Seth Gaaikema: 'Ik ben ik ben en ik doe wat ik zoals doe' I Beschaving gezien door de ogen van een aap KUNSTWETBUJVEN.t 'Je kunt niet met iedereen op de wereld communiceren' Actievergadering tegen afschaffing aankoop-subsidie King Kong in Mickery/De Zaaier En dan nog. Condors terug jV COMMENTAAR IR harvey anuschka menist Galerie de Fiets vrijdag 3 november 1378 KUNST/RADIO/TELEVISIE trouw/kwartet =5 vri. door Fred Lammers AMSTERDAM ..Een enigszins warrig en fragmentarisch pro gramma. Zo zie ik zelf de show. die ik op het ogen blik breng in de Nieuwe de la Mar Theater. Maar ik ben nu eenmaal een warrelig mens en die warreligheid zit hele maal in dit optreden. Mede daardoor is het naar mijn gevoel ook een eerlijk programma. Ik ben er eerlijker in dan ik ooit ben geweest". Als Seth Gaaikema me dit ver telt Is de première van „Toen de zwijgers gingen spre ken ruimschoots achter de rug en zijn de recensies binnen, kritieken waarmee Seth heel tevreden kan zijn omdat ze over het algemeen lovend wa ren. Toch zijn er maar weinig critici die echt hebben aange voeld dat Seth met zijn nieuwe programma meer beoogt dan zo maar een avond amusement brengen. Als nuchtere Gronin ger ligt Seth daar niet van Wak ker. maar jammer vindt hij het wel. ..Ik krijg af en toe het gevoel een slager te zijn van wie men erkent dat hij goed vlees ver koopt maar die men min of meer verwijt geen bakker te zijn. Persoonlijk vind ik dat lk in mijn nieuwe programma nogal krasse uitspraken doe. Daarmee wil ik niet zeggen dat ik het zo goed weet en de men sen wil voorhouden; zo is het. Ik wil niet de prediker uithan gen. maar ik wil de mensen wel gedachten aanreiken die ze kunnen gebruiken bij het vor men van een eigen mening. Er zijn mensen die dat prachtig vinden, maar er zijn er ook die mijn humor niet moeten. Dat is prima Je kunt niet met ieder een op de wereld communice ren. Dat is gewoon zo. daar heb je je bij neer te leggen. Ik ben zoals ik ben en ik doe wat ik doe. Iemand die anders doet dan hij is gaat zich aanstellen" Vrijblijvend „Ik ben er niet voor iedereen, heb ik langzamerhand begre pen. Tien jaar geleden richtte ik me tot een groot publiek. Wat ik toen deed op het toneel was naar mijn gevoel van nu erg vrijblijvend. Dat wil ik niet meer" Hoewel Seth zegt niet zo van dat autobiografische op caba- retgebied te houden heeft hij er zichzelf op betrapt nu erg per soonlijk bezig te zijn. „Dat is eigenlijk vanzelf gegaan, ik denk doordat je er op een be paald ogenblik aan toe bent. Als je, zoals ik tegen de veertig loopt, heb je iets beleefd en dat wil Je doorgeven. Ik probeer de mensen te zeggen wat me bezit houdt. Ik kan niet schrijven over zaken waarmee ik geen binding heb. Anders zou het broodschrijven worden. Als ik op het toneel zeg dat je in Ne derland nooit blank wordt als je met een zwarte huid bent geboren, verwerk ik daar de gesprekken in met mijn zwa ger. die een Creoolse Surina mer is. De opmerking van die bejaarde vrouw die naar een verzorgingstehuis wil en zegt 'Dat ik hoest heb ik maar niet verteld' zou ik zelf nooit heb ben kunnen bedenken. Omdat ik regelmatig in zo'n bejaar denhuis kom. weet ik aardig wat er bij die mensen leeft, de tragiek die er vaak achter zit. Je hebt op het ogenblik van die onderwerpen in de wereld waar je over moet praten, omdat het zo hoort. Je moet niet met af wijkende opvattingen aanko men en dat doen de meeste mensen dan ook niet. Dat vind ik een gebrek aan