^Tuijnman wil rijexamen veranderen Rhodesië valt in Zambia kamp aan Aantal pedagogische academies halveren Benzine weer cent duurder n n 98 Kïesuwkado V WONING I Bezetting Lelystad opgeheven Advies aan minister Pais Te weinig rechters ADVERTENTIES als u uw 'Accent meer op opleiding' 't Eikenhuys Het afscheid van prof. Koole Campagne in VS draait om geld Melkleiding onder het wad Veilig op fiets naar school in Kampen Giftig brandje: Blussers en agenten in ziekenhuis Staking in Iran speelt nog geen rol Bezorg Trouw een nietxwe abonnee Lees een krant met overtniging: TrOUW j Trouw 36STE JAARGANG NR 10598 - VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 Droog Veel bewolking en overwegend droog. Meest matige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 11 graden. Morgen en overmorgen: Overwegend droog en weinig verandering in temperatuur. onder: 17 08 onder: 20 20 Morgen zon op: 07.39 Maan op: 11.22 fi wilt ruilen LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT DEN HAAG (ANP) Minister Tuijnman van ver keer en waterstaat wil per 1 januari het rijexamen' gaan veranderen. Het accent zou meer op de oplei ding moeten liggen. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de minister een aantal maatre gelen opgesomd. Zo zal het praktijk gedeelte van het rijexamen korter moeten duren. Daarnaast moet er geen wachttijd meer zijn voor het eerste examen. Het tijdstip van het rijexamen zal in goed overleg tussen kandidaat en rij-instructeur vastge steld kunnen worden. Op het ogen blik moet het examen vaak maanden van te voren worden aangevraagd, zonder dat dan al zekerheid bestaat over de vorderingen van de kandi daat. Minister Tuijnman wil bovendien het Praktijk Minister Tuijnman Volgens een mededeling in Salisbury ging het om een guerrillabasis, maar de Zambiaanse regering liet weten dat een vluchtelingenkamp voor kin deren is getroffen. Gisteravond laat was nog niet bekend hoeveel slach toffers de actie heeft geëist. Volgens zegslieden in het gebied zijn meer dan honderd mensen naar ziekenhui zen overgebracht. Het zouden vooral mannen zijn. gekleed in kaki. Vracht wagens van het leger snelden met grote lichten de stad uit, en de weg naar het stadsziekenhuis van Loesa ka werd vrijgehouden. Toen de toestellen overkwamen er wordt gesproken van twee of vier werden twee explosies gehoord, ge volgd door één zeer luide. DaaTna steeg een dikke kolom zwarte rook op uit het oerwoud. Regenseizoen ADVERTENTIE J8-S& »D Mariniersweg 281.hk.Hoogstraat, R'dam s Maandags gesloten Tel. 010-13 3744 f PAGINA 2: PAGINA 3: Behandeling fluor in .medisch' pakket PAGINA 4: meerijden van de instructeur bij het examen bevorderen. Ook wil de minister dat de route voor het examen aan de kandidaat wordt meegedeeld. Want, zo meent hij als elke verandering van de rijrichting per straat aangegeven wordt, bete kent dit dat de kandidaat tijdens het examen onder ongebruikelijke om standigheden rijdt. Als hij van tevo ren weet waar»de rit heengaat, kan het examen onder natuurlijke om standigheden worden afgenomen. De bewindsman is tot deze verande ring van beleid gekomen, omdat te genwoordig alleen nog maar gediplo meerde rij-instructeurs les mogen ge ven. In vroegere tijden was het rijexa men de enige mogelijkheid om te bepalen of de rijvaardigheid voldoen de was. Iedereen kon toen rijles ge ven, als hij maar drie jaar in het bezit van een rijbewijs was. Over de praktijkontwikkeling is reeds geruime tijd overleg gaande met de rijschoolwereld. De minister heeft met het CBR besproken dat het examen volgens deze plannen niet meer behoeft te zijn dan het toetsen van de opleiding door middel van een steekproef. Dat de maatregelen niet voor 1 januari 1980 kunnen worden ingevoerd, komt volgens Tuijnman, omdat het CBR eerst een aantal praktische