ellicht ook hier onderzoek naar Shell SS» Onderzoek naar klacht Iranezen Tweede Kamer keurt wet ondernemingsraden goed Vooru eenvraaa? Bij onvruchtbaarheid minder opereren 'RSV-woningen aan gemeenten verkopen' ederlandse tak van olieconcern zou boycot tegen Rhodesië hebben ontdoken ^h^renbehandeling "ftitie aangeboden or betere Politie van mishandeling beschuldigd kerngezond en v-y fel kwispelend lekker! Meerderheid in Tweede Kamer: ïort geding Sgen Lanser en os f-dr P16 oktober De Kamer had het wetsont werp twee weken geleden al vil er Alleen eenvoudig rekenmachientje op examen mogelijk Onderbetaald Vrouwenarts: baarmoeder vaak niet de oorzaak IERDAG 5 OKTOBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 HS onze Haagse redactie k HAAG De Tweede Kamercommissie voor buitenland ken beraadt zich vandaag over een mogelijk onderzoek de vraag of het Brits-Nederlandse olieconcern Shell de mische boycot tegen Rhodesië heeft ontdoken. Een dijk onderzoek is aan de commissie van buitenlandse in en handelspolitiek voorgesteld door de Kamerleden Ter en Van der Hek (PvdA) en Aarts en Scholten (CDA). -_»j aanleiding hiertoe is de afron- >rheen Van het officiële Engelse Bing- ondefonderzoek naar de rol van Shell. f Dat onderzoek concentreerde zich echter op de Engelse Shell. Volgens de vier Kamerleden geeft het echter voldoende aanwijzingen om de rol van Shell Nederland ook te gaan on derzoeken. Een onderzoek door de Nederlandse regering valt niet te verwachten. Mi nister van der Klaauw heeft al laten weten in het Bingham-rapport weinig aanleiding tot actie te zien. Volgens de Nederlandse wetgeving zijn bedrij ven die opzettelijk een door de Ver enigde Naties afgekondigde boycot doorbreken, strafbaar. (ADVERTENTIE) Leger las tei jein bes nt lezi teven •in ons er meer lelijk ii verget< 1 deze s midd leerlingen van een Alkmaarse door erkgevi ring st er dit tzienwi deze rsdan Een de or ten h revei einde terui slechte Uit het Bingham-onderzoek is geble ken dat een aantal internationale oliemaatschappijen, waaronder Shell als voornaamste, de economische boycot die de Verenigde Naties in 1965 afkondigden tegen het blanke j minderheidsregime in Rhodesië, stel- I selmatig hebben ontdoken. Langs al lerlei omwegen, via Zuid-Afrika en via de voormalige Portugese kolonies Lees echter eerst de in Zuid-Afrika heeft Rhodesië vol- gebruiksvoorschriften doende olie toegevoerd gekregen om /r. de boycot te overleven. Bingham bevat een 1/2 gram acetosal heeft daarvoor ook de Britse regering medeverantwoordelijk gesteld. Men wist dat de olietoevoer naar Rhodesië niet was af te sluiten als men ook Zuid-Afrika niet onder de boycot zou laten vallen. De Britse regering wilde echter geen boycot tegen Zuid-Afri ka Het Bingham-rapport heeft ook uit gewezen dat het Rhodesische leger volledig van Shell afhankelijk was voor haar brandstof. Een vertegen woordiger van de Rhodesische bevrij dingsbeweging Zapu in Den Haag be nadrukte gisteren dat daarom ook Shell mede verantwoordelijk is voor de strijd die tussen de Rhodesische troepen van Smitn en de bevrijdings bewegingen is ontstaan. Het PvdA-Kamerlid Ter Beek achtte gisteren de kans groot dat de Kamer commissies akkoord zullen gaan met een onderzoek. Over de vorm waarin het onderzoek wordt gehouden moet dan nog beslist worden. Ook andere oliemaatschappijen worden bij het onderzoek niet uitgesloten. In een open brief aan de vier initia tiefnemers hebben het Komitee Zui delijk Afrika en de werkgroep Kairos alvast informatie over Shell uit het Binghamrapport op tafel gelegd. Nederlandse tankers Waar het gaat om de betrokkenheid van Shell vestigingen in Nederland, moet volgens deze organisaties voor al onderzocht worden