Tweede Kamer: Algerijns gas per schip naar de Eemshaven 'Leg accent op dienstensector' Senaat achter wet voor buitenlanders Plantaardig eiwit vervangt vlees Eerste Kamer keurt stakingsrecht goed Motie van oppositie verworpen Alternatief arbeidsplan PvdA: Eindstemming volgende week Staken geen wanprestatie meer Treinmachinist door onveilig sein: geldboete Te weinig keus voor zwemles Pleidooi voor aanpassing warenwetten CDA en PvdA manen Van der Klaauw WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET RHS 9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren „ja" gezegd tegen de aanvoer van vloeibaar aardgas in de Eemshaven. Nog in de loop van de dag is deze beslissing die het kabinetsstandpunt volgt aan de Algerijnse leverancier van het gas meegedeeld Een motie van de oppositie (D'66, PvdA, PPR) bedoeld om nog geen definitieve beslissing te nemtn, haal de het in de Kamer niet. Volgens de oppositie gold de 31ste oktober (giste ren) niet als uiterste datum, waarop de Algerijnen moesten weten waar het LNG in ons land aangevoerd wordt. Vooral D'66 beriep zich daarin op uitlatingen van de vice-president van de Algerijnse staatsonderneming Sonatrach, de verkoper van het LNG. Uit die uitlatingen in een financieel weekblad, blijkt, dat Sonatrach niet zo veel belang hecht aan een snelle Nederlandse beslissing over de aan- voerplaats. Ook zouden de Algerijnen gasexport per schip niet toejuichen. Minister Van Aardenne (economische zaken) maakte korte metten met die bewering. ..In een brief, die Sona trach medio oktober aan de Gasunie heeft geschreven, wordt wel degelijk de datum van 31 oktober genoemd. Over de Algerijnse voorkeur voor een andere wijze van gasaanvoer (per pij pleiding. niet per schip red.) is in die brief niet gerept. De opmerkingen van de Sonatrach-topman zie ik als een poging om de Algerijnse onder handelingspositie te versterken. In feite wordt Nederland uitgenodigd om te helpen bij een oplossing voor de Algerijnse financieringsproble men." was de stellige overtuiging van de bewindsman. Volgens vice-presi dent Laousinne van Sonatrach zoekt Algerije nog naar kredieten ter groot te van honderden miljoenen dollars. ..De Nederlandse Gasunie zou kun nen helpèn bij financiering." aldus de Algerijn. Gevoelig De regeringspartijen CDA en voor al VVD bleken gevoelig voor het standpunt van Van Aardenne. dat het de Algerijnen begonnen is om financiële steun.. Zou Nederland nog geen beslissing nemen over LNG-aan- voer. dan zou de Gasunie zich minder scherp kunnen zetten tegen Algerijn se eisen. De Gasunie wil de Algerij nen overigens wel behulpzaam zijn bij het zoeken naar financierings bronnen. Van Aardenne geloofde niet. dat aardgas in vloeibare vorm aange voerd per schip duurder zal zijn dan gas uit een pijpleiding. „In beide, gevallen is de gasprijs gekoppeld aan de olieprijzen." In de Arabische we reld behoort Algerije, volgens Van Aardenne. tot „de haviken", die een forse verhoging van de olieprijzen wensen. Ook met het oog op komen de prijsonderhandelingen mag Ne derland haar positie tegenover de Al gerijnen niet verzwakken, hield de minister de Kamer voor. Dollard-haven De regeringspartijen CDA en WD stemden verdeeld over een D'66-mo- tie over de gevreesde komst van een Duitse Dollard-haven. Zo'n project, naast de Eemshaven. zou het Wad- den-milieu ernstig aantasten. Vol gens een Kamermeerderheid, waar onder CDA. mag de regering in geen geval 'ja' zeggen tegen de Dollardha- ven, als dank voor Duitse steun aan „Nederlandse activiteiten in het be trokken gebied." De Kamer toonde daarmee de angst, dat de regering zich niet krachtig genoeg verzet te gen de Dollard-haven, in ruil