ezetting school zenuwslopend F mm mmm Ambtenaren alleen gratis met KLM na toestemming Zware mist over openbaar onderwijs in Lelystad Politie verspreidt foto van verdachte Kerkrade 4 m Baarmoederhalskanker onderzocht VOLVO Alsudóóidenkt Zigeuners krijgen verblijfsvergunning Kamer: proef met OOll moet doorgaan us. PvdA en CDA tegen tv-reclame voor sterke drank Kamerlid: Alle Amerikaanse stukken op tafel Weer gesprek met wethouders in Wageningen RHS VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTST 9 ing Its uncial mber 1| <OOP ES 19. 481 Iderstn ING tcmmii straat Ide in j de Ra n 25 d bed van A acht ethoud an de^ jevcer i i Toor Jongki irbaan raat. w jenoera •gde té rte ont ischri ?entera tnza afdeli door Bert de Jong Lelystad lag gisteren In de mist. Maar rondom de kleuter- en lagere school Waterlelle-Almere aan de Zuiderzeelaan leek helemaal geen zicht te zijn. De oplossing van het conflict tussen aan de éne kant het nieuwe schoolhoofd Piet M. Korstanje en het openbaar lichaam van de Zuidelijke IJsselmeerpolders (het bevoegd gezag) en aan de andere kant de leerkrachten en het overgrote deel van de ouders werd niet gezien. In de school zaten de bezetters, die gespannen wachtten op de reactie van het openbaar lichaam op de mo tie, die de ouders dinsdagavond eens gezind hadden aangenomen. In deze motie werd de vervanging van alle leerkrachten (dus ook van het hoofd) gevraagd zolang een ln te stellen commissie van onderzoek bezig zou zijn na te gaan of het niveau van het onderwijs inderdaad zo slecht was als het nieuwe hopfd Korstanje be weerde. Sinds het openbaar lichaam dinsdag avond de motie ontving heeft het college van landdrost Lammers drie keer aan de bezetters meegedeeld, dat de beslissing of men akkoord ging met de voorstellen in de motie, moest worden uitgesteld. Het openbaar li chaam was er nog niet uit. Als moei lijkheid werd gezien dat ook het hoofd van de school tijdelijk vervan gen zou worden. Terwijl de reactie van het bevoegd gezag maar uitbleef, was de toestand aan de Zuiderzeelaan in Lelystad gis termiddag aldus: De helft van het onderwijzend per soneel heeft zich ziek gemeld. Een groot aantal ouders ontduikt de leerplichtwet en stuurt de kinde ren niet naar school Ongeveer de helft van de ouders maakt zich schuldig aan huisvrede breuk (bezetting van de school) Op een geheime plaats (ergens bui ten Lelystad, aldus de bezetters) wordt door het bevoegd gezag naar een oplossing gezocht. In de kleuterschool wordt onder wijs gegeven door Invallers In het voormalig stadskantoor van Lelystad wordt les gegeven aan kin deren van de Almereschool, die'niet thuis zijn gehouden door de ouders. Nieuw hoofd De moeilijkheden begonnen met de komst van het nieuwe schoolhoofd Piet Korstanje in februari. Hij con stateerde en de schoolbegeleidings dienst bevestigde dat, vertelt voor lichter H. E. Meijer van Lelystad, dat er een grote achterstand was ont staan ln het onderwijs. Verder rap porteerde het hoofd, dat het met de leermiddelen een grote puinhoop zou zijn. Er zou voor 50.000 gulden aan leermiddelen uit de school zijn ver dwenen. De bezetters van de school wijzen deze wat ze noemen aantijging verontwaardigd van de hand. Korstanje haalde de bezem er door en stelde weer het klassikale systeem in. Voorlichter Meijer: „Het nieuwe hoofd stippelde een onderwijskundi ge lijn uit in overleg met de in spectie." Het gevolg van de maatregelen was, dat bestaande afspraken tussen le den van het onderwijsteam en de ouders ongedaan werden gemaakt Voor het helpen bij het niveau onder wijs waren de ouders niet meer nodig Eén van de laatste maatregelen was dat vier leden van het onderwijsteam naar een andere school in Lelystac werden overgeplaatst. De voorlichter van Lelystad zegt, dat al die maatregelen niet goed zijn doorgepraat met de ouders. Vorige liga 331 week, toen het besluit