Behandeling met fluor in ziekenfondspakket DeAmroBank iser voor iedere belegger. markim NGL wil personeel in schoolbestuur 'Speelruimte in overleg Bestek van levensbelang Arnhem bang voor radio-actief afval op KEMA-terrein Mogelijk al met ingang van volgend jaar Billiton: geen mijnbouw tegen zin inheemsen in Australië Meningsverschil in CDA-kring weer bijgelegd aandelenfondsen 'amro-piersonfund robeco 'rolinco obligatiefondsen 'amro obuqatiefonds rorento mengfondsen amro obugat/e amro aandelen kombinatie kombinatie geldstalun6s- rekbning goud-EN ZILVER- REKENING En zeker nu met de nieuwe mengfondsen erbij. Zakrekenmachine voor gebruik op school goedkoper Minister Albeda: elektrische treinen kompleet v.o.7650 brokjes en diner kerngezond en kwispelend lekker! Leden te kiezen door ouders, personeel, docenten en namens stichting BINNENLAND Van een onzer verslaggevers ARNHEM In Arnhem heerst onge rustheid nadat bekend is geworden dat op het terrein van de KEMA al sinds de jaren vijftig radio-actief af val in de bodem ligt opgeslagen. De zaak is bekend geworden doordat de heer A. P Bax. die als werknemer op dit terrein woonde, alarm heeft gesla gen. Hij deed dat nadat aan zijn zoon. die met longkanker in het Amster damse Anthoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis ligt. werd gevraagd of hij wel eens met radio-actieve stoffen in aanrakine was geweest. De heer Bax heeft verder verteld dat twee kinde ren van andere KEMA-employé's aan bloedkanker (leukemie) zouden zijn gestorven. Op enige afstand van de kernreactor- laboratorium op het KEMA-terrein. werd het radio-actieve afval destijds in plastic zakken in hde grond ge stopt en met'een meter zand afge dekt. Het gaat om een hoeveelheid gesproken wordt van circa 10 kilo gram uranium en thorium-oxyde. De Arbeidsinspectie te Arnhem heeft verklaard dat de straling in deze situ atie ongevaarlijk is maar risico's kan gaan opleveren bij eventuele opgra ving. Volgens de heer Bax zijn hon den daar al eens mee bezig geweest. En dat terwijl kinderen van KEMA- gezinnen in de n&ast omgeving aan het spelen waren geweest. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Fluoride-applicatie zal waarschijnlijk op 1 januari worden opgenomen in het ziekenfonds. Staatssecretaris van volksgezondheid mevrouw Veder-Smit heeft gisteren in het debat over de begroting voor volksgezondheid de hoop uitgesproken dat de invoering per ingang van volgend jaar mogelijk zal zijn. De staatssecretaris is het met de tandartsen in ons land eens dat deze applicatie het aanbrengen van een gelei op het gebit belangrijk is met het oog op het voorkomen van gaat jes. Het gaat daarbij vooral om kin dergebitten. De tandartsen pleiten daar al lang voor. Ook de Tweede Kamer sprak in een motie uit dat er nu haast gemaakt dient te worden met die applicatie. Tot op heden wa ren vooral de kosten van die ingreep het belangrijkste breekpunt. Op lan ge termijn zouden die kosten er wel uitkomen, omdat in de toekomst de gebitten minder gaatjes zouden ver tonen. Maar voor het ogenblik moet de maatregel „budgettair neutraal" zijn. hetgeen wil zeggen dat het de ADVERTENTIE EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt hoop uit dat de ministerraad aan de hand van het rapport binnen enkele weken daarover zou beslissen. Ziekenfondsverzekerden moeten in de toekomst zelf een deel van de voorgeschreven geneesmiddelen gaan betalen, zo overwoog mevrouw Veder. Aanleiding tot die gedachte was een opmerking van mevrouw Cornelissen (CDA), die eerder had op gemerkt dat een derde tot de helft van de pillen die patiënten voorge schreven krijgen niet