Tanzania wil terugslaan Campagne VS draait om geld Arabische top bindt in Oerbewoners Australië willen geen 'welvaart' Sociaal-democraten in Vancouver bijeen ^Oeganda bezet gebied boven Kagera-rivier Vietnam en China slaags Irak opmerkelijk mild over Camp David Libanese minister aan dood ontsnapt Hitleraanhang wil amnestie nazi's Aboriginels: bauxietwinning vernietigt onze samenleving HjvRIJI ItJDAG 3 NOVEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET ;eÏDAR ES SALAAM (Reuter, UPI, AFP, AP) Tanzania wil terugslaan, nadat buurland isOeganda een deel van Tanzania heeft bezet. Het gaat om een streek van bijna tweeduizend Ppvierkante kilometer, ten noorden van de Kagera-rivier, die uitkomt in het Victoria-meer. :ania overweegt een algehele mo- jatie af te kondigen om de Oegan- ten te verdrijven. Alle overheids- ►nsten en privé-ondernemingen )n gevraagd een lijst te geven met len van medewerkers met militai- ervaring. Tanzaniaanse tegenactie kan op ite moeilijkheden stuiten, omdat it bezette gebied zeer ontoeganke- is vanaf Tanzaniaanse kant (het moerassig en er zijn nauwelijks igen), terwijl vanaf Oegandese zijde Me bereikbaarheid veel groter is. n Rijn p posit eword< e begr Daarc rag eliswj i w. —i a omd >nderi ïtingvt tin guide n aant HONGKONG (AFP, AP) In een grenspas tussen Vietnam en China zijn zware gevechten uitgebroken, nadat Chinese militairen de grens wa ren overgestoken. Dit heeft radio Ha noi bekendgemaakt. De gevechten spelen zich af in de buurt van een Vietnamees dorp in de provincie Cao Lang, 220 kilometer ten noordoosten van Hanoi. Volgens de radio zijn duizenden Chinese mili tairen op weg naar het gebied om hun collega's te versterken. Het is niet de eerste maal dat de Chinezen de grens oversteken, aldus Hanoi. Zo zouden op 27 oktober enige tientallen Chinese militairen, politie mannen en ruim 200 „boeven" 200 meter op Vietnamees gebied zijn doorgedrongen waar zij Vietnamese enswachten en burgers aanvielen. Ierbij raakten veel mensen gewond, aldus Hanoi. De toestand wordt nu „kritiek" genoemd. Desondanks heeft de Tanzaniaanse president Julius Nyerere gezegd, dat zijn land „het vermogen heeft terug te slaan." Hij noemde de Oegandese president Idi Amin een „mshenzi" (een „barbaar" in het Kiswahili, de taal van Oost-Afrika), die „zeer veel mensen in Oegande heeft gedood." „We moeten deze slang uit ons huis verdrijven." Trots Amin is zeer trots over de bezetting, die door zo'n 3000 militairen zou heb ben plaatsgevonden, ondersteund door zware tanks en artillerie. De Oegandese president was er zeer over te spreken dat zijn troepen zonder hulp van het buitenland zo'n succes hadden behaald. Overigens hebben Tanzaniaanse troepen bij de schermutselingen om het gebied, waarop Oeganda sinds de onafhankelijkheid aanspraken op doet gelden, door een misverstand bijf van de eigen vliegtuigen neerge haald. Een Tanzaniaanse tegenaanval zou moeten plaatsvinden, met de stad Kyaka als middelpunt, die op het kruispunt van verschillende wegen ligt op de zuidelijke oever van de Kagera-rivier, ongeveer 1150 kilome ter ten westen van de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam. Het strijd gebied ligt echter slechts 250 kilome ter van de Oegandese hoofdstad Kampala. Door de buitenwijken van Dar es Salaam rolden gisteren tanks naar het station, kennelijk om te worden vervoerd naar het front. Duizenden Tanzanianen verdrongen zich rond de benzinestations, uit vrees dat er een tekort aan benzine zal ontstaan. Er is beslag gelegd op alle vrachtwa gens en bussen. In Oeganda, dat economisch op de rand van de