'Nederlands ijshockey richten op Oost-Europa' Remise van schakers tegen zwak Colombia Gewicht it Geen succes roeiteams op WK Nadia Comaneci N.G.S. De feitelijke series van internationale klasse mart smeets mensen in de sport Tsjech Kocanda wil af van Canadees speltype Elly Vessies ronde verder Slask Wroclaw in volgende ronde Dames halen finaleronde niet Vandalen bij PSV- Rangers opgepakt Atletiekcoach Bob Boverman neemt ontslag Russische atleten positief Columbia ziet geen moeilijkheden voor WK voetbal 1986 - a VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET P 17 - RH 21 - S 19 door Erik Oudshoorn UTRECHT Ivan Kocanda is van geboorte een Tsjech. Hij groeide op onder de rook van Praag. Zoals zo veel Tsjechen bracht Ivan een groot deel van zijn jeugd door op en rond de ijshockeybaan. Later kwam hij uit voor het tweede divisie team Motolet Praha en werd geselecteerd voor het militaire team. IJshockey is in Tsjechoslowakije volkssport nummer één. Daarna volgt voetbal. Een half jaar nadat de Russen met hun tanks Praag binnen vielen (begin '69 dus) vluchtte Kocan da naar het westen. Een driedaagse busreis naar Nümberg in West-Duitsland leende zich daar uitstekend voor. De organi serende reisvereniging keerde met slechts drie families terug Ivan Kocanda emigreerde enkele we ken na die geslaagde vluchtpoging naar Zuid-Afrika. Voornamelijk met de reden om een trainersloopbaan op te bouwen. In de ijshockey sport wel te verstaan, want die wordt ook dóór beoefend. Maar het weinig veelbelo vende peil stimuleerde Kocanda niet om er lang te blijven. Na twee jaar keerde hij terug naar Europa en kwam in Nederland terecht. Als trai ner ging hij aan de slag bij Utrecht. Met name het jeugdwerk, waar Ko- RIO DE LA PLATA De Nederland se kampioene Elly Vessies is in het internationale tennistoernooi van Rio de la Plata (Argentinië) doorge drongen tot de vierde ronde. De 26- jarige Beverwijkse won in drie sets van de Amerikaanse Laura Dupont: 6-1 3-6 6-1. Ook Frangoise Dürr uit Frankrijk en de Tsjechische Regina Marsikova kwamen een ronde verder. Brian Teacher uit de Verenigde Sta ten heeft in het internationale tennis- nen. Zo'n vluchtpoging als ik destijds toernooi van Tokio weer een van zijn Andemam is vandaag de dag echter meer gerenommeerde landgenoten^ni uitgeschakeld. Nadat hij eerder Jim- canda steeds meer lijn in aanbracht, oogstte veel lof. En hem zeil gaf het de nodige voldoening. Nog maar twee seizoenen terug werden bijna alle Utrechtse juniorenteams kampioen van Nederland. Na Utrecht volgde Leiden, waar Ivan weer gewoon als speler in dienst trad. Ook in deze stad is hij nu druk doen de met de jeugd. Het ijshockey ver keert in Leiden echter nog in een te pril stadium om er goede resultaten van te verwachten. Waarom eigenlijk dit verhaal? Het Nederlandse ijshockey is door het Ca nadese speltype eenzijdig beïnvloed. Het Tsjechische ijshockey is in ons land nauwelijks aan bod geweest. Merkwaardig natuurlijk, want het zijn juist deze Oost-Europeanen die negen van de tien wereldtitels in de wacht slepen (vorig seizoen toevallig niet. De Sowjet-Unie won toen door een beter doelsaldo). Maar aan de andere kant ook weer niet. De om slachtige vluchtpoging van dissident Kocanda zegt in dit opzicht