voor Duitse medewerking aan LNG-aan- voer. De kle' ste regeringspartij, de VVD. deelde die angst niet. Een grote Kamermeerderheid vroeg de regering pogingen te doen om de Eemshaven aan nieuwe arbeidsplaat sen te helpen. Vooral met het oog op de sombere werkgelegenheidssituatie in het noorden vonden kabinet en Kamermeerderheid de Eemshaven de beste aanvoerplaats voor LNG. Die voorkeur was in de twee grootste fracties overigens niet onverdeeld. Enkele fractieleden van CDA en PvdA hadden liever gezien dat het. aardgas op de Rotterdamse Maas vlakte zou komen, of voorlopig hele maal niet in ons land wordt aange voerd. Tijdens een werkbezoek aan Twente maakte prins Bernhard gisteren een praatje met een midwinterhoornblazer. Minder vriendelijk werd hij bejegend door twee jongemannen die met een tomaat gooiden, toen hij bij het begin van het bezoek uit een helikopter stapte. De prins, die al op weg was naar het verzetsmonument in het Valpark, heeft er waarschijnlijk niets van gemerkt. De tomatengooiers werden door de politie aangehouden. Rondom het bezoek was enig rumoer ontstaan door toedoen van plaatselijke PvdA-leden, die weigerden de prins te ontmoeten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA heeft aan de vooravond van de begrotingsbehandeling van volksgezondheid een arbeids plaatsenplan gelanceerd voor het komend jaar. Voor volgend jaar gaat het vast om tweeduizend arbeidsplaatsen, die in de Minister Albeda verpleegkundige sector worden geschapen In de komende vier jaar loopt dat aantal op tot ongeveer 8000 plaatsen. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Een grote meerderheid van de Eerste Kamer gaat akkoord met de „wet buitenlandse werknemers." Deze nieuwe wet bedreigt werkgevers met zware straffen tot gevangenis of stillegging van het bedrijf toe wanneer ze illegale buitenlanders in dienst hebben. De eindstemming over het wetsontwerp is nog uitgesteld tot volgende week, op verzoek van de VVD. Het wetsontwerp, afkomstig van de Kamer. De raad van Kerken in Ne- vorige minister van sociale zaken derland en bij herhaling het CNV (Boersma), heeft twee jaar op afhan- hebben gevraagd de nieuwe wet te- deling liggen wachten bij de Eerste gen te houden, omdat de wet nadelig Het voorstel van de PvdA maakt deel uit van het alternatieve beleidsplan voor 1979 dat heet „Werkgelegenheid door solidariteit". In de gehele dien stensector gaat het om 10.000 extra arbeidsplaatsen, die volgend jaar moeten worden gerealiseerd. Volgens het draaiboek van de PvdA hoeft de werkloosheid volgend jaar niet met 10.000 te stijgen, maar het zal met dat aantal kunnen worden verminderd. Tot 1982 zal het plan 40.000 arbeids plaatsen opleveren. In de gezondheidszorg gaat het erom een deel van de zogeheten „in service opleidingen" in dagopleidingen MBOV te veranderen. „In service op leidingen" worden gegeven aan ver pleegsters binnen het ziekenhuis. Ze genieten daar een theoretische oplei ding en werken tegelijk in het zieken huis. De opleiding van deze verpleeg kundigen is buitengewoon zwaar, wat tot gevolg heeft dat velen tijdens de opleiding afhaken. De MBOV is een echte dagopleiding. Vooral jongeren en vrouwen zouden volgens de PvdA nu werk krijgen, als die in service opleiding in de toekomst vervalt. Daarbij komt dat de kwaliteit van de opleiding veel beter is. Voor de MBOV opleiding dienen zich nu twee keer zoveel mensen aan als er kunnen worden geplaatst op de instituten. In de toekomst wordt volgens de PvdA de behoefte aan verpleegkundigen al leen maar groter door de toenemende vergrijzing in ons land. De omschake ling is over een tijdsbestek van vier jaar genomen, omdat er anders op dit