afgrond staat, is brand stof al niet meer te krijgen voor parti culieren. Tanzania heeft een bevolking van on geveer 16,5 miljoen mensen. Het leger telt zo'n 27.000 man infanterietroe- pen, en de luchtmacht beschikte over 29 Mig-gevechtsvliegtuigen. Sinds 1966 kent het land een dienstplicht voor alle mannen die na de lagere school, nog een opleiding hebben ge volgd. Bovendien hebben de afgelo pen jaren tienduizenden Tanzania nen een para-militaire opleiding ge kregen voor een soort burgerwacht. Oeganda, met ongeveer 12 miljoen mensen, heeft een leger van ongeveer 20.000 man. dat 37 Mig-toestellen in de lucht zou kunnen brengen. Olie Tanzania heeft Kenia gevraagd de olietoevoer naar Oeganda stop te leg gen om dit land te dwingen zich terug te trekken uit bezet Tanzaniaans grondgebied. De vraag van Tanzania naar een olieboycot is een antwoord op een aanbod van Kenia om te be middelen in het conflict. De Oegan dese olie-importen komen in Kenia per schip aan waarna verder trans port geschiedt per spoor en over de weg. HOUSTON Inflatie en be- lastingen. Dat zijn de tref woorden van de verkiezings campagne in de Verenigde Staten. Klagen velen over de alsmaar hoger wordende prijzen en belastingen, dan springen de kandidaten naar wat voor functie ze ook dingen daar graag op in. In de reclame op de televisie en de radio en de kranten kunnen de Amerikanen het wel hon derd keer per dag horen: er moet nu eindelijk iets aan de inflatie en de belastingen worden gedaan, en kan didaat zus-en-zo zal daarvoor zorgen. Je kijkt ervan op wat voor invloed de mensen in allerlei baantjes zichzelf toedichten. De belastingkoorts is in Amerika pas goed uitgebroken nadat de bevolking van Califomië in juni per referendum besloot de onroerend-goedbelasting met zestig procent te verlagen. Het scheelt de staat jaarlijks zes miljard dollar. Het referendum, het botste middel van de democratie, heeft sindsdien sterk aan populariteit gewonnen. De meeste staten kennen de mogelijk heid om de kiezers rechtstreeks uit spraak te laten doen over de meest uiteenlopende kwesties. Volgende week dinsdag wordt er van die moge- door Rimmer Mulder lijkheid volop gebruik gemaakt, voor al ook voor belastingzaken. Ook in Texas mogen de kiezers zelf beslissen of de belastingen omlaag moeten. Belastingverlichting Zo althans wordt het voorgesteld in de propaganda voor het voorstel dat hier „wet tot verlichting van de belas tingdruk" heet. De Texaanse kiezers hebben het voorstel te danken aan het persoonlijke ingrijpen van de hui dige gouverneur Ralph Briscoe, die overigens niet herkiesbaar is. Na het rumoer over het referendum in Cali fomië moet hij het idee hebben gehad dat ook Texas wel iets moest doen om een revolutie van de belastingbe talers te voorkomen. Gouverneur Briscoe riep de volksver tegenwoordigers van Texas in een speciale zitting bijeen, alsof de staat door een invasie werd bedreigd. De volksvertegenwoordiging voelde na tuurlijk best voor een gebaar naar de belastingbetalers, maar wilde aan de andere kant nu ook weer niet te veel uit handen geven. Er moet per slot van rekening worden geregeerd. Het resultaat is een wat ingewikkeld com promis dat nu per referendum door de Texanen mag worden bekrach tigd. Over de vraag naar het waarom van Briscoe's initiatief gaan verschillende theorieën. De eerste is dat hij bezorgd was over de toenemende belasting druk. Een bezorgdheid die de Neder landse waarnemers niet direct kan meevoelen, want de Texaan betaalt in vergelijking met ons maar een schijntje. Een ander verhaal is dat Briscoe al leen maar wraak wilde