moed. Als je over iets praat moet je er min stens zelf diep over hebben na gedacht" Geen stukje De zaken die Seth beroeren kunnen van de ene avond op de andere verschillen. „Ik gooi tel kens nieuwe nummers in mijn programma. De afgelopen week heb ik weer een stuk of vier nieuwe teksten geschre ven. Die gaan er binnenkort in. Het is geen stukje dat ik elke avond opvoer" Het is een druk seizoen voor Seth Gaaikema. want behalve naar zijn one-m?n-show kan men sinds gisteravond in het Cultureel Centrum van Am stelveen ook naar „Swingpop' Seth's eerste musical gaan kij ken. Seth speelt er niet zelf in mee. maar is er wel financieel in betrokken. Sylvia de Leur, Robert Long, Leen Jonge- waard, Lex Goudsmit en Nelle- ke Burg spelen er de hoofdrol len in. „Het is een waagstuk voor mij. iets totaal nieuws, maar ik heb inmiddels zoveel musicals vertaald, dat ik het na "My fair Lady". "Oliver" en "Sweet Charity" wel eens hele maal zelf wil doen", vindt Seth. Ook in ..Swingpop" zit weer dat nadenkertje dat Seth vangt onder de noemer ..het eigen Ik" Idealisme „Het is niet aan mij om de mensen te vertellen dat zij hun levenshouding moeten veran deren. Ik laat iedereen vrij maar wat ik doe moet toch wel inhoud hebben. Pas dan heeft je bezig zijn zin. Daarom be schouw ik de opmerking die een mevrouw vorige week maakte, nadat ze mijn show had gezien, dat ze er weer een tijdje tegen kon als de mooiste kritiek die ik heb gekregen. Ik wil de mensen helpen iets min der zwaar tegen het levep aan te kijken, al is het maar voor een weekje. Achter alles wat ik doe zit toch een zekere vorm- van idealisme". „Ik weet wel; dat is in strijd met de taak van een cabaretier. Die schopt tegen de wereld aan en daarmee uit. Daarom ben ik in wezen geen cabaretier Mens-kritisch-cabaret noem ik zelf wat ik doe. Wij willen men sen zo graag een etiket opplak ken maar je kunt geen enkel mens indelen. Er zitten altijd meer kanten aan die zich niet onder een etiket laten vangen Charlie Chaplin heeft voor de oorlog eens een prachtige poli tieke satire gemaakt waarin hij aan het eind een pleidooi van wel tien minuten hield voor de vrede. Artistiek was dat een miskleun maar waarschijnlijk heeft hij die film alleen maar gemaakt om die toespraak te kunnen houden. Ieder mens vergaloppeert zich op een be paald moment". CDA Al heeft Seth niet de bedoeling mensen te kwetsen toch wordt hem in zijn nieuwe show door sommigen verweten het CDA erg cru aan te pakken. „Ze zeg gen dat ik tegen de confessio nelen en de rooms katholieken aanschop. Iedereen die goed luistert hoort echter dat dit niet zo is. Ik zeg wel dat ik grote moeilijkheden in het CDA verwacht, omdat de groe peringen waaruit die partij be staat totaal tegengesteld zijn. Bij het CDA moet ik dikwijls denken aan mijn geboortedorp Uithuizen. Daar had je eerst het katholieke gedeelte, dan het stuk waar de hervormden en de doopsgezinden, zoals wij. woonden en helemaal achter aan had je dan de gereformeer den. Die waren met de katho lieken het felst. Dat ging altijd tegen elkaar. Als je zoiets in één partij stopt vraag je om problemen. Daarom kan ik me dat vertrek van Hannie van Leeuwen en Boersma heel goed voorstellen. Je kunt niet blij ven toegeven. Dan loop je het gevaar karakterloos te worden". Behalve de politiek stelt Seth in zijn nieuwe show ook de reli gie telkens aan de orde. „Dat is de domineeszoon in mij. Daar kom ik nooit meer los van. Goede mogelijkheid Maar afgezien daarvan ben ik er van overtuigd dat een artiest altijd religieus is.