G rafische bond ongerust over huisdrukkerijen s s s s s s 5 s s s Kritiek accountants op bestuur De Hoop Hete pannen durfde hij niet aan Beleid verontrust lerarenopleidingen Querido junior Hol) (leiil vl ïvrnidc verschijn soldi V(vrhiilon Quorido PPR-voorzitter valt kabinet en CDA aan ;'Bel 'Belangrijk stuk werk onttrokken aan grafische industrie' Drie architecten aangewezen voor nieuwbouw Kamer Schakers opnieuw niet overtuigend jBernlef Anekdotes uit *eèn zijstraat Kritiek op minister Pais C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! Bon voyage naar de lichtstad! ASOCIAAL BERECHTE rw Jeugdtheater: minister krijgt geen advies meer Werklozen in Rheden doen vrijwilligerswerk ["zaterdag 4 november 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van onze sociaal-economische redactie LUNTEREN De Grafische bond CNV is ernstig verontrust over de sterke groei van huisdrukkerijen en binderijen in het bedrijfsleven en bij de overheid. Deze huisdrukkerijen die uitsluitend druk- of bindwerk voor eigen gebruik vervaardigen ontrekken een belangrijk stuk werk aan de grafische industrie. ..De ongecontroleerde wildgroei bijvoorbeeld bij overheidsinstellin gen dient aan banden te worden gelegd. De belastingcenten kunnen en mogen niet op een dergelijke ma nier worden besteed", aldus voorzit ter N. F. Kruijff van de Grafische bond CNV gisteren in zijn openings rede tijdens de algemene vergadering van deze bond in Lunteren Volgens Kruijff gaat het om een ont wikkeling. die het eind nog lang niet heeft bereikt. ..De behoefte aan voor lichtingsmateriaal neemt toe. de fi nanciële mogelijkheden zijn beperkt, en daardoor ziet men de oplossing in het zogenaamde ..goedkoop zelf- doen", aldus de voorzitter. „Er zijn grafische huisbedrijven, die op ver antwoorde basis zijn opgericht. Het staat echter onomstotelijk vast dat vele niet rendabel functioneren. In vele gevallen zal de beroepsdrukker het werk goedkoper kunnen vervaar digen dan de huisdrukkerij", meende hij. Kruijff wees erop dat de kosten die overheidsdrukkerijen maken wor den ondergebracht bij de algemene kosten en daardoor onzichtbaar wor den gemaakt. Hij vond dat er voor alle overheidsinstellingen op dit punt gelijkluidende richtlijnen moeten komen. De bondsvoorzitter meende ook dat Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft drie ar chitecten aangewezen, die daarna de opdracht hebben aangenomen om voor het eind van het volgend jaar met nieuwbouwplannen voor de Tweede Kamer te komen. Het zijn de Amsterdammer P. de Bruljn, de Rot terdammer A. Hagoort en de Rljs- wljkse architectengroep 5. Oeen van hen heeft meegedaan aan de prijsvraag die vorig jaar werd ge houden en waaraan 111 architecten meededen. De prijsvraag heeft toen niets vruchtbaars opgeleverd. Ook bij de drie nu aangewezen architec ten zal uit het beste ontwerp worden gekozen. BUENOS AIRES De Nederlandse «haakploeg heeft tijdens de zevende ronde van de Olympiade In Buenos Aires opnieuw niet kunnen overtui gen. Met één afgebroken partij was de stand VlrVh en de verwachtingen is dat het 2-2 zal worden. Timman remiseerde met Andersson, Sosonko won van Schneider en Donner verloor van Kaiszauti. De partij tussen Lan- geweg en Wedberg werd afgebroken. De dames namen een voorlopige 2-0 voorsprong op Finland. Van der Mije won van Landry, Belle versloeg Ris- toja en Van Parreren en Pihlamaki hebben in een gelijke stelling afge broken. (ADVERTENTIE) Duister bestaan? U, (hoeveel tiendui- zendvoudige?) lezer, hebt weer een goede dap, thuis van Gods duistere wegen en een zwervend bestaan. Bob den Uyl staat u bij met Vreemde verschijnselen cn telkens aangenaam ook nog. Lees dit bock. Koop het voor f 22,50. U, nu. Iedere bockhandel heeft het. Querido van Singel 262 Uw