nemen op zijn partijgenoot John Hill, die hem ver sloeg bij de voorverkiezingen. Als de Democraten winnen en Hill wordt gekozen, moet hij maar zien hoe hij uit de voeten kan met de uitkomst van het referendum. Persoonlijk belang De derde theorie is dat Briscoe per soonlijk nogal veel belang heeft bij verlaging van de belastingen, met name op onroerend goed. Hij is name lijk een van de grootste grondbezit ters van Texas. Maar eerlijk is eerlijk er zit in Briscoe's plannen ook een aardig stukje grondpolltiek. Zo zal landbouwgrond voortaan niet meer volgens de marktwaarde, maar volgens de gebruikswaarde worden belast. Vooral de kleine boeren lijken daar veel baat bij te hebben. Verder kan het referendum de hulsei genaren in de stedelijke, snelgroeien de gebieden wat meer lucht geven. De prijzen van de hulzen gaan daar met sprongen omhoog en dat merken de eigenaren vooral aan de belasting aanslag. die is gebaseerd op de waar de van hun onroerend goed. Sommi gen zeggen dat hun aanslag in een paar jaar tijds met wel duizend pro cent is gestegen. Volgende week zul len ze in elk geval hun stemrecht gebruiken om te zeggen dat de over heid er iets aan moet doen. AOVERTE'JTiE BAGDAD, TEL AVIV, NEW YORK (Reuter. UPI, AP) De Iraakse president Achmed Hassan al Bakr heeft gistermiddag de topconferentie van de Arabische landen minus Egypte geopend met een opmerkelijk milde aanval op het vredesiniti atief van de Egyptische president Anwar Sadat. ;roS Record landse 2 1979 voor t Oegs guide golfsla maal ee te doei hillene niet iet coll ng omsl de ti waar iken as :n om efte •oor ige au tui: van lx aliseer BEIROET (AFP) De Libanese mi- oetradj nister van defensie en buitenlandse iken, Fouad Boutros is gisteren aan de dood ontsnapt toen zijn woning werd aangevallen. De minister, die ongedeerd bleef, stond op het punt zich bij president Sarkis te voegen om samen met hem naar de Arabi- '™Jsche top in Bagdad te vertrekken die ter op de dag zou beginnen. idanks het stormachtige weer in de lidchinese Zee heeft het aantal ichtelingen uit Vietnam afgelopen tand een record bereikt. Er kwa men ongeveer 14.000 mensen aan; on geveer twee keer zoveel als de maand daarvoor. In Washington is ontkend dat de Ver- ;nigde Staten en Vietnam nog voor iet einde van dit jaar diplomatieke letrekkingen zouden aanknopen, aarover is nog geen overeenstem- ng bereikt, aldus een woordvoer der van het ministerie van buiten zaken in Washington. lau rayoi r nai gewaa >ntma drs. Sociokjioor" Lt het e rayoi epoliti ,De aanval werd volgens officiële ^bronnen zonder twijfel uitgevoerd aanhangers van de leider van .een rechtse rebellerende splinter- beroep in het Libanese leger. Bij de aanval op het huis van Boutros zouden er van de lijfwachten van de de rayoj minister een gedood, diversen ge- 'ond en een aantal in gijzeling zijn nomen. mt gen' md nquéti gehou op d betrek edeeltz probli ?ert da ei of o grootst /an pro anagen n de bu betrek storin me magen result Ie cliën aaar an ee aanbo feder» deree» makel geregu woning ïtantie zoeken ;sbelek mpute die ai woon van De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Franse president Valéry Giscard d'Estaing hebben er gisteren tijdens een werklunch hun volle vertrouwen in uitgesproken dat het Europese Monetaire Stelsel op 1 januari in werking kan treden. Daarbij kan voor de zwakke munten zoals de Italiaanse lire een speciale regeling worden getroffen. Op de foto komt Schmidt (rechts) aan bij het Elyseepaleis, waar Giscard en zijn echtgenote hem begroeten. Bakr zei dat Egypte niet van de rest van de Arabische wereld moet