Rijksweg 11 onnodig en schadelijk binder Luit C 1 1 mod< Studenten spelen voor Rode Kruis M in 'Gemeentefouten verstoren overleg structuurschets' s Ga je gang in kort of lang 139,- M k< Leidse Werkgroep Milieubeheer: Begrafenissen -Crematies KORT NIEUWS KORT N WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H 0WOEN De Hofpolder ten oosten van Voorschoten tussen de Vliet en rijksweg 4 is één van de fraaie polders die door rijksweg 11 zal worden doorsneden. Ook andere polders zoals Kerk en Zanen bij Alphen zullen hard worden getroffen door de rijksweg. Een onderzoek heeft aangetoond dat tot ruim een kilometer aan weerszijden van een autoweg vogels in grote getale aanwezig in de Rijnstreekpolders worden verjaagd. LEIDEN In september heeft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) het tracé van rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen vastge steld. De minister heeft voor dit deel van de rijksweg ge kozen voor een voorlopig tweestrooks autosnelweg pal langs de spoorlijn Leiden-Alphen. Deze tracévaststelling wil echter beslist nog niet zeggen, dat de om streden weg zal worden aangelegd. Er kan nog van alles tegen gedaan worden en de tegenstanders van het vele mooie polders doorklievende asfaltlint zitten dan ook niet bij de pakken neer. Eén van de actiefste anti-rijksweg 11 groeperingen Is de Werkgroep Milieubeheer, een informele groep medewerkers van de Leidse univer siteit. Vanaf "73 heeft zij in verschil lende nota's de argumenten tegen de haars inziens onnodige weg op een rijtje gezet Het aanleggen van rijksweg 11 is strijdig met de eigen beleidsuit gangspunten van provincie en rijk, is één van die argumenten. De over heid zegt dat het groene middenge bied van Zuid-Holland groen moet blijven, maar verschillende beleids- daden van diezelfde overheid tasten dat groene gebied aan. Het kwaad is begonnen met de aanwijzing van Alphen als groeikern; het aanleggen van rijksweg 11 Is weer een stap naar verdere verstedelijking van dat gebied, aldus de werkgroep. Ruilverkaveling Die weg op zichzelf zal niet so'n invloed op die verstedelijking heb ben; het gaat om de voorwaarden waaronder hij wordt aangelegd. En één van de dingen die de aanleg makkelijker maakt is de ruilverka veling in Rijnstreek-Zuid De rijks weg wordt in de plannen voor die verkaveling niet genoemd, maar is er volgens de werkgroep toch de basis van De plannen voor die ruil verkaveling voorzien in een ver plaatsing van de boeren tussen ..Rijn en ftlT het gebied tussen de Oude Rijn en de spoorlijn Lei- den-Aiphen naar de gronden ten zuiden van het spoor Die oversteek is natuurlijk minder gevaarlijk als er tunneltjes onder de spoorlijn door worden aangelegd, die zelfde tunneltjes worden echter wel te duur als ze ook nog eens onder de rijksweg door moeten En dat is volgens de acUevoerders tegen rijksweg 11 één van de werkelijke redenen voor de verplaatsing van de boeren De grond tussen Rijn en rail raakt dan leeg. bedrijven kun nen er zich vestigen en gemeentes kunnen er huizen bouwen Oevolg: de Untstad Leiden-Alphen is een feit. weer een aanslag op Zuid-Hoi- lands groene hart Hoge Rijndijk Het natuurschoon is dus niet ge baat bij aanleg van rijksweg 11 Maar als hij nou hard nodig is. is daar misschien nog overheen te ko- door Marcel ten Hooven men. Is hij nodig? De Werkgroep Milieubeheer vindt van niet Rijkswaterstaat zegt dat één van de belangrijkste redenen om rijksweg Capaciteit 11 aan te leggen is. de Hoge Rijn- dijk te ontlasten van de stank en lawaai van het verkeer tussen Lei den en Alphen. Dat die overlast te groot ls. dat vindt de werkgroep ook. Maar dat de aanleg van weer een autosnelweg daar de oplossing voor zou zijn en dat er geen andere manieren gevonden kunnen worden om iets aan de problemen te doen. daar denkt zij anders over. onveiliger worden die steden dan als al dat verkeer daar naar binnen rijdt. De Hoge Rijndijk zou de eerste ja ren na de aanleg van rijksweg 11 inderdaad minder druk zijn. maar door de niet te voorkomen