ogenblik een te groot tekort zou ont staan. Volgend jaar gaat het wéér om een omschakeling van 2000 verpleeg kundigen. Dagonderwijs De 22 regionale MBOV opleidingen in ons land, die nu alleen maar theore tisch onderwijs geven aan leerling verpleegkundigen moeten in ten hoogste vier jaar worden omgebouwd tot instituten die volledig dagonder wijs geven. De personeelskosten zul len door dat plan in de gezondheids zorg toenemen met veertien miljoen gulden. De MBOV opleiding gaat ruim vijf miljoen meer kosten. Verder vergen vier nieuwe Instituten voor die MBOV opleidingen plus de beurzen en kinderbijlagen bij elkaar nóg eens veertien miljoen. Al met al kost het dp overheid 33 miljoen waarvan Volksgezondheid negentien miljoen voor zijn rekening moet nemen. Dat komt per arbeids plaats neer op 16.500 gulden per jaar. Een bedrag dat volgens de PvdA niet te hoog is voor een nieuwe gecreëerde baan. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren, met alleen SGP en GPV tegen, het „Europees Sociaal Handvest" goedge keurd. Dat betekent dat het stakingsrecht in Nederland wettelijk verankerd is, zodra over enige weken de wet inzake goedkeuring van het handvest in het staatsblad verschijnt. De ambtenaren blijven echter nog uitgezonderd van het stakingsrecht. Gaan staken is nu nog in principe een „onrechtmatige daad", en wanpresta tie van de werknemer tegenover zijn werkgever. Maar. aldus minister De Ruiter van justitie, staking zal nu in principe geen wanprestatie zijn en wel rechtmatig zijn. tenzij door bij zondere situatie toch onrechtmatig heid ontstaat. Het artikel uit het handvest over het recht op staken blijft voorlopig uitge zonderd voor het overheidspersoneel. Bovendien geldt voor hen nog een bepaling in de strafwet, die staken verbiedt. Minister Wiegel (binnen landse zaken) vertelde dat het kabi net vóór 1 januari 1981 met voorstel- Familieberichten ..Mijn genade is u genoeg" Na een langdurig moedig gedragen lijden is. voor ons nog onverwacht, door de Heere tot Zich genomen onze lieve zorgzame broer, zwa ger. oom en neef Huibert Rugoort Op de leeftijd van ruim 72 jaar. J. C. Rugoort A. W. Rugoort W. Boerman-Rugoort J. Boerman Rotterdam 31 oktober 1978 Heggepad 11. Geen bloemen geen bezoek De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 3 no vember op de Algemene Zuider Begraafplaats, Slinge 50. Vertrek vanaf het woonhuis om 10.30 uur. Met ontsteltenis vernamen wij het bericht dat door een noodlottig ongeval op 29 oktober om het leven is gekomen Leny Bom Zij had als le fysiotherapeute de leiding van een groep medewerkers bij de kinderrevali- datie. Haar enthousiasme en medeleven bij alles wat te maken had met gehandicapte kinderen zul len wij in onze herinnering bewaren Mede namens de Directie en overige medewerkers. het revalidatieteam van de kinderafdeling Nederlandsch Zeehospitium. Hoek van Hollandlaan 21. s' Gravenhage Heden werd onverwacht van ons weggenomen onze geliefde broer, zwager en oom Jacobus van Starkenburg In zijn aardse huis is hij zondagavond ingesla pen. Maandagmorgen ontwaakte hij in het huis van zijn Hemelse Vader. Wat ons blijft is de wond van het verlies. Daarom bidden wij Bets en haar gezin toe: Heer. wees hun gids. ook op dit stuk van hun levensweg. Familie Ravensbergen Rijnsburg, 30 oktober 1978. „Ik ben de opstaiiding en het leven; wie in Mij gelooft zal leven, ook al is hij gestorven." Joh. 11 25 In dat geloof is van ons heengegaan mijn innig geliefde man, onze geliefde vader, groot- en overgrootvader Wiebe Brandsma pp de leeftijd van 82 jaar. Groningen: H. Brandsma-Nijmeijer Appingedam: J. Brandsma D. Brandsma-Wit Calgary: S. Brandsma L. Brandsma-van der