Helpen en helpen is twee De tekening van een lezer Het NMB spaarpapier aan toonder. §2 m% Trouw Commentaar voor milieu in de eigen buurt Oeganda Er zijn nog duizenden illegalen méér dan de 'kerkmarokkanen' Commentaar van anderen Nog geen bericht over NDU/Elsevier «8 griepje kat in bad haan vergeefs oorverdovend VOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET te je" red.) dat ands na- rordt ge- me Die ben ebre- eetje jnzo- kunt heb leent i lief Ego- ik er gaat 1 die Door an tie )at de Oegandese president Idi imin het zeven jaar heeft uitge- louden wekt alleen maar verba zing. Hij ontkwam o'p verrassende vijze aan verschillende moor- iaanslagen, en was tijdig op de ïoogte van staatsgrepen om ze de iop te kunnen indrukken. Tegenstanders van zijn terreurbe wind moesten verzet met de dood bekopen. Volgens ruwe schatting heeft het regime van An.in aan zo'n 300.000 mensen het leven ge kost, onder wie ook veel onschul dige burgers. Er heerst chaos en willekeur in het land, waar niet alleen mensen die zich tegen Amin verzetten, maar bijvoorbeeld ook schuldeisers die voorzichtig om betaling van een rckening vroegen, de dood vonden. Hoge koffieprijzen en economi sche steun van islamitische broe ders hielpen Amin aan de macht te blijven. Versluierd bleef daardoor dat Amin Oeganda in aanleg één van de rijkste landen van Afri ka economisch volslagen de ver nieling in heeft geholpen. De inkomsten uit het buitenland gebruikte hij om het leger zijn enige steunpilaar te vriend te houden. Tenminste tot voor kort. Door geldgebrek murmureren de militai ren, en is er sprake van muiterij bij verschillende legeronderdelen. De sluimerende onvrede is aangewak kerd. Kennelijk in een poging de aan dacht daarvan af te leiden probeert president Amin nu de zwarte Piet toe te spelen aan buurland Tanza nia, dat Oeganda zou zijn binnen gevallen. Het omgekeerde is het geval. Mogelijk is de strijd tussen de twee landen de inleiding op de val van Amin. Oeganda zou dan opgelucht ademhalen, hoewel het natuurlijk afwachten blijft wie er voor hem in de plaats komt. Maar veel slechter dan nu kan het niet. De vraag is of andere landen bij het onderuit halen van de Oegan dese president een handje zouden kunnen helpen. Natuurlijk is dat strijdig met alle beginselen van niet-inmenging, maar met zo'n suggestie bevinden wij ons toch niet in zulk slecht gezelschap. De Amerikaanse senator George McGovern bepleitte onlangs inter nationaal ingrijpen in Cambodja, om een eind te maken aan het regime daar. Ook tegen die ge dachte werd onmiddellijk inge bracht dat het volkenrechtelijk ge woon niet kan, en dat met zo'n optreden het einde zoek zou zijn. Dat mag waar zijn; de Oegandezen die zuchten onder de terreur van 'hun' president, schieten er weinig- mee op. Opvang Het Antilliaanse dagblad Amigos verwijt de eigen regering in Willem stad een te lakse houding inzake de trek van Antillianen naar Neder land. „De betrekkelijkpassieve houding van de Antilliaanse overheid in deze is niet te begrijpen. Immers het zijn niet zoals vaak gedacht werd de werklozen die hun heil gaan zoeken in Nederland. Trouwens al zou dat wel het geval zijn, dan nog kan niet gesproken worden van een oplossing of verlichting van het werkloosheids vraagstuk op de Antillen, maar meer van- een probleemverlegging. Boven dien blijkt (hoewel daarover geen concrete cijfers beschikbaar zijn) dat ook beter geschoolde krachten de Antillen de rug toekeren en zich in het fcikkerland vestigen. Zeer terecht zijn alle betrokkenen daar