deTijd deTijd Lampe k^mbineert met modieus ajour. Lampe Vliegende schotel lichtbreking in wolkenformaties Weekblad Weekblad 59.- 45.- ™36r Vm4659.- UIT DE WEEKBLADEN Mond open Neutronenbom Domkoppen Ellendig Beton? Pauselijk spoor Je bent niet te jong voor Hervormd Nederland Goedkopere thee en koffie voor 800 ambtenaren Druk Financiële actie voor gevolgen van wespesteek NDERDAG 5 OKTOBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 15 - RHS 2 - 19 ^rij Nederland "ien het belang van de ontwikke- g die de criminoloog bedreigt, kan eenvoudig niet langer zwijgen". lt prof. Nagel in Vrij Nederland -ar aanleiding van de sociobiologi- he plannen van de nieuwe Leidse gleraar criminologie, prof. Buik- sen. Nagel verwijt zijn opvolger et denken in kleine sub-systeemp- Hij geeft als voorbeeld de joden, )e eerst in de positie van kooplui rden gedwongen, waarna de we- ■chap zorgelijk vaststelt dat zich er joden meer oplichters bevin- n dan elders in de samenleving, -t is allemaal verderfelijke onzin, ~nt Nagel. beb interviewde Pam Cems, de En- lse schrijfster van het stuk Mara, *m, Has en Pink: „Het verlangen ar een kind doorkruist veel toe- mstplannen". Elders in het blad rigens een meer dan middelmati ge beschouwing van het stuk. geeft Den Uyl weinig kans met de ers die hij vraagt in zijn alternatie- Bestek '81. omdat alleen al de -beweging het nimmer eens zal rden met afschaffing van een vol- ige prijscompensatie. Na politiek en sport nu ook politiek en geneeskunde: een gesprek met de -tterdamse hoogleraar prof. Van -kkum die afzag van een bezoek aan een internationaal congres over nker in Argentinië: „Uit alle ellen de op de wereld moet je een keus aken, very simple". Het kleurkatern handelt onder meer' over de nestwarmte van de Franse communistische partij: „Wij zullen nooit dictator zijn". Hervormd Nederland: Hervormd Nederland vervolgt driftig jn beschouwingen over de wellicht op den duur onafwendbare invoering an de neutronenbom, omdat het nu genlijk alleen nog maar gaat om de ontage van het ding op de desbe- ffende bom of granaat, zo stelt het lad somber vast. Een facet dat niet [lot uiting kwam in de verklaring van inister Van der Klaauw naar aanlei- ng van diens gesprek met zijn Ame- aanse collega Vance, zo wordt er- n toegevoegd. Ook worden reacties n Kamerleden gepeild naar aanlei ding van Aantjes' uitspraak van vori ge week over het mogelijk uittreden van Nederland uit de NAVO, indien het neutronenwapen hier zijn intrede doet. ADVERTENTIE Het pausschap werd slechts 33 dagen door Albino Luciani vervuld: opnieuw staat de pauselijke zetel leeg. Waren het voor de kerk verloren dagen of zag Joannes Paulus I toch kans zijn ambt een nieuw aanzien te geven? Legde hij onbewust het profiel van zijn opvolger al ten dele vast? Hans Bronkhorst en Ton Oostveen zoeken het antwoord op de vraag: wie nu? Boeken-Extra met o.m. Wam de Moor over Maarten 't Hart, een interview van Leo Rijkens met Friedrich Heer, Martin Ros als hulpeloos leesbeest, Cornells Verhoeven over A L. Boom en A L. Boom over de Kinderboekenweek. Verder: Tussen Van Agt en de vakbeweging: de sluipwegen van het CDA Kritisch christen neemt afscheid: gesprek met prof. dr. J. Verkuyl Het lot van Helmut Schmidt: wie wint verkiezingen in Hessen? Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 6 gulden Naam Adres Plaats Tel TR-40 Beiaimg na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: I 2,50 Abonnementen, tel. 020 233984 Ook vraagt HN zich af of Groningen wel echt om een LNG-terminal zit te springen. Tot de nadelen van een opslagplaats van vloeibaar gas in de Eemshaven behoort in elk geval het daaraan verbonden gevaar: „Op de Grote Markt van de stad Groningen loopt men nog kans het vuurwerk niet te kunnen navertellen". Een HN-verslaggever bezocht de oe fening van het Eerste Nederlandse Legerkorps in noord-Duitsland: „Elke overeenkomst met de werke lijkheid berust op toevalligheid". Na al deze sombere koek een ver kwikkende uitspraak van de Haagse politiecommissaris Peijster op de in terviewpagina: „Ik voel me volmaakt gelukkig". Haagse Post: In de Haagse Post een gesprek met de in Duitsland op borgtocht vrijgelaten Siert B. die minstens wordt verdacht van moord op twee Joodse onderdui kers. Domkoppen, noemt hij ze nu, want ze hadden moeten vluchten. Zes miljoen Joden vermoord, dat wil er bij hem ook al niet in: „Vijfhonderd duizend, dat kan misschien". En: „Volgens mij hebben de Engelsen en Amerikanen meer misdaden in de oorlog op hun geweten dan de Duit sers". Een opmerkelijk stukje ge schiedvervalsing. Als vervolg op het omslagverhaal van vorige week een reportage over het welzijnswerk in zwart Amsterdam: „De instellingen lijken soms wel be lang te hebben bij het bestaan van zoveel mogelijk verslaafden: hoe meer junkies, des te meer cliënten en daardoor meer subsidie en een grote re staf." Ook een gesprek met de top van Veronica: „Kun je nagaan, wij zijn de minst commerciële omroep." Naar aanleiding van een interview met Aantjes in Hervormd Nederland van vorige week, constateert colum nist Hofland: „De neutronenbom die het CDA splitst en Aantjes uit de NAVO: het is een toekomst waarmee de natie rekening moet gaan houden. Als onderdeel van een uitvoerige boe- kenspecial onder meer een portret van de Amerikaanse schrijver Tru man Capote en een gesprek met Bob den Uyl. Elseviers Magazine: In een gesprek met Elseviers Magazi ne reageert Jan Lanser op de kritiek die op hem is losgebarsten: „Het is hypocriet om te zeggen dat alles wat ze over je schrijven goed is zolang je naam maar goed wordt gespeld. Ik word er soms ellendig van." De kop „RAF in de val" correspon deert niet met het heel voorzichtig ruiken van EM aan het vermoeden dat het einde van het terroristisch tijdperk in zicht is. Die conclusie wordt nog voorbarig genoemd, alleen al omdat de bezetting van een atoom centrale nog steeds niet tot de onmo gelijkheden behoort. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de plotselinge dood van paus Johannes Paulus. Rex Brico daarover: „Gena de is nu eenmaal niet verifieërbaar. Ze kan even afwezig zijn in de keuze van een paus, als aanwezig in diens vroegtijdige dood. Een gedachte om bij stil te staan zowel aan de baar van Johannes Paulus I als aan de ingang naar het komend conclaaf". Het blad constateert met genoegen dat in Bestek '81 niet aan de wegen bouw wordt geknabbeld. Meer nog: met minister Tuijnman komt er een beter wegenbeleid. In het omslagverhaal acht Pierre Huyskens het laten maken van een testament van levensbelang want: „De wetgever is conservatiever dan de notaris." De Groene Amterdammer: Wie zei daar dat Dries van Agt van beton is? Die vraag wordt opgewor pen door De Groene Amsterdammer, die met een zeker genoegen zal toe zien hoe een deel van de bezuinigings plannen uit de begroting zal worden geschrapt. Toch is dat voor De Groe ne nog geen reden tot vreugde: „Na tuurlijk is het leuk om te zien hoe de VVD in het nauw gedreven wordt, maar tegelijkertijd gaat een belang rijk deel van de bezuinigingen ge woon door. en moeten we nog maar afwachten of links erin slaagt althans de meest asociale maatregelen uit de diverse begrotingen te werken." Onder de kop „De doe-het-zelvers van het Pentagon" wordt nog eens ingegaan op de sluipende invoering van de neutronenbom: op Carter rust de verdenking dat zijn beroemde uit spraak op 7 april van dit jaar (voorlo pig afzien van een beslissing) door gestoken kaart was. aldus het blad. Op de middenpagina's aandacht voor Camp David, „dat ondanks alle te kortkomingen toch een keerpunt kan zijn". Aansluitend een reportage van de