erlijkheid van een 'middelbare' actrice markim Kitty Courbois (41) speelt vrouwen van haar leeftijd Brieven Ombudsman naar Nieuwe Revu Kant uit Rotterdam in Amsterdam Oeg VARA en Frits Bom weten van niets elektrische treinen kompleet v.a.7630 Lunchconcerten succesvol Radio Amsterdam koopt FM-zender En dan nog. Wat helpt ai jaren dij hoest? Wij missen de kop van Jut TV COMMENTAAR Omroepbonden gaan weer met VARA praten WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Jan van Galen AMSTERDAM Heel wat actrices hebben er moeite mee op een bepaalde leeftijd te moeten merken dat ze alleen nog bij de gratie van een vaardig grimeur een ..jonge meid" kunnen spelen. Het ls dan duidelijk: ze zijn 35-40 Jaar geworden en zouden een andere artistieke koers moeten varen, maar ijdel- heid, jaloezie, en geld staan zo'n stap in de weg. Gloria Swanson speelde in de film Sunset Boulevard op schitterende wijze zo'n vrouw die zich niet kon neerleggen bij het feit, dat ze geen achttien meer was en er ook absoluut niet meer voor door kon gaan, zelfs niet meer voor een vrouw achter in de twintig. Dit verschijnsel is ook in Nederland niet uniek. Bevriende producenten en regisseurs willen de oude vedette vaak niet laten vallen, een „plamuurmes" moet voor de oplossing zorgen. Film-, tv- en toneelactrice Kitty Courbois (41) vormt een uitzondering op die ziekelijke hang naar het jonge- meiden-syndroom. Ze is nu. vindt ze zelf. oud genoeg geworden, om ook moederrollen te spelen. Ze is van avond weer te zien in het IKON- programma „Overal is wel wat", waarin zij samen met Slem Vroom het ouderpaar speelt dat in korte sketches problemen weergeeft in een gemiddeld hulsgezin. Binnenkort gaat de film „Twee vrouwen" in pre mière van George Sluizer. waarin ze de moeder speelt van het nieuwe Ne derlandse talent 8andra Dumas. te genspeelster van de Zweedse actrice Bibl Anderson. In het voorjaar zit ze in het tv-toneelstuk ..Zuiderstraat 12" waarin ze een bejaarde vrouw is die weigert naar een bejaardentehuis te gaan. Een andere produktie die snel te verwachten valt is „Qeen ont bijt" van Annemarie Prins. Hierin speelt ze een psychiatrische patiënte. Haar eerste rol waarin ze een vrouw speelde van haar eigen leeftijd was in ..Een mens van goede wil". Zondag avond begint de herhaling van die tv- serte Kitty Courbois is daar erg blij mee „Ik heb die sene door mijn werkzaamheden helaas nooit kunnen zien en daarbij had ik in ..Een mens van goede wil" een prachtige rol Zoiets krijgt Je maar eens in de zoveel Jaren. Ik speel de rol van Rosa, een enorm serpent dat door Jaloezie en wroeging iedereen naar het leven staat, vooral haar debiele zusje (Josi- ne van Dalsum) en diens beschermer (Hugo Metsers). Rosa vormt de dra matische lijn in het stuk. omdat ze met haar rotstreken voor de nodige ellende zorgt. Toch had lk wel sym- phatie voor die vrouw. Ik had het gevoel dat ik haar wel begreep. Ze is niet voor niets zo geworden. Ik had medelijden met haar. Ze kon haar emoties niet In normale banen leiden. Ik heb daar zelf. maar dan In veel mindere mate ook last van. Bij mij slaat teleurstelling ln vriendschap of liefde ook wel eens om in agressie. De eenzaamheid begreep ik ln die rol. Het fysieke aspect sprak me ook enorm aan. Ik speel haar van achttien tot veertig jaar oud. De kritieken waren zeer positief, vooral ln België waar het stuk zich afspeelt. Het mee leven van de mensen ging daar zelfs zover dat lk op straat verwijten naar mijn hoofd kreeg van: „Durft ge wel. een debiel meisje slaan?" Doorbraak Een mens van goede wil betekende