genoeg. De Tsjech: „Toch is het te doen. Ik geloof dat het tegenwoordig iets ge makkelijker is om trainers naar Ne derland te halen. Het regime is wat dit betreft enigszins soepeler gewor- Hiiet meer mogelijk." my Connors versloeg, kreeg in de kwartfinales Arthur Ashe een neder laag te verwerken: 6-7 6-7. De Roe meen Hie Nastase zorgde voor een verrassing door de als vierde geplaat ste Amerikaan Eddie Dibbs uit te schakelen, de zoveelste geplaatste speler die voortijdig moest afhaken. De setstanden waren 4-6 6-3 6-4. En verder over het ijshockey: „Oost- europese invloed zou het Nederland se ijshockey ten goede komen. Ik vind dat we ons moeten aanpassen aan het Europese model. Niet aan de Canadese stijl. Dat ligt de Nederland se ijshockeyer helemaal niet. Het Tsjechische ijshockey bijvoorbeeld, bestaat voor een groot deel uit passen en veel schaatswerk. Het Canadese speltype is gericht op de bodycheck. Natuurlijk is het zo, eigenlijk behoor je helemaal niets te copiëren. Finnen die in West-Duitsland gaan spelen moeten zich aan de Duitsers aanpas sen en niet andersom. Maar als Je zelf nog geen eigen stijl kunt ontwikke- WROCLAW Het Poolss Slask Wro- Jen, wat in Nederland het geval is, claw heeft zich als laatste ploeg ge- dan kan Je je beter richten op de plaatst voor de derde ronde van het buurlanden. Al zou je het alleen maar UEFA-Cuptoemooi. De Polen won- doen voor Europa Cup-wedstrijden." nen de thuiswedstrijd tegen IBV Reykjavik met 2-1 na een ruststand Het Nederlandse ijshockey onder van 1-1. Voor de Polen scoorden Noc- scheidt zich uiteraard nog op veel ko en Kwiathowski, terwijl voor de IJslanders Hallgrimsson doel trof. De eerste wedstrijd in Reykjavik had Slask al gewonnen met 2-0. De wed- meer gebieden van het Oost-Europe- se ijshockey. Qua opbouw, maar vooral ook qua mentaliteit van de speler. Wat dat laatste betreft is Ivan strijd in Wroclaw werd bijgewoond Kocanda wel een beetje geschrokken door 8000 toeschouwers. toen hij plotseling met Nederlanders 1. Heerenveen Flyers 2. Tilburg Trappers 3. HYS 4. Oroningen 5. Amsterdam 6. Nijmegen 7. Olympta 8. Lelden 8. Red Eagles 10. Utrecht /ADVERTENTIE Oe serie die in samenwerking met de National Geographic Society wordt uitgebracht. Series waarvoor gedegen informatie en uitstekend fotomateriaal de stevige pijlers vormen. Boeken vol wetenswaardigheden, vol feiten en vol verklaringen. Boeken die een onderwerp tot In de finesses behandelen, vlot geschreven, helderen duidelijk. Met onderwerpen speciaal voor jongeren, maar ook met uitgaven die zijn afgestemd op de weetgierige volwassene. Nu reeds 12 titels, met als meest recente de Amerikaanse Indianen. Van Poolcirkel tot Mexico. Apachen, Comanches, Sioux, Irokezen. Hoe leefden zij, welke religie hadden zij. waar woonden ze en hoe verliep voor hen de confrontatie met de blanke indringers. Feiten, foto's en meningen. Bij uw boekhandel vanaf 12,90. Of vraag meer informatie bij De Haan. Postbus 268,2000 AG Haarlem. NGSClDeHaan BUENOS AIRES In de zes de ronde van de schaakolym piade in Buenos Aires heeft Nederland ook tegen het niet al te sterke Colombia weinig indruk kunnen maken. Bij het afbreken stond Nederland met IVj-'/j achter, wat uitein delijk resulteerde in een 2-2 remise. Een