verstede lijking van het gebied tussen Rijn en rail zou hij gauw weer even vol zijn. Bovendien: een verkeersonderzoek van de provinciale waterstaat zelf geeft aan. dat de Hoge Rijndijk een belangrijke verbindingsweg zal blij ven (interim-rapport inzake de Pro vinciale Verkeers- en vervoersstu- die. 1971). Dit komt. doordat een groot deel van het verkeer slechts korte verplaatsingen betreft Lei- den-Hazerswoude. Hazerswoude- Alphen Ook het vrachtverkeer voor de fabrieken en handelsbedrijven langs de Oude Rijn zal de Hoge Rijndijk blijven verkiezen boven de rijksweg Veiligheid Tweede reden van Rijkswaterstaat voor rijksweg 11; de verkeersveilig heid is ermee gediend. De Werk groep Milieubeheer gelooft daar niet in: een minder drukke Hoge Rijndijk zou voor veel automobilis ten een aanleiding zijn harder te gaan rijden. En als nu al af en toe de fietsers hun panden voor hun jas wordt gereden, dan is er voor hun kleding het ergste te vrezen als de auto's hem nog sneller passeren Inderdaad, zegt de werkgroep, de veiligheid op de snelweg zelf zal wel groter zijn dan op de Hoge Rijndijk. Maar als zoals wordt verwacht het verkeer tussen Leiden en Al phen door de aanleg van rijksweg 11 met 50 procent toeneemt, hoeveel De capaciteit van de Hoge Rijndijk is nu nog voldoende: hoogstzelden ontstaan er files in de spitsuren. De opstoppingen die zich voordoen op deze weg zullen door rijksweg 11 alleen maar groter worden: doordat de binnenstad van Leiden niet meer verkeer kan verwerken staan vanaf Leiderdorp vaak rijen wachtende auto's. Die staan er ook nog als rijksweg 11 aangelegd is, want die vervangt de Hoge Rijndijk in Lei- Kamer van Koophandel: rijksweg 11 aanleggen LEIDEN Eén van de duidelijkste voorstanders van aanleg van rijks weg 11 is de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland. De weg is nodig, aldus de Kamer, om de industrieën en de handelsonder nemingen uit de Rijnstreek en de Bollenstreek een betere verbinding met het oosten te geven. De afwe ging van de belangen van natuur behoud en van het bedrijfsleven vindt rij niet tot haar competentie horen; dat moet de overheid doen. den niet. Integendeel hij brengt alleen maar meer verkeer in de stad. aldus de werkgroep. De capaciteit blijft ook voldoende, want ook weer volgens eigen on derzoeken van provincies en rijk het verkeer op de Hoge Rijndijk zal de komende jaren maar weinig toe nemen Deze overwegingen de voldoende capaciteit van de bestaande verbin dingsweg van Leiden met Alphen en de grote nadelen van rijksweg 11 zijn voor de Werkgroep Milieube heer de reden om een andere oplos sing dan wegaanleg te bepleiten. op kunnen schieten. Een vrije bus baan op de Hoge Rijndijk tussen de Leiderdorpse brug en het Plantsoen in Leiden (een paar niet veel ge bruikte parkeerplaatsen kunnen daaraan opgeofferd worden) en stoplichtenregelingen bij kruispun ten in Koudekerk en Boskoop moe ten daarvoor zorgen. Voor de fre quentieverhoging van de trein is een verdubbeling van het spoor zo niet over de hele lengte dan toch wel op sommige plaatsen nodig. En als de halten te ver van huis verwijderd zijn kan de reiziger al tijd nog de fiets pakken. Dat is gezond en milieuvriendelijk. Bevordering van het openbaar ver voer betekent overigens niet dat iedereen zijn auto aan de kant moet zetten. Maar de overheid moet wel een selectief gebruik van de auto bevorderen door meer keuzemoge lijkheden voor het vervoer van of naar het werk te scheppen, aldus de werkgroep. En bevordering van het openbaar vervoer betekent zeker niet. dat er niets meer voor de automobilist ge daan moet worden. De aanleg van een weg rond het zuidelijk óf noor delijk deel van Alphen bij voor beeld kan best nuttig zijn. als de wegen in die stad maar voor door gaand verkeer worden afgesloten. Nog een stukje wegenaanleg, dat zijn nut heeft: een verbinding tus sen het industrieterrein bij Zoeter- woude en rijksweg 4. Verbetering weg Tweede alternatief van de werk groep: het geld van rijksweg 11 be steden aan verbetering van de