Moeilijkheden tussen EG en Derde Wereld Valutahandel kijkt de kat uit de boom Publiek gaat meer uitgelezen lezen Elsevier en NDU meer in buitenland 'Swap' kan dollar niet redden Schoenmaker blijft te veel bij zijn leest m In reparatiewerk zit geen groei Ondertekening nieuw verdrag in Khartoem Dollar zet stijging beperkt voort Dollarspeculatie Justitie in VS onderzoekt rol banken Bonden willen bundeling overleg media Italië wil ook in EG-muntunie Ford-topman naar Chrysler Elsevier: 'Vrouwinformatieconsument van morgen' Fusieplan van handelsbedri j ven Meer controle op fictieve bedrijven Proces tegen vijfhonderd patatbakkers VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RH 19 - S 17 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor de schoenherstellers zit een reële stijging van de landelijke om it, dus niet uitgedrukt in geld maar in paren schoenen, er zeker niet in. Wellicht zal er in de toekomst een zekere sta- liliteit optreden, zo conclu- leert het Economisch Insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM) dat een marktverkenning heeft ver richt en gepubliceerd in het blad EIM-mededelingen. Dat er in die omzet geen stijgende lijn ralt te ontdekken, komt doordat lus het EIM er naast elkaar een ital posiUeve en negatieve facto ren spelen. Gunstig voor de schoen- ikers is dat een deel van de bevol- duurder schoeisel koopt, welk de lite waard is om te repareren als er iets versleten is. Aan de andere kant is er ook meer (wegwerp)schoei- sel op de markt met zeer slijtvaste solen, die reparatie vrijwel overbodig maken. Hier speelt ook de mode (roots) een rol. Sleutels In paren gerekend is de omzet van de schoenmakersbranche al sinds 1970 stabiel, per hoofd van de bevolking is dat dus een daling van het aantal te repareren schoenen per jaar. Per hoofd van de bevolking wordt nu 7 a 8 gulden per jaar bij de schoenherstel ler uitgegeven. Dat er onder die om standigheden toch schoenmakers zijn die het hoofd boven water kun nen houden, komt onder meer door dat vele branchegenoten de pijp aan Maarten hebben gegeven. In tien jaar tijd verminderde het aantal vestigin gen van 4.800 tot 2.400. Dit heeft sterk in het voordeel van de overblijvers gewerkt, constateert het EIM. Het instituut suggereert dat de schoenhersteller zich in de toekomst niet meer alleen bij zijn leest moet 'houden om tot een beter renderend bedrijf te komen. Ook nu heeft hij nevenactiviteiten, maar ze vertegen woordigen slechts 5 tot 15 procent van de totale omzet. Dat is voorna melijk de verkoop van artikelen als riemen, veters en schoensmeer. Te overwegen zou echter zijn, meent het EIM, of de schoenhersteller geen am bachtelijke werkzaamheden kan ver richten die in zijn bedrijf inpasbaar zijn, zoals het slijpen en vervaardigen van duplicaat-sleutels en het meer verkopen van daarbij behorende arti kelen. Verder acht het EIM denkbaar, dat evenals bij warenhuizen het geval is, zelfstandige schoenherstellers wor den opgenomen in het serviceverle ningspakket van supermarkten in le vensmiddelen. Voorbeelden hiervan (een uiting van de shop-ln-de-shopge- dachte, red.) zijn er ai. De al langer bestaande schoenherstellerijen in warenhuizen behoren voor het me rendeel tot de Mister Minit-hakken- bars van welke bedrijfjes er 75 zijn op het totaal van de 2.400 schoenma kers. Mister Minit is Zwitsers ei gendom. Pedicure Het EIM ziet ook nog mogelijkheden in de combinatie schoenhersteller-pe dicure. De schoenmaker zou moeten samenwerken met een vakbekwame kracht, bij voorbeeld een tot pedicure opgeleide echtgenote of dochter. Al deze activiteiten zouden wel moeten plaatsvinden in een winkel die de aandacht trekt maar op dat punt is er al heel wat verbeterd, vindt het EIM. De tijd dat de schoenhersteller in een achterkamer van een woonhuis werkte en zijn nering vanaf de straat alleen kenbaar was door een geëmail leerd bord „rijksgediplomeerd schoenmaker", behoort vrijwel tot het verleden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Europese