problemen zal moeten op lossen bij een aanpassing van de functie van het examen. LOESAKA/SALISBURY (Reuter, Upi, AFP, AP) Rhodesi- sche vliegtuigen hebben gisteren in Zambia, 16 kilometer van de hoofdstad Loesaka, een kamp aangevallen. De vliegtuigen konden kennelijk niet worden tegengehouden door het luchtdoelgeschut, dat Zambia zeer onlangs van Groot-Brittannië heeft gekregen. Dit gebeurde na bombar dementen op kampen van de guerril labeweging ZAPU, diep in Zambia, waarbij honderden mensen werden gedood. Ook hier ging het volgens ZAPU-leider Joshua Nkomo om vluchtelingen en niet om guerrilla strijders. Militaire waarnemers menen dat de Rhodesische krijgsmacht voor het begin van het regenseizoen haar slag probeert te slaan. De regentijd, van midden-november tot maart/april, komt de guerrillero's te stade. Na hun terugkeer haalden de Rhodesische toestellen boven Salisbury stunts uit om de overwinning te vieren. Nkomo kan door de aanhoudende Rhodesische acties gedwongen wor den zijn guerrillastrijders in Zambia naar schatting zo'n 10.000 man over te brengen naar het gevechtsge- bied in Rhodesië. Nkomo's kompaan binnen het Patriottisch Front Ro bert Moegabe van ZANU heeft hem regelmatig verweten troepen achter te houden. Meer nieuws over Rhodesië op pag. 7. Seth Gaaikema: ik doe wat ik doe PAGINA 5: PAGINA 7: PAGINA 17 l PODIUM Vreemd gaan met een auto, waarom gaan we niet naar de dokter, wat is agressie? PAGINA ECONOMIE: Publiek leest meer uitgelezen Van een onzer verslaggevers KAMPEN De gemeentepoli tie in Kampen heeft voor fiet sen, die door schoolgaande kinderen worden gebruikt, een opvoedkundig getinte veilig- heidsheidskeuring ingesteld. In de periode van 6 tot en met 17 november voert de politie bij alle scholen voor lager on derwijs fietscontroles uit. Deze veilig-op-de-fiets-naar- school-operatie is opgezet in overleg met de schoolhoofden. Als een fiets in goede staat wordt bevonden, krijgt de leerling een oranje sticker uit gereikt, voorzien van het stadswapen en de tekst: Fiet sen controle 1978, gemeentepo litie Kampen. De sticker is een bewijs van goed gedrag en kan gemakkelijk op kettingkast of spatbord worden aangebracht. Als er aan de fietsen van de leerlingen gebreken worden geconstateerd, worden de ou ders daarvan schriftelijk op de hoogte gesteld. Zijn de repara ties verricht, dan krijgt het kind de sticker alsnog uitge reikt. Van onze onderwljsredactie SANTPOORT Het aantal pedagogische academies en opleidingsinstituten voor kleuterleidsters zal gehal veerd worden. Er blijven dan ongeveer 65 scholen over die de leerkrachten gaan oplei den voor de nieuwe basis school. Dit staat in het advies van de spreidingscommissie, dat eind deze maand aan mi nister Pais wordt aange boden. Het cijfer van circa 65 nieuwe oplei dingsinstituten werd gistermiddag genoemd door de voorzitter van de spreidingscommissie, B. Voskuijl, tij dens de jaarvergadering van de Vere niging van Docenten aan de Christe lijke Opleidingsinstituten voor On derwijsgevenden in Santpoort. Het advies maakt deel uit van het zogehe ten vlekkenplan dat door de vier zui len is uitgewerkt. Deze hebben per regio onderzocht hoeveel pedagogi sche academies en opleidingsinstitu ten voor kleuterleidsters moeten ver dwijnen. De vier zuilen zijn met el- kaars adviezen akkoord gegaan. In Nederland zijn er 90 pedagogische academies en 45 opleidingsinstituten voor kleuterleidsters. De helft daar van zal volgens de spreidingscommis sie moeten verdwijnen. Dat betekent in de praktijk een fusie of een samen- I werking van bestaande scholen. Het aantal studenten per opleidingsinsti tuut zal beneden de 400 komen te liggen. Eerder genoemde cijfers van 800 tot 1500 studenten per instituut werden als „indianenverhalen" door de voorzitter van de