Plan D-66: minder werklozen Albeda tegen voorrang voor de kostwinner Kamer: Regering moet verdrag bekrachtigen Kreymborg Grof breiwerk. Dat staat'n man! BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. aak geen Mavo-diploma roor kinderen uit ichterstandsgebieden ?eBij 'aftopping' van prijscompensatie Minister breekt hoofd over teveel betaald patatgeld Bij verdelen van werk 1 Tweede Kamer wil opheldering over situatie Hollandia Innovatieproject Amsterdam: 8 jONDERDAG 5 OKTOBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 n Bo n in 'an onze sociaal economische redactie luktï )EN HAAG „Aftopping" van prijscompensatie voor inkomens vanaf 40.000 gulden maakt e werkloosheid in 1982 dertienduizend personen minder dan zonder deze aftopping. Als de stem ftopping zou ingaan met 50.000 gulden, zal het werkloosheidscijfer 8.000 lager liggen, abrie Bon|)it heeft het Centraal Planbureau het kabinet. Ook een flexibele pen- sioeneringsleeftijd en een 35-urige werkweek bij overheid en diensten sector maken deel uit van dit D'66- plan. Het planbureau heeft echter nog geen tijd gehad de effecten van deze zaken door te rekenen voor D'66. lerekend op verzoek van de D'66- nves 'actie *n de Tweede Kamer. Aftop- het a ling van prijscompensatie bij 40.000 hai ulden houdt in dat hogere inkomens V) olledige prijscompensatie krijgen ver de eerste 40.000 gulden van hun nati rani if J ai 11 is de sjes iet x ir V6 ertiji h( var liddel eroep ADVERTENTIE srtei-, - ve ïkomen. maar geen enkele compen- ^itie over wat zij meer verdienen dan lt bedrag. 3*ze aftopping vermindert de koop- racht van inkomens van 60.000 gul- nr3. ien met 1.7 procent per jaar. en van 1lLlf nkomens van 120.000 gulden met 1.8 irocent. Aftopping bij 50.000 gulden ermindert de koopkracht van de wee genoemde inkomens met de e chtereenvolgens 0.7 en 1.7 procent. [topping van prijscompensatie bij of 50.000 gulden maakt deel uit van t alternatieve plan van D'66 voor i bezuinigingsnota „Bestek *81" van Andriessen Vanochtend begint het vierdaagse Kamerdebat over Bestek *81. In het KVP-blad „Politiek Nieuws" van deze week zegt minister Andriessen van financiën dat hij wel voelt voor eerlijker delen van het bestaande werk. bij voorbeeld door verkorting van arbeidstijd. „Het uitgangspunt is ,mij op zichzelf sympathiek. Ik geloof ook wel dat we die kant op den duur uit moeten." Maar tot nu toe is korter werken steeds bereikt met behoud van loon. „en dat kan niet meer," aldus Andriessen. De minister erkent dat eerlijker delen van het werk door korter werken leidt tot minder uitgaven voor sociale uit keringen. „Onder die omstandighe den komt er mogelijk ook voor de overheid ruimte vrij om eventueel iets aan de financiering bij te dra gen." Maar Andriessen laat hier met een op volgen dat er „veel te gemak kelijk" wordt gepraat over de bijdra ge van de overheid in de kosten van korter werken. De minister zou willen dat „bespreekbaar" zou zijn het losla ten van de doelstelling „behoud van koopkracht tot het modale inkomen" (30.000 gulden bruto). Anders zal er. denkt Andriessen, „nauwelijks ruim te" zijn voor' verkorting van ar beidstijd. Andriessen vindt meer ruimte voor bedrijfswinsten vooral belangrijk om bestaande arbeidsplaatsen te behou den. „We schieten er niets mee op als het scheppen van meer werk in de Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) is gisteren in de Tweede Kamer een duel „hoofdrekenen" aan gegaan met de socialist Kolt- hoff. Volgens het PvdA-Kamer- lid hebben de Nederlandse con sumenten met z'n allen vorig jaar veertig tot vijftig miljoen te veel betaald voor hun zakjes patat. Minister van Aardenne hield vol, dat het „te veel betaalde" niet boven de tien miljoen zal uitkomen („waarvan een be langrijk deel naar de schatkist vloeit"), maar Kolthoff bleef bij zijn rekensom. „Kijk", zei Kolthoff, „ruim vier miljoen gezinnen, die volgens het CBS per jaar gemiddeld 43 zakjes patat consumeren, hebben dan een jaar lang twintig tot vijf entwintig cent te veel betaald. Dat komt neer op een totaalbe drag van tenminste veertig mil joen." Kolthoff vond dat de minister veel te laat had ingegrepen om prijsdaling voor patat te be werkstelligen. De socialist meende verder, dat de minister nu ook wat moet doen aan de prijs van het kopje koffie, in horeca-gelegenheden. De be windsman voelde daar echter niets voor. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) is er tegen om kostwinners voorrang te geven bij het eerlijker verdelen van de beschikbare werkgelegenheid. De minister zei dit gister avond in een toespraak voor de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen. Enige maanden geleden kwam een school in Friesland in het nieuws. Daar moesten leerkrachten worden ontslagen. Gehuwde vrouwen werden er het eerst ontslagen, omdat zij geen kostwinner waren daar hun man ook een baan had. Ook in andere kringen is de gedachte geopperd van maxi- leiden tot een dubbele taak voor de maal één baan per echtpaar. vrouwen: naast de gezinstaak ook quartaire sector (overheid, gesubsidi eerde instellingen) tot gevolg heeft dat in de marktsector (bedrijfsleven) almaar meer arbeidsplaatsen verlo ren gaan." Ambtenaren Het werkgeversverbond VNO houdt in zijn weekblad een uitgebreid plei dooi om de bezuiniging op salarissen van ambtenaren te laten doorgaan. Het VNO verwijst naar berekeningen van de Leidse hoogleraar Halberstadt en zijn medewerkers. Daaruit bleek dat de ambtenaren er de afgelopen jaren zowel netto als bruto meer loonsverbetering hebben gehad dan de werknemers in het bedrijfsleven. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft deze berekeningen bestreden met de stelling dat prof. Halberstadt een verkeerd soort cijfer (loonindex) heeft toegepast. Het VNO heeft nu zelf een onderzoek je gehouden onder een aantal bedrij ven. Daaruit bleek dat het door Hal berstadt gebruikte cijfersoort de wer kelijke loonontwikkeling dichter be nadert dan het cijfersoort dat minis ter Wiegel aanbeveelt. Maar boven dien zijn de berekeningen van Hal berstadt nog eens overgedaan, maar dan met het door Wiegel aanbevolen soort cijfer. En ook dan blijken de ambtenaren netto en bruto de laatste vier jaar nog een beetje meer te heb ben gehad dan de werknemers. Het VNO vindt niet dat de ambtena ren of welke groep dan ook zwaarder zouden moeten bijdragen aan de be zuinigingen. „Maar het omgekeerde mag ook niet gebeuren, namelijk dat degenen die ten onrechte bevoor deeld worden, deze voordelen mogen behouden ten laste van de anderen," aldus het VNO. De katholieke centrale van ambtena renbonden heeft zich inmiddels ge schaard in de rij van de overige amb tenarenbonden die de bezuiniging op de salarissen afwijzen. De katholieke bonden zijn tegen het bezuinigings plan vanwege het argument dat het kabinet ervoor opvoert: de sterke rechtspositie van ambtenaren en hun zekerheid van behoud van werk. De katholieke bonden vinden dat er eerst maar eens een complete verge lijking moet worden gemaakt van alle arbeidsvoorwaarden van ambte naren enerzijds en werknemers in het bedrijlsleven anderszijds. Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen. De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven. naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplage: f 18,50. na 70ktober f 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. lijke verkorting van de arbeidsdag. Maar dat betekent minder inkomen. „Dat zou vele partners die thans niet werken, welhaast dwingen tot ar- \V6rkfif6V6rS beid." Maar omdat de rolverdeling 6 tussen man en vrouw nog zo traditio- De gezamenlijke bonden van werkge- neel is, zou dat gemakkelijk kunnen vers hebben gisteren de Tweede Ka- mer nog eens per brief gevraagd niet te tornen aan de omvang van Bestek Minister Albeda noemde deze ge- dachtengang: „In zekere zin begrijpe lijk," maar was het ermee oneens. Arbeid is meer dan een inkomen ver dienen, stelde hij. „Waar arbeid van zo wezenlijke betekenis is voor de ontwikkeling van het individu en voor de vorm- en zingeving van de wereld, gaat het niet aan om mensen het recht op arbeid te ontzeggen, bij voorbeeld omdat ze geen kostwinner zijn. Het loslaten van dit standpunt zou ruimte geven aan hoogst onge wenste maatschappelijke ontwikke lingen. Zo zou het proces van de emancipatie van de vrouw in onze samenleving op beslissende wijze worden geschaad." een arbeidstaak. Het eerlijker delen van het werk op deze wijze zou overigens de werkloos heid niet zo verminderen. Dan zou eerder gedacht moeten worden aan vervroegd uittreden. De minister gaf niet aan waar zijn voorkeur naar uit gaat, veel meer deeltijdbanen of ver vroegde uittreding. '81 (tien miljard gulden bezuinigin gen). Als bijvoorbeeld niet 3,5 miljard gulden wordt bezuinigd op salarissen van ambtenaren en sociale voorzie ningen, zouden de lasten voor bedrij ven en werknemers extra moeten worden verhoogd, en zouden er daar door „tenminste 25.000 extra werklo zen" komen, aldus de brief van de werkgevers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat de regering het Europese verdrag tegen de verjaring van oorlogsmisdaden moet bekrachtigen. Volgens de regering is deze ratificatie