Rechterstoelen onbezet t J Veel vacatures bij opeenstapeling van werk |l IM opmars van vrouw in 't leger Trouw Commentaar m De stok staat klaar (1) De stok staat klaar (2) Commentaar van anderen Moezorewa dreigt Ian Smith victorie wonder paus VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET het ii lit 1910 vee-de- i uitge- tolking stellen, oncertr ek. die jfwijze repeti- het re- Alles ïimzin- nuziek en in- L voetr ïringen ore-ou- ïtig en 36)van erd en zoveel- m het mede- plaats Michel s Con- laar de iet van klinkt Davis rijkers r mijn ind Minister Albeda heeft politiek Den Haag en wijde omgering met stomheid geslagen met zijn opmer kingen dat alle alternatieven voor Bestek '81 bespreekbaar zijn, in clusief het alternatief van opposi tieleider Den Uyl. Hij verbond hieraan slechts de voorwaarde dat er voor circa tien miljard gulden moet worden omgebogen. Het doet er, volgens de minister, in feite niet zoveel toe of dit in de collectieve sector (overheidsuitga ven en sociale uitkeringen) gebeurt zoals de regering wil of dat het accent meer zal vallen op een extra jnkomensmatiging zoals de PvdA en CDA-fractie willen. Meer dan ooit riep Albeda hier mee het beeld op van de redelijke 'regering en dat nog wel op een tijdstip dat FNV-voorzitter Kok de regering beschuldigt van valse munterij, oppositieleider Den Uyl Bestek '81 ai in het slop verzeild geraakt ziet en de fractievoorzitter van het CDA, Willem Aantjes, grote moeilijkheden voorspelt wanneer het kabinet vasthoudt aan de korting op de sociale uitkerin gen per 1 januari. Ziet Albeda voor het overleg met vakbeweging en werkgevers dan toch nog mogelijkheden, waar an deren met steeds bangere voorge voelens zijn vervuld? Is Albeda vergeten dat met name minister Andriessen (financiën) met zijn harde opstelling de kansen voor het welslagen van het overleg tot een minimum heeft beperkt? Heeft Albeda maandagavond ook niet geluisterd naar de geharnaste verdediging van Bestek '81 door premier Van Agt? Of heeft Albeda desondanks een doorbraak willen bewerkstelligen in de almaar klem mender greep waarin de partijen elkaar gevangen houden? rdag 9 vereni- -enaars in het 3 a te nkoop- te be- vember aorstel- Het grootste knelpunt in de discus- tie rondom Bestek '81 is de manier waarop het kabinet in denkt te kunnen spelen op de bereidheid van de vakbeweging de inkomens extra te matigen. De werknemers zouden bijvoorbeeld positief kun nen reageren op een suggestie van het CDA-Kamerlid Lubbers een half procent prijscompensatie in te leveren. Dat geld zou dan gebruikt kunnen worden voor bijvoorbeeld vervroegde pensionering, invoe ring van een vijfploegendienst enz. Een neveneffect is ook dat zovel de salarissen van ambtenaren als de sociale uitkeringen een half pro cent lager zullen uitvallen es dat scheelt nogal wat in de overteids- en overdrachtsuitgaven. Het gunstige effect van zoti extra inkomensmatiging zal echfer eerst in 1980 goed voelbaar worden. Bij minister Andriessen stuit dat voor alsnog op onoverkomelijke proble men. Het financieringstekort is hoog en de vooruitzichten voor volgend jaar zijn niet veel beter. Vandaar zijn vasthoudendheid om hoe dan ook per i januari de korting op de sociae uitkeringen .door te laten gaan.En dat is pre- iCies wat de vakbeweging niet wil. t Zij wil niet onderhandelen met een ;stok achter de devr en zij wil ook •een blanco cheqaes tekenen. Dat aatste betekent dat (in de ogen •an de vakbeweging) de regering 10e dan ook af ial moeten zien van je voorgenomen korting van de sociale uitkeringen per 1 januari. Zij zal geen genoegen nemen met beloftes voor 1980 zoals Andries sen wil. Afgezien van zijn meer algemene bereidheid (die ongetwijfeld groot zal zijn) moet hier in alle nuchter heid worden vastgesteld dat Albe da op dit essentiële punt noch in positieve noch in negatieve zin ook maar iets in het vooruitzicht heeft gesteld. Albeda heeft herhaald dat dit punt bespreekbaar is. Maar hij