Bij Philips over tien jaar ^20.000 banen minder D'66 en PPR op eigen kracht in EG-verkiezingen ;AR-top gerust ïaver politiek „klimaat in CDA Deel van vlindercollectie is spoorloos Doe het Onenigheid binnen industriebond NKV Industriebond NVV in bondsblad: Vele restricties ten aanzien van terugloop '5 Minuten voor straks' is een boekje voor wie zijn gezin ook later goed verzorgd wil weten. HetGoudenleam staat voor u klaar Samenwerking PPR-PSP verworpen Philips: geen geheim rapport Vrouw komt om bij brand Over adviesorgaan bij DSM Auto te water: twee doden Zorgen over schenking aan universiteit Arie Groenenvelt: 'Albeda moet wijzer zijn en opstappen' Rita MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET jVan een onzer verslaggevers STERDAM Over tien jaar zal het peroneelsbestand bij Philips met !0.000 zijn teruggelopen tot 65.000 werknemers. Dit voorspelt, aldus de idustriebond NW in haar blad WIK, de directie sociale zaken van het ncern in een geheim rapport. 'olgens de bond is het 65 pagina's tellende rapport geen beleidsdocument van Philips, maar het wel door de directie intern ter discussie worden gesteld. ADVERTENTIE ït ten ivan sopd er werd .of .Besti Toch Jrief eensi hen. ente r postel lkaar. rden n. at het t WOQ iuidin van zegt an he le hoei ng.Di en ;n B man. lat ;n lere s. ïaarei chte n dooi ■uimte ard ;estal valt bij het ER! ■V.) r. Bo Vraag het aan! In het rapport wordt voorspelt dat bij Philips in 1990 een 36-urige werkweek zal zijn doorgevoerd en dat de vakan ties ook langer zijn. De Philips-rap porteurs menen dat de extra loonkos ten die de verkorte werktijd met zich meebrengt, kunnen worden opgevan gen via een korting op het loon of door middel van het invoeren van aantrekkelijke ploegenstelsels. De directie sociale zaken voorspelt dat de „beter opgeleiden" in de toe komst minder geclassificeerd werk moeten gaan uitvoeren dan hen voor ogen stond. Dit is het gevolg van de beperkte hoeveelheid hoogwaardig werk, tegenover een grotere instroom van mensen met een goede opleiding. Het streven naar een maximumloon zet zich voort, aldus het rapport. CNV verdwijnt V olgens de „Philips denk-tank" zal de Industriebond FNV in 1991 een hecht en stabiel geheel vormen. Het CNV daarentegen zal, zo menen de rapporteurs, tegen die tijd geheel van het strijdtoneel zijn verdwenen. De leden van deze christelijke bond zul len naar verwachting „overlopen" naar de FNV. Het „beambtenblok" van het CNV gaat deel uitmaken van een links-liberale beambten- en amb tenarenbond. De afnemende werkgelegenheid zal er toe leiden dat de vakbonden be trokken worden bij de Internationale concurrentie. Ze zullen moeten opko men voor het behoud van werkgele genheid in eigen land en dat kan de internationale solidariteit van de vakbeweging in verlegenheid bren gen. Dit effect zal vooral gaan spelen als de derde wereld zijn plaats op de internationale markt gaat opeisen. Gelijk In een commentaar zegt de Industrie bond NW in WIK, dat het geheime Philips-rapport de vakbeweging ge lijk geeft in haar twijfels aan het regeringsrecept, dat meer winst voor schrijft voor het scheppen van meer werk. „Philips is een bedrijf dat goed draait en dat ook een winstgevende toekomst voor de boeg heeft. Toch zeggen de wetenschappers in dienst van het Philips-concern dat van elke vier arbeidsplaatsen er in de komen de tien jaren één zal vervallen," aldus de Industriebond NW. Volgens de bond erkent Philips, dat de vakbeweging gelijk heeft om aan de politiek van het kabinet-Van Agt geen medewerking te verlenen. Overi gens vindt de bond het plezierig om in het rapport te lezen dat de onder zoekers de invoering van een maxi mumloon ondersteunen om te komen tot een grotere inkomensnivellering. Van onze parlementsredactle AMSTERDAM/BREDA PPR en D'66 zullen zelfstandig deelnemen aan de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement volgend jaar juni. Dit hebben de congres sen van belde partijen het afgelopen weekeinde besloten. Ria Beckers Bij uw verzekeringsadviseur of bij Bureau Voorlichting Verzekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Volgens een woordvoerder van Philips is het rapport, dat de Industriebond NVV in WIK noemt, geen publikatie van de directie sociale zaken, maar gaat het hier om de uitkomsten van een onderzoek, ingesteld door een speciale commissie, die daarmede een bijdrage heeft willen leveren tot het vaststellen van beleidslijnen op sociaal terrein tot 1991. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op dé Schiekade ln Rotterdam is gisteravond de 78-Jari- ge weduwe Van Dam-Van der Weiden bij een brand in haar woning door verstikking om het leven gekomen. In de meterkast in de hal is kortsluiting ontstaan waardoor er een begin van een vuurhaard ontstond. De hitte deed een loden gasbuis smelten. De bejaarde vrouw raakte door de dikke zwarte rook gemengd met het gas bedwelmd. De brandweer trof haar in de keuken aan. Bij aankomst in het Franciscusziekenhuis bleek zij reeds te zijn overleden. PPR-congres, bijeen in Amsterdam verwierp met ruime meerderheid een voorstel om samen met de PSP aan de Europese verkiezingen mee te doen. De PSP had samenwerking aangeboden. De radicalen kozen het Tweede Kamerlid Leo Jansen tot hun lijstaanvoerder. De Democraten '66, die in Breda con gresseerden. namen het besluit om onafhankelijk de verkiezingen in te gaan met slechts één stem tegen. Een beslissing over tijdelijke aansluiting bij één van de drie grote stromingen is niet genomen. Volgens het congres moet met geestverwante partijen in Europa gestreefd worden naar de op richting van een Europese partij van progressieve democraten. De PPR heeft aanvankelijk gepro beerd tot samenwerking met PvdA en D'66 te komen. Toen deze partijen dat weigerden, meende de partijtop dat de PPR het op eigen houtje zou moeten proberen. Partijvoorzitter Verbeek en fractieleider Ria Beckers verzetten zich zaterdag krachtig te gen samenwerking met de PSP. Vollens Verbeek zou dat verwarring scheppen onder de kiezers, omdat de PSP in tegenstelling tot de PPR nooit bereid is geweest regeringsver - Eintwoordelijkheid te dragen. Hij wees er ook op, dat bij de gemeente raadsverkiezingen is gebleken dat ge zamenlijke lijsten minder stemmen opleverden dan afzonderlijk op treden. Kiesdrempel Ria Beckers voerde aan. dat een der gelijke stap een mogelijke toekomsti ge samenwerking met de PvdA, waar de PPR nog altijd op uit is, in de weg zou kunnen staan. Volgens de voor standers van samenwerking met de PSP lukt het de PPR niet om alleen' de vereiste kiesdrempel van vier pro- ADVERTENTIE brokjes en diner 5\ kerngezond en m kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak Denk aan straks. Publikatie Bureau Voorlichting Vcr7ckcrinp, Den Haag Het rapport, is bepaald niet geheim, omdat het al in mei van dit jaar onder een honderdtal functionarissen van het bedrijf werd verspreid met het verzoek reacties te geven. In de vak- bondspublikatie, zo wordt verder op gemerkt, zijn diverse punten duide lijk uit hun verband gerukt. Het rap- nk, Wel kritiek op onduide ïlljkheid rapport ken, waarover ook bij Philips uiteen- A A Innpnrip nnvnt.t.intri s opi ie Sai Londi i. Dit hem Fink nieui Nieu in Lc khei bestui nseUs 'an een onzer verslaggevers an ei iOORDWIJKERHOUT De anti-revolutionaire top is niet dsrep 'erontrust over de gebeurtenissen van de afgelopen weken. jpJJ. den verwacht ook niet dat de discussie over de grondslag van •n 'toi iet CDA bijzondere problemen zal opleveren. n gec del vi Mdus was de algemene indruk van ims ofen aantal CDA-Kamerleden van an- i-revolutionaire huize en anti-revolu- ionaire bestuursleden, die het afge- upen weekeinde een bezinningsbij- fcnkomst hebben bijgewoond in loordwijkerhout. Ter discussie ston den onder meer het functioneren van de CDA-Tweede Kamerfractie en het recent uitgebracht rapport grondslag m politiek handelen. lopende opvattingen bestaan. Het rapport, is geen beleidsdocument op basis waarvan beslissingen wor den genomen. Ten aanzien van de gememoreerde