het erover eens dat de emigratie de Antillen uiteindelijk geen goed doet. Op de Antillen wordt niets gezegd door de autoriteiten. Nederland heeft de laatste jaren al veel nare ervaringen gehad met het onbelemmerd toelaten van grote groepen vreemdelingen, waar de An tillianen al is het maar alleen om de huidskleur toe gerekend worden. De passieve houding op de Antillen om de trek naar Nederland af te remmen heeft CRM ertoe genoopt zelf over te gaan tot het nemen van maatregelen. Immers noch voor de Nederlandse gemeenschap, noch voor de Antillen en noch minder voor de betrokken emigranten is een voortduring van deze situatie aan te raden. Het verdient wel aanbeveling AMSTERDAM De raden van be stuur van Elsevier en de Nederlandse Dagbladunie hebben meegedeeld dat zij pas in de tweede helft van deze week met mededelingen over hun sa menwerkingsplannen komen. Oor spronkelijk zouden de beide fusie partners gisteren al met hun plannen naar buiten getreden zijn. dat de Nederlandse overheid het daarbij niet laat zitten. Over nieuwe maatregelen moet in het vervolg de gelijk vooraf overlegd worden met de Antilliaanse autoriteiten en er zal meer gedaan moeten worden aan sa menwerking tussen de twee overhe den om de algehele situatie op de Antillen drastisch te verbeteren waardoor de motieven voor emigra tie worden weggewerkt." door ds P. C. Meijer Mevrouw Haars is, gelukkig, zij het laat, door de bocht gegaan. De „kerkmarokka nen" krijgen een verblijfsver gunning. Al is de druk nu even van het probleem af, het is nog verre van opgelost: er zijn er nog wel enige duizen den méér illegalen. Dat punt moet dan nu ook wel doortastend aangepakt worden, voor er weer een hoogopgelopen conflict ont staat, met alle verschijnselen van dien. Eén daarvan is, dat alle nuancering onmogelijk gaat worden. Een achtergrond van mijn artikel over de kerkmarokkanen in Trouw van 29/9 was dan ook juist een protest tegen het verabsoluterende zwart-wit denken en de daaruit voortvloeiende consequenties. Daar zit dan ook mijns inziens een verschilpunt tussen drs. Niek Schu- man en mij. Hij benadrukt in zijn artikel van 13 oktober in Trouw tel kens weer het recht van de Marokka nen. Maar ook mevrouw Haars be roept zich op het recht. En voor beide standpunten is zeker wat te zeggen. Voor het standpunt van mevrouw Haars, dat zij correct de wet hanteer de. Dat is tot in de Raad van State ook bevestigd. En ook voor het stand punt zoals Schuman het weergaf: het juist hanteren van een wet betekent nog niet dat de wèt juist is. Inmiddels zaten die mensen maar in* de Duif. En ora die mensen was het toch begonnen. Niet om gelijk of om recht. Want recht heeft slechts waar de als het een dienende functie heeft. Dóór blijven tamboeren op het recht zou wel eens een variant hebben kun nen opleveren voor het grafschrift: „Hier ligt Jan. Hij had gelijk. Hij kwam van rechts." Op zo'n manier op rechten blijven staan, is mijns inziens ethisch niet verantwoord. Tenminste, vanuit een christelijke vi sie op de mens acht ik dat niet ver antwoord. Maar niet iedereen, die zich inzette voor de Marokkanen, zal deze visie hebben gedeeld. Er laat zich ook best een visie denken, die het volkomen legitiem acht, als er slachtoffers vallen in een strijd voor een betere en rechtvaardiger samen leving. Zowel links als rechts, bij fas cisme en marxisme, zijn die geluiden te horen. Vanuit dergelijke visies wordt ook de bestaande samenleving vaak be schreven als zo totaal verziekt, dat er niets meer aan te verbeteren valt. Alleen