Melkleiding onder het Wad Ambtenaren komen met ideeën Als u duizend gulden te beleggen had, maar niet op een riskante manier, met wie zou u dan gaan praten? Geïsoleerde positie Amelander boeren opgelost Iraanse olie-uitvoer eenderde van normaal -1 apiiF SPA Spa mineraalwater is natuurzuiver en natriumarm. Dat is al zo sinds 1572. FGH hypotheekbank Lancering in de vorm van een patroon Beslissend gesprek met Wiegel wellicht eind deze maand 0. iïjg IIJDAG 3 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET p 8 - RH 17 - S 15 rukk AME w ,st dvoadL_ ïïx E le toi Nooti /and B i aai kwijt fêend vorm ?gege ondei no si gel ekds a spe n. Hi mer re he se o| teni| guide door Jan Sloothaak ELAND Water en gas omen al sinds jaar en dag loor onze ondergrondse lei- igen. Volgende week zal ook een melkstroom zich in de rij van ondergronds trans port voegen. De melk die de elandse koeien produce ren wordt dan onder het Wad «door naar de vaste wal ge schoten. „Het gaat om iets volkomen nieuws, waar ze in het buitenland tot India en Japan toe al belangstelling voor hebben getoond", zegt de heer J. Eleveld, directeur vervoer van de grootste Frie se zuivelcoöperatie „De Ta- komst". eboon De bedrijven die in het project heb- oude ben samengewerkt en het hebben uit- it laa gevoerd, hebben inmiddels octrooi te zo» aangevraagd. Melktransport door nt vo, een leiding is niet zo'n eenvoudige e beu zaak. Als je het niet goed doet, wordt ireng* de kwaliteit van het kostbare vocht Irageii gemakkelijk aangetast. Er is heel wat leelo denkwerk en onderzoek vooraf ge lid gaan aan het project, dat maandag 6 november door minister A. P. J. j. M. van der Stee (landbouw) en mr. H. iRijpstra, de Friese commissaris der hai koningin, in gebruik wordt genomen. Wie aan Ameland denkt, denkt al gauw aan recreatie. Het eiland heeft i echter ook neg een tweede belangrij ke bestaansbron: veeteelt. Vijftig jaar geleden werd de stoomzuivelfa- briek te Hollum gebouwd. De ontwik kelingen in de agrarische sector lie ten ook de eilandboeren echter niet ongemoeid. Hoe meer melk een fa briek krijgt aangevoerd, hoe rendabe ler. Concentraties waren overal het gevolg. De Amelander boeren konden echter niet uit de voeten. Zij bleven door hun geïsoleerde eilandpositie aangewezen op die jaarlijkse toevoer van tegen de negen miljoen kilo melk naar hun zuivelfabriek. Dit ging zich wreken in de prijs. De boeren op Ameland beurden ten slotte zes cent per liter minder dan hun collega's aan de vaste wal. Sluiting van de Amelan der Zuivelfabriek kon niet uitblijven. De melk wordt sinds twee jaren gele verd aan de melkfabriek „De Ta- komst". Tankauto's worden met de veerboot overgezet om de eilandmelk naar Marrum te brengen. Dat kost de boeren 3,25 cent per liter. Altijd nog voordeliger dus dan de zes cent die ze in de oude situatie tekortkwamen. Het is echter te voorzien dat ook dit veerboottransport te duur zal wor den. onder andere als gevolg van stij gend arbeidsloon. Bovendien kan het altijd gebeuren dat door weersom standigheden de boot niet kan uitva ren. Ameland blijft dan met zijn melk zitten. Filosoferen „We zijn toen eens na gaan denken en al filosoferend kwam het idee op om de melk door een pijpleiding naar de vaste wal te brengen", zegt de heer Eleveld. Dat idee is uitgewerkt en de boeren kunnen er nu verzekerd van zijn dat het transport van hun melk de komende jaren niet meer gaat kosten dan hooguit drie cent per liter. Dat betekent dat de Amelander boe ren altijd nog twee cent meer krijgen dan het landelijke gemiddelde, dank- zij in verhouding hoge prijs die de Friese veehouder voor zijn melk krijgt. Anders dan bij bij voorbeeld water- transport