Gemeenschap en de ruim 50 ontwikkelingslanden waarmee zij over een nieuw verdrag onderhandelt, zijn het oneens. De Europese Gemeenschap heeft een fonds van ruim één miljard gulden, waaruit de ontwikkelingslanden (vooral in Afrika, en verder in het Caraïbisch Gebied en de Stille Oce aan) steun kunnen krijgen ais hun inkomsten uit de uitvoer van grond stoffen tegenvallen. Dit kan bijvoor beeld komen door een slechts oogst, of lage grondstoffenprijzen op de we reldmarkt. Het stelsel heeft bij het in 1975 in Lomé de hoofdstad van het Westafrikaanse land Togo), de naam STABEX gekregen; stabilisering van exportinkomsten. Uitbreiden De aangesloten ontwikkelingslanden hebben nu, onder aanvoering van Se negal, voorgesteld STABEX uit te breiden tot alle produkten, dus niet alleen grondstoffen. De Europese Ge meenschap voelt daar bij monde van commissaris Claude Cheysson. niets voor omdat dat zou betekenen dat de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar die woensdagmiddag na het bekend worden van de maatregelen, die de Verenigde Staten hebben genomen om aan de voortdurende koersdaling een einde te maken met sprongen omhoog was gegaan op de wisselmarkten in Europa, heeft de opwaartse tendens gisteren slechts beperkt voortgezet. De stemming was op de meeste valutamarkten aan de nerveuze kant, wat vrij grote koersschommelingen tot gevolg had. 3 Na de „shock"-reactie van woensdag- J middag gaf de handel er duidelijk de J voorkeur aan de kat uit de boom te ijken. Dit mede in afwachting van I eventuele vervolgmaatregelen van de j kant van de Amerikaanse autori- 1 teiten. WASHINGTON Het Amerikaanse en Op de Amsterdamse valutamarkt werd in het begin van de ochtend een prijs opgegeven van 2,06-2,0725 voor een dollar. Daarna trad een da ling in tot ƒ2,04, die later gevolgd werd door een verdere teruggang tot 2-2,01. Een peil, dat overigens altijd nog drie cent hoger was dan het offi ciële slot van woensdag. De officiële slotnotering bedroeg ƒ2,0220. Voor bankpapier werd een adviesprijs op gegeven van 1,96 (koop door de bank) tot ƒ2,06 (verkoop door de bank). Een verbetering van een dub beltje ten opzichte van de notering van woensdag, die 1,86-1,96 bedroeg. Frankfort In Frankfort steeg de dollar tot even boven de 1,90 mark in de eerste uren van de handel op deze wisselmarkt. ministerie van justitie is begonnen Dat meer dan vlJ[ p[ermig hoger met een onderzoek naar de rol van de dan het slot van woensdag van rond grote Amerikaanse banken in de i,85 mark. Later ging de doüar ook in jongste koersval van de dollar. On derzocht wordt of de banken de koers van de dollar hebben beïnvloed en of zij daardoor illegaal winst hebben gemaakt. Frankfort wat terug tot 1,8635 aan het einde van de ochtend. Het slot was DM 1,8695. In Tokio, waar de Japanse centrale bank op de wisselmarkt ongeveer 800 miljoen dollar om de dollar op het hogere peil te houden kocht, werd begonnen op een koers van 188 yen Het onderzoek is het directe gevolg van het proces van David Edwards, een voormalig employé van de Ameri- m kaanse Citibank, heeft aangespan- voor een dollar, vergeleken met een nen tegen zijn vroegere werkgever, voorgaande slotkoers van 178,80 yen. Edwards beweert te zijn ontslagen na Ook hier werd dit niveau niet behou- binnen het bedrijf regelmatig te heb- den en het slot kwam via een daling ben gewezen op de illegaliteit van de tot 185 yen uit op 186 yen. De omzet deviezentransactie van de Citibank, ^as groter dan ooit tevoren en be- Edwards werkte op het Londense bij- droeg 1,35 miljard dollar kantoor van deze op één na de groot- ste bank van de Verenigde Staten. SteUIlinjeCtie In van de valutahandel werd htei ervaringen in de het gisteren over het algemeen toege- valutahandel. Hij beschreef op welke jUjCht, dat de Amerikaanse autoritei- en *en en wijze valutahandelaren en banken af laten dalen om vervolgens de specu latiewinst te kunnen opstrijken. Als het bewijs daarvoor kan worden gele verd staat de banken die zich schul dig hebben gemaakt aan deze vorm van winstbejag een proces te wach ten op grond van de Sherman-Anti- trustwet. ten door middel van een steuninjectie 30 m"iarH H0!!