Oldenzaal wil container-overslag Grote oogst aardappelen icq o m Koers dollar licht in herstel Leuk bedacht ver kooppraat j e bij gasfornuizen K 7 A U 77 Verdeeld advies over kosten kredieten 7 7 \d Weinig (goedkope) kerstboter Autorijden met verstand loont Meer inflatie Europese Gemeenschap Werkgelegenheid in regio krijgt belangrijke impuls fltt SPOT TTS Prijzen weer normaal Gasverspilling door waakvlam valt erg mee Waar blijft hogere rente op spaarboekje? WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 Van een onzer verslaggevers OLDENZAAL De bouw van een containeroverslagbedrijf in Oldenzaal is economisch verantwoord. Met de huidige pre mies op investeringen zou door de vestiging van zo'n bedrijf in Oldenzaal een groot aantal ondernemingen naar de regio- Twente getrokken kunnen worden. 7* Dit is de belangrijkste conclusie in een rapport van de Technische Hoge school Twente, waarop de student G. Witzel onder leiding van prof. J. Krei- ken (bedrijfseconomie) is afgestu deerd. Het rapport is samengesteld in opdracht van de „Stichting tot bevor dering van de ontwikkeling van de gemeente Oldenzaal". De belangrijkste voorwaarde voor het slagen van een container-over slagbedrijf is de bereidheid om op grote schaal over te schakelen van transport per vrachtauto naar het gecombineerde vervoerssysteem trein-vrachtauto. Het containerver voer concentreert zich op dit moment op de grote zeehavens. Per jaar wor den ongeveer een miljoen containers behandeld, waarvan ruim negentig procent in het Rotterdamse havenge bied. Amsterdam en Vlissingen ne men in verhouding een bescheiden plaats in. Grensstad Het in het rapport bepleite container station in Oldenzaal kan bij voor beeld dienen voor het overladen van per trein uit Rotterdam aangevoerde containers op vrachtauto's. Olden- Glinstlg zaal zou zo als strategisch gelegen grensstad de functie van het Rotter damse rangeèrterrein overnemen. In dit verband werd tijdens een toelich- LEIDEN Aanvoer totaal 3386. slachtrunderen 200. Rebrullcsvee 272. graskalveren 130. nuchtere kalveren 1193. ponnles 19. varkens 810. lopers 29. biggen 200, schapen en lammeren 420. bokken en geiten 113. Prijzen: stieren (resp. Ie en 2e kwal.) 7.55-8.05, 7.05-7.25, vaarzen (resp. Ie en 2e kwal.) 7.00-7 60.5 80-6 40, koelen (resp. Ie. 2e en 3e kwal 6.70-7.60, 5 65-6.00, 5 40-5 60, worstkoeien 4.35-5.50, extra kwal dikblllen 9.00-14.50. nuchtere slacht- kalveren 1.25-2.00, slachtzeugen 2.25-2.35. melk- en kalf koeien 1575-2900. vare koeien 1175-2275. pin ken 1125-1775. graskalveren 550-1150. nuchtere kalveren fok-mesterlj roodbont 430-625, zwart bont 385-520, lopers 105-115, biggen 75-85. schapen 170-220. lammeren 190-240, ponnies 200-600, gelten 20-100. DEN HAAG Naar verwachting zal de aardappeloogst in ons land ruim 3.3 miljoen ton consumptie- en pootaard- appelen en bijna 2.9 miljoen ton fabrieksaardappelen bedragen. Daarmee is de oogst groter dan verleden jaar. want toen werd ruim 3.2 miljoen ton consumptie- en pootaardappelen gerooid en ruim 2.5 miljoen ton fabrieksaardappelen. Dit blijkt uit gegevens van het Produktschap voor Aardappelen. Opgemerkt wordt, dat de hectare opbrengst van fabrieksaardappe len nog nooit zo groot is geweest als nu met 41 ton. Maar ook nooit eerder was het zetmeelgehèlte zo laag. Verwacht wordt 405 gram per vijf kilo aardappelen, tegen 412 gram verleden jaar. De aardappelmeelindustrie zal van de fabrieksaardappeloogst ongeveer 2.75 miljoen ton moeten verwerken. Dat betekent, dat de campagne tot kerstmis zal uit lopen. Frites De verwerking in Nederland van consumptieaardappelen tot pro- dukten als frites, chips en derge lijks is nog nooit zo hoog geweest als in het tweede kwartaal van dit jaar: 165.000 ton tegen 157.000 