een volkomen nieuwe start zou nog uitkomst kunnen brengen. In zo'n beroerde samenleving is dan ook niets anders dan een incapabel parle ment te verwachten, dat onrecht vaardige wetten van een verwerpelij ke regering goedkeurt. En in zo'n samenleving móet je ook wel doorlo pend actie blijven voeren, want één moment van verslappen komt je duur te staan. Je hele gedrag moet be heerst worden door een groot wan trouwen tegen de bestaande orde, omdat die absoluut niet deugt. Nu zou ik niet graag willen beweren, dat onze samenleving ideaal is. Verre van dat. Maar ik zou me in mijn gedrag toch ook niet graag laten bepalen door het idee alsof Nederland een corrupte en totalitaire staat in Zuid- Amerika zou zijn. Waarom? Als er mensen zijn die me dat wijs willen maken en me methoden willen laten gebruiken die bij zo'n corrupte situatie horen, moet ik op z'n minst mezelf eens kritisch afvragen, waar om dat dan zo nodig moet, en of het in het geval van de Marokkanen wel alleen om hulp aan die mensen gaat. Of wordt daarmee ook bedoeld onze samenleving en huidige regering wat dichter te brengen bij het noodzake lijk geachte einde? Maar dan zit aan die hulp een kant waarvan ik wéér moet zeggen: dat is ethisch niet ver antwoord. Mensen helpen betekent, dat die mensen in het centrum staan en niet ook nog eigen bedoelingen. Nu zou ik drs. Schuman niet graag willen beschuldigen dat hij zo te werk gaat. Evenmin als bij voorbeeld de diaconale instanties van de kerken, die deze actie steunden. Er is eenvou dig niet de minste aanleiding om dat te veronderstellen. Maar de aanpak van de actie en zeker van de bustoch ten is wèl een aanpak uit deze ge- dachtenwereld. En is daarom niet te onkritisch, misschien zelfs wel naïef, aan het een en ander door kerken en christenen meegewerkt? Dat alles betekent niet dat de kerken DUS altijd de bestaande orde moeten bevestigen. Wie gelooft in de komst van het Koninkrijk Gods staat inte gendeel altijd zeer kritisch tegenover een wereld die bepaald nog niet het zelfde is als dat Rijk. Het betekent wel dat de kerken het aan hun stand verplicht zijn kritisch te zijn en te blijven, tegenover het regeringsbeleid inzake de gastarbei ders evenals tegenover hen die dat beleid aanvechten. En niet te verge ten: kritisch tegenover een samenle ving die het zich meent te kunnen permitteren op een dergelijke wijze als nu gebeurt, gastarbeiders, legaal en illegaal, aan werk te kunnen zetten waarvoor geen Nederlanders te vin den zijn. Méér Maar dat betekent méér dan de ille gale koppelbazen en de werkgevers die daar gebruik van maken het leven en werken onmogelijk te maken. Het betekent ook kritische vragen stellen over het werk dat werkgevers te oie- den hebben. Hoe het komt dat geen hond het eigenlijk nog wil doen. (Dus dan een gastarbeider maar, alsof die nog minder is dan een hond). En dan ook kritisch luisteren naar de ant woorden: dat ze wel moeten vanwege de concurrentie, technologie of welke andere reden dan ook. Het betekent kritische vragen stellen aan mensen die zulke eisen aan een baan willen stellen, dat zo'n baan niet gauw meer te vinden is. En is, wie werk dat niet aan die eisen beantwoordt wèl zou willen doen, een stomme hondof een gastarbeider? Moet een gastarbeider wèl zo werken, terwijl in ons land enkele tientallen kilometers verhuizen al een reden is om een baan maar niet te accep teren? En als er in een niet-volmaakte we reld altijd nog wel klusjes zullen zijn die niet geautomatiseerd zijn en niet leuk om te doen. wat is