- Elke artiest gelooft dat één en één meer is dan twee Als het Leidseplein alleen het Leidseplein was en het theater het theater! Het evangelie, zoals dat in het Nieuwe Testament staat, vind ik persoonlijk een heel goede mogelijkheid op een aantal punten in je leven tot een op lossing te komen. Wat Jezus heeft gezegd spreekt me erg aan. Hij ging met zijn discipe len op de sabbath door het ko renveld lopen en bediende zich van actuele taal. Wat Hij heeft gezegd geldt heel sterk in onze tijd. Jezus heeft ook nooit het woord moeten gebruikt. Het was bij Hem: wie Mij lief heeft, die volge Mij. Dat bekeerderige van het christendom heb ik nooit begrepen". „Je moet de ander niet opdrin gen wat in jezelf leeft. De kerk heeft veel goede dingen ver moord door dat moeten. Hoe- velen zijn er vroeger niet de kerk ingeslagen, soms drie keer per zondag. Mijn ouders heb ben me nooit iets opgedrongen en daar ben ik ze altijd dank baar voor geweest. Bij ons ging je naar de zondagsschool en eens per maand, als er gezins- dienst was. mócht je naar de echte kerk samen met de grote mensen. Dat vond je prachtig. Als religie wordt opgedrongen gaat het verkeerd, net zoals met allerlei andere voorschrif ten. Die heeft God niet bedacht maar het grondpersoneel. Daardoor heeft het christen dom ongewild veel goodwill verloren. Ook in onze tijd viert het farizeïsme nog hoogtij. Het trieste is dat degenen die zich er aan schuldig maken dat zelf niet in de gaten hebben". Concertgebouworkest bracht puntgave „Vuurvogel" Jac. Kort DÉ AMSTERDAM Er was van het, oorspronkelijke programma, dat Co lin Davis woensdag- en donderdag avond met het Concertgebouworkest zou uitvoeren weinig overgebleven Peter Schats Symfonie en Strawins- ky's Ballet „De Vuurvogel" hadden naar verluidt zoveel repetitietijd op- geslokt, dat er onvoldoende tijd was Mini Den stom king* Best< tielei hiera er vi moei overgebleven voor de eerste uitvoe ring van de Suite on Englisch folk Tunes" van Benjamin Britten, zowel als voor de achtste Symfonie van Antonin Dworsjak. Hiervoor in de plaats kwamen resp. de ouverture. Leonore III van Beethoven en de feite Vuurvogeldie aanvankelijk niet op colle dit programma voorkwamen. yen Wat dit laatste werk betreft, het is Z°a's lang geleden dat ik van deze uit 1910 accei SETH GAAIKEMA geen broodschrijver (foto: Dirk Ketting) Desondanks is Seth niet pessi mistisch over de gang van za ken in Nederland. Geweldig „Er zijn bij ons geweldige din gen gaande. We zitten in Neder land in de wereld op een be voorrechte plaats. Er heerst hier een geestelijk klimaat waar ik trots op ben dat zoiets in ons land gebeurt. Dat een VPRO mogelijk is! Dat we een IKON hebben! Het is fantas tisch wat die mensen preste ren. Als je ziet wat een krant als Trouw doet en hoe in Neder land het rooms-katholicisme afrekent met rijkdom, pracht en praal en terugkeert naar het simpele, en telkens met Rome in de clinch ligt. Daarom is het zo ontzettend jammer dat we in de politiek zo in de polarisa tie terecht zijn gekomen. Al die verhitte koppen, al dat ge schreeuw tegen elkaar. Het is net als ten tijde van de school strijd. alleen»met andere na men en andere ismen. Als je dat ziet denk ik: er is nog veel op te lossen". Seth hoopt daar met zijn musi cal ook een steentje toe bij te dragen. „Het is een parodie op het egoïsme van deze tijd. Ik ben erg benieuwd of het op de mensen