ton in het tweede kwartaal 1977. De export van deze aardappelcon- sumptieprodukten in het derde kwartaal van dit jaar was 36.510 ton. Dat was 13 procent meer dan in het derde kwartaal van vorig jaar en 3 procent meer dan in het tweede kwartaal van dit jaar. De exportwaarde van deze groep produkten ging in zijn geheel iets achteruit: tussen het tweede en het derde kwartaal van dit jaar steeg die bij voorgebakken pro dukten van bijna 32 miljoen tot ruim 36 miljoen, maar bij chips, puree en dergelijke was er een daling van ruim 19 miljoen tot ruim 14 miljoen. Het secretariaat van het Produkt schap voor Aardappelen ver moedt. dat de aardappeloogst in de Europese Gemeenschap dit jaar enkele procenten kleiner zal uitvallen dan vorig jaar. Het are aal in de gemeenschap is met 8 procent gedaald tot 1.314.000 hectare. Intussen zijn de consumentenprij zen voor aardappelen zijn weer op normaal niveau aangekomen na de hoge prijzen in de zomermaan den. Het secretariaat van het Pro duktschap voor Aardappelen zegt dit op grond van de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statis tiek voor september heeft bere kend. De gemiddelde prijs voor alle soorten consumptie-aardappelen was toen 51 cent per kilo. In juli was het nog 1,11, in augustus 61 cent. Bintjes daalden van 54 cent in augustus tot 46 cent in septem ber. Patates frites, heeft het CBS uitgerekend, kostten in september 1,04 per portie van 150 gram. Zoals gemeld is inmiddels een maxi mumprijs van 80 cent ingesteld. ting op het rapport opgemerkt, dat het overladen van de ene op de ande re wagon met een kraan veel sneller gaat dan het huidige rangeren. Voor transporten boven de zeshon derd kilometer wordt het volgens de TH-Twente zelfs goedkoper om alle niet maritieme goederen, die be stemd zijn voor het Oldenzaalse ach terland (Duitsland, Scandinavië en Noordoost-Europa) containers per vrachtauto naar Oldenzaal te vervoe ren eh daar op de trein te zetten. Om deze werkwijze mogelijk te maken, is het noodzakelijk, dat het container- station wordt ingericht voor auto- en treinvervoer. Als gunstige factoren voor een auto- treinstation worden in het rapport genoemd de toenemende drukte op de wegen, de stijgende loonkosten in het wegvervoer en de invoering van de zogenaamde transito-belasting door Oostenrijk en Turkije. Ook van uit het oogpunt van veiligheid kun nen gevaarlijke stoffen beter per spoor dan over de weg worden ver voerd. Het is volgens de TH-Twente moge lijk, dat het auto-treinstation in Twente binnen twee jaar een omzet haalt van 20.000 containers. Met deze voorziening krijgt de werkgelegen heid in de regio een belangrijke injec tie, want bedrijven, die nu nog op de zeehavens zijn aangewezen, kunnen zich straks in de omgeving van het Twentse overlaadstation vestigen. „Dat is'voor die firma's daarom zo interessant, omdat ze voor vestiging in Twente extra rijkssubsidie krijgen, terwijl het investerings- en werkkli maat gunstig zijn," aldus de Olden zaalse burgemeester, drs. G. Nelissen. Hij liet weten er naar te streven het containerstation in twee jaar van de grond te krijgen. Een uithangbord van de Bank van Tokio van het type dat elders wel wordt gebruikt om de tijd aan te geven vermeldt op ieder ogenblik de juiste'dollarkoers. In yens uiteraard. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na de zware koersval van de dollar op maandag heeft de Amerikaanse munt zich op de meeste wisselmarkten gisteren wat kunnen herstellen. Daarvoor was echter wel de hulp van de centrale banken nodig die steunaan kopen verrichtten. In Amsterdam zette de daling zich na het slot van maandag op 1,87 aanvankelijk voort. Op een gegeven moment werd een naoorlogs diepte punt bereikt van 1,8630. Op berich ten als zou president Carter een pers conferentie geven waarin hij einde lijk met conórete maatregelen zou komen, trok de dollar aan tot 1,8830. In de middaguren bleef het dollaraanbod echter aanhouden, zo dat het slot kwam op ƒ1,8785. Die koers kwam overeen met de gemid delde notering over het jaar 1940 1,88), de koers van maandag met die over 1939 (ƒ1,87). Het officiële historische laagterecord is nog een stuk lager. Op 14 augustus' 1934 werd niet meer dan 1,45 voor een dollar gegeven. Voor dollarbankpapier gel den vandaag adviesprijzen van 1,93 bij verkoop door de banken en voor 1,83 bij aankoop. Gisteren waren de prijzen repsectievelijk 1,92 en 1,82. Internationaal gezien was het begin van de dinsdag weer ongunstig, mede onder invloed van de zeer omvangrij ke koersschommelingen in Wall Street waar de Dow Jones-index maandag eerst 17 punten daalde om vervolgens 21 punten op te lopen. In Japan waar de handel al is afgelopen wanneer hij in Europa begint, werd gisteren het zoveelste dieptepunt be reikt met een slotnotering van 176.05 yen, wat 2,5 yen minder was dan maandag. De centrale bank kocht naar schatting 30 tot 40 miljoen dol lar en ook de handelsbanken kochten weer. Die handelsbanken (ook in de andere landen) speelden trouwens toch een rol in de koersvorming om dat zij ter vereffening van hun boe ken aan het einde van de maand dollars nodig hadden. Met andere woorden: zij hadden teveel dollars uit hun voorraden verkocht In Frankfort steeg het Amerikaanse betaalmiddel gedurende de dag van DM 1,7190 tot 1,73 na een slot van maandag van 1,7275. In Parijs kwam de dollar weer boven de vier frank uit. In West-Duitsland verhuizen Ameri kaanse militairen van hun flats terug naar de kazerne. Met hun dollarsala rissen komen ze niet meer uit. Vertrouwen De nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Nederland, mevrouw Geri M. Joseph, heeft in een rede voor de Amerikaanse kamer van koophandel in Den Haag vertrouwen gevraagd in het beleid van de Amerikaanse rege ring dat gericht is op bestrijding van de inflatie en verdediging van de dol lar. Maar steeds duidelijker wordt dat dit vertrouwen zeker in de olieprodu cerende landen vrijwel verdwenen is. Saoedi-Arabië dat altijd sterk te gen olieprijsstijging was gekeerd, heeft zich volgens OPEC-kringen ak koord verklaard met een prijsstijging van 5 procent per 1 januari. De meeste andere OPEC-landen zou den hier alleen maar akkoord mee willen gaan als tegelijkertijd harde afspraken worden gemaakt over een serie prijsverhogingen die in de loop van 1979 tot een verdere prijsstijging van 10 procent zullen leiden. Door de waardedaling van de dollar is de tot voor kort ijzersterke betalingsbalans positie van de meeste olieproduce rende landen in het Midden Oosten danig verzwakt. Zij ontvangen dol lars voor hun olie en doen bestellin gen in landen als West-Duitsland, Frankrijk, Nederland en Japan. Gulden duurder Dat de aanzienlijke monetaire onrust niet alleen voor OPEC-landen maar ook elders gevolgen heeft voor de waarde van een munt in het interna tionale handelsverkeer berekende de Morgan Guaranty Trust, een grote Amerikaanse bank. Op basis van de handel met onze handelspartners is de waarde van de Nederlandse gul den tussen 1 september en 25 oktober met 2.8 procent gestegen. Met andere woorden: in andere landen moest men gemiddeld 2.8 procent meer voor een gulden betalen. De Belgische frank ging 3,6 procent omhoog, de Duitse mark 4.8 procent en de yen 3,6 procent. De dollar daal de gemiddeld voor alle landen die met de VS handel drijven 2,9 procent, tegenover Nederland echter met 11,3 procent. Pond sterling Nog steeds volgens de berekeningen van Morgan Guaranty Trust, verloor het Britse Pond tegenover het buiten land 2,1 procent in