niet nodig omdat onze wetgeving op dat punt reeds is aangepast. De ka mer neemt daar echter geen genoe gen mee. Minister De Ruiter van jus titie kreeg gisteren tijdens ht overleg met de kamercommissie van justitie te horen, dat het zeker van betekenis is dat ons land tot ratificatie over gaat. Volgens de commissie mag niet de indruk worden gewekt, dat Neder land zal meewerken aan het laten verjaren van oorlogsmisdaden. Bo drie EG-landen het hebben bekrach tigd. Het mag niet aan Nederland liggen dat de inwerkingtreding uit blijft, aldus de commissie. De commissie drong er ook bij de minister op aan het vertrouen in het vendien werd er op gewezen, dat het opsporingsbeleid inzake oorlogsmis- verdrag pas in werking treedt nadat dadigers te herstellen. ADVERTENTIE IDEN HAAG De Tweede Kamer wil pinnen enkele dagen van minister van Aardenne (Economische Zaken) 'eten wat hij precies voor heeft met Steeds meer gehuwde vrouwen wer- [Hollandia tricotagefabrieken. De Ka- mer wenst een notitie over de rede- [nen, waarom Van Aardenne kortgele den besloot de steunverlening aan iet bedrijf stop te zetten. birectie en gekozen leden van de on- ken betaald buitenshuis. Maar toch bestaat de Nederlandse beroepsbe volking nog voor zeventig procent uit mannen. Het aantal werkende vrou wen groeit wel, maar niet spectacu lair. Maar, aldus Albeda, „het noodza kelijk complement een groter aan- Eernemingsraad van Hollandia heb- deel van de man in de huishoudelijke jben de Kamer gisteren gevraagd om m.et vermindering van zijn ar- iteun voor zelfstandig voortbestaan beidstaak is helaas nog maar wei pan het bedrijf. Directie en werkne- n*8 zichtbaar." piers zijn ervan overtuigd, dat een weliswaar afgeslankt Hollandia Meer deeltijdwerk met overheidssteun van twee tot drie miljoen gulden weer redelijke toe- Albeda pleitte voor veel meer deel- Ikomstkansen heeft. tljdbanen. Dat betekent een aanzien- ilan onze onderwijsredactie MSTERDAM De doorstroming naar de Mavo van kinde- rn die hebben deelgenomen aan het Innovatieproject Am- terdam. is toegenomen. Toch is de kans dat door hen ook het mddiploma wordt behaald nog steeds gering. De scholen voor voortgezet onderwijs zijn nog niet ingesteld op deze kinderen uit achterstandgebieden. terdam. Dat zijn de eerste voorzichtige con clusies van Elly Hopman, die de door stroming van de leerlingen van het Innovatieproject nader heeft beke ken Dit project is in het schooljaar 1971-1972 van start gegaan op een f77.75 aantal scholen in saneringswijken en arbeidersbuurten in Amsterdam. Het rapport van Elly Hopman maakt deel uit van een vijftiental verslagen die door het Research Instituut voor de Toegepaste Psychologie <RITP> over het project worden opgesteld. Op ba sis van deze verslagen zal het eind- apport worden opgesteld. -eerlingen die op de lagere scholen een achterstand oplopen, blijken de ïeeste kans te maken op doorstro- '"jning naar de Mavo. Maar dit bete ent nog niet dat zij ook het diploma alen. Het merendeel moet snel afha- n en gaat naar het lager beroepson- erwijs. Hoewel meisjes op de lagere ïhool een iets minder grote achter- tand oplopen en meer naar de Mavo oorstromen, kampen zij toch met 'o te re problemen dan jongens. Uit- ndelijk halen meer jongens dan leisjes het Mavo-diploma. Deze conclusies hebben tot een nieu we doelstelling geleid. Doorstroming naar een vorm van alle algemeen voortgezet onderwijs alleen is niet voldoende. De leerlingen moeten over nog meer „bagage" gaan beschikken, willen zij tegen de moeilijkheden in het voortgezet onderwijs zijn opge wassen. Scholen voor algemeen voortgezet onderwijs zullen meer moeten inspelen op de problemen die deze kinderen uit achterstandsgebie den met zich mee brengen. De betrokkenheid van de ouders van kinderen uit het Innovatieproject is in de loop van zes jaar duidelijk toe genomen. Uit het verslag van Veroni ca Levelt-Divendal. blijkt dat veel ouders de school veel leuker zijn gaan vinden dan vroeger. Ook de kinderen gaan met meer plezier naar school. Wel maken de ouders zich zorgen over het zelf corrigeren van reken werk door de kinderen. Ook de wat rommelige aanblik van de school, doordat meer kinderen zelfstandig aan een taak werken, wordt niet als positief ervaren. Links: Grof gebreide mouliné pullover. 70% Acryl/30% wol. Strepen in bruin, grijs of mud. 48.- Rechts: Grof gebreide mouliné pullover. 70% Acryl/30% wol mohair. Kontraststrepen óók achter. Grijs- marine of bruin-camel Komfortabele Stretch broek van zuiver scheerwol.Riem. Groen of beige. 125,

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7