Bij het afscheid van prof. dr. J. L. Koole Protest tegen ban over Russische gelovigen Hulde na acht eeuwen voor Joden van York One Way Day met gezin Dubé Vrije evangelischen zoeken samenwerking met hervormde kerk VANDAAG Conferenties Trouw Werkmateriaal geref. vrouwenbond Confessionele wereldbonden willen nauwer samenwerken VOORBIJGANGERS VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 TROUW/KWARTET Vanmorgen houdt prof. dr. J. L. Koole enige uren voordat zijn collega Herman Ridderbos hetzelf de doet in de Stadsgehoorzaal te Kampen zijn afscheidscollege. Hij sluit daarmee een professoraat af van ruim 23 jaar. Ir» 1954 werd In Utrecht een speciale synode van de gereformeerde kerken gehouden om te voorzien in de vakature, e°n de theologi sche hogeschool ontstaan door het vroegtij dige overlijden van prof. dr. A. de Bondt. Dat was een vacature ln de oud-testamentische vakken. In die vakature werd dr. Koole be noemd. Een 7ileiiu>testamenticus die zich als zodanig grondig had gespecialiseerd. Hij was tweemaal gepromoveerd, eerst ln Berlijn waar de beroemde Hans Uetzmann één van zijn leermeesters geweest was (1936) en twee jaar later (1938) onder Grosheide aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Zijn V.U.-dlsser- tatie „De overname van het Oude Testa ment door de christelijke kerk" verscheen ln druk en bewees ineens welk een accuraat nieuw-testamenticus Koole beloofde te worden. Zijn benoeming in de oudtestamentische vakken noodzaakte Koole zich om te scholen. Ook dit deed hij weer grondig. De Kamper professor liet zich in Groningen inschrijven als student in de semltica en legde daarin een examen af. Zo effende hij zich de weg tot een vakmanschap op het terrein dat niet zijn oorspronkelijke keuze was geweest (maar nu wel zijn grote liefde werd) dat weldra algeme ne erkenning vond. Over dit vakmanschap straks enkele woor den meer. Was er echter over prof. Koole niet door prof. dr. J. Plomp meer te zeggen, dan zou ik het schrijven van dit artikel zeker aan een ander overlaten. Maar er is zóveel over hem te vertellen dat ik mij zelfs zeer beperken moet. Want Koole is al zal dit bij sommigen misschien als een verrassing overkomen een zeldzaam veel zijdig man. Hij is predikant geweest in verschillende ge meenten. Het meest bekend werd hij in zijn Bloemendaalse periode. Predikant zijn in Bloemendaal hield ook in regelmatig preken voor de radio. Koole volgde hier de vermaar de ds. Brussaard op. Ik zou niet weten wie daarvoor toen meer in aanmerking kwam. Koole kon preken, bijbels, fijnzinnig en met voortdurend in het vizier de zichtbare en de onzichtbare hoorders. Die twee groepen om vatte hij in één blik. Want Koole was een kerkelijk man met een sterk evangelisatori- sche inslag. Wat heeft hij niet gepraat met randkerkelijken en buitenkerkelijken, hoe veel opstellen heeft hij niet in het toen nog verschijnende maandblad „Horizon" juist met het oog op hèn geschreven! Als predikant besteedde hij ook veel zorg aan de liturgie. Een goede kerkdienst was voor hem méér dan een goede preek. Op liturgisch gebied heeft hij enkele publikaties op zijn naam staan die de moeite van het kennisne men nog steeds waard zijn. Een merkwaardi ge bevestiging van wat ik zoéven over hem opmerkte: een kerkelijk man met een sterk evangelisatorische inslag, is wel dat één daar van „De zin der liturgie" (Amsterdam 1964) is ontstaan is uit gesprekken met buiten kerkelijken! Dr. Koole was ook pastor. In het begin van de jaren vijftig traden in ons land mensen op als Hermann Zaiss, die naar zij zeiden de schuld