Parlement Zuid-Afrika in spoedzitting bijeen Daders Kerkrade zeker leden van de RAF bijna Kiesuwkado n u: d West Holland Bank Omdat kwaliteit geen toeval is Meubelfabriek MÓisterwijk Ministerie van corruptie beschuldigd !u Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Mist of motregen persoonlijke leningen Y' en termijnsparen I Kuitert contra marxistische theologie Meeste CN Vers bereid wat in te leveren De Peel wordt ondergraven Literaire Reis met Herman de Man De wankele pauwetroon van de sjah Wat is er met de cantharel aan de hand? Zelfde wapen als bij moord op Schleyer Afscheid Cruijff direct op TV $nntn{tfj WAO-premie gaat wellicht omhoog Een mop als medicijn NMan doodgeschoten Begin november bloeiende tulpen verhuizingen? H Bezorg Trouw een nieuwe Lees een krant met overtuiging: TrOUW I 36STE JAARGANG NR 10599 - ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 Plaatselijk mist of motregen. Maximumtemperaturen omstreeks 11 graden. Morgen en overmorgen Rustig herfstweer met plaatselijk mist of motregen. Middagtemperaturen ongeveer 12 graden Morgen zon op: 07.41-onder: 17.06 Maandag zon op: 07 43 onder 17 04 maan op: 12.18 onder: 21.24 maan op: 13.05 onder 22.34 Primtgrarhl 17. Drn Haag. ttlrloon 070 46MJJ' LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT pagina 23 pagina 17 pagina 19 pagina 15 pagina 13 pagina 21 pagina 3 door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De aankondiging van de Zuidalrikaanse eerste minister Pieter Botha dat het parlement op 7 december in spoedzitting bijeen wordt geroepen, en dat een onderzoekscommissie van drie man is ingesteld, heelt de aandacht gevestigd op wat nu ai „Zuid-Afrika's eigen Watergate" wordt genoemd. De commissie moet beschuldigingen onder zoeken van grootscheepse corruptie op het Zuidalrikaanse ministerie van voorlichting. Een man legt bloemen neer op de plek in Kerkrade, waar woensdag de douanebeambte werd doodgeschoten. Van een onzer verslaggevers KERKRADE Er zijn aanwijzigingen dat de daders van de schietpartij in Kerkrade leden van de RAF (Rote Armee Fraktion) kunnen zijn. Volgens de politie werd bij een bankoverval in Essen op 3 augustus vorig jaar hetzelfde wapen gebruikt als afgelopen woensdag in Kerkrade. Bij de bankoverval werd geld buitgemaakt, dat deels werd teruggevonden op Knut Folkerts, toen deze in Utrecht werd gearresteerd. Bij de aanslag op de Westduitse werkgeversvoorzitter Hans Martin Schleyer werden kogels teruggevon den uit eenzelfde type wapen, name- HILVERSUM De afscheids- wedstrijd van Johan Cruijff, die dinsdag 7 november in het Olympisch Stadion te Amster dam wordt gespeeld, zal toch rechtstreeks door de televisie worden uitgezonden. De uit zending van het duel Ajax- Bayem München is op Neder land 2 en begint 's avonds om acht uur. Later op de avond worden van 23.00 tot 23.40 een samenvatting en een vraagge sprek met Cruijff uitgezonden. Het commentaar van de wed strijd wordt verzorgd door Her man Kuiphof, die voor deze ge legenheid bereid is gevonden nog éénmaal als voetbdlver- slaggever op te treden. lij een Makararov-machinepistool, moderne leest geschoeid, maar niet als in "Kerkrade is gebruikt. Dit is mag worden vergeten dat het onder gebleken uit het onderzoek dat hetalle omstandigheden voorbereid zijn Westduitse Bundes Kriminal Amt op gebeurtenissen zoals in Kerkrade heeft verricht. Overigens kon de poli- bijna onmogelijk is, aldus de direc tie gisteravond niet zeggen of de ver- teur-generaal. moedelijke daders van de bankroof in Essen dezelfde zijn als die bij de schietpartij in Kerkrade. De leden van de RAF hebben namelijk de ge woonte hun wapens onderling te la ten rouleren. Het is pas de vierde keer sinds 1910, en de eerste maal in 39 jaar, dat het Zuidafrikaanse parlement in een ex tra zitting bijeenkomt. Normaal ge sproken vergadert het van Januari tot juni. Misbruik De stap van minister Botha volgt op de dramatische gebeurtenissen van donderdag, toen opperrechter Anton Mostert