zwak resultaat, van een weinig imponerende schaakploeg. Timman speelde met wit tegen Gilar- do Garcia een variant van de Benoni die hij uitstekend kent. Hij kwam ook al heel snel heel goed, waarschijnlijk gewonnen te staan, maar faalde in de afwikkeling. Na een rekenfout, iets wat hem dit toernooi merkwaardig vaak overkomt, moest hij een stelling spelen waar hij voor een pion achter stand wel enige compensatie had, maar zeker niet beter stond. Garcia kwam in hevige tijdnood en weerde toen de dreigingen van Timman niet helemaal nauwkeurig af. In de afge broken positie had Timman nog steeds een pion minder, waardoor hij niet verder kwam dan remise. Ree had tegen Rodriguez een moeilij ke Koningsindiër in de voorhand die steeds ongeveer in evenwicht was. Tegen de tijdcontrole liet Rodriguez zich door een tactisch grapje beetne men. De partij werd afgebroken net een zet voordat Ree een stuk en daar mee de partij zou winnen. Na de voortzetting gaf Rodriguez op. Ligte- rink werd tegen Zapata het slachtof fer van de tijdnood, dat hem hier ook al eerder gebeurd is. In een ongeveer gelijke stelling, voortgekomen uit een Siciliaanse opening, gal hij zomaar een kwaliteit weg en kon toen in feite opgeven. Hans Ree: winst Langeweg mocht met de remise die hij tegen Agudelo bevocht bijzonder tevreden zijn. In het vroege midden spel overzag hij dat de Colombiaan met een kleine combinatie twee stuk ken voor een toren kon winnen. De strijd werd daarna zeer scherp, en Langeweg moest voortdurend voor zijn leven vechten en stond op een gegeven moment zelfs totaal verlo ren. Ook hier werd de partij door tijdnood beslist. Agudelo deed met de vlag op vallen een paar zwakke zetten en moest bij het afbreken con stateren dat winst niet meer mogelijk De belangrijkste wedstrijd van deze ronde was die tussen de Sowjet-Unie en Hongarije, op papier de twee sterkste landen. De match werd ge wonnen door de Russen met i'irl'/u EINDHOVEN - De politie heeft voor en tijdens de wed strijd PSV-Glasgow Rangers vijf supporters aangehouden, te weten vier Schotten en één Eindhovenaar. Drie van hen waren betrokken bij vechtpar tijen. de twee anderen hadden vernielingen aan auto's aange richt. Daarnaast zijn nog een aantal lieden aangehouden we gens openbare dronkenschap. De politie heeft een grote hoe veelheid artikelen in beslag ge nomen: vier gasflessen met si rene, 49 flessen sterke drank, 155 blikjes bier en frisdrank en drie glazen asbakken. Ook wer den dertien messen, één schaar, één schroevedraaler en 56 stokken in beslag genomen. Leiden-speler Ivan Kocanda: „Sommige Nederlandse spelers zijn gewoon niet te motiveren". moest gaan werken. Hij vertelt daaro ver: „Sommige Nederlanders zijn ge woon niet te motiveren. Terwijl inzet en motivatie in Tsjechoslowakije vanzelfsprekend is. Ze willen daar allemaal een Nedermanskl worden. Dat werk voor een trainer veel mak kelijker. De jeugd neemt dan veel meer aan. In West-Europa denken ze dat een trainer altijd een schreeuwle lijk moet zijn, die hoog boven de groep staat. En soms ga ik er weieens aaiï twijfelen; misschien kan het ook niet anders. Achter het ijzeren gor dijn, en ik vermoed in nog wel veel meer landen, denken ze over die ver houding trainer-speler heel anders en