**,160 mUiïdKÏÏ'" den), nu eindelijk stappen hebben ondernomen tegen de voortdurende koersval van de dollar. Toch meende men, dat afgewacht zal moeten wor den of de genomen maatregelen ook vat zullen krijgen op de diepere oor zaken van de daling van de dollar, zoals het grote tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans en de inflatie. Ook in de Verenigde Staten zelf zijn de maatregelen van Carter begroet. Maar men verheelt niet dat door de hogere rente, die het gevolg is van de discontoverhoging met een vol pro cent tot 9,5 procent, vele zaken duur der zullen worden. Met name kredie ten voor de aankoop van auto's, hui zen en andere zaken. Recessie In hoeverre dit de kansen op een recessie in de VS in 1979 zal vergro ten, laat zich thans nog moielijk over zien. Maar sommige Amerikaanse bankeconomen hebben zich al laten ontvallen, dat de kansen op een re cessie volgend jaar zullen stijgen tot 50:50 als er minder huizen zullen wor den gebouwd, de automobielproduk- tie achteruit zal gaan en als gevolg daarvan het aantal werklozen zal stijgen. Al deze sombere vooruitzichten heb ben de Amerikaanse regering echter niet van haar stuk kunnen brengen, dat een voortduren van de daling van de dollar gevaarlijker is dan de uit eindelijke gevolgen van een hogere rente. De goudprijs in Londen moest giste ren verder het loodje leggen. Er ging in de ochtenduren 6,60 dollar af van de notering van één ounce (31,1 gram) goud, waardoor deze op 220,40 dollar per ounce uitkwam. (De slotprijs van woensdag was $224,50). Gistermid dag werd de notering officieel op 221,125 vastgelegd. Het hoofdgebouw van Elsevier in Amsterdam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/ROTTERDAM Wanneer Elsevier en de Nederlandse Dagbladunie tot een fusie komen, overwegen zij hun activiteiten te laten overkoepelen door een houdster maatschappij. Dat hebben de raden van bestuur in een communiqué meegedeeld. In een toelichting zeggen zij dat de binnenlandse markt voor beide par tijen te weinig mogelijkheden geeft voor voortgaande groei. Ter verster king van de binnenlandse positie is daarom uitbreiding van de bestaande buitenlandse activiteiten gewenst en deze ontwikkeling, aldus de besturen, zal dan ook met kracht worden voort gezet. De beide-ondernemingen zeg gen nu ook officieel dat voor de werk gelegenheid geen nadelige gevolgen worden gevreesd. Bij de nieuwe com binatie werken ruim 7.500 mensen van wie 1.000 in het buitenland. De besturen vinden dat de eventuele omruilverhouding bij een fusie moet inhouden gelijkstelling van de aande len Elsevier en NDU. Beide aandelen hebben op de beurs op het ogenblik dezelfde koers, namelijk 280, waarbij vermeld moet worden dat een aan deel Elsevier nominaal 20 waard is en een aandel NDU 50. Gisteren was de notering overigens opnieuw opge schort nadat de handel woensdag weer voor het eerst was toegestaan. Tot handel kwam het toen niet. Het biedingsbericht zal waarschijnlijk pas in januari verschijnen. De leiding van het nieuwe concern zal berusten bij een presidium, bestaan de uit de toekomstig voorzitter van de raad van bestuur van Elsevier, prof. P. J. Vinken en de president directeur van de NDU, W. Pluygers. Laatstgenoemde zal in de jaarverga dering van 1981 aftreden waarna prof. Vinken voorzitter van de raad van bestuur zal worden van de nieuwe combinatie, die zich Eisevier-NDU gaat noemen. Het plan is de huidige topman van Elsevier, drs. R. E. M. van den Brink voor te stellen als commissaris. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Een aantal bonden, dat deel uitmaakt van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging, waaronder de grafische bonden, de dienstenbon den en de journalistenvereniging, is van plan om het overleg over het mediabeleid te bundelen. Langs die weg willen de bonden tot een geza menlijke opstelling komen in zaken zoals de aankondiging fusie tussen de Nederlandse Dagblad Unie (NDU) en Elsevier. Dit staat in het FNV-blad „De Vak bondskrant". De werknemers belan gen. die met deze fusie zijn gemoeid liggen op het werkterrein van ver schillende bonden. Volgens de FNV is dat de reden voor de bonden om samen te werken. Behalve de concen tratie in de uitgeverswereld en alles wat daarmee samenhangt vraagt vol gens de FNV ook de technologische vernieuwing om een stellingname van de vakbeweging. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten heeft er op gewezen dat door de voortdurende concentraties op het terrein van de media een informatie industrie kan ontstaan, die wordt be heerst door twee of drie giganten die bepalen welke informatie onder wel ke omstandigheden voor wie beschik baar komt. SIENA Italië is in principe bereid om deel te nemen aan het Europees Monetaire Stelsel (EMS). In een ge sprek met bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft de Italiaanse premier, Guilio Andreotti, woensdag verklaard per 1 januari vol gend jaar deel te willen nemen aan het EMS. Er is echter nog een aantal problemen dat een oplossing behoeft, aldus Andreotti. Ook Ierland is be reid tot het EMS toe te treden. Italië is voor een geleidelijke invoe ring van de monetaire samenwerking. DETROIT Lee A. Iacocca, die eer gisteren werd ontslagen als president van het Ford-concern (door Henry Ford II), is benoemd tot president van Chrysler, na General Motors en Ford de grootste autoproducent in de Verenigde Staten, zo is in goed inge lichte kringen vernomen. Wat er gebeurt met de huidige presi dent van Chrysler, Eugene Cafiero. is niet bekend. De leiding van Chrysler is door de aandeelhouders sterk be kritiseerd in verband met het verlies van 180 miljoen dollar in de eerste helft van dit jaar en de verwachting, dat het concern ook in 1979 nog ver liezen zal leiden. Henry Ford II ontsloeg Iacocca, die 32 jaar bij het concern heeft gewerkt, omdat de twee heren het na maan denlang ruziën niet eens konden worden. De staking van de 57.000 Britse Ford- arbeiders. die het werk in alle 23 vestigingen in Groot-Brittannië heb ben neergelegd, duurt nu al zes we ken en heeft geleld tot een produktie- verlies van 74.000 auto's. Werkonder brekingen in de loop van het jaar hadden al een verlies van 50.000 au to's tot gevolg, zodat er tot nu toe in totaal 124.000 auto's minder zijn ge produceerd dan normaal, aldus een woordvoerder van het bedrijf. AMSTERDAM De centrale banken van veertien landen en de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in Bazel zijn betrokken bij de vorm van onderlinge krediethulp, die op de valutamarkten bekend is onder de benaming „swap"-regeling. Met deze onderlinge bijstand in de vorm van kortlopende kredieten kunnen de centrale banken de eigen valuta steunen als de koers ervan op de internationale valutamarkten te veel dreigt te dalen. betalingsbalans is er de laatste de cennia een grote hoeveelheid dollars „boven de valutamarkt komen te hangen". Deze dollars, die derhalve buiten de invloedsfeer van de FED vallen, staan bekend onder namen als Eurodollars, Pacific-dollars en derge lijke. Een en ander afhankelijk van de plek, waar deze dollars plegen op te duiken. Het gebruik maken van deze „swap"- regeling is op het ogenblik vooral actueel voor de Federal Reserve Bo ard (FED), het bestuur van het stelsel van (twaalf) centrale banken in de Verenigde Staten. Bij druk op de dol lar kan de FED namelijk bij één of meer van de overige „swap"-deelne- mers deviezen lenen, waarmede op de valutamarkten dollars kunnen wor den gekocht. Zwitserse centrale bank en vijf mil jard dollar aan yens bij de Japanse centrale bank. Afgewacht zal moeten worden of de beschikbare 30 miljard dollar aan de- viezenhulp voldoende zijn om de dol lar uit het slop te halen. En door de positie van de dollar als internatio naal betaalmiddel én door het aan houdende tekort op de Amerikaanse Uit het slop Voor deze vier Amerikaanse