boekhandelaar heelt ook Salamanders voor ti, ook van Bob tien IIvl beteugeling van de groei van het aan tal hulsdrukkerijen ook besparingen kan opleveren. ..Door het opstellen van voorwaarden voor grafische over heidsbedrijven kunnen onjuiste in vesteringen worden voorkomen en zal de werkgelegenheid in de grafi sche industrie minder worden aange tast. Het gevolg is dan minder werk loze grafici en een veel geringer be roep op de sociale uitkeringen Informatie Volgens Krijff zal er ook in de grafi sche bedrijfstak verder moeten wor den gewerkt aan het maken van af- spraken met betrekking tot de pro- duktie en de werkgelegenheid. Met name het opzetten van een bedrijfs takinformatiesysteem noemde hij van groot belang. „Het verzamelen van gegevens over de beschikbare produktiecapaciteit, prijsontwikke lingen, exportpositie, technologische ontwikkelingen en niet In de laatste plaats de arbeidsmarktgegevens is uitermate belangrijk. Daarvoor dient een grafisch „bedrijfstak-informatie centrum" afgekort BIC te wor den opgericht, bepleitte hij. Dit cen trum dient dan de gegevens te ver strekken voor beleidvoerende instan ties op ondernemings-, bedrijfstak-, en centraal niveau. Steun Kruijff uitte kritiek op het beleid van het ministerie van sociale zaken met betrekking tot de steun aan de grafi sche industrie. „Een bedrijfstak zoals de onze. die aanklopt bij sociale za ken voor een onderzoek dat is gericht op een verbetering van de structuur krijgt nul op request. Subsidie-aan vragen worden niet of nauwelijks ge honoreerd. De reden: Wij staan er niet slecht genoeg voor". Volgens Kruijff moet het ministerie dit beleid herzien. „Hulp als het om een verlo ren zaak gaat, is nutteloos. Men zal ook gezonde en redelijk gezonde be drijfstakken moeten helpen. Daar door kuii- .n zij gezond blijven. Het voorkomen van werkloosheid moet veel meer aandacht krijgen", zei hij De voorzitter was verontwaardigd over het feit, dat de CNV-bond niet is uitgenodigd om deel te nemen aan de federatiebesprekingen tussen de Al gemene Nederlandse Grafische Bond en de Grafische Bond NKV. „In het verleden zijn wij door de NKV-bond altijd uitgenodigd voor algemene ver gaderingen. vorige week voor het eerst niet. Aan een vele jaren be staande relatie tussen twee confessio nele bonden is nu door het NKV een einde gemaakt, zei hij. Hoewel de uitkomst van het overleg waarschijn lijk hetzelfde zou zijn, namelijk een federatie van beide FNV-bonden, dient voor de geschiedenis duidelijk te zijn dat niet wij, maar de grafische bond NKV het overleg bij voorbaat heeft afgekapt", aldus Kruijff. (ADVERTENTIE. Nieuwbouw! U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel de nieuwe verhalenbun del van J. Bcrnlel, Anekdotes uit een zij straat over mensen die in stadsrandbuurten beginnen oj eindigen. Lees dit boek. Koop het voor f 19,90. U, nu. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bestuur van de vereniging Hospitaalkerk- schip „De Hoop" in Schevenlngen zou in een overzicht van haar activiteiten in 1977 onjuiste gegevens hebben verstrekt. Volgens de accountantsdienst van het ministerie van landbouw en visse rij heeft de vereniging onder andere minder hulp verstrekt en eveneens minder technische hulp verleend. De voorzitter van de vereniging. Thur- mer. meent dat het accountantsrap port „geen hout snijdt", omdat het zou zijn gebaseerd op onjuiste gege vens De vereniging had in 1977 een te subsidiëren tekort van 1,6 miljoen gulden en deed In dat jaar een beroep op de Tweede Kamer om het hospi taalkerkschip te behouden. Op ver zoek van het ministerie is een accoun tantsonderzoek ingesteld. De vereni ging. die dit jaar tachtig jaar bestond, schreef in 1977 aan de Tweede Kamer dat Nederland geen gezondheidszorg, pastorale bijstand en technische hulpverlening mag onthouden aan zeevarenden in de visserij. Opgaven Querido van Singel 262 Uw boekhandelaar heeft ook Salamanders voor u, ook van J. Bernlef Van onze onderwijsredactie UTRECHT De nieuwe lerarenopleidingen voelen zich be dreigd door het beleid van minister Pais (onderwijs). Zij vrezen dat de herleving van de M.O.