voor mij een nieuwe doorbraak. Ik kreeg meer aanbiedingen voor rollen Kitty Courbois: „Je krijgt gebreken, je maakt het een en ander mee. Je kunt die bagage goed gebruiken voor oudere rollen maar er zijn teveel actrices die die ontmanteling niet aandurven, ze worden er tamelijk depressief en gefrustreerd van". io«o Erwin verheu«n van oudere vrouwen. Die heb lk graag aangepakt, want voor iemand van veertig ls het veel aantrekkelijker om een rol te spelen van je eigen leeftijd. Je kunt veel herkenningspunten vin den Iedereen blijft graag een jonge meid. maar de werkelijkheid is an ders. Je krijgt gebreken, je maakt het een en ander mee. Je kunt die bagage goed gebruiken voor die rollen. Er zijn teveel actrices die die ontmante ling niet aandurven, ze worden er tamelijk depressief van en gefrus treerd. Ik ben gevraagd voor „Overal is wel wat" door Anita van Ommeren (pro- ducente) omdat we elkaar hadden leren kennen in een crèche waar zij werkte en waar ik met mijn dochter tje kwam. Dat ls inmiddels al enige jaren geleden. Gijsje is nu tiea Ik moest op een gegeven moment weer binnen drie dagen aan de slag en het bleek erg moeilijk een goede oppas te vinden. Iemand heeft me toen aange raden haar naar Proefcrèche '70 te brengen. Daar werkte Anita toen nog. We hebben veel gepraat over het op voeden van kinderen. Ik had nogal wat problemen met Gijsje. omdat ik er alleen voor stond en ook niet altijd precies wist wat te doen. Ze wilde bijvoorbeeld vaak niet eten. Op die crèche zeiden ze dan dat ik haar stoel eens moest versieren. Die adviezen hielpen echt. Het valt soms ook niet mee een kind fatsoen lijk op te voeden. Ik ben kostwinster, ik moet dus wel werken. Toevallig ben ik actrice en dan moet je nog wel eens weg. Dat geeft je schuldgevoe lens, Je raakt gespannen. Kinderen merken dat onmiddellijk en dlar ko men dan ook weer moeilijkheden uit voort. Het is nogal makkelijk om te zeggen: neem dan een oppas, maar dat is niet te betalen. Je kunt die onkosten ook niet aftrekken van de belasting. In je eentje werken en toch het gevoel hebben dat je kind onder dak is, het valt niet mee. Anita wist zich onze gesprekken nog te herinneren en kwam zodoende op mij voor de moederrol. Ik moet zeg gen dat het een hele nieuwe ervaring voor me was. Telkens nieuwe scènes spelen van een paar minuten waaruit een doorsnee gezinssituatie ontstaat. Vooral met die hele jonge kinderen moet je maar afwachten hoe alles loopt. Je kunt niet met een script werken, het is een kwestie van Impro viseren. Het was ook leerzaam, omdat je dingen in een opvoeding signaleert die je jezelf nog nooit zo gerealiseerd hebt. Twee vrouwen In de film „Twee vrouwen" speel ik ook een oudere vrouw, de moeder van een van de twee. Het is een tamelijk vervelend mens, dat verwacht dat haar dochter „netjes" verloofd is met een „keurige" jongen, terwijl het meisje lesbisch is en een oudere vriendin heeft. Ik kan er nog geen eind-oordeel over vellen, omdat de film nog niet klaar is, maar hij is in ieder geval bijzonder professioneel gemaakt. George Sluizer is een uit stekend regisseur en Blbi Anderson is wel een zéér groot talent. Het klinkt altijd wat eng, maar ik heb inderdaad veel van haar opgestoken. Helaas kan ik niet over iedere film die ik gemaakt heb zo tevreden zijn. Bij sommigen vierde amateurisme hoogtij (Kitty Courbois speelde on der meer in „Het Debuut, „De laatste trein" „Tamara". „Helden in een jDat de Amin houden schommelstoel", „Gangstermeisje" zing. H en de flops „VD" en „Spuit elf" red.) u.;j7P Wat ik minder geslaagd vind is dat 