waarde. In Am sterdam stond het Britse betaalmid del gisteren nog op 3,9290. Daarmee is het pond door de drukte rond de dollar haast ongemerkt heel dicht gekomen bij het laagste punt uit de geschiedenis. Eind oktober 1976 werd éénmaal ƒ3,915 bereikt. Voor een bankbiljet van een pond moet nog 4,13 worden betaald, bij verkoop aan de bank ontvangt het publiek 3,83. DE goudprijs was gisteren slechts iets hoger dan maandag. Bij de offi ciële prijsvaststelling per ounce (31.1 gram) werd 243.65 (242,75) dollar gegeven. DEN HAAG De werkne mers en consumentenverte genwoordigers in de Sociaal- Economische Raad menen in tegenstelling tot de werk geversvertegenwoordigers, die het daarmee niet eens zijn dat er meer duidelijkheid moet komen in de kosten van afbetalingskredieten. Zij vinden, dat vermelding van het werkelijke percentage aan rente ver plicht moet worden vermeld in adver tenties. prospectussen en in de akte van een afbetalingstransactie. Dit blijkt uit het advies over berekening en aanduiding van kredietkosten, dat de SER-commissie aan staatssecreta ris Hazekamp (Economische Zaken) heeft uitgebracht. De staatssecreta ris had de commissie in augustus van het vorig jaar gevraagd, of in de Wet op het Afbetalingsstelsel de verplich ting zou moeten worden opgenomen de totale kredietkosten te vermelden uitgedrukt in een percentage op jaar basis. De SER-commissie merkt in haar ad vies op. dat de consument behoefte heeft aan een betere voorlichting over de vormen van consumptief kre diet en aan goede vergelijkingsmoge lijkheden. Deze markt moet doorzich tiger worden. Dat past in het streven om door voorlichting en overheids maatregelen de consument mondiger en meer prijsbewust te maken en hem te beschermen tegen ondoor zichtigheid, misleiding en tegen niet, of onvoldoende, voorzienbare risico's. De werknemers- en consumentenver tegenwoordigers in de commissie mé nen, dat de verplichting tot vermel ding van het werkelijke rentepercen tage ook moet bevatten rente- en (onder andere) administratiekosten. Op die manier, zo menen zij, zal de consument beter kunnen kiezen tus sen sparen en kredietnemen en de kredietvormen met elkaar kunnen vergelijken. Een bijkomend effect vinden zij bevordering van de eerlijk heid in de concurrentie Invoering van de verplichting zal geen of nauwelijks extra kosten vra gen. De verplichting zou in beginsel moeten gelden voor elk kredietbe drag en ongeacht de looptijd. Kosten Volgens de werkgeversvertegenwoor digers heeft de consument alleen maar belangstelling voor het bedrag dat hij moet betalen en voor het aantal maandelijkse termijnen. Ver melding van het werkelijke renteper centage op jaarbasis maakt de con sumptieve kredietmarkt niet door zichtiger. Zij verwachten wel extra kosten. Die zullen in de prijs moeten worden doorberekend. Vermelding van het voorgestelde per centage kan misleidend werken, zo menen zij voorts. De consument krijgt pas meer duidelijkheid en goe de vergelijkingsmogelijkheden, bij een splitsing tussen de eigenlijke ren te en de kosten van administratie per maand. De SER-commissie is unaniem van mening, dat voorschriften voor het vermelden van het werkelijke rente percentage ook van toepassing moe ten zijn op zogenaamde kredietbe middelaars die thans niet onder de wet op het afbetalingsstelsel vallen. Een ondernemer moet soms wat verzin nen, om de verkoop een (extra) zetje in de goede richting te geven. Een aardig staal tje hiervan levert een fabriek van kook- en verwarmingsapparaten. Dit bedrijf is als eerste Nederlandse fabrikant van gasfor nuizen, zo jubelt het persbericht, overge gaan tot het weglaten van de zogenaamde centrale aansteekbrander - beter bekend als de waakvlam. Dit met het edele motief, een bijdrage te