-instituten ten koste zal gaan van de zeven nieuwe opleidingen. Bovendien maakt men zich ongerust over de verscherping van de studentenstops. gen voor mensen die geen onderwijs bevoegdheid wensen. De landelijke stuurgroep van de nieu we lerarenopleidingen heeft een nota laten maken, waarin de problemen op een rijtje worden gezet. De kritiek Ten tweede vraagt de nota om ver richt zich met name op het besluit soepeling van de afgekondigde stu- van minister Pais om de M.O.-institu ten te handhaven als part-time lera- renoplelding. Volgens de nota is dit in strijd met eerder gedane toezeggin gen, waaraan ook de huidige staats secretaris van onderwijs, de heer Her mes, zich gebonden zou hebben, toen hij nog in de Tweede Kamer zat. De opstellers van de nota komen tot drie conclusies. In de eerste plaats eisen zij dat de nieuwe lerarenoplei dingen zo snel mogelijk worden be last met de opbouw van nieuwe part time-opleidingen. De oude M.O.-insti tuten kunnen dan worden omge bouwd tot algemeen hogere opleidin- dentenstops. Nu er drie nieuwe oplei dingsscholen bijkomen, is het rede lijk dat de zeven bestaande instituten iets minder studenten mogen toela ten, maar minister Pais heeft mede met het oog op de werkgelegenheid wel erg drastische maatregelen genomen. Tenslotte wordt in de nota gepleit voor een snel en goed begin van de door minister Pais beloofde her- en bijscholing. Ook deze zou aan de nieuwe lerarenopleidingen plaats moeten vinden. De kritiek van de accountantsdienst richt zich op de opgaven, die het bestuur heeft verstrekt over het aan tal geholpen schepen. De opgave van het bestuur (307 schepen) verschilt nogal van de analyse van de accoun tant (69 schepen). Zo werden schepen die door het bestuur als geholpen werden opgegeven (in Arnemuiden. Breskens, Vlisslngen, Goeree, Stel lendam en Ouddorp, totaal 83), niet teruggevonden. De kosten van de ra dio-technische en mechanisch-tech- nischfe hulp moeten nog worden on derzocht. Wel is vastgesteld dat in plaats van de opgegeven 104 repara ties er 96 zijn verricht. De inspecteur van de volksgezond heid heeft, aan de hand van het me disch journaal van De Hoop vastge steld, dat het aantal geregistreerde patiënten over 1977 slechts 136 be droeg, 78 minder dan de opgave van het bestuur. Ook het aantal verpleeg- dagen verschilt. Het bestuur geeft 142 dagen op, terwijl de inspecteur er 80 vaststelt. Steeds meer De tekorten van De Hoop hebben zich sedert 1973 gelejdelljk uitge breid. In 1973 kwam de vereniging 1,2 miljoen gulden tekort, in 1976 1,7 miljoen. Het afgelopen jaar was het tekort iets minder dan 1,6 miljoen. Het ministerie verstrekte de vereni ging voor 1977 een subsidie van 1,5 ADVERTENTIE Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigen) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizon vanaf f 149.-Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS.Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). s s De man was al Jaren blind een erfelijke oogaandoening benam hem nagenoeg het ge zichtsvermogen maar met moeite kon hij zich toch redden. Hij woonde alleen, kreeg een volledige WAO-uitkering en dankzij de behen digheid waarmee hij zich door het leven sloeg, bleef er eigenlijk maar één onoverkomelijk probleem over: Hij kon priegelwerkjes niet aan en...hij kon niet koken. Een boterham klaar maken. Dat lukte wel. Maar het gescharrel met hete pannen met een voor hem nauwelijks zichtbare Inhoud was hem te veel. Nu biedt ook in zo'n geval de arbeidsonge schiktheidswet een oplossing. De man vroeg aan de bedrijfsvereniging een vergoeding voor huishoudelijke hulp en na een tijdje kreeg hij de beschikking thuis: Voortaan kreeg hij 4000 gulden per Jaar voor hulp in de huishouding. Dat ging goed. óók toen hij verhuisde naar een flatgebouw, dat behoorde bij een tehuis voor blinde bejaarden. De verhuizing viel in het begin van het Jaar en aan het eind van dat jaar vroeg hij gewoontegetrouw om verlenging van de onkostenvergoeding. Toen hij niets hoorde, vroeg de man voor de zekerheid nog een keer verlenging aan. Dit keer reageerde de bedrijfs vereniging wel. Tot zijn schrik kreeg de man het volgende briefje: „U kreeg een vergoeding van 4000 gulden per jaar voor huishoudelijke hulp. Deze vergoe ding was gebaseerd op de kosten voor huishou delijke hulp voor negen uur per week; met deze omvang van huishoudelijke hulp kon ontred dering van uw huishouden worden voorkomen. Nu u bent verhuisd naar een flat, die behoort bij een tehuis voor blinde bejaarden, is beslo ten uw onkostenvergoeding voortaan te base ren op de kosten van drie uur huishoudelijke hulp per veertien dagen. Het bedrag is vastge steld op 550 gulden per jaar. Vanuit uw woning kunt u op gemakkelijke wijze maaltijden en etenswaren verkrijgen. De omvang van me disch noodzakelijke hulp is dan ook na uw verhuizing zodanig gering geworden dat beslo ten is u per 31 juli 1975 een lagere vergoeding toe te kennen," aldus de bedrijfsvereniging. „Hoe kan dat nou?", riep de man verschrikt toen hem het briefje was voorgelezen. Het is nu toch 17 Juni 1976? Dat is anderhalf Jaar na mijn verhuizing. Daar komen ze nu mee. Met terug werkende kracht nog wel!" De man nam het niet en stapte naar de Raad van Beroep. „Dat is toch niet redelijk?" vroeg hij aan de rechter. Nee. antwoordde de rechter. Dat is niet alleen onredelijk, de verlaging van de onkostenver- goedlng ls zelfs in strijd met bepaalde beginse len van behoorlijk bestuur." Daar kon de be drijfsvereniging het mee doen, maar de sociale verzekeringsmannen waren niet voor één gat gevangen. Allereerst verlengden zij de hulp met een vol jaar, zodat de bejaarde man niet door Huub Elzerman per 31 juli 1975 maar per 31 juli 1976 zijn huishoudelijke hulp van negen tot drie uur zag teruggebracht Vervolgens tekende de bedrijfs vereniging hoger beroep aan en zo kwam de zaak bij de Centrale Raad van Beroep. Daar vertelde de bedrijfsvereniging, dat de man geheel zelfstandig in zijn flat woonde, maar dat hij desgewenst ln het tehuis tegen betaling in groepsverband de warme maaltij den kon gebruiken. In geval van ziekte werden die maaltijden zelfs aan huls gebracht. De bakker kwam aan de deur. De bedrijfsvereni ging moest wel toegeven dat in het winkeltje dat bij het tehuis hoorde niet alle gewone levensmiddelen verkrijgbaar waren en dat de dichtsbijzljnde supermarkt zich op twee kilo meter afstand bevond. Vervolgens overhandigde de bedrijfsvereni ging, die richtlijnen, die de Gemeenschappelij ke Medische Dienst ln dit soort gevallen han teert. Op grond van die richtlijnen wordt een vergoeding voor negen uur huishoudelijke hulp per week alleen toegekend aan zwaar gehandicapten, die ln huls vrijwel niets meer kunnen doen en voor wie ook het verkrijgen en zelfstandig bereiden van voedsel geheel dan wel nagenoeg geheel onmogelijk is (Groep Z). Een vergoeding van zes uur per week wordt toegekend aan ernstig gehandicapten, die al leen de eigen huishouding voeren. In deze groep vallen degenen die voor een groot deel niet in staat zijn zelfstandig voedsel te verkrij gen en of te bereiden en ln huis alleen nog de lichte huishoudelijke werkzaamheden kunnen doen (Groep E). De volgende