1 „Twee vrouwen" naar alle waar- daansl2 schijnlijkheid in het Nederlands hoogte wordt nagesynchroniseerd, hij is na- melijk geheel ln het Engels opgeno men. Waarom de film dan niet wordt ondertiteld weet ik ook niet." legens Egocentrisch wind n „Ik heb veel dramatische rollen ge- kop te bekope heeft speeld, waarschijnlijk omdat ze me zo-n 3( beter liggen. Meestal flinke, doortas tende tantes, maar ook wel depressie ve, bange, gefrustreerde vrouwen. Die rollen spreken me ook wel aan. Ik ben geïnteresseerd in mensen met gebre ken, omdat ik als kind zo'n beetje alles heb gehad, een beugel, steunzo len, alles wat je maar bedenken kunt en later ook het een en ander heb meegemaakt. Ik ben vrij explosief. Mijn motoriek en stemgeluid leent zich voor dit soort rollen, een lief rustig vrouwtje zit er niet zo in. Ego centrisch ben ik ook, alleen doe ik er alles aan dat het niet ten koste gaat van anderen. Ik ben zo Iemand die achteraf wel meevalt, geloof ik. Door nervositeit kom lk in eerste instantie wel eens verkeerd over. Toch denk ik dat ik nu moet gaan uitkijken. Het publiek heeft me de laatste jaren onder andere kunnen zien als een verloederde vrouw in „De Laatste trein" en in een aflevering op tv van „Dubbelleven", als doorsnee moeder in „Overal is wel wat" en straks in „Twee vrouwen", daar moe ten andere rollen tegenover komen te staan. Geen jonge meiden meer, néé, dat is gebeurd, maar wat meer gesoig neerde dames bijvoorbeeld van mid delbare leeftijd. In ieder geval rollen waarbij de grimeur nu eens niet de ouderdoms accenten nög meer aan zet. In het voorjaar komt .Zuider straat 12" op de tv. Dat is denk ik wel het absolute summum van dit soort rollen, namelijk een vrouw van 68, die enorm dik en vettige zwachtels om haar benen draagt. Een bedeesde dame in een mantelpakje zou ook eens aardig zijn. kost, c dige bi Er hee land, v zich te bijvooi voorzi< rckenii vondei Hoge sche s ders hi blijver dat A één va ka nieline Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM Onderhandelingen tussen de Stichting Om budsman en het weekblad Nieuwe Revu om reportages te maken naar aanleiding van brieven om hulp of advies aan de stichting hebben kwaad bloed gezet bij de VARA en bij ombudsman Frits Bom zeil. Zowel de VARA als Frits Bom zegt van deze onderhandelingen niets al te weten. ADV£PTE?JT>£ In een verklaring delen de 8tichtlng Ombudsman en de Nieuwe Revu mee. dat er jaarlijks tienduizend brie ven binnenkomen van mensen die maatschappelijk in de knel zitten. Ze zoeken hulp. Soms ls het nodig be langstelling van andere instellingen te wekken, zoals die van de Nieuwe Revu. De stichting hanteert regels die ge heimhouding van de identiteit van briefschrijvers garanderen en hun be langen veiligstellen. Er wordt geen brief gebruikt alvorens de schrijver zijn toestemming heeft gegeven. Zo n brief wordt gebruikt voor een televi sieprogramma van de ombudsman maar ook voor een sociale reportage in de Nieuwe Revu. Er wordt herinnerd aan de gang van zaken ln 1972 toen de Nieuwe Revu sociale reportages maakte, waaraan de Stichting Ombudsman zou heb ben meegewerkt De laatste jaren is dat niet meer gebeurd. De overgang van Ger Ackermans. tot 1 oktober eindredacteur van „In de Roote Haan" en thans hoofdredacteur van Nieuwe Revu. heeft echter geleid tot hernieuwde gesprekken. Redelijk bedrag Uit de onderhandelingen blijkt dat de Stichting Ombudsman voor tedere ln de Nieuwe Revu geplaatste Ombuds- Speciaal vandaag manreportage vijfhonderd gulden krijgt. Dit minimumbedrag kan oplo pen tot vijfduizend gulden per