of in feite ille gale olietransporten hebben plaats gevonden met Nederlandse tankers. De organisaties hebben uitgezocht dat in de bedoelde periode regelmatig ook Nederlandse Shell-tankers af meerden voor de kust van de Portu gese kolonies. Voorts zou moeten worden onder zocht in hoeverre in Nederland geves tigde Shell-onderzoekinstuten en raf finaderijen direct met de Shell vesti ging in Rhodesië zaken hebben ge daan. Ook de rol van de Nederlanders in de Shell-top zal niet buiten het onderzoek mogen vallen. De vraag is met name of zij de Neder landse regering hebben voorgelogen met de bewering dat de Shell-top niets afwist van de illegale olieleve ranties. De bezetters van de Iraanse ambassade gaven gisteren aai> de vooravond van hun proces, een persconferentie in Am sterdam. Uiterst rechts zit F. die, aldus zijn verklaring, aan de mishandeling door de politie in ons land een gebroken nekwervel heeft overgehouden. een onzer verslaggevers HAAG Een delegatie van tol heeft gisteren een beroep ge- op zes ministers om „de mensei iamteloze behandeling van die- in industrie en wetenschap uit beschavingspatroon te elimi- acht kinderen boden gisteren na- van d s duizenden kinderen uit het de ministers De Ruiter (justitie) Ginjaar (volksgezondheid en mi- hygiene) een petitie en werkstuk- over dieren aan, met het verzoek ook aan hun collega's te laten eerden n- De actie is gehouden op initia- van J. A. prins, hoofd van een ooi in Alkmaar. Hij zei dat vanuit land duizenden werkstukken r Alkmaar zijn gestuurd, waaruit keuze voor de ministers is lakt. 'le stichting Kritisch Faunabeheer !t ter gelegenheid van werelddie- lag er bij minister Van der Stee jdbouw en visserij) op aangedron- de jacht op vossen in welke vorm ook te verbieden. Volgens Kri- Faunabeheer zijn er geen rede- de vos niet in bescherming te pen. De schade die de vos zou irzaken, is bijvoorbeeld op boe- Irijven betrekkelijk eenvoudig rkomen. Ook is het feit dat met icht op de vos de hondsdolheid It bestreden, wetenschappelijk vastgesteld. Kritisch Faunabe- wijst er verder op dat niet alleen _e zeehondjes worden doodge- lippeld, maar dat in Nederland ook jonge vossen gebeurt en dat deze Ier van doden zelfs door de over- wordt aangemoedigd. tADVERTENTIE Alleen in de dierenspeciaalzaak Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier van justitie in Den Haag heeft een gerechtelijk vooronder zoek gelast naar aanleiding van de aanklacht van de ne gen Iranezen die op 23 augus tus de ambassade van Iran in Wassenaar hadden bezet. Zij beschuldigen ondermeer de parketpolitie ervan hen tij dens het transport naar de grens te hebben mishandeld. Dit deelde de raadsman van de ne gen, mr W. V. van Bennekom gisteren mee in Amsterdam. Hij verwacht dat de rechter-commissaris morgen na af loop van het proces tegen de bezet ters hen als getuigen zal horen over hun beschuldigingen. Een probleem is nog dat de Iranezen een vrijgeleide van het ministerie van justitie hcb.- ben gekregen om de strafzitting van vandaag bij tekunnen worden. Voor waarde is dat ze na afloop zo snei mogelijk weer het land dienen te ver laten. Leerlingen van scholen uit Noord-Holland hebben gisteren aan de ministers Ginjaar (links) en De Ruiter een petitie overhandigd over dierenmishandeling. De petitie bestaat uit een aantal werkstukken, opstellen en tekeningen van leerlingen van openbare lagere scholen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil, dat het Rijn-Schelde-Verolme-concern haar woningen zoveel De~ncgen bezetters werden na eert mogelijk verkoopt aan woningbouwverenigingen of gemeen- tijd in voorarrest te hebben doorgo ten. Tot nu toe probeert het concern haar drieduizend wonin- bracht in