Hoge Rijndijk. Naast aanleg van voorzie ningen voor de bus moeten er meer fietspaden aan beide kanten van de weg worden gemaakt om het traject van huis naar die bus aantrekkelij ker te doen zijn. De gevaarlijke oversteek over de Hoge Rijndijk kan de fietsers bespaard worden door tunneltjes onder de weg door aan te leggen. De geluidsoverlast van het verkeer over de Hoge Rijndijk zal niet zoals rijkswaterstaat zegt door aanleg van rijksweg 11 afnemen: vijftig procent minder verkeer bete kent geen vijftig procent minder geluid. Om dat te bereiken moet het verkeer minstens 90 procent minder worden. Daarom moeten de huizen langs de Hoge Rijndijk beter geïso leerd worden, is nog een maatregel die de werkgroep voorstelt. Het is duidelijk: die rijksweg 11 hoeft er van de Werkgroep Milieu beheer niet te komen. Maar hoe is dat dan nog te voorkomen? Openbaar vervoer Oeen rijksweg 11 dus maar een fre quentieverhoging van de trein en de buslijnen 7 en 9 tussen Leiden en Alphen. Die bussen moeten dan wel Het aanlegger van «en vrij* busbaan tussen de Leiderdorpse bog en het Plantsoen in Leiden moet dit soort tonelen voorkomen. Verplaatsing weigeren De boeren tussen Rijn en rail kun nen de aanleg van rijksweg 11 be moeilijken door de verplaatsing over de spoorlijn Leiden-Alphen te weigeren. En er is voor veel boeren ook een reden om dat te doen. Om de verplaatsing te kunnen fi nancieren is het ondanks subsi dies van het rijk voor de boer nodig om zijn nieuwe bedrijf ten zuiden van het spoor modern in te richten. Zijn oude boerderij moet dan%ilet te gemoderniseerd zijn, want een modern bedrijf opgeven om elders weer te gaan vernieuwen, ls kapitaalvernietiging. Maar: er zijn maar weinig boeren tussen Rijn en rail die nog niet zo n gemoderni seerd bedrijf hebben. Alle reden dus om te blijven zitten waar ze zitten. Ook gemeentebesturen kunnen het minister Tuijnman nog moeilijk maken. En zij doen dat ook. Zowel Leiden als Voorschoten hebben het tracé van rijksweg 11 voorzover dat op hun grondgebied ligt niet in de bestemmingsplannen opgeno men. Het rijk kan die gemeentes wel dwingen dat te doen. maar het gaat om de signaalfunctie aan de Tweede Kamer, die uiteindelijk over de aanleg van de rijksweg moet beslissen Ook de provincie is niet onverdeeld gelukkig met rijks weg 11 in het streekplan Zuid-Hol land Oost is de weg niet ingetekend. Voor de Werkgroep Milieubeheer is de keuze niet moeilijk. Rijksweg 11 brengt grote schade toe aan stad en landschap Beter ls het daarom de bestaande situatie te handhaven en de problemen van het woon- werk verkeer tussen Leiden en Alphen gerichter aan te pakken Overleggroepen Schilderswijk: DEN HAAG De bespreking in de negen overleggroepen in de Schilderswijk van de structuurschets voor Schilderswijk, Huygenspark en Stationsbuurt wordt verstoord door „ontoe laatbare" fouten van gemeentekant. Aldus hebben de Samen werkende groepen Schilderswijk in een brief aan de gemeen teraad laten weten. In de advertenties in de kranten, waarin de bewoners worden opgeroe pen naar de vergaderingen te komen, worden soms de data van de vergade ringen voor de verschillende groepen verwisseld. Ook worden verkeerde ontmoetingsplaatsen afgedrukt. De overleggroepen zijn tevens ontevre den over het feit dat er niet tijdig voldoende structuurschetsen voor de bewoners beschikbaar zijn. Op woensdag 11 oktober was een vergadering gepland, waarop door de bewoners werd gevraagd of er op die datum geen voetbalwedstrijd op de televisie zou worden uitgezonden. Ondanks de ontkenning van gemeen tezijde bleek achteraf wel degelijk een wedstrijd op het scherm vertoond te worden. Meer spreektijd „Dit soort fouten wordt keer op keer gemaakt en drukt, naast andere oor zaken. volgens ons het aantal deelne mers aan overleggroepen", aldus de brief. Om dit probleem op te lossen vragen de Samenwerkende groepen Schilderswijk om meer spreektijd in de gemeenteraad, als de structuur schets daar behandeld wordt. Als enkele andere punten, die een langere spreektijd rechtvaardigen noemt de brief: de korte tijd die de mensen ls gegund om in de overleg groepen te reageren; het belang van de schets voor de wijk en het grote aantal bewoners in deze gebieden en de ingewikkeldheid van de te behan delen stof. ADVE-~T£\T.- Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar. Deijlcrweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk. Heinsiusstraat 10, telefoon 01718-1 51 85 Voorschoten.Hyacinthstraat 7, telefoon 01717-59 85 Sempre Crescendo kent het ver schijnsel van alle studenten- en schoolorkesten, namelijk een jaar lijks sterk wisselende bezetting. Voor iedere dirigent uiteraard een handi cap. omdat hij slechts zelden de be schikking heeft over een vaste kern. Voor Bastiaan Blomhert en de zijnen echter geen reden om moeilijkheden uit de weg te gaan zoals reeds bleek in het eerste werk: Concerto Grosso Opus 3 nr. 10 van Handel. Hoewel de benadering aan de voorzichtige kant was. werd het karakter goed getrof fen mede dankzij hobo-soliste Angela Kaptein. Mozart stelt in zijn Diverti mento in D. relatief hogere eisen en zonder te willen beweren, dat aan die eisen volledig werd voldaan, werd het duidelijk dat de voorbereiding inten- A O VE °TEK'TI!Z Een warme wollen blouson in mohair-type met tricot afgezet. U heeft keuze uit onder meer écru en groen. In de maten 36 t/m 46. Voor wie graag loden draagt. De tricotgamcring geeft deze mantel een jeugdig tintje mee. U kiest o.a. uit écru, roest en raf. In de -4 /TC\ maten 36 i/m 46. XO^[" Oen Haag: Spuistraat 32 Scfioo'svaal 24 ley. v»eg 954 Winkelcentrum ledsenhage Jasmin- hof 8 (don<terrjag-*ooDavon<J) Leiden: Haarlem merstraat 163a (donderdag-koopavond) Meer dan SO vestigingen Zandvrije bunkers winterslaapplaats voor vleermuizen Van onze correspondent KATWIJK Studenten uit Amsterdam en Leiden zijn in de Zuidduinen van Katwijk in de weer om een deel van het door Duitsers in de Tweede Wereld oorlog aangelegde bunkercom plex van zand te ontdoen. De najaarsschoonmaak wordt uit gevoerd voor de ongeveer hon derd vleermuizen, die zich in de bunkers genesteld hebben om een wlnterslaapje te doen. Daarom wordt een zes kilome ter lange bunkergang zandvrij gemaakt voor de vleermuizen, die gesteld zijn op luchtcircula- tie en luchtvochtigheid. Staats bosbeheer. eigenaar van de Zuidduinen, draagt er zorg voor dat deze vleermuizen (baard- vleermuizen. watervleermuizen en grootoorvleermuizen) zo on gestoord mogelijk hun winter slaap kunnen houden. De kolonie bij Katwijk wordt als een zeldzaamheid be schouwd; alleen de mergelgrot ten van Zuid-Limburg en nog een ander fortcomplex zijn door de dieren als verblijfplaats uit gekozen. DEN HAAG Dirigent Bastiaan Blomhert wilde bij het concert door het Leidsch Studenten Muziekgezelschap (Sem pre Crescendo) aandacht schenken aan de klassieken (Handel en Mozart) doch ook aan de twintigste eeuw (Pijper en Poulenc). Deze componisten-namen sierden het programma, dat in Diligentia werd uitgevoerd ten bate van het Rode Kruis. Opvangcentrum DEN HAAG In een reactie op di uitlatingen van wethouder Du Chati nier (Maatschappelijk welzijn, volks gezondheid en wijkzaken) heeft dt Werkgroep Centrum Druggebruiker aangedrongen op het zo spoedig rpo gelijk inrichten van een opvangcen trum voor alle heroïneverslaafden Wethouder Du Chatinier zei vorigi week in een raadsvergadering dat ge zocht wordt naar zo'n centrum, maa dan alleen voor de circa 30 zeer ern stig verslaafden. De werkgroep - waarin allerlei hulpverleningsinStan ties samenwerken kan dit niet aan vaarden, want de minder verslaafden merendeels Surinamers, komen dar in de kou te staan. Ook wordt in d< reactie kritiek uitgeoefend op d< ambtenaren van Du Chatiniers afde ling. Zij zijn er volgens de werkgroep ln geslaagd binnen enkele maanden iedereen die nauw betrokken is bij de drugproblematiek tegen zich in hel harnas te jagen. Randwegenstelsel DEN HAAG De Gewestraad van het Gewest 's Gravenhage heeft ii een motie aangedrongen op spoedige totstandkoming van het randwegen stelsel