zei bewijzen te hebben van misbruik van openbare gelden door het ministerie van voorlichting, via geheime fondsen. Voor hem staat vast dat de regeringsgetrouwe krant The Citizen is betaald met overheids gelden. The Citizen werd onder ge heimzinnige omstandigheden twee jaar geleden opgericht, als tegenhan ger voor de liberale Rand Daily Mail, die kritisch staat tegenover de Zuid afrikaanse regertng-Louis Luyt. Een omstreden Zuidafrikaanse industri eel die The Citizen is begonnen, heeft kennelijk onder ede voor opperrech ter Mostert een aantal Zuidafrikaan se politici genoemd als sleutelfiguren bij het van de grond helpen van The Citizen. Onder hen zijn de vroegere eerste minister John Vorster, de minister van rassenbetrekkingen Connie Mul der (die tot voor kort minister van voorlichting was) en generaal Hen drik van den Bergh, het voormalige hoofd van de staatsveiligheidsdienst (BOSS). Dit was volstrekt in strijd met de openbare ontkenning van Luyt zelf, minister Mulder (in een verklaring voor het parlement) en generaal Van den Bergh. Ironisch genoeg is de laat ste gevraagd een onderzoek in te stel len naar geheime projecten van het ministerie van voorlichting, en na te gaan of er misbruik is gemaakt van openbare gelden. Woordenwisseling De mededelingen van Mostert don derdag werden voorafgegaan door een woordenwisseling tussen de rech ter en eerste minister Botha, die hem ervan probeerde te weerhouden de berichten wereldkundig te maken. Later probeerde Botha te voorkomen dat de kranten het nieuws zouden brengen. Hij liet weten dat er een regeling bestond die verbood de zaak wereldkundig te maken, wat door Mostert fel werd bestreden. Alle Zuid afrikaanse kranten, ook de regerings gezinde, legden het verzoek van de eerste minister naast zich neer. Al leen de Zuidafrikaanse radio zweeg erover. Oppositiekranten als de Sunday Ex press en de Rand Daily Mail, maken al maanden melding van misbruik van overheidgelden, en voor hen zijn de onthullingen van opperrechter Mostert een groot succes. Eerder deze week werd verder ont- huid dat 20 miljoen gulden (10 mil joen Rand) door het ministerie van voorlichting was gegeven aan de Amerikaanse uitgever John McGoff om de Washington Star op te kopen. Dit mislukte, en het geld werd twee jaar geleden terugbetaald. Een advocaat uit Pretoria, Retlef van Rooyen, heeft de zaak rond het minis terie van voorlichting aan het rollen gebracht. Hij heeft rechter Mostert laten weten aanwijzingen te hebben dat geheime staatsfondsen werden misbruikt. Rooyen onthulde ook dat generaal Van den Bergh, die zich drie weken geleden uit het openbare leven terugtrok, beloofd heeft de zaak in de doofpot te stoppen, toen hij door Vor ster werd benoemd om de affaire te onderzoeken. Vooraan Gebleken is nu dat generaal Van den Bergh vooraan heeft gestaan bij po gingen, drie jaar geleden, de Zuidafri kaanse Verenigde Dagbladen over te nemen (de.uitgever van de Rand Dai ly Mail), en toen dat niet lukte bij het lanceren van The Citizen. Oetypt op papier van het ministerie van voor lichting en onder het motto „strikt geheim" leende Eschel Rhoodle 24 miljoen gulden (12 miljoen Rand) aan Luys om The Citi2en te financieren Rhoodle is secretaris-generaal van voorlichting geweest. ADVERTENTIE klassieke meubelen Van onze sociaal-economische redactie Kogels gevonden Volgens de politie zijn ook bij de overval op een bus van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, eerder dit jaar in Londen, kogels terugge vonden, die zijn afgevuurd uit een zelfde type wapen. Naar aanleiding van de verspreiding van de montage foto's van de daders zijn weliswaar „enkele honderden" tips binnengeko men, maar die zouden niet helemaal bruikbaar zijn. De identiteit van de daders staat nog steeds niet vast. De toestand van de 24-jarige douane-be ambte, die zwaargewond raakte, wordt „onverminderd kritiek" genoemd. De directeur-generaal van de belas tingen C. J. Sleddering heeft gister middag gezegd dat wat er woensdag in Kerkrade is gebeurd, „niet kan worden beschouwd ais normaal, als nu eenmaal behorend bij de douane- taak." Toch nopen de recente gebeur tenissen, volgens Sleddering, die sprak voor douane-beambten in op leiding in Harderwijk, tot bezinning op de vraag hoe de douanier het best voor zijn taak kan worden toegerust. De wapeninstructie voor de douane is zowel technisch als theoretisch op HENGELG (ANP) In een zieken huis in Hengelo is gistermiddag een Turkse gastarbeider overleden aan verwondingen die hij eerder op de dag bij een schietpartij had opgelo pen. De politie vond 62 man, getrof fen door zes kogels, in een auto. ADVEs-TE'JT!E DEN HAAG De premie WAO, die wordt ingehouden op het loon gaat op 1 januari voor de modale werkne mer (30.000 gulden bruto jaarloon) waarschijnlijk met 0,2 procent (55 gulden) omhoog. Dit blijkt uit een verzoek om advies dat staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) gisteren» heeft gericht aan een commissie van de SER (sociaal-economische raad). Tegenover de lichte premiestijging voor de WAO komt waarschijnlijk een daling van 0,05 procent (15 gul den) te staan vanwege de premie voor het ziekenfonds. De Ziekenfondsraad heeft ten minste geadviseerd volgend Jaar deze premie te verlagen van 8,2 naar 8,1 procent. Deze premie wordt half om half door de werkgever en de werknemer betaald. De definitieve premies worden eind deze maand door de regering vastgesteld. Wan neer er geen verandering komt in de premies voor AOW, ziektewet en WW. zal er dus waarschijnlijk nauwelijks enige premiestijging voor de werkne mers komen. Dat zou een welkom gegeven zijn voor werkgevers en vak beweging bij de komende cao-onder handelingen. Het arbeidsongeschiktheidsfonds, dat de WAO-gelden beheert, had be rekend dat de WAO-premie volgend jaar zou moeten stijgen van 11,4 pro cent nu naar 13,4 procent. Maar staatssecretaris De Graaf noemt het in zijn brief aan de SER-commissie „niet geheel uitgesloten" dat hij straks de premie zal vaststellen op 12,75 procent. Daarvan zou dan 5,85 procent (nu 4,8) moeten worden inge houden op het loon van de werkne mer. terwijl 6,9 procent (nu 6,6) daar enboven zou moeten worden bijge legd door de werkgever. DEN HAAG (ANP) Op tuin centra In Amersfoort, Amster dam en Heerhugowaard staan op dit ogenblik veilig onder dak tulpen en hyacinten te bloeien, een initiatief van het Produktschap voor Sierge wassen. De nu bloeiende bollen, aldus bet Produktschap, sljn zoge naamde „ijstulpen". Ze zijn In de zomer van 1977 In potten geplant en „ingevroren". De juiste temperatuur is het ge heim van het bloeiproevenbe- drljf. Veertien dagen voor de bloemen nodig zijn komen de potten uit de koelcel. De bloei is dan zo lang tegengehouden dat de bollen als het ware bar sten van haast In twee weken staan de bollen in bloei. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko w van Dijk. Hetly Blok en InavanFaassen. Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gi<fc. Dekoraticf jute lektuurhangcr. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en armbandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. ADVERTENTIE ik voel me als her boren niet duurder wel beter Almere 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Amsterdam, Leidsekade 98-99, Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116, Beverwijk, Parallelweg 100, Ede, Grotestraat 72/74, Heerenveen, Dracht 142, Hengelo (O), Deldenerstraat 3-5jOisterwijk, Heusdensebaan 65, Roosendaal, Dokter VBrabersstraat/24, Utrecht, Hollantlaan 26, Valkenburg (L), Reinaldstraat 9, Zuidlaren, De Millystraat 7. Geopend ma t/m vr van 9.30 tot 17.45 uur, za van 9.30 tot 17.00 uur en alle koopavonden tot 21.00 uur. Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee:. Plaats en postcode Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:. TeL: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze: GA, B. CDC, D. (aankruisen au.bJ Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1