terugloop van de werkgelegenheid met 20.000 arbeids plaatsen zijn het rapport veel restric ties gemaakt. Zo wordt bijvoorbeeld duidelijk het voorbehoud gemaakt, dat het treden in nieuwe marktgebie den een andere ontwikkeling te zien kan geven. Bovendien is de prognose gebaseerd op de huidige gedragslijn, waarbij jaarlijks ongeveer de helft van het verloop (2500 man) niet wordt opgevangen. Een 36-urfge werkweek wordt in het rapport genoemd maar niet specifiek voor Philips. Het rapport doet wat betreft de toekomstige werkorganisa tie bij Philips een beroep op creativi teit en bepleit het opdoen van erva ringen met experimenten in een rich ting als bijvoorbeeld onbetaald ver lof, deelarbeid en werktijdvariaties. Over het inkomensbeleid wordt in het rapport de verwachting uitge sproken dat de Inkomensverschillen net als in het verleden weer onder invloed van de arbeidsmarkt tot stand zullen komen. Over de positie van de vakorganisaties meent de on derzoekcommissie, dat vele CNV-ar- beiders eerlang naar de FNV zullen worden toegetrokken. Een conclusie, die de woordvoerder overigens niet onderschrijft. Hij wijst in dit verband op de Ideële motieven, die velen aan het CNV binden. Tenslotte meent Philips dat het rap port op geen enkele wijze een relatie naar het regeringsbeleid van dit mo ment legt. UTRECHT (ANP) Binnen de centrale raad van de Industrie bond NKV is afgelopen vrijdag in Noordwijkerhout zo een grote onenigheid ontstaan over het al dan niet aanvaarden van een nieuw overleg/adviesorgaan bij DSM, dat tien leden uit protest de zaal hebben verlaten. Pas gisteravond werd de pers hiervan op de hoogte gesteld, volgens een woordvoerder om in alle rust over het gebeurde te kunnen overleggen. severs en voor procentuit cent te halen. Hun voorstel werd uit eindelijk verworpen met 371 stem men tegen en 211 stemmen voor. Lijsttrekker Jansen zei na zijn verkie zing. dat de PPR een reële kans heeft om één zetel in het Europese parle ment te veroveren. „Wij kunnen ze kerheid bieden over onze stellingha- me ln Europese zaken. Bij de andere partijen weet Je niet waarvoor Je kiest. Stem je voor het CDA dan is het onduidelijk of Je kiest voor de christendemocratie van Kohl, van Strauss of van Van Agt. Ook bij PvdA en D'66 weet je niet waar je aan toe bent aldus Jansen. De strijd binnen D'66 over de vraag of de voor deze partij gekozen Europese parlementsleden zich tijdelijk moe ten aansluiten bij socialisten, libera len of christendemocraten is nog niet beslist. Partijvoorzitter Glastra van Loon verklaarde zich daar tegen. De oud-fractieleider en één van de voor naamste kandidaten voor het lijst trekkerschap Hans van Mierlo, die met een langdurig applaus werd be groet, meende daarentegen dat die keuze straks moet worden gemaakt. „Er past geen koudwater vrees", zeii hij. Van Mierlo zei persoonlijk de voorkeur te geven aan tijdelijke sa menwerking met de socialisten. Naar zijn indruk valt met de liberalen in Europees verband niet goed te werken. AMSTERDAM (ANP) - Doordat hun auto in het water geraakte zijn vrij dagnacht ln Amsterdam twee men sen om het leven gekomen. Het waren de 23-jarige Amsterdamse studente T. de Bruin en haar 29-jarige Iraanse vriend L. M. Mekis. De auto van het tweetal vloog op de Oosterdoksekade uit de bocht en kwam in de Nieuwe Vaart terecht. Toen de auto even later werd opge- dregd, werd daarin alleen het lichaam van het meisje aangetroffen Het lijk van de man werd pas enkele uren later gevonden. De 33-Jarige automobilist L. F. P. Vlllhaber uit Hengelo is vrijdagavond omgekomen, toen zijn auto in Weer- selo over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. Hij overleed ter plaatse. Eveneens vrijdagavond kwam in de buurt van het Limburgse Wessem de 30-jarige P. B. Dalcbout uit Nunhem om, toen hij met zijn auto tegen een boom reed. De elfjarige W. Schravemaker uit Mij drecht is zaterdagavond in haar woonplaats gedood, nadat zij op haar flets door een auto was geschept. Volgens de politie reed zij slingerend