wor den geïsoleerd en hij riep Sadat indi rect op zich weer in het Arabische kamp te voëgen. Ofschoon de Iraakse leider duidelijk maakte dat Bagdad de akkoorden van Camp David ver werpt, vermeed hij kwalificaties als „verrader", die andere Arabische lei ders ln het verleden hebben gebezigd. Diplomatieke vertegenwoordigers zien de toespraak als een bewijs dat Irak een verzoenende rol wil spelen tussen radicalen en gematigden op de topconferentie. Dit betekent een enorme tegenvaller voor de radicalen, wier toch al niet sterke positie verder is verzwakt. Opmerkelijk genoeg wer den de hardste woorden gesproken door een Egyptenaar, de secretaris generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad. Hij stelde dat Israël verdragen noch regelingen eerbie digt. Tot een rechtstreeks veroordeling van Sadat kwam hij niet. Zich duide lijk richtend tot haviken als Syrië en de Palestijnen van de PLO, zei Bakr dat de Arabische landen zich niet tegen het Egyptische volk moeten keren voor iets waarvoor Sadat ver antwoordelijk is. „We moeten Egypte niet isoleren want Egypte is het hart van de Arabische wereld." De Iraakse leider zei dat Sadat in Camp David buiten zijn boekje is gegaan omdat hij afspraken maakte over iets dat de hele Arabische wereld aangaat. MONCHEN (AP) Een aantal promi nente Hitlerbewonderaars heeft een petitie getekend, waarin om amnestie voor alle nazi-oorlogsmisdadigers wordt gevraagd. Onder de onderteke naars, zo valt uit het nationaal-socia- listische periodiek Deutsche National Zeitung op te maken, bevinden zich de kleindochter van Richard Wagner Winifred, de favoriete piloot van de Filhrer Rudel en de advocaat van Eichmann Robert Servatlus. De peti tie vraagt alle politieke partijen „te genstand te bieden aan de buiten landse druk". Gistermiddag leken de ministers van buitenlandse zaken van de twintig aanwezige Arabische staten nog ern stig verdeeld over de kernkwesties. Ze hadden toen vier dagen uitgebreid beraadslaagd. De meer conservatieve staten onder leiding van Saoedi-Ara- blë keerden zich fel tegen een harde veroordeling van Egypte. Begin tevreden De Israëlische premier Menachem Begin heeft gisteren in New York gezegd dat hij wezenlijke resultaten had geboekt bij de besprekingen met de Verenigde Staten over het Mid den-Oosten. Er zal dan ook spoedig een vredesverdrag tussen Israël en Egypte kunnen worden getekend. Be gin en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance spraken gisteren 2.5 uur met elkaar. Beide heren toonden zich na afloop bijzonder tevreden ook al zijn nog niet alle problemen opgelost. Begin had ook een ontmoeting met de Amerikaanse president Jimmy Carter. Dat stond aanvankelijk niet op het programma van belde rege ringsleiders. Waarnemers meenden dat dit kwam doordat de verstand houding was verslechterd vanwege de scherpe Amerikaanse kritiek op het Israëlische besluit de nederzettin gen op de westelijke oever van de Jordaan uit te breiden. Officieel ls nu tegengesproken dat de betrekkingen zouden zijn verkoeld. Begin zei nog dat hij de president had verteld dat hij zich „geen minuut" gepikeerd had gevoeld. VANCOUVER (Reuter) De leiders van de sociaal-democratische partij en komen vandaag in de Canadese stad Vancouver bijeen voor een drie daags congres van de socialistische internationale. Het is de eerste bij eenkomst van de socialistische inter nationale buiten Europa; ze zal wor den voorgezeten door de vroegere Westduitse bondskanselier Willy Brandt, die in 1976 tot voorzitter van de organisatie werd gekozen. Er staan een groot aantal onderwer pen ter discussie