Veen Uithuizermedum: M. J. E. de Wind-Brandsma J. de Wind Kleinkinderen en achterkleinkind Groningen, 31 oktober 1978 Spirealaan 164. Onze man en vader is opgebaard in één der rouwkamers van Algemeen Belang, Esdoorn laan 187. Selwerd. Groningen. Bezoekuren 19.00-20.00 uur. Een dienst van Woord en Ge bed zal worden gehouden op vrijdag 3 novem ber a.s. om 14.00 uur in de aula van de begraaf plaats „Selwerderhof". Aansluitend zal de be grafenis plaatshebben. len zal komen om het stakingsrecht voor ambtenaren nader te regelen, met daarbij uitzonderingen voor een bepaalde situatie of groepen (politie bij voorbeeld). Intussen is er vanuit de bonden van ambtenaren nieuwe aandrang om tot een snellere regeling te komen. De arbeidsvoorwaarden voor ambtena ren worden nu nog eenzijdig door de werkgever de overheid vastge steld. ook al gebeurt dat na overleg met de bonden. Er is hier dus geen sprake van onderhandeling van twee gelijkwaardige partners, uitmondend in een gezamenlijk ondertekend con tract. Dit leidt ertoe dat ook bezuini gingen op de salarissen van ambtena ren. voortvloeiend uit Bestek '81. een zijdig door de overheid kunnen wor den afgelegd, zonder dat de ambtena ren kunnen gaan staken. Herbezinning De bonden hadden met het oog hier op minister Wiegel al bij herhaling laten beloven dat er over de bezuini gingen „open en reëel overleg" zou zijn „waarvan de uitkomst dus niet bij voorbaat vast staat." De bonden hebben zich er echter nu toch min of meer bij neergelegd, dat hoe dan ook voor 1979 een bepaald bedrag aan bezuiniging moet worden opgebracht door de ambtenaren, neerkomend op het bedrag dat uit de plannen van Bestek '81 voortvloeit. In verschillen de bondsbladen hebben nu al artike len gestaan dat deze gang van zaken moet leiden tot herbezinning op de zin van het overleg zoals dat tot nu toe volgens wettelijk voorschrift wordt gevoerd. ARNHEM (ANP) De rechtbank heeft een machinist van de Neder landse Spoorwegen, die door een on veilig sein was gereden en daardoor een ernstig ongeval veroorzaakte, veroordeeld tot een boete van 1.500 gulden. De officier van justitie had twee mille boete geëist wegens dood door schuld. De 32-jarige R. G. uit Arnhem negeer de op 28 februari een onveilig sein op het baanvak Arnhem-Zevenaar, ter hoogte van de IJsselbrug bij Wester voort. Hij was bestuurder van een dieseltrein met bestemming Doetin- chem. Valk bij de brug botste hij tegen de Rembrandt-express. een twee-trein uit de richting Zevenaar. Ongeveer honderd mensen moesten naar zie kenhuizen worden worden overge bracht. Een van hen, een oudere dame. overleed later aan haar ver wondingen. De materiële schade was zeer groot. Van een onzer verslagge vers DEN HAAG Verreweg de meeste mensen die willen leren zwemmen, hebben weinig keus. Dat komt omdat er maar één bad in de buurt is, en een zwemvereniging mis schien geen les mag geven. Tot deze conclusie komt de Consumentenbond op grond van een onderzoek naar de mo gelijkheden om te leren zwem men. Voorts wordt het advies gegeven om, als er wel meer zwembaden in de buurt zijn, de lesprijzen te vergelijken en te letten op het tijdstip van de lessen, de lengte van eventuele wachtlijsten, de temperatuur van het bad en de grootte van de groepen. In het geval mensen hun kind .zwemles willen laten volgen, is het nuttig te informeren of er een tribune is of een spreekuur, vanwaar of waarop men zich op de hoogte kan stellen van de vorderingen van het kind. Vele ouders blijken te klagen, dat ze zo weinig te horen krijgen over de vorderingen van hun kind. Wanneer het kind ook na lange tijd nog maar weinig vooruit gaat is het, aldus de Consu mentenbond. te overwegen