dan het gelijk van Wim Kok, die de eerste durfde te zijn om over een sociale dienstplicht te praten? Maar daar heeft niemand zich nog verder aan durven branden. Terwijl daar nu Juist wel eens HET probleem achter alle andere kon lig gen. Het probleem namelijk of we nog in een samen-leving wonen, of dat we steeds meer verzeild raken in een wereld van „ieder voor zich". De kerk zal dan duidelijk moeten maken dat het vervolg daarop niet is: „en God voor ons allen", maar „God tégen ons allen". Niet omdat God zou vinden dat tekort wordt gedaan aan Zijn recht, aan een samenleving zoals die Hem voor ogen staat, maar omdat ieder voor zich levende mensen el kaar en zichzelf daarmee zo schrome lijk tekort doen. Onbevredigend Alleen, als de kerken daar werkelijk mee bezig willen zijn, is het erg onbe vredigend wanneer dat slechts zo nu en dan is, bij de een of andere toe stand die de pan uitrijst. Dat wordt dan al gauw iets van paniekvoetbal, waarbij de daden en uitspraken van kerken niet altijd even gelukkig zijn. Werkelijk helpen veronderstelt een degelijk stuk kennis van zaken. Die kennis moet je niet „nog even gauw" opdoen als er plotseling „Iets gedaan moet worden". Die moet bij de ker ken paraat zijn. Dat kan ook heel goed als binnen de kerken de aan dacht voor de vragen uit onze samen leving voluit een plaats krijgt en niet naar ergens aan de rand wordt ver schoven. Daarop doelde ook dr Jager in zijn artikel van 13 oktober op de Podium- pagina, waarin hij inging op het be zoek van de Marokkanen aan de theo- logische hogeschool te Kampen. Ge loven en theologie bedrijven kan Je niet in een van de rest van de wereld afgesloten luchtledig. Gebeurt dat- tóch dan zou je, uit wanhoop over die „splendid Isolation", zelfs begrip kun nen gaan krijgen voor de mogelijk heid die Jager noemt dat Samarita nen slachtoffers niet naar een her berg brengen, maar ermee het land gaan rondreizen. Via deze „schokthe- rapie" zouden dan mensen en in dit geval vooral kerkmensen tot het inzicht gebracht moeten worden dat het zó niet langer kan. Als het goed is moet het Kruis van Christus voor christenen schokkend genoeg zijn. Bovendien aards en realistisch ge noeg om te ontdekken dat kerk, ge loof en theologie alleen maar recht van bestaan hebben, als ze voet aan de grond houden op die wereld, die God zo liefhad, dat Hij Zijn eniggebo ren Zoon daarvoor gaf. Van dfe hulp van God kunnen we zeggen dat het niet zómaar werd ge geven, doelgericht de mens centraal stelde en op een lange ervaring be rustte. Al zijn wij mensen dan God niet, kinderen Gods moeten we zeker zijn. Dus zullen we erg gewetensvol moeten zijn om goed te helpen. Ds P. C. Meijer is gereformeerd pre dikant in algemene dienst voor kerk en bedrijfsleven. lADVERTEKTlE) Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ZUSTER: HET WERKT. DOKTER, HET WERKT!'.. Spaarwinstbiljet n/ Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7v*% of zes jaar vast met een rente van 8'/«%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 869,37 2 jaar 7V«% f 1.000,- 2 jaar f 1.102,50 f 50.- f 1.152,50 7V.% f4.346,86 2 jaar 7V.% f5.000,- 3 jaar f 1.157,63 f 85.- f 1.242,63 7V,% f 621,49 6 jaar 8'/.% f 1.000,- 4 jaar f 1.215,51 f 135.