De 'kanskaart'van Albeda 'VVD-koers zonder PvdA uitstippelen' Trouw Terug naar af om Bestek'81 nog eens grondig door te praten GERECHTIGHEID VÓÓR ALLES Commentaar Z OPEN BEZINNINGSCONGRES tienjarige wil in het parlement Grens dicht voor gastarbeider (1) Grens dicht voor gastarbeider (2) Grens dicht voor gastarbeiders (3) Fractievoorzitter Rietkerk: sigaartje niet genoeg stuur 'n brief papegaai H i ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 1, raak gen •ok i invo teg« ven Man Het is in het belang van de Neder- Iandse samenleving, maar ook in het belang van de buitenlandse werknemers zelf, dat hun toe stroom naar Nederland wordt af geremd. Deze stelling poneerde minister Albeda van sociale zaken deze week in de Eerste Kamer, bij r de afhandeling van het wetsont- i werp arbeid buitenlandse vverkne- mers. I Dit wetsontwerp heeft heel wat I emoties losgemaakt. Het was geen wonder dat de Eerste Kamer er twee jaar over heeft gedaan om tot *een eindoordeel te komen. Dat het 5 wetsontwerp juist nu wordt afge- 1 handeld, zal wel verband houden met de menselijk-tragische situa ties die zich rondom illegaal hier werkende buitenlanders hebben voorgedaan in de afgelopen maan den („kerk-Marokkanen", de „per ongeluk" aangehouden bus vol illegalen in Den Haag). Im mers, de nieuwe wet bedreigt met zware straffen werkgevers die ille- galev buitenlanders in dienst heb ben en daar nu nauwelijks een centje pijn van ondervonden. De buitenlander daarentegen ziet een dikke streep door zijn toekomst getrokken, omdat hij zonder par don naar zijn geboorteland wordt teruggestuurd. Die strafbedreiging voor de werk gever is dan ook een belangrijke verbetering door deze nieuwe wet. Verbeteringen zijn ook de voor schriften voor opvang en huisves ting van geworven buiteplandse werkkrachten. Maar in deze be schermende voorschriften schuilt tegelijk een discriminatie van de buitenlanders, die in sommiger ogen gunstig is, maar volgens an dere principieel verderfelijk. Bedrijven mogen namelijk niet meer dan een bepaald aantal in de regel twintig buitenlanders die korter dan drie jaar in ons land zijn, in dienst hebben. Deze bui tenlanders hebben dus minder mo gelijkheden om van baan te veran deren. want bedrijven die al „aan de limiet" zitten mogen hen niet aannemen. Ook voor hun huisves ting ?ijn zij meer of minder afhan kelijk van hun werkgever. In de oplopende emoties is twee jaar geleden zelfs de term „slavenhan del" gevallen in dit verband. door Willem Breedveld DEN HAAG Terug naar af. Monopoly-spelers weten maar al te goed hoezeer deze kanskaart slechts een momentopname is, die de afloop van het spel, een enkele uitzondering daarge laten, niet echt beslissend kan beïnvloeden. Het is een kaart die soms uitstel van executie verschaft en soms ook een nieuwe ontwikkeling in gang kan zetten. Maar het is nooit echt „terug naar af" in die zin dat het hele spel weer opnieuw kan worden begonnen. De Tweede Kamer heeft toen de termijn, waarbinnen nieuwkomen- de buitenlanders onder de wet val- Remise len, verkort van vijf naar drie jaar. De toenmalige minister Boersma verzette zich aanvankelijk tegen deze verkorting, met onder meer als argument dat dan achtduizend buitenlanders méér toegelaten zouden moeten worden tot onze arbeidsmarkt. Dat komt doordat de praktijk uitwijst dat buitenlan ders na verloop van de termijn bij hun eerste werkgever vertrekken, bij voorbeeld naar familie of land genoten elders in ons land. Toen minister Albeda (sociale zaken) daarom deze week het zo langzamer hand uitzichtsloze spel rondom Be stek '81 verraste met een ..terug naar af" werd stomme verbazing zijn deel. Want ofschoon geen van de spelers de precieze afloop van het spel kent. zijn er zo langzamerhand wel heel wat die dat zeker menen te weten. De sombe re verwachting van bijvoorbeeld op positieleider Den Uyl is. dat Bestek '81 een doodlopend slop is. Maar ook bij de twijfelaars (en dat zijn er nogal wat) zal Albeda's ..terug naar