overkomt". Seth wil het bij dit probeersel niet laten. „Weet je waar ik de laatste tijd vaak over denk en wat ik graag zou willen doen?" zegt hij. „Dat is een kerkdienst schrijven, compleet met een preek en liedjes er voor en er na. Je zult wel denken: daar heb je Seth weer met zijn religie. Ja, ik kan het kennelijk niet laten. Wat kun je ook anders verwachten van iemand wiens moeder pre dikante was en die een vader en een zusje heeft die dat nog zijn". daterende balletmuziek-in-twee-de- len zulk een tot in alle finesses uitge werkte en schitterende vertolking heb gehoord. Ik kan mij voorstellen, dat Colin Davis en het Concert gebouworkest aan deze muziek, die door haar transparante schrijfwijze uitermate moeilijk is. zeer veel repeti tietijd hebben besteed, maar het re sultaat was er dan ook naar. Alles klonk prachtig gaaf en de geheimzin nige sfeer van deze balletmuziek kwam op buitengewoon fraaie en in drukwekkende wijze over het voet licht. Voor de pauze waren *de uitvoeringen minder overtuigend. De Leonore-ou- verture nogal grof en luidruchtig en het Concert in Bes groot (KV 486) van Mozart tamelijk ongenuanceerd en daardoor weinig boeiend. Als zoveel ste programmawijziging kwam het bericht, dat Rudolf Serkin zijn mede werking had afgezegd. In zijn plaats kwam de 23-jarige Parijzenaar Michel Dalberto. Deze speelde Mozarts Con cert weliswaar weer vaardig, maar de voordracht getuigde bepaald niet van een rijke fantasie. Zo gespeeld klinkt de mooiste muziek vervelend. Davis had een orkest van veertig strijkers op het podium, hetgeen naar mijn idee de helft minder had gekund. AMSTERDAM Op donderdag 9 november houdt dc Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars (BBK) een actie-vergadering in het Raza-gebouw, Paalstraat 13 a tei Utrecht met als doel de aankoop subsidie-kunstwerken-regeling te be houden. door André Rutten AMSTERDAM Het Squat Theatre uit New York is terug in Mickery. waar het enkele jaren geleden als The Elephant Theatre uit Parijs, maar pas geëmigreerd uit Boedapest, optrad. Het vorige seizoen heeft de groep die zichzelf meer een familie noemt, omdat ze als theatercommune werkt en leeft in een Rotterdams winkel pand een voorstelling ontwikkeld. ..Pig, Child. Fire" (varken, kind. vuur). Nu hebben zij dat gedaan in de voormalige Jezuïetenkerk De Zaaier tegenover Mickery. tot voor kort een grote tapijtenhal Of eigenlijk zijn zij daar nog aan bezig In Boedapest, waar zij op den duur geen speelvergunning meer kre gen niet om politieke redenen, schijnt het. maar eerder omdat ze in commune leefden maakten zij in een woonflat een kamervoorstelling op het thema King Kong. Voormalige Kerk Dat hebben zij in New York opnieuw ter hand genomen. In Amsterdam doen zij het in de voormalige kerk nog eens over. Vorige week zijn zij daar begonnen, ook in drie try-outs met publiek. De laatste try-out heb ik Speciaal vandaag meegemaakt, daarna woensdag de tweede voorstelling. Er waren duide lijke verschillen, die verbeteringen waren, maar echt gaaf geworden leek zij nog niet. Zij hebben die ruimte nog niet echt in bezit genomen. Bovenaan de trappen, waar in vroe ger tijden het altaar stond, is nu een enorme namaak-King Kong neerge zet. Zijn ogen zijn twee monitoren it v -toestellen), waarin grote, echte, heen en weer kijkende mensenogen geprojecteerd worden, maar herhaal delijk óók wat die ogen zien details van wat er in de kerk gebeurt of gezien hebben andere apen. vrij. in