Merendeel van CNV'ers is bereid in te leveren Wat is hier aan de hand? 'Intelligentie-club' vijftien jaar Onderzoek praktijken politietop hoofdstad Foto's uit 1918 nog welkom Half procent voor bestrijding werkloosheid PRECISIE BOUWKITS KRONIEK VAN EEN FRIESE ROER UITGEVERIJ T. WEVER R.V. BON Vandaag al verhoor Chinezen-experts PvdA stelt 700 vragen Man verdrinkt bij diplomazwemmen 'Natuurlijk komt er ij delheid bij kijken' Rita 'Waarom nam politie foto's van rouwstoet?' 'Wat zou ik graag even dom zijn' ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redactie LUNTEREN De meerderheid van de CNV-leden is bereid een half procent van de prijscompensatie in te leveren met de duidelijke bedoeling dit geld te gebruiken voor de werkloosheidsbestrijding. Ze zijn het ook eens met een aftopping van de prijscompensatie voor de inkomens boven de 50.000 gulden. CNV-voorzitter Harm van der Meu- len maakte gisteren op de algemene vergadering van de Grafische bond CNV in Lunteren bekend dat de raadpleging van de achterban van het CNV tot dusver heeft uitgewezen dat het arbeidsvoorwaardenbeleid 1979 van de christelijke vakcentrale door een grote meerderheid wordt gesteund. De meeste leden willen het extra offer ten behoeve'van de werk loosheidsbestrijding vooral gebrui ken voor de vervroegde uittreding. Uitgangspunt van het CNV is overi gens wel. dat de voorgestelde korting van een half procent op de sociale uitkeringen per 1 januari 1979 achter wege blijft. Van der Meulen toonde zich ingenomen met de uitspraken die\ minister Albeda van sociale za ken deze week op de televisie heeft gedaan. Die bieden naar zijn mening meer ruimte voor overleg dan eerder uit zijn brief aan de werknemers en de werkgevers en uit de uitspraken van minister Van Agt in Eindhoven kon worden opgemaakt. In dit ver band noemde Van der Meulen de uitspraak van Albeda. dat er met het kabinet te praten valt over het intrek ken van de half procent korting op de sociale uitkeringen en over oplossin gen, waardoor de ombuiging van tien miljard niet alleen door beperking van de overheidsuitgaven behoeft te worden bereikt. De CNV-voorzitter zei. dat hij vurig hoopt dat de verklaring van minister Albeda nu een definitief einde heeft gemaakt aan de mede door de toe spraak van Van Agt veroorzaakte verwarring. (De premier voorspelde een flinke vermindering van de koop kracht, indien werknemers en werk gevers onwrikbaar aan hun eigen standpunten zouden blijven vasthou den. red). Het CNV wil open overleg met werkgevers en kabinet. Van der Meulen zette vraagtekens bij de bereidheid daartoe van de werkge vers. Hij stelde, dat de nog her en der voorkomende conflictverhoudingen tussen werkgevers en werknemers voor een groot deel wordt veroor zaakt doordat de ondernemers tegen alles in blijven proberen, de werkne mers in de bedrijven zo onmondig mogelijk en de bonden buiten de deur te houden. De christelijke vakbewe ging gaat ervan uit dat de werkne mers in de situatie van vandaag wel degelijk bereid zijn hun looneisen te matigen wanneer zij voldoende in vloed krijgen op het beleid op alle niveaus. Dat biedt de werkgevers de gelegenheid, zei hij, om met construc tieve medewerking van de werkne mers en de vakbeweging de positie van het Nederlandse bedrijfsleven te versterken. Het CNV vindt het nodig dat er nu snel oriënterend overleg begint. „Als dat niet kan in een bespreking tussen de regering en de Stichting van de Arbeid, moeten de sociale partners ADVERTENTIE Monogram precisie bouwkits voor de mooiste modellen auto's, vliegtuigen en schepen 2109 MERCEDES 450 RALLY AQVERTE^TIE «KRONIEK «VAN «EEN «FRIESE «BQERj Zojuist verschenen: De aantekeningen (1821-1856) van Doeke Wijgers Hellema te Wirdum, Fr. bewerkt door H. Algra Omvang 445 pagina's, geïllustreerd. Uitgegeven