wilden aflossen die het Duitse volk tegenover het onze op zich geladen had. Vandaar de boodschap van Zaiss: Hitler was geen hei land, dat was Jezus. Als men zich maar aan Hem overgaf werd alles weer nieuw. Als men ziek was werd men beter. Zijn optreden heeft destijds veel mensen, vooral zieken die ziek bleven, ontredderd. In de discussie die over de „gebedsgenezing" ontstond mengde ook Koole zich. Niet haastig en luidruchtig dat lag hem niet maar met een bezonnen studie: „De boodschap der genezing" (1955). Een barmhartig, pastoraal geschrift. Toen het verscheen was hij al benoemd tot professor in Kampen. De benoeming bete kende voor hem zoals voor iedereen die zo'n benoeming krijgt en aanneemt een gedwongen beperking van het veld van be langstelling. Je kunt het je niet langer veroor loven je in allerlei onderwerpen te verdiepen, je moet je concentreren op je vak. Dat heeft Koole ook gedaan. Hij ging zich intensief bezig houden met het Oude Testament. De vruchten van zijn studie legde hij neer in tal van artikelen en geschriften. Een opsomming ervan zal stellig te vinden zijn in de feestbun del die hem vandaag zal worden aangeboden. Ik doe slechts een uiterst bescheiden greep. Voor een breder publiek schreef hij over de tien geboden (1964) een subliem boekje al noemde hij het zelf een studie „van zeer bescheiden allure" en in de serie „Verken ning en bezinning" over Jesaja 53 (1969). klaring voorafgegaan door een voortreffelijke inleiding. Hij waagt het daarin te spreken van „de theologie van Haggal". In Deutero- en Tritojesaja (Jes. 40 w), zo schrijft hij. werd de geestelijke eredienst als de ware cultus aangeprezen. Begrijpelijk. „Voorheen had men vergeten dat de God van Israël, die in zijn Huis ln Jeruzalem woonde, óók de „An dere" was". Maar nu dreigt er een ander gevaar: dat men er zozeer van overtuigd Is „dat Hij de 'Andere' is, dat het niet zo drin gend lijkt, Hem te huisvesten". Tegen deze achtergrond nu wordt het karakteristieke van Haggaï verkondiging zichtbaar: Ood wil hier een huis hebben. „Door weer 'gewoon' over Gods hulsvesting te spreken, heeft Hag gaï de aanspreekbaarheid Gods, de nabijheid Gods, de medemenselijkheid Gods gered, God moest in een Huis blijven wonen om eenmaal in een voederkrib te kunnen liggen". Wie dit leest stelt vast: deze professor, am bachtelijk bezig zijnde, is aan de gemeente blijven denken. En aan haar dienaren des Woords die na van zo'n commentaar kennis genomen te hebben met die oude Haggaï op de kansel konden verschijnen. Als men mij, ten slotte, zou vragen in een paar woorden te zeggen wie professor Koole nu eigenlijk is, wat voor man, dan zou ik kunnen zeggen: een bescheiden man waar om zou je onbescheiden zijn als Je nog van zoveel dingen onzeker bent? En tegelijk een man die op sommige punten die waarin hij wèl tot zekerheid gekomen was heel beslist kon zijn. Maar Ik denk dat hij nog veel beter getypeerd wordt in de dichtregels van Elly van Buren die hijzelf ergens citeert: Voor de theologen schreef hij een commen- zijn leven staat gespannen tussen deemoed taar op Haggal (1967). Een nauwgezette ver- en het trots besef, een knecht te zijn van Ood. Prof. dr J. Koole Het moge mijn goede vriend en collega, mèt zijn vrouw, gegeven worden nog vele jaren in déze spanning te leven en te werken. Dit laatste uiteraard, nu hij emeritus wordt, in een wat rustiger tempo dan voorheen. Prof dr J. Plomp is als kerkhistoricus ver bonden aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen. DEN HAAG Aan de jaarvergadering van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland en aan de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is door een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van deze twee kerkgenootschappen, een nota aangeboden over samen werking tussen beide. Aanleiding was een verzoek van de bond van vrije evangelische gemeenten aan de hervormde synode om een gesprek op gang te brengen over een mogelijke erkenning van elkanders ambten. De hervormede synode zal deze nota maandagavond 20 november op haar najaarsverga dering op Hydepark te Driebergen bespreken. De situatie Is zo, dat de predikanten ln buitengewone dienst van de bond vaak werken in plaatsen waar geen vrije evangelische gemeente is geves tigd. Ambtshalve zijn zij daarom vaak verbonden aan op grote afstan den gelegen gemeenten. Voor het ver richten van ambtshandelingen, voor al wanneer die gebeuren ln samen werking met andere kerken, betekent dat vaak een groot bezwaar, omdat het overleg daarover meestal wordt gevoerd door plaatselijke kerkera den. De gedachte ontstond, dat het een goede zaak zou zijn, wanneer bijv. de hervormde kerk de predikan ten van de vrije evangelische ge meenten zou erkennen en de verant woordelijkheid met het oog daarop voor haar rekening zou kunnen ne men. Ter plaatse zou dart kunnen worden gewerkt onder ambtelijke verantwoordelijkheid van een her vormde gemeente. De eerste vrije evangelische gemeen ten zijn in Nederland ln de 19e eeuw ontstaan, nadat in het buitenland reeds eerder dergelijke gemeenten waren gesticht. In Nederland kwam een aantal gemeenten voort uit de hervormde kerk in een reactie op het modemisme in deze kerk en op de synodale kerkstructuur, die als rem op het functioneren van een plaatse lijke gemeente werd ervaren. Andere gemeenten kwamen voort uit de af scheiding in een reactie op de daar gehanteerde leer van de voorbeschik king en opnieuw de kerkstructuur. De vrije evangelische gemeenten, vijftig ln totaal, tellen ruim achtdui zend belijdende leden. Er zijn 43 pre dikanten, van wie 24 in een gemeente staan, anderen elders, landelijk of in het onderwijs werkzaam zijn. Benjamin Dubé UTRECHT „Nederland, keer terug tot God" is het motto van de One Way Day, die op 18 november in Utrecht wordt gehouden. Het Is de zevende One Way Day, die de evangelist Ben Hoekendijk uit Putten organiseert. Hij verwacht dit jaar opnieuw zo'n tien- vijftienduizend jongeren. Naast muziek, toespraken, een evangelische beurs, zang en bijbelstudie de gebruikelijke ingrediënten, is er een speciaal optreden vap het gezin Dubé uit het Zuidafrikaanse Soweto. Benjamin Dubé, de vader van het gezin en negerpredikant, werd anderhalf Jaar geleden vermoord. Ook spreekt op de manifestatie ex-zendeling in Laos, Jan Pit. Pit is nu directeur van de Afrikaanse afdeling van de organisatie „Kruistochten" van Anne van der Bijl. De manifestatie begint om elf uur en wordt gehouden ln de Irenehal van de Utrechtse jaarbeurs. Voorafgaande op de manifestatie is er op donderdag 16 november een „nationale vastendag". In de Utrechtse Noorderkerk komen die donderdagavond mensen bijeen voor een gebedssamenkomst. Toerustingsconferentie Schrift en Getuigenis. Sprekers prof. dr. W. H. Velema (het christelijk leven in de greep van de secularisatie) en ds. J. J. Poort (het oorlogsvraagstuk in het licht van de ethiek), 10-11 november, De Grote Bunte, Nunspeet. Aanm. teL 03494-4173. Homoseksualiteit in gezin en sa? menleving, zaterdag 4 november, Leeuwarden (inL en opg. 05662-1481). Zendingswerk onder moslims in Nederland, dag voor informatie en gebed (mede door de start