heeft de stok achter de deur al laten zien. Binnekort zal bij het parlement een wetsontwerp wor den ingediend om de korting op de sociale uitkeringen per 1 januari mogelijk te maken. Niet zonder bedoeling zei Aantjes daarom grote moeilijkheden te verwachten wanneer het kabinet op die datum toch zijn plannen daadwerkelijk zal uitvoeren. Of het zover komt hangt af van het overleg met werkgevers en werk nemers dat binnenkort gevoerd zal worden. Albeda heeft zijn goede wil nog eens duidelijk willen ma ken, maar of hij erin zal slagen uiteindelijk ook Andriessen mee te krijgen zullen we nog moeten af wachten. Als het kabinet het overleg echt een kans wil geven, zal het zich daarvoor voldoende speelruimte moeten verschaffen, zowel financi eel als in tijd. De datum van 1 januari zal niet mogen werken als een valbijl. "Nee" van Willebrands Voor de tweide keer heeft het rooms- katholieke tolksdeel tijdens het Lan delijk Pastcraal Overleg geprobeerd de beperkir.g van het ambt in de r.k. kerk tot ongehuwde mannen te door breken. De eerste keer was in januari 1970, toen de Nederlandse r.k. bis schoppen onder leiding van Al/rink bereid waren de verlangens van de Nederlandse rooms-katholieken bij de paus en het wereldepiscopaat te bepleiten. Willebrands daarentegen heeft dot nu niet willen doen. „Jam mer en een beetje onbegrijpelijk", meent De Gelderlander. „Het blijft Jdmmer dat kardinaal Willebrands het samenbrengen van een aantal haalbare en niet-haalba- re vormen van ontkoppeling in één aanbeveling heeft aangegrepen om de héle aanbeveling naast zich neer te leggen. De afgevaardigden op het landelijk Pastoraal Overleg hadden die verschillende vormen nu juist met het oog op dat aspect, gedetail leerd uitgesplitst en zelf genummerd. Door de hele aanbeveling „onaan vaardbaar" te verklaren wees de kardinaal ook het \>erzoek van de hand een en ander opnieuw ter spra ke te brengen bij de paus en het wereldepiscopaat En daarmee ver dween ook zijn bereidheid in de mist, die hij eerder op de dag had uitge sproken in een vergadering van de delegatie van het aartsbisdom Utrecht, om helemaal afgezien van zijn eigen stpndpunt over het ver loop van de vergadering in Noord- wijkerhout verslag uit te brengen in Rome. Dat is Jammer en een beetje onbegrijpelijk." door Leo Kleyn Bij de installatie van twee (vrouwelijke) rechters en een rechter-plaatsvervanger heeft de president van de Amster damse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, gistermid dag zijn nood geklaagd over het tekort aan rechters. Hij constateerde dat sinds 1973, toen hij met de leiding van de rechtbank werd belast, het aantal rechters in Amsterdam is teruggelopen, en dat die vermindering ook tot een kwalitatieve achteruitgang heeft geleid. De „broodnodige vervanging" van ervaren rechters zag hij in zijn somber gestemde installatierede steeds meer in gevaar komen. Het tekort aan rechters doet zich niet alleen In Amsterdam, maar ook el ders In het land voelen. Een door het ministerie van Justitie verstrekt staatje leert dat er bij alle rechtban ken ln totaal dertig vacatures zijn. De meeste rechtbanken hebben niet de sterke die ze volgens een door het departement gehanteerde bezettings- norm behoren te hebben. De toevoer van vers bloed laat kennelijk te wen sen over. Volgens het ministerie van Justitie gaat het hier om een probleem dat niet van vandaag of gisteren dateert. „De bezetting van de rechtbanken is altijd een bron van zorg geweest", zegt mr. W. H. Westhuis, hoofd van de onderafdeling rechterlijke macht Nieuw is wellicht slechts dat de laat ste tijd ook de gerechtshoven (die vaak een aanslag doen op de bezet ting van de rechtbanken) ln kwanti tatief opzicht aan bloedarmoede drei gen te gaan lijden. De departementale bezettingsnorm, waarmee sinds 1951 wordt gewerkt, is gebaseerd op het gemiddelde aantal zaken dat door een rechtbank ln een periode van vier Jaar wordt afgedaan. En vooral de laatste jaren heeft