westelijke Jordaanoever en een gesprekje met een Palestijnse burge meester: „De autonomie houdt op waar de Israëli's dat willen". Ook een reportage over de kamer- nood onder studenten en alleenstaan den: „Er zijn nog zevenduizend wach tenden vóór u." De Tijd: DE TIJD neemt het kortstondige pontificaat van Johannes Paulus I onder de loep en komt tot de conclu sie dat het 33 dagen durende paus schap van Luciani geen verloren tijd is geweest. „Geen paus zal het zich ADVERTENTIE fj- J' Tineke 'Ik lees Hervormd Nederland. Andere mensen van mijn leeftijd vinden dat maar raar Maar dan zeg ik altijd: je moet je toch interesseren voor de wereld om je heen. En het is best een begrijpelijk blad. Als ik ze dan HN eens laat zien, vinden ze ook, dat er erg belangrijke dingen in staan. Dan valt het ze op, dat Hervormd Nederland je eigenlijk heel serieus neemt. Dat is een prettig gevoel. Je leest misschien wel eens lectuur van niks, weet je wel, om je te ontspannen. Maar ik vind het zo armoedig als je nooit eens doordenkt over je rol in de samenleving, over culturele dingen en zo. Ik vind de interviews in HN het fijnste. Ik interesseerde me nooit voor politiek. Maar als je HN leest leer je vanzelf de achtergronden kennen. Ik voel me meer betrokken bij alles. Ik kijk niet meer zo tegen iedereen op. Ik begrijp beter hoe de wereld in elkaar zit. Gek dat ik het zeg, maar ik voel me gewoon een beetje meer mens. Als ik jou was, zou ik eens een proefabonnement nemen. Voor Hervormd Nederland is niemand te jong'. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5,— H O Ik weet al voldoende van het blad. Ik geef me op als abonnee 32,50 per half jaar) Naam Adres Plaats In enveloppe versturen aan: Opinieweekblad HN. Antwoordnummer 1776, Den Haag naar Engeland enz. De oud-para- trooper heeft dat geld niet. Een door vrienden georganiseerde ac tie heeft inmiddels zevenhonderd gul den opgebracht. Men gaat ervan uit dat ook in Nederland mensen bereid zijn bij te dragen. Dat kan door stor ting op rekening van de Stichting Lest we forget (Opdat wij niet verge ten) bij de Algemene Bank Neder land, nummer 53.65.37.739. Vermel den: „Hulp oud-Airborne. Komt er meer geld binnen dan nodig is dan wordt het besteed aan overkomst van oud-Airbomes, bijvoorbeeld invali den die van een staatspensioen moe ten leven. UTRECHT (ANP) - De bijna achthonderd ambtenaren van de provincie Utrecht betalen voortaan een stuiver minder voor hun kopje koffie en thee. Gedeputeerde Staten hebben besloten de prijs per kopje te verlagen tot twintig cent. om dat ook de grondstoffenprijs is gedaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De "UFO" (niet geïdentificeerd vliegend voor werp) die Leo Molbroek Bakker maandagnacht in Rotterdam- Zuid heeft gezien en zelfs gefoto grafeerd, is waarschijnlijk geen geheimzinnig vliegend voorwerp dat uit het heelal tot ons is geko men. De directeur van het Rotter damse filiaal van het Koninklijk Ned. Meteorologisch Instituut, de heer J. H. baron Mackay, ziet de oorzaak van het oranjerode schrijnsel, dat Leo zo trof, in de opvallende wolkenformaties. Er zijn bij het KNMI geen meldingen ontvangen over geheimzinnige vliegende voorwerpen. „Het is nieuwe maan", zegt de heer Mackay, „zodat er geen maanlicht is te zien. Wij hebben te maken met cumulo-nimbus, een formatie die bestaat uit grote, dik ke wolken in verschillende, vaak wat verbrokkelde lagen op ver schillende hoogten, soms tot heel hoog in de atmosfeer. Dergelijke luchten hebben schilders geïnspi reerd tot prachtige doeken, denk maar eens aan de schilderijen van Ruysdael. „Welnu, bij deze wolkenmassa's en de grote hoeveelheid water damp in de lucht krijgt men mer kwaardige lichtbrekingseffecten te zien. Ik houd het erop dat het geheimzinnige vliegende voor werp van de heer Molbroek Bak