van een project van GZB, IZB, chr. geref. ker ken en Morgenlandzending), zaterdag 4 november 10-16 uur, Adventkerk, Kruiskamp 74, Amersfoort. waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwq Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O. Postma HOOFDKANTOOR PostDus 859 1000 AW Amsterdam Postg.ro 66 00 00 03"* Ned. C'edietbank Pnkemnonr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdtm X11000 REGIO ROTTEROAM/OORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tet 010-115588 (pbonnementen en bezorging) lel 010-115588 (redactie) tet 115700 (uil REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 cc Den Haag tet 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGtO NOORD/OOST-NEDERLAND (uitsluitend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwolle tet 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand f 1547 Per kwartaal 4640 Per (aar 1 183.40 Adrrrtenpeteneven oo aanvraag Tektonische (/•e a Oogave lam.i^oer<hfen 9-19 30 ven -"jjndag I'm v» j3ag Op zondag van 18 20 uur te«f 020 913456 Opqa»e nvr-aCvertenties tet 0 936868 of setif.ne<"i|* aan M.m-Adv a'deung postbus 433 tOCO AK AMSTERDAM Adiestwiz^ngen uistu-tend •cnriftev» aan on.-« A - sterdamse adressen Mogelijkheden Voor samenwerking met anderen hebben de hervormden verscheidene kerkordelijke mogelijkheden. Een hervormde synodale commissie te kent hierbij aan, dat waar het gaat om de bepalingen ln ordinatle zo ter zake de beroepbaarheid en de brede Interkerkelijke samenwerking, deze eerst ln werking kunnen treden nadat ook de vergadering van de bond van vrije evangelische gemeenten daar toe besluit. Overigens moet de syno de van de hervormde kerk ook haar raad voor het verband met andere kerken, de provinciale kerkvergade ringen en de classicale vergaderingen over het totaal van de samenwerking horen. De bepalingen betreffende be roepbaarheid zou de commissie in dit stadium nog niet van toepassing ver klaard willen zien, omdat de commis sie van oordeel ls. dat terwilie van een goed functioneren als predikant in de andere geloofsgemeenschap een voorbereiding overeenkomstig de gel dende bepalingen niet gemist kan worden. De bond wordt in overwe ging gegeven die maatregelen te tref fen. die nodig zijn om een en ander te kunnen doen functioneren. De eerst komende Jaarvergadering van de bond Van vrije evangelische gemeen ten wordt van 11 tot 13 Juni 1979 gehouden. Van een onzer verslaggevers MOSKOU Het christelijk comité ter verdediging van de rechten van de gelovigen in de Sowjet-Unie heeft in een open brief aan patriarch Pimen en de synode van de Russische orthodoxe kerk geprotesteerd tegen het feit, dat een aantal gelovigen in de stad Pavlograd in de ban is gedaan. Het comité, met de bekende priester Het „misdrijf" van de betrokken vijf Gleb Jakoenin als eerste onderteke- gelovigen was volgens het comité, dat naar. vraagt de patriarch en de syno- zij met enkele anderen al geruime tijd de. om de ban ongedaan te maken, probeerden het gemeenteleven ln de GENÊVE Vertegenwoordigers van vijftien confessionele wereldbonden hebben verklaard nauwer te willen samenwer ken, zowel onderling als met de wereldraad van kerken. Die samenwerking geldt voor het the ologisch gebied, maar ook voor de diakonale arbeid, de dialoog met an dere godsdiensten en ideologieën, en voor vraagstukken aangaande de mensenrechten. 