is het ook heel anders. Vorig jaar was ik in Wenen getuige van een training van het Russische nationale team. Uit een gesprek tussen Tarasov, hun trainer, en de doelman Tretjak, kon ik opmaken dat beiden met elkaar omgingen als vader en zoon." Het verschil in opbouw is niet te vergelijken. Een Tsjech of een Rus zal ook met ogen op steeltjes rondkij ken als hij door Nederlands voetbal land wandelt. Toch zijn er een aantal zaken die volgens Kocanda na voor beeld van de Oosteuropese (succes) formule kunnen worden bijge schaafd. De Leiden-speler: „Een jeugdspeler moet van klas tot klas, net als op de lagere school, naar het hoogst bereikbare toegroeien. Dat ge beurt in Nederland niet. De Junloren- A wordt vaak helemaal overgeslagen. De talentjes belanden gelijk in de selectie, terwijl er eigenlijk nog een C- team tussen behoort te functioneren. Daarnaast is de begeleiding van de jeugd uitermate zwak. Coaches zijn veelal vaders van spelertjes. Beste mensen natuurlijk, maar ze kunnen geen objectief beeld vormen. Verder vind ik dat we afmoeten van Canade se spelers die ook optreden als trai ner. Zo'n knakker zegt veel te vaak: ik kan vandaag niet want ik moet me concentreren op de wedstrijd van morgen. En zoiets is funest voor de opbouw van jeugdspelers. De trainer moet een band vormen met zijn pu pillen en andersom ook." Leiden werkte zich het afgelopen weekeinde van de laatste plaats door verrassende overwinningen op Am sterdam (3-1) en Utrecht (1-8). De grootste suprise viel echter te aan schouwen In Groningen: Heerenveen Flyers werd daar genadeloos geklopt: 7-4. Uitslagen Nederlandse beker NlJinegen-TUburg Trappers 3-6. Leiden-Amsterdam 3-1, HYS- Utrecht 10-5. Olympla-Red Eagles 12-0, Red Eag- les-Gronlngen 1-6, Heerenveen Flyera-Nljroegen 8- 1, Utrecht-Lelden 1-8, Amsterdam-HYS 2-5, Oro- nlngen-Heerenveen Flyers 7-4. Tilburg Trappers- Olympla 7-4. 8 7 0 1 14 58-23 8 5 1 2 U 42-21 8 5 I 2 11 47-38 8 4 1 3 8 40-45 8 4 0 4 9 47-29 8 2 3 3 7 27-28 8 3 0 5 8 38-38 8 3 0 5 6 35-43 8 2 1 5 5 25-37 8 1 1 6 3 35-43 DEN HAAG Bob Boverman, de midden-lange-afstandtrainer van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, heeft per 1 december ontslag genomen. Boverman heeft dit besluit genomen omdat hij vindt, dat hij in de KNAU niet professioneel kan wer ken. „Ik ben de laatste maanden te veel geconfronteerd met hobbyisten in de KNAU. Door de problemen die zich hebben opgestapeld was het op lossen daarvan belangrijker dan het contact met de atleten". Boverman gelooft nog steeds in het tralningsplan, dat de KNAU tot na de Olympische Spelen van Moskou had opgesteld. Hij vraagt zich echter al leen af of het plan, gezien de Neder landse mogelijkheden en verhoudin gen, toch niet utopistisch is. Met het vertrek van Boverman is de KNAU in het tijdsbestek van drie maanden vier trainers kwijtgeraakt. Tijdens de nationale kampioen schappen begin augustus in Gronin gen werd Toine van de Goolberg, de vakgroeptrainer sprint door het be stuur van de KNAU van zijn functie ontheven, waarna werptralner SJef Swinkels zich solidair met zijn colle ga verklaarde en enkele weken later vertrok. Begin oktober stapte Servee Wijsen op, die in het tralningsplan de verantwoording droeg voor de spring- nummers, omdat