Sfeer in AR-kamp verbeterd CDA-rapport goed ontvangen SPAARDEP0SIT0'Stot8^ Niet-rokers boos over voorlichting Morgen besprekingen fractiebestuur CDA RS Partijvoorzitters in grote lijnen eens Kerkmarokkanen vragen op valreep verblijfsvergunning Tweede Kamer wil verbetering van kinderbescherming Direct openen kan ook. AJjff postgiro en to rijkspostspaarbank Fleurop voor... Passief roken ook aanslag op gezondheid? Weer polio-patiënte Kindje verdronken 2 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ruzie-achtige sfeer binnen de AR-vleugel van het CDA is gisteren aanzienlijk bijgetrokken. De Kamerleden Faber en Scholten zijn ermee akkoord gegaan hun meningsverschil met CDA-fractieleider Aantjes morgen in het CDA-fractiebestuur te bespre ken. Men hoopt in kleine kring eerder tot een oplossing te komen. Faber had aanvankelijk de voltallige fractie gevraagd zich met de zaak bezig te houden, maar de fractie besloot dat eerst het bestuur dat maar moest doen. an ndat al >r de den ol at we we t maal d. We sdkt II a bij ;n k van inlet veld uw it er t t oedig ;n st )oit s ide re op, en. at ,de es. n we Kop en te id. te ?ol te Jong Lkant rzorg isber- ame- borst oez.): De ruzie tussen Aantjes en de Kamer leden Faber en Scholten ontstond nadat Aantjes harde kritiek i.ad uit geoefend op uitlatingen van beide kamerleden over de koers van het kabinet en het CDA. Aantjes meende dat zij daarmee te ver waren gegaan en noemde dat „de-loyaal". Faber en Bedrijfshal afgebrand OIRSCHOT (ANP) Brand heeft de hal van een tribune verhuurbedrijf verwoest. De schade wordt begroot op ruim een miljoen gulden. Persoon lijke ongevallen hebben zich. niet voorgedaan. Scholten wensten dit oordeel niet te aanvaarden en eisten op hoge toon genoegdoening. Zij meenden name lijk dat hun uitspraken voor het har de oordeel van Aantjes in het geheel geen aanleiding gaven. De wederzijdse standpunten hebben zich Inmiddels wat verzacht. Aarttjes geeft intern toe dat hij wellicht een ander woord dan het zwaar beladen „deloyaal" had moeten gebruiken, terwijl Scholten gisteren zei er wel begrip voor te hebben dat een fractie leider die de laatste weken toch onder zware druk staat, zo'n uitschieter maakt. „Als we allemaal wat afstand nemen, dan moeten we er toch uit kunnen komen," zei de heer Scholten. Alle betrokkenen vinden het in ieder geval onjuist dat deze persoonlijke botsing de bezinning op de CDA- koers, waartoe het vertrek van oud- minister Boersma de aanstoot heeft gegeven, zou overschaduwen. Boers ma heeft gisteren met een officiële brief aan Kamervoorzitter Vondeling per 1 november afscheid van de Tweede Kamer genomen. Karavaan In de brief schrijft Boersma: „Het is niet mijn bedoeling via deze brief een boodschap mee te geven; ik was en ben realist, dus nuchter genoeg om te beseffen dat de karavaan voorttrekt, ook al blaffen de honden. (HIJ ver wijst hier naar de reactie van CDA- voorzitter Steenkamp op alle proble men rond Boersma's vertrek red.) Moge de weg. waarlangs de karavaan gaat begaanbaar en niet te kronkelig zijn, moge die karavaan zijn einde niet vinden in de dorheid van de grauwe woestijn en jammerlijk om komen door gebrek aan water (lees inspiratie)," aldus Boersma. Hij spreekt voorts de hoop uit dat „de omgang tussen de partijen en hun fracties, zowel als die tussen Kamer en kabinet het kostbare goed van de parlementair'- democratie positieve lading zullen mogen (blijven) geven. „Ik heb daar in al die Jaren op mijn wijze aan toe willen bijdragen. Dat niet ledereen daar gelukkig mee is geweest, was mij al duidelijk en is mij nog temeer duidelijk geworden uit sommige van de tientallen brieven die ik de afgelopen weken heb ont vangen. Naar ieders instemming heb ik overigens niet gestreefd, wel naar zoveel mógelijk openheid en eerlijk heid," aldus Boersma. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De partijvoorzitters van CDA, KVP, AR en CHU kunnen zich in grote lijnen verenigen met de strekking van het rapport „Grondslag en politiek handelen". Dit rap port, waarover wij zaterdag reeds publiceerden, is gisteren officieel naar buiten gebracht. J. W. Die- Zee- Oos- voor r de -Hol- erkz. t te )S 47. r ge- i, zo tand t de t be- her- :hut: I, die ti am, 'eer. ïpre- Cam- i de gere- twee een rika. ;t-af- lots- one, ij de ntie, iwit- De partijvoorzitters, Steenkamp (CDA), Vergeer (KVP), De Boer (AR) en Van Leeuwen (CHU) vinden het rapport, opgesteld door de gelijkna mige commissie onder leiding van CHU-voorman baron Van Verschuer, een goed uitgangspunt voor de dis cussie die in het komende jaar in de drie partijen moet worden gevoerd De commissie werd ingesteld omdat tussen de drie partijen in 1975 een meningsverschil bleef bestaan over de relatie tussen geloof en politiek. Dat meningsverschil werd toen uitge vochten op de vraagstelling of een vertegenwoordiger van het CDA nu wel of niet persoonlijk de evangeli sche grondslag van de partij moet onderschrijven. De AR beantwoord de deze vraag volmondig met ja, KVP en CHU meenden dat die vraag niet gesteld moet worden en dat het vol doende is dat betrokkene het CDA- beleid onderschrijft. Nieuw begrip In het rapport wordt tussen het evan gelie en het directe politieke beleid een nieuw begrip geschoven: de poli tieke overtuiging. Daaronder wordt verstaan een soort lange termijn-visie op de belangrijkste maatschappelij ke vraagstukken, waarin de grond slag („het evangelie is het richtsnoer voor het politiek handelen") fors doorklinkt. „Niet de grondslag zelf. maar de politieke overtuiging is het bindend element in het CDA, daarop kunnen de leden elkaar aanspreken." In een begeleidende brief van Baron van Verschuer waarmee het rapport publiek wordt gemaakt staat onder" meer: Van doorslaggevende beteke nis voor het CDA is dat in de politieke overtuiging, de grondslag daadwer kelijk functioneert. Dit vergt van ons voortdurende aandacht. Grote waar de hecht de commissie aan de relatie tussen uitgangspunt, program en be leid. welke in belangrijke mate de vertrouwensband tussen de leden van het CDA bepaalt. De commissie verwerpt zeer nadruk kelijk de discussie rond de vraag: „Kan een nlet-christen lid zijn van het CDA?" Immers, een negatief ant woord daarop zou al te gemakkelijk tot confessionalisme (in de zin van onderschikking van de politiek aan kerkelijk gezag en kerkelijke leer) lei den. Een positief antwoord daarente gen zou in de regel de suggestie wek ken alsof verzwakking of verbreking van de relatie tussen het evangelisch getuigenis en het politieke leven toe laatbaar zou zijn," aldus de brief. Het rapport zal begin december op partijraden van de drie partijen aan de orde komen, alvorens het naar de afdelingen moet. DEN HAAG (ANP) Tot en met gisteren hebben zeker negentig van de zogenoemde „Kerkmarokkanen" bij de vreemdelingendiensten van de politie een verblijfsvergunning aan gevraagd. Staatssecretaris Haars heeft de Marokkanen hiertoe tot van daag de gelegenheid gegeven. Aan vragen die later binnenkomen, zullen niet in behandeling worden genomen. Het merendeel van de aanvragen is binnengekomen bij de vreemdelin gendienst van de Amsterdamse poli tie. Volgens een politiewoordvoerder gaat het om 78 aanmeldingen. De vreemdelingendiensten van de Haag se en Rotterdamse politie konden geen overzicht verstrekken van het aantal aanvragen van Kerkmarokka nen. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is het een ondoen lijke zaak tussen alle aanvragen van andere buitenlanders voor een ver blijfsvergunning, de aanvragen van de Kerkmarokkanen uit te zoeken. Bij de Vreemdelingendienst in Utrecht zijn tot nog toe dertien aan vragen binnengekomen, waarvan twaalf gisteren via mr. SJef de Laat van het Utrechtse advocatencollec- tief. Een Marokkaan heeft gisteren telefonisch vanuit Marokko de politie laten weten dat hij diezelfde avond in Nederland terugkeert en de volgende dag de vergunning zal aanvragen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie heeft desgevraagd ver