de rechterlijke macht een vloed van za ken op zich zien afkomen. Dat ver schijnsel heeft zich niet alleen in Ne derland, maar ook in de andere Wes- teuropese landen voorgedaan. Vooral de verkeerszaken en de echt scheidingszaken hebben tot een opeenstapeling van werk geleld. Het toenemend aantal verkeerszaken heeft het openbaar ministerie er al toe gebracht specialisten, de ver keersschouten, aan te stellen. In het algemeen geldt dat er, mede als ge volg van een groter aanbod aan rechtshulp, sneller wordt geproce deerd dan, pakweg, een jaar of tien geleden. Toos Faber, betrokken bij de voor lichting van het ministerie van justi tie, vertelt laatst gehoord te hebben dat er omstreeks 1900 slechts twintig korte gedingen werden aangespan nen, terwijl dat er vorig jaar in elk van de grote steden maar liefst vijf honderd waren. De rechter heeft het wel geweten dat de burger hem is gaan vinden. Selectienormen Met het oog op het tekort aan rech ters zou de vraag kunnen rijzen of niet te weinigen voor het ambt wor den uitverkoren. Moeten, met andere woorden, de selectienormen niet wor den verlaagd? Het ministerie van jus titie wil in geen geval daarin de oplos- sign van het probleem zoeken, omdat zo wordt geredeneerd, dan pas goed de kwaliteit van de rechterlijke macht op de tocht zou komen te staan. De minister van Justitie heeft dat nog eens ondubbelzinnig laten weten, toen tijdens het jongste begro tingsdebat een balletje in die richting werd opgeworpen. Dat de normen hoog zijn, valt moei lijk te ontkennen. Alleen de besten, zegt Toos Faber, zijn goed genoeg voor het ambt van rechter of van officier van justitie. De dertig zogehe ten rechterlijke ambtenaren in oplei ding (beter bekend als RAIO's) die vorig jaar, als rechter of als officier van Justitie, tot de rechtszaal wisten door te dringen, vormden een duide lijke minderheid van het aantal gega digden, dat 130 bedroeg. tuur en het bedrijfsleven wordt vaak veel meer verdiend dan bij de rechter lijke macht, zegt Helkens. die zei advocaat ln Groningen is geweest (ei ook een stapje terug moest doer, toen hij tot rechter-plaatsvervange. In Groningen werd benoemd). Overigens, erkent hij, kan een rechter aardig rondkomen van zijn salari? dat varieert van ruim 5000 tot mee dan 6000 gulden bruto per maant Daar komt bij dat ook na Je pensloe nering Je kostje wel ls gekocht. Advo ca ten die toch overstappen, denker, vaak vooral daaraan. Spijkerpak vv-. Gezien het grote aantal meesters in de rechten dat jaarlijks de universi teit verlaat, mag de belangstelling voor de zes jaar durende RAIO-oplei- ding in Zutphen niet overweldigend heten. Dit jaar, zegt Toos Faber, wa ren er zelfs nog minder sollicitanten dan vorig jaar. Zij vermoedt dat de geringe interesse voor een deel geweten moet worden aan de ongunstige reputatie die de ln 1957 begonnen opleiding geniet onder degenen die ook al niets moesten hebben van het Leidse studenten corps. Daarnaast, denkt zij, zijn er nogal wat Jonge juristen die zich niet onmiddellijk willen vastleggen op een loopbaan bij de rechterlijke macht, maar eerst wat anders willen gaan doen, met ln hun achterhoofd de gedachte dat ze er later altijd nog bij terecht kunnen. Aan de salariëring kan het naar haar mening niet liggen. Naar haar zeggen verdient een beginnende RAIO zo n duizend gulden per maand meer dan ietnand die (verplicht) stage gaat lo pen op een advocatenkantoor. Vroe ger, vult Westhuis aan, kon je als rechter maar het beste wat eigen geld hebben, maar die tijden zijn lang vervlogen. In vergelijking met ambte naren op het departement, vindt hij. komen rechters en officieren van Jus titie er bepaald niet bekaaid af. Buitenstaanders Die salariëring zou wel een drempel kunnen vormen voor de zogeheten buitenstaanders, die naast de RAIO' rechters worden geworven. Zij belan den achter de groene tafel vla de in 1970 ingestelde Commissie aantrek ken leden rechterlijke macht (ln de wandelgangen van