af" on getwijfeld geklonken hebben als een donderslag bij heldere hemel. Heeft de minister echt een nieuwe ontwik keling in gang gezet of is het slechts uitstel van executie? De kanskaart van Albeda kwam op een moment dat zo langzamerhand de zwartgalligste meningen over het regeringsbestek de overhand begon nen te krijgen. Het plan om tot en met 1981 tien miljard gulden om te buigen in de sfeer van de overheids uitgaven en de sociale uitkeringen had de regering twee weken geleden in het parlement een twijfelachtige remise opgeleverd. Het kabinet mocht een begin maken met Bestek, maar het was overigens „onder cura tele gesteld" door niemand njinder dan de grootste regeringsfractie het CDA. zoals een ochtendblad kernach tig uitdrukte. Twee hoofdpunten van het voorgeno men beleid waren op fundamentele bezwaren gestuit: 1. Het kabinet ging en gaat er ten onrechte vanuit dat het incasserings vermogen van mensen om een inko mensoffer te brengen uiterst beperkt is. 2. De regering mag per 1 januari niet zonder meer de korting van een half procent per half jaar op de sociale uitkeringen doorvoeren. Het zijn ook precies deze twee punten die in hoge mate de afloop van het „spel" bepalen van het overleg dat de Minister Albeda Wim Kok regering straks met werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid heeft. Blijft bijvoorbeeld de regering op het standpunt staan dat het echt niet „realistisch noch ge wenst is" (zoals in de Miljoenennota staat) te mikken op een groter inko mensoffer. dan kan zij onmogelijk verwachten dat de vakbeweging zo'n offer brengt. Trouwens, de vakbeweging zal zo'n offer niet voor niks willen brengen. Het zal bijvoorbeeld willen zien dat meer werkgelegenheid er het gevolg van is en dat de collectieve sector (overheidsuitgaven en sociale voor zieningen) meer wordt gespaard. Die laatste wens sluit dan weer aan op de bezwaren van het parlement, name lijk dat de regering niet per 1 januari zonder meer de korting op de sociale uitkeringen mag doorvoeren. Twijfels den rbij te k ;re ja veet :omp Roel ale li )ge.I - had vlot ds ui i ze w rt hii ;eld lar w acht. vertr >or Vril ntr nslot Deze praktijk geeft al aan hoezeer twijfels mogelijk zijn bij Albeda's stelling. Het is stellig niet in het belang van de Nederlandse samen leving meer buitenlandse arbeiders toe te laten dan de arbeidsmarkt strikt nodig heeft. Er hoeft slechts gewezen te worden op de spannin gen die met name kunnen ontstaan in wijken van grote steden waar veel buitenlanders zich hebben ge huisvest. Maar is het afremmen van de toestroom ook in het belang van de buitenlanders zelf? Albeda wees ter argumentatie op de gezinsscheiding, en in het alge meen de ontworteling van milieu en cultuur die buitenlanders on dergaan door hun geboorteland te verlaten in ruil voor een nieuwe toekomst in een westers industrie land. Dat zijn onsmiskenbaar in grijpende nadelige kanten. Maar toch denken de betrokkenen er zelf blijkbaar anders over. De westelijke industriestaten lokken door hun relatief hoge inkomens en uitstekende sociale voorzienin gen. En zelfs al zouden er over trokken denkbeelden bestaan over het „paradijs" van West-Europa, dein nog is het twijfelachtig of de illegale, naar ons gevoel in zeer slechte rechtspositie en omstandig heden verkerende buitenlander zichzelf slechter af vindt bij ons dan in zijn land van herkomst. Het is niet in eerste instantie aan de portier van het „paradijs" om uit te maken of toelating in het belang is van degenen die daarom vragen. Q lam ie ei mm; rkes n mi rk. ?n aa en ui 65 h( 167 h( t Co twe i Coi rd. d; gevel wati m et telijl en j) eersl solb te b afdee Dk ni< einsp dig b lagol ?schn tienj Tsj< fan o 'orke ttnod loew» e is d 5. oc en uil erdoi viscb nucl [eer c hee in&ct lingi i. a I Drkei rtitut omdi ove arme 'er he at ee ran lledig gevei rve eg all Norn Uichi Wanneer wij het dan toch met de eindconclusie van Albeda eens zijn dat de voordelen van de nieuwe wet opwegen tegen