de KNAU voor hem een andere vakgroeptrainer had aan getrokken. Spasski, die in de ochtenduren zoals verwacht werd zijn afgebroken partij tegen Miles verloren had, won nu van Portisch. Door dit resultaat staat de Sowjet-Unie nog steeds bovenaan. Engeland is door een nederlaag tegen de Verenigde Staten wat teruggeval len. Nederland staat nu op een bijzon der treurige 30ste plaats. De Nederlandse damesploeg is er niet in geslaagd zich voor de hoogste fina- legroep te plaatsen. Tegen Venezuela werd met slechts 2-1 gewonnen, waar door in de laatste wedstrijd van de voorronden Engeland niet meer inge haald kan worden. In deze groep was de Sowjet-Unie oppermachtig. Vree ken won van La Rosa en Van Parre- ren en Belle speelden remise, tegen respectievelijk Cacique en Arteaga. Heren: 8owjeLUnle-Hongmr1Je 2-1. Verenigde 8U- ten-Engeland 2>ft-'n. Bulgarije-Cuba 2-1. Joegoala- vlf-Zwltserland 2>/j-'/j. West-Dul tal and-Zweden 11/1-11/2. Polen-PhllippUnen 2-1. Dene marken-Ca nada li/]-'/], Israei-Frankrljk 2'/i-l|/i. IJsland-Ve- nezuela 3-1, Flnland-Spanje 1-0. Columbta-Neder- land 2-2, Argentinië A-Indonesie 2'/t-"t. Australie- Noorwegen 2«/»-l»/a. Roemenie-Tunesie 4-0, Brazl- 116-Nleuw Zeeland 1-1, Wales-Ecuador 2'/«-i/i, Schotland-Chili V/t-'/t. Chlna-Oostenrljk 2'/j-i/j, Paraguay-Mexico 2-0, Argentinië B-Syrtê 3-0, Ma lelsie-Uruguay 3-1, Dom RepubUek-Bollvia Peru-Portorlco 2-1, Jamalca-Hong Kong 1-0, Trtnl- dad/Tobago-Ouatemala Vlt-VH. 8r1 Lanka-Mau- re Unie 2-1. Guyana-Marokko 4-0. Faeröer Eilan den-Luxemburg li/H/2, Japan-Jordanië 2>t*->tt. Belglê-Bcrmuda »•/*-»/=, Amerikaanse Maagden eilanden-Ver. Arabische Emiraten 3-1. Libië-Zaire 3-1. Andorre-BrtUe Maagdeneilanden 3-1. Stand: 1. Sowjet-Unie 18.5 punten (en 1 afgebro ken partij). 2. Bulgarije en Verenigde 8Uten 16.5 (*1). 4 Pojen 15.5. 5. Engeland. Hongarije en IJsland 15 8. Denemarken 14,5 *2). 9. Joegosla vië, Cuba. Israel, Argentinië A 14.5 (-1). 13. Frank rijk en Roemenie 14,5, 15. Wcst-DulUland. Zwe den. Phllippljnen. Zwitserland 13.5 (*1). 19. Au stralië 13,5. 20 Canada 13 (*2). 21 Noorwegen. Wales, Dom. Republiek 13. 24. Finland. Brazilië. Spanje. Columbia 12.5 (-2). 28 China en Argenti nië 12.5 cl). 30 Nederland. Paraguay 12 <«i). 32. Venezuela. Indonesië 12 (+1). LONDEN Vier Russische atleten hangt een schorsing boven het hoofd van 18 maanden. De vier Russen wer den tijdens de Europese kampioen schappen betrapt op het gebruik van doping. De Europese Atletiek Associ atie (EAA) zal dit weekeinde tijdens een bijeenkomst op het Griekse ei land Rhodos de straffen bekend ma ken. Wanneer de vijf atleten (naast de vier Russen ls er nog een atleet bij betrokken) inderdaad voor achttien maanden worden geschorst, kunnen zij wel meedoen aan de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Bij de betrokken atleten zijn ook medaille winnaars. Arthur Gold, de Engelse president van de EAA, heeft de be trokken landen verzocht de medailles op te sturen naar Rhodos. Hier zullen de uitslagen van Praag worden her zien en zullen de medailles van eige naar verwisselen. BOGOTA Volgens de secretaris- penningmeester van de Columbiaan- se voetbalbond Adriano Tribin Pie- dra-Hitta is zijn land in een betere positie om de eindronden van het