45 Vertegenwoordi gers van 15 kerken en kerkelijke fede raties zijn ln Genève bijeengeweest voor een beraad. Het gaat om de anglicaanse kerkge meenschap, de baptisten wereldalli antie. de kerk van de jongeren van Christus, de quakers, de lutherse we reldfederatie, de doopsgezinde we reldconferentie. de internationale bisschoppenconferentie van de oud- katholieke kerken,, het orthodoxe pa triarchaat van Moskou, de gerefor meerde oecumenische synode, de her vormde wereldalliantie (WARC), het oecumenisch patriarchaat van Con- stantinopel, de r.k. kerk, de zevende dagadventisten, de methodistische wereldraad, het internationale con vent van christelijke kerken, en de wereldraad van kerken. Over het beraad zei de secretaris generaal van de lutherse wereldfede ratie, dr. Carl Mau. dat de ontmoeting ertoe had bijgedragen, dat misver standen over en karikatuurachtige vertekeningen van de ander uit de weg geruimd waren. Oespenski-kerk ln normale banen te leiden. De kerk werd namelijk gedu rende een lange tijd niet onderhou den, de kerkvoogd en hem nastaande personen eigenden zich onrechtmatig kerkelijke gelden toe en leidden een leven, een christen onwaardig. Ook de kerkdiensten verliepen niet zoals het hoorde. In strijd met de Sowjet-wetgeving werd hun echter het recht ontzegd, om plaats te krijgen ln het lichaam, dat beslissingen neemt over het ge meenteleven. Toen zij zich daarop tot de rechtbank wendden voor de ver werkelijking van hun rechten, kon digde de deken van de Oespenski- kerk, vader Sergi. in een kerkdienst af, dat zij door aartsbisschop Leonti van Dnepropetrovsk in de ban waren gedaan. Het desbetreffende decreet werd hun echter niet overhandigd. Jakoenin c.s. vragen zich af, of dat decreet er wel is. Aartsbisschop Leonti staat im mers bekend als lang niet de slecht ste bisschop van de Russische kerk. Zij wijzen er ook op. dat vader Sergi (die pas sinds kort deken van de Oespenski-kerk is) eerder zelf open lijk gezegd had, dat de aanmerkingen op de ongeregeldheden in het ge meenteleven rechtvaardig waren. UITSPRAKEN Het is iedereen duidelijk dat de gezagsverhoudingen in de katholieke kerk anders liggen dan bij de kerken van de reformatie. Werelds gezegd worden de laatsten in doorsnee democratischer geregeerd. Het gezag wordt daar niet zozeer van bovenaf als wel in overleg met iedereen gehanteerd. Niet iedereen kan z'n zin krijgen, maar er zijn geen zaken die principiëel niet bespreekbaar zijn. Praktisch weer wel. Een synode heeft z'n agenda en zo hebben dat ook andere kerkelijke vergaderingen en het afwerken van die agenda kan uiteraard niet telkens door zaken van minder gewicht doorbroken worden. Dit geldt te meer van uitspraken die een synode gedaan heeft. Die zijn weliswaar na uitvoerige besprekingen gedaan, maar lenen zich ook daarna voor discussies, vragen daar in zékere zin om. Ais we bisschop Gijsen van Roermond mogen geloven, ligt dat volkomen anders bij onze katholieke broeders en zusters. Uitspraken van de bisschop zijn niet voor discussie vatbaar, was zo ongeveer zijn laatste woord op het de vorige week gehouden pastoraal overleg in Noordwijkerhout. Hij zal wel gelijk hebben, want het is geen man om iets te zeggen dat hij niet eerst in de traditie geverifieerd heeft. Een andere vraag is of hij nog steeds gelijk heeft, of deze uitspraak in de geest is van wat na Vaticanum n alle bisschoppen te zamen in Rome zijn overeengekomen ten aamien van de inspraak van de basis. In ieder geval zit er de kans in dat op die manier één conservatieve bisschop zo ongeveer alles tegenhoudt en mensen van de kerk vervreemdt die juist op de allerduidelijkste wijze hebben getoond (hij kon er zijn bewondering zelfs niet aan onthouden) hoezeer hun de kerk en het evangelie ter harte gaan. Misschien denkt