de nadelen, is dat niet omdat wij ons zelf met deze wet zo goed en rechtvaardig vinden. Integendeel. Ook Albeda zelf ging. zoals van hem verwacht kon worden, fundamenteel in op de achterliggende vraagstukken, en sprak over „de afschuwelijke problematiek van het naast elkaar bestaan van arme en rijke landc(n." Uitsluitend het feit dat in ons deel van de wereld, in tegenstelling tot bij voorbeeld Zuid-Amerika, arm en rijk zijn gescheiden door een staatsgrens, stelt ons in staat de toestroom van buitenlanders te re guleren. Bij openstelling van die staatsgrens zouden onze steden, net als in Zuid-Amerika. binnen korte tijd omgeven en ontwricht zijn door zeer grote aantallen in krotten gehuisveste armen. Ont wrichting van onze eigen samenle ving is uiteindelijk in niemands belang. Maar die erkenning mag ons niet afbrengen van het besef dat wij ernstig in gebreke blijven zo lang het afschermen van ons „paradijs" voor onszelf niet gepaard gaat met een omvangrijke inspanning om welvaart en werkgelegenheid te la ten ontstaan in de landen van waaruit nu nog grote aantallen mensen naar landen als het onze zouden willen verhuizen. THEMA: op zaterdag 11 november 1978 Utrecht, Immanuelkerkcentrum, 't Goylaan aanvang 10.30 uur (zaal open 10.00 uur) (buslijn 5 of 6 vanaf CS; per auto afslag Utrecht-Zuid) Sprekers: Prof. dr P. J. Roscam Abbing, hoogleraar theol. ethiek te Groningen drs. H. Borstlap, medewerker „Dr A. Kuijperstichting te 's-Gravenhage drs. R. W. F. van Drimmelen, medewerker stichting „OSACI" te Amsterdam J. W. E. Riemens, 2-de voorz. EPV: „Blijft het een rotwereld, Aantjes?" Forum: leiding: ds K. van der Sluijs, voorz. EPV alle boven vermelde sprekers dr J. P. Feddema, docent niet-westers sociol. V.U. drs. M. J. Tas, secr. EPV Het congresthema zal worden toegespitst op de relatie evangelie - economische orde. Onlangs, terwijl de voorbereidingen voor dit congres al in volle gang waren, verscheen over ditzelfde onderwerp een studierapport van CDA-zijde „Gespreide verantwoordelijkheid'Dit rapport en de discussie daarover in het dagblad „Trouw" tussen prof. dr H. van den Doel. prof dr H J. van Zufhem en drs H. Borstlap zal op dit congres in de overwegingen worden betrokken Toelichting Wat de Evangelische Progressieve Volkspartij voor ogen staat is een beleid waarin het evangelisch recept radikaal hervormend en verbeterend inwerkt op de maatschappelijke werkelijkheid. De politieke keuzen moeten voortdurend getoetst worden aan de boodschap waardoor we gegrepen zijn. ..Zoek eerst het Koninkrijk Gods en zi|n gerechtigheid Evangelische politiek moet zich niet primair richten op het verzoenen van tegenstellingen, maar betekent een duidelijke keuze. Gerechtigheid en vrede hebben prioriteit boven belang en haalbaarheid, ook als daar offers mee gemoeid zijn. Het congres is opgezet als een OPEN STUDIE-DAG. leder die in het thema belang stelt is hartelijk welkom. Inlichtingen: Evangelische Progressieve Volkspartij Postbus 304 3350 AH PAPENDRECHT Financiële steun: Giro 3892447 t.n.v. EPV, Papendrecht Het inspelen op de offervaardigheid van de vakbeweging veronderstelt daarom een zeker geloof bij het kabi net dat het kan en bovendien eniee ruimte in tijd en in centen bij de uitvoering van Bestek '81 Tot nu toe heeft het kabinet weinig hoop gewekt dat het deze wens van een meerder heid van het parlement wil- honore ren. fiet zaaide ir. tegendeel bij de parlementaire behandeling twijfels: zelfs in die mate dat Boersma zijn vertrek uit de politiek onder meer motiveerde met de stelling voor dat beleid geen verantwoordelijkheid meer te kunnen dragen. Even in het midden latend of Boersma's vertrek niet al veel eerder vaststond (en dit argument er dus later bijkwam), feit is dat hij daarmee de politieke span ning aanzienlijk vergrootte De CDA-Kamerleden Faber en Schol ten bijvoorbeeld voelden zich prompt geroepen om in krachtige termen het kabinetsbeleid te bekritiseren, zelfs in die mate dat fractievoorzitter