zoals de verhouding tussen rijke en arme landen, de wereldeconomie, de mensenrechten en zuidelijk Afrika. Over de relatie rijk-arm zal onder meer het woord worden gevoerd door de Jamaicaanse eerste minister Machael Manley. de Iraëlische oppositieleider Sjimon Pe res en de voormalige Portugese pre mier Mario Soares. Ex-premier Olof Palme van Zweden zal het over zuide lijk Afrika hebben en de Nederlander Joop den Uyl over de multinationale ondernemingen. Het bestuur van de stad Vancouver heeft buitengewoon strenge veilig heidsmaatregelen getroffen, ook al heeft de stad geen slechte naam als het om gewelddadigheid gaat. Niette min brengen de meeste belangrijke gasten hun eigen veiligheidsagenten mee. Vroeger was Brits Columbia, waar van Vancouver de hoofdstad is. een bolwerk van militante vakbonden maar nu is het bestuur, soms met kleine tussenpozen, in handen van de conservatieve Sociale Kredietpartij. Toen Brandt onlangs in een vraagge sprek werd gevraagd waarom de soci alistische internationale bijeenkomt in een zo conservatief land als Cana da zei deze: „We gaan hier niet als missionarissen heen." Hoe conserva tief Canada is werd in oktober nog eens bewezen toen het parlement met nauwelijks tegenstand een noodwet aannam om een eind te maken aan een poststaking, die nog maar twee dagen oud was. Als gast van de socialistische interna tionale fungeert de gematigd socialis tische Nieuwe Democratische Partij, wel de meest linkse partij in het Ca nadese parlement maar met haar nog geen twintig zetels ook in de toe komst niet voorbeschikt voor rege ringsverantwoordelijkheid. door Johan ten Hove Bodemschatten en grondstoffen kunnen voor een belangrijk deel de iü| rijkdom van een land bepalen en ln de meeste landen worden nieuwe ontdekkingen op dit terrein met gejuich begroet. Het betekent immers meer van alles wat het leven zo aangenaam maakt. Meer rijkdom, meer en grotere auto's, meer wegen, meer luxe en comfort, kortom meer welvaart en in onze westerse materialistische cultuur heet dat al gauw meer welzijn. De oudste bewoners van Australië, de „aboriginels", denken daar anders over. Voor hen houden nieuwe ontdekkingen van bodemschatten iets anders in. Meer gebroken gezinnen, verdere verwoesting van hun gron den, verdere afbrokkeling van hun tradities en cultuur, meer discrimina tie, kortom meer ellende. Sinds de ontdekking en de kolonisering van Australië is de historie van de aboriginels er een van tragiek geweest. Zij werden door de oprukkende blanke kolonisten verdreven van hun gronden waar hun voorvaderen eeuwenlang gewoond, gejaagd en gevist hadden. De vruchtbaarste en best bewoon bare gebieden van Australië werden bezet door de blanke boeren en de inheemsen werden naar verre uithoeken in het noorden en het oosten van het land gejaagd. In deze geïsoleerde gebieden handhaafden zij hun eeuwenoude gewoonten en tradities, leef den van de jacht en visvangst en onderhiel den hun speciale relatie met de natuur om zich heen. Uranium voorraad Zij vereerden er hun voorouders en bezoch ten de vele „heilige plaatsen" die van bij- Zonder belang zijn voor het voortbestaan van de verschillende stammen. Aan deze betrekkelijke rust kwam tijdens en na de Tweede Wereldoorlog een einde toen de Australische regering onderzoek liet verrichten naar de bodemschatten in het land. In Arnhemland, in het noorden van de deelstaat Northern Territory, wer den grote voorraden uranium ontdekt, ter wijl het schiereiland Cape York, de noorde lijkste punt van Queensland rijk bleek te zijn aan bauxiet, de grondstof voor het zeer begeerde