klaard dat de datum van 1 november „onverbiddelijk" is. Meer over de Kerkmarokkanen op pagina 5. Trouw-redacteur Hans Ledeboer (links) kreeg gisteren uit handen van burgemeester André van der Louw van Rot terdam de Wolfert van Borselenpenning. Het ere-metaal wordt ge schonken aan diegenen die zich gedurende een lange periode voor de stad Rotterdam verdien stelijk hebben gemaakt. Hans Ledeboer kreeg de penning vanwege het feit dat hij bijna twintig jaar over Rotterdam schreef, een periode waaraan gisteren in ver band met zijn pensione ring een eind kwam. In het midden mevrouw Ledeboer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Haars van justitie moet van de Twee de Kamer alle financiële ruimte in de begroting van justitie benutten om verbeteringen aan te brengen in de kinderbescherming. De Kamer sprak dit gisteren uit door het aanvaarden van een motie van het CDA, waarin staat dat de verlaging van de uitga ven voor de kinderbeschermingen tot verslechtering van de hulp in deze sector zal leiden. Volgens de motie moet voorrang worden gegeven aan de verlaging van de werkbelasting van de maatschappelijk werkers, ver hoging van het aantal groepsleiders en voortgang van de experimenten. De Kamer nam ook een motie, van PSP en WD. aan waarin de regering wordt gevraagd de rechtspositie van minderjarigen in inrichtingen van kinderbescherming te verbeteren. ADVERTENTIÊ Bedragen vanaf fljOOO? verdienen een hoge rente. Voor wie duizend gulden - of meer - een tijdje apart kan leggen hebben post giro en rijkspostspaarbank een interes sante spaarvorm: Spaardeposito's. Spaardeposito's bieden een hoge, vaste rente - over een vooraf door u gekozen looptijd. Hoe langer de looptijd, hoe hoger de rente. De rente komt jaarlijks vrij. Het inge legde bedrag zélf komt na afloop van de gekozen looptijd beschikbaar. Als u éérder wilt opnemen dan kan dat Dan wordt echter 5% van het opgenomen bedrag in rekening gebracht Deze 5% wordt niet in mindering ge bracht als u het geld opneemt voor de aankoop van een huis in Nederland, waarin u zelf gaat wonen. Dan kunt u zonder LOOPTIJD VASTE RENTE 1 jaar 7 2 jaar 7Wo 3 jaar 7%% 4 jaar 8 5 jaar 8'/ü% 6 jaar 8'/2% enige kosten voortijdig opnemen. Conclusie: wie bedragen vanaf f 1.000,- enige tijd kan laten rusten, en er onder tussen méér van wil maken, vraagt nü de folder "Spaardeposito's" aan. U kunt dan met het aanvraagformulier thuis alles rustig regelen. Stuur de bon op of haal de folder "Spaardeposito's"op het postkantoor. U kunt ook 0017 bellen (gratis) of (020) 5912121 ('s avonds en in het weekend neemt een antwoordapparaat uw bood schap op, er wordt dan contact met u opgenomen). En dat kunt u vanuit uw eigen luie stoel regelen. Thuis. Bel (020) 5912138. Er wordt dan direct een Spaardeposito- rekening voor u geopend. Ik wil meer van m'n geld maken. Stuur mij de folder "Spaardeposito's". Postcode en woonplaats: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar de Rijkspostspaarbank. Weesperzijde 190. 1097 DZ Amsterdam. Thuis bankzaken doen met gost^m en njks£ostNj)aarbante ADVERTENTIE wiet bos wordt ingestuurd Dool 'n mms g«nt) orn Woemmgroel. Vjnrljjg boxR-ld morgen bezorgd Nng zo n verrassing een bkiemenrheque fkurop Intt-fllorj stjji er voor Koninginnegracht 1 fV Om Haag DEN HAAG (ANP) De Nederlandse niet-rokersvereniging (CAN) Is aller minst te spreken over de informatie die de sigarettenindustrie heeft verstrekt over het zgn. passief roken. Onder dat laatste verstaat men het feit dat niet- rokers soms een groot deel van de dag gedwongen zijn te verkeren in ruimten waar gerookt wordt. Ze staan dus bloot aan een verhoogde concentratie van kooimonoxyde en ademen de gehele dag rookresten in van anderen. Dat noemt men „passief roken." De niet-rokersvereniging meent nu dat iemand die gehinderd wordt door andermans tabaksrook, geschaad wordt in zijn welzijn. UTRECHT (ANP) Een negentien jarig meisje uit Waardenburg is met verlammingsverschijnselen opgeno men in het academisch