leveren aan de energiebes paring. De bijgesloten foto laat geen ruimte tot enige vorm van twijfel. Er is een groot kruis door de aansteekbrander ge haald en - of dat nog niet duidelijk genoeg is - wordt onder de foto in kapitale rode letters uit geroepen: Weg die waak vlam! Het bespaart geld en energie! Eerlijk gezegd ben ik van dit motief niet onder de indruk gekomen. Zelfs de rouwmoedige beken tenis, dat de fabriek ja renlang het gemak van het aansteekpitje heeft gepropageerd, heeft geen enthousiasme voor dit initiatief in mij wak ker kunnen roepen. IBoos Het is met het huishou delijk verbruik van aard gas - beter gezegd, de verkwisting van aardgas door het waakvlammetje - lang niet zo bar en boos gesteld als deze fabriek voorstelt. Het is wel waar, dat het dag en nacht laten branden van de aansteekbrander zo'n 180 m1 gas per jaar kost. Maar het is ook zo, dat lang niet iedereen die aansteekbrander dag en nacht laat branen. Daarom moet de opmer king, dat tientallen mil joenen guldens aan ener gie door de aansteek brander worden ver knoeid. met heel wat korrels zout worden genomen. Een onlangs gehouden onderzoek van de VE- GIN, de Vereniging van Exploitanten van Gas bedrijven in Nederland, toont namelijk aan, dat meer dan de helft van de gasverbruikers de waak vlam helemaal niet of met mate gebruikt, zoals uit het overeichtje blijkt: Geen aansteekbrandei 29% Wordt nooit gebruikt 25% Alleen bij koken 14% Slechts overdag23% Dag en nacht9% Waarheid De VEGIN komt tot de slotsom, dat er in Neder land ongeveer 0.2 mil jard u aardgas wordt ge bruikt door het gebruik van de waakvlam. Is dit nu allemaal weggegooid gas? Ja en nee; de waar heid ligt in het midden, aldus het eigen VEGIN antwoord op die vraag. i WEG DIE WAAKVLAM! HET BESPAART GELD EN ENERGIE! De aansteekbrander is bedoeld om de andere branders aan te steken. Bij het koken is dit be slist geen overbodige luxe. Als de aansteek brander in de winter overdag brandt, is dat evenmin erg, omdat de warmte van de aansteek brander voor een groot deel wordt gebruikt om de keuken te verwarmen, 's Nachts is dat niet no dig en kan de aansteek brander beter worden uitgedaan, aldus de VEGIN. Tot besluit wordt nog het advies gegeven, in de zomer de aansteekbran der alleen tijdens het ko ken te gebruiken. Voor de ketel met theewater is er vast nog wel een luci fer over: Nuttig Een gasfornuis met een aansteekbrander is dus best nuttig. En om zuinig te zijn met aardgas is het echt niet nodig, een gas fornuis zonder aansteek brander te kopen. De fabrikanten van gas fornuizen zouden er be ter aan doen tot een af spraak over de volgorde van de branderknoppen te komen. Dat is nu nog een „doolhof". Maar hierover meer in een vol gende rubriek. Over veertien dagen vanaf 13 november is er weer kerstboter te koop. Aangezien de prijs van deze (koelhuis)boter laag is in verhouding tot de kosten van verse roomboter en de hoe veelheid bovendien lager is dan verleden jaar, ziet het er naar uit dat deze partij al vér voor de kerstdagen zal zijn uit verkocht. Volgens het Produkt schap voor Zuivel is er een markt voor 8000 tot 10.000 ton. Zo'n hoeveel heid zou er gemakkelijk in gaan. Nederland heeft echter maar 3400 ton toe gewezen gekregen. Bo vendien is die hoeveel heid minder dan vorig jaar, toen 4000 ton als kerstboter in de handel kon worden gebracht. De oorzaak is. dat de Eu ropese Gemeenschap voor deze actie dit jaar hetzelfde bedrag heeft uitgetrokken als vorig jaar. Hierbij komt dat Engeland, in tegenstel ling tot verleden jaar, dit jaar óók van de regeling profiteert. Zodoende heeft elk bij de Europese Gemeenschap aangeslo ten land minder kerstbo ter toegewezen ge kregen. De prijs voor een pakje kerstboter is maximaal 1,79, tegen vorig jaar 