de bisschop dat zijn uitspraak hem zelf ruimte geeft. Hij krijgt er een zekere ongenaakbaarheid door. Hij kan uitspreken wat hij meent te moeten uitspreken en het volk heeft 't maar te slikken en te prijzen. Maar ik denk dat hij zich daarin vergist. Zo'n positie aan de top is eenzaam en helemaal niet gemakkelijker en geeft ook niet de kerkelijke rust die hij misschien begeert. Want volgens de door hem gehanteerde regel komt dan ook de volle verantwoordelijkheid voor de vervreemding van kerk en volk op hem neer. Er zal een tijd komen dat hij deze woorden betreuren zal, nl. als eenmaal het vasthouden aan leeggelopen tradities de kerk ten val zal hebben gebracht. Beroepifigswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wijngaarden: J. Veld- huijzen, kand. te Veenendaal te Am- hem: F. E. v. d. Zee, pred. voor buiten- gew. werkz. (leraar godsdienst a. d. chr. scholengem. te Alkmaar en bij stand in het pastoraat té Egmond Binnen) wonende te Egmond a. d. Hoef. BILTHOVEN De gereformeerde vrouwenbond heeft twee nieuwe uit gaven toegevoegd aan zijn gespreks materiaal. Ten eerste: „Tot de kern", een geschrift van 64 pagina's, waarin de Delftse predikant A. C. Hofland bijbelse kernwoorden toelicht (prijs 3,50 bij tien en meer exemplaren drie gulden per stuk). Voorts ver scheen: „Optrekken met elkaar", de eerste van een in ringband te bewa ren brochures over een bepaald the ma (prijs 2,50 en bij tien of meer exemplaren twee gulden per stuk). Bijgaand plaatje is uit deze brochure en dient als illustratie bij de para graaf: „Als ik het voor het zeggen had." Omdat er ook buiten de vrou wenbond belangstelling bestaat voor dit materiaal, melden we dat bestel lingen kunnen worden gedaan door overmaking van het verschuldigde bedrag op gironr. 515.473 t.n.v. geref. vrouwenbond, postbus 106 te Baarn. YORK Ze hebben er weinig aan, de 150 Joden die op de vlucht de dood vonden, in 1190 in de Engelse stad York. Maar deze week is officieel een gedenkplöquette onthuld aan Clifford's Tower, waar de grootste tragedie van het En gelse Jodendom plaatsvond. De aartsbisschop van York, dr Stuart Blanch en opper rabbijn dr Immanuel Jakobo- vits van Engeland en het Brit se Gemenebest verrichtten samen de plechtigheid. Hoewel maar 150 Joden in York wer den vermoord, in het licht der vervol gingsgeschiedenis een nog nauwe lijks aanspreekbaar aantal, is de his torie van de Joden van York gegrift in de gehele Joodse geschiedenis De oorzaak zal ook wel zijn. dat de toren w<arin het misdrijf plaatsvond nog bestond en dat het pogrom zo bepa lend zou worden voor de door de eeuwen gevolgde vervolglngslijn Dat acht eeuwen later een herinnerlngs- plaat wordt onthuld, geeft duidelijk de verandering weer ln bejegening en aanzien die het Joodse volk heeft ondergaan. Dat komt op rekening van de staat Isrèël, waardoor de Jo den van gehaat en geminacht tot een met verwondering gadegeslagen en soms zelfs bewonderd volk zijn ge worden. Kruistochten Het was de tijd van de kruistochten, die te zamen gingen met uitmoordin- gen van tal van Joodse gemeenten voornamelijk ln het Rijnland. In En geland hadden de Joden zich al ge vestigd vóór de komst van de Noor mannen. waarschijnlijk in het voet spoor van de Romeinen. De gevaren van de eerste en tweede kruistocht waren de Joden in Engeland voorbij gegaan. Maar met de kroning van Richard Leeuwtnart, op 3 september 1189 begon de ellende. De afvaardi ging van de Joden uit York werd niet bij de kroning toegelaten. Voor de bevolking in de ban van de kruistoch ten, de bevrijding van het heilige land