jaar. De stichting vindt dat heel redelijk omdat er veel werk aan een reportage vast zit. Bekend is ook dat de stich ting naar mogelijkheden zoekt om de inkomsten te vergroten, omdat de VARA met plannen rondloopt de subsidiëring omstreeks 1980 te beëin digen. Bij de Stichting Ombudsman zegt men dat officieel nog niets ls afge sproken met de Nieuwe Revu. Verder wordt opgemerkt dat Frits Bom van de gang van zaken op de hoogte zou moeten zijn. aangezien de post het eerst bij hem binnenkomt. Bekend is echter dat de verstandhouding tus sen Frits Bom en de stichting slecht AMSTERDAM Een kwart van de bezoekers van de lunchconcerten ln het Amsterdamse Concertgebouw is nog nooit eerder naar een concert geweest, een tweede kwart een enkele keer. terwijl 16 procent tot de regel matige concertbezoekers kan worden gerekend. Dit blijkt uit een enquête waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het jongste nummer van „Klankbord", het informatieblad van de Nederland se orkesten. Het onderzoek ls gedaan door de Universitaire Interfaculteit Bedrijfskunde in Delft Ruim de helft van de bezoekers gaf op geen beroep te hebben. Daarvan was een kwart student of scholier en tien procent huisvrouw. Volgens „Klankbord" ging de meeste belang stelling uit naar de orkestuitvoerin gen in de grote zaal van het Concert gebouw. Met de lunchconcerten, die een half uur duren, werd drie jaar geleden een begin gemaakt. Doel was en is het aantrekken van publiek, dat tevoren niet of nauwelijks met klassieke mu ziek in aanraking kwam. Verzameld werk van Bert Schierbeek Van Gewest tot Gewest: met draaiorgel door Weststel lingwerf. Vlissingse Zeevaart school 75 jaar en Nederlands oudste drukkerij bestaat 275 jaar. Ned. 1/18.59 Na Overal Is wel wat (de terreur van de liefhebberij), volgt Kenmerk, waarin aan dacht voor de geweldloxe strijd van de pastoor van Asco met zijn mensen tegen de Ille gale bouw van twee reusachti ge kerncentrales in een dorp aan de Ebro ten zuidwesten van Barcelona. Ned. 2/1839 De BRT vertoont Drole de Drame, een speelfilm uit 1937 met o.a. Michel Sunion en Jran-Louis Barrault. België 2/21.05 Het lunchconcert van het Concertgebouworkest o.I.v. Colin Davis wordt recht streeks uitgezonden. Hilv. 4/12.30 De IKON zendt de dank dienst voor gewas en arbeid te Balk uit. Voorganger ls ds R. Nieuwkoop. Hilv. 119.00 Romantiek in trek op veiling Christie's LAREN Vooral meesters van de Romantische en Haagse School ble ken populair te zijn op een veiling van schilderijen, tekeningen en aqua rellen uit de 16e tot en mét de 20ste eeuw. die maandag door Christie's in het Singermuseum te Laren is gehou den. Er werd levendig geboden, voor al op de kleinere meesters. Er kwa men '470 werken onder de hamer. De omzet bedroeg in totaal 2.808.000 gulden. Topper was een winterlandschap van Andries Schelfhout (Schaatsers op een bevroren meer), dat 55.000 gulden opbracht Een winterlandschap van Charles Leickert en een schilderij van Petrus Klers brachten 49.000 en 48 000 op. terwijl voor een Johannes Bosboom (Interieur van de SL Bavo- kerk) 40 000 gulden werd neergeteld. Hoge ogen gooiden ook een stilleven van Pieter de Ring (38.000 gulden), een landschap van Cornells Springer <38.000 gulden), een poezenschilderij van Henriëtte Knip (32.000 gulden) en een zeegezicht van Andries Schelf hout (25 000 gulden). AMSTERDAM STAD-radio Am sterdam zal in het najaar van 1979 gaan uitzenden via de FM-band. De omroep heeft Nozema en de PTT op dracht gegeven voor dit doel een spe ciale FM-zender te bouwen. Een en ander is mogelijk gemaakt