Olie-industrie in Iran lamgelegd Kabinet wil verder met kweekreactor ncirex IH~ I Climax Kïesuwkado F Amro-bank financiert Chinees havenproject In deze krant Tweede fase Kalkar aanzienlijk duurder met Nieuwe Haagse /Nieuwe Leidsc Courant KOERDISTAN Prijsverhoging kan het gevolg zijn Export kaas in gevaar Actrice Kitty Courbois en de eerlijkheid Top in Bagdad over Palestijnen Staatslening: 600 miljoen Koers dollar in herstel 30 OKT.tm 3 NOV. Amsterdam Prijzenswaardig Trouw Friesland Bank Lees een krant met overtuiging: Trouw Trouw 36STE JAARGANG NR 10596 - WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 Mogelijk regen Toenemende bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Later enkele opklaringen Meest matige wind, draaiend van zuid naar zuidwest Maximum-temperaturen ongeveer 12 graden Celsius. Morgen en overmorgen: Overgang naar minder bestendig weer en middag- temperaturen ongeveer 14 graden. Morgen zon op: 07.34 zon onder: 07.58 maan op: 17.13 maan onder: 17 59 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa, 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuls BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-1311 78) ouderwetse service votop parkeren LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT Beyen: 'enorme mogelijkheden voor bedrijfsleven' Van onze redactie economie AMSTERDAM De Amrobank is door de Bank of China uitgenodigd een bankenconsortium te leiden ter financiering van het havenproject Lien Yung Kang in de Volksrepubliek China. De Amrobank zal op de uitnodiging ingaan, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. ADVERTENTIE Gedurende het bezoek van staatsse- Cretans Beyen van economische za ken is met Chinese autoriteiten over eengekomen, dat Nederlandse onder nemingen de haven van Lien Yung Kang zullen moderniseren en uitbrei den. Met dit project zijn ongeveer twee miljard gulden gemoeid. Over een tweede project, het uitdie pen van de Jang Tse Kiang, wordt nog onderhandeld. De kosten van dit project, exclusief bijkomende werken als de aanleg van dammen en het inpolderen van gronden, zullen in de vele miljarden lopen. Over de finan ciering van het Lien Yung Kang-pro- ject moet de komende weken (staats secretaris Beyen besluit zijn bezoek aan China vandaag) een beslissing worden genomen. De Chinezen wil len, aidus Nederlandse zegslieden, to gen gunstige voorwaarden lenen. Een regeling is wel mogelijk zeggen zij, omdat het project van groot belang is voor de Nederlandse economie, te meer daar de bouw- en baggeractivi- teiten in het Midden-Oosten een aflo pende zaak zijn. Het is zeker, aldus nog steeds Neder landse zegslieden in China, dat de Amrobank de leiding van het ban kenconsortium zal krijgen. De kans dat buitenlandse banken op grond van hun deelneming in de banken- groep ook deelneming in de uitvoe ring van het project zullen verlangen, lijkt vrij klein. Fokker Het Jang Tse Kiang-project zal mo- gelijk ter sprake komen als de minis ter van verbindingen, Jeh Teng, 17 november Nederland bezoekt. De Ne derlandse autoriteiten zullen dan niet alleen spreken over de ontwikkeling van havens, maar ook over de export van technische kennis en materieel voor de nog in de kinderschoenen staande binnenvaart. Met Jeh Teng arriveert een Chinese organisatie voor de burgerluchtvaart om te pra ten over de luchtverbindlng Amster dam-Peking. Fokker zal de Chinese bezoekers proberen te interesseren voor de F-28 Fellowship, die in Pe king al grondig is onderzocht. Volgens staatssecretaris Beyen, die meent dat de ontwikkeling van China enorme mogelijkheden biedt voor het Nederlandse bedrijfsleven, is China zeer geïnteresseerd in Nederlandse meet-, navigatie- en telecommunica- tie-apparatuur. Verder stelt men be lang in de exploratie, door Nederland, van non-ferro metalen. Een en ander biedt kansen voor bedrijven als Phi lips, Hoogovens, Shell en Billiton. De laatste twee bedrijven willen evenwel graag deelnemen in de winning van deze materialen, maar dit wordt door Chinese autoriteiten van de hand ge wezen. China wil de exploitatie van haar bodemschatten in eigen hand houden. ooe-het-ze!? kodo-tip David Combl-4 en Fixer kombinatie van een handige schaaf en een veefeijdige 8 nelklem. verkrijgbaar bij de gereed schap- en d.h.z. zaken. TEHERAN (AP, Reuter, UPI) Meer dan 37.000 arbeiders uit de olie-industrie in Iran zijn in staking gegaan. De Iraanse olie-uitvoer van 5 mil joen vaten (van 159 liter) per dag is daardoor vrijwel stil komen te liggen. Iran is het tweede olie-exporterende land ter wereld (na Saoedi- Arabië). De stakingen In Abadan in Zuid-Iran, waar de grootste raffinaderij ter we reld staat, leverden al eerder vertra gingen op in de uitvoer. Nu ook de. arbeiders elders het werk hebben neergelegd, is de olie-uitvoer groten deels weggevallen. De arbeiders eisen loonsverhogingen, opheffing van de staat-van-beleg in Iran en berechting van de vroegere leider van de gevreesde Iraanse vei ligheidspolitie. Nematullah Nasiri. Deze kwam onlangs terug uit Paki stan. waar hij ambassadeur was. om de onrust in het land te helpen be dwingen. De directeur van de Iraanse staats olie-maatschappij, Husnang Ansary. heeft gezegd dat over de looneisen te praten valt, maar dat hij zich wat betreft de politieke verlangens achter de afwijzende houding van de rege ring stelt. De arbeiders in de olie- industrie vragen ook de vervanging van buitenlanders door Iranezen. Sommigen willen zelfs helemaal een einde maken aan de werkzaamhedeh van buitenlandse olie-consortia in Iran (waarin BP een belangrijke rol speelt). Afnemer Japan Eén van de belangrijkste afnemers van de Iraanse olie Is Japan, maar dat •vreest voorlopig geen grote gevolgen van de beperking van de invoer, om dat er behoorlijke voon-aden zijn en het aandeel van de Iraanse olie In het totale verbruik verhoudingsgewijs beperkt is. Wel wordt gevreesd dat als de olie- uitvoer van Iran lang blijft stilliggen, dit kan leiden tot een verdere prijs verhoging voor olie. De OPEC (de organisatie van olie-exporterende landen) komt in december In de Vere nigde Arabische Emiraten bijeen, om over de olieprijs te praten. De meeste olie-landen zouden een prijsstijging van meer dan 10 procent willen, maar Saoedi-Arablê wil slechts een bescheiden verhoging. De Saoedl's zijn erg gesteld op hun vriendschappelijke verhouding met het westen, en hebben als grootste olieleverancier ook weinig belang bij voordeel op korte termijn, zoals de kleinere olleleverende landen dat wel hebben. President Carlos Andres Perez van Venezuela Is tegen een verhoging met zelfs 20 tot 30 procent, zoals radicale olielanden zouden bepleiten. Hij zei gisteren dat zo'n stijging op de wereld de uitwerking zou hebben van het „inslaan van een atoombom". De Venezolaanse president wilde niet loslaten welke verhoging hij dan wel voorstaat Meer nieuws uit Iran op pag. 7. PAGINA 2: Herman Ridderbos neemt afscheid Een 'zondagse' dankdag voor gewas De fractievoorzitter van het CDA, mr. W. Aantjes (rechts), nam gisteren opgewekt afscheid van zijn partijgenoot drs. J. Boersma, die de politiek de rug heeft toegekeerd PAGINA 3: Sfeer beter in AR-kamp PAGINA 4: PAGINA 7: DEN HAAG Het bedrag van de 8,5 procent staatslening 1978 is door de minister van financiën vastgesteld op 600 miljoen gulden. De koers van uitgifte is bepaald op 100,8 procent. De inschrijvingen op deze lening, die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100,8 procent, worden ten volle toegewezen. Van de bedragen, waar voor is ingeschreven tegen de koers van 100,8 procent wordt 45 procent toegewezen. PAGINA 9: PvdA; nadruk op dienstensector PAGINA ECONOMIE: PAGINA SERVICE: Koken onder rabbinaal toezicht Van onze parlementsredactle DEN HAAG Het kabinet is bereid mee te werken aan de tweede fase van het omstreden Kalkar-project. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijke notitie van minister Van Aardenne (Economische Zaken) aan de Tweede-Kamercommissie voor Kernenergie. In regeringskring werd die notitie zo uitgelegd dat een definitieve beslissing nog geruime tijd op zich laat wachten. In de gelederen van de oppositie stelde men echter vast, dat de steven vastberaden gewend wordt in de richting van kernenergie. Het Kalkar-prototype van de zogehe- ten snelle kweekreactor verkeert nu nog in de fase van experimenteren. De tweede fase is echter gericht op commerciële toepassing. Het vorige kabinet heeft tegenover die toepas sing, naar eigen zeggen, een gereser veerde houding aangenomen. Het project op Duits grondgebied zal de deelnemende landen (Duitsland, Nederland, België en Luxemburg) aanzienlijk meer kosten dan tot nu toe geraamd was. Het budget wordt met bijna 45 procent overschreden. De extra kosten komen op ongeveer 675 miljoen uit (in dit bedrag is de inflatie nog buiten beschouwing ge laten). Nederland neemt voor vijftien pro cent deel aan het Kalkarproject. Mi nister Van Aardenne toont zich in het vertrouwelijke schrijven bereid de extra kosten volgens die verdeelsleu tel op te brengen. De extra kosten zijn veroorzaakt door strenge veiligheidseisen en door vertragingen, die na protestacties op gelopen zijn, zo zet de bewindsman uiteen. De eerste fase zal waarschijn lijk pas in 1982 afgerond worden en niet volgend jaar, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Voordelen Van Aardenne gaat in de notitie uit voerig in op de voordelen, die verdere medewerking aan de kweekreactor biedt op het gebied van technologie. Voor research en ontwikkeling zou het project ruime mogelijkheden bie den aan het Nederlandse bedrijfs leven. Van Aardenne geeft in de notitie wel aan, dat verdere medewerking aan het project niet los gezien kan wor den van zaken als: Het vraagstuk hoe radio-actief afval opgeslagen kan worden, de veiligheidsproblemen, de standpunten die op Europees niveau worden ingenomen. Nederland heeft zich tegenover ker nenergie veelal kritischer opgesteld dan andere Europese landen. Het vo rige kabinet heeft zich meer dan eens beroepen op de terughoudende op stelling van de Amerikaanse rege ring, ook waar het gaat om snelle kweekreactoren. De Kamercommissie voor kernener gie zou gisteren met de betrokken bewindslieden spreken over interna tionale samenwerking op het gebied van kweekreactoren (Euratom). Met name door tijdgebrek (het debat over vloeibaar aardgas duurde langer dan verwacht) moest deze gedachtenwts- sellng uitgesteld worden. De vertrou welijkheid van de notitie zal opgehe ven worden, als de commissie zich erover gebogen heeft ADVERTENTIE Een gezond gevoel voor dramatische opbouw ls aan belde zijden van de Slnal te bespeuren. Israël en Egypte bedenken hoe aardig het zou zijn om uitgere kend ln Oslo vrede te sluiten. Net vóór de uitreiking van de Nobelprijzen bijvoorbeeld. Inderdaad. ADVERTENTIE Hoge rentevergoeding Toonder- spaarbiljetten Leeuwarden Telefoon 05100-43123 i6 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. HeCiy Blok en Ina van Faassea Lektuurhanger(B) N'ooil meer zoeken naar de kranl of (v-gids. Dekoratie!'jule lekiuurhanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Ketling mef armband (D) De nieuwe modetrend, ketling cn arm handje van keramiek Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangi u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee™ Plaats en postcode: Giro; Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:. Tel: Het Tweede-Kamerlid Lambers-Hacquebard (D'66) gebaart tegen minister Van Aardenne tijdens het voortgezette LNG-debat. Naast haar de Kamerleden Jansen (PPR, met baard) en Brinkhorst (D'66). Een verslag van het debat staat op pagina 9. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel 1*7.- koning. Kado naar keuze: DA. B. C. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA, Amsterdam. 01' bel 020-659388

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1