in opdracht van de Fryske Akademy te Leeuwarden. In fraaie gebonden uitvoering met stofomslag. Prijs 25,- In de eerste helft van de vorige eeuw woonde te Wirdum in Friesland een man van bijzondere allure: Doeke Wijgers Hellema. onderwijzer, rijksontvanger, boer. mede-oprichter van de eerste Onderlinge Brand Assurantiemaatschappij (OBAS), kerkvoogd, lid van het Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid en Taalkunde. Hellema was in zijn dagen een invloedrijk man. Zijn grote betekenis voor óns ligt echter in het feit dat hij een dagboek heeft bijgehouden, waarin alles wat hij hoorde en zag werd vastgelegd. Een kroniek die op huiselijke wijze vertelt hoe de mensen in die tijd leefden, wat hun dagelijkse besognes waren en waar ze belangstelling voor hadden. Hellema had oog voor alles wat in wijde kring om hem heen gebeurde. Voor het verval van de adellijke boerenstand en hun fraaie hofsteden, voor het strenge winterweer, de markt, kinderfeesten, de trek van de ooievaars, belastingen, armenzorg, het jachtrecht, onderhoud van vaarten en wegen, reizen, onderwijs. I kwalen (van mens én dier), dominees, verkiezingen, trouwen letterlijk alles komt aan bod en Hellema geeft er dikwijls opmerkelijk commentaar bij. De tijd die Hellema beschrijft was niet één van grote veranderingen, maar toch interessant genoeg om zijn waarnemingen ook voor hedendaagse lezers toegankelijk te maken. De Fransen waren vertrokken en er heerste zoiets als een geest van eenheid en wederopbouw zoals wij die na de Duitse bezetting gekend hebben Het aanleggen van de rijksweg van Leeuwarden naar Heerenveen. de komst van de stoomboot, de watersnoodramp van 1825, de Afscheiding van 1834, oproerige bewegingen Hellema volgt het allemaal op de voet. Zijn dagboeknotities, in deze uitgave kundig geselecteerd en waar nodig toegelicht door de bekende historicus H. ALGRA, vormen een ware „Fundgrube" voor ieder die wil weten hoe het anderhalve eeuw geleden in ons land toeging. U kunt dit boek bestellen door gebruik te maken van onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: ANTWOORDNUMMER 5. 8800 VB FRANEKER Telef. 05170-3147; b.g.g. 2436. Zend mij rechtstreeks/via boekhandel:* ex Algra/Hellema: KRONIEK VAN EEN FRIESE BOER. Prijs geb. 25.- (plus porto). Naam. Straat: I Postcode:Plaats: Bankrek.- of gironummer: Doorhalen wat u niet wenst. Het tweetal dat in de hoofdstad be kend stond als Chinezenexperts heb ben in diverse gesprekken met poli tiefunctionarissen ondermeer ver klaard dat de korpsleiding van het bureau Warmoesstraat betrokken zou zijn bij omkopingen door gokhuisexploltanten. Het huidige hoofd van de narcoticabrigade en van de Criminele Inlichtingen Dienst K. Sietsma, zou in 1976 deze informatie al gekregen hebben. Volgens D. en W. heeft hoofdinspecteur Sietsma des tijds meegewerkt aan het „verdoeze len" van de corruptieberichten. De politie zou een inval hebben gedaan in eengokhuis om de schijn te wek ken dat met de exploitant geen goede relatie bestond. In februari van dit jaar heeft volgens de advocaat van de Chinezenexperts mr J. Kohnstamm een van zijn cliën ten de hoofdcommissaris Th. Sanders schriftelijk al op de hoogte gesteld van bovenstaande beschuldigingen. Op de brief zou nooit een antwoord zijn gekomen. Nieuw Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie zijn de verkla ringen van D. en W. volkomen nieuw. Onlangs werd bekend dat de Rijksre cherche een onderzoek begonnen was naar het handelen van de Amster damse narcoticabrigade, mede naar aanleiding van beschuldigingen die ra* Jf maar ieder voor zich de regering vra gen in afzonderlijke gesprekken na te gaan op welke punten wellicht over eenstemming zou kunnen worden be reikt," aldus Van der Meulen. Meer over de vergadering van de grafische bond CNV op pagina 9. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie Th. Sanders, de procureur-generaal J. Boekraad en burgemeester Polak hebben besloten de beschuldigingen aan het adres van de politietop in de hoofdstad, geuit door twee met ontslag bedreigde rechercheurs, snel te onderzoeken. Vandaag worden A. D. en R. W. al gehoord. in de Haagse onderwereld zijn geuit. Rechercheurs van de brigade zouden tips hebben gegeven aan heroïnehan delaren. Ook de handel en wandel van de huidige commissaris Toore- naar, voormalige chef van de narcoti cabrigade wordt bij het onderzoek betrokken. Tevens zal de Rijksre cherche kijken naar materiaal uit het vorige corruptieonderzoek waarbij acht politiemannen ervan verdacht werden omgekocht te zijn met name door Chineze heroïnehandelaren en gokhuisexploitanten. Onder hen bevonden zich ook D. en W., maar hun zaak werd geseponeerd. Wel volgde er een intern disciplinair onderzoek.. De geschorste agenten kregen vorige week te horen dat bur gemeester Polak, als hoofd van de politie, het voornemen heeft hen te ontslaan. De geschorste rechercheurs noemen bij monde van hun advocaat het dossier, op welke basis een beslis sing over hun toekomst wordt geno men, „sterk eenzijdig". Zij dringen aan op voortzetting en hebben de namen van getuigen genoemd die nog gehoord zouden moeten worden. Hun raadsman heeft goede hoop dat dat ook werkelijk zal gebeuren. Een woordvoerder van de politie verklaar de gisteren dat het onderzoek naar de narcoticabrigade door de verklarin gen van D. en W. nu aanzienlijk lan ger zal kunnen duren. Gehoopt was de zaak over twee weken rond te hebben. Wat is de agent op de tekening van plan? Waarom rent die vrouw zo hard weg? Heeft ze iets op haar kerfstok of is ze misschien bang? Is de hond of zijn baas in overtreding, omdat „het" niet in de goot gedeponeerd is? Wat hebben al die mensen op de plaat (Marieke Stafleu heeft 'm getekend) eigenlijk met elkaar te maken? Het is aan u om deze vragen te beantwoorden. Als u het tenminste leuk vindt om mee te doen aan de gedeeltelijke vulling van de extra pagina's die om streeks de kerstdagen aan onze krant toegevoegd zullen worden, mogelijk de krant van zaterdag 23 december. Het is de bedoeling dat u, lezer - of u jong of oud of daar tussenin bent doet er niet toe een verhaaltje maakt waarin zoveel mogelijk, liefst alle, personen en dingen een rol spelen. Dat kan een misdaadverhaaltje zijn, maar dat hoeft natuurlijk helemaal niet. Met zoveel mensen bij elkaar kun je ten slotte alle kanten op: geluidshinder, vervuiling, ruzie of juist samenwerking, noem maar op. Verhaal tje, zeggen we expres, want lang kan het niet worden; een pagina is gauw gevuld en hoe meer fantasieën, hop leuker. Laten we afspreken dat zo'n verhaal niet langer dan 225 woorden mag zijn, op z'n hoogst 250. Daar kunt u echt veel meer in zeggen dan u nu misschien denkt. Er is een jury uit de redactie samengesteld die de inzendingen zal beoordelen en de leukste, origineel ste of spannendste verhalen zal uitkiezen. Kinderen kunnen natuurlijk ook meedoen. We willen wel graag dat die hun leeftijd er bij zetten, zodat we daar bij de beoordeling rekening mee kunnen houden. U heeft een week of drie de tijd om uw creatie in te sturen. We zullen daar niet zo strikt de hand aan houden, maar wat na zaterdag 2 december nog bin nenkomt en dat is dan al vier weken kan echt niet meer meedoen. Zo nnet de jury zich helaas ook het recht voorbehouden om te lange verhalen opzij te leggen, anders is het eind zoek. Wilt u uw verhaal niet kwijt, maak dan van tevoren een kopie voor uzelf, want aan terugsturen kunnen we niet begin nen. Voor geplaatste inzendingen ligt een aardige attentie klaar. Laat u zich vooral niet weerhouden door een mis schien wel misplaatst idee