gevangenschap, mensen, erotische menselijke handelingen. Tussen zijn poten ligt een jong meis je. dat zich vrijwillig door hem. op een groteske manier uitgebeeld, laat ne men. Vervolgens komt zij op de rol schaatsen. die zij al aan had, de trap pen af. pakt een blad met bekers Jus en wijn, en verkoopt die al schaat send aan het publiek. Dat publiek zit op houten klapstoel tjes bij houten tafeltjes op de plek ken waar vroeger de banken stonden, aan weerszijden van het betegelde middenpad, niet naast, maar tegeno ver elkaar. Over dat middenpand rukken op een gegeven ogenblik hele kleine robotjes op met zwaaiende armpjes. Als die omgevallen of vast gelopen zijn komt er over datzelfde pad een moeder met een zuigeling op de arm, samen met grotere kinderen in glitterkleding, twee bewapend met machinepistolen. Waar ze later ook luidruchtig mee schieten. Er vallen toneeldoden. Er wordt ook gewerkt met een film die in de kerk. in de foyer van Micke ry waar de voorstelling met een korte, in de film vervreemd herhaalde scene begint en in de directe omge ving buiten is opgenomen, en waarin de werkelijkheid overdreven melo dramatisch en met horror-effecten bovenwerkelijk is gemaakt. Maar wel hun eigen ervaringen in beeld brengt: uit eigen land en cultuur uitgestoten, nadat zij daar als commune geheel op Squat's King Kong elkaar gedrongen waren, geconfron teerd eerst met de Parijse, daarna met de Amerikaanse samenleving en de barbaarsheden daarvan. Hun voorstelling in Amsterdam heet Cool King Kong. Het immense aap-beeld, dat zij neergezet hebben, kijkt onbe wogen naar hun lotgevallen. Onbewo gen? Hij ls het dier. het natuurwezen, dat versteend is door wat het van de mensen ziet en gezien heeft. Maar deze samenhang heb ik wel pas achteraf gezien. De voorstelling dringt die niemand op. Zij biedt je een grote reeks gevarieerde kleine elementen aan (te kleine voor deze ruimte) ook veel luide muziek trou wens, via een geluidsapparatuur in wat vroeger een van de twee inge bouwde preekstoelen was, bediend door een meisje waaruit achteraf iedereen zijn eigen voorstelling in zijn herinnering kan opbouwen en ver klaren. Persoonlijk houd ik van die manier van theater maken, maar ik weet onderhand, dat de gewone toneellief hebber er dikwijls geen raad mee weet, en er daarom geïrriteerd op reageert. Het Kultureel Front organiseert 4 en 5 november een studiebijeen komst rond het thema „de konfronta- tie van ongesubsidieerde en gesubsi dieerde strijdkultuur". Strijdkultuur- groepen toneel, film en muziek werken vanuit een politieke, anti-ka pitalistische ideologie. Niet alle groe pen worden gesubsidieerd en tijdens dit weekend wordt bekeken hoe de strijdkultuur behouden en uitgebreid kan worden. Zaterdag is er een optre den van Het Volkstheater met „Er moet eens wat gebeuren", 's avonds gevolgd door GLTwee met „Werkloos maar niet toezien". Het Vechtorkest brengt „swingende strijdliederen". Zondag komt Genesius met „Hersens open, koppen dicht" en tonen de Kri- tiese filmers een collage van hun drie beste films. Aan het eind van belde middagen wordt er naar aanleiding van stellingen in groepen gediscussi eerd. In het HOT wordt van 6 tot 18 november het jaarlijkse balletfestival gehouden, waar dansgroepen uit bin nen- en buitenland optreden. Het Ne derlands Danstheater brengt de pre mière van een ballet van Carlos Orta, Multi Media komt er met „Spiegels" en Werkcentrum Dans brengt Suske en Wiske tot