is het vervoer van melk door een pijpleiding geen ononder broken stroom. Dat leverde specifie ke problemen op. In samenwerking met een aantal gespecialiseerde be drijven en het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek (NIZO), de Bond van Coöperatie Zuivelfabrie ken en TNO, is daar een oplossing voor gevonden. Lancering De melk zal in de vorm van een patroon naar de vaste wal worden „gelanceerd". Dat gaat allemaal erg vernuftig en met computerhulp in zijn werk. De leiding heeft een totale lengte van tegen de vijftien kilome ter. Iedere week wordt er acht ne gen keer een melkpatroon van dertig duizend liter doorgezonden. Dat klinkt simpeller dan het is. In feite bestaat zo'n patroon uit veel meer dan alleen maar melk. Er zitten ook waterspoelingen en reinigingsvloei stof in opgesloten. Zodra een van de twee melktanks (van elk dertigduizend liter) in het lanceerstation op Ameland gevuld is, wordt het systeem in werking gezet. Het begint met het lanceren van een rubber afsluitbal. De melk komt daar in een lengte van vijf kilomter achter aan. gevolgd door een tweede afslui tende rubberbal. De melkstroom wordt direct gevolgd door stromen spoelwater en reinigingsmiddel die onderling ook weer zijn gescheiden door rubberballen. Bij Holwerd, aan de vaste wal, wordt de melk vervolgens in een tankauto gepompt. Intussen wordt de druk in de pijpleiding steeds op peil gehou den door middel van luchtdruk. Als de melk in de tankauto zit. wordt het spoel- en reinigingsdeel eerst naar een „parkeercircuit" gestuurd totdat de overdruk aan lucht is afgeblazen. Normaal is dit luchtafblazen een luid ruchtige zaak en om deze hinder te voorkomen, is er een nieuw geruisloos systeem ontwikkeld. Zodra de lucht druk wegvalt, worden de ballen en de reinigingsfasen teruggestuurd naar Ameland. Kwaliteitseisen Bij het ontwerpen van het systeem heeft men steeds rekening moeten houden met de kwaliteitseisen van de melk. Deze mag niet te lang in de leiding blijven omdat dan de grond- temperatuur (12) wordt overgeno men. De melk mag echter ook weer niet te snel door de leiding worden gestuwd. De transported van dertig duizend liter melk naar de vaste wal is nu drie uur, wat neerkomt op 1,7 meter per seconde. Ook het materiaal van de pijpleiding (een stalen mantel met een kunststof fen voering) is speciaal gekozen om dat het de kwaliteit van de melk niet aantast. Verder moest ook rekening worden gehouden met eisen die rijks waterstaat stelde. Die staat bij voor beeld niet toe dat leidingen met een hogere druk dan zes atmosfeer de zeedijken kruisen. Het project heeft een investering gevergd van vieren eenhalf miljoen gulden, waarvan de helft door het ministerie van land bouw is verstrekt. De bediening van de melkleiding is uiterst simpel. Een man stelt het sys teem in werking en verder gaat alles vanzelf. Die ene man is de melkrijder op Ameland. Van de tweeënvijftig Amelander boeren is er inmiddels al zeventig procent overgegaan op koel tanks. De kleine boeren gebruiken nog melkbussen. De melkrijder gaat één keer in de twee dagen bij de koeltankboeren langs, en twee keer per dag haalt hij de melk van de busboeren op. Als er voldoende melk in het lanceerhuls is binnengèbracht, kan hij door een druk op de knop de lancering op gang brengen. Doordat dertig procent van de boeren nog met melkbussen werkt, is het systeem op dit moment eigenlijk nog duurder dan de drie cent per liter die is bere kend. De heer Eeleveld: „In de loop van volgend jaar moet het eiland helemaal zijn overgeschakeld op koeltanks". Hij verwacht dat dit geen problemen zal opleveren. Ameland is niet het enige eiland dat melk levert aan de „Takomst". Ook