groep die aanspraak maakt op vier uur hulp per veertien dagen bestaat uit minder ernstig gehandi capten, die weliswaar niet aan de omschrijving van gToep E voldoen, maar die daar toch dicht pij staan (Groep M). „Wij hebben," zei de bedrijfsvereniging, „deze man per 31 Juli 1976 in groep M Ingedeeld, omdat hij in het tehuis voor blinde en slecht ziende bejaarden gemakkelijk zijn maaltijden en etenwaren kan verkrijgen." Van dit argument bleek de centrale raad in het geheel niet ondersteboven te raken. „Het is." zelden de rechters, „voor deze man vrijwel onmogelijk zelfstandig voedsel te verkrijgen en te bereiden. Immers, in de voor hem bereik bare winkel zijn nauwelijks levensmiddelen te koop. terwijl alleen de bakker bij hem aan de deur komt. Het bereiden van voedsel is voor de man niet onmogelijk hij zegt dat hij zelf standig maaltijden opwarmt maar ook daar bij is hij uiteraard zeer beperkt." Maar het feit dat de man in het tehuis kon gaan eten dan? „Daar kunnen we niet in die mate rekening mee houden," zeiden de rechters. „Het zou een te grote inbreuk op de zelfstandigheid van de man zijn van hem te verlangen, dat hij perma nent zijn maaltijden zou gebruiken ln de eet zaal van het tehuis voor blinde bejaarden." Betekende deze uitspraak nu ook dat de blinde man zijn hulp ln de hulshouding voor negen uur per week terugkreeg? Nee, dat niet. De centrale raad, zei nog dat hij in elk geval thuishoorde in groep E. Aan deze groepsinde ling is echter een vergoeding van zes uur hulp per week verbonden. En dat is maar net vol doende om elke dag een hulp ln de keuken te krijgen. Wanneer hij ook hulp wilde bij andere huishoudelijke karweitjes dan zou hij toch af en toe de eetzaal van het tehuis moeten bezoe ken. Maar die inbreuk vond de centrale raad nog wel aanvaardbaar. Het ging er maar om dat de blinde man niet alsnog zou worden gedwongen een dagelijkse gang naar de eet zaal te maken. miljoen gulden. Voor 1978 werd deze subsidie opgetrokken tot bijna twee miljoen gulden (1,9), maar op de on langs uitgebrachte begroting stond voor De Hoop een aanmerkelijk ge ringere subsidie van 1.4 miljoen gul den genoteerd. De Vaste Kamercommissie voor landbouw en visserij heeft een amen dement ingediend op de volgende week te behandelen begroting. Minis ter Van der Stee wil namelijk de subsidie aan De Hoop geleidelijk beëindigen. De Kamercommissie daarentegen wil 328.000 gulden uit het bijdragefonds voor de visserij overhevelen naar De Hoop. waardoor de vereniging over 1979 een subsidie van 1.7 miljoen gulden van de over heid kan verwachten. De minister twijfelt aan het bestaansrecht van het hospitaalkerkschip. Hij vindt dat de vloot sterk is uitgedund en dat er andere mogelijkheden zijn voor hulp van religieuze, medische en techni sche aard. Wil het schip blijven voort bestaan. dan moet het bedrijflseven maar voor de kosten opdraaien, meent de minister. Voorzitter Thurmer van de vereni ging hospltaalkerkschip De Hoop be ticht de accountantsdienst van het ministerie van gebruik van onjuiste gegevens. De accountant heeft vol gens hem zijn Informatie mede geput, uit scheepsjournalen. De eigen inter ne rapportage geeft een ander beeld, aldus de voorzitter. Hij vindt dat er „niets aan de hand is". Thurmer ver trouwt erop dat de Kamercommissie, evenals de voorafgaande twee jaar, de vermindering van de subsidie aan De Hoop ongedaan zal maken door op aanneming van het amendement door de Kamer aan te dringen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM krijgt voorlopig geen ad vies meer van de commissie Jeugd theater, die deel uitmaakt van de raad voor de kunst. Het subsidiebeleid van de minister is vólgens de commissie zo negatief voor Vormings- en Jeugdtheater, dat het bestaande aanbod van het thea