door het departement van CRM. dat voor de bouw financieel garant zal staan. De FM-zender komt ln de plaats voor de huidige middengolfzender <240m 1250 khzi. die ln sommige delen van de hoofdstad moeilijk te ontvangen is Om voor de luisteraars de over gang te vergemakkelijken zal STAD eind 1979 enkele maanden zowel op de middengolf als op FM gaan uit renden Gedacht wordt aan de mogelijkheid om de nuddengolfzender nadien ter beschikking te stellen aan de regiona le omroep Zeeland, die nu in oprich ting is. „Ik geloofde niet meer in het verhaal, niet meer in de romanvorm. Ik dacht dat het leven 777 verhalen tegelijk was en dat het „ik" als een oktopus om zich heen moest grijpen om alles te vatten wat er om je heen en in Je gebeurde en daaraan vorm moest ge ven: een nieuwe vorm. Dat werd „Het boek Ik" (1951). Een bedrieglijke titel, want het boek gaat eigenlijk over de opheffing van de grenzen van dat „ik" en de opdeling ervan." Zo heeft Bert Schierbeek zijn over gang naar het experimentele proza eens toegelicht. Onlangs verscheen min of meer ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag het tweede deel van zijn verzameld werk. Het bevat de eerste drie experimentele romans: „Het boek Ik", ..De andere namen" (1952) en „De derde persoon"' (1955), fotografisch herdrukt naar de eerste uitgave. Siem Bakker en Jan Stassen geven naast een verantwoor ding een overzicht van de drukge schiedenis van de boeken. In 1979 is deel I gepland met werk van vóór 1951 evenals een studie van de beide tekstbezorgers: „Bert Schier beek en het onbegrensde". Het is cu rieus dat van dit verzameld werd niet het eerste deel I verschijnt, maar de samenstellers meenden, terecht, dat aan Bert Schierbeek geen grotere hommage gebracht kon worden dan door te beginnen met „Het boek Ik". Bert Schierbeek. Het boek Ik, De andere namen. De derde persoon. Amsterdam, De Bezige Bij, 1978 578 blz. ..Carlos Mejia Godoy y los de Pala- cagüina," de folkloristische muziek groep uit Nicaragua maakt van 28 oktober tot en met 5 november een tournee door Nederland. Door middel van de muziek en tussen de liederen door zal informatie verstrekt worden over de strijd, die het volk van Nica ragua voert. De opbrengst van de concerten komt ten goede aan het Sandinistisch Front voor Nationale Bevrijding (FSIN). De Stichting Fonds voor de Lette ren kan een aantal reisbeurzen toe kennen aan Nederlandse auteurs en vertalers van buitenlands literair werk. De beurzen variëren van 2500,— tot 5000,—. Degenen die in aanmerking willen komen moeten voor 15 november 1978 een gemoti veerd verzoek indienen bij het be stuur van de Stichting, Huddestraat 7. 1018 HB Amsterdam. „Grand trio", het nieuwste ballet van Hans van Manen gaat 22 novem ber bij het Nationaal Ballet ln de Stadsschouwburg in première. Van Manen maakte dit werk op muziek van Schubert voor het ballet van de Weense Staatsopera in het kader van het Schubert-festival. Het Nationaal Ballet danst „Grand trio" nog op 23, 26 en 30 november in Amsterdam en op 28 november in Scheveningen. „Jan Rap en z'n maat", het succes volle stuk van Yvonne Keuls over een opvangtehuis voor dakloze jongeren wordt nu door het Mechelse Minia tuur Teater gespeeld. Tussen begin november '78 en half februari '79 geeft het gezelschap een groot aantal voorstellingen ln Nederlandse thea ters. ADVERTENTIE door G. Kruis AMSTERDAM De kantverzame ling van het Museum Boymans-Van Beuningen is wereldberoemd. Het be gon met een tentoonstelling, in 1949, van kanten en waaiers uit het bezit van een Rotterdamse verzamelaar. Die