Albeda heeft geen moeite met plan van de PvdA Amin annexeert stuk Tanzania Tweetal nog spoorloos na schietpartij bij Kerkrade Gezond Kiesuwkado Carter stopt daling dollar Alternatief voor Bestek '81 bespreekbaar Gezondheidszorg moet van patat profiteren Egypte veel religieuzer dan Nederland Doorstroming in onderwijs te moeilijk Hoe mensen met elkaar omgaan Is dumpen van atoomafval veilig genoeg? Amerika gaat naar stembus J. C. van Marken vormde eeuw geleden al ondernemingsraad Benzine wordt niet goedkoper Jarenlange aanspraken Oeganda Voorstel van Weijers (CDA) 30 OKT.tm 3 NOV. Amsterdam Trouw op uw gezondheid HÊtezorg Trouw een nieuwe abonnee""] Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw 36STE JAARGANG NR 10597 - DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 lira «'rvtfei Overwegend droog Wolkenvelden en overwegend droog. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximum-temperaturen omstreeks dertien graden. Morgen en overmorgen: Enige tijd regen, later opklaringen. Middagtemperasuren ongeveer twaalf graden. Morgen zon op: 07.38 maan op: 10.19 zon onder: 17.10 maan onder: 19.25 de licht mousserende witte wijnl LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 3: PAGINA 4: PAGINA 5: PAGINA 7: PAGINA 11: PAGINA ECONOMIE: PAGINA SERVICE: Beluisterd over Harry Sacksioni en Al Stewart, feuilleton, weer, puzzel, radio- en tv-orogram- ma's, puzzel Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) heeft geen moeite met een alternatief dat in de richting gaat van het plan van de PvdA als het gaat om de uitvoering van Bestek '81. Voorwaarde is alleen dat er ongeveer tien miljard wordt omgebogen. De minister zei dit gisteravond in reactie op de scherpe kritiek die de voorzitter van het FNV, Wim Kok, en oppositieleider Den Uyl op zijn voor stellen hebben geuit. Kok sprak van „wisselgeld van valsemunters" en Den Uyl stelde gisteravond vast dat de regering onverkort vasthoudt aan het eigen plan en dus geen enkele opening wil maken naar de vakbewe ging. In een vraaggesprek voor de NOS-tv- De Nieuwstraat in Kerkrade niet lang na de schietpartij NAIROBI, DAR-ES-8LAAM (Reuter, UPI, AP) Oeganda heelt gisteren met een bliksemactie een stuk grondgebied van Eén douanebeambte ffedÓod, twee geWOnd Tanzania geannexeerd. „Alle Tanzanianen in het gebied staan van nu af onder het rechtstreekse bestuur van de veroveraars van het Britse Rijk, veldmaarschalk Idi Amin" Oeganda gistermiddg weten. zo liet radio volgens diplomatieke kringen ln de Keniase hoofdstad Nairobi staken 3000 Oegandese militairen met tanks en artillerie de grens met Tanzania over en veroverden een gebied van ongeveer 1850 vlerkante kilometer, dat zich uitstrekt van de grens tot aan de rivier de Kagera. Oeganda maakte al lang aanspraken op dit gebied in het noordwesten van Tan zania. De actie heeft slechts 2 minu ten geduurd. Militaire deskundigen menen dat hetvoor de Tanzanianen bijzonder moeilijk zal zijn om de Oe- gandezen te verdrijven. De radio van Oeganda vermeed giste ren melding te maken van de jaren lange aanspraken op het gebied. Zij noemde de actie nodig vanwege „de voortdurende agressie van Tanzania sinds 1971." In dat jaar werd Milton O bo te ln een militaire coup opzij ge schoven door Amin. O bote leeft sindsdien ln ballingschap ln Tanza nia. In 1972 vielen aanhangers van O bote vanuit Tanzania Oeganda bin nen maar die aanval werd afgeslagen. Gevaarlijke gek Het Tanzanlaanse regeringsblad Dai ly News heeft Amin gisteren een ge vaarlijke gek genoemd. Wanneer hij met Interne problemen te maken heeft roept Amin altijd uit dat er een Invasie aan de gang is om het Oegan dese volk angst in te boezemen voor agressie van buitenaf. En dit doet Amin nu weer, nu er opstand is uitge broken ln enkele eenheden van het huurllngenleger, aldus de Daily News. Amin zelf sprak waarderende woor den over de hulp van Cuba aan lan den van de derde wereld. Dit gebeur de tijdens een ontmoeting met de Cubaanse zaakgelastigde. Vorige week zei de Oegandese radio dat de Cubanen zij aan zij streden met de Tanzanlaanse indringers en dat Oe ganda Cuba wel eens een lesje zou leren. In kringen vn Oegandese vluchtelin gen in Nairobi werd gisteren verteld dat er dinsdagavond in Oeganda drie vliegtuigen met Libische soldaten waren aangekomen, die de strijd krachten van Amin moesten verster ken. Libië is één van de financiële