worden ge bruikt. Om die verspilling tegen te gaan, zou men zelf moeten bijdragen aan de kosten van de medicijnen, zo De bewindsvrouwe zei wel het advies meende de staatssecretaris. van een speciale commissie te willen afwachten, maar aan de hand van dat ÏÏÏLÏfKj'G*'!? ÏÏÏÏJt»ÏJ ziekenfondsen niks extra zou moeten kosten. Vooralsnog worden de kosten be perkt. doordat de tandartsen zeggen, dat ze in de tijd dat ze de geleilaag aanbrengen, geen andere verrichting kunnen doen, waarmee het consult dus niet duurder wordt. Met de be handeling met fluoride zal in de toe komst een miljoen gaatjes in het ge bit van Nederlanders voorkomen kunnen worden. Commissie advies zal het kabinet naar de hoop van de staatssecretaris rond de jaar wisseling haar goedkeuring kunnen uitspreken. De Nederlandse maatschappij tot be vordering van de tandheelkunde is verheugd over de verwachting van de staatssecretaris. De maatschappij zegt in een eerste reactie „namens de Nederlandse jeugd haar dank uit te spreken voor deze opneming in het verstrekkingspakket voor de zieken fondsverzekerden". „Deze maatregel is wellicht een begin van de betere zorgverlening op dit terrein van de volksgezondheid." aldus de maat schappij. Kruiswerk In hetzelfde debat over de begroting van volksgezondheid werd bekend gemaakt dat de commissie Lammers volgende week al advies zal uitbren gen over het kruiswerk, dat in de toekomst uit de AWBZ, de algemene wet bijzondere ziektekosten, zou moeten worden betaald. Vooral de PvdA kende veel gewicht toe aan deze kwestie. De staatssecre taris wilde echter niet al te diep in gaan op die zaak. alleen sprak zij de voorstelde om de begroting met een miljoen te vergroten om daarmee de eerstelijnszorg tegemoet te komen, ontraadde de staatssecretaris. Vol gens de PvdA is dat miljoen zoek geraakt. Uit de post ergo-therapie is in deze begroting namelijk twee mil joen gehaald die aan de eerstelijns- zorg zou worden besteed. Dat miljoen is daar echter nooit aangekomen. Me vrouw Veder zei te betreuren dat er niet zoveel geld voor deze post is uitgetrokken, maar dat hoeft niet in te houden dat er geen nieuwe zaken zouden kunnen worden aangepakt. DEN HAAG De Nederlandse mijn- bouwonderneming Billiton. onder deel van de Shell, zal niet overgaan tot ontginning van de bauxietvelden in het Australische schiereiland Cape York. als de inheemse bevolking in dat gebied, de Aurukun, dat niet wil. Dit verklaarde gisteren de heer Tousk, voorlichter van Billiton-alu- minium in Den Haag tegenover een delegatie van de Australische abori gine's. Billiton zit samen met het Amerikaanse bedrijf Tipperary en het Franse bedrijf Pechiney in een consortium dat van de deelstaatrege ring van Queensland vergunning heeft gekregen na 1980 een groot ge bied op het schiereiland Cape York in het noorden van Queensland te ont ginnen. De oudste bewoners van Au stralië hebben hier verzet tegen aan getekend omdat door de mijnbouw hun grond verwoest dreigt te worden en hun cultuur vernietigd. Billiton liet de delegatie weten dat zonder overeenstemming met alle partijen, dus ook de aborigine's, niet met de ontginning zal worden begonnen. Volgens de heer Tousk zal het overi gens wel tot het eind van de jaren tachtig duren voor er met de mijn bouw een aanvang kan worden genomen. Meer nieuws over de zaak van de aborigine's op pag. 7. ADVERTENTIE „Wij hebben schipbreuk geleden. Wilt u ons eten naar ons toegooien?" voortgezet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het meningsverschil tussen de fractievoorzitter van het CDA Aantjes en de CDA-Kamerleden Faber en Jan Nico Scholten is bijge legd. Na