Schiermonnikoog doet dat. Dit ei land zal echter wel nooit een melklei ding krijgen, want er zijn maar zeven boeren. Verder levert ook het meren deel van de Terschellinger boeren (uitgezonderd een aantal dat op alter natieve kaasprodüktie is overgegaan) z'n melk aan de „Takomst". De situa tie is daar echter anders dan op Ame land en op dit moment zit er ook voor Terschelling geen pijpleiding onder het Wad in. Spa mineraalwater is zo zuiver, dat u cr net zoveel van kunt drinken als u wilt. Ook als u een natriumarm dieet heeft: cr is geen enkel ander mineraalwater,dal zo weinig zout bevat. En u hoeft er niet voor naar de bron: de winkel-om-de-hoek heeft hct.net als natuurlijk alle cafe's en restaurants. Maar vraag wel nadrukkelijk om Spa Rood j (met koolzuur) ofSpa Reine (zonder kool zuur), want Spa maakt niemand na. igrijk is d 3 a vin ïiden. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De bonden van ambtenaren hebben in een werkgroep voldoende suggesties w Trij aangedragen voor het kabinet, om het streefbedrag voor bezuinigingen op salarissen althans voor het jaar 1979 te halen. De bonden gaan de suggesties van de werkgroep nu bespreken met hun achterban. Vermoedelijk eind deze maand volgt dan het beslissende overleg tussen minister Wiegel (binnenlandse zaken) en de bonden. werk maat lenvij Sücl Wei ïtphe Het kabinet heeft twee belangrijke erich maatregelen op stapel gezet voor de salarissen van overheidspersoneel. In de eerste plaats wil het kabinet niet de 1,6 procent verhoging doorvoeren, en hejdie de salarissen volgens het huidige „trendsysteem" zouden moeten on dergaan vanwege een technische wij iw va mciee he tie. De balans van het pensioenfonds komt daardoor veel gunstiger eruit te zien dan een paar jaar geleden werd verwacht. Wel zou dit allemaal eerst nog goed uitgerekend moeten worden. ziging in de bouw-CAO. Ten tweede gq wil het kabinet, in het kader van „Bestek '81". de salarisverhoging elk half jaar korten met een half procent. ie bonden blijven tegen het schrap pen van de 1,6 procent ingevolge de bouw-CAO. Wel komt de werkgroep met de suggesties om de salarissen vanaf volgend jaar niet meer te kop pelen aan de veertig belangrijkste CAO's, maar aan alle CAO's. De bouw-CAO weegt dan minder zwaar, zodat die 1,6 procent zakt naar 1,0 procent. Vervolgens suggereert de werkgroep dat de overheid als werkgever de pen sioenpremie voor het algemeen bur gerlijk pensioenfonds kan verminde ren met één procent. Daarmee zou het „gat van de bouw-CAO" zijn ge dicht. Een verlaging van de pensioen premie is volgens de bonden verant woord door de terugloop van de infla- Bespreekbaar Ook voor de Bestek-bezuinigingen heeft de werkgroep nu alternatieven aangedragen die de bonden „be spreekbaar" vinden. De bonden zijn eigenlijk nog steeds tegen aparte be zuinigingen op salarissen van ambte naren. De ambtenaren matigen al mee als de CAO-werknemers mati gen, want de salarissen zijn aan die CAO's gekoppeld, zo redeceren de bonden. Maar als de regering en par lement een extra matiging opleggen aan de ambtenaren, en „als onver hoopt het speelveld voor ons bepaald blijkt", dan willen de bonden in elk geval andere bezuinigingen dan de globale kortingen met telkens een half procent voor zowel secretarissen- generaal als jongste bedienden. Een eerste alternatief is het „scho nen" van het trendsysteem voor pre mieverhogingen voor CAO-werkne- mers. Als bijvoorbeeld de CAO-werk nemers volgend jaar vier procent loonstijging krijgen, terwijl de sociale premiers 0,2 procent omhoog gaan, dan moeten de ambtenaren niet vier procent verhoging krijgen, maar 3,8 procent. Volgens het huidige systeem zouden zij