rond Den Haag. Dit zogenaam DAR buur! bied Oega doorj De Oi heeft schuld waarb zijn. voortd se dip beert muitei De Ta perbe' keren ken w de ka niet c Een C tegen stad aanse hebbe van d in he „pure de st< jOok j dat h< 1 voerd Bukol ligt. de „Hoefijzer" rond de stad moet stede Rej TEH E een over neer slecl winc In de 176 1« ring onth( ming geled digdt dage; zochl goed: de n sief is geweest. Blomhert verdient een compliment voor de keuze van de toneelmuziek bij „The Tempesf'van Pijper, zelden gehoorde muziek. De realisering le verde de nodige inspanning, doch dat amateurs zich deze moeite hebben willen getroosten, is belangrijker om te vermelden dan de vaststelling, dat alle goede bedoelingen niet altijd in maximale prestaties werden omge zet. Bijzonder leuk was "L'histoire de Babar" van Poulenc met Carla Bloot- hoofd als pianiste en Rob Hohmann. Poulenc heeft bij deze amusante ge schiedenis kostelijke muziek geschre ven en de beide uitvoerenden hebben aan dit werk ongetwijfeld veel plezier beleefd. Een uitstekend onderdeel van een genoeglijk concert ten bate van een goed doel. volgens de raad sneller worden aan gelegd dan nu gebeurt. De randwegen zijn volgens de Gewestraad nodig om het leefmilieu in Den Haag té verbe teren en de werkgelegenheid te be vorderen. Voorgeest LEIDEN De verbouwingswerk zaamheden aan de twee paviljoenen van Voorgeest onderdeel van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Leiden zijn tijdelijk stopgezet. De pupillen van Voorgeest lagen tij dens de renovatie op de tocht, door dat de stenen muur van de paviljoe nen was vervangen door een houten noodmuurtje. Water en toiletten.ont breken. Het personeel en de Vereni ging van Ouders Voorgezet schreven hierover een brief aan staatssecreta ris Veder-Smit van volksgezondheid, waarin zij hun beklag deden over de huisvestingssituatie van de pupillen. Na een bezoek van wethouder Schou ten besloten directie, ouders, perso neel en gemeente de verbouwings werkzaamheden drie maanden op te schorten. In die tijd moet er voor wisselwoningen gezorgd worden. Orgelrestauratie NOORDWIJK AAN ZEE - Het orgel in de kerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee zal worden geres taureerd. Diverse rommelmarkten hebben inmiddels 51.000 gulden op gebracht voor de restauratie van het van 1936 daterende orgel. De kosten bedragen 35.000 gulden. De rest van het geld zal gebruikt worden om een kleiner orgel in de kapel van de kerk op te knappen. LIED IN DlIPLO In de Haagse Kunstkring, Denneweg 64 in Den Haag worden vanavond om 8.15 uur allerlei bekende lied-teksten door meerdere componisten getoonzet. Medewerking verlenen Ank Reinders. Margreet van Gunsteren. Ariane Kar- res, Joe Raphael. Peter Visser en Pe ter Beyersbergen van Henegouwen. De toegangsprijs is vijf gulden. GESPREKSOCHTENDEN In het HVR-huis aan het Sweelinckplein in Den Haag is donderdag om 9 15 uur een gespreksochtend voor vrijwil ligers. georganiseerd door de Haagse Vrouwen Raad en de Stedelijke Com missie Algemene Burenhulp. Me vrouw A. Stikkelman en de heer P. Kooijmans spreken over „Aandacht voor de gehandicapte en zijn omge ving." KLOOSTERKERK-In de Kloos terkerk. Lange Voorhout te Den Haag is donderdagmiddag van 12.55 tot 13.10 uur weer een pauzebijeenkomst. Medewerking verlenen Frank Mlnde- raa (hobo). Hans Roerade (hobo) en Gerard Akkerhuis (orgel). VAN DEN BOSCH - In de Expo sitiezaal van de Dienst voor Esteti- sche Vormgeving. Bazarstraat 24 te Den Haag is vanaf donderdag een expositie van het werk van Francoise van den Bosch te bezichtigen. De tentoonstelling van de werken van de in juli '77 overleden kunstenares is op werkdagen te bezichtigen van tien tot hooft Tijde de df op h polit: mens Volg. allee ging. zaha man: sen i dichl LOK zore van ring derli beds desii Moe op i doei sen stut keei que Moe siscl sten steil dect In uitg lanc do Aa bre Mo Pa hei Vla Ara vlei la-c Ver erk ber wei de fats nog Ab Air bië woi ger aut das tez das gel

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6