ter wordt aangetast Daarbij zou bo vendien de verhoging van de BTW- tarieven een rol spelen. De raad voor de kunst heeft de minister gevraagd begrip te hebben voor het standpunt van de commissie. De raad heeft de minister er op gewezen dat in het algemeen de situatie voor de kunsten zeer nijpend is. Binnenkort zal de raad daarover met mevrouw Garde niers een gesprek hebben. lADVERTENTiEl Verhoor! U, lezer, gaat misschien ook iedere avond van uw werk naar huis. Wat dit allemaal betekent, staat precies in K. Schippers' Een avond in Amsterdam. De tweede druk van dit puike boek (aan Bcnijs- materiaal gewaagd) is er. Lees het. Koop het voor f22,50. U, nu. Iedere boekhandel heeft het. Querido van Singel 262 Uw bockhandelaar heeft ook Salamanders voor u RHEDEN (ANP) Een project voor vrijwilligerswerk door werklozen is gistermiddag ln de gemeente Rheden begonnen. Met dit project wil Rheden proberen de onplezierige gevolgen van werkloosheid voor een deel weg te nemen door werklozen op vrijwilli ge basis met behoud van hun uitke ring te plaatsen bij nlet-commercléle instellingen. het project ls een initiatief van het gemeentebestuur, en niet van een ar beidsbureau. De werklozen (ln Rhe den zijn er een paar honderd) worden bemiddeld en begeleid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG (ANP) Herman Verbeek, de voorzitter van de Politieke Partij Radicalen heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op het beleid van het kabinet Van Agt en het CDA. Bij de opening van een tweedaags partijcongres in Amsterdam zei Ver beek: „Bij dit kabinet zie ik oude gezichten versleten, gedachten. De gedachtenwereld van Luns, van Schmelzers en van Biesheuvels, die wereld is de eigenlijke formateur van het kabinet geweest. Dit kabinet eet van onze samenleving met een bistro- bestek. Dit kabinet snijdt daarmee diep in het vlees van ons volk," aldus Verbeek. De PPR-voorzitter meende voorts dat het CDA, de „C" van christelijk maar moet laten vallen. „De commis sie Van Verschuer (die een rapport over de grondslag van politiek hande len heeft uitgebracht red.) heeft aanbevolen dat de leden van het CDA niet gebonden zijn aan de grondslag. maar alleen aan het beleid van het CDA. Dus niet aan het Evangelie, maar aan de macht. Dan dient het CDA ook consequent te zijn en zijn naam te veranderen in Democratisch Appel, aldus Verbeek. Het PPR-congres moet beslissingen nemen over de deelname van de par tij aan de Europese verkiezingen met het huidige Tweede-Kamerlid Leo Jansen als lijsttrekker. Het PPR-be- stuur voelt er niets voor samen met de P8P de verkiezingen in te gaan. zoals sommige PPR-afdelingen wil len. Het bestuur meent dat samen werken met de PSP ten onrechte de indruk zou wekken dat de PPR in de toekomst niet meer samen met de PvdA ln de regering zou willen zitten. lADVERTENTiEl Jaracs Rootc-Evaa» De ïYortmrrana Erve» en Anders McncUntngtftfio Brian Rohb Qiicridu jv Brur; R ',t, Querido j«nior f»* junction*-Evan* Er|cas cn de Grote Beer Mcfiekcnintcnvan Brian Robb Querido iunioi De komst van Ergens en Anders! Ergens is dc naam van een teddybeer. Anders is een spccl- gocdclown. James Roose-Evans laat hen grote avonturen beleven, /even boeken lang. De eerste drie zijn nu verschenen, vertaald door Willem van Toom en Bob den Uyl en met veel plaatjes van Brian Robb: Dc ti\ tin luren i an Ergens cn 4 nders. Het geheim van de /.even blinkende sterren en Ergens cn de Grote Beer. De avonturen, al komen er een parachute, een stel dieven en een kostbare schat aan te pas, zijn net echt. Zo zijn de teddy beer cn de spcclgoedt lown ook net echt. Lees deze boeken. Koop ze. Elk bock kost f I S.50. In iedere boekhandel te koop Querido van Singel 262

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9