ase krant Daily Nation stond een dezer dagen dat Amin Libië om mili taire hulp had gevraagd. Het conflict tussen Oeganda en Tan zania kan ook moeilijkheden opleve ren voor de Sowjet-Unie. Moskou le vert wapens aan beide landen. Giste ren werden bij de gevechten twee Oegandese straaljagers en vier Tan zanlaanse toestellen neergehaald. Het waren allemaal Russische MIO's. Bij het onderzoek naar de schietpar tij kampt de politie met tal van te genstrijdigheden en onduidelijke ge gevens. Op de vraag of de daders mogelijk Duitse extremisten zijn, antwoordde de hoofdofficier van Jus titie in het arrondissement Maas tricht mr. E. C. G. Bauwens gister avond: „Zeker is dit niet. maar ik sluit het ook niet uit." GG en GD stort zich op uniek onderzoek schikt bijvoorbeeld over een signale ment, maar wil het nog niet versprei den, omdat dit nog niet met zeker heid vaststaat. Evenmin wil de politie nadere gegevens verstrekken over de gevonden patroonhulzen, aldus mr. Bauwens die het onderzoek leidt. vaarlijk gewond. die zich verdacht gedroegen. Deman, naar schatting dertig jaar oud, be vond zich op Nederlands gebnied, de vrouw, ongeveer twintig jaar oud, stond nog aan de Duitse kant van de Nieuwstraat. De douane-auto met vierinzittenden, onder wie het slach- tie het spoor bijster geraakt, aldus toffer, de twintigjarige Dirk de Jong. plus drie collega's van negentien tot vierentwintig jaar oud, reed een lokje om en keerde terug. De douaniers stapten uit hun auto en vroegen aan de man wat hij in zijn tas vervoerde. Hij bleek een paar sloffen Van onze redactie economie AMSTERDAM President Carter heeft gistermiddag maat regelen genomen om de voortdurende daling van de dollar een halt toe te roepen. De maatregelen sorteerden effect op zowel de valutamarkten als de effectenbeurzen in de wereld. Na het bekend worden van Carters maatregelen steeg de notering van de dollar op de Europese valutamarkten met sprongen. In Amsterdam schoot de munt omhoog tot 1,98-2,03. De officiële 8lotnotering was eerder op de dag bepaald op 1,9170. Daarna schommelde de koers tussen de 1,97 uniek, jongens, uniek en ƒ2,03. Handelaren spraken van een „aftasten" van de markt. Ook op de Amsterdamse effecten beurs sloeg de stemming om. Waren de internationale aandelen geduren de de officiële handel wat verdeeld, nabeurs (niet-officleel) gingen de koersen van deze aandelen met gul dens tegelijk omhoog. De koerswin sten lagen tussen een gulden en drie rijksdaalders. De maatregelen van de Amerikaanse president omhelzen: een verhoging van de officiële rente met een procent tot 9,5 procent. gebruikmaking van de bestaande kredietregelingen met Japan, West- Duitsland en Zwitserland voor het doer, van aankopen van dollars, wan neer de koers daalt. rubriek 'Den Jrtaag Vandaag' zei Albe da ondermeer, dat er tussen het plan van de regering en dat van oppositie leider Den Uyl wat de omvang betreft niet zo gek veel verschil bestaat. Den Uyl wil de noodzakelijk geachte om buiging vooral realiseren via een ex tra inkomensmatiging, zodat de col lectieve sector (overheidsuitgaven en sociale voorzieningen) meer kan wor den ontzien. De minister denkt dat Den Uyl wat al te optimistisch is, als hij denkt dit plan te kunnen realiseren. Maar, zei Albeda. „wanneer de vakbeweging ons van het tegendeel kan overtui gen. dan zijn wij zeer wel bereid dit alternatief te accepteren. Het is na tuurlijk wel zo. dat het overleg niet mag leidenjtot uitstel van de noodza kelijke ombuigingsoperaUe". In dit licht zag Albeda ook het voor stel van het kabinet, met ingang van 1 januari te beginnen met een korting van een half procent per half Jaar op de sociale uitkeringen. Die korting moet worden beschouwd als een voorschotje op een aantal door nie mand beoogde kostenverhogende ne veneffecten. die de regering wil corri geren. Vervolg op paf. 3, kolom 6 Van een onzer verslaggevers KERKRADE De onbekende man en vrouw, die zich gistermiddag om tien over twaalf schietend een weg baanden over de Nederlands-Duitse grens in Kerkrade, zijn spoorloos. Over hun identiteit stond gisteravond Iaat nog niets vast. Bij de schietpartij werd de twintigjarige ondersteuners van Amin! in de Keni- ongehuwde douane-beambte D. de Jong uit Tilburg gedood. Twee andere beambten raakten Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA wil op elk pakje sigaretten, zakje patat en iedere liter