bekend werd 3 van overplaatsing van leerkrachten, werd tot bezetting overgegaan. Hoe slecht de verhouding was geworden, bleek, toen er maandagavond nog een direct „gesprek" was tussen de ouders, de onderwijswethouder E. Vermeer en het schoolhoofd. Meijer: „Het gesprek werd een geschreeuw heen en weer." Voor de ouders is de bezetting van de school een zenuwslopende bezigheid. Ze weten met iets illegaals bezig te zijn. Maar het moet gebeuren. Het gaat om Je kinderen. Dat illegale as pect van de schoolbezetting is er de oorzaak van, dat ongeveer de helft van de ouders zich niet direct met de bezetting bemoeit. De angst bestaat dat men moeilijkheden krijgt met de eigen werkkring. In de school schat men, dat zeker negentig procent van de ouders achter de actie staat. Ton Kloek is één van de bezetters. HIJ heeft zijn snipperdagen opgenomen om aan de actie mee te kunnen doen. Wanneer die snipperdagen óp zijn, zal Ton Kloek doorgaan, ook al moet hij voor zijn werk verzuimen. Dat kan voor hem nadelige gevolgen hebben. „Maar," zegt hij, „het moet landdrost Lammers duidelijk worden hoe ern stig wij deze zaak nemen." Mevrouw K. S. Hendriks, tot voor kort lid van de ouder commissie, legt uit, dat de grote fout van het nieuwe hoofd Plet Korstanje is geweest, dat hij alles op eigen initiatief wilde doen. Niemand kende hem ook. Hij zat meestal in zijn kamertje. Het hoofd heeft ook het speelgoed weer uit de eerste klas laten halen en er een eind aan gemaakt, dat de eerste klasser- tjes een paar uurtjes in de week weer in de kleuterschool speelden. Van de bezetters hoor ik, dat Kor stanje twee weken voor de klas heeft gestaan. Hij voerde zijn beloningssys teem in. Als een kind vijf streepjes achter zijn naam had, kreeg hij een sticker. Mevrouw Hendriks: „Je kunt in het onderwijs de klok toch niet terug zetten." Tom Kloek: „Ik heb liever een kind dat niet zulke hoge cijfers haalt en geen psychologische deuk op-loopt." Fel zegt hij erbij: „Maar de kinderen worden hier vernield als wij onze zin niet krijgen." Ontkenning De bezetters en ouders ontkennen overigens dat het onderwijsniveau op hun school zo laag zou zijn. Rector M. Roessingh van de scholengemeen schap voor voortgezet onderwijs heeft schriftelijk verklaard, dat niet is geconstateerd, dat de leerlingen, afkomstig van de Almereschool, een achterstand hebben. De bezetters vinden het dan ook on begrijpelijk, dat het nieuwe hoofd er zo de bezem door heeft willen halen. Een grote grief ls ook dat de ouders buiten alles zijn gehouden. De meeste ouders wisten niet eens wie hij was. De oudercommissie heeft geen In vloed gehad op de gang van zaken. De andere leerkrachten ook niet. In feite was het zo, dat het hoofd overleg pleegde en rapporteerde aan het stadskantoor, waar het bevoegd ge zag van de school is gevestigd. Tom Kloek verzucht nog: „Wij zitten hier met weinig middelen. Landdrost Lammers heeft alle middelen en zijn ambtenaren." „Het ls niet voor te stellen", vervolgt hij, „we zijn hier in een jonge, nieuwe stad komen wonen en hadden ons veel van alles voorge steld. Niet het minst van het onder wijs dat goed en modern zal zijn. Nu krijg je dit." Gisteravond werd bekend dat de be zetting de afgelopen nacht zou wor den opgeheven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De gemeenten Veen- dam, Nleuwegein en Ede kunnen de zigeunergezinnen die ruim een Jaar op een illegale plek ln Laren hebben gestaan, op 15 november onderbren gen. Dit heeft minister Wiegel van binnenlandse zaken gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Alle zigeuners, ruim 400, zullen op die datum een verblijfsvergunning krij gen, waardoor zij evenals Nederland se burgers recht hebben op werk, onderwijs en sociale voorzieningen. De minister verwacht, dat de verhui zing van de groep zigeuners die tijde lijk in Amsterdam verblijft, naar