studenten, die in Duitsland met vakantie zijn, was de waardestijging van de dollar reden tot lachen. Zoals de zaken er nu voorstaan kan de FED voor een periode van ruwweg drie tot zes maanden dertig miljard dollar (60 miljard gulden) aan andere valuta's lenen. Hieronder begrepen zes miljard dollar aan marken bij de Duitse centrale bank. vier miljard dollar aan Zwitserse franken bij de Méér gewicht in de schaal met Möller MAMAI voo* alles wat 't wegen licht maakt Wm moller&co Handelmaatschappii Moller Co. b Oude Boekeloseweg 31, Hengelo (O). Tel. 05400-15933* Postbus 10. Tele* 44318 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de komende kwart eeuw zal de vrouw een nog sterkere invloed op het bestedingspatroon met betrekking tot de informatie krijgen. De leestraditie zal op een hoog niveau blijven. BILTHOVEN-UTRECHT (ANP) Jean Heybroek te Bilthoven en Burg man Warmond te Utrecht voeren be sprekingen over een mogelijke sa menwerking. Vakbonden en perso neel (bij Jean Heybroek werken ruim 80 man en bij Burgman Warmond 77) zijn op de hoogte gesteld, aldus een mededeling van de twee bedrijven. Echter: er zal minder tijd worden uitgetrokken voor het lezen en als gevolg daarvan zal de nadruk liggen op selectiviteit, meent drs. R. E. M. van den Brink, voorzitter van de raad van bestuur van Elsevier in de jaar vergadering van de Nederlandse Or ganisatie van Tijdschrift Uitgevers (NOTU). Volgens Van den Brink zal de drang tot selectiviteit zich uiten in meer emancipatie van de vrouw als infor matieconsument op een zeer breed terrein, in een grotere vraag naar uit leggende naslagwerken, hobby- en praktijkboeken, in toegenomen bibliotheekbezoek voor boeken die men éénmaal leest, in tijdschriften met bondige informatie (magazines), in het kleurgebruik (ook bij dagbla den). in veroudering van de lezers kring bij dagbladen, in losse verkoop van bladen met de vrouw als koop ster en in concurrentie van informa tie in de Engelse taal. Sleutelwoord Van den Brink achtte het nog te vroeg om nauwkeuriger te filosoferen over de printer een machine, die via de computer leesbare tekst afdrukt, naast het TV-toestel met viewdata. waardoor ook deze laatste geen weg- werpinformatie zal behoeven te ver schaffen. „De service van deze huis drukkerij zal mogelijk uitgroeien tot het geven van „gedrukte" informatie waarvoor het beeldscherm alleen het sleutelwoord aangeeft". Over de opmars van met name de video-cassette was de spreker niet optimistisch. De gemakkelijke repro duceerbaarheid van beeld en geluid zal volgens Van den Brink een „zwar te markt" voor deze tamelijk dure speeltuigen doen ontstaan, waarbij mogelijk het illegaal fotocopiëren nog in het niet zal vallen. De heer Van den Brink zei verder van mening te zijn, dat de consument van informatie recht heeft op de beste inhoud tegen zo laag mogelijke kos ten. „Dit klinkt simpel, maar bij de vervlechting van de papier-uitgeverij met de beeld-uitgeverij zal dit begin sel de belangrijke uitdaging van de komende 25 jaar blijken te zijn." Op grond hiervan stelde de Elsevier- topman voor om alle vormen van onderzoek in de Nederlandse infor matie-industrie te coördineren, op een internationaal vergelijkbare noe- EG alle handelstekorten van de Lo- mé-landen voor zijn rekening neemt. Cheysson is op zich niet tegen meer vergoeding voor derving van export inkomsten, maar vreest dat veel tra ger zal worden betaald, en dat de mogelijkheid wegvalt de armste ont wikkelingslanden extra te begunsti gen. Opneming van deltstoffen (ko per bijvoorbeeld) wordt moeilijk öm- dat er geen algemeen geldende marktprijs voor bestaat. Bovendien zou opneming van koper (waarover veel geharrewar bestaat) zeker de helft van alle voor STABEX beschik bare middelen opslokken. Eén van de overwegingen van de Lo- mé-landen om voor uitbreiding van STABEX te pleiten kan volgens zegs lieden in Brussel zijn, dat het huidige stelsel de ontwikkeling van de indu strie in de derde wereld afremt. Steun wordt gegeven voor