waar de Heiland door de Joden zou zijn gekruisigd, reden genoeg om het Vlucht door de kerk aangelegde smeulende antisemitische vuur tot een laaiende brand te laten uitgroeien. waren veel Joden gedwongen zich met de geldhandel bezig te houden. De schuldenaren van Joden zagen met welgevallen, dat hun schuldei sers werden vermoord. De adel hitste het gepeupel op. Dat was ln het bij zonder het geval ln York. Hulzen van Joden in Londen en el ders werden in brand gestoken. Jo den gedood. Het antisemitisme sloeg over heel Engeland. Evenals elders Dp Joden van York vluchtten onder leiding van hun uit Frankrijk afkom stige rabbijn Jomtov de Joigny naar Clifford's Tower, het koninklijk pa leis. Daar vonden zij veiligheid, maar tevens zaten zij er als muizen ln de val voor de door landheer Richard de Malebisse aangevoerde bevolking. Op Sjabbat Hagadol (grote sjabbat) de sjabbat voor het Paasfeest, in 1190 op 16 maart, sloegen de Joden de hand aan zichzelf. De mannen dood den hun vrouw en kinderen en vervol gens elkaar om niet in handen te vallen van hun belagers. Sindsdien is in de Joodse geschiedenis York het Massada van de ballingschap. Want in het jaar 72 doodden 960 Joden elkaar, voordat de Romeinse bezetter de laatste Joodse burcht Massada kon bezetten. In Engeland werd in 1290 bepaald, dat de Joden het land moesten verla ten. Het was de Amsterdamse rabbijn Menasse Ben Israël, die meer dan drie eeuwen later bij Cromwell, met suc ces de toelating van Joden weer be pleitte. Voor York heeft het echter tot 1890 geduurd voor de Joden er zich weer vestigden. Maar de Joden van York bezoeken nog steeds Clifford's Tower niet. Daar zal mogelijk veran dering in komen als het gedenkpla- quette aan de muur hangt ter herin nering aan het pogrom bijna acht eeuwen geleden. Een late hulde voor de Joden van het Massada van de verstrooiing. De kerk revancheert zich. Afscheid op 5 november van Nieuw en Sint Joosland: C. J. Kraai ber. te Drunen; van H. I. Ambacht: K. Pot ber. te Vaassen. Intrede te Goes: H. S. Buunk uit Domburg; te Barchem: dr. W. Bloe mendaal uit Apeldoorn; te Ossen- drecht: H. Hoekstra uit Doetinchem (wordt tevens geestelijk verzorger van het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom); te Oirschot: G. M. Santman uit Klarenbeek. Bevestiging te Den Haag (pastoraat Ziekenhuis Leyenburg) D. A. Caze- mier uit Den Haag; te Den Haag (pastoraat Bronovo): H. K. Jonkman te Eindhoven (pastoraat ziekenhuis) te Driebergen (stafmedewerker voor het evangelisatorisch werk van Kerk en Wereld): C. J. Rensink uit En schede. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot pas toraal medewerker te Oud Loos- drecht; A. Stoutmeijer te Voorst. Afscheid van Rotterdam-IJsselmon- de: D. Bouwknegt ber. te De Bilt. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Driebergen: T. Wendt te Gees. Intrede te Aduard: Tj. de Boer, kand. uit Kampen te Haulerwijk: kand. H. W. van Egmond uit Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Intrede op 10 nov. te Onstwedde: C. van Atten kand, te Apeldoorn. Afscheid op 8 nov. van Apeldoorn- Zuid: I. de Bruyne wegens emeritaat BAPTISTENGEM. Intrede te Stadskanaal-Noord (bijz. dienst; geest. verz. De Strubben en leraar g o. chr. Mavo De Steiger): A. Hofman aldaar. Anders Nygren In de leeftijd van bijna 88 jaar is de oud-bisschop van Lund (Zweden), Anders Nygren, overleden. Hij was een toonaangevend luthers theoloog en de eerste president (van 1947 tot 1952) van de lutherse wereldfederatie, die in Lund gesticht werd

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2