aluminium. Maar hier liggen ook de reservaten van verschillende inheemse volken, de Mapoon, de Aurukun en de Weipa. De deelstaatregering van Queensland heeft een multinationaal consoritum, bestaande uit het Amerikaanse bedrijf Tipperary. het Franse Pechiney en de Nederlandse Biliton maatschappij (onderdeel van Shell) de rech ten verschaft om na 1980 bauxiet te delven in een gebied van ongeveer 2000 vierkante kilometer. Daar waar het reservaat van de Aurukun ligt. De Aurukun zijn op geen enkele manier betrokken geweest bij de onderhandelingen en hebben volgens de regering van Queens land. die als de meest conservatieve in Australië bekend staat, ook geen enkel recht op hun groknden. De Aurukun nemen het niet langer, zij weten wat er gaat gebeuren als de grote ondernemingen het land gaan afgrazen en het veranderen in een woestenij. Zij hebben gezien wat er met de andere stammen, de Mapoon en de Weipa is gebeurd. Zij werden opnieuw verdreven van hun gronden, hun woningen werden verwoest, hun gezinnen vielen uiteen omdat blanken niet van hun vrouwen konden afblijven, hun kinderen raakten aan de drank en de gemeenschap raakte volkomen gedesoriënteerd. Rechten verdedigen De aboriginels hebben de handen Ineen geslagen en hun organisaties komen nu voor hun rechten op. Zij organiseren de monstraties in Australië en sturen delega ties naar de federale en de deelstaatregerin gen en naar het buitenland om de bazen van de grote ondernemingen eindelijk eens aan het denken te zetten. Zo bezochten gisteren drie vertegenwoordi gers van de Aboriginels het hoofdkantoor van Biliton in Den Haag, waar ze te horen kregen dat met hun wensen rekening ge houden zou worden. De delegatie bestond uit Mick Miller, voorzitter van de North Queensland Land Council, onderwijzer en algemeen erkend als leider van de aborigi nels, Jacob Wolmby, vertegenwoordiger van de Aurukun en Joyce Hall van de Weipa-gemeenschap. Mick Miller vertelt dat hij geen vertrouwen heeft ln de regering van Queensland, waar de premier liet weten dat de mijnbouw pas over zijn lijk gestopt zou worden. Volgens hem moeten de aboriginels steun zoeken ln het buitenland omdat tenslotte veel wester se landen betrokken zijn bij de uranium- en bauxietwinning in Australië. „Wij hebben er geen zin blanke Europeanen te worden, we hebben onze eigen traditie en cultuur en die willen we handhaven. Ze zeggen dat we rijk kunnen worden, maar wat hebben we aan geld als onze gronden verwoest, onze rivieren vergiftigd en ons volk kapot ge maakt wordt." Jacob Wolmby: „Wij kiezen voor een ge scheiden ontwikkeling, wij hoeven de blan ke luxe niet, wij willen geen integratie ln de blanke samenleving, wij hebben gezien waar dat op uitdraait" Egoïstisch Joyce Hall vertelt wat de Weipa is overko men nadat de Comalco-ondememing hun gebied in beslag nam: „Het land is ver woest, onze heilige plaatsen zijn er niet meer. de vogels en de vlinders zijn verdwe nen. er bloeien geen bloemen meer. de oude verhalen worden niet meer verteld en de liederen worden niet meer gezongen, de blanken hebben ons alles afgenomen en niets kregen we er voor terug. Er wordt gegokt en gedronken in Weipa, onze kinde ren zijn opstandig en de mensen zijn egoïs tisch geworden, dat was er vroeger allemaal niet. hoe kunnen we er tegen vechten? Ik ben een zwarte vrouw uit Weipa die hele maal hierheen gekomen ls om jullie dit verhaal te vertellen." De drie leden van de Australische delegatie, van rechts naar linies mevrouw Joyce Hall, Jacob Wolmby en Mick Miller, bij Billiton op de stoep

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7