dan vier procent moeten krijgen. Doordat ambtenaren geen sociale premies betalen, houden zij dus netto meer over van salarisverho gingen. Dat verschijnsel zou' door dit alternatief iets verminderen. Sociale premie In de werkgroep is ook nog door een lid van één van de bonden voorge steld om voor ambtenaren ook een soort sociale premie in te voeren on der de titel „sociale zekerheidshef fing". Die premie zou bijvoorbeeld twee procent kunnen bedragen. Maai de besturen van de gezamenlijke bon den achten deze suggestie „verwerpe lijk en niet bespreekbaar." Een volgende suggestie is om hogere ambtenaren meer pensioenpremie te laten betalen. (Het wetenschappelijk bureau van D"66 becijferde onlangs dat hogere ambtenaren veel te weinig premie betalen in verhouding tot het goede pensioen dat zij opbouwen). De grote bonden van ambtenaren den ken hierbij aan hogere premies voor ambtenaren vanaf de rang van com mies a (thans rond 36.000 gulden bru to jaarsalaris). Als de premiestijging geleidelijk zou oplopen tot tien vijf tien procent voor de topambtenaren, zou dit de staatskas zo'n 500 miljoen gulden per jaar opleveren. Kleine bonden tegen De kleine bonden van hogere ambte naren, CHA en Ambtenarencentrum, zijn echter tegen hogere pensioenpre mies voor hogere ambtenaren. Zij vinden dat bezuinigingen bij de amb tenaren evenwichtig over hogere en lageren moeten worden verdeeld. Dezelfde grote bonden voorname lijk bestaande uit bonden aangeslo ten bij FNV en CNV vinden boven dien dat de overheid de prijscompen satie voor hogere ambtenaren zou mogen „aftoppen" om een voorbeeld te geven aan het bedrijfsleven. De inkomensgrens waarbij wordt afge topt, zou dan afhankelijk moeten zijn van de uitslag van het komende loon- overleg in het bedrijfsleven. De hond jes van hogere ambtenaren zijn ook hier tegen. Zij vinden dat de overheid de CAO-lonen passief moet blijven volgen voor het overheidspersoneel. Een voorbeeld stellen met aftopping betekent volgens deze bondjes een doorbreking van het principe van het trendsysteem. De half-procents-kortingen volgens Bestek '81 zouden in 1979 zo'n 300 miljoen gulden opleveren bij de ei genlijke ambtenaren. De suggesties die de grote bonden bespreekbaar achten, geven het kabinet dus vol doende ruimte om in elk geval voor 1979 geen gaten in de rijksbegroting te krijgen wat de echte ambtenaren betreft. De halfprocents-kortingen werken echter ook door bij de werknemers van gesubsidieerde instellingen („trendvolgers"), bovendien werkt het effect van de bouw-CAO ook door op de sociale uitkeringen. Er blijven dus nog twee kleinere „gaten" over in de rekensom van het kabinet, waar voor de ambtenarenbonden geen sug gesties ter dichting aandragen. De bonden vinden dat echter geen kwes ties die hen nu aangaan. De „trend volgers" hebben in de meeste geval len CAO's en zijn in juridische zin geen ambtenaren, maar werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Bij de betreffende CAO-onderhandelin- gen zal moeten blijken in hoeverre de „trendvolgers" ook kunnen mee draaien in bepaalde alternatieve be zuinigingen. De bonden van ambtenaren, aange sloten bij NV.V en CNV, hebben als aanvullende voorwaarde bij bezuini gingen gesteld dat de koopkracht van de „modale ambtenaar", vergelijk baar met de modale werknemer in het bedrijfsleven (rond 30.000 gulden bruto jaarloon), gehandhaafd moet blijven. TEHERAN (ANP, AP, Reuter, UPI) De olie-uitvoer van Iran is op het ogenblik éénderde van de normale export, die rond vijf miljoen vaten per dag bedraagt. Arbeiders in de olie industrie hebben het werk neergelegd. Zij eisen onder andere beëindiging van de noodtoestand in het land, alsook het aan