Wil lem Aantjes het beleid van zijn frac tie mede in het geding gebracht zag en daarmee ook zijn eigen prestige. Hij sprak daarom van de-loyaal ge drag en daarmee was een openlijke en inmiddels weer bijgelegde ruzie in de CDA-fractie een feit. Begin deze week vergrootte premier Van Agt in zijn Eindhovense rede de spanning. Hij verdedigde andermaal de stelling dat in alle redelijkheid geen grotere offers van de burgers gevraagd kunnen worden. Bo\'endien 2ei hij impliciet dat eventuele offers geen effect kunnen hebben op de plannen voor volgend jaar. Daarmee onderstreepte hij nogmaals de gewraakte stelling van minister Andriessen financiën i. die in grote lijnen op het volgende neerkomt: meer offers? Uitstekend alleen ik moet nog zien dat het gebeurt en als het al gebeurt dan wil ik er nu alvast op wijzen, dat de nuttige effecten daarvan pas in de begroting van 1980 merkbaar zijn. Dat is voor mij met m'n grote financieringstekort echt een beetje te laat. Dus waarom zou den we eraan beginnen? Boter bij de vis Deze stelling geeft precies de druk weer die ai op voorhand op het over leg met de sociale partners ligt. Want de vakbeweging voelt er natuurlijk niets voor nu al offers te brengen, die op het ere woord van het kabinet eerst in 1980 gehonoreerd zullen wor den. Geen blanco-cheques maar bo ter bij de vis. bijvoorbeeld door af te zien van de korting op de sociale uitkeringen per 1 januari Omgekeerd zit het kabinet met het probleem dat het bij een honorering van een eventueel inkomensoffer ei genlijk bezig is Bestek '81 in de tijd vooruit te schuiven. En dat terwijl het vindt dat er omgebogen moet worden, omdat uitstel niet mogelijk zou zijn. Waar het in laatste instantie om gaat is de vraag waar het kabinet op lange re termijn gezien meer van verwacht: van de offervaardigheid van de bur gers of van de afremming van de collectieve sector Andriessen c.s. nei gen tot het laatste. Albeda heeft, meer en meer stroomopwaarts roei end. voor de eerste oplossing ee« kanskaart in het spel gebracht, alle alternatieven voor Bestek '81. ook die in de richting van Den Uyl zijn be spreekbaar. Terug naar af dus om de kwestie nog eens grondig door te praten. Niet kansloos Maar ondertussen is het spel al wel maanden aan de gang. zijn er uitspra ken gedaan, verwachtingen gewekt en teniet gedaan, is per saldo het vooruitzicht op een goede afloop van het spel er niet groter op geworden. De stand van zaken is nu nog dat sómmige bonden extra offers willen brengen voor meer werkgelegenheid, maar dat andere daar bewust van hebben afgezien. De manier waarop het spel de afgelopen maanden is gespeeld is zeker van invloed geweest op met name die laatste keuze. Een profetie dat de spankracht en de of fervaardigheid van de burger niet te groot is, heeft de neiging bij veelvul dige herhaling, als vanzelf in vervul ling te gaan. Albeda's kanskaart be hoeft daarom nog niet kansloos te zijn. Anderzijds is het een hele normale reactie dat bij het keren van het tij de bakens worden verzet. Hopelijk zal blijken, dat de minister geen „grote slem heeft gespeeld zonder de hoog ste troeven in handen te hebben." zoals de voorzitter van de CDA-Eer- ste Kamer-fractie prof. Van Hulst eens over Den Uyl zei. DEN HAAG „De VVD koerst er niet op aan zijn verkiezings programma met behulp van de PvdA uit te voeren." VVD- fractievoorzitter in de Tweede Kamer Rietkerk heelt dat deze week geschreven in „Vrijheid en Democratie", het partijblad van de liberalen. Ook in zaken waarover in het regeer akkoord niets staat, moeten VVD en CDA en de regeringspartijen met het kabinet eerst proberen met elkaar tot overeenstemming te komen, aldus Rietkerk. Naar zijn overtuiging kan de VVD op belangrijke punten veel beter samen werken met het CDA dan met de socialisten De PvdA streeft een steeds trotere overheidsinvloed na. en een steeds grotere nivellering en socialisering van de maatschappij, al dus Rietkerk. De VVD gaat Juist uit van tegengestelde denkbeelden Bo vendien is 77 procent van de WD aanhang vóór samenwerking met het CDA. terwijl slechts vier procent te gen Is. schrijft de VVD-fractievoorzit- tcr. Hij voorziet in de toekomst wel meer verschil van mening met het CDA. „Dat is niet erg als de problemen maar goed worden uitgepraat. 