op- vanggemeenten in Overijssel en Noord-Brabant het komend voorjaar haar beslag kan krijgen. Hij zal hierover eind november voor-' bereidend overleg plegen met de be trokken gemeentebesturen en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, die bij het zoeken van onderdak voor de zigeuners een bemiddelende rol heeft gespeeld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat de proefnemingen met het unifor me meidnummer 0011 voor ongeval len in Friesland, Twente en Zuidoost- Brabant doorgaat. Aanvankelijk was het de bedoeling van de regering het meidnummer voor 1981 in het gehele land in te voeren. De bezuinigings operatie heeft hier echter een streep door gehaald. Zelfs de experimenten staan nu op losse schroeven. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) zei. dat hij met betrokken ministers alsnog overleg zal plegen over de mogelijk heden de proefnemingen toch te star ten. De PvdA diende gisteren een motie in waarin staat dat de urgentie van de Invoering van 0011 buiten twijfel staat Van een onzer verslaggevers KERKRADE De politie wil vandaag een montagefoto van de mannelijke verdachte van de schietpartij ln Kerkrade vrijgeven. Het was aanvankelijk de bedoeling om de foto gisteravond te verspreiden, maar dit ging niet door, omdat op het laatste ogenblik nog een paar bruikbare getuigenverkla ringen binnenkwamen. Van de vrouwelijke verdachte zal geen montagefoto worden verspreid, omdat de gegevens over haar lignalement te vaag zijn. Een woordvoerder van de politie in Kerkrade maakte ook bekend dat een automobilist woensdagmiddag op een parkeerplaats tussen de Lim burgse dorpen Nljswiller en Wahlwil- ler (beide gemeente Wittem) een vrouw naast een auto met Duitse kenteken zag staan, die kennelijk aan haar hand was gewond. Ook zag hij een man langs de weg in de richting van Maastricht rennen. Toen de automobilist bij thuiskomst van de schietpartij hoorde, nam hij contact op met de politie. Overigens leverde een ln allerijl uitgevoerd buurtonderzoek niets op. Inmiddels iak je e voor uw ik te u niet KLM aan di infor- an onze parlementsredactie 'EN HAAG Zowel PvdA als CDA jn tegen reclame voor sterke drank ip televisie. Dat bleek gisteren tij dens de debatten over de begroting volksgezondheid in de Tweede Ka mer. Eerder al had de CDA'er Weijers gesteld dat er wellicht een eigen bij drage zou kunnen gelden voor men sen, die roken, alcohol drinken en zich te buiten gaan aan vette kost, door op die artikelen een premie te heffen. Die gelden zouden dan ten goede komen van de gezondheids zorg. De heer Drenth (PvdA) greep de ge- lenheid aan om van de heer Weijers (CDA) te horen te krijgen, dat het reclame maken voor een zo slechte gewoonte als alcohol drinken, dan ook op televisie zou moeten worden verboden. De heer Weijers heeft toe gezegd, dat hij het verbod met minis ter Gardeniers van CRM, die over omroepzaken gaat, wil bespreken. zijn enkele fragmenten van vingeraf drukken, die op de door de daders gekaapte bestelauto werden aange troffen, voor nader onderzoek naar de centrale recherche informatiedienst in Den Haag gestuurd. De vingeraf drukken zullen worden vergeleken met de daar aanwezige vingerafdruk ken van enkele RAF-leden, die eerder bij schietpartijen in. ons land waren betrokken. De politie benadrukte overigens dat dit niet betekent dat de daders RAF- leden of leden van andere extremisti sche organisaties waren. De politie im Kerkrade laat zich bijstaan door zes Westduitse rechercheurs en on derhoudt nauwe contacten met het Westduitse Bundeskriminalamt. De toestand van de levensgevaarlijk ge wond geraakte douanebeambte was gisteren onverminderd kritiek. ,/JCfcó F?i»'. gj DEN HAAG (ANP) Ambtenaren mogen ln het vervolg alleen nog vrij reizen met de KLM na toestemming van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, aldus staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes in een brief aan de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De bewindsvrouwe had de commissie de brief beloofd na een vergadering, vorige week woensdag, over de beschuldigingen van financiële manipulaties aan het adres van de KLM. In het Amsterdamse Theatermuseum is gistermiddag de tentoonstelling „Eduard Verkade 1878-1961" geopend. De minister van CRM, mevrouw Gardeniers nam hierbij het eerste exemplaar van een boek over het leven en werk van de bekende acteur in ontvangst. Op de foto: de schrijfster van het boek, dr. E. Verkade-Cartier van Dissel, weduwe van Eduard Verkade, overhandigt het boek aan de minister ROTTERDAM (ANP) Van de 61.414 uitstrijkjes, die in de afgelopen twee jaar bij vrouwen in de leeftijd van 35 tot 54 jaar in het Nieuwe Waterweggebied werden gemaakt, waren 701 dusdanig dat aan de betrokken vrouw bericht werd gestuurd dat ze zich ln verbinding met haar hulsarts moest stellen. In deze gevallen was sprake van een vermoeden op een vroeg stadium van baarmoederhalskanker. Dit ls 1,1 procent van het aantal onderzochte vrouwen. Deze conclusie staat in het interim- rapport van de Gemeenteüjke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst van Rotterdam, die het onderzoek uitvoerde. Gemiddeld werden op de duizend uitstrijkjes ongeveer zes ge vonden, die als verdacht van baar moederhalskanker werden be schouwd. Daarnaast zijn er nog zes, waarbij het nuttig geoordeeld werd na enige maanden het uitstrijkje te herhalen. Ongeveer tachtig op de dui zend vrouwen werd geadviseerd zich voornamelijk voor infecties telaten behandelen. In de steden was het percentage vrou wen, dat direct naar de huisarts werd verwezen, groter dan op het platte land. In de plattelandsgemeenten be droeg het percentage 4, in de kleine plaatsen 7,3 en in de steden 12,5. In Capelle aan den IJssel werd het hoog ste percentage gemeten, namelijk 14,8 procent. In Rotterdam, waar 39.395 vrouwen werden onderzocht, bedroeg het percentage verwijzingen 14,2 procent. Het onderzoek betreft ongeveer 150.000 vrouwen in 66 gemeenten die in drie jaar worden opgeroepen. De gezondheidsdienst in Rotterdam kan na de eerste twee jaar van het onder zoek nog niet zeggen of er sprake is van een daling van het aantal baar- moederhalskankerpatiënten en een teruggang van het aantal sterfgeval len aan deze ziekte. EINDHOVEN Bij een overval op een filiaal van de Algemene Bank Nederland aan het Belgiëplein te Eindhoven is gistermorgen-ongeveer twintigduizend gulden buitgemaakt. Een gewapende jongeman dwong het personeel de kluis te openen. Onmiddellijk na ontvangst van de brief vroeg het Tweede-Kamerlid Rienks (PvdA) gisteren aan Kamer voorzitter Vondeling nogmaals bij staatssecretaris Smit-Kroes er op aan te dringen dat alle stukken over KLM-activiteiten in Amerika op tafel komen. Bij de brief van de staatssecretaris is vertrouwelijk gevoegd het intern rap port van de Rijksluchtvaartdienst, waarop mevrouw Smit-Kroes haar beslissing heeft gebaseerd geen onaf hankelijk onderzoek in te stellen naar de KLM-activiteiten in de Verenigde Staten. Daarnaast geeft de staatsse cretaris aan, wat de bevoegdheden van de overheid in KLM-zaken zijn en een nieuw overzicht van deelnemin gen van de KLM in andere onderne mingen. De directie van de KLM heeft toege zegd extra te waken voor verstrenge ling van privé- en zakelijke belangen en werkt daartoe een gedragslijn uit. aldus mevrouw Smit-Kroes in haar brief. Het wekken van de schijn van verstrengeling is bij de KLM gelukkig een uitzondering, meent de staatsse cretaris, doelend op de beschuldiging van de ontslagen assistent-accoun tant van de KLM in New York, Jos de Wit. Volgens De Wit heeft directeur Kieiman van de KLM-vestiging in New York zijn persoonlijke belangen en die van de luchtvaartmaatschap pij niet uit elkaar gehouden. Jos