afloop van een gesprek over deze kwestie gistermorgen in het pre sidium van de CDA-fractie zei Aan tjes: „We hebben er een streep onder gezet. Een tweede gesprek is daarom niet noodzakelijk." Het meningsverschil ging over een tweetal interviews van Scholten en Faber vorige week, waarin zij scherpe kritiek uitten op het kabinetsbeleid en naar de fractievoorzitter veronder stelde ook op het beleid van de frac tie. In een interview met onze krant noemde Aantjes de kritiek op het fractiebeleid deloyaal. Ook tijdens het gesprek gisteren met het presidium bleef Aantjes erbij dat de opstelling van Faber en Scholten onjuist is. Wel verzachtte hij zijn oor deel enigszins met de kanttekening dat hij als het woord deloyaal zo prikt wellicht een ander woord had kunnen gebruiken. Faber en Schol ten van hun kant erkenden voor hun interviews niet het meest uitgelezen moment te hebben uitgekozen. Het gesprek in de CDA-fractie over de te volgen koers wordt nog wel ADVERTENTIE Tot nu toe beleggen in Nederland alle bestaande beleggingsfondsen vrijwel uitsluitend öf in aandelen óf in obligaties. De Amro Bank heeft nu Mengfondsen ontwikkeld die bestaan uit zowel aandelen als obligaties. - Bij die Mengfondsen heeft de be legger de keuze uit twee varianten: de Amro Aandelen Kombinatie, met accent op aandelen, en de Amro Obligatie Kombinatie die de nadruk op obligaties legt. Binnen dit gegeven bepalen de Amro-deskundigen voort durend - op grond van beurs-, valuta- en renteverwachtingen - voor beide varianten de meest gewenste verhou ding tussen aandelen en obligaties. Deze Mengfondsen maken deel uit van het systeem Amro-Effecten-Beleg- gingsrekoningen, dat naast de bekende aandelen- en obligatiebeleggingsfond sen ook nog een goud- en zilver- en een geldstallingsrekening omvat. Als u hier méérover wilt weten kom dan eens praten. U kunt in elk Amrokantoor terecht. De bro chure "Fundamenteel Beleggen" ligt er alvast voor u klaar. DEN HAAG (ANP) Een zak rekenmachine voor gebruik op scholen door leerlingen kan vijftig tot tachtig gulden gaan kosten, wanneer ze centraal in gekocht worden. De rekenma chientjes moeten in de eerste jaren van het voortgezet onder wijs worden verbodep terwille van bevordering van de eigen Tekenvaardigheid van de leer lingen. Dit heeft staatssecreta ris De Jong van onderwijs de besturen van de Nederlandse scholen in een circulaire mee gedeeld. Volgens de staatssecretaris is het gewenst dat per school één type zakrekenmachine ge bruikt wordt. Aanbevolen wordt rekenmachines aan te schaffen die batterijen van een lange levensduur hebben en waarvan het afleespaneel met vloeibare kristallen werkt. Een dergelijk apparaatje heeft een zeer gering energieverbruik. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet zal binnenkort een wetsontwerp indienen om de stijging van de sociale uitkeringen per 1 januari te korten met een hall procent. Dit kortingsplan kan Maar anderzijds noemde Albeda „enige speelruimte van levensbe lang" omdat het beleid nu eenmaal in overleg en samenspraak met parle ment en sociale partners (lonen) tot stand moet komen. De minister wees echter veranderen onder invloed van het komende overleg er vervolgens op dat de korte tijd die tussen kabinet en sociale partners. De CDA-leiders Aantjes en -• Lubbers wijzen erop dat het kortingsplan in deze vorm nog lang niet is aangenomen door de Tweede Kamer. nog rest voor 1 januari „het overleg in een moeilijke toestand brengt". Minister Albeda van sociale zaken, die het wetsontwerp zal indienen, heeft gisteren opnieuw benadrukt dat het kabinet bereid is de plannen van „Bestek '81". bij