wereldkampioenschap 1986 te organi seren, dan Argentinië was aan het begin van dit jaar. Tribin gaf com mentaar op berichten als zou de Zuid- amerikaanse koffie-republiek niet in staat zijn om over acht jaar het we reldkampioenschap naar behoren te huisvesten. „Wat de stadions en de verbindingen betreft, zijn we er beter aan toe dan Argentinië was voor het wereldkampioenschap van dit jaar", aldus Tribin. Eigenlijk is het dus gewoon zo dat je geen kampioen meer kan en mag zijn als je de leeftijd van veertien gepasseerd bent. De idio terie rond het optreden van de Roemeense (of is ze nu echt Hon gaarse?) Nadia Comaneci tijdens het Wereldkampioenschap turnen in Straatsburg heeft me zeer ge griefd. Want wat was dat nou allemaal voor onzin? Publiek, Jury, een ge deelte van de pers; het wereldfo rum dus. iedereen stortte zich op deze topturnster met een graagte die eng was. Op donderdag, toen Ik naast mijn collega Klaas Boot in de t.v. stu dio zat en zeer geïnteresseerd naar Comaneci keek, kreeg ik van de turnexpert te horen dat haar oefening nog wel goed was, maar niet meer zoals het er twee Jaar geleden uitzag. „Kijk, zei Boot, „die hele snelle frivole onderdelen, dat moet ze niet meer doen, dat past niet meer bij haar, dat is nu voor de anderen." Met die wetenschap heb ik twee dagen lang naar turnen gekeken. „Een snelle, speelse oefening"; dat kan dus niet meer als Je zestien Jaar oud bent en bij de absolute wereldtop hoort. Dat was mijn eerste conclusie. Het zal twee Jaar geleden geweest zijn dat ik via ABC television de uiterst boelende documentaire „Nadia" gezien heb. De Ameri kaanse televisiemaatschappij, met de rechten van de Olympi sche Spelen-beelden in de zak, had een vijftal rode draden ge maakt voor haar pakket uitzen dingen gedurende de Montreal- Spelen. Eén daarvan ging geheel over de Roemeense turnkampioe ne Nadia Comaneci, een uiterst pittig, klein, licht en geestig ogend dingetje, die het kon gaan maken. ABC stuurde allereerst een ploeg- Je mensen naar Boekarest om Na dia vertrouwd te maken met het medium televisie en tevens zat in dat groepje Amerikanen een heu se tolk-lerares die er in slaagde de kleine Roemeense ln vijf weken een soort Amerikaans te doen spreken die goed genoeg was voor korte interviews in Montreal. Ver volgens kwam die gehele film ploeg over en verbleef men een maand bij het meisje. Het produkt was grandioos en te vens erg leuk. Ontroerend bijna. Dat kleine, speelse ding met dat gezicht van een volwassen vrouw, dat afwachtende in haar bewegin gen, het ongelooflijk gracieuze in haar turnen en het volslagen vrij blijvende ln haar leven buiten het turnen. ABC registreerde, gokte in feite, maar gokte goed. Comaneci werd de koningin van de Spelen en het Forum beleefde gTootse momenten toen de jury (was die toen niet corrupt? of juist wel? een 10 uitdeelde waarmee de Roe meense dus de absolute graad van perfectie bereikte. Die laatste oefening van haar, dat gedraai aan de brug, zal velen bij blijven. De afsprong en dan die bijna ijskoude glimlach op dat harde gezichtje. Een 10, hoger kan dus niet, perfect in alles, voor een veertienjarig meisje. Knap. En eng. Meer nog dan bij welke andere sport worden turnsters graag ln de bescherming genomen door de massa. De