leven. Uit Frankrijk komt het Ballet de Poche gevolgd door de Extemporary Dance Compa ny, die beschouwd wordt als een van de exponenten van de moderne dans in Engeland. Aanvang van de voor stellingen 20.30 en inlichtingen 070- 852904. Op zaterdag 11 november zal in Theater Carré te Amsterdam de 300ste voorstelling van „Foxtrot", de musical van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink gespeeld worden. Tot en met 30 november zal „Foxtrot" er nog dagelijks te zien zijn met uitzon dering van de maandagen. In ver band met de grote belangstelling is besloten om op zondag 26 november om 2 uur een extra matinee-voorstel ling te geven. Onderwerpen in Brand punt: Een reportage over de liberalisering in China, met onder andere gesprekken met staatssecretaris K. H. Beijen en Chinakenner Jaap van Gin- neken. Ook een reportage over het grote aantal analfabeten in ons land. Ned. 2 22.26 De IKON vertoont het eer ste deel van Waar de condors geboren worden, een Peruaan se film waarin arme boeren hun eigen geschiedenis spelen. Ned. 1^3.05 Aad van den Heuvel presen teert de Alles is anders show. Ned. 2 '23.01 Operation Thunderbolt is een israrlische speelfilm over de bevrijding van slachtoffers van een vliegtuigkaping. België l 20.45 Dirigent Hans Vonk is te gast bij Jaques van Kollen burg. Ililv. 1 16.00 Mozarts concert in Es voor twee piano's en orkest wordt uitgevoerd door Christoph Eschenbach. Julius Franti en het Radio Filharmonisch Orkest. Ililv. 2 20.05 „In lang vervlogen tijden hebben de condors het Andesgebergte verla ten. Toen brak er een lange nacht aan vol smart en eenzaamheid. En sindsdien. Mariano Quispe. is onze moeder aarde ziek. Doordat wij in armoede leefden, werd de hacienda groot. Moeten we dan altijd verne derd worden? Voor onze kinderen is er geen school en geen brood Leven we. of zijn we misschien al dood? In de woorden yan dit aangrijpende lied ligt de essentie van een Pe ruaanse film. gemaakt door nako melingen van het eens zo trotse Inkavolk. Het zijn in meerderheid ongeletterde mensen die hun eigen droeve geschiedenis spelen. Aan het begin staat Fransisco Pizarro. de Spaanse veroveraar die tussen 1532 en 1537 met mateloze wreedheid de Inka's onderwierp. Hij roeide het volk bijna uit en vernietigde een eeuwenoude cultuur. Zo maakte Pi zarro de weg vrij voor de „christelij ke beschaving" Restanten van de Indiaanse bevol king hebben sedertdien geleefd in een toestand van onderdrukking. Tot op de huidige dag. Al werden velen van hen gekerstend, de ach terstelling bleef door de heersende kaste van blanken gehandhaafd Want de meeste grootgrondbezit ters voelen zich een beetje Pizarro en gedragen zich als zodanig. Zij stalen de grond van de oorspronke lijk eigenaars, gebruikten deze mensen als lijfeigenen en Heten hen verkommeren door Ton Hydra Begrijpelijk dat Indianen uit de om geving van de vroegere Inka hoofd stad Cuzco aan het eind van onze jaren zestig in opstand kwamen. Na 400 Jaar uitbuiting mochten zij wel eens maling hebben aan blanken die geweld veroordelen maar wel genadeloos optreden om hun wel stand te prolongeren. Begrijpelijk ook. dat vele Indianen het vertrou wen verliezen in hoge geestelijken voor wie het gelijk aan de kant van de grootgrondbezitters en andere machthebbers ligt. En dat die ge tergde mensen de opgelegde leefre gels vermengen met elementen van hun oorspronkelijke godsdienst. De oude en haast legendarische 8a- tumino Huillca is één