collectie kreeg het museum later in langdurig bruikleen en die is sinds dien uitgegroeid door schenkingen en aankopen. Alles bij elkaar geeft deze verzameling een vrij compleet over zicht van wat er in West-Europa op dat gebied gemaakt is. Een keuze uit deze collectie is nu, tot 4 december te zien in het Museum Wiliet-Holthuysen, Herengracht 605, Amsterdam. Een belangrijke gebeur tenis voor de liefhebbers: het Rotter damse museum ontbreekt het name lijk al lange tijd aan geschikte moge-' lijkheden om deze unieke collectie op enigszins ruime schaal onder de aan dacht van het publiek te brengen en dat geeft deze Amsterdamse presen tatie landelijke betekenis. Kant is ontstaan uit bepaalde bor duurtechnieken waarbij gestreefd werd naar een luchtig en openge werkt ornament. De oudste kantsoort die geen stof als basis en steun had bestaat uit omgefestonneerde draden en siersteken. Kioskanten ontstaan op een kantklos-kussen, waarop een patroon is bevestigd. Met behulp van spelden en vaak een groot aantal klosjes wordt het motief als het ware gevlochten. Al in de 15e eeuw komen kanten voor. In de 16e eeuw was Venetië het belangrijkste centrum, later wordt deze stad ln belangrijk heid overtroffen door plaatsen in Frankrijk en de Zuidelijke Nederlan den. Kant is door de eeuwen heen toegepast voor verfraaiing van de kle ding en vooral ook voor kerkelijk gebruik. Op de tentoonstelling wor den stukken getoond, die een periode omvatten van het einde van de 16e eeuw tot ongeveer 1900. Ter begeleiding van de expositie is een gewijzigde herdruk verschenen van het informatieve en rijk-geïllu streerde boekje „Kant" van B.R.M. de Neeve. ADVERTENTIE kerngezond en kwispelend lekker! Alleen in de dierenspeciaalzaak Donderdag 5 oktober zond de KRO de eerste aflevering uit van het pro gramma „Wat heet Peter". Aan het slot werd medegedeeld dat de kij kers tegen betaling van drie gulden een tekstboekje konden ontvangen. Aan de drukker was een order gege ven voor vijfduizend exemplaren. Er kwamen echter twintigduizend aanvragen binnen. Ik ben er haast zeker van dat de KRO van het tweede deel een nog grotere oplage kan bestellen, en dat veel kijkers zich op de complete serie zouden willen abonneren. Dan heeft men een interessant overzicht van tientallen vormen van alterna tieve geneeswijze ln handen. Na de letterlijke tekst van een uit zending bevat elk boekje nog enige lezenswaardige artikelen. Hierin ge ven de in het programma voorko mende genezers een nadere toelich ting van het terrein waarop zij ge specialiseerd zijn. Wie nog meer wil weten, kan een keus doen uit een lijst van boeken en adressen ln deze geïllustreerde boekjes. Wat heet Peter is donderdagavond in het bijzonder van belang voor mensen met rheumatische aandoe ningen. rugklachten en hoge bloed- door Ton Hydra druk. U mag ln deze televisiepro gramma's natuurlijk geen toverfor mule verwachten waarmee alle kwalen voorgoed zijn uit te bannen. Ieder mens ls anders en zo is het eveneens met aandoeningen en met de reactie op therapiën of genees middelen. Wel geldt uiteraard ook voor alternatieven geneeswijzen dat vroègtijdlg behandeling meer kans van slagen heeft. Behalve dat „Wat heet Peter" geen toverdoos is. zet men zich in dit programma niet af tegen de officië le geneeskunde. Door de samenstel lers wordt de alternatieve benade ring niet als alleen-zaligmakend maar als een mogelijkheid getoond. Er groeit trouwens steeds meer be grip tussen de twee soorten gene zers. En heel wat patiënten krijgen van hun huisarts het advies om het eens met een