ruwe grondstof fen. Zodra een land zelf koffie brandt of hout tot planken verwerkt, hoeft het niet op een tegemoetkoming van de EG te rekenen. Het nu aan het licht gekomen me-' ningsverschil weerspiegelt het ver schil van opvatting tussen de EG en de Lomé-landen over de aard van het nieuwe verdrag. De negen willen een voortzetting van het bestaande, maar de ontwikkelingslanden staan diep gaande veranderingen voor. Mocht overeenstemming worden be reikt. dan zal het nieuwe akkoord waarschijnlijk in mei of juni volgend jaar in de Soedanese hoofdstad Khar toem worden ondertekend. Soedan is op het ogenblik voorzitter van de OAE (de organisatie van Afrikaanse Eenheid), ondertekening daar kan een brug slaan naar de Arabische wereld, en alle voorgaande akkoor den werden in West-Afrika onderte kend (tweemaal in Yaoende, Kame roen, en éénmaal in Togo), zo rede neert de regering in Khartoem. Claude Cheysson Geraamd wordt, dat er op deze wijze een bedrag van tenminste 400 miljard dollar in de wereld in omloop Is. Het zal duidelijk zijn, dat de 30 miljard dollar van de „swap"-regeling tegeno ver deze 400 miljard dollar geen bij zonder groot gewicht in de schaal leggen. Dat is dan ook de reden dat op lange termijn bezien de nu door de VS geactiveerde „swap"regeling wel eens niet voldoende zal blijken te zijn om de speculanten voldoende schrik aan te jagen en dat aan aanvullende maatregelen van de kant van Ameri ka niet te ontkomen zal zijn. Een stijging van de rente, zoals nu al door Amerika wordt nagestreefd, kan één van die maatregelen zijn om althans het aanhouden van dollars wat aan trekkelijker te maken. DEN HAAG Binnenkort zijn de resultaten te verwachten van een stu die naar scherper controle ter voorko ming van het inschrijven van fictieve ondernemers bij de Kamers van Koophandel. Ook het claimen van teruggave van omzetbelasting door ondernemers is in studie. Minister Andriessen (Financiën) heeft dat ge antwoord op schriftelijke vragen uit de Vaste Kamercommissie voor de Rijksuitgaven naar aanleiding van het verslag van de algemene rekenka mer over 1977. Om de achterstand bij de controle van boeken in te lopen komt er perso neelsuitbreiding bij de belasting dienst en bestaat er een aangepast controleprogramma. mer te brengen en hierdoor zo goed mogelijk het onderzoek van de indivi duele uitgeverij te ondersteunen. „De uitgeverij in de breedste zin heeft noch een voldoende onderzoekcapa- cltelt, noch het noodzakelijke vermo gen tot coördinatie hiervan om aan de uitdaging van de komende kwart eeuw te kunnen voldoen." Meerjaren CAO's In zijn Jaarrede bepleitte NOTU-voor- zitter, drs. Cl. Schellens voor meerja- ren-CAO's, mede gezien de eisen die in de onderhandelingen aan de orde worden gesteld ten aanzien van de arbeidstijd. Ook bepleit hij een vroe gere start van de CAO-onderhande- lingen op grond van de noodzaak van een behoorlijke bedrijfsvoering en bedrijfsbegroting. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer vijf honderd patat-verkopers heb ben de afgelopen weken een proces-verbaal gekregen, we gens overtreding van de prijs- voorschriften. Volgens directeur mr M. A. J. Engels van de Economische Controle-Dienst (ECD) blijkt bij controle minder dan de helft van de patatbakkers te duur te zijn. De laatste dagen neemt het aantal processen- verbaal, dat de controleurs van de ECD moeten opmaken, „zienderogen" af. De heer Engels voegt hieraan toe, dat de controle effect be gint te sorteren en dat de pa tat-verkopers zich meer aan de prijsbeschikking gaan houden. Zoals bekend mag op grond van een besluit van de minis ters van Economische Zaken en van Landbouw, een portie patat van 150 gram sinds 19 september niet meer kosten dan 80 cent, terwijl voor por ties met een ander gewicht de prijs evenredig hoger of lager moet zijn. Deze maatregel heeft veel weerstanden opge roepen vanuit de wereld van de frites-bakkers. Die zeggen zich in hun bestaan bedreigd te voelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19