over te stappen naar een ander bad of andere club. Met een andere instructeur of een ande re lesmethode lukt het name lijk soms wél. Oudere mensen die het niet zo veel kan schelen of ze tech nisch helemaal goed kunnen zwemmen, kunnen eens den ken aan een zeven-daagse cur sus bij de Duitse zwemschool Bolle. Zo'n cursus is echter wel duur. namelijk ten minste 677 inclusief verblijf, aldus de Consumentengids van no vember. discriminerende bepalingen voor bui tenlanders zou bevatten. De wet schrijft voor dat een bedrijf zonder speciale toestemming niet meer dan twintig buitenlanders in dienst mag hebben, en dat toestemming voor meer nog zal worden gebonden aan een bepaald getal. Deze bepalingen verkleinen de kans voor buitenlan ders bij sollicitaties en verandering van bedrijf. Al deze bepalingen gelden overigens alleen voor buitenlanders die korter dan drie jaar in Nederland zijn. Na drie jaar worden zij. met hun kinde ren, vrijgesteld van de bepalingen in de wet. dus ook van beschermende bepalingen. Zo wordt de werkgever verplicht te zorgen voor goede huis vesting van buitenlanders die onder de wet vallen. Strijdig Door verschillende partijen werd op de nadelen van de wet gewezen. Maar een meerderheid met name CDA en PvdA vonden uiteindelijk de verbeteringen (vergeleken met de huidige situatie) opwegen tegen de nadelen, en zullen dus voor de wet stemmen. De PPR zal waarschijnlijk tegen stemmen. De WD, die twee jaar geleden in de Tweede Kamer tegen was. zou wel eens verdeeld kun nen stemmen. Van WD-zijde werd instemming betuigd met de sociale verbeteringen die de wet brengt, maar werd betoogd dat het discrimi nerende element strijdig zou zijn met een VN-verdrag dat door Nederland in 1969 ls aangenomen en dat binnen enkele jaren automatisch in werking kan treden zodra voldoende landen het hebben getekend. Minister De Ruiter (justitie) ontkende de juridi sche strijdigheid zonder meer. Maar de WD-fractie moet zich nog Intern beraden of zij het hiermee eens kan zijn. Minister Albeda (sociale zaken) ging fundamenteel in op het vraagstuk van de grote stromen buitenlanders die vanuit economisch onderontwik kelde landen trekken naar de indu striestaten om daar werk te vinden. In de jaren zestig zijn deze stromen door de Westeuropese landen aange zogen om in hun tekort aan arbeid te voorzien. Nu zijn nieuwe buitenlan ders nog nauwelijks nodig vanuit dat oogpunt. Albeda vroeg zich af of het niet te simpel geredeneerd is landen als Ne derland te verwijten dat zij de buiten landers hebben aangetrokken. „Je kunt die zaak niet los zien van ont wikkelingssamenwerking," vond Al beda. „Je kunt het westen eerder ver wijten dat niet in plaats van bui tenlanders toe te laten bedrijven in de arme landen tot ontwikkeling heb ben gebracht". De minister vond het ook te gemak kelijk de werkgevers de schuld te geven van de toestroom buitenlan ders. Hij vond dat hier collectieve kanten aan zitten, zoals de hoge mate van scholing van de Nederlandse be roepsbevolking, en het feit dat on aangename soorten werk niet gewild zijn door Nederlanders. Tenslotte wees Albeda op een Frans onderzoek dat aantoonde dat In Algerije bepaalde bedrijven niet van de grond kunnen komen doordat teveel arbeidskrachten worden weg gezogen naar Frankrijk. De migratie stromen zijn, aldus Albeda. „een uit vloeisel van de afschuwelijke proble matiek van het naast elkaar bestaan van arme en rijke landen". Zijn slot som was dat het voor Nederland een juist beleid is de toestroom te beper ken. zowel in het belang van de bui tenlanders (ontworteling van hun mi lieu en cultuur, scheiding van gezin nen). als voor de Nederlandse samen leving (huisvestingsproblemen, ghet- to-vorming. spanningen tussen min derheden en de rest;. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De warme maaltijden voor bijna een kwart miljoen Londense schoolkinderen bevatten sinds vorig jaar plantaardige eiwitten als gedeeltelijke vervanging van vlees.' Dat vertelde David Simpson van de gemeentelijke onderwijs dienst gisteren op het internationale congres over plantaardi ge voedingseiwitten. De Britse onderwijsdiensten zijn sinds 1944 wettelijk ver plicht desgewenst aan de leerlingen een warme maaltijd te verstrekken. In Londen maken twee van de drie scholieren daar gebruik van. Simpson vertelde hoe binnen de geregeld bijgestelde richtlijnen voor de samenstelling deze overgang kon worden gemaakt. Op de tweede congresdag kwam van verschillende kanten de vraag aan de orde, hoe de plantaardige eiwitten ingepast kunnen worden in de waren wetten van de verschillende landen en in internationale regelingen. De wettelijke regels lopen in verschillen de landen sterk uiteen, aldus Anne Brincker van het Deense laboratori um voor vleesprodukten. De bepalin gen zijn het strengst in West-Duits- land. Italië. Nederland en Luxem- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Binnen de fracties van CDA en PvdA vindt men dat minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) naar het parlement toe wat actiever moet gaan optreden. De Kamerleden Gualthérie van Wee zei (CDA) en Van den Bergh (PvdA) willen dat minister Van der Klaauw de Kamer een notitie zendt over het groeiende anti-semitisme in de Sow jet-Unie. Zij hebben in een brief aan hun PvdA-collega Dankert verzocht of hij. als voorzitter van de Kamer commissie voor buitenlandse zaken, bij de minister wil Informeren waar deze. al eerder door Van der Klaauws voorganger Van der Stoel, toegezegde notitie blijft. De Kamerleden vrezen dat deze toezegging gewoon in het vergeetboek is geraakt Dankert moet de minister voorts vra gen of hij de Kamer op korte termijn kan informeren over recente Neder landse wapenleveranties aan het bui tenland. Het gaat hier om leveringen aan Indonesië. Iran en mogelijke transacties met India en China. De CDA-Kamerleden Gualthérie van Weezei en J N Scholten die over deze zaak Dankert hebben benaderd, wij zen er op dat in de ontwapeningsno ta. die onder het vorige kabinet werd uitgebracht, regelmatig overleg met de Kamer over wapenleveranties was toegezegd burg. België, Denemarken. Ierland en Spanje zijn soepeler. De consument moet ervan op aan kunnen dat hij niet wordt opgelicht, waarschuwde Daphne Grose, direc trice van de Internationale consu mentenorganisatie. Persoonlijke er varingen van Jongs af aan hebben hem geleerd wat als voedsel veilig en aanvaardbaar is. Als hij tot een ander oordeel moet komen, zal hij wel pas sende informatie moeten krijgen. Dat betekende voor haar niet dat de voor schriften internationaal gelijk zou den moeten worden. Daar was. zelfs op Europese schaal, voorlopig ook weinig kans op. meldde Anthony Kinch. leider van de afde ling warenwet bij de Europese Com missie. Zolang er niet eerst overeen stemming is tussen de regeringen, binnen de industrie en tussen indu strie en consumenten, is de Commis sie niet van plan om een EEO-rege- ling te ontwerpen. Al te veel hooi kan zij op dit gebied toch al niet op haar vork nemen; de heer Kinch geeft in Brussel leiding aan drie medewer kers. Men probeert wel de lidstaten alvast zo'n beetje de weg te wijzen naar eensluidende nationale regelin gen. En Kinch probeert de dialoog tussen industrie en consumenten, die nog niet zo erg levendig is. wat aan de gang te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9