over de weg, doordat haar voeten van de pedalen waren gegleden. Zondagochtend is de 17-jarige H. Ver sloot uit Nleuwer-ter-Aa bij een onge luk in Breukelen om het leven geko men, toen hij op zijn flets door een achteroprijdende auto werd ge schept. AFFERDEN (Old.) De 65-jarlge mevrouw H. Krebbers uit Afferden Kernpunt van de onenigheid is het voorstel van de DSM-directie om een stichting in het leven te roepen die voor vijftig procent bestaat uit werk- AOVERTENTIE De discussie over het fractiebeleid werd met enige spanning tegemoet t een ttzien omdat er de laatste weken nog ijdeiü A bet een en ander gepasseerd was: ek hf Boersma uit de politiek, de kritische kerki oterviews van Van Houwelingen, Fa- an ke, ber en Scholten over het tot nu toe tevoerde kabinetsbeleid, leiede oe ee kou bleek echter grotendeels uit ncerl lucbt omdat de heren Faber en ilinee ^bolten enerzijds en fractievoorzit- de ve I wulem Aantjes anderzijds een esteii treeP onder hun ruzie hadden gezet, iristei beperkten de anti's zich tot m meer algemene discussie over het ictioneren van de fractie. De te- !ur daarvan was dat ondanks alles e kerlöe *ractie een eenheid moet gaan BieleTormen- waarbij de anti-revolutionai- inbreng node gemist kan worden. ien ^Onduidelijkheid che ei ie we Het rapport „Grondslag en politiek ran d handelen" kreeg een welwillend ge- n 1975 hoor. Wel was er enige irritatie over Lomet de onduidelijkheid van het rapport /an di op het meest essentiële punt name- ppeüj lijk dat van de politieke overtuiging, verte Die onduidelijkheid was ontstaan e ziel omdat de commissie zeer nadrukke ren. lijk de discussie verworpen had die üch beweegt rond de vraag „kan een hogi Wet-christen lid zlln van het CDA", n aas \frikl De commissie ging die vraag uit de gen di »eg omdat een positieve beantwoor- een U ding de suggestie zou wekken alsof cisme verzwakking of verbreking van de iymp relatie tot het evangelisch getuigenis wort* m het politieke leven toelaatbaar zou ÖJn. Een negatieve beantwoording daarentegen zou al te gemakkelijk leiden tot een confessionalisering, waarbij de politiek ondergeschikt is aan het kerkelijk gezag en de kerke lijke leer, waardoor de eigen verant woordelijkheid van de christen-de mocratische partij zou worden ver duisterd. Kritiek was er ook op de ingewikkeld heid van het rapport. Men vond niet dat partijleden op grond daarvan tot een verantwoorde besluitvorming kunnen komen. Het partijbestuur neemt binnenkort een standpunt in over het rapport. De partijen zullen zich in december over het rapport uitspreken. werknemers van DSM. Die stichting, die „De raad van extern overleg DSM Limburg (REOD)" zou moeten gaan heten, zou adviezen moeten gaan uit brengen en zou tevens dienen om CAO's af te sluiten. Het centrale bestuur van de indus triebond NKV liet afgelopen vrijdag aan de centrale raad weten niets voor een dergelijk overleg te voelen. Vol gens voorzitter Piet Spijkers wordt de bond in zo'n overlegorgaan ge dwongen mee te beslissen over be paalde adviezen, terwijl de kennis van zaken van de werknemersverte genwoordigers niet dezelfde is als die van die werkgevers. „Bovendien kun je'Je als bond niet meer vrij opstellen tegenover het bedrijf, omdat Je zelf meebeslist", aldus Spijkers. Een der gelijk overleg past volgens hem bo vendien niet ln het visie- en actiepro gramma van de bond. Een tiental Limburgers (van wie vier DSM-ers) was het hier niet mee eens en verliet de zaal. Het centraal be stuur heeft aangeboden te praten. plaats om het leven gekomen, toen zij de weg overstak. Een personenauto reed haar aan. HILVERSUM (ANP) „Mensen als minister Albeda moesten wijzer zijn en hadden allang uit het kabinet moeten stappen. Hij maakt zich. ge zien zijn verleden volstrekt ongeloof waardig." Dit zei Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NW gisteren voor de radio. Over het gesprek dat nè 20 november in de Stichting van de Arbeid zal worden gehouden tussen overheid, werkgevers en werknemers, zei hij, dat dit waarschijnlijk