- f 1.350,51 7V«% f3.107,44 6 jaar 8V«% f 5.000,- 5 jaar f 1.276,28 f215,- f 1.491,28 8'/«% De NMB denkt met u mee. *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden. Wat kan een mens in het huis houden voor het milieu doen? Veel meer dan een ander soort afwasmiddel en zeeppoeder ge bruiken. Wie er het plastic, glas. de energie en al het afval dat In een huishouden voorkomt, bij be trekt, weet dat er heel wat meer aan vast zit. Voor alle mensen, vrouwen èn mannen die dat weten of willen weten en aan anderen willen overbrengen, heeft de Vereniging Milieudefensie een cursus die „milieu en huishouden" heet. Al lerlei mensen in Alkmaar, Den Haag, Rotterdam, Groningen, Venray, Utrecht, Roelofarends- veen en Maastricht hebben al zo'n cursus achter de rug, in Dor drecht en Zwolle zijn ze er mee bezig en in Amsterdam wil de vereniging er heel binnenkort mee beginnen. Vanavond al is er een eerste kennismaking in het Mozeshuis. Waterlooplein 55. die om half acht begint. Deze avond is gratis, en niemand zit er dan nog aan vast. Het is een avond van praten over opzet en doel van de cursus en van afspreken op welke data de cursusbijeenkom sten gehouden zullen worden. De cursisten zullen ongeveer twaalf dertien maal bijeenko men. De stof is in twee delen gesplitst. Het eerste deel is een praat-deel, waarin de deelnemers veel kunnen opsteken over de achtergronden van milieuproble men en de manier waarop ze daar in het huishouden mee te maken krijgen. Er komen vragen aan de orde als: wat heeft voor jezelf het milieu met het huishouden te maken, wat kun je er in jouw persoonlijke geval mee doen en wat zijn de mogelijkheden om in je eigen omgeving aan verbete ringen te werken? Dat is dus alle maal echt op de eigen omgeving gericht Het zou natuurlijk onzin zijn, zegt projectleider Janwillem den Boeft, om in een wijk waar bij voorbeeld alleen een super markt is die de melk in plastic flessen verkoopt, te gaan vertel len dat je uitsluitend melk in glas moet kopen. Dat kan daar ge woon niet. In elke stad, in elke buurt, moet Je naar haalbare ver beteringen zoeken. Omdat het de bedoeling van Mi lieudefensie is, dat iedere cursist de opgedane stof plus haar of zijn goede ideeën in eigen omgeving gaat uitdragen, is het tweede dëel van de cursus daarop gericht. Er wordt geoefend in het overbren gen van die ideeën en voorstellen, en in de manier waarop. Het heeft geen zin, zegt Den Boeft. om anderen te irriteren en te pro beren ze voor te schrijven hoe het allemaal zou moeten. Er zijn cur sisten die na hun „lessen" op een middelbare school voorlichting over het milieu zijn gaan geven dat doen ze in Venray maar dat kan ook in de eigen club of vere niging. Wie dat niet denkt te kun nen pakt het weer anders aan. Er zijn dat gebeurt het meest— cursisten die een paar buurvrou wen of kennissen op de koffie vragen en er daar over praten. Het gaat er niet om dat iedereen opeens in een cursusleider of boeiend spreker verandert, maar dat een cursist aan verbetering van het milieu werkt op de ma nier die hem of haar het beste ligt. In Roelofarendsveen is een groepje „afgestudeerden" een milieuvriendelijk winkeltje be gonnen, in Zwolle zijn ze actie gaan voeren voor plaatsing van glascontainers. Mogelijkheden te over dus voor iedereen die iets wil doen om haar of zijn omgeving gezond te maken en te houden. Moeilijk hoeft het niet te zijn; daarover wordt vanavond in Amsterdam alles verteld. Mochten er zich te veel geïnteresseerden voor één groep aanmelden, dan wordt er gelijk gepraat over een volgende cursus. Uit een afgelegen deel van Tur kije zijn de zwemmende katten afkomstig, een ras dat dol op water is. Taka Turkish, eigen dom van een gezin in Heanor in het Engelse graafschap Derbys hire, is dank zij dit karaktertrek je al beroemd geworden, niet al leen omdat het dier