het Haagse huis van bewu gen „op commerciële basis" aan de man te brengen, wat volgens de Tweede Kamer grote risico's inhoudt voor de den zij door hun begeleiders drie leden van de parketpolitie, zijn mis handeld. Eén van hen, de 33-jarige F., woordvoerder De Beer noemde „het l>eP daarbij een gebroken nekwervel belangrijkste van alles" dat huurders °P- De anderen raakten licht gewond, die niet willen verkopen of verhuizen, 20 verklaarden zij gisteren. Ook F. in „rustig kunnen blijven zitten De een harnas van gips is naar Neder- CDA'er Dijkman zei. dat de positie 'and afgereisd om het proces bij te van de huurder niet mag veranderen, wonen. Een van de Iranezen blijft in P tem Is VlissiaË Thiji niraat B de the bber ;n pli aal. Bi Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de nieu we wet op de ondernemings raden goedgekeurd. Alleen SGP en GPV stemden tegen. TTERDAM (ANP) Op maan- 16 oktober dient in Rotterdam kort geding dat de ondememings- en van Smit Internationale heb- aangespannen tegen de benoe- j van oud-CNV-voorzitter J. Lan- tot commissaris van de maat- ippij. Dit heeft de griffie van de itbank bekend gemaakt. Rl< Zij resi e de irlink vers ormde •en wil van de or het ort tot In een estuur kerk- et niet subsi- ad on- de al- n Bar- plaat- cre- de ge ns gis- len ge- kerk reden eigen tbsidie an de rplich- ere in- op de 1 kan onderlinge samenwerking binnen de onderneming wordt benadrukt, in te genstelling tot het oude wetsontwerp van het vorige kabinet, dat volgens de VVD te polariserend was. Van Dis (SGP) stemde tegen, omdat zijns inziens de ondernemingsraad nu drijft in de richting van arbeiderszelf bestuur, en dat is volgens de SGP in strijd met wat de bijbel stelt over arbeidsrecht en inkomensverhoudin gen. Verbrugh (GPV) meende dat de wetgever niet sterke wijzigingen mag afdwingen in de verhouding tussen kapitaal en arbeid binnen bedrijven. aren tegen de benoeming van er bestaan vooral bij twee doch- Irijven van Smit. Die hebben de afgehandeld. Maar de eind stemming was uitgesteld om technische foutjes, gemaakt in de lawine van wijzigings voorstellen, er nog uit te kun nen halen. De linkse partijen stemden voor hoewel zij allerminst tevreden waren met de nieuwe wet. Zij vonden het wetsontwerp van het kabinet-Den Uyl beter, maar niettemin zagen zij in K' k vorige maand aangekaart bij de de nieuwe wet toch verbeteringen xvuy» .p RooH in npn vereeleken met de hestaande sitn- laal-Economische Raad in Den g, maar die vond de argumenten de benoeming ongegrond. De rnemingsraden zijn daarop naar htbank gestapt. De Rotterdam rechtbank-president mr. J. G. L. uder krijgt nu het geschil op zijn tl. vergeleken met de bestaande situ atie. CDA-woordvoerder Van Zeil verwel komde het benadrukken van de eigen verantwoordelijkheid van werkgever en werknemers in de nieuwe wet. De WD was blij dat in de nieuwe wet de Van onze onderwijsredactie LOCHEM „Het gebruik van elek tronische rekenapparatuur op scho len voor voortgezet onderwijs moet eenvoudig blijven. Het mag niet lei den tot de aanschaf van een mini- computer." Dit zei gisteren staatssecretaris drs. K. de Jong in Lochem, waar hij te gast was bij de Rijksscholengemeen schap. die vijfentwintig jaar bestond. Hoewel de staatssecretaris binnen kort aan de scholen, die het rekenma chientje1 in 1980 mogen gebruiken bij het eindexamen, nadere richtlijnen zal sturen, liet hij nu alvast weten dat een apparaatje van enkele tientjes zijn voorkeur genoot. Hij vergeleek het gebruik van de elektronische re- kenapparaten met het gebruik van woordenboeken tijdens het eindexa men. „Woordenboeken waarin de complete grammatica staat, worden op het eindexamen geweerd." Hij re kende op het