te stellen wan neer de partners (vakbeweging, werk gevers) tot een verdergaande inko mensmatiging bereid zijn dan waar van het kabinet tot nu toe is uitge gaan. Operatie dien „speelruimte" om de ombui gingsoperatie over langere tijd uit te smeren. Minister Andriessen (finan ciën) en in zijn voetspoor premier Van Agt hebben tot nu toe onverkort er aan vast gehouden dat op 1 januari volgend jaar de ombuigingsoperatie, in welke vorm dan ook. van start gaat. Ook minister Albeda gaf giste ren toe dat de economische situatie „weinig tot geen speelruimte voor fa sering" in de bezuinigingsplannen toestaat. Sceptisch ADVERTENTIE VLISSINGEN (ANP) - De veerpont „Prinses Margrietis donderdagmor gen vlak voor de haven van Vlissin- gen aangevaren door de Westduitse kustvaarder „Herman Suhr", 499 ton. De „Prinses Margriet" liep een enkele meters groot gat op boven de water lijn, terwijl de boeg van de „Herman Suhr" werd ingedrukt. Tijdens de aanvaring bevonden zich ongeveer dertig auto's op de veerpont. Eén van de auto's werd beschadigd. Albeda hield een toespraak in Eind hoven. Hij bepleitte daar nu boven- ADVERTENTIE Alleen in de dierenspeciaalzaak Van onze onderwijsredactie DORDRECHT Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) wil een vertegenwoordiging van de docenten, het niet onderwijzend personeel en de ouders in de besturen van bijzondere scholen. De vertegenwoordigers van deze drie geledingen moeten volgens het NGL een meerderheid hebben binnen het bestuur van stichtingen ot verenigingen voor bijzonder onderwijs. Het hoofdbestuur van het NGL heeft gisteren een model gepubliceerd voor een gede mocratiseerd schoolbestuur. Daarbij spreekt deze leraren organisatie geen voorkeur uit voor de stichtings- of vereni- gingsvorm. Of scholen nu uit gaan van een stichting (zoals in het rooms-katholiek en neutraal-bijzonder onderwijs veel voorkomt) of van een ver eniging (zoals gebruikelijk is in het protestants-christelijk onderwijs), in beide, gevallen moeten de ouders en het per soneel in het bestuur verte genwoordigd zijn. Als een schoolbestuur bij voorbeeld negen leden telt. kiest het NGL voor de volgen de samenstelling: twee leden gekozen door de ouders, één lid gekozen door het niet-on- derwijzend personeel, twee le den gekozen door de docenten en vier leden namens de vere niging of 'de stichting. Belangen De leerlingen worden door het NGL niet genoemd als gele ding die in het bestuur verte genwoordigd kan zijn. Vol gens het NGL kunnen minder jarigen geen bestuursverant- woordelijkheid dragen. Het model reglement voorziet wel in een leerlingenraad. die gekozen wordt uit de leerlin genvergadering. Alle leerjaren van alle afdelingen moeten in die raad vertegenwoordigd Zijn. De taak van de leerlin genraad is de behartiging van de belangen van de leerlingen. Ook de ouders kunnen beslui ten tot de instelling van een ouderraad. De leraren maken deel uit van de lerarenverga dering. Voor de medezeggenschap van het personeel van de school is de personeelsraad het belangrijkste orgaan. Deze raad moet volgens het model van het NGL bevoegd heden krijgen die overeenko men met de bevoegdheden van ondernemingsraden in bedrijven. Deze raad moet o.a. betrokken worden bij wijzi ging van de structuur van de school (fusie, inkrimping, op heffing enz.). Ontheffing Uit het nu door het hoofdbe stuur gepubliceerde model blijkt dal de binnen het NGL vaak bepleite toepassing van de wet op de ondernemingsra den niet meer wordt nage streefd. Daarmee is het NGL op één lijn gekomen met de organisaties van het bijzonder onderwijs, die steeds hebben volgehouden dat deze wet het