jenever een premie heffen, die voor extra geld voor de gezondheidszorg zou moeten zorgen. Tweede-Kamerlid Weijers van het CDA, die dit gisteren in de Kamer propageerde bij de behandeling van de begroting van Volksgezond heid, noemt dit een soort „bestemmingsheffing". De heer Weijers vindt dat mensen die een groter risico voor de gezondheids zorg vormen, doordat ze ongezond eten, roken of drinken een extra premie zouden moeten betalen. Dit is echter onuitvoerbaar. Daarom is Weijers een voorstander van genoemde maatregel. Hij verwacht dat het nog aardig wat kan opleveren. „Ik ga ervan uit dat om gezond te leven een mens niet meer hoef te gebruiken dan een bepaalde hoeveelheid verstandig voedsel. Hij hoeft geen tabak te gebruiken en evenmin alcohol. Eigenlijk zou een mens, die dat alles gebruikt meer premie moeten betalen. Een eigen risico in die vorm zou dat ten voile duidelijk maken", zo betoogde het CDA-Kamerlld. Zoals bekend is het CDA een tegenstander van de honderd gulden eigen risico voor iedereen, die de regering bepleit in Bestek '81. Ons commentaar staat op pagina 5 ADVERTENTIE dagelijks van 10-17 uur gewond, van wie er een ernstig. De twee mogelijk Duitse extremisten openden onmiddellijk het vuur met een machinegeweer toen de douane hen wilde controleren. Na de verwarring, die tot ln de avond man niets voor. Toen de douane hem duurde, over de toedracht van de duidelijk maakte, dat dit wel degelijk schietpartij, gaf mr. Bauwens gister- moest, haalde hij plotseling een vuur- avond een voorlopige reconstructie, wapen tevoorschijn en vuurde op twee, vlak bij hem staande, doua- ii .n,°g ,ajj,erm*naf' een niers. Een van hen. De Jong, werd volledig overzicht had. De politie be- dodeI1Jk getroffen. de ander levenage- Intussen was de vrouw van de Duitse naar de Nederlandse kant van de Nieuwstraat gekomen en nam de twee andere douaniers, die iets ver deraf stonden, onder vuur. Beide dou- anlers sloegen op de vlucht. Een van Toedracht hen zocht dekking in een portiek, de ander bleek van schrik niet meer te Over de toedracht vertelde hij at een kunnen reageren. Volgens mr Bau- patrouille van develddienst van de wens hebben de douaniers ook nau- douane om tien over twaalf bij een welijks de tijd gehad terug te ormale controle inbde Kekraadse schieten. Nieuwstraat een man en vrouw zag, Het tweetal ontkwam met een bak kerswagen van een broodbezorger die net met een klant bezig was. Zijn wagen is later in de buurtschap Spek- holzerheide (bij Kerkrade) terugge vonden. Vanaf dat moment is de poli- Je hoeft inderdaad niet méér te eten en te drinken dan nodig is om gezond te leven. Het is ook zéér gezond om een krant te lezen met betrouwbare informatie mr. Bauwens. Het is onbekend of het tweetal ln een andere auto is overge stapt. De toestand van de ernstig gewonde douanier, die in het kader van het onderzoek lang op straat heeft moe ten liggen, werd door mr. Bauwens redelijk genoemd. De politie van Ker krade kreeg gisteren hulp van Duitse instanties en het landelijk recherche bijstandsteam. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Kiassen Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Dckorahcf jute lektuurhanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten kooidje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en ann bandje van keramiek. Nederlandse en Westdultse ziekenbroeders dienen eerste hrt^Dfbe^bten™egefhe£ hulp toe aan de douane-beambte, die even later zou overlij- mee te gaan naar de douanepost „De den aan de gevolgen van de schietpartij Locht-Kerkrade". Daar voelde de Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. naast de verhoging van de officiële rente, een verdere beperking van de kredietverlening ln de Verenigde Sta ten door handelsbanken te verplich ten een hogere reserve aan kasmidde len aan te houden. een verdere vergroting van de hoe veelheid goud. die de Amerikaanse schatkist maandelijks verkoopt. Meer nieuws op pagina 12. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro. Uw naam: Uw adres Plaats en postcode Tel. De nieuwe abonnee omvangt de eerste twee weken alle nummers an Trouw gratis. Daarna gaai het kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel 17.- koning Kado naar keuze:DA. B. QC. D. (aankruisen a u.b i Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Tiouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1