het Haagse Palels van Justitie, waar het secretariaat zetelt, kortweg Commissie aantrek ken genoemd). De commissie werd destijds in het leven geroepen, omdat het wenselijk werd geacht de rechter stoel niet alleen te laten bezetten door RAIO's. Overeenkomstig de be doeling wordt nu ongeveer de helft van de rechters uit deze buitenstaan ders gerekruteerd. Blijkens het Jaarverslag van de com missie over 1977 zijn ze voornamelijk afkomstig uit de advocatuur, de amb telijke dienst, het bedrijfsleven en het wetenschappelijk onderwijs. Van de gegadigden wordt ongeveer vijftig procent tot het begeerde ambt van rechter of rechter-plaatsvervanger toegelaten. Bij twijfel aan het Juri disch inzicht van de sollicitanten, wordt de gelegenheid geboden een „cursus maken vonnissen" te volgen. Mr M. J. Helkens, raadsheer ln het gerechtshof ln Den Haag en een van de twee secretarissen van de commis sie, vermoedt dat de belangstelling van advocaten en bedrijfsjuristen groter zou zijn, als hun inkomen on der een betrekking als rechter minder te lijden zou hebben. In de advoca- Volgens Helkens zou er ook wel eens een immateriële drempel kunnen be staan. „Een heleboel mensen kljkei tegen de rechterlijke macht aan. zo als Ik tegen de buitenlandse diens aankijk: als je daar bij komt, moet J wel geld hebben, of van adel zijn. Vai een vriendje hoorde ik laatst dat da helemaal niet meer zo ls. Bij de rech terlljke macht zitten tegenwoordlj ook heel gewone functionarissen Vroeger moest Je uit een gegoed» familie komen en geld hebben. Daar door is dat misverstand veroor zaakt." De selectiecriteria (dezelfde die voor de RAIO's gelden) vindt Heiken „niet belachelijk hoog". Een profie schetsend, zegt hij dat een rechte moet beschikken over „een goei« maatschappelijke intelligentie", sta biel en „tot kritisch denken ln staat' moet zijn, en niet verstard mag zijn „Vooroordelen mag je best hebben als je je er maar van bewust bent dat Je ze hebt." Politieke voorkeur speelt volgen? Helkens bij de selectie geen enkel» rol. Er wordt eenvoudig niet naa gevraagd, zegt hij, al berust daaroi ook weer geen taboe. Aanhangers vai de WD hebben naar zijn zeggen geei voorsprong op leden van de PvdA Zelfs een driedelig pak werpt geei gewicht in de schaal. „Het kan om geen fluit schelen of iemand in een spijkerpak komt." Op het departement van Justitie vraagt Westhuls zich af of er toch nie een wat actiever voorlichtingsbeleh gevoerd moet worden, mede om d< misverstanden rondo/n de rechterlij ke functie weg te nemen. Want hoe wel er al Jaren een tekort aan rechter.' ls. denkt hij dat de minister toch we! van de noodkreet van de Amsterdam se president zal opkijken. Rhodesische leider in Nederland: Londen en Washington als waarnemers Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Rhodesi sche zwarte leider bisschop Abel Moezorewa heeft pre mier Ian Smith gedreigd de samenwerking op te zeggen, als verkiezingen niet vóór 31 december worden gehouden. Hierover bestaat onduidelijkheid, na dat Smith had «ezegd dat deze ver kiezingsdatum niet langer haalbaar is. Moezorewa maakt met Smith en twee andere zwarte leiders deel uit van de overgangsregering ln Rhode- sië, in het kader van de zgn. binnen landse regeling. Het radicale Patriot tisch Front heeft zich hierbij aange sloten, omdat volgens hem de rege ling geen uitzicht biedt op werkelijke zeggenschap voor de zwarte meerder heid in Rhodesië, terwijl bovendien onafhankelijkheid alleen kan worden verleend door het koloniale moeder land, Groot-Brittannië. Bliksembezoek Moezorewa zei tijdens zijn op het nippertje geregeld bliksembezoek aan ons land, dat Groot-Brittannië en de VS zijn uitgenodigd als waarne mers om de verkiezineen te controle- Bisschop Moezorewa in gesprek met minister De Koning ren. Hierop is geen reactie ontvangen. Moezorewa betoogde dat de over gangsregering niets te verbergen heeft en zei verder dat zijn tegenstan der Joshua Nkomo van het Patriot tisch