8amen kunnen we dan duidelijk stellen dat er voor de toekosmt van ons land wel degelijk een alternatief is voor de niet-realisttsche. op drijfzand ge bouwde plannen van Den Uyl. Zelfs de heer Duisenberg lijkt ons daarin te gaan bijvallen." aldus Rietkerk. i Tien jaar is Gadi Markowitz nu. en over drie jaar wil hij zich al kandidaat stellen voor het Israë lische parlement, de Knesset. Gadi noemt zich leider van de politieke partij voor kinderen, en strijdt, zegt hij, voor de rechten van het kind. In het Yarkonnpark in Tel Aviv. waar hij dertig aanhangers verza meld had. zette hij zijn beweegre denen uiteen. „We moeten het zo ver krijgen", zei Gadi tot zijn aandachtige gehoor, „dat ook kinderen stemrecht krijgen Liefst vanaf zes jaar. want het is hoog tijd dat er ook eens naar hen geluisterd wordt." Zoals het een goede politieke bij eenkomst betaamt kreeg Gadi onmiddellijk scherpe kritiek op zijn plannen. Sigal van twaalf: „Jij vindt zeker dat je meteen premier kan worden, omdat je toevallig iets over inflatie en sub sidies gehoord hebt? Denk maar niet dat iedereen dat kan". Par tijleider Markowitz hoefde niet lang naar een antwoord te zoe ken: „Zelfs de premier is niet volmaakt, en hij weet heus ook niet altijd wat hij doet of moet doen. We zijn met één miljoen kinderen in Israël, een derde van onze hele bevolking, en daarom hebben we recht op minstens een vertegenwoordiger in de Knesset". Een jongetje van acht jaar. Ron Kreitler, had voor deze gelegen heid alvast een lijstje opgesteld met de rechten van Israëlische kinderen: 1. kinderen mogen niet ruw behandeld worden, niet in de rij geduwd bij voorbeeld of uit de klas geschopt. 2. Kinderen moe ten niet gedwongen worden om dingen te doen die ze niet leuk vinden, boodschappen doen en zo. we zijn geen bedienden. 3. Er moet veel meer aan kinderen uit gelegd worden, zodat ze weten wat hun ouders willen en wat in de wereld gebeurt. Ze moeten ook mee-beslissen over dingen die ze aangaan cn niet alleen maar de opdracht krijgen om op hun kleine broertjes en zusjes te passen. 4. Er mag niet meer tegen kinderen gelogen worden. Vaders en moeders moeten hun kinderen bij voorbeeld niet wijsmaken dat ze voor controle naar het zieken huis moeten, terwijl ze in werke lijkheid geopereerd moeten worden Het. zal niet bij deze eisen blijven. Als het aan Gadi Markowitz cn zijn partijgenoten ligt. zullen de Israëlische kinderen hun eigen vertegenwoordigers krijgen in de Verenigde Naties, bij vredesbe sprekingen met de Arabieren, op ambassades, in gemeenteraden en in bewonerscomités. Maar zo ver is het nog lang niet. „Toen ik amper dertig jaar oud was vroeg ds Lindeboom mij ouderling te worden. Tegenstrib belen was er niet bij. Bij al wat er veranderd is. dat niet. Daarvoor was ik al collectant in de Boom slootkerk. Tijdens de preek werd er gecollecteerd, geteld en opge borgen. De diakenen rookten dan wel eens een sigaartje. Dat zat mij niet zo lekker, maar ik kon er moeilijk wat van zeggen, want ik was maar collectant Wanneer diakenen en collectanten In de kerk terugkeerden, viel al spoe dig het amen. Moest je eigenlijk maar niet vertellen." Herinneringen van de heer C. Couprie. nestor van de Am sterdamse Waalkerk. in „Amstel- praet", periodiek van het gerefor meerde Amstelkwartier. waaron der de Waalkerk ressorteert. Voor wie weet dat de verteller nu flfi jaar is. is het niet moeilijk uit te rekenen in welke tijd die sigaar tjes onder de kerkdienst gerookt werden. Hij herinnert zich nog meer. Over prof. Vollenhoven bij voorbeeld, met wie hij in de derde klas van de lagere school in de Govert Flinckstraat zat. een van de vijf gereformeerde scholen die Amsterdam toen