ziekenhuis in Utrecht Zij is vermoedelijk de 110-de pollopatiènt. De laatst gemelde ge vallen van polio kwamen ook uit ^WJaardenburg en omgeving. Het bureau voorlichting van de sigarettenindustrie had daarentegen verklaard dat „roken niet gevaarlijk is voor de gezonde niet-roker." Dat bureau baseerde zich op een aantal uitspraken over het in ademen van andermans rook, die gedaan zijn voor een com missie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden door een aantal wetenschappelijke onderzoekers. Volgens deze deskundigen was noch uit de literatuur, noch uit enig on derzoek komen vast te staan dat passief roken invloed heeft op een bepaald aspect van de gezondheid. Gedacht werd daarbij aan allergie, het functioneren van longen en bloedvaten en hartfuncties. Verder was er een psycholoog die meende dat rookverboden op de arbeidsplaats ongunstig kunnen werken op het moreel, de agressiviteit en de ar beidsprestaties van de rokers. Die rokers zouden door een verbod zelfs in een stress-si tuatie kunnen komen. Tenslotte was er onder die bundel Amerikaanse getuige nissen nog de stem van een socioloog, die zich heel kras uitdrukte, toen hij verklaarde dat die anti-rokers „puriteinse gefrustreerde fanatiekelin gen" waren. Die niet-rokers zouden hun medemensen wil len beschermen tegen dingen waartegen ze niet beschermd willen worden. Bovendien zouden die niet-rokers agres sief zijn, wat zou blijken uit slagzinnen als „Een roker zoe nen is gelijk aan het aflikken van een vuile asbak." Deze socioloog meende dat een uit- eindelijk rookvrije maat schappij alleen kon worden bereikt door mentaliteitsve randering en niet door intole rante wettelijke bepalingen. Stoot De Nederlandse niet-rokers vereniging zegt over het cite ren van dit soort getuigenis sen. dat dit een stoot onder de gordel is voor allen die zich de gezondheid van de mens aan trekken. De niet-rokersvereni ging wijst dan op recente in formatie uit de „British Medi cal Journal" (een Engels me disch tijdschrift) waarin staat dat rook de irritatie van keel en ogen veroorzaakt, en ast matische aandoeningen kan bevorderen. Voorts lopen pa tiënten met coronaire hart- aandoeningen extra risico's in rokerige ruimten als gevolg van de hoeveelheid kooimon oxyde die ze binnenkrijgen. Volgens het Britse rapport ts het onwaarschijnlijk dat de hoeveelheid ingeademde nico tine bij passieve rokers me disch van belang is. Maar. bij kinderen van een jaar oud. kon worden aangetoond dat ademhalingsinfecties een nauwe relatie hebben met de rookgewoonten van de ouders. Volgens de stichting volksge zondheid en roken ligt er bij de adviescommissie warenwet een tekst te wachten op goed keuring die op alle pakjes si garetten zou moeten worden afgedrukt Die tekst betreft de hoeveelheid teer en nicoti ne. Ook zou op de pakjes ge drukt moeten staan: „Roken bedreigt de gezondheid De beslissing over deze zaak is tegen het eind van het Jaar te verwachten. Nederland ligt daarmee drie Jaar achter op onze zuiderburen die in 1975 tot het afdrukken van de waarschuwing besloten Een woordvoerder van de stichting volksgezondheid en roken merkte op dat er nog veel meer moet gebeuren op het terrein vnn de rechtsposi tie van de niet-roker Welke Juridische stappen kan een werknemer zetten als hij wordt gedwongen te werken in een ruimte waarin voortdu rend wordt gerookt? In Neder land bestaat daarover nog geen Jurisprudentie. Ervarin gen in het buitenland wijzen er echter op dat steeds meer van dergelijke processen wor den gewonnen BELLINGWOLDE (ANP) - Het tweejarige meisje J. H. Nomden uit Bellingwolde is gisteren in een tuln- vijver verdronken. Het meisje was met haar vierjarig broertje aan het spelen ln de buurt van de ouderlijke woning. Toen het jongetje alleen thuis kwam. ging de moeder op zoek en vond haar dochtertje levenloos in de vijftig centimeter diepe vijver. „Het moet een hele goeie film rijn. Aan bet eind schiet hij haar neer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3