Front vrijwel geen aanhang heeft in het land. In ons land had de bisschop onder andere gesprekken met de vaste Ka mercommissie voor buitenlandse za ken en met minister De Koning (ont wikkelingssamenwerking). Hij bracht deze zijn dank over voor de humanitaire steun die Moezorewa UANC (Verenigde Afrikaanse Natio nale Raad) heeft ontvangen, en wilde weten wat de mogelijkheden zijn voor nieuwe hulp. Minister De Ko ning heeft daarop laten weten dat ons land al vla Internationale organisa ties de noden in Rhodesië probeert te lenigen, terwijl de enkele Jaren gele den aan de UANC geschonken hulp nog niet volledig is gebruikt. 'Onaanvaardbaar' Het Komitee Zuidelijk Afrika noemt het „onaanvaardbaar" dat de Neder landse regering een vertegenwoordi ger van de regering-S ml th officieel heeft ontvangen. Bisschop Moezore wa is volgens het comité mede-ver antwoordelijk voor de misdaden vai dit regime zoals „de aanvallen oj vluchtelingenkampen in Zambia ei Mozambique." Hij noemt het ever zeer onaanvaardbaar dat de Nedei landse regering gelden bestemd voo humanitaire hulp voor de slachtol fers van het minderheidsregime li Rhodesië uitbetaalt aan één van d belangrijkste vertegenwoordiger daarvan, bisschop Abel Moezorewa. Tien jasr geleden zaten er 35.000 vrouwen in de Amerikaanse strijdkrachten. Nu zijn dat er al 110.00), van wie de mannen in het leger zich tot nu toe weinig of niets hoefden aan te trekken. Maa; dat gaat veranderen: van nu af zullen de legervrouwen niet apa*t in vrouwenafdellngen hoe ven werken, maar kunnen ze ln priicipe elke functie krijgen die uitsluitend aan mannen was voorbehouden, dank zij de nieu we bepaling dat geen enkele vrij williger voortaan meer op grond >an zijn of haar geslacht van be paalde vormen van dienst mag worden uitgesloten. Dat zal wel even wennen zijn: vrouwelijke officieren zullen het hier en daar voor het zeggen krij gen over mannen en andersom zullen de heren officieren vrou wen onder hun bevel krijgen. De Integratie begint overigens kalmpjes aan. De marine bijt de spits af; die moet met ingang van deze maand vrouwen op de va rende vloot aanstellen. Voorals nog kunnen de Amerikaanse Marva's uitsluitend op de bevoor radingsschepen terecht, maar op de éénentwintig schepen van dat slag krijgen ze er wel meteen al 55 vrouwelijke officieren en 375 la- geren in rang bij. Over een Jaar of drie, vier zal naar verwachting een kwart van de bemanning op deze schepen uit vrouwen bestaan. De opmars van de vrouw in de strijdkrachten brengt wel een .paar problemen met zich mee. Het uniform dat ook in tijden van zwangerschap draagbaar moet zijn ls nog niet eens de grootste moeilijkheid; veel meer kopzor gen maakt de legerleiding zich over het samenleven van mannen en vrouwen op één schip, al was het alleen maar omdat ze apart ondergebracht moeten worden. Bovendien moet het aantal tech nische hulpmiddelen worden uit gebreid, omdat men niet ver wacht dat een vrouw alles even makkelijk met eigen lichaams kracht zal aankunnen als een man. Ziekteverzuim komt onder de vrouwen niet meer voor dan onder de mannen, maar de man nen zijn wel vijf keer zo vaak „ongeoorloofd afwezig" als de vrouwen. De vrouwen zullen zich ongetwij feld een steeds grotere plaats ln de strijdkrachten gaan verove ren. Nu alle functies theoretisch voor hen openstaan, wordt ln de komende vijf Jaar een verdubbe ling van de 110.000 van nu ver wacht Van hen zullen dan ook veel meer dan de nu bijna 16.000 officieren het tot een hoge func tie gebracht hebben en zeker zul len er meer dan zes vrouwelijke brigade-generaals en twee schou ten bij nacht zijn, want die waren er vorig Jaar al. Voorlopig zijn de vrouwen nog wel uitgesloten van dienst in de gevechtseenheden van marine en leger, maar er wordt al over gesproken om daar verandering in te brengen. Gelijkberechtiging is trouwens niet de enige oorzaak voor het toenemende aantal vrouwen bij leger en marine. Ook in Amerika is het geboortencijfer