kende. Als kin deren speelden ze samen paardje in het speelkwartier: ..Vollenho ven met een paardcleidsel tn zijn mond en ik met het touw in mijn hand er maar achteraan rennen Dat was dezelfde Vollenhoven die later ..de man van de calvinis tische wijsbegeerte" zou worden. „Daar heb ik niks an." zei de overvaller en stopte de 23 dollar die hij zojuist van een voorbij ganger gestolen had. terug in diens zak. Het gebeurde in de Amerikaanse stad St Louis, waar een inspecteur van het plaatselij: ke energiebedrijf zich midden op straat bedreigd zag door een man met een pistool die op hoge toon geld eiste. Inspecteur Jerry Fea- gans stak zijn handen omhoog en legde de overvaller uit dat alles wat hij bezat, in zijn linkerjaszak zat. De rover haalde daar de 23 dollar uit en vroeg of Feagans niet meet bij zich had. Echt niet. zei de inspecteur, waarop de te leurgestelde overvaller het geld teruggaf. Naar boven was geen probleem. Het katje Jacob is nog maar een maand of vier, maar klimmen kan ie en in een mum van tijd zat hij dan ook bovenop een tele foonpaal in de Zwitserse stad Ziirich. Het fraaie uitzicht ging hem al gauw vervelen, en rechts omkeert maken bleek ook niet eenvoudig. Geen zee gaat Jacob te hoog, maar zo'n hoogte ging hem wel te ver. Het enige wat er opzat, was om hulp roepen. Dat deed Jacob dus. Het katje mi auwde zo hard en zo lang tot iemand de brandweer er bij haalde. En zo ging Jacob met de lift terug. Al sinds november 1974 zit Carlos Mariano Zamorano Vega, jurist en vice-president van de Argen tijnse beweging voor de mensen rechten. in Argentinië in voorar rest zonder in staat van beschul diging gesteld of berecht te zijn. Hij was een van de eersten die tijdens de staat van beleg, in die zelfde novembermaand door Isa bel Perons regering afgekondigd, gevangen gezet werd. Sinds be gin 1977 wordt hij vastgehouden in een zeer streng bewaakte ge vangenis in het zuiden van het land. maar volgens tegenstrijdige officiële berichten zou hij in mei of juni van dit jaar naar Córdoba zijn overgebracht. Als antwoord op een recent verzoek om Vega ter verhoring voor te leiden en de redenen voor zijn langdurige de tentie bekend te maken, werd dan ook meegedeeld dat het dis trict Córdoba onder de rechtsbe voegdheid van het derde leger korps valt. Zijn gezin en collega's zijn nu niet meer van zijn ver blijfplaats op de hoogte en vre zen voor zijn veiligheid. Amnesty International is bang dat het transport van de heer Vega zijn gezondheid ernstig in gevaar ge bracht heeft; bij vroegere depor taties van de ene gevangenis naar de andere zou hij zware af ranselingen te verduren hebben gehad, hij zou aan een acute maagzweer lijden en zijn ge zichtsvermogen en gehoor zou den achteruit gegaan zijn. On danks het feit dat zelfs het fede raal gerechtshof van Buenos Ai res in april vorig jaar president Jorge Videla verzocht heeft de eis van dit hof tot onmiddellijke in vrijheidstelling te steunen omdat er geen redenen waren de gevan gene nog langer vast te houden, zit de jurist nu al meer dan drieëneenhalf jaar achter de tra lies zonder dat men hem iets ten laste heeft gelegd. Wie iets voor hem wil doen kan in het Spaans of Engels een beleefde brief schrijven aan pre sident Videla met het verzoek Carlos Mariano Zamorano Vega onmiddellijk vrij te laten. Adres sering: Su Excelencia General Jorge Rafael Videla. Presidente de la Repüblica Argentina Casa Rosa dn Buenos Aires Ca pital Federal Argentina. Nadat bisschop William Robin son uit Ottawa bij een kerkdienst in Toronto (Canada» de zegen uit gesproken had. riep iemand uit het publiek: „Dank je wel. je bent een fijne vent!" De interruptie kwam van de papegaai van de Canadees Colin Kerr Hij had hem meegebracht, omdat in deze dienst ook dieren gezegend wer den. „Hij heeft zich keurig gedra gen." zei Kerr later. „Hij kent namelijk 125 woorden en de meeste zijn niet zo geschikt voor kerkelijk gebruik."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5