eenzame vrouw op de evenwlchtsbalk was toch de beeldschone Tsjechische Vera Cavsiaska, een toonbeeld van vrouw en het einde van een tijd perk dat vrouwen zich met turnen bezig hielden. De prachtige Tsje chische werd opgevolgd door de betonnen Oostduitse Karin Janz (wat zou daar van geworden zijn?) en de menselijke Russische Olga Korbut, beiden meisjes, maar wel kinderen met vrouwenmaniertjes. En toen kwam Comaneci. Met een ragfijn lijfje, een wit tumpakje en die grote, prachtige mooie bruine ogen. Ogen die nooit lachten en die aangaven dat de vreugde ach ter de turntopsport nauwelijks naar buiten komt. Ik heb zelfs wel eens gedacht dat de keiharde, bij na onmenselijke manier van trai nen met kindvrouwtjes zoals dat nou eenmaal gebeurt iedere vorm van menselijk gevoel uit die wezentjes sleurt. Gevoelloze, ijs koude robotjes. met kleine borst jes en vlechtjes met een strikje. Ter meerdere glorie van het vader land. Comaneci had toch net even iets anders in Montreal. Ze bracht een soort hupsheid met zich. die onge kend was. Maar wel met dat mas kertje op en daarom was het wachten op een vervolg. Wat zou er met haar gebeuren als het pro ces van het ouder worden wat ons nou eenmaal allemaal over komt echte veranderingen in haar zou aanbrengen? Het antwoord kwam ln Straats burg. Daar stond een Jonge vrouw, voller dan de meeste van de bijna griezelig geworden groep spook jes. Met dijen en een haardos die uit Voque kwam. Met diezelfde mooie ogen en met een blik zoals alleen heel droeve mensen die kunnen uitstralen. Comaneci. zo was bekend gemaakt, had voor dit kampioenschap even 10 kilo ge wicht aan de wereld moeten inle veren en dat telde mee. Met géne hoor Je toch zo'n bericht aan, want wie is er met dat soort dingen gediend? Wie wil dat weten, wie verkneukelt zich met die kennis? Ik niet. Ik zag een mooie jonge meid en vervolgens stortte de turnwereld zich op wrede manier over datzelf de vrouwtje uit Comaneci gaat af. Comaneci moet de Jeugd voor la ten gaan. Dat waren de eerste tek sten vanuit het Franse. Comaneci reageerde niet, werd, zoals altijd, van de buitenwereld afgesloten gehouden, kwam met een wit kop- ple in de turnhal en deed gewoon haar best. Ze turnde naar vermo gen, werkte de oefeningen door waar ze de afgelopen maanden zeven uur per dag op getraind had en werd vervolgens onttroond. Ge woon omdat er betere meisjes be zig waren, die ook met maskertjes op turnden en nauwelijks beseften dat zij over twee Jaar ook twee jaar ouder zouden zijn. Want nog maals. dat gebeurt bij ons allen. Comaneci turnde met durf. mis schien niet duidelijk te zien ln haar oefeningen, maar wel in haar aanwezig zijn in Frankrijk. Zij turnde tegen haar eigen spiegel beeld dat bijna vervaagd was. Ze werd vierde in de vierkamp en zei toen voor het eerst iets dat door de wereld opgevangen werd: „Ik ben blij dat ik niet meer hetzelfde weeg als twee jaar geleden." Daar moet je eens goed over nadenken, over die woorden. Waarschijnlijk zit daar de hele waarheid omtrent Comeneci opgesloten. Wegen, ge wicht, dat spookbeeld dat haar constant voor ogen heeft gestaan. Ze moest zich aan een bepaald gewicht houden want dan konden die frivole, leuke, lieve onderdelen in haar oefeningen doorgaan. Eén ding was men