vereniging, H. Nolles, bestempeld. Opleiding van 4 jaar De voorzitter van de innovatiecom missie opleidingen, Th. M. Knippen, noemde tijdens het forumdebat een aantal voordelen van een vierjarige opleiding in plaats van de driejarige van thans. De lacunes in de huidige opleidingen zouden kunnen worden opgevuld en nieuwe wensen kunnen worden gehonoreerd. De grotere indi vidualisering in het basisonderwijs vraagt een intensievere training in observatie. Het feit ook, dat in de toekomst de leerlingen minder naar het buitengewoon onderwijs worden verwezen eist volgens Knippen een grotere orthopedagogische en didac tische kennis. De langere opleiding kost wel aan zienlijk meer, zo waarschuwde Knij pen zijn gehoor. Hij rekende op een bedrag van 50 miljoen gulden extra voor een vierjarige leeropleiding voor het basisonderwijs. De innovatiecom missie opleidingen heeft onlangs een advies uitgebracht over de manier waarop over een aantal jaren de nieu we opleidingen kunnen beginnen. De voorkeur gaat uit naar een „dakpans gewijze" invoering. Dat houdt in dat per jaar een aantal scholen in de eerste klas beginnen met het nieuwe leerplan. Het hele vernieuwingspro ces kan aldus binnen drie jaar zijn voltooid. Geen studentenstop Voorzitter Nolles sprak zich in zijn jaarrede uit tegen een studentenstop voor de pedagogische academies. Hij noemde een zeker overschot op de arbeidsmarkt gunstig voor het benoe mingsbeleid. Hij pleitte tevens voor andere criteria dan de arbeidsmarkt alleen. Mensen die graag willen stu deren zouden volgens hem niet door een stop mogen worden tegenge werkt. ook al is er aan het begin geen garantie voor werkgelegenheid. Hij becijferde dat zeker een kwart van de leerkrachten ln het kleuter- en lager onderwijs her- en bijscholingscursus sen moeten gaan volgen met het oog op de nieuwe basisschool. Nolles pleitte voor een bijdrage van de docenten in de strijd tégen de werkloosheid. HIJ bestreed de menta liteit van „hebben, houden, halen" en wilde liever één procent van zijn sala ris inleveren als daardoor meer leer krachten aan het werk konden blijven. De twee Sowjetrussische astronauten Wladimir Kowaljonok (links) en Alexander Iwanstjenkow zijn gisteren op de aarde teruggekeerd. Het tweetal dat in Kazakstan een zachte landing maakte is 139 dagen in de ruimte geweest, een recordtijd. Ze hebben ruim 2300 keer rond de aarde gecirkeld Van een onzer verslaggevers LELYSTAD De bezetting van de openbare Almereschool in Lelystad is vannacht om twaalf uur opgeheven. Het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Zuidelijke IJsselmeer Polders is na dagenlang beraad inge gaan op de wens van de ouders een onafhankelijk onderzoek op de school in te stellen. Gedurende dit onderzoek zouden alle leerkrachten het hoofd inbegrepen tijdelijk moeten worden overgeplaatst. Ook aan deze wens is voldaan. Het hoofd van de school, de heer P. Korstanje wordt op zijn verzoek ontheven van zijn functies aan de Almereschool en wordt door het openbaar lichaam in de gelegenheid gesteld weer een start te maken aan een nieuwe school in Lelystad. Meer over deze kwestie op pag. 9 DEN HAAG (ANP) Gisteravond zijn veertien brandweermannen, vier politieagenten en twee burgers in het Westeinde ziekenhuis in Den Haag opgenomen nadat ze mogelijk bij een klein brandje met een giftig poeder, alodine, in aanraking waren geko men. Dit heeft een woordvoerder van de Haagse brandweer gisteravond be kend gemaakt. Om zes uur gisteravond kreeg de Haagse brandweer een melding dat er bij een bedrijfje aan de Rozenburg straat in Den Haag brand was. In het bedrijf was brand ontstaan in een aantal kartonnen dozen gevuld met, naar later bleek, alodine. Deze stof wordt gebruikt om verf te binden aan aluminium. Meteen na het blussen klaagden vier brandweerlieden en vier politiemannen over ademha lingsmoeilijkheden en werden over gebracht naar het Westeinde zieken huis. Dit ziekenhuis raadpleegde het gifcentrum in Utrecht dat om half tien gisteravond meedeelde dat alle personen die in, de buurt van de brand aanwezig waren geweest in het ziekenhuis voor controle moesten worden opgenomen. Volgens een poli tiewoordvoerder zullen vier agenten en vier brandweerlieden daar zeker tot vanmorgen moeten blijven. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Heny Blok en lna van Faassen. Lederen halstasjc (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naiuiel leder inei gevlochten koordje Lektuurhanger(B) Nooii meer zoeken naar de krant of tv-gids. Dekoratie! jute lekluurhanger. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en annbandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging, Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Zwakke geslacht bij KNMI in opmars Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Morgen gaat de maximumprijs van norma le benzine weer met een cent omhoog, en wordt daarmee 110,6 cent per liter. De maxi mumprijs van tweetaktbenzi- ne stijgt eveneens met een Staking cent tot 128 cent per liter. Daarentegen blijft de prijs van superbenzine onveran derd (113 cent). door de maximumprijs op 61.7 cent per liter is gekomen. De maximumprijs van stookolie met een zwavelgehalte van 2'/j procent is met 1,40 per ton verlaagd, maar de maximumprijs van stookolie met een zwavelgehalte van een procent is met 13 per ton verhoogd. daardoor is 't natuurlijk zo zacht Voor autogasolie is de maximumprijs met een halve cent verlaagd tot 63.2 cent per liter. Ook petroleum Is (bij levering in blikken tot twintig liter) 0.6 cent goedkoper geworden, waar- Deze veranderingen zijn het resultaat van een stijging van de marktnoterin- gen aan de ene kant en van een daling van de dollarkoers aan de andere kant. De marktprijzen zijn, zoals wij gisteren al schreven, gestegen als ge volg van de toegenomen vraag De staking in de Iraanse olie-indu strie speelt (nog) geen rol. Een groot deel van de Nederlandse olie-invoer ongeveer een kwart komt uit Iran. Maar, zo zegt een woordvoerder van Economische Zaken, de situatie in dat land is nog zo onduidelijk, dat er voor het ministerie geen enkele reden is maatregelen te nemen voor het geval het onvoldoende zou wor den. Pas als het zeker zou zijn dat die situatie maanden zou gaan duren, dan zou er voor het ministerie aanlei ding zijn zich op stappen te beraden. Voorts wijst de Woordvoerder erop, dat de raffinadeurs van aardolie wet telijk verplicht zijn een voorraad olie- produkten aan te houden, die gelijk staat met het verbruik gedurende drie maanden of negentig dagen. Nederland heeft verleden jaar 13,5 miljard kilogram ruwe olie uit Iran geïmporteerd. Dat was 23 procent van de totale invoer, die 58.9 miljoen ton beliep. In 1976 leverde Iran 27.7 procent en ln 1975 31,6 van onze olie- invoer. Iran is de op één na grootste olie leverancier van ons land. De grootste is Saoedi-Arabië, welk land verleden jaar 29,2 procent van onze olie-invoer leverde. Nigeria kwam op de derde plaats met 15,6 procent. Ook bij oliemaatschappijen ln Rot terdam. die Iran-oüe importeren, kon men nog niet zeggen of de moeilijkhe den in Iran zullen leiden tot aanvoer- problemen. Wanneer de rust binnen kort ln dit land weer terugkeert, zul len er nauwelijks moeilijkheden zijn, aldus de directies van Shell. BP en E"P Meer aieuws op pagina 17 Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnec:_ Plaats en postcode. Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode Tel De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel 17.- koning. Kado naar keuze:DA. B. DC. D. (aankruisen a.u.b.l Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1