vrijwel da gelijks met vrouwtje Rebecca in bad gaat, maar ook omdat het zijn liefhebberij voor de televi sie heeft mogen tonen. „Kruip nou maar lekker onder de wol en blijf daar tot ik weer langs kom," had de dokter tegen een 34-jarige invalide vrouw in het Engelse plaatsje Taunton ge zegd, die een griepje had opgelo pen. De vrouw vond het onder de wol best lekker en had geen enke le moeite met het medisch ad vies. Zolang de dokter niet kwam bleef ze daar, ook toen het veertig Jaar bleek te gaan duren. Want zo lang, las de Londense correspon dent van De Limburger in het Engelse artsentijdschrift Medical News, bleef de dokter weg. Hij kwam pas weer langs, toen de vrouw al 77 Jaar en van een reus achtige omvang geworden was. Al die tijd hadden familieleden haar tot haar volle tevredenheid liefderijk verzorgd en een te hulp geroepen specialist had er zeven maanden werk mee om haar het bed uit en de rolstoel in te praten. Na haar „griepje" heeft ze nog drie jaar redelijk plezier van het „buitenleven" gehad voor ze kwam te overlijden. popgroep Bay City Rollers aan het werk te zien en had zich, met alleen wat water en vitamineta bletten, per krat door een expedi teur naar het vliegveld laten brengen. Al haar moeite was ver geefs: na haar dertig uren van eenzame opsluiting opende de douane de kist omdat er geen afzender op stond en evenmin een vrachtpapier. Ze beweerde tegenover haar ontdekkers dat ze het helemaal alleen gedaan had, maar dat geloofde niemand: de kist was namelijk aan de buiten kant dichtgespijkerd. Al eerder was het meisje legaal naar Londen gevlogen om haar helden te zien en te horen, maar haar vader had haar een dag voor het concert teruggehaald en haar paspoort afgenomen. Dertig uur lang heeft een veer tienjarig meisje in een kist op het vliegveld van Helsinki gezeten, in de hoop op het vliegtuig naar Los Angeles gezet te worden. Ze had er alles voor over om daar de- De kritiek op de pinnige Vara- haan mag dan geluwd zijn, daar om heeft nog niet iedereen er vrede mee. Niet iedereen kan er trouwens aan wennen, getuige een brief in de gids van deze omroep. Een ouderpaar uit Cu- lemborg maakt zich daarin ern stig bezorgd over het effect van de haan op kleine kinderen. Zelf hebben deze vader en moeder er twee, kleintjes nog, van 2'/» en 4 jaar. De haan zelf vinden ze niet zo erg, maar wel de bijbehorende bonkende hartslag: „Onze kinde ren zijn hiervoor ontzettend bang geworden. Ze beginnen te hullen en te gillen, en roepen .boem, boem, weg'. Het is zelfs zo erg dat ze de haan voorop de gids naar vinden, omdat die samenhangt met dat hartslaggeluid". Wie er niets op tegen heeft om binnen de korste keren stokdoof te worden moet maar eens een bezoekje brengen aan de lui druchtigste discotheek ter we reld. Dat Is het lawaalgeval ten minste volgens eigenaar Werner Vögeli, die zijn „Disco number one" een paar dagen geleden geo pend heeft in de Zwitserse stad Zürich. Het daar geproduceerde geluid moet inderdaad oorverdo vend zijn: uit de luidsprekers samen twaalfduizend watt komt een herrie die even ver schrikkelijk is als dat van een straaljager op vijf meter afstand. Een dagje Schiphol is dus veel goedkoper en minder schadelijk. Naam Voor zo'n plotseling op lichtende ster aan het pop-pla- tenfirmament. zoals de Amster damse „Dee Dee" op het ogen blik schijnt te zijn, heeft Televl- zier een naam bedacht: disconin- gln. Over een „disconing" hebben we nog niets gelezen, maar die zal er ook wel zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5