banden leggen van buitenlandse oliebedrijven, met als aan voerder BP. De sjah heeft tanks en gevechtswa gens naar de olie-installaties ge stuurd, tot grote woede van de sta kers. Zij hebben gezegd alleen met het regime te willen onderhandelen als de militairen worden terugge trokken. Behalve arbeiders in de olie-industrie hebben ook werknemers van de Iraanse luchtvaartmaatschappij het werk neergelegd. De Iraanse lucht macht heeft gisteren pelgrims over gebracht naar Mekka in Saoedi-Ara- bië. Ook werden 104 pelgrims opge haald uit Bagdad, in Irak waar zij de heilige graven van de shi'iten hebben bezocht. De shi'iten, een sekte binnen de is-' lam, behoren tot de felste tegenstan ders van de sjah. Ook gisteren von den weer grote betogingen plaats op verschillende plaatsen in Iran, waar bij werd opgeroepen tot een terug keer naar de ware islamitische leer in het land. Vrouwen zouden dan weer een onder danige plaats krijgen in de samenle ving, landhervormingen moeten wor den ongedaan gemaakt en film, tele visie en drank zijn uit de boze. De modernisering, die lang niet alle be volkingsgroepen ten goede komt, en waarmee de sjah een begin heeft ge maakt, zou moeten worden terugge draaid. De sjah zelf heeft al laten weten de moderniseringen in zijn land op een laag pitje te willen zetten, terwijl militaire en industriële bestel lingen in het buitenland ongedaan zijn gemaakt. De grootste betoging vond gisteren plaats in Abadan, waar deze zomer honderden mensen de dood vonden bij een brand in een bioscoop, die was aangestoken. Meer dan honderddui zend mensen namen onder leiding van politieke en godsdienstige voor mannen deel aan een betoging door de stad. Nieuwe premier? De sjah had gisteren een gesprek met Ali Amini, één van zijn tegenstan ders, die wordt genoemd als nieuwe premier voor het land. De zittende eerste minister, Jaafar Sjarif-Emami, die pas twee maanden in functie is. geniet steeds minder vertrouwen. Met de PGH bijvoorbeeld. Over pandbrieven. Allereerst is de FGHpandbrief een veilige belegging. Daar staat de solide naam Friesch-Groningsche Hypotheekbank zonder mankeren borg voor. De FGH pandbrief geeft een goed rendement. Bovendien kunt u onze pandbrieven altijd tussentijds verkopen. Uw geld staat niet onwrikbaar vast. FGH-pandbrieven luiden aan toonder. En u kunt ze overal kopen: bij onze acht kantoren in Nederland,of via uw bank of uw effectencommissionair. Kort over de FGH-bypotheek. Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil, dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. lc- Omdat u niet alleen een huis wilt,maar ook nog een leven. Interesse? Komt u dan 's praten.Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Kort over FGH-l&stgoed. Projectontwikkelaar van formaat. Met name actief op het gebied van woning bouw en recreatie. Ruime financieringsmogelijk heden, projecten van niveau. Actuele voor beelden: exclusieve schakelbungalows in Zeist, een ambitieus recreatiedorp in de Ardennen, karakteristieke grachtenappartementen in Amsterdam. Geïnteresseerd in overleg? Een afspraak is snel te maken. 1 *- vAUÜJIVH- mm1Tl KRIKSCII-C.KONISC.SCHEHYfOTIIKKKKANK NV. HmfdkanlimiAmsterdam.Herengracht 433.(020 221272). KANTOREN: Amsterdam.Herengracht 468.(020 - 262515) Arnhem.Zijpendaalseweg 59. (085 427348) Eindhoven.Ten Hagestraat 11.(040 446855) -i-iuJ t Enschede. M.H.Tromplaan 12.(053 312445) Ikn Haag. Langt- Vijverberg 9.(070 6059001 Groningen, l'bbo Emmiussingel 75.(050 -183183) Rotterdam. Schiedamse Vest 89. (010 115550) Utrecht.Gildenkwartier 43.(030 310344) FGH-VASTGOED. Amsterdam, Herengracht 468. (020 262515).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17