verantwoordelijkheids gevoel van de scholen en van de do centen. bij het kiezen van de juiste apparatuur. positie van de huurders. Ook minister Van Aardenne (econo mische Zaken) voelde niets voor waarborgen. Hij verdedigde de om streden transactie van RSV door te wijzen op de financiële moeilijkheden van het concern. Van Aardenne be weerde, dat de huizenverkooip van wezenlijk belang is voor de verster king van de positie van het concern. „Ik kies niet voor een kille, afstande lijke benadering, maar voor behoud van de werkgelegenheid in de scheepsbouw," riep de bewindsman in een emotioneel verlopen spoedde bat, aangezwengeld door het PvdA Kamerlid mevrouw Salomons. RSV heeft al enkele honderden wo ningen verkocht, voornamelijk in Rotterdam en omgeving. WD- Vervolg van pagina 1 hun feilen gewezen worden als onder betaling wordt vastgesteld. Albeda heeft, zei hij gisteren in de Kamer, de vakbeweging en de organi saties van werkgevers gevraagd „te letten op onderbetaling". Volgens Al beda kan de beste controle worden uitgeoefend door de werknemers zelf. met inschakeling van hun vakbon den. Een handicap is wel, dat in be drijfstakken waar de wet veelal ont doken wordt (horeca, landbouw) vrij weinig werknemers bij een vakbond aangesloten zijn. Het PvdA-Kamerlid Van der Doef wil binnen enkele weken een gedachten- wisseling tussen de minister van de Kamercommissie voor sociale zaken over ontduiking van loonverplichtin- gen. Ook de toepassing van de wet „dus geen extra huurverhogingen." De socialiste Salomons meende, dat RSV de woningverkoop moet op schorten totdat absoluut duidelijk is, dat alle woningen terecht komen bij woningbouwverenigingen of gemeen tebesturen. Volgens staatssecretaris Brokx kan de regering RSV niet tegen houden Zweden. De bezetters verklaarden gisteren dat zij de rechter van een aantal punten zullen trachten te overtuigen, dat de bezetting van de Iraanse ambassade gerechtigd was omdat het om de ver tegenwoordiging van een fascistisch regiem gaat; dat de Nederlandse au toriteiten de activiteiten van de Iraanse veiligheidspolitie in ons land de transactie voort te zetten. Over de steunen: en dat ook in Iran het verzet moties die tijdens het spoeddebat tegen het regiem van de Sjah groei- werden ingediend, zal vandaag ge- end is, maar elk protest hardhandig stemd worden. onderdrukt wordt. gelijk loon mannen en vrouwen moet dan aan de orde komen. Een recent rapport van de loontechnische dienst wijst uit, dat vrouwen gemiddeld met hun lonen twee procent achterblijven bij mannen, voor vergelijkbaar werk. Volgens de loontechnische dienst mag echter niet uit het oog verloren worden, dat het percentage laagstbe taalden bij grote bedrijven en bij kleine bedrijven vrijwel gelijk is. Ver der vindt de loontechnische diens' dat er een vergelijking met cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek gemaakt had moeten worden. Volgens het definitieve rapport zou zo n vergelijking niet tot, conclusies kunnen leiden. Uit de volledige onderzoeken (dus al leen bij kleine bedrijven) blijkt, dat "1.6 procent van de werknemers in 1977 een loon beneden het wettelijk vastgelegde minimum kreeg. In 1976 was dat 1,5 procent. Gemiddeld ble ven de bewuste werknemers zo n tien procent achter bij het minimumloon, maar in de landbouw en visserij was dat percentage nog hoger. Daarover heeft de minister, zo deelde hij mee. de werkgevers in de landbouw aange schreven. Meer bij vrouwen Onderbetaling is verhoudingsgewijs meer geconstateerd bij vrouwen dan bij mannen, meer bij parttimers dan bij werknemers met een volledig dienstverband en meer bij jeugdigen dan bij volwassen werknemers. In totaal heeft de loontechnische dienst vorig jaar 