dat u het niet zou kunnen. Juist bij dit soort gelegenheden komen onvermoede talenten tevoorschijn. Taal- of stijlfouten zijn niet belangrijk; die kunnen we er zonodig ter redactie uithalen. Het gaat om het idee, uw of jouw vinding rijkheid. Daar zal de jury het meest op letten. Inzendingen zo adresseren: redactie Trouw, postbus 859, 1000 AW Amsterdam. En vergeet niet in dc linkerbovenhoek van de envelop duidelijk VER HAAL te zetten. De vraag die we vorige week stelden om toezending van foto's uit de tijd omstreeks 1918 heeft al een aantal inzendingen opgeleverd. In die brie ven (waarvoor nu reeds onze harte lijke dank) zaten vooral foto's van militairen uit sde mobilisatietijd. Aan die belangrijke Jaren willen we allerminst voorbijgaan, maar we zouden het toch wat eenzijdig vin den indien het „militaire" al te zeer zou overheersen. Daarom bij dit herhaalde verzoek om ons dergelij ke foto's te sturen deze opmerking: ook foto's van niet-müitaire aard zijn welkom, indien ze althans niet al te „particulier" zijn maar een beeld geven van de tijd. En die tijd mag best doorlopen tot in de jaren twintig. Wie ons nog wat te sturen heeft (adres gewoon: redactie Trouw, postbus 859 Amsterdam» op de linkerbovenhoek van de envelop vermelden: foto 1918? Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de voorbereidin gen op de begrotingsbehandeling van de verschillende departementen is een nieuw record gevestigd. De feite lijke vragen, die naar aanleiding van de begroting van volkshuisvesting zijn gesteld belopen dit jaar opgeveer duizend. Ruim 700 vragen komen van de PvdA. Bij de voorbereding van een begro tingsbehandeling is het gebruikelijk dat Kamerleden vragen stellen om zich nader te informeren over wat ze in de begroting en de bijbehorende memorie van toelichting hebben gemist. Dit aantal vragen verschilt per depar tement. Bij economische zaken bij voorbeeld werden na de begroting 186 vragen gesteld, bij Nederland-Antllli- aanse zaken liep het op tot 79. WAPENVELD (ANP) Bij het af zwemmen voor zijn zwemdiploma-a is de 61-jarige G B Nljhoff uit Heer- de in het Berghuizerbad in Wapen veld verdronken. De man was bezig met het onderdeel schoolslag, toen hij zich plotseling op zijn rug draaide en met zijn hoofd onder water ver dween. Hij werd onmiddellijk uit het water gehaald, maar hartmassage door een huisarts mocht niet meer baten. „Tommy, jij kunt me helemaal niet overhoren, want je kunt nog niet lezen DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid voor de PSP Van der Spek wil van minister De Ruiter van justi tie weten waarom de rijksrecherche op 11 oktober foto's heeft genomen van een rouwstoet in Vierlingsbeek. Dat gebeurde tijdens de begrafenis van een jongeman, die aan een over dosis drugs was gestorven. Van der Spek vraagt de minister of het gebruikelijk is in het kader van het drugbeleid foto's te nemen van rouwstoeten. Hij vindt een dergelijk optreden voor de nabestaanden on aanvaardbaar en bijzonder ongepast. De rechtsgrond waarop dit gebeurd is is Van der Spek niet duidelijk. Hij wil dan ook, dat de foto's werden vernie tigd en dat de minister de makers ervan erop wijst dat het verboden is. door Willem Schrama DEN HAAG Het begon eigenlijk in Engeland, waar een psycholoog kort na de Tweede Wereldoorlog in een radiouitzending het idee lanceerde om mensen met een betrekkelijk hoog intelligentiequotiënt (IQ) te verenigen. Sindsdien werden in tal van landen verenigingen opgericht onder de naam Mensa, óok in Nederland. In 1963 richtte een gepensioneerde marine-officier uit Bilthoven, de heer Naber, de vereniging Mensa-Nederland op; dit weekein de zal deze club in het Amsterdamse Victoria Hotel zijn derde lustrum vieren. brokjes en diner kerngezond en kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak Terugblikkend op die vijftien jaar, kan niet van een roerig verenlglngsbestaan worden gesproken. Maar toch waren problemen van persoonlijke aard er de oorzaak van dat de heer Naber zich aan het eind van de jaren zestig met een groot aantal volgelingen van de vereniging afsplitste. Maar de tijd heelt vele wonden: morgen zullen dje belde ver enigingen (met samen zo'n driehonderd leden) voor het eerst weer samen het jubi leum vieren, en wellicht kan dat leiden tot een algehele verzoening. IJdelheid Waarom een „intelligentie- vereniging"? Volgens de hui dige voorzitter van Mensa-Ne derland, de Haagse leraar G. W. van Helsdingen, komt er natuurlijk een zekere dosis IJ delheid bij kijken. Maar als belangrijkste bestaansrecht poneert hij het gegeven dat intelligente mensen het in een maatschappij vaak moeilijker hebben dan menigeen denkt. Voor mensen die intellectueel moeilijk meekomen, zegt hij, wordt meestal veel gedaan, terwijl extra begaafden niet zelden in de positie van bet weter worden gemanoeu vreerd en als zodanig geneigd zijn te vereenzamen, waar door zijn of haar kwaliteiten er wel eens niet helemaal uit komen. Van Helsdingen heeft het zelf zo ervaren. Na zijn ULO-oplei- ding volgde hij de kweek school en werd onderwijzer op een lagere school. Door een radio-intelligentietestje te winnen, werd hij zich destijds bewust van wat hij kon. Thans geeft hij in het voortge zet onderwijs les in Frans. Spaans. Wiskunde, Neder lands. Aardrijkskunde, ge schiedenis en Italiaans. Robinson Crusoë Naar schatting is ongeveer twee procent van de Neder landse bevolking (dus enkele honderdduizenden mensen) behept met een hoog IQ verstandelijke leeftijd ge deeld door werkelijke leeftijd, door middel van een psycho logische test). Vraag: is zo'n vereniging met enkele hon derden leden dan toch niet een tamelijk elitair.gebeuren? Van Helsdingen meent van niet. Nogmaals benadrukt hij dat mensen met een hoog IQ „binnen de middelmaat niet altijd aan hun trekken ko men". En bovendien, zegt hij, behoeven de leden niet per definitie uit de hogere be roepsgroepen afkomstig te zijn. Zo telde de club onder meer een glazenwasser en een havenarbeider onder haar vol gelingen. Maar, zo voegt hij eraan toe, het merendeel is toch wel afkomstig uit het on derwijs. Hoe zou de vereniging overi gens het liefst het begrip intel- G. W. van Helsdingen: „Intel ligente mensen hebben het moeilijker dan men door gaans denkt" ligentie omschreven zien? De definitie waarmee de heer Van Helsdingen het best overweg kan, is het vermogen om Je ln te stellen op nieuwe omstan digheden, Ter Illustratie merkt hij op: „Wat zou er van Robinson Crusoë terecht zijn gekomen als hij debiel was geweest?" Dat minder intelligente men sen overigens ook best de moeite waard kunnen zijn, zal volgens Van Helsdingen geen Mensa-l)d ontkennen. Hij ver telt dat iemand op een bijeen komst eens verzuchtte: „Wat zou ik toch graag een paar minuten echt doodgewoon dom willen zijn!" De man kreeg grote bijval. Ook van de voorzitter, maar die consta teert achteraf toch: „Ik kan het niet. Je bent ogenblikke lijk weer met Je eigen verwor ven mentaliteit in beslag ge nomen." Wie lid wil worden van Mensa - Nederland kan dat schriftelijk te kennen geven via postbus 414 in Den Haag. In dat geval krijgt men een „thulstest" toegestuurd. Blijkt die niet onoverkomelijk, dan kan te gen betaling van 45 gulden bij een onafhankelijk psycholoog een officiële toelatingstest worden afgelegd. Tegenwoordig meet men ove rigens niet meer met de IQ maat, maar met een meer in ternationale meeteenheid, percentiel genaamd, die erop neerkomt dat 100 het maxi mum is. Elke hersenpan die daar twee procent onder zit mag "bij Mensa worden inge lijfd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3