echter verge ten; het lichaam van Nadia Come neci wilde gewoon wat anders. Dat wilde uitdijen, groter groeien, vol ler worden. Borstjes werden een boezem, zoals het hoort. En eigen lijk vond Comeneci dat zelf ook het fijnste, gewoon vrouw worden. Haar overwinning op de even wlchtsbalk was een zeldzaam lek kere zege. Een bevrijding bijna. Ik dacht erover om haar een kaartje voor Grease te sturen en een grote poster an Johnny Travolta. Want daar is ze toch aan toe; turnen li voor frtemeltje8 met mensenhoof den geworden, vrouwen hebber daar niets meer te zoeken, hoewel ik met kracht hoop dat Comaneci ln een soort Cavslaska-gedaante nog een keer in Moskou optreedt Volgroeid en al. Tegen die tijd li Travolta ook wel weer verdwenen hoop ik. LAKE KARAPIRO De Nederland se deelneming op de tweede dag van de wereldkampioenschappen roeien in Lake Karaplro heeft geen succes kunnen boeken. Alle ploegen werden naar de herkansingen verwezen om daarin te trachten een ronde verder te komen. De vier met stuurvrouw van Nereus met Lieobeth Vosmaer, Esther Kruiswijk, Marie-Anne Sta pel, Marleen Brummelkamp en stuur- vrouwe Ingrid Deudekom eindigde in de serie in 3.37.03 als derde en kwam daarmee precies twee seconden te kort om zich te kwalificeren voor de eindstrijd. Hetzelfde was het geval met skiffeuse Sietske Boomstra die het ook nog eens mag proberen. De vier met stuurman bij de heren van Aegir en Nereus (Frits Boek. Jacob Vos. Frank Oudt en Willem-Jan Ata- ma) wist zich ook niet rechtstreeks te kwalificeren, maar krijgt eveneens nog een kans om zich te bewijzen. BIJ de dames domineerden de Oost duitse en Roemeense ploegen. De Oostduitse dames sloten zeven van de acht series winnend af. terwijl de Roemeensen ln vier series tot triom fen kwamen. De Verenigde Staten en Canada eindigden in de gestuurde vier als eerste en tweede en kwamen daarmee rechtstreeks ln de eind strijd. De Amerikaanse overwinning betekende de enige zege van een ploeg die niet uit Oost-Europa af komstig was. China dat voor de eer ste maal op het roeitoernooi is ver schenen kon geen enkele maal een finale bereiken, hoewel de 20-jarige skiffeuse Yu-Wei in de herkansing een derde plaats bereikte. De Chinese startte langzaam maar slaagde er halfweg koers in de Nederlandse en de Australische roelsters te passeren. Vk*r tonder «taurman. (eerst* twee nur finale): eerste aerte: 1 West-Dultaland 6.29 14.2. Frankrijk 629 73. 3. Australië 641.41. 4 Nederland .Aeeir/ Nereus) 632.96. 5 Zwitserland 638.72. Tweede mjr LSowjet-Unie 6 26 35. 2 Tsjechoslowakije 646 60. 3 Nieuw Zeeland 648.35,4. Spanje 6 40.83. 6. Canada «41 08. Gestuurde vier: eerste twee naar finale): Eerste serie 1 Verenigde Staten 3.37.06. 2. Canada 3 38 52. 3 Nieuw Zeeland 3 39 34. Tweede serie 1. Roemenie 3 3341, 2. Bulgarije 3.3603. 3 Neder land iLiesbeth Vosmaer. Esther Kruiswijk, Murle Anne 8tapcl. Marleen Brummelkamp, stuurvrouw Ingrid van Dcutekom) 3.37.03 Skiff: (eerste twee naar finale): Eerste sene l 342.03 2 Sowjet-Unie 3 53 02. 3 Polen 345.78, 4. Oostenrijk 4 03.58. 5 Canada 4.03 75. Tweede serie: 1 Roemenie 3 5543. 2 Oost-Duit land 34541. China 349.40.4 Nederland iSieiake Boomstraj 4.0042. 6 Australië 4 0640.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21