sterk ge daald. waardoor er steeds minder mannen en Jongens voor de vrij willige strijdmacht beschikbaar zijn. Ze moesten dus wel de hulp van de vrouwen inroepen. had er geen verklaring voor, en dat kon Elizabeht en haar man Malcolm niks schelen ook. Ze wa ren zo blij dat de baby toch gebo ren zou worden, dat ze het Joy (vreugde) noemden. „Het enige waar we vreselijk bang voor zijn geweest, is dat onze dochter door de operatie misvormd zou zijn of dat ze een hersenbeschadiging opgelopen zou hebben," zeiden de overgelukkige ouders. „Maar Joy is nu al vier maanden en haar mankeert helemaal niets. Voor ons is ze echt een wonder." Het zag er naar uit dat Elizabeth Wilding (26) uit de Engelse stad Birmingham voor de zoveelste maal een miskraam zou krijgen. Op aanraden van de dokter ging zg naar het ziekenhuis om er een abortus te ondergaan en zich meteen te laten steriliseren. Na de ingreep voelde ze zich alsof ze nog steeds zwanger was en proe ven wezen uit dat dat inderdaad het geval was. Het ziekenhuis Omdat hij met alle geweld nog eens de eerste Rus wil zijn die ln zijn eentje per zeilschip de Atlan tische Oceaan oversteekt, heeft de nu 32-jarige Rus Viktor Boe- blik twee jaar stiekem aan een vluchtplan gewerkt. De eerste drie pogingen mislukten, omdat hij zelf doorzetten te riskant vond, maar de vierde slaagde, en nu zit hij dan hoog en droog in Zweden, waar hij naar toe gelo pen is. Een voettocht van 600 kilometer, waarvoor hij tevoren twaalf dagen een hongerkuur ge daan had om te leren wat te doen Ingeval van echter honger onder weg. Hij kwam over de zwaarbe waakte Russisch-Finse grens via een dralneerbuis. In Stockholm meldde hij zich pas bij de politie. Had hij dat al in Finland gedaan, zegt hij, dan was hij zeker onmid dellijk teruggestuurd. Een commissaris van de koningin is voor Rozemarijntje een onder koning en ze vindt ook dat hij eigenlijk Jozef moet heten. Dit belet haar overigens niet de „onderkoning", die bij haar oom op bezoek is, een biggetje op z'n schoot te duwen Dat staat op dit plaatje en het Is een van de vele illustraties uit „Rozemarijntje", het dikke boek van een kleine vierhonderd pagina's, waarin alle vijf de boekjes die W. G. v.d. Hulst over Rozemarijntje heeft geschreven, bij elkaar gebracht zijn. Ook deze omnibus is trouwens ai een herdruk. Uitgeverij Callenbach stak het geheel in een afschuwelijk omslag met Rozemarijntje in spijkerbroek er op, en dat terwijl een voetnoot op de eerste bladzij van het eerste verhaal ons al duidelijk maakt dat Rozemarijntje leefde in een wereld met stoomtreinen en (dus) zonder spijkerbroeken. Intussen blijft „Rozemarijntje" een heerlijk boek, waarvoor we 32.50 moeten neertellen; en het omslag kunnen we er gelukkig van af halen. Van de nieuwe paus. Johannes Paulus II, is al bekend dat hij behoorlijk wat talen beheerst of er tenminste aardig wat van al- weet. Eén taal ls tot nog toe over het hoofd gezien: Esperanto. Me vrouw J. T. Koopmans-Schota- nus uit Rotterdam schrijft ons dat ze vorig jaar met de paus op een en hetzelfde congres ln de Poolse bedevaartplaats Censto- hova was. Daar werd het wereld congres van katholieke esperan tisten gehouden, waarvan de nieuwe paus de beschermheer was. HIJ droeg er. toen nog als kardinaal Wojtyla, niet alleen de pontificale hoogmis op ln het Es peranto, maar ook drong hij er sterk op aan meer diensten ln deze kunsttaal te houden en zo de oecumene te bevorderen. Me vrouw Koop mans, die op uitnodi ging van de katholieke wereld bond de wereldbond van chris ten-esperantisten vertegenwoor digde, heeft tijdens haar spreek beurten en andere bijeenkom sten gemerkt hoezeer de paus („een eenvoudige, vriendelijke man die dichtbij het volk staat") gelijk had: via Esperanto ls het gemakkelijk contacten te leggen met Oost-Europeanen." zegt ze. „maar wat die taal betreft zijn de katholieke voorgangers verder dan onze predikanten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5