambodja spreken van een „militair pact", waar het ook wel op lijkt. De twee landen beloven elkaar gezamenlijk „gepaste en doeltreffen de maatregelen" te nemen als één van beide door een ander land wordt aangevallen. Het dagblad van de Vietnamese communistische partij, Nhan Dan, zei dat het verdrag een belangrijke bijdrage zal leveren aan „ons streven ons land te verdedigen, de strijdkrachten beter uit te rusten en het moreel van ons kader en onze soldaten te verbeteren". grensincidenten Zowel Vietnam als de Chinese Volks republiek doen pogingen de ASEAN- landen voor zich te winnen. Enige weken terug reisde de Vietnamese premier Pham Van Dong langs een der Zuidoost-Aziatische hoofdsteden om de regeringen te overtuigen van Vietnams vreedzame bedoelingen in het gebied en ze tevens te waarschu wen voor het Chinese gevaar. De pre mier wees daarbij op de miljoenen tellende Chinese gemeenschappen in de verschillende landen en liet weten hoeveel moeite Vietnam had roet zijn eigen Chinezen. Volgens Hanoi wor den de Chinezen in Vietnam door China als een vijfde colonne gebruikt. hetgeen ook in de omliggende landen zou kunnen gebeuren. Om de ASEAN-regerlngen van het tegendeel te overtuigen maakt nu Teng Hsiao-ping, China's belangrijk ste vice-premier aan het hoofd van een stevige delegatie een reis langs drie ASEAN-landen: Thailand, waar hij gisteren aankwam voor een offici eel bezoek van vijf dagen, daarna Maleisië, van 9 tot 13 november, en tenslotte Singapore, van 13 tot 15 november. Met Singapore onder houdt China nog geen diplomatieke betrekkingen. Waarnemers menen dat de Thaise leider, generaal Kriangsak, er bij Teng op aan zal dringen zijn invloed aan te wenden bij de Cambodjaanse leiders om aan de veelvuldige gren sincidenten tussen Thailand en Cam bodja een eind te maken. In Peking werd gisteren nog bekend dat de Chinese partijvoorzitter en premier Hoea Kwofeng tijdens een bezoek aan Europa ook de Westduit- se Bondsrepubliek zal aandoea Een datum werd niet genoemd. Pariji als ►esloi trijki orsjak com jrtrel ïst. j" sor Freke Vuyst 3«' H< 5 ingi ek: :en waren er al bang voor: Anita Bryants kruistocht tegen de homofie- in Miami in de staat Florida zou pas het begin zijn van een nationale senjacht tegen Amerika's homoseksuele gemeenschap. Sinds de va)trroeping van een wet die homofielen gelijke rechten gaf met betrek- ig tot werk en huisvesting vorig jaar juni in Miami, is het stil geweest d de kwestie van rechten voor homofielen. Maar het was een stilte tor de storm, want morgen staat deze kwestie opnieuw centraal, deze :r in de staat Californië. jrosa Oi snivel ien i :ant slot •nk z Jzom lotdi sw Derfi >ijdro< ;lden var* fc' odolpl arelei uit daarb iami xir h n Bryant-organisatie onder de bewoners van een progressieve wijk in Miami. In gesprek ken met de mensen daar ontdekte hij dat deze progressieven die voor rechten van homofielen zijn, niets moeten hebben van het idee dat een homofiele onderwijzer les geeft aan hun kinderen. Vogelvrij kiezers moeten dan beslissen over een ferendum dat schoolbesturen de macht eft onderwijzers en leraren die zich buiten t klaslokaal openlijk homofiel gedragen ontslaan, als ook elke leerkracht die k al is hij of zij heteroseksueel die zich it voor de rechten van de homofiele eenschap. referendum, nummer 6 op de kieslijst, Dudt de kiezers in Californië bijzonder ^•ig. Maar het heeft niet de nationale en ernationale belangstelling gekregen die actie van Anita Bryant vorig jaar in mi ondervond. Dit is opmerkelijk om- referendum nummer 6 veel verder gaat in de kwestie in Miami indertijd. Het gaat keer niet om een herroeping van een wet discriminatie verbiedt, maar om een nieuwe wet die specifiek discriminatie insti tutionaliseert Vrees Het succes van referendum 6 op dit moment durft niemand te voorspellen of de kiezers in Californië het zullen aannemen of niet valt te verklaren uit het verband dat het voorstel legt