eigen karakter van scholen onvoldoende respecteert. Om deze reden heeft het kabi net-Den Uyl het bijzonder on derwijs tot begin volgend jaar ontheffing gegeven van de toepassing van de wet op de ondernemingsraden. Voor waarde daarbij was. dat de onderwijsbonden zelf met voorstellen zouden komen, waarin de medezeggenschap geregeld wordt. Inmiddels zijn diverse initia tieven ondernomen. Zo kwam de protestants-christelijke schoolraad met de suggestie om schoolgemeenschapsra den in te stellen. Deze raden zouden slechts adviserende bevoegdheid hebben De uit eindelijke zeggenschap berust bij het schoolbestuur. In de schoolgemeenschapsraad zouden behalve ouders en per soneel ook leerlingen verte genwoordigd kunnen zijn. Een ander initiatief is geko men vanuit de Tweede Ka merfractie van de PvdA. De Kamerleden Van Kemenade. Worrel en Poppe hebben een wetsontwerp ingediend, waar in schoolraden verplicht wor den gesteld Behalve ouders en personeel kunnen ook leer lingen in zo'n raad vertegen woordigd zijn. Het bijzonder onderwijs heeft het wetsontwerp van Van Ke menade en zijn collega's afge wezen. omdat dit de eigen ini tiatieven doorkruist Boven dien vindt men dat het wets ontwerp de bijzondere scho len te weinig vrijheid iaat. De protestants-christelijkf per- soneelsbond PCO deelt dat standpunt, maar vindt wel dat er een wettelijke garantie moet komen voor de medezeg genschap van het personeel Eergisteren had Albeda gezegd dat het kabinet in het komende overleg zelfs open zal staan voor alternatieve ombuigingsplannen in de geest van het plan-Den Uyl. FNV-voorzitter Kok reageerde gisteren sceptisch op deze uitspraken van Albeda. In hoe verre spreekt de minister namens het hele kabinet? vroeg Kok zich af. Hij vindt dat deze „nieuwe inzet" van Albeda duidelijk afwijkt van de brief die de minister vorige week. na uitge breid kabinetsberaad, aan de sociale partners heeft gestuurd om hen uit te nodigen voor overleg over Bestek '81 en de lonen voor volgend jaar. 'Niet verbaasd' Ondervoorzitter Lubbers van de CDA-fractie is „niet verbaasd" over het wetsontwerp voor korting op de uitkeringen. Het wetsontwerp is al door het kabinet goedgekeurd. Dé officiële indiening bij de Kamer wacht nog op het advies van de Raad van State. In de toelichting op hot wetsontwerp deelt minister Albeda al mee. dat het komende overleg met de sociale partners kan leiden tot wijzi gingen in het wetsontwerp. Lubbers ziet de gedragslijn van het kbinet zo. dat nu nog wordt vastgehouden aap het oude kortingsplan. maar dat tege lijk al bereidheid wordt uitgesproken om dit plan ter discussie te stellen in het komende overleg. Deze gedrags lijn was door het kabinet al aangé- kondigd in het Kamerdebat over Be stek '81. Toen zei de premier dat de voorbereiding van de kortingswet vooralsnog gewoon door zou gaan. Een motie-Den Uyl om deze voorbe reiding stop te zetten om aldus het komende overleg een eerlijker kaas te bieden, werd door de Kamer met zeer krappe meerderheid verworpeq. ..De vakbondskrant" van deze week bevat een vraaggesprek met Aantjes en Lubbers over deze zaak. Aantjes waarschuwt daarin dat het met krap pe meerderheid verwerpen van df motie-Den Uyl nietmag worden uitge legd als instemming met het kor tingsplan van het kabinet „Na onze stemmotivering kun je zeker niet zete gen dat dus de meerderheid die ko£ ting heeft aanvaard Dat is zeker niet het geval. Een kind kan uitrekenen dat het geweldig moeilijk wordt oré die half procent korting toch toe te passen Dit is helemaal geen dreige ment of zo dat kan een kind uitre kenen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3