niet meer dan een beleefsheidsbezoek zal zijn, wan neer de overheid en de werkgevers zich blijven opstellen, als zij nu doen. Het ziet er volgens Groenevelt naar uit, dat de onderhandelingen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor vol gend Jaar op het niveau van de be drijfstakken zullen worden gevoerd. „De opstelling van Van Agt is: de werknemers en de sociale verzeke- rings-trekkers moeten slikken of stik ken. Welnu: wij zeggen: hij kan bar sten." aldus Arie Groenevelt. Van een onzer verslaggevers ZEVENAAR/NIJMEGEN In 1948 schonk een schoolhoofd in Lobith, de heer J. Scholten, een verzameling van zesduizend vlinders aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Op het ogenblik heeft de collectie-Scholten nog steeds niet de functie gekregen, die de schenker ervan haar had toegedacht, namelijk dat ze gesteld zou worden „ten dienste van hare natuurkundige faculteit", zoals in het testament stond. Een deel van de tien kinderen, die de heer Scholten had, maakt zich thans zorgen over de vlinders. De jongste zoon, de heer B. Scholten, die van mening is dat de helft, zo'n drieduizend exemplaren, zelfs zoek is, wil een advocaat inschakelen. De verzameling van wijlen de heer Scholten wordt hoog aangeslagen. Hij was in dit opzicht een hobbyist op ni veau. Schreef er ook een we tenschappelijk werkje over onder de titel: „Macro-lepl- doptera uit de Lijmers", dat in 1938 werd gepubliceerd. Het gebied waarin hij. vooral ook in de nachten, de vlinders ving, was de zuid-oosthoek van de Lijmers (de heuvels van Montferland). Leiden Aanvankelijk wilde de heer Scholten de collectie vlinders schenken aan de Universiteit te Leiden. HIJ was echter van goede roomse huize en deed ze daarom tenslotte, na aan drang. toch aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen ca deau. De dank bleef niet uit. Als grootkanselier van deze instelling schreef de toenmali ge kardinaal J. de Jong de weduwe een brief, waarin hij schreef: „Wij weten dat de cu ratoren de verzameling vol gens de wensen van uw man zullen verzorgen en wij ver trouwen, dat zij voor de beoe fening van de katholieke we tenschap de verlangde vruch ten zal afwerpen." Daar is volgens de Jongste zoon van de heer Scholten niets van terechtgekomen," vandaar dat hij stappen wil ondernemen. Andere leden van de familie blazen minder hoog van de toren. Zij hebben wel het gevoel dat er onvol doende correct met de verza meling is omgesprongen, maar willen niet dadelijk aan kwade opzet denken. Dat de collecUe niet de aandacht heeft gekregen, die ze verdien de, is beslist niet goed te pra ten. Anderzijds moet niet ver geten worden, dat zoiets een enorme zorg vereist. Alleen al het in goede staat houden van de vlinders (daarvoor moet met chemicaliën tegen insec ten gewerkt worden). Volgens de heer N. T. M. Scholten zou de familie, als ze de beschik king over de vlinders kreeg, waarschijnlijk alsnog kiezen voor schenking aan de Leidse universiteit. Spoorloos De ene helft van de vlinders zou zich op de afdeling neuro logie bevinden. Maar waar is de andere helft gebleven? Vol gens informatie, die de familie bereikte, in de boerderij van de neuroloog wijlen prof. dr. J. Prick aan de rand van Nijme gen. Ook deze verzamelde vlinders als hobby. Volgens dr. H. Oomen van de afdeling wis- en natuurkunde, waar de verzameling vlinders naar toe moet, „komt de zaak best op haar pootjes terecht". Het is hem niet bekend dat een ge deelte van de collectie zoek is. Aan professor Prick was ge vraagd (in afwachting van een definitieve plek) om de vlin ders te herbergen, te verzor gen en er een wetenschappe lijke publikatie aan te wijden. Professor Prick is echter een tijdje geleden overleden. „Onze faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen is pas ln 1957 opgericht, en we hadden eerst wel andere din gen aan ons hoofd", aldus dx Oomen. „Mijn moeder wil dat ik school moet blijven, want ze heeft een paar da mes op visite."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3