tussen homofilie en onder wijs. Het voorstel raakt niet aan abstracte rechten voor homofielen, maar appelleert aan de vrees die mensen hebben als het gaat om homofilie en hun eigen kinderen. John Briggs, lid van de senaat van de staat Californië en direct verantwoordelijk voor referendum zes, legde dit verband toen hij Anita Bryant bij haar campagne hielp in Miami. Hij verspreidde pamfletten van de Gewapend met die informatie ging Briggs in Californië aan het werk. Eerst deed hij een poging om zich verkiesbaar te stellen voor het gouverneurschap van de staat. Toen dat niet haalbaar bleek, kwam hij met referendum zes op de proppen, een voorstel dat al snel zijn naam ging dragen als het Briggs-initiatief. Wordt het Briggs-initiatief aangenomen, dan is iedere leraar in Californië vogelvrij verklaard. De leraar bevindt zich in de positie van de beschuldigde en krijgt twee keer de kans om in een hoorzitting met het schoolbestuur zijn onschuld te bewijzen. Iedereen een boze ouder, een leerling die een onvoldoende voor een repetitie krijgt of een Jaloerse collega kan naar het school bestuur stappen en de beschuldiging van homofilie uitspreken. Maar ook de leraar die een café voor homofielen bezoekt, of deelneemt aan een demonstratie voor rech ten voor homofielen, of zijn leerlingen op dracht geeft boeken te lezen die geschreven zijn door homofielen ook die leraar loopt gevaar door het schoolbestuur ontslagen te worden, homofiel of niet. Vrijheid Dit. zo zeggen de tegenstanders van het Briggs-initiatief en het zijn er velen Is een ernstige bedreiging van de burgerrech ten. Het druist In tegen de vrijheid van meningsuiting en vergadering die gegaran deerd wordt door de grondwet. Mocht het Briggs-initiatief aangenomen worden, dan zal het zeker door het Hooggerechtshof als ongrondwettelijk worden afgewezen, zo ho pen de tegenstanders. Maar zeker is zoiets niet, en vandaar dat de oppositie, waaron der bekende politici, vakbonden, en pro gressieve organisaties in de staat, de laatste dagen een intensieve campagne hebben ge voerd om het Briggs-initiatief verworpen te krijgen. Maar ook Briggs zat niet stil. en gaf handenvol geld uit aan een media-campag ne. Zijn aanhangers zijn de Klu Klux Klan. de neo-nazi-partij en een kleine groep van fundamentalistische kerkelijke groepen, die homofilie met de bijbel in de handt— het werk van-de duivel noemen. De meeste inwoners van Californië vinden Briggs te extreem-rechts, maar zij staan niettemin sympathiek tegenover zijn initiatief. Briggs beweert dat homofiele onderwijzers Jonge kinderen recruteren ln de toiletten van de scholen, en hij zegt dat een homofiele leer kracht de seksuele identiteit van een kind kan beïnvloeden, omdat het kind tegen de onderwijzer opziet en zijn voorbeeld volgt. Demagogisch Voor de oppositie is het niet eenvoudig om weerwerk te bieden tegen dergelijk dema gogische taal. Maar zij wijzen er op dat volgens deskundigen de seksuele Identiteit van een kind allang bepaald is voordat het de schoolgaande leeftijd bereikt. Hoe de kiezers over referendum zes zullen beslissen is moeilijk te zeggen. Sinds Anita Bryants campagne in Miami hebben de homofielen elke verkiezing verloren. In de steden Eugene, Wichita en St Paul werden vergelijkbare wetten door de kiezers herroe pen. In augustus wees een opiniepeiling uit dat een aanzienlijke meerderheid van de kiezers in Californië voor het Briggs-initia tief zou stemmen, maar sindsdien is dat percentage gedaald. De actiegroep „8tem tegen nummer zes" in San Francisco meent dat het noorden van Californië. traditioneel meer liberaal, tegen zal stemmen, maar maakt zich zorgen over Los Angeles en omgeving. „Wordt referendum nummer zes aangenomen, dan is het hek van de dam. want daarmee gooien we onze constitutio nele rechten weg," aldus een woordvoerder. Tegenstanders smeten mevrouw Bryant een taart in het gezicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5