ker zo'n effect was. Welke licht bron of verzameling lichtbron nen op aarde of aan de hemel nu juist dit effect tot gevolg had, is niet na te gaan", aldus de heer Mackay. nog kunnen veroorloven de tiara te dragen of de kroon in ere te herstel len, en het zal ook restauratief klin ken als de volgende paus de majestei telijke wij-vorm weer gaat hanteren". Het blad meent ook dat daar theolo gie achter steekt. „In de katholieke kerkopvatting moge nog altijd geen plaats zijn voor democratie, en de paus van Rome mag nog altijd gezien worden als de eenheidscheppende en daar unieke vervuiler van het Petrus ambt, paus Luciani heeft deze theolo gische visie vrij kordaat ontkoppeld van de trekken der absolute monar chie". aldus het blad. De Tijd heeft over het pausschap ook een vraagge sprek met kardinaal Suenens van Me- chelen-Brussel. Verder In dit blad een uitvoerige ana lyse van de doorslaggevende en deli cate positie van het CDA tussen kabi net en vakbeweging. Het blad be steedt voorts aandacht aan de verkie zingen in Hessen, die het lot van Helmut Schmidt zullen bepalen, en aan het afscheid van prof. Verkuyl als hoogleraar zendingswetenschappen aan de Vrije Universiteit. Ten slotte komt De Tijd met een kloeke boeken bijlage. De Nieuwe Linie: Vooruitlopend op het Kamerdebat over vloeibaar gas noemt De Nieuwe Linie de aanwijzing van de Groning se Eemshaven als terminal voor LNG een voorbarig besluit van het kabi net-Van Agt: „De regering zet net zoveel druk op haar besluit als op het gas zelf". DNL signaleert een grote onzekerheid aan het bezuinigings front: „Van Agt en de zijnen staan voor de opgaaf de loontrekkers en hun organisaties een toontje lager te laten zingen, maar wat men niet weet is: hoe krijgen we het voor elkaar zonder al te grote brokken". De opti mistische taal van Van Agt, Rietkerk en Wiegel noemt het blad „fluiten in het donker". In de serie „Universiteit uit de put" een gesprek met de Amsterdamse on derwijswethouder Rudi van der Vel de, die één lijn wil brengen in de scholing van kleuter tot en met het hoger onderwijs. Onder de kop „Een stelletje idealis ten in Suriname" een gesprek met de leider van een hoopvol coöperatief landbouwproject in het arme district Coronie. In een artikel over het instituut huls hasjdealer wordt verondersteld dat de tijd rijp is de internationale ver dragen hieromtrent opnieuw ter dis cussie te stellen. Van de nood wordt een deugd gemaakt: „Dat kan een conservatieve regering misschien ge makkelijker dan een progressieve". Van een onzer verslaggevers OOSTERBEEK In Nederland is een financiële actie op gang gekomen voor de oud-Airborne Tom S, wiens vrouw overleed na een wespesteek, die zij opliep tijdens de dropping op de Ginkelse Heide van Engelse para troopers op 16 september. De dropping werd gehouden in het kader van de herdenking van de Slag om Arnhem, waaraan Tom S 34 jaar geleden als jeugdige Airborne heeft deelgenomen. Financieel dreigt de wespesteek-affaire voor hem, nog af gezien van de menselijke tragiek die erin schuilt (het paar was pas een maand gehuwd), vervelend te wor den. Het echtpaar was, evenals de andere Engelse gasten, niet verze kerd tegen een dergelijk ongeval en de eruit voortvloeiende kosten, die voorlopig op vijfentwintighonderd gulden worden geschat: medische hulp, overbrenging van het lichaam ADVERTENTIE Ajour spenper van acryl. In écru, roest en bordeaux. 25.- Tweedrok in ruit. In brique-beige of grijs-beige. Mt.36t/m46.[ Ajour V-hals pullover. Materi aal acryl. De kleuren écru, groen, bordeaux en camel. 39.- Corduroy broek met band- plooien. In zwart, bruin, roest, tabac en bordeaux. Mt. 36 t/m 42 J Ajour pullover met col. Van acryl. In o.a. bordeaux en Geruite tweedrok. In bruin, blauw en roze. Mt. 36

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15