10.900 bedrijven bezocht. Bij oversteken gedood GIETEN (ANP) Op rijksweg 34 ter hoogte van het Drentse plaatsje Gie ten is de 77-jarige Harm Honebecke uit Gieten bij een verkeersongeluk omgekomen. Het slachtoffer werd door een personenauto aangereden toen hij de rijksweg overstak (ADVERTENTIE) Dat Nilfiskschoon maakmachines kunnen meehelpen aan een nog efficiëntere produktie? Van onze redacteur wetenschappen NIJMEGEN Een aangeboren afwijking van de baarmoeder wordt door vrouwenartsen te vaak gezien als de voor de hand liggende oorzaak van ongewenste kinderloosheid. Zij voeren dan een corrigerende operatie uit. terwijl een minder ingrijpende behandeling meer kans op succes zou bieden. Dit vindt de Heeriense gynae- coloog J. E. G. M. Stoot na onderzoek waarop hij morgen promoveert aan de katholieke universiteit in Nijmegen. Hij pleit ervoor om vrouwen die onvruchtbaar zijn, of bij wie zwangerschap herhaaldelijk in een miskraam eindigt, ook zorgvuldig te onderzoeken op suikerziekte. Het gaat met name om zeer lichte gevallen, waarin eigenlijk nog niets te merken is. behalve afwijken de testresultaten wanneer in één portie een flinke hoeveel heid suikerwater wordt ge dronken. Laten zitten Is dat het geval, aldus Stoot, dan is het beter om een afwij kende baarmoeder rustig te, laten zitten en eerst met insu line en diëet die stofwisse lingsstoornis behandelen. Zijn ervaringen leren dat daarmee een grotere kans op een geslaagde zwangerschap wordt bereikt dan met een operatie. Bovendien kan ope reren altijd nog. en lukt zo n operatie ook lang niet altijd. Van de door dr. Stoot geope reerde vrouwen bleek één op de drie na de ingreep blijvend onvruchtbaar te zijn ge worden. Onzekerheid Het terrein dat de Heeriense vrouwenarts onderzocht, her bergt vele onzekerheden. Zo is op geen stukken na bekend, hoe vaak een aangeboren af wijking van de baarmoeder voorkomt. Daar wordt in het algemeen pas naar gekeken wanneer er problemen rijzen. Na een vergelijkend onder zoek van de literatuur komt Stoot niet verder dan dat het percentage tussen 0.1 en 10 moet liggen. Evenmin kan duidelijk wor den vastgesteld, welk soort af wijking van de baarmoeder nu de meeste kans op het mis lukken van de zwangerschap veroorzaakt. Dat is wonder lijk. gezien de grote variatie die op dit punt kan worden vastgesteld. Het wijst in de richting dat de afwijking als oorzaak misschien minder be langrijk is. dan werd aange nomen. B uilw"d«q ule'uv ui*u* tvctfua CKCKK» Enkele manieren waarop de baarmoeder afwijkend gevormd kan zijn, vergeleken met het normale ge val (links onder). Aan de andere kant was al tientallen jaren bekend dat bij sommige vrouwen met zwangerschapsproblemen. zich een jaar of tien later dui delijk suikerziekte voordoet Sindsdien hield men er reke ning mee dat zwangerschaps- stoornissen een teken kunnen zijn van een storing in de su»- kerstofwisseling. Uit dossiers van ziekenhuis patiënten kon dr. Stoot vast stellen dat bij ongeveer de helft van patiënten met een afwijkende baarmoeder op zijn minst een eerste voorsta dium van suikerziekte aan toonbaar was. Experimenteel onderzoek kon daarna het vermoeden bevestigen dit deze lichte stofwisselings- stoornis geen toevallige rol speelde, maar eed van de oor1; zaken van het probleem was. Daarmee is de corrigerende operatie niet op de plank met achterhaalde misvattingen bijgezet. Opereren kan nog steeds nodig zijn als geen an dere oorzaak voor de zwanger schapsproblemen kan worden gevonden. Het risico op blij vende onvruchtbaarheid kan dan op de koop toe genomen worden Maar in een aantal gevallen is dat dankzij het on derzoek van dr Stoot niet meer nodig

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3