van hen. Uit deze analfabeet groeide een voor vechter van de kleine boeren. Zijn ijveren bracht hem menigmaal in botsing met de grootgrondbezitters, het leger en de kerk. 27 jaren gevan genschap vormden hem echter tot een leider met groot gezag en diepe wijsheid. Met Huillca liet de IKON ons vorig jaar kennismaken in de serie De Nieuwe Ketters. En van avond kunnen wij naar hem luiste ren in de film die opnieuw dankzij deze kleine zendgemachtigde op ons scherm komt. Dat is eigenlijk een flink wonder, want het maken van de film ging met veel moeite en tegenwerking gepaard. Het is al weer drie jaar geleden dat president Velasco werd afgezet. Sindsdien spant generaal Bermudez zich in om de ten gunste van de Indianen bereikte landhervormingen onge daan te maken. Regisseur Federico Garcia en zijn film kwamen op de zwarte lijst te staan. Ook de zoge noemde progressieven keerden zich er tegen. Zij vonden de boeren te min om zich te uiten via een medi um dat men wenste voorbehouden te zien aan intellectuelen. De film voltooid met het dagloon van de in een coöperatie werkende boeren moest voor de afwerking uit het land worden gesmokkeld. Dit alles wetende, zullen wij met des te meer bewondering kijken naar het resultaat. En ook meer bewogen raken met het bestaan van deze eenvoudige mensen die in de film zichzelf spelen. Net als zij moesten ook de makers zelf in de praktijk veel leren. Opval lend goed is de camera gehanteerd. Frederico Garcia Het schitterende landschap plus de op het lijf geschreven muziek zijn indrukwekkend verweven met de natuurlijkheid van de spelers. En met de rechtvaardigheid van hun idealen. Waar de condors geboren werden, zullen zij ook terugkeren. „Het klappen van hun vleugels zal klinken als tromgeroffel in oorlogs tijd". zingen ze in de film. die daar van een voorbode is. Galerie „DE TELLOOR" Expositie van mystieke en futuristische pentekenin gen van Margriet Markerink 28/10 t/m 9/12 S». Annastr. 27, Alkmaar Tel. 072-115839 GALERIE DE OUDE RIJN van 3/11-10/12 Clemens Zylmans Wynantl Zylmans gemengde techniek en sculpturen OUDE RIJN 40, LEIDEN tel. 071-146330. Openingstijd, woe. t/m za. 12-17 uur, do. 19-21 uur. Maori Popje (Karetao) 18e eeuw Nieuw Zeeland 55 cm hoog Kunst uit Oceanië 23 sept.-18 nov op.tijden: vrij./zat. 11.00-18.00 en na afspraak hoger einde noord 45 ouderkerk a/d amstel tel 02963-3158 holland Galerie Srelldensi Amsterdam Keizersgracht 757 tel. 020-223725 2 Antilliaanse kunstenaars: Steve Bridgewater (Olieverfschild.) Ruben Rodrlgo La Cruz (monumentaal houtsnijwerk) t/m 12/11-1978 dag. v. 1-5 ook weekends Oosterse tapijten Nachtegaalstraat 59. Utrecht. Telefoon: 030-310948 RUIME SORTERING. 5 jaar garantie en recht tot ruilen. 39/10 tot 18/11 JAN KUIPER SCHILD. LIA LENIAIN KERAMIEK Oude Delft 195 Delft tel. 015-131849 OPEN 12.00-18.00 uur Woe t/m Zon gesl.: ma en din. Nederland Polen 16e-17e eeuw Gem. Van Reekumgalerij Apeldoorn Tel. 055-219155 alarma m Alarma ISS beveiligt kunst tegen diefstal en brand. Propellerstraat 1-5, A'dam, 020-159715 inkoi en C Mee mee rege tijds rege mun Bes Dé Het sie rt waar kunn van extra zoud nen het half levei kunr vervi ring Een de s de s< cent sche< en o Het inko in ll. mini alsn* men hooj volg Van hoe kort dooi cies Zij i '.stok ;eer aat< an "N( Voor icath ,deli) de bi kerk breh 1970, tcho, berei Nede de p bepl* heeft mer meer „Het With een re vi aanb de

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4