alternatieve therapie te proberen. Ook daarvan geeft het KRO-programma voorbeelden Morgenavond krijgt u Informatie over een geval van jeugdrheuma. Op de gebruikelijke aanpak rea geerde het kind niet gunstig. De jongen knapte wèl op van een ho meopathische behandeling. Een ge zwollen enkel bleek het signaal te zijn van opeengehoopte afvalstof fen, als gevolg waarvan natuurlijke bestrijders onvoldoende doortocht hadden. Bevordering van de uit scheidingsprocessen en een streng vegetarisch dieet hebben de Jongen uit de invalidewagen gehouden. Hij dartelt nu weer als een veulen door de weL De behandelende na tuur arts vertelt het hoe en waarom. Ook als Je hele maal geen last van rheuma hebt, kan je van zijn verhaal veel opste ken. HIJ maakt de kijkers duidelijk dat onze manier van leven en onze voeding voor verbetering vatbaar zijn. En dat wij de weerstand van ons lichaam in de gaten moeten houden. Kwalen krijgen meer vat op de mens naarmate zijn natuurlijke weerstand terugloopt. Het ls dus zaak. bijtijds aan de noodrem te trekken. Dan kan men. zo wordt in de uitzending gezegd, in 75 van de 100 gevallen baat vinden bij de na tuurgeneeswijze. Het tweede onderwerp is de metho de en het effect te zien van de manuele therapie voor chronische rugpijn. Met haar handen bereikte een fysiotherapeute al na enkele behandelingen opmerkelijke resul taten bij een vrouw die dertig jaar lang pijn had geleden. Ook in dit geval wordt de kijker attent ge maakt op het herstellend vermogen van ons eigen lichaam. Soms echter moet het letterlijk een handje wor den geholpen. Mellie Uyldert vertelt in het derde deel van de uitzending hoe een te hoge bloeddruk kan ontstaan en wat je er tegen kunt doea De mo derne samenleving schept span ningstoestanden ln allerlei soorten en maten. Mevrouw Uyldert wijst op de grote waarde van levensblij heid. En op het belang van een positieve uitlaat voor de krachten die zich heel gemakkelijk in ons ophopen. Wij missen de Kop van Jut. Dit verdwijnend volksvermaak was je reinste natuurgeneeswijze. Slaan op Jut luchtte lekker op en meni geen liet dan de kop van zijn buren met rust. Mevrouw Uyldert advi seert een hobby waaraan hout te pas komt. Een stevige lichamelijke inspanning heeft inderdaad een af reagerend vermogen. Zij had daar naast het rustgevend effect kunnen noemen van het bezig zijn met verf als „zondagsschilder". Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM Na de impasse van enkele dagen geleden hebben de om roepbonden FNV zich bereid ver klaard de onderhandelingen met het Dagelijks Bestuur van de VARA over de reorganisatie van het televisiebe drijf weer op te vatten. Aanleiding tot het opschorten van de onderhandelingen was het voorne men van het Dagelijks Bestuur om Hans Jacobs uit zijn functie van hoofdredacteur bij VARA-Visle te zetten. Het VARA-bestuur heeft nu laten weten aan de vakbonden dat de kwestie Hans Jacobs voorlopig ln de ijskast wordt gezet. Ook laat het VARA-bestuur de bon den weten dat de VARA-leiding het recht heeft zelf te beoordelen of me dewerkers al dan niet goed functione ren. In dit geval worden echter uit spraken van de zijde van de VARA- leiding over persoonlijke consequen ties met betrekking tot Hans Jacobs opgeschort. De VARA-leiding blijft echter van mening dat „het tekort schieten van Hans Jacobs in verandering van zijn tewerkstelling zou moeten resulte ren." Verder is men van mening dat zeer grote risico's zijn verbonden aan het laten voortduren van de bestaan de toestand bij VARA-Visie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4