de Wit is in New York in een proces gewikkeld tegen de KLM. term „zwart geld" noemt de staatsse cretaris onjuist. De Wit had de KLM beschuldigd over een zwart-geld-cir- cuit van een half miljard gulden te beschikken. Het zou echter gaan om reservering van gelden ter bevorde ring van de omzet, zoals groepskor tingen en commissies. Gezien de scherpe concurrentie ln de internatio nale luchtvaartwereld zijn dergelijke bestedingen nodig, meent mevrouw 8mit-Kroes. Onbevredigend Geen onderzoek De Staatssecretaris ziet geen aanlei ding de investeringen van de KLM nader te onderzoeken. De bestaande procedures van besluitvorming en goedkeuring bieden volgens haar vol doende garanties voor een goede gang van zaken. Het gebruik van de Het Tweede-Kamerlid Rienks vindt de antwoorden van de staatssecreta ris op een aantal vragen onbevredi gend. Volgens het Kamerlid heeft de bewindsvrouwe nog stukken in haar bezit, die zij niet aan de vaste Kamer commissie voor verkeer en water staat heeft gestuurd. Zo ls Rienks bij voorbeeld geïnteresseerd in de corres pondentie, die zij met de KLM over deze zaak heeft gevoerd. Bij het Kamerlid blijven nog steeds vraagtekens over het zogenoemde „zwart-geld-circult". Waarom was daar een aparte boekhouding voor nodig, zo vraagt hij zich af. Rienks vindt ook dat er geen enkele reden is om de lijst van politici en ambtena ren die gratis met de KLM hebben gereisd, niet openbaar te maken. De staatssecretaris heeft toegezegd dit met Kamervoorzitter Vondeling te zullen opnemen. Volgens het Tweede-Kamerlid is de schijn dat er mogelijk toch vreemde zaken aan de hand waren met de belangen van de KLM-employé Kiel- man en die van de KLM, nog steeds niet weggenomen. De staatssecreta ris stelt dat de procedure van besluit vorming en beslissing bij de KLM voldoende garantie Inhoudt om „vriendjespolitiek" bij investeringen tegen te gaan. Maar „is niet afgewe ken van die procedure?", aldus Rienks. Hij zou graag een lijst zien van ondernemingen waarin de KLM belangen heeft gehad in het begin van de jaren zeventig. WAOENINOEN (ANP) - Waarne mend burgemeester Baron Van Ver- schuer van Wageningen komt binnen enkele dagen met een voorstel dat de twee Wagenlngse CDA-wethouders, die dinsdagmorgen twee maanden na de vorming van het nieuwe college van b. en w. hun vertrek aankondig den, in staat moet stellen vooralsnog van hun vertrek af te zien. Dat is van gemeentezijde meegedeeld. De CDA-wethouders Oslnga en Oie- sen boden hun ontslag aan, nadat de gemeenteraad met elf tegen negen stemmen had besloten de bouw van het nieuwe politiebureau nog eens te onderwerpen aan het oordeel van een ad hoc-raadscommissie die voor het einde van dit Jaar een advies zou moeten uitbrengen. Baron van Verschuer zal nu aan de fractievoorzitters ln de gemeenteraad voorstellen een en ander nog sneller te laten verlopen. De ad hoc-raads commissie zal. in de gedachtengang van Verschuer op zeer korte termijn met het voltallige college van B. en W.. dus inclusief beide CDA-wethou ders, om de tafel moeten gaan zitten. In een dergelijk gesprek zou nog ge poogd moeten worden de problemen rond het nieuwe politiebureau zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Voor één pedaal meer betaalt u f1.200.- minder. V 5 KLM iphol Dat is het aanbod van de nieuwe Volvo 343. De handgeschakclde versnelling betekent ten opzichte van de Volvo 343 met automatische transmissie: Het koppelingspedaal erbij en 'n prijsverschil van f 1.200,- Omdat normale versnellings bakken nu eenmaal voordeliger zijn. merkt u dat onmiddellijk in de prijs van de nieuwe Volvo 343. En dat maakt de nieuwe Volvo 343 nu extra uw aandacht waard. Volvo Nederland Personenauto B.V. Pöstbus 16,4153 ZG BEESD. Prijs inclusief B.T.W. af fabriek. Prijs- en uitvoeringsYvijzigingen oorbchoudea

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9