1,75. Het is echter best mogelijk dat de prijs zoals vorig jaar het geval was in sommige win kels en marktkramen la ger zal liggen. Maar zelfs op een prijs van 1,79 is de kerstboter veel voor deliger dan verse boter, waarvan de prijs 2,20 tot ƒ2,25 per pakje be draagt. Houdbaar Belangrijk is, dat kerst boter bijna even lang houdbaar is als verse oo- ter. Dat betekent, dat deze boter in de vrieskist maandenlang kan wor den bewaard. Verse boter blijkt in de vrieskist ongeveer een half jaar lekker te blij ven. Voor kerstboter die uit de vrieshuizen komt is die termijn dus iets korter. Boter (verse en kerstbo ter) is in de koelkast hooguit enkele weken vers te houden. Daarna .wordt de smaak snel ranzig. Als de Nederlandse auto mobilist in 1975 de auto voor afstanden van min der dan vijf kilometer had laten staan (en zo'n afstand zou zijn gaan lo pen of fietsen wat ook nog gezonder is), dan zou dat een besparing heb ben opgeleverd van 2,9 procent van het totale Nederlandse energiever bruik of 7,5 procent van het totale olieverbrulk. Dit is een van de aardige voorbeelden in de bro chure „Energiesparen, ook thuis", die is uitge geven door het ministe rie van Economische Za ken in Den Haag. De bro chure is een verkorte ver sie van het eerder door de Algemene Energie- Raad uitgebrachte Ad vies Besparing Energie verbruik. De brochure bevat zo doende niet zoveel nieuws. Maar niettemin is het lezen ervan de moeite waard, omdat het goed is gespitst te blij ven op het zuinig om gaan met energie. Het boekje is te bestellen bij het ministerie van Economische Zaken, postbus 20101. 2500 EC Den Haag. In de Europese Gemeen schap is de inflatie in september met 0,6 pro cent toegenomen. In de twaalf maanden tot eind september is de inflatie in de negen landen van de Europese Gemeen schap gemiddeld 7,4 pro cent geweest, vergeleken met 7,3 procent in de twaalf maanden tot eind augustus. De ontwikkeling is in september vooral aange- De rentevergoeding op spaargelden met vaste looptijd is de laatste tijd verhoogd. Ook de (ver schuldigde) rente op le ningen is in een aantal gevallen In opwaartse richting aangepast. Dit is gebeurd onder invloed van de gestegen rente op de geld- en kapitaal markt. In de rentevergoeding op spaarboekjes is echter nog niets veranderd. Hoewel dat direct op vraagbare spaargelden zijn. is het niet onmoge lijk. dat de rente daarop ook binnen niet al te lan ge tijd wordt verhoogd. Misschien kan het nuttig zijn bij voorbeeld als men tóch aan het loket moet zijn bij de (spaar)bank te informe ren waar de renteverho ging op het spaarboekje blijft. wakkerd door de forse prijsstijging in Italië, waar de kosten van le vensonderhoud met 1.3 procent stegen. In Dene marken 0.8 procent en in Nederland (0.7 procent) kwam de inflatie echter ook boven het gemiddel de uit. Daarentegen daalde het cijfer in West- Duitsland met 0.3 pro cent, waarmee het prijs peil op het niveau van april vorig jaar kwam. Het indexcijfer basis 1975 - 100 - kwam eind september uit op 133.9. Dat betekent dat de kos ten van levensonder houd in de Europese Oc- meenschap in twee Jaar en negen maanden met ruim eenderde zUn ge stegen. Mening over reclame Mevr. A. Brinkman-Struijlaart (bankemployé): De reclame vind ik vreselijk overdreven gebracht op de t.v. Op enkele nItxonderingen na. De mens wordt verheerlijkt met allerlei dingen. Er worden meestal ook de leukste en knapste mensen voor uitgekozen, die de reclame op t.v. nog aantrekkelijker maken. Ik geloof dat